19/05/2009 13:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και τώρα combat bloggers !


______________________________________________________________________________________________
Κάθε φορά που κάποια αμερικανική βόμβα  σκοτώνει αθώους αμάχους στο Αφγανιστάν, σημαίνει και μια ακόμη ήττα για τις ΗΠΑ στο κρίσιμο πεδίο της επικοινωνίας. Για αυτό το λόγο  λοιπόν, το Αμερικανικό Πεντάγωνο αρχίζει να πιστεύει ότι αφήνοντας τους στρατιώτες  να μπλογκάρουν ελεύθερα από το μέτωπο ίσως και να βοηθήσει την Αμερική στη μάχη των εντυπώσεων.

Πριν μερικές ημέρες οι Αμερικανικές βόμβες κόστισαν τη ζωή σε δεκάδες αμάχους με αποτέλεσμα την παγκόσμια κατακραυγή εναντίον των ΗΠΑ, την δημόσια συγνώμη του Προέδρου Ομπάμα αλλά και την προπαγανδιστική νίκη των Ταλιμπάν οι οποίοι και εκμεταλλεύτηκαν το θέμα στο έπακρο. Οι Αμερικανοί βγήκαν ως αιμοσταγείς, οι Ταλιμπάν ως θύματα και ακόμη και ο «εγκάθετος» Πρόεδρος της χώρας ζήτησε την άμεση διακοπή των Αμερικανικών αεροπορικών  βομβαρδισμών.

Ο υπουργός άμυνας των ΗΠΑ Robert Gates είναι έξω φρενών.  Όπως δήλωσε «Έχουμε κάνει μεγάλες προσπάθειες και οι απώλειες αμάχων είναι σημαντικά λιγότερες από άλλα χρόνια. Παρ` όλα αυτά δεν μπορούμε να πείσουμε τον κόσμο σε επικοινωνιακό επίπεδο για την ιδιαίτερη προσοχή που δίνουμε στην αποφυγή άσκοπων θανάτων...πρέπει να βρούμε τρόπο να εκμεταλλευτούμε τον στρατηγικό επικοινωνιακό κύκλο...» (!!!)

Δηλαδή σκοτώνουμε τους μισούς και ίσως λιγότερους από όσους σκοτώναμε επί Μπους, αλλά μας χαλάει την εικόνα η επικοινωνία. Πως το είπαμε αυτό; Re -branding America;

Ο πρώην υπουργός αεροπορίας  Michael Wynne πιστεύει πως βρήκε τη λύση και πως  η καλύτερη λύση είναι να αφήσουν τους στρατιώτες να καταγράφουν οι ίδιοι την καθημερινότητα των επιχειρήσεων. Να δημιουργήσουν δηλαδή combat bloggers (μάχιμους μπλόγκερς). Αυτό όμως θα σήμαινε και την αλλαγή της τρέχουσας επίσημης πολιτικής του Πενταγώνου σχετικά με το μπλόγκιγκ των στρατιωτών που μέχρι στιγμής απαγορεύεται ρητά. Η νέα εντύπωση όμως είναι ότι τελικά οι απλοί μαχητές ίσως να είναι και οι καλύτεροι πολεμικοί ανταποκριτές ή και εκπρόσωποι τύπου.... Οι αναφορές που γίνονται από πρώτο χέρι  χαρακτηρίζονται άλλωστε από αυθεντικότητα..

Στη διάρκεια των πρόσφατων Ισραηλινών επιχειρήσεων στη Γάζα, οι Ισραηλινοί είχαν «ενσωματώσει» εικονολήπτες στις μάχιμες μονάδες του μετώπου  με σκοπό να καταγραφούν οι διάφορες επιθέσεις επί των θέσεων της Χαμάς που θα δημιουργούσαν και διάφορες  αντιδράσεις σε παγκόσμιο επίπεδο. Η προσπάθεια  αυτή όμως αυτοακυρώθηκε λόγω των σκληρών τακτικών του Ισραηλινού στρατού, των αμφιλεγόμενων όπλων που χρησιμοποιήθηκαν και κυρίως λόγω της γενικότερης Ισραηλινής αδιαφορίας απέναντι στις όποιες διεθνείς αντιδράσεις.  Με την ίδια  λοιπόν λογική, ακόμη και οι ειλικρινέστερες  προσπάθειες των Αμερικανών στρατιωτών μπλογκερς δεν θα έχουν κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα αν η αεροπορία συνεχίζει να δολοφονεί αθώους σε κάθε επιχείρησή της. Οι βαρβαρότητες στη μάχη μετρούν περισσότερο από οποιοδήποτε κείμενο σε ηλεκτρονική μορφή ακόμη και αν αυτό είναι γνήσιο και πρωτογενές.

(Πηγή:www.wired.com, απόδοση Strange Attractor)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. A.A.Α. avatar
    A.A.Α. 19/05/2009 13:34:51

    Καλό!!!

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/05/2009 13:56:41

    μπορεί να είμαι η μικροσκοπική ειδεχθής μειοψηφία στην Ελλάδα στο θέμα αυτό, αλλά είμαι "με" τους Αμερικανούς στρατιώτες και "κατά" τόσο των ταλιμπάν με τις "φιλανθρωπικές" απόψεις τους και κατά των ιρακινών αντιστοιχων που έστελναν γυναίκες και παιδιά με άσπρες σημαίες για να εκραγούν.

    Δεν είναι δικός μου ο πόλεμος, αλλά "οι φίλοι μας οι Πέρσες" και οι "φίλοι μας οι Άραβες" και οι "φίλοι μας οι περίεργοι" γενικώς δεν με εκφράζει. Βεβαίως και είμαι κατα του πολέμου, αλλά αν ζούσα στο παρελθόν με τον Ηρακλειτο και τον Νικηφόρο Φωκά και τον Κολοκοτρώνη θα ήμουν, oh so sorry.

    Όσο για τους bloggers από το μέτωπο... Στον πόλεμο, η αλήθεια δεν έιναι το πρωτο θύμα;

  3. 321 avatar
    321 19/05/2009 13:58:30

    Ενδιαφέρουσα ανάρτηση.
    Πώς διαφαίνεται η ένδεια των αμερικανών όταν δεν έχουν κάτι αληθινό να παρουσιάσουν . . .
    Επικοινωνία χωρίς αλήθεια είναι προπαγάνδα

  4. Inger Kiss avatar
    Inger Kiss 19/05/2009 14:15:52

    Αν σκοτώσεις έναν άνθρωπο, είσαι δολοφόνος.

    Αν σκοτώσεις χιλιάδες, είσαι ήρωας.


    Μια ευγενική προσφορά των μαθηματικών της - κακώς εννοούμενης - νεωτερικότητας.

  5. Inger Kiss avatar
    Inger Kiss 19/05/2009 14:30:16

    Land of the free, home of the brave!

    www.politico.com/politico44/perm/0509/biden_awarded_kosovo_medal_4319e597-a23d-4b21-864b-10c593c3494e.html

  6. Hase avatar
    Hase 19/05/2009 14:33:59

    @ Αρχαιε!

    Εισαι πραγματι η μικροσκοπική ειδεχθής μειοψηφία στην Ελλάδα, και δεν με νοιαζει με ποιον θα εισουν στην αρχαια Ελλαδα η στην Ρωμαικη αυτοκρατορια. Υποστηρηζεις τους δολοφονους που πηγαν να "σκοτωσουν" αλλους δολοφονους με αποτελεσμα να απαλειψουν απο προσωπου γης αθωους ανθρωπους. Σιγουρα δεν ειναι φιλοι σου οι Περσες ουτε φιλοι σου οι Ιρακινοι που εκαναν αυτα που λες. Αλλα εισαι με τους Αμερικανους που κανουν τον δικο τους πολεμο για χαρη "της δικιας" σου μαλλον ειρηνης

    ΗΜΑΡΤΟΝ ΘΕΕ ΜΟΥ.

  7. Hase avatar
    Hase 19/05/2009 14:35:32

    Συγνωμη για την ορθογραφια και τα λαθη.

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/05/2009 14:47:26

    Αν συμβεί "περιστατικό" σαν κι' αυτό του Αμερικανού στρατιώτη και άλλων τεσσάρων που βίασαν και σκότωσε αυτός την 14χρονη Ιρακινή και ολη την οικογένειά της ταυτόχρονα θα τον "εκπέμψουν διαδικτυακά" άραγε; Τι άλλο θα διαβάσουμε σήμερα, το Κόσοβο παρασημοφορεί τον αντιπρόεδρο.

  9. Hase avatar
    Hase 19/05/2009 14:53:23

    * Αλλενακι
    Πολλοι αποκαλυπτονται και λιγο λιγο το καταλαβαινουμε. Ηδη ΚΑΙ ο προεδρος κανει πισω σε πολλα πραγματα που ειχε πει πριν λιγους μηνες.
    Κρατα μικρο καλαθι. Οι λυκοι παντα λυκοι ειναι, ακομα και αν φορανε την δορα του προβατου.

  10. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 19/05/2009 16:25:15

    Φυσικά, οι καταχωρήσεις θα παρακολουθούνται και όποιος είναι "ζωηρούλης" θα αντιμετωπιζεται ανάλογα.

  11. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 19/05/2009 16:44:38

    Επειδή έτυχε να σχετιστώ επανειλημμένα στην Ελλάδα και στο εξωτερικό με στρατιωτικούς των ΗΠΑ, συχνά υψιλόβαθμους, τόσο ομογενείς όσο και άλλης προέλευσης, δημιουργώντας σχέσεις φιλίας και πραγματικής αμοιβαίας συμπάθειας, διαπίστωσα, ότι στις περισσότερες περιπτώσεις οι στρατιωτικοί είναι καλοπροαίρετοι, έστω και εάν στην πράξη εγκληματούν. Με ατή την έννοια ο ελιγμός που ακολουθείται είναι έξυπνος. Η άμεση μετάδωση εμπειριών από πρόσωπα που δεν το πράττουν επαγγελματικά, αλλά στο φινάλε ρισκάρουν και το κεφάλι τους, μπορεί να έχει άλλη αμεσότητα. Στην ουσία όμως δεν μπορεί παρά να καταδείξει, τουλάχιστον σε όσους δεν φανατίζονται μονοσήμαντα, την τραγική αλλοτρίωση του ανθρώπου μέσα στην κρεατομηχανή του πολέμου.

  12. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 19/05/2009 16:49:21

    Αυτοί που τελικά φταίνε περισσότερο είναι οι πολιτικοί. Άσχετα εάν τραβάνε με φαρισαϊκό τρόπο την ουρά τους έξω. Οι στρατιωτικοί δεν πήγαν εκεί από μόνοι τους. Ούτε πράττουν αυτόβουλα. Ο μύθος των "πολιτισμένων" πολιτικών και των αιμοβόρων στρατιωτικών αποτελεί πολιτική του πενταγώνου.

  13. ghost_in_the_machine avatar
    ghost_in_the_machine 19/05/2009 16:57:31

    Αγαπητοί συνέλληνες αυτός ο συνδυασμός αντιαμερικανισμού και ισλαμοφιλίας που σας διακρίνει σε μεγάλη κλίμακα θέλει επιστημονική εξέταση. Ό,τι και να έχετε κατά των Αμερικανών, από τους μωαμεθανούς υπέστησαν τα πάνδεινα οι πρόγονοί μας και από αυτούς κινδυνεύουμε κι εμείς. Η αποχώρηση των Αμερικανών από το Αφγανιστάν και το Πακιστάν είναι θέμα χρόνου. Θα προκύψει τίποτε καλό; Οι ταλιμπάν θα σκοτώσουν και θα βασανίσουν πολύ περισσότερους από ό,τι οι Αμερικανοί. Κι αν οι Αμερικανοί έχουν πολιτικό πρόβλημα όταν σκοτώνονται άμαχοι, οι ισλαμιστές ούτε έχουν ούτε θα έχουν. Να σας πω και κάτι ενοχλητικό, μετά την νύχτα των Ιμίων, όταν έφτασε η είδηση ότι δεν γίνεται πόλεμος, είδα στρατιώτες να φωνάζουν πανηγυρίζοντας "μας έσωσαν οι Αμερικανοί" (εκ των υστέρων πολλοί έγιναν "γενναίοι"). Ερμηνεύστε το σύμφωνα με τον φανατισμό σας ή μη το ακούτε καθόλου. Αλλά σας αρέσει ή όχι, οι Αμερικανοί πολιτισμικά είναι πολύ κοντά μας, έχουν την ρίζα τους στον Ελληνορωμαϊκό πολιτισμό όπως κι εμείς, οι διαφορές είναι δευτερεύουσες. Κι αν είναι ιμπεριαλιστές, ξέρετε κανέναν ποτέ που μπορούσε να είναι ιμπεριαλιστής αλλά συγκρατήθηκε; Στην καθημερινή μας ζωή δεν υπερασπίζουμε την δικαιοσύνη, αλλά το προσωπικό συμφέρον του ο καθένας. Πώς μας πιάνει τέτοιος πόνος για την δικαιοσύνη στα διεθνή;

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/05/2009 17:08:32

    ghost-in-the-machine, καλώς ήρθες στην ειδεχθή μικροσκοπική μειοψηφία. Η Αμερική έχει έναν σκασμό Ελληνοαμερικάνους και Αμερικανοέλληνες. Silent minority.

    το Ιρακ για την ώρα δεν πάει άσχημα... κλαίνε ίσως μερικοί Ευρωπαίοι που έχασαν κάτι απ' ευθείας αναθέσεις αλλά και αυτοί κάτι πήραν.

    Μειοψηφία ξε-μειοψηφία, είμαι με την Δύση. Ούτε με τους Σλάβους αδερφούς απογόνους της Αικατερίνης της Πρωσσίας, ούτε με τους Ανατολίτες. Είδαμε και πάθαμε να τους ξεφορτωθούμε..

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/05/2009 17:57:38

    @13 και @14
    Πάντως με κάτι τέτοιες παρόμοιες απόψεις μου, εγώ κυνηγήθηκα ανηλεώς εδώ μέσα (από συγκεκριμένους συνσχολιαστές) ως ντε και καλά "πράκτωρ" των Σιωνιστών!
    Επειδή ακριβώς δεν πιστεύω ότι οι γυναίκες μας πρέπει να φοράνε μπούρκα αλλά και ούτε εμείς να γίνουμε γιουσουφάκια φανατισμένων αγράμματων θρησκόληπτων "άπλυτων" ταλιμπάνηδων...

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/05/2009 17:58:47

    Όσο και να αντιπαθούμε τους Αμερικανούς (για πάμπολλους λόγους και αιτίες), δεν παύουμε να είμαστε φυλετικά, πολιτισμικά, κλπ. σε αυτή την ιστορικο κοινωνικο πολιτική φάση που διανύουμε ως Έθνος ή φυλή ή δεν ξέρω και`γω τι, πιο κοντά σε αυτούς παρά στους αλαφιασμένους μισαλλόδοξους μουσουλμάνους οι οποίοι, ειρήσθω εν παρόδω, θα έπαιρναν το μέρος της Τουρκίας αβλεπί σε οποιαδήποτε πολεμική σύγκρουση μας μαζί της.

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/05/2009 18:13:07

    To Πακιστάν ήταν από τους πρώτους που αναγνωρισαν την κατεχόμενη Κύπρο σαν κράτος

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/05/2009 18:15:44

    Βάζουν τη θρησκεία και την πλήρη επικράτησή της πάνω απ`όλα τα άλλα. Δεν λογαριάζουν ότιδήποτε άλλο.
    Και εμείς δεν είμεθα μουσουλμάνοι...
    Άρα;

  19. ghost_in_the_machine avatar
    ghost_in_the_machine 19/05/2009 20:41:58

    Αισθάνομαι κι εγώ ότι ανήκω σε αμαρτωλή μειοψηφία. Αλλά τέλος πάντων δεν υπερηφανευόμαστε ότι ο πολιτισμός μας κατέκτησε τον κόσμο; Αυτό δεν είναι το εθνικό μας καμάρι; Λοιπόν υπάρχει μια ανακρίβεια εδώ, δεν διαδόθηκε σε όλο τον κόσμο ο πολιτισμός μας, αλλά σε μια συγκεκριμένη ομάδα λαών, στους Δυτικούς, με τους οποίους όμως πρέπει να βρίσκεσαι σε διάσταση, αν θέλεις να σε πουν πατριώτη οι συνέλληνες. Κατηγορούμε τη Δύση ότι παραβιάζει τα ανθρώπινα δικαιώματα και τις δημοκρατικές αρχές, ξεχνάμε ότι μόνο η Δύση δέχεται (όσο δέχεται) τη δημοκρατία - άντε και κάποιες χώρες σοβαρά επηρεασμένες από τη Δύση. Για να είσαι καλός Έλληνας όμως πρέπει να ταχθείς με το μέρος αυτών που σκοπός τους είναι η καταστροφή των αρχών του Ελληνικού πολιτισμού, του ορθολογισμού και της δημοκρατίας. Διαφορετικά είσαι ρατσιστής, φασίστας, αμερικανοκίνητος (το "σιωνιστής" είναι καινούργιο φρούτο, εμένα δεν μου το έχουν αποδώσει πουθενά, αλλά το μέλλον ίσως κρύβει πολλά). Είναι φυσικό η πλειοψηφία που δεν έχει επιχειρήματα, αλλά έχει επιθετικότητα, να καταφεύγει σε χαρακτηρισμούς για να επιβάλει τις απόψεις της. Τι φταίει; Ζηλεύουμε που την περαιτέρω ανάπτυξη του δικού μας πολιτισμού την ανέλαβαν πλέον άλλοι κι εμείς δεν μπορούμε να τους παρακολουθήσουμε; Τότε ας διορθώσουμε το εκπαιδευτικό μας σύστημα, που το διαλύουμε δώ και δεκαετίες και για μπορέσουμε να βολέψουμε το κάθε κανακάρικο, παίρνει δεν παίρνει τα γράμματα.

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/05/2009 20:53:32

    υπάρχει και η άλλη άποψη φάντασμα στην μηχανή, ότι κατά βάση είμαστε βεδουϊνοι με παντελόνια. Αλλά αν αυτό περιγράφει το σήμερα, έστω και μέ δόση υπερβολής, εμείς οι ίδιοι βγάλαμε τον Κάλβο, τον Παλαμά, τον Σεφέρη, τον Ρίτσο, τον Ελύτη, τον Χατζηδάκι και τον Μίκη. Εμείς οι ίδιοι φωνάζαμε 1-1-4 και λίγο αργότερα τρώγαμε στην μάπα το Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών. Εμείς λατρέψαμε τον Αντρέα, και σε αυτόν αποδίδουμε τα κακά της μοίρας μας.

    Είναι ένα παράδοξο η Ελλάδα, με συναισθηματικές φορτίσεις, παθιασμούς για άσχετα και ηλιοβασιλέματα με αναμνήσεις. Παράδοξο που αδυνατώ να καταλάβω.

  21. Hase avatar
    Hase 19/05/2009 21:00:44

    Εσεις μπορει να ειστε οτι λετε. Εγω δεν επικροτω την δολοφονια αμαχων ειτε αυτη γινεται απο τους Ταλιμπαν, ειτε αυτη γινεται απο τους Αμερικανους. Και περισσοτερο δεν την επικροτω γιατι καποιοι στο Πακισταν πρωτοι αναγνωρισαν την Κυπρο. Οι δολοφονιες δεν καλυπτονται ουτε απο πολιτικες σκοπιμοτητες ουτε απο οικονομικα οφελη.

  22. ghost_in_the_machine avatar
    ghost_in_the_machine 19/05/2009 21:20:45

    @Hase
    Τότε απλώς δεν εγκρίνεις τον πόλεμο γενικά (δεν υπήρξε ούτε θα υπάρξει ποτέ πόλεμος χωρίς δολοφονίες αμάχων, άλλωστε γιατί να μιλάμε μόνο για αμάχους, και μεταξύ των στρατιωτών που σκοτώνονται λίγοι πηγαίνουν γυρεύοντας, οι περισσότεροι είναι κι αυτοί θύματα) και σ' αυτό δύσκολο να διαφωνήσει κανείς μαζί σου. Φοβάμαι μόνον ότι η ανθρωπότητα καθόλου δεν πλησιάζει το στάδιο, όπου θα μπορέσει να καταργήσει τον πόλεμο ως μέσον άσκησης πολιτικής. Αυτό, αν γίνει, είναι για το πολύ μακρυνό μέλλον. Δεν μου αρέσει που το λέω, απλώς δεν μπορώ να μην το δω.

  23. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/05/2009 21:26:08

    Hase δεν έχεις καθόλου άδικο στην τοποθέτησή σου, και καταλαβαίνεις ότι καμιά φορά υπάρχει υπερβολή στον γραπτό λόγο για "εφέ". Ωστόσο, αν εξαιρέσεις τις βαθειές θεωρίες συνομωσίας, το Πακιστάν προέκυψε λίγο από την Αγγλική πολιτική και πολύ από την μισαλλοδοξία των μεν και των δε εκεί.

    Τα Αφγανιστάν σέρνεται στο Μεγάλο Παιχνίδι μεταξύ Δύσης και Ρωσίας από πριν τον Α' Παγκόσμιο. Οι Αμερικάνοι βρεθηκαν εκεί, γιατί βασικά από εκεί ξεκίνησε αυτος που καλώς κακώς, θεωρούν εχθρό τους μετά το χτύπημα στην ΝΥ. Και δεν είναι ακαδημαϊκό, είναι απτό, χειροπιαστό (και δεν είμαι σε αυτούς που το θεωρούν ...ζιονιστική συνομωσία!). Το "μάθημα" του Βιετνάμ λέει ότι δεν αφήνεις τον εχθρό σου να έχει άλλα καταφύγια, για αυτό και εγώ θεωρώ το Πακιστάν λίγο χαμένο. Προσωπικά δεν έχω τίποτα εναντίον των Πακιστανών, απεναντίας, αλλά δεν έχω εγώ σχολεία που εκπαιδεύουν απελπισμένους να ονειρεύονται πιλάφια αν με ανατινάξουν στον αέρα, αυτοί τα έχουν. Θεωρώ δε τους Αμερικάνους αφελείς με τα rules of engagement που επιτρέπει σε μία απελπισμένη με λευκή σημαία να τους διαλύει.

    Δεν είμαι υπέρ καμίας δολοφονίας, αλλά όσο δεν μου αρέσει που κλειδαμπαρώνομαι νύχτα για τον φόβο οργισμένων πεινασμένων μεταναστών, άλλο τόσο δεν μου αρέσει να μου ρίχνουν αεροπλάνα στο γραφείο μου για ...πολιτικές δηλώσεις. Προσωπικά απορώ με την εγκρατεια των Αμερικανών, και αυτήν αποδίδω σε πολιτκές σκοπιμότητες. Οι Ταλιμπαν ή οι Ιρανοί, αν αυτοί είναι οι "εχθροί" δεν καταλαβαίνουν από ευγενή πόλεμο. Δικιά τους τακτική είναι να κρύβονται σε σχολεία η νοσοκομεία για την μάχη των εντυπώσεων.

    Συμμερίζομαι την στενοχώρια σου αλλά δεν είναι ούτε just ούτε fair, ούτε για τους μεν ούτε για τους δε. Σε κανέναν δεν αρέσει ένα αδικοσκοτωμένο παιδάκι. Με εξάιρεση ίσως για αυτόν που το θέλει για την προπαγάνδα του.

  24. Hase avatar
    Hase 19/05/2009 21:28:55

    Δεν εγκρινω τον πολεμο που γινεται χωρις λογο. Η μαλλον που γινεται ΜΟΝΟ για να παρει καποιος συμβολαια, δουλειες, επιρροη, ξενο πλουτο η να επιβαλλει με τα οπλα τις δικες του ιδεες. Πολεμοι παντα γινονταν και θα γινονται. Το θεμα ειναι γιατι γινονται. Αν καποιος παει να μου κλεψει το σπιτι η να μου πηδηξει την γυναικα σιγουρα θα κανω πολεμο, χωρις λογο ομως δεν κανω πολεμο.

  25. Dennyl avatar
    Dennyl 19/05/2009 21:30:14

    Και γιατί ρε παιδιά πρέπει ντε και καλά να υποστηρίζουμε ή τους Αμερικάνους ή τους Ταλιμπάν???
    Στην τελική δεν είμαστε πολιτικοί, ούτε συζητάμε αυτή τη στιγμή πώς θα ήταν καλύτερο να κινηθεί διπλωματικά η χώρα μας. Λέμε απλά προσωπικές απόψεις, έτσι δεν είναι?
    Άρα γιατί πάτε κάποιοι να βάλετε το τριπάκι 'ή μαζί μας ή εναντίον μας'???
    Και πιστεύει κανείς πραγματικά ότι αν οι Αμερικάνοι αποσυρθούν από το Αφγανιστάν και το Ιράκ υπάρχει έστω και μία πιθανότητα ''να γίνουμε γιουσουφάκια φανατισμένων αγράμματων θρησκόληπτων “άπλυτων” ταλιμπάνηδων…''????

    Και όσο για το αν ''Ζηλεύουμε που την περαιτέρω ανάπτυξη του δικού μας πολιτισμού την ανέλαβαν πλέον άλλοι κι εμείς δεν μπορούμε να τους παρακολουθήσουμε;'', ευχαριστώ αλλά προτιμώ να μην πάρω από αυτόν τον "πολιτισμό". Ναι, ξέρω τι έκανε κι ο Μέγας Αλέξανδρος, μην πέσετε βροχή πάνω μου. Γενικότερα είμαι κατά οποιουδήποτε ένοπλου "εκπολιτισμού" και "εκδημοκρατίσεως"...

  26. Hase avatar
    Hase 19/05/2009 21:32:50

    Αρχαιε σε σεβομαι και το ξερεις, σιγουρα ειμαστε και ανηκουμε στην δυση και μαζι της πρεπει να πορευτουμε, αλλα νομιζω οτι πρεπει να τονιζουμε και τα λαθη της και προπαντων να μαθαινουμε απο αυτα.

  27. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/05/2009 21:38:47

    ωχ ωχ μην λές "σέβομαι" δεν πάει σε περιβάλλον σχολιαστών σε ιστοσελίδα... (αρχαιοπτέρυξ είμαι, όχι η Φαράχ Ντιμπά...) Ναι έχει λάθη ο δυτικός πολιτισμός, αλλά δεν θέλω να έχω ενοχές για τα λάθη, απλά να μην βγαίνουμε εμεις παντα χαμένοι. Η Αρχαία Αθήνα βασίστηκε στο να καταλύει τοπικές ολιγαρχικές κυβερνήσεις και να βάζει φιλοαθηναϊκές... Κάτι μου θυμίζει, κατι μου θυμίζει.

  28. ghost_in_the_machine avatar
    ghost_in_the_machine 19/05/2009 21:39:22

    @25
    Να εφαρμώσουμε Realpolitik και να κοιτάζουμε μόνο τον εαυτό μας, εγώ συμφωνώ. Εκείνο που επισημαίνω είναι η αντιδυτική μεροληψία πολλών. Η οποία ακριβώς δεν μας συμφέρει. Ως προς την ζήλεια για την "περαιτέρω ανάπτυξη του πολιτισμού" εκείνο που εννοώ είναι ότι τον άνθρωπο στο φεγγάρι τον πήγε η συνέχιση του Ελληνικού πολιτισμού, όχι εμείς όμως. Αυτό μόνο. Και μην είσαι απόλυτος, η ναζιστική Γερμανία και η φασιστική Ιταλία εκδημοκρατίστηκαν με χρήση μαζικής στρατιωτικής βίας - εκεί βέβαια το πείραμα πέτυχε, καθώς οι λαοί αυτοί είχαν δική τους δημοκρατική παράδοση.

  29. Hase avatar
    Hase 19/05/2009 21:46:34

    Σου θυμιζει ολον τον νεο κοσμο, αυτο κανουν ολοι οι μεγαλοι τωρα. ισως να εμαθαν απο τους προγονους μας αλλα ειναι σωστο;
    Οσο για τον σεβασμο, ελα ρε φιλε δεν ειναι και τοσο κακο να σεβεται καποιος καποιον αλλο ιδιαιτερα εσενα που εχεις γραψει τοσα πολλα και ευστοχα σχολια στο σαιτ. Απλα θελω να πω οτι εισαι παντα σωστος στα σχολια σου και παντα ιν, ιδιαιτερα στα οικονομικα σου εισαι πρωτος.

  30. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/05/2009 22:02:18

    All is fair in love and war....