18/02/2009 12:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και τώρα παγιδευμένα αυτοκίνητα


___________________________________________________________________________________________
Μεγάλης ισχύος αυτοσχέδιος ωρολογιακός εκρηκτικός μηχανισμός, ικανός να ανατινάξει όλο το κτίριο, εντοπίστηκε νωρίς σήμερα το πρωί σε κλεμμένο ΙΧ που ήταν σταθμευμένο στον περίβολο των κεντρικών γραφείων της τράπεζας Citibank, στη διασταύρωση των οδών Αχαΐας και Τροιζηνίας στην Κηφισιά. Ο μηχανισμός εξουδετερώθηκε από την αστυνομία. Σύμφωνα με τις πληροφορίες, ο μηχανισμός αποτελείτο από τέσσερις ή πέντε φιάλες υγραερίου γεμάτες εκρηκτικά -υπολογίζεται στα 20 κιλά ΤΝΤ - και είχε τοποθετηθεί στο πορτ μπαγκάζ του οχήματος.

Στο μεταξύ, την οργάνωση «Σέχτα Επαναστατών» δείχνει η βαλλιστική στους κάλυκες της επίθεσης στον τηλεοπτικό σταθμό Alter. Η Αστυνομία περισυνέλεξε 12 κάλυκες, εκ των οποίων οι 10 είναι των 7,65 mm και οι 2 προέρχονται από όπλο των 9 mm (Ρarabellum). Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στους κάλυκες των 7,65 mm, καθώς φαίνεται ότι μπορεί να προέρχονται από αυτόματο όπλο Scorpion, που είχε χρησιμοποιηθεί στον Κορυδαλλό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Rogue avatar
    Rogue 18/02/2009 12:25:55

    Μήπως πάλι κάποιοι ξένοι κύκλοι δημιουργούν εκ νέου σταδιακά ένα κλίμα που είχαμε χρόνια να δούμε στη χώρα;

    Πιστεύει κανείς πως η Ν17 ήταν κάποιοι κουλτουρογιεγέδες που σήμερα είναι στο φρέσκον;

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/02/2009 12:30:00

    Οι περίβολοι αυτοί, ειδικά κεντρικά γραφεία ξένων τραπεζών, εταιρειών κλπ. δεν είναι κλειστοί, δεν φυλάγονται, δεν έχουν security;
    Ελεύθερα μπαίνει και παρκάρει όποιος θέλει;

  3. kanis avatar
    kanis 18/02/2009 12:53:10

    @1 Rogue

    Το ειδήμονα Golden ρώτα, που μια τα λέει "έτσι" μια "γιουβέτσι" ! Ηθελε τρομάρα του, να γίνει και ταινία στο χόλυνγουντ!

  4. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 18/02/2009 12:54:10

    εμ...

  5. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/02/2009 12:58:24

    Παγιδευτήκαμε μεταξυ κράτους και τρομοκρατών, νομίζω....

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/02/2009 13:00:58

    Πάλι ξένοι και προβοκάτορες.
    Το γεγονός ότι στην Ελλάδα υπάρχουν εκατονταδες χιλιαδες ανθρωποι που ονειρευονται ανατροπές και βιαιες επαναστασεις,το ότι όλοι αυτοι εχουν συνδεσει την εκπλήρωση των επιθυμιων τους από τα βιβλία που εχουν διαβάσει με μια μεγάλη οικονομική κριση και από το φθινόπωρο που αρχισε βρισκονται σε επαναστατικές αναζητησεις και πάρα πολλοί από το Δεκέμβριο σε υπερδιεγερση για την "επαναστατική ευκαιρια" που δεν πρέπει να χάσουν είναι τυχαίο.

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/02/2009 13:11:00

    ... προσεχώς και σε σήριαλ για τη ζώνη των 19.00-20.00, πριν το δελτίο ...

  8. kanis avatar
    kanis 18/02/2009 13:13:49

    Ψυχραιμία 6

    Τι εννοείς; Οποιος έχει διαβάσει δυό βιβλία παραπάνω, θα μας φταίει τώρα, ή όποιος έχει περίεργες βλέψεις για τη χώρα τούτη και την βλέπει μόνο σαν μια μεγάλη κτηματομεσητική ευκαιρία , υπό διανομή;

  9. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 18/02/2009 13:14:38

    Σε λίγο θα θυμίζουμε την πρώην DDR λίγο πριν την πτώση του τείχους όπου οι 3 παρακολουθούσαν τον 1 και κανείς τους δεν εργαζόταν χα χα χα .

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/02/2009 13:38:17

    Εννοω ότι αρκει να ριξει μια ματια σε δεκαδες εφημεριδάκια και φυλλαδια που κυκλοφορουν σε εξωκοινοβουλευτικους και αναρχικους χωρους ή να διαβάσει το indymedia για να διαπιστωσει τη λαχτάρα και την προσμονή ότι ηλθε η Μεγαλη Ωρα για να ανατρεψουν το συστημα.
    Αν χρησιμοποιουνται και απο κάποιους δεν αποκλείεται αλλά ότι όλες οι μυστικές υπηρεσιες έχουν στείλει τους πρακτορες τους στην Ελλάδα είναι πολύ λιγότερο πιθανό από το ότι κάποιοι αδημονουντες θεωρουν ότι πρέπει να "εξεγερθουν" .

  11. Helmut avatar
    Helmut 18/02/2009 13:43:56

    Πες τα ρε ψυχραιμια έχουμε πήξει στους Χαρδαβέλλες εδώ μέσα...

  12. kanis avatar
    kanis 18/02/2009 13:50:37

    Ψυχραιμία

    το ΄να χέρι νίβει τάλλο,
    άντε να βρείς, ΤΟ πρόσωπο!

  13. kanis avatar
    kanis 18/02/2009 13:51:27

    ψυχραιμία

    Τι΄χες Γιάννη,
    τι΄χα πάντα!

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/02/2009 13:55:23

    @12: Νέα πρόκληση πάνω από το Φαρμακονήσι. Τι να κάνει πια και αυτή η κυβέρνηση, όλα στο κεφάλι της έπεσαν, από που να δανειστεί αντανακλαστικά ...

  15. Σαος avatar
    Σαος 18/02/2009 14:01:12

    Κοίτα να δεις! Και χθες έβλεπα από σύμπτωση το Fight Club! Ρε, λες να μου επέβαλαν να δω την ταινία τα νεφελίμ (δια τηλεπάθειας) που λέει και ο Λιάκουρας; Πάντως πέρα από την πλάκα πιστεύω πως τόσο μεγάλες ποσότητες εκρηκτικών ίσως είναι πρωτοφανείς για τα ελληνικά δεδομένα.

  16. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 18/02/2009 14:07:05

    Μή μοῦ συγχίζεσθε,μετά τό χάος ἒρχεται ἤ δημιουργία!

  17. Σαος avatar
    Σαος 18/02/2009 14:07:05

    http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=987481&lngDtrID=244

    Από in.gr:
    Αξιωματικοί της Αντιτρομοκρατικής αναφέρουν ότι η εκρηκτική ύλη ANFO που βρέθηκε στις φιάλες έχει χρησιμοποιήσει στο παρελθόν ο IRA, η ETA και κάποιες παλαιστινιακές οργανώσεις, ενώ το 1995 με μεγάλη ποσότητα της ίδιας εκρηκτικής ύλης είχε ανατιναχθεί το κυβερνητικό κτίριο στην Οκλαχόμα.
    ...
    Ο μηχανισμός αποτελείτο από ηλεκτρικούς πυροκροτητές, μπαταρίες και δυο μηχανικά ρολόγια. Δεν έχει γίνει γνωστό, γιατί δεν εξερράγη, πιθανολογείται όμως από τους ειδικούς της αστυνομίας, ότι πιθανόν να είχε γίνει λάθος συνδεσμολογία.

    ------------------------

    Πολύ ερασιτέχνες οι επίδοξοι τρομοκράτες! Ούτε μια απλή συνδεσμολογία δεν μπορούν να κάνουν! Εκτός αν ΔΕΝ ήθελαν να εκραγεί!

  18. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/02/2009 14:24:57

    Αα νομιζεις οτι σωνει και καλα οι ξενοι μονο ,ειναι αυτοι που επιβουλευονται τον περιουσιο λαο,απατασαι.
    Υπαρχουν και μαλακες Ελληναρες,που την εχουν δει επαναστατες,μη χεσω,και οπως ειπε και ο παραπανω φιλος,περιμενουν να δυστυχησουμε ολοι μας,για να αναλαβουν αυτοι.
    Σαν τα κορακια,περιμενουν ,για να μας "σωσουν" τρομαρα τους.
    Ας ειν καλα,αυτοι οι αλητες,που τους φουσκωσαν τα μυαλα και τους κανακεψαν τοσα χρονια,υποστηριζοντας τους οταν επρεπε.
    Και χτες το βραδυ,ακουγα σε καποιο καναλι,εναν μεγαλοσχημο,"δημοσιογραφο",(ενας ειναι αυτος),να λεει,οτι πρεπει να καταλαβουμε τα παιδακια.Που ειναι επαναστατημενα.
    Εως τοτε βεβαια,θα μας εχουν διαλυσει.
    Γιατι,αφου το μονο που μας εχει μειναι για να φαμε,ειναι πλεον ο τουρισμος,δε νομιζω οτι και μαλιστα σε εποχη κρισεως,να νομιζετε οτι θα υπαρξει καποιος τοσο μαλακας,που θα ελθει εδω,για να τον παρει καμια, εστω απο σποντα.
    Μας βλεπω να τραβαμε πολλα μαρτυρια.Δυστυχως.

  19. χαραλαμπο-π avatar
    χαραλαμπο-π 18/02/2009 14:43:01

    ψυχραιμια.

    και εγω ζω με το όνειρο πλήρους ανατροπής της δωσίλογης ολιγαρχίας που ονομάζεις "ελλάδα" και"σύστημα". πιστεύω επίσης οτι επειδή ακριβώς ειναι πολλοί σαν κι εμένα η ίδια ολιγαρχία-που έχει αδιαμφισβήτητα τραφεί απο τα ξένα, όπως οι βαρδινογιάννηδες οι λάτσηδες και οι κοκκάληδες- βάζει αυτούς τους τύπους να κάνουν αυτές τις μακακίες. θα με απαγορεύσεις εσυ και οι όμοιοι σου?
    προσέξτε, πέφτετε σε παγίδα...των πραγματικών πρακτορων του σόρος που εχουν πιει τον εθνικο πλούτο...

  20. Le canard avatar
    Le canard 18/02/2009 14:46:34

    Φάκτορα, στη φωτογραφία βλέπω φιάλες υγραερίου. Δεν είναι ΤΝΤ.

  21. Le canard avatar
    Le canard 18/02/2009 14:47:35

    ...και σίγουρα η εκρηκτική ισχύς δεν είναι τόσο μεγάλη όσο του ΤΝΤ

  22. χαραλαμπο-π avatar
    χαραλαμπο-π 18/02/2009 14:48:28

    η προσπάθεια εκφασισμού με πρόφαση την δήθεν τρομοκρατία ειναι προφανής. και θα συντριβεί

  23. Le canard avatar
    Le canard 18/02/2009 14:49:16

    ...τουλάχιστον η 17Ν, αντιγράφοντας ευστόχως τους Βάσκους (!!!) έβαζε αυτοσχέδια μπαζούκας με ρουκέτες (βλέπε. κτύπημα κατά Βαρδινογιάννη) σε αυτοκίνητα. Τούτοι δώ, μάλλον δεν έχουν ούτε τα μέσα ούτε την τεχνογνωσία της 17Ν.

  24. Σαος avatar
    Σαος 18/02/2009 15:10:32

    @Le canard
    Υπήρχαν οι φιάλες αλλά και εκρηκτική ύλη ANFO

    Από wikipedia:
    ANFO (or AN/FO, for ammonium nitrate / fuel oil) is a widely used explosive mixture. The oil used is most often No. 2 fuel oil, or diesel fuel, but sometimes kerosene, coal dust, or even molasses.

    It is by far the most widely used explosive in coal mining, quarrying, metal mining, and civil construction: it accounts for an estimated 80% of the 6,000,000,000 pounds (2.7×109 kg) of explosive used annually in North America. It also sees service in improvised explosive devices, where it is also known as a fertilizer bomb.

    http://en.wikipedia.org/wiki/ANFO

    Δηλαδή μιλάμε για εκρηκτικά με βάση λιπάσματα!

  25. Helmut avatar
    Helmut 18/02/2009 15:47:55

    Το ΤΝΤ χρησιμοποιείται συχνά σαν μέτρο σύγκρισης.

    Δηλαδή το κάθε εκρηκτικό ανάλογα με την ποσότητα που χρησιμοποιείται προκαλεί έκρηξη αντίστοιχης ισχύος με Χ κιλά TNT.
    Στην περίπτωση του ANFO έχουμε ισχύ 80% του TNT περίπου.

    Δηλαδή η έκρηξη που προκαλούν 10 κιλά ANFO αντιστοιχούν σε έκρηξη 8 κιλών TNT.

    Το ANFO αποτελείται μεν από πολύ απλά συστατικά που μπορεί κανείς να αποκτήσει πολύ εύκολα αλλά το σωστό μείγμα δεν είναι και τόσο απλό να επιτευχθεί. Επίσης το ANFO είναι αρκετά δύσκολο στην πυροδότηση.

    Τώρα αν οι δράστες ήθελαν να εκραγεί η βόμβα και έσφαλλαν κάπου ή αν έστειλαν "μήνυμα" αφήνωντας μία "dummy" βόμβα από την οποία έλειπε κάποιο ουσιαστικό συστατικό, η Αντιτρομοκρατική θα το διαπιστώσει πολύ γρήγορα.

    Αν αληθεύει ότι δεν υπήρχε προειδοποιητικό τηλεφώνημα, θέλω να πιστεύω ότι η δεύτερη εκδοχή είναι η πιο λογική. Δηλαδή να ήξεραν εκ των προτέρων οι δράστες ότι κανείς δεν θα κινδύνευε από τον μηχανισμό που τοποθέτησαν.

  26. Σαος avatar
    Σαος 18/02/2009 16:21:38

    Αντίθετα με το in.gr, τo defencenet κάνει λόγο για 20 κιλά TNT και θεωρεί την συγκεκριμένη ενέργεια σχέδιο αποσταθεροποίησης της χώρας

    http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=6653&Itemid=85

  27. Le canard avatar