#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/03/2010 15:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και τώρα Sprint για το Spread (Sosialistikotera Κουροπάτκιν. . .)



Πολεμούν τους κερδοσκόπους δηλώνοντας πόσα κεφάλαια χρειάζονται και πότε ακριβώς τα θέλουν.

Πολεμούν τους κερδοσκόπους καμαρώνοντας τον υπεύθυνο του ΟΔΔΗΧ να αναφέρεται συνεχώς στις μελλοντικές δυσκολίες δανεισμού της χώρας.

Πολεμούν τους κερδοσκόπους βγαίνοντας για δανεικά στη σχεδόν αργούσα πασχαλινή αγορά επιλέγοντας μια όχι δημοφιλή 7ετή έκδοση ομολόγων. Κάτι σχεδόν αντίστοιχο με το να έβγαινε κάποιος να ψωνίσει ρούχα μια Κυριακή απόγευμα.

Πολεμούν τέλος τους κερδοσκόπους επιλέγοντας την αμέσως επόμενη μέρα να εκδώσουν 20ετές (!!!) ομόλογο για μικρό ποσό που τελικά δεν καλύπτεται.

Τι άλλο πρέπει να περιμένουμε για να συμπεράνουμε ότι οι άνθρωποι είναι προφανώς . . . επαγγελματίες.

Τα επιφανή μέλη της αδούλωτης ελληνικής δημοσιογραφίας δεν περιμένουν κάτι άλλο. «Αν δεν υπήρχε ο Παπανδρέου, θα έπρεπε να τον εφεύρουμε» δηλώνουν επί τη ευκαιρία της γυροβολούσας εθνικής μας επ-αι-τείου. Καημένε Μπουνιουέλ, εσύ πέθανες νωρίς. . .

Βαϊμάρη σου 'ρχόμαστε. Κάνουμε τα αδύνατα   -  δυνατά για να σε φτάσουμε. Αυτός ο Νοέμβρης μάλλον δε θα είναι σαν τους άλλους. . .

Sosialistikotera Κουροπάτκιν. . .

Mavro Kounavi

ΥΓ.  Και να φανταστείτε ότι ο Κερένσκι δεν ήταν τόσο πολύ . . . ιδιώτης (με την αρχαιοελληνική έννοια του όρου)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 31/03/2010 15:59:27

    Μαζί με μια υποβάθμιση τραπεζών καπάκι.
    Σοσιαλισμός και ξερό ψωμί.

  2. donaE avatar
    donaE 31/03/2010 16:00:54

    Καπποιος επρεπε να το κανει και αυτο το επαγγελμα.

  3. Καπσουλης avatar
    Καπσουλης 31/03/2010 17:28:39

    Το υστερογραφο ...ολα τα λεφτα.

  4. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 31/03/2010 18:34:22

    Σπριντάρουν προς το ΔΝΤ.

  5. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 31/03/2010 19:07:08

    Το καπιταλιστικό σύστημα σε έκτακτες συνθήκες έχει ανάγκη τους χρήσιμους ηλίθιους....Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν την πληρώνει ο ΣΕΒ και ο ΙΟΒΕ..
    Αυτοί συμφωνούν οι "σοσιαλιστές" του ΣΕΒ αλλά και του ΛΑΟΣ ...
    ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΑΙΜΑ ......

  6. sim avatar
    sim 31/03/2010 19:44:59

    όποιος προσέχει τις λεπτομέρειες μπορεί να καταλάβει τα λόγια του ΓΑΠ όταν πήγε στον Ομπαμα ,
    είπε είμαι χαρούμενος που είμαι εδώ μαζύ με τα μέλη της ελληνοαμερικανικής κοινότητας στην οποία ανήκω και εγώ.
    αγόρια μου ο άνθρωπος έτσι και το μπάχαλο που δημιούργησε το φτάσει στο απροχώρητο ,θα την κάνει για εκεί που ανήκει και εδώ θα μείνουμε εμείς οι ηλήθιοι που ανήκουμε εδώ σε αυτή την χώρα που αγαπάμε και δεν την αλλάζουμε με τίποτα να ψωμολυσάμε.
    ΜΑ ΠΟΣΟ ΠΛΥΣΗ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝΕ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΦΩΣΤΗΡΕΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ΤΩΝ ΜΜΕ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΜΕ 11 ΜΟΝΑΔΕΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ? ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΕ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΙ ΟΥΤΕ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΤΗς ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΨΗΣΑΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΕΡΟΥΛΑΝΟΜΠΙΡΜΠΙΛΟΣΑΧΙΝΙΔΕΣ ΠΟΥ ΕΦΕΡΕ ΜΑΖΥ ΤΟΥ.

  7. Απόστολος avatar
    Απόστολος 31/03/2010 23:47:11

    Γιατί το 20ετές ομόλογο δεν αναφέρθηκε πουθενά; Εκδόθηκε και δεν καλύφθηκε;

  8. Titos avatar
    Titos 01/04/2010 09:38:41

    Μήπως κάνουμε κάποιο λάθος;
    Μήπως οι άνθρωποι δεν είναι τόσο ανίκανοι από όσο θέλουν να πιστεύουμε;
    Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι μπορεί να υπάρχει τόση βλακεία, αναποφασιστικότητα, έλλειψη σχεδιασμού και βερμπαλιστικών ρητορειών, συγκεντρωμένα όλα αυτά, μέσα σ’ αυτήν την παράταξη.
    Μήπως ο ΓΑΠ και το πρυτανείο του βαδίζουν πάνω σε κάποιο προσχεδιασμένο πλάνο, που δεν γνωρίζουμε;
    Πιστεύω ό ο ΓΑΠ κάνει πολύ καλά την δουλειά του (όποια κι αν είναι).
    Το ζήτημα είναι αν μπορούμε να την κάνουμε εμείς και να μην «τσιμπάμε» σε ανούσιες λεπτομέρειες ή να αναλωνόμαστε σε γενικεύσεις , χάνοντας την ουσία των πραγμάτων.
    « Ο καθείς στο πόστο και το μετερίζι του» είπε…

    • iem35 avatar
      iem35 @ Titos 01/04/2010 17:58:30

      Πως αλλιώς θα δικαιολογηθούν τα επόμενα "προσχεδιασμένα" έκτακτα μέτρα (απολύσεις, ενιαία μισθολόγια), πως θα δικαιολογηθεί η "Βόρεια Μακεδονία"... Χρειάζεται κάποια δικαιολογία (βλ. υψηλά spreads) λίγη αποχαύνωση ακόμη (βλ. Julia No 2) ώστε το σχέδιο να επιτευχθεί. Το θέμα είναι αν όταν το σχεδίασαν εξασφαλίσαμε ως έθνος κάποια άλλα ανταλλάγματα, κυρίως στο Αιγαίο, όπου η κλιμακούμενη προκλητικότητα των Τούρκων στρατηγών (και όχι της πολιτικής ηγεσίας) θα μπορούσε να ερμηνευθεί ως αντίδραση στον συμβιβασμό του Ερντογάν με τις επιταγές της Γερμανίας.

      Όσο για το σχεδιασμό, κάτι μου λέει πως ο κύριος σκοπός του, πέρα από όποια οικονομικά οφέλη αποφέρει σε κάποιους, πιστεύω πως η Ελλάδα ήταν ο Δούρειος Ίππος για να πατήσουν πόδι στην ΕΕ συμφέροντα της NWO.

  9. iem35 avatar
    iem35 01/04/2010 22:37:18

    Μάλλον η πίεση των Γερμανών αποδίδει κάποιους καρπούς...

    http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=11478&Itemid=139