#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/07/2008 22:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και τώρα ο μεγάλος πανικός

«Μπορεί να οδηγηθούμε σε απρόσμενες εξελίξεις ανά πάσα στιγμή», ομολογεί στην αυριανή Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία τακτικός συνομιλητής του Κ. Καραμανλή, αναγνωρίζοντας την προφανή αμηχανία και αβεβαιότητα στο κυβερνητικό στρατόπεδο. Σύμφωνα με την ίδια εφημερίδα, ακόμη και υπουργοί που δεν διακρίνονται για τη ροπή σε συνωμοσιολογικές θεωρίες, μιλούν πλέον για παιχνίδι διεθνών ανταγωνιστικών συμφερόντων και για εμπλοκή των Αμερικανών σε μια προσπάθεια ελέγχου των εξελίξεων μέσω της υπόθεσης αυτής. Όπως όμως γράφει και η Καθημερινή της Κυριακής είναι πολύ δύσκολο πλέον για τον Καραμανλή, η εξεύρεση μιας λύσης που θα απεγκλώβιζε την κυβέρνηση από τη «στενωπό» και θα επέτρεπε τη φυγή προς τα εμπρός από τον Σεπτέμβριο. Όπως παραδέχονται και συνεργάτες του, «μαγικά ραβδιά» δεν υπάρχουν στην πολιτική, και επιπρόσθετα, η κυβέρνηση έχει... μείνει από καύσιμα.

Συμφωνούμε, οτι σε γενικές γραμμές αυτή είναι η κατάσταση. Η υπόθεση της Ζήμενς αιφνιδίασε το Μαξίμου και το ένα λάθος ακουλούθησε το άλλο. Αλλά ακόμα κι αν δεχθούμε το σενάριο των ξένων «υπονομευτών», ποιός τους έδωσε τη δυνατότητα να κάνουν τα παιχνιδάκια τους; Καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται, κύριοι. Αν ο Καραμανλής είχε κάνει την κάθαρση την οποία υποσχέθηκε στον λαό και για την οποία εξελέγη το 2004 δεν φοβόταν τίποτα σήμερα. Έτσι δεν είναι; Θα μας είχε όλους μαζί του. Αν επίσης είχε κάνει πολιτική και όχι «επικοινωνία» δεν θα ήταν σήμερα στη δυσάρεστη θέση να παρακολουθεί τον Γ. Παπανδρέου να κάνει πολιτική, ενώ οι δικοί του λεβέντες αγοράζουν πανάκριβες δημοσκοπήσεις και συμβουλές από αναλυτές και της Ζήμενς.Κατά τα άλλα και για τα παιχνίδια από τις ΗΠΑ και για το ενδεχόμενο πρόωρων προσφυγών στην κάλπες, γράψαμε πρώτοι εμείς: Γιατί ο Καραμανλής μπορεί να κάνει πρόωρες εκλογές και Μια ματιά στα βαθιά νερά της υπόθεσης Ζήμενς

ΣΧΟΛΙΑ

  1. πολίτης avatar
    πολίτης 12/07/2008 23:11:12

    > να παρακολουθεί τον Γ. Παπανδρέου να κάνει πολιτική,

    >για τα παιχνίδια από τις ΗΠΑ


    το κλασσικό στυλ γραφής παραπληροφόρησης του '80..
    ένα κιλό σκ. τυλιγμένα σε βιομηχανοποιημένη συσκευασία. που δεν αλλάζει το περιεχόμενό της, αφού παραμένει το ίδιο.

    1. Αφού κάνει πολιτική ο γαπ, τότε γιατί το κόμμα του αντί να ανακάμπτει, συνεχώς παίρνει την κατηφόρα, εγκληματεί σε βάρος του λαού, μη λειτουργώντας στο θεσμικό του ρόλο σαν αντιπολίτευση του κυβερνωντος κόμματος, αλλά σαν αντιπολίτευση σε βενιζέλους κι εσωτερικούς δυνητικούς αντιπάλους;

    Είναι η πρώτη φορά που μια ομάδα ανίκανων για πολιτική (ηγετική ομάδα της νουδου) συντρίβει τα πάντα κυριαρχώντας στο πολιτικό σκηνικό, ίσως και για πολλά πολλά χρόνια, για δεκαετία -ες ισως... κι αυτό γιατί δεν υπάρχει αντίπαλος.

    Είναι χρέος της ιστορικής ηγεσίας του πασοκ, να βγουν μπροστά, να πάρουν την υπόθεση στα χέρια τους, να στείλουν το "μαϊμένο" σε κανένα σύλλογο μη κυβερνητικό, να παίζει τον οραματιστή, τον "αλλακτή όλων"... σε σύλλογο που τα μέλη του να φορούν περικεφαλαίες α λα μέγας Ναπολέων.


    2. Αφήστε πλέον τον αμερικάνικο δάκτυλο και για ότι μας φταίει. Στο πέρασμα του χρόνου έχουν γίνει παθητικοί gay και δεν τους αρέσει να βάζουν δάχτυλο αλλά να τους το βάζουν.
    Έχουν με τόσα άλλα να ασχοληθούν παρά με τα της ψωροκώσταινας. Μια ζωή η ελλάδα ο ομφαλός της γης!

    Γράψτε τίποτε καινούργιο.

  2. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 12/07/2008 23:46:38

    Τι καθαρση να κανει? Ν αυτοκτονησει? Και λαμογιο να μην ειναι-που δεν νομιζω να ειναι- οταν τους κανεις πλατες...γινεσαι. Αυτο ισχυει βεβαια και για τον ΓΑΠ...

    Ελαχιστοι σαν τον Τριτση, τον Μιχαλη Χαραλαμπιδη και 2-3 αλλους ειπαν καποιες αληθειες και τους καταντησαν γραφικους.

    Η σωστη ερωτηση ειναι τα θελει η κουτρα μας η η χαλιναγωγηση ειναι τετοια που δεν υπαρχει πισωγυρισμα? Ποναει η απαντηση!
    JEAN PRETENDERIS(ο τονος στην ληγουσα)FOR PRESIDENT!

  3. paliatzis avatar
    paliatzis 13/07/2008 00:44:45

    Μήπως έχεις ανάγκη να καθαγιάζεις ονόματα;

    Τρίτσης; Πώς ακριβώς είπε αλήθειες;
    Όπως ο Κοντογιαννόουλος μεταπήδησε στο ΠΑΣΟΚ κι έβγαζε χολή κατά της ΝΟΥΔΟΥ, έτσι κι ο Τρίτσης μεταπήδησε (χωρίς να γράφεται στην ετικετα) στη ΝΟΥΔΟΥ σαν δήμαρχος "συνεργαζόμενος ή υπό την αιγίδα ή υπό τη χορηγία της"

    Διαψευστές των ιδεών τους δηλαδή.

    Ο Χαραλαμπίδης, φαλακρίτσας 50-60φεύγας , τι ακριβώς "αλήθειες" διατύπωσε που θα ειχαν σαν αποτέλεσμα τη βελτίωση της ζωής του αθηναίου κάτοικου (πακιστανού, αλβανού, σύρου, έλληνα, τούρκου, κλπ φυλών της πόλης)
    Ο ένας (Κοντ) μη ελκυστικός φυσιογνωμικά - μη συμπαθής.. ο άλλος ομορφούτσικος -τον έκαναν "αγίασμα".

    Τελικά είναι πολλλοί αυτοί που ψοφάνε για αγίους (πεθαμένους αν είναι δυνατόν, μη τυχόν και τους διαψεύσουν).

    ο χαρλαμπίδης αρθρώνει πολιτικό λόγο ή εθνοτικό;

    ξέχασες τον καργόπουλο... τον τσιρώνη... κλπ

    άι σοβαρέψου!

  4. πω πω πλάκες... avatar
    πω πω πλάκες... 13/07/2008 00:48:30

    διαβάζω σε άλλο μπλογκ τα εξής:
    ----------------------------------

    χωρίς τέλος ο εθνικιστικός παροξυσμός των Σκοπίων και της προσπάθειάς τους να αποδείξουν πως κατάγονται απευθείας από τους αρχαίους Μακεδόνες, αποβάλλοντας τις σλαβικές τους καταβολές.
    Το απόγευμα του Σαββάτου, στο αεροδρόμιο «Alexander the Great» των Σκοπίων, οι Σκοπιανοί θα υποδεχτούν τον Πακιστανό πρίγκιπα, Mir Gazanfar Ali Khan, που αυτοαποκαλείται απόγονος του … Μεγάλου Αλεξάνδρου.
    Ο Mir Gazanfar Ali Khan και η γυναίκα του, Rani Atika, είναι πρίγκιπες τις πακιστανικής φυλής Χανς, που ζει στις πλαγιές των Ιμαλαΐων και θεωρούν τους εαυτούς τους απογόνους των στρατευμάτων του Μεγάλου Αλεξάνδρου.
    Τον … υψηλό προσκεκλημένο θα υποδεχτούν κρατικοί αξιωματούχοι και μέλη ενός ιδρύματος που ιδρύθηκε για την προστασία των … «Μακεδόνων» των Ιμαλαΐων.
    Το πρακτορείο «Mina» αναφέρει πως ο Πακιστανός πρίγκιπας θα συναντηθεί με μέλη της κυβέρνησης, ενώ θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση στο κέντρο της πρωτεύουσας όπου : «οι Μακεδόνες θα μπορούν να συναντήσουν τους απόμακρους αδελφούς τους» αναφέρει το «MΙΝΑ» που χαρακτηρίζει τη φυλή Χανς «άμεσους απόγονους» του στρατού του Μεγάλου Αλεξάνδρου, τους οποίους ανακάλυψε δημοσιογράφος της ΠΓΔΜ το 2005.
    «Είναι ιστορική στιγμή για τους απογόνους του Μεγάλου Αλεξάνδρου, αλλά και για τη Μακεδονία. Οι απόγονοι εκείνων που πάλεψαν για το μεγαλείο του μακεδονικού βασιλείου και της ενοποίησης του τότε γνωστού κόσμου, θα βρεθούν στην πατρίδα και συναντήσουν αδελφούς Μακεδόνες με τους οποίους ήταν χωρισμένοι για 2.300 χρόνια», καταλήγει το δημοσίευμα του «ΜΙΝΑ», που εκφράζει απόλυτα τις θέσεις της εθνικιστικής κυβέρνησης του Νίκολα Γκρούεφκσι.
    -----------------------------------

    και θυμούμαι τα εξής:


    ΝΑΤΟ ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ.. ΤΟ ΚΑΡΑΣΚΑΝΔΑΛΟ
    ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΜΙΛΑΕΙ!


    Είναι οι ίδιοι που είχε ανακαλύψει το ΣΑΕ του Άντριου Άθενς τη δεκαετία του 90; Στο μέσο της δεκαετίας του βαθιού κράτους του πασόκ;

    Που έφερναν τους "Καλάς" από το Αφγανιστάν-Πακιστάν κι οργάνωναν ρωμαϊκές φιέστες; (με φουσκωμένα τα τιμολόγια).

    Τι εκστρατείες αδελφοποίησης. φιλοξενίας... ενίσχυσης...


    ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΠΙΣΩ!
    Εδώ και τώρα.

    οι αφγανοπακιστανοί (αζεροχαγανοτουρκόγυφτο) έβαλαν στο χέρι τους Πασόκους το 90,

    τους σκοπιανούς το 2008..

    Μπράβο τους

    ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ


    το έμαθαν και πλάκωσαν κι οι γύφτοι!

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 13/07/2008 01:10:56

    Α ρε Παλιατζη!

    Δεν θελω να σοβαρευθω και γι αυτο γουσταρω Τριτση!
    Μαλλον μισω την σοβαροφανεια που τοσα κακα εχει φερει στον τοπο μας...

    Σε μαρανε εσενα με ποια κομματα συνεργασθηκε και οχι οτι οι φορεις της εξουσιας καναν οτι δυνατον για να φιμωθει η γνωση και το ηθος!

    Τα βαζει με τα αυθαιρετα. Τον τρωει ο Λαμπρακης, τα βαζει με το παπαδαριο τον τρωει ο Ανδρεας για να βαλει τον ΓΑΠ...Καθε λιγο και λιγακι απο οσα υπουργεια περασε υιοθετουν ιδεες του,ντρεπομενοι να πουν ποιος της εκπονησε...

    Και δυστυχως αν κατσω να γραφω για τον Αντωνη Σ.Ν.Τριτση (ο πρωτος πολιτικος που διπλα στο αρχικο του πατερα του εβαζε και της μητερας του)θα πεταξεις μια κοτσανα νομιζωντας οτι ισοπεδωνεις τα παντα...Δεν ειναι ετσι ομως.
    Η μισαλλοδοξια και ο ραγιαδισμος θα μας φαει!
    Τον εκτιμουσε,αγαπουσε ο Χαζιδακης,ο Ελυτης και τοσοι αλλοι ανα τον κοσμο που θα αντεξει την μιζερια σου...

  6. tsik2tsik avatar
    tsik2tsik 13/07/2008 01:29:10

    > Τα βαζει με τα αυθαιρετα. Τον τρωει ο Λαμπρακης,

    Ο Λαμπράκης κάνει πάντα νόμιμα τις δουλειές του, έχει ανθρώπους που φτιάχνουν νόμο για αυτόν. π.χ. ο επόμενος πρωθυπουργός (ευθυμίου πέτρος) είναι ο άνθρωπός του.

    > τα βαζει με το παπαδαριο τον τρωει ο Ανδρεας για να βαλει τον ΓΑΠ

    αν θυμάμαι καλά, στ σύγκρουση αυτή ανέτειλε το άρθρο του χριστόδουλου
    Χριστόδουλος + Άνθιμος είχαν πιάσει τον καημένο τον τρίτση , υπερτιμημένο τελικά πρόσωπο, και τυν χτυπάγαν σαν χταπόδι.

    Αντίθετα μετά 10 χρόνια, κάποιος σημίτης χτυπούσε κάτω σαν χταπόδι κάποιον χριστόδουλο (θέμα απάλειωης θρησκεύματος, σημαντικό βήμα για τη δημοκρατία και την ισοπολιτεία )

    Βλέπουμε λοιπον πως σε δυο συγκρούσεις, διαχειριζονται τη ρήξη 2 πολιτικοί. Ο Τρ΄λιτσης τη μια φορά, ο Σημίτης την άλλη.

    Όσο κι αν δε σου αρέσει, ο Κινέζος ήταν πολιτικός, κέρδισε τη μάχη. Ο Τρίτσης ποου δεν ήταν (μπορεί να ήταν ομορφάντρας, αθλητής του μήκους, κεφαλλονίτης, μηχανικός, κλπ) ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ

    Πάει αυτό.

  7. werewolf avatar
    werewolf 13/07/2008 02:07:06

    "Αν ο Καραμανλής είχε κάνει την κάθαρση την οποία υποσχέθηκε στον λαό και για την οποία εξελέγη το 2004 δεν φοβόταν τίποτα σήμερα. Έτσι δεν είναι; Θα μας είχε όλους μαζί του".

    Δηλαδή καλή η Δεξιά, αρκεί να είναι.... τίμια. Φακτορίξ, Αφελίξ ή Ντουβαρίξ;;

  8. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 13/07/2008 02:08:15

    Δεν θα σε κουρασω απλα εξαρταται τι περιμενει κανεις απο ενα πολιτικο.
    Π.Χ Σημιτης να κανει υποτιμηση της δραχμης και ολες σχεδον οι συναλλαγματικες πραξεις της ημερας να διοχετευθουν απο την Σηρσον Λημαν οπου υπευθυνη του γραφειου συναλλαγματος ηταν η κορη του τοτε υπουργου Οικονομιας...Μετρησε ποσα μπικικινια μας κανουν...Πολιτικος ο Σημιτης, Σωστος Πολιτης (που δεν κανει για τετοια μποχα) ο Τριτσης. Πες το κι ετσι...
    Γνωστο τοις πασοι οτι στην Ελλαδα ουδεις που προκοψε-ανεξαρτητα απο την αξια του-δεν περασε απο γενεες 14. Κι ετσι κοντα στα ξερα...κλπ κι ουτε γατα ουτε ζημια!
    Α ξεχασα! Στις νικηφορες μαχες του Σημιτη βαλε και τα Ιμια...

  9. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 13/07/2008 02:13:13

    Και ενα τελευταιο για τον Τριτση που τον λες υπερτιμημενο.
    Αυτο φοβοντουσαν στον Τριτση. Οτι δεν κοστολογειται!
    Εδω πεταξε κλωτσηδον τον Τρεπεκλη (γαμπρο του) απο το γαφειο του...πριν απο 17 χρονια, και σημερα τον εχουν για εθνικο νταβα!
    Χαζος του χωριου το λεω και μονος μου οτι ειμαι. Αχαριστος ομως ποτε. Και στον Τριτση ως Ελληνας χρωσταω...

  10. Factorx avatar
    Factorx 13/07/2008 02:15:00

    @werewolf: εσύ δηλαδή δεν θα στήριζες οποιοδήποτε κόμμα έκανε πραγματική κάθαρση;

  11. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 13/07/2008 02:23:22

    Φιλε φακτορ,ολοι στηριζουμε την ουτοπια!

  12. werewolf avatar
    werewolf 13/07/2008 02:37:45

    @Afelix: Η "κάθαρση" δεν πέφτει από τον ουρανό. Ειδικά αν είναι "πραγματική". Ούτε ονειρεύεται ο πρωθυπουργός της Δεξιάς να κάνει κάθαρση το άλλο πρωί. Αν ονειρευόταν κάτι τέτοιο, θα είχε επίσης ονειρευτεί ότι δεν μπορεί να γίνει πρωθυπουργός επειδή είναι ανηψιός του θείου του.

  13. tsik 2 tsik avatar
    tsik 2 tsik 13/07/2008 06:38:14

    >Εδω πεταξε κλωτσηδον τον Τρεπεκλη (γαμπρο του) απο το γαφειο του…πριν απο 17 χρονια,

    ναι αλλά δεν ξερουμε ποιον έβαζε (με το καλό) στο γραφείο του :->

    συνήθως μαθαίνουμε αυτά που είναι για να μαθευτούν, όχι αυτά που είναι για να κρυφτούν

    εν πάση περιπτώσει, η συζήτηση παρελθοντολογεί, οπότε δεν έχει χάρη.

    όμως η ουσία είναι σε αυτό που είπε ο werewolf , τίποτε δεν πέφτει από μόνο του από τον ουρανό.

  14. Φιδίας avatar
    Φιδίας 13/07/2008 07:34:49

    Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά ρε tsik2tsik η λογική σου είναι πεντάγωνη: "συνήθως μαθαίνουμε αυτά που είναι για να μαθευτούν, όχι αυτά που είναι για να κρυφτούν."

    Συμφωνείς μεν οτι πέταξε o Τρίτσης τον Τρεπεκλή κλωτσηδόν όπως λέει ο ΧΤΧ, αλλά υπονοείς οτι σιγουρα καποιο λάκκο θά 'χε η φάβα, πόυ δεν τον ξέρεις (τον λάκκο), αλλά σιγουρα ΘΑ υπήρχε, λες. Και μετά χαριτωμένα εγκαταλείπεις το θέμα ως "παρελθοντολογικό" (χωρις να έχεις επι της ουσίας πει τίποτα) και μας προτείνεις τον wherewolf (δεν ειναι ορθογραφικο λαθος) ο οποίος αντικρούει μια ευχή του Φάκτορα με επιχειρήματα του στύλ: "αν άυριο είναι Τρίτη, τότε είμαστε μπουγάτσες". Χμμμμμ. Μάλιστα.

    DFTT !!!!!!

    Get the egg and give it a haircut OR three birds were sitting and knitting a woolly

    Φιδιας

  15. archaeoptreyx avatar
    archaeoptreyx 13/07/2008 09:14:39

    Φιδία μου αρέσει το «DFTT». Κάτι σαν «σύρμα»

    Κύριε Πρωθυπουργέ, Κύριε ΓΑΠ, Κύριε Ωραίε, Κϋριε Επίδοξε, είτε είστε έτσι, είτε είστε αλλιώς, αν δεν υπάρξει κόμμα κάθαρσης και λαϊκή στήριξη κάθαρσης, η μονη ελπίδα επιβίωσης είναι να είμαστε όλοι δοσίλογα υποζύγια και ελεεινά σαλαμούρια.

    Πρωθυπουργός Υποζυγίων, συγχαρητήρια.

    Διαλέξτε.

  16. ira avatar
    ira 13/07/2008 09:44:06

    Ενα απλό συνειρμό θα κάνω. Ποιος ήταν ο μεγαλομέτοχος της κινητής τηλεφωνίας που έκανε τις παρακολουθήσεις την περίοδο των Ολυμπιακών ακόμα και στις τηλ.συνδιαλέξεις του Πρωθυπουργού?
    Αν γνωρίζετε την προφανή απάντηση λοιπόν ερωτάσθε
    πως να γίνει κάθαρση όταν όλοι είναι στενά μαρκαρισμένοι από κέντρα υπεράνω νόμων, κυβερνήσεων. Καποιοι άλλοι διοικούν απλά το πολιτικό συστημα ακολούθει. Δεν είμαι μάντης αλλά λιγο πολύ την συνέχεια τη φαντάζομαι θα αλλάξουν κάποιες ισορροπίες αλλά δεν θα ανοίξει κανενός η μύτη.

  17. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 13/07/2008 10:35:15

    ρε παιδιά ο Κωστάκης που είναι κρυμμένος?

  18. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 13/07/2008 10:37:49

    καλημερα,
    Ο Μαντελης για ποιον δουλευει τωρα?????? γιου νοου?

    Ο Μανασσης παντως εκει στην Κασπια πηγαινε για τον Γερμανο !!!!!

    Ο Φλωρος για ποιον??? τον θυμοσαστε? καπου παραδεισου Μαρουσι !!!

    ΠΠ

  19. πω πω πλάκες! avatar
    πω πω πλάκες! 13/07/2008 11:26:18

    βρε παιδιά, αφήνετε ασχολίαστο αυτό με τους
    Χανς και τους Κάλας;

    δεν έχετε καθόλου αίσθηση χιούμορ

  20. Theodore avatar
    Theodore 13/07/2008 19:31:58

    Και δε μας λες ρε φιλε, μπορεις να μας πεις, σε τι διαφερει η δεξια, οπως τη λες, απο το περιβοητο Πασοκ;
    Η μηπως νομιζεις οτι υπαρχει ακομη η Σοβιετια και οπου ναναι, θα κερδισει στον αγωνα με το Αμερικα και θα μας παρει υπο τας πτερυγας της;
    Εδω εχουμε καπιταλισμο καραμπινατο. Period.
    Oλα τα αλλα, ειναι για τα μπαζα.
    Η μηπως νομιζεις, οτι ο "Ελλην", πιστευει αυτα που λεγονται κατα καιρους;
    Οχι φιλε μου. Δεν πιστευει τιποτα. Μονο την τσεπη του πιστευει.Δηλαδη, εχει θεωριαν Επισκοπου και καρδια μυλωνα.
    Θελει να ειναι και με τον αστυφυλαξ και με το χωροφυλαξ.Και να εχει ονιμη θεση, με πολλα λεφτα και περιθαλψη σε στυλ Σουηδιας, αλλα και να μην πληρωνει καθολου φορους, (η μεγαλυτερη φοροδιαφυγη πανευρωπαικως) και να καταναλωνει περισσοτερο και απο Αμερικανος.
    Γινεται αυτο;
    Ο Ελληνας, νομιζει οτι γινεται, γιατι αυτο του λενε ολοι, ενω το μονο που πετυχαινει, ειναι να στελνει το λογαρισμο, στα παιδια του και στα εγγονια του,μεσω του χρεους.
    Απο εξυπναδα, σκιζει οπως βλεπετε, γι αυτο ομως εχει και ανεχεται τους καραγκιοζηδες, (τους οποιους ομως, καταλαβαινει υποσυνειδητα, οτι τον ριχνουν στο γκρεμο), γι αυτο και τους βριζει.Δηλαδη, βριζει τον εαυτο του.

  21. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 13/07/2008 20:09:52

    Theodore λες πράγματα που δε στέκουν. Στην κεντρική ευρώπη οι μισθοί και οι φόροι είναι υψηλότεροι αλλά δε θα χρειαστεί να βάλεις ποτέ το χέρι στην τσέπη αν αρρωστήσεις ούτε για να μάθει το παιδί σου 5 αράδες γράμματα ούτε κινδυνεύεις να ψοφήσεις στην ψάθα αν σου τύχει καμιά στραβή. Θα πας στην πρόνοια και θα σου δώσουν το νοίκι σου και 340 ευρω το μήνα για να ζεις.

    Αν τώρα δεις πόσο κλέβει ο Έλληνας την εφορία και πόσο του κοστίζουν όλα τα άλλα θα διαπιστώσεις ότι μπαίνει μέσα. Επίσης αν ο πατέρας μου ήταν στη χώρα που είμαι εγώ δε θα πλήρωνε μια εφορία. Στην Ελλάδα ακουμπάει μερικές χιλιαδούλες ευρώ.

  22. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/07/2008 07:56:51

    @anonymous 12:27 και 12:28

    αν καταλάβαινα τι εννοείς, θα επικοινωνούσα και με σένα. Σου ζητώ ταπεινά συγνώμη εάν σε ενόχλησα που απηύθυνα τον λόγο στον Φιδία. :-(