26/03/2009 00:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και τώρα οι «τιμωροί» των…αφεντικών


____________________________________________________________________________________________
Η πρωτοεμφανιζόμενη οργάνωση, «Τα Αφεντικά των Τραπεζών είναι Εγκληματίες» έσπασε το αυτοκίνητο και τα τζάμια του σπιτιού του πρώην επικεφαλής της Royal Bank of Scotland, σερ Φρεντ Γκούντγουιν, επειδή αρνήθηκε να δεχτεί περικοπές στη σύνταξή του, η οποία ξεπερνά τις 700 χιλιάδες ευρώ ετησίως. Με ηλεκτρονικό μήνυμα που απέστειλαν σε τοπικές εφημερίδες, τα μέλη της οργάνωσης δηλώνουν οργισμένοι επειδή κάποιοι πληρώνονται με υπέρογκα ποσά και ζουν μέσα στην πολυτέλεια, ενώ οι απλοί άνθρωποι μένουν άνεργοι, άποροι και άστεγοι. «Αυτό είναι έγκλημα. Τα αφεντικά των τραπεζών θα πρέπει να φυλακίζονται», αναφέρουν. προειδοποιώντας ότι «αυτή είναι μόνο η αρχή». Το υπερβολικό ύψος της σύνταξης του σερ Φρεντ, σε συνδυασμό με την άρνησή του να την επιστρέψει, είχε προκαλέσει την κατακραυγή πολιτών και πολιτικών, αντίστοιχη με αυτήν που έχει ξεσπάσει στις ΗΠΑ για τα μπόνους της AIG.

Πρόσφατα στην Γαλλία εξοργισμένοι υπάλληλοι  και εργάτες έκαναν κατάληψη ενός εργοστασίου της ιαπωνικής Sony όπου  κράτησαν ομήρους το διευθυντή και αρκετά υψηλόβαθμα στελέχη της εταιρίας, διαμαρτυρόμενοι όχι μόνο για τις απολύσεις τους, αλλά κυρίως για το ύψος των αποζημιώσεών τους, αφού τα συνδικάτα φαίνεται να αποδέχονται την ανάγκη απολύσεων (!!!).

Το παράδειγμα στη Sony ακολούθησαν και οι εργαζόμενοι σε εργοστάσιο της αμερικανικής 3Μ στη Γαλλία. Προχώρησαν σε κατάληψη του εργοστασίου και παράλληλα κράτησαν όμηρο το διευθυντή του ζητώντας και σε αυτήν την περίπτωση όχι επαναπρόσληψη των απολυμένων αλλά μεγαλύτερες αποζημιώσεις!!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 26/03/2009 00:43:43

    καλό

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 26/03/2009 00:54:26

    Όι αγγλοσάξωνες είναι σκληρή φάρα.
    Τους καταμαρτυρώ μύρια όσα αλλά τους αναγνωρίζω ένα : δρουν.
    Εμείς φρου φρου κι αρώματα.
    Αντι-εξουσιαστές της πλάκας.
    Ο Βούτσης πήγε να κάνει "επανάσταση" ληστεύοντας. Τρακαδόρος.
    Όποιος διαθέτει όργανα τα βάζει με αυτους από τους οποίους εκπορεύονται οι αποφάσεις.

  3. eyeless in Gaza avatar
    eyeless in Gaza 26/03/2009 02:13:28

    Μα αυτά στην Sony και στην 3M είναι το σενάριο της ταινίας tout va bien του Godard !

  4. Lavazza avatar
    Lavazza 26/03/2009 07:38:57

    Βρε παιδιά, στη χώρα μας είναι αλλιώς.

    Το μεγάλο πρόβλημα δεν είναι στις 5 πολυεθνικές που ούτως ή άλλως δεν απασχολούνε πολύ κόσμο και έχουν και το οικονομικό background να επιβιώσουν.

    Το μεγάλο πρόβλημα βρίσκεται στις μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις.

    Π.χ. εγώ εισάγω και δινέμω Καφέ.
    Απασχολώ 5 αποθηκάριους, 23 διανομείς και δυο κοπέλες στο γραφείο (σύνολο 30).
    Όλοι οι Ιδιοκτήτες Καφετεριών (αλλά και Ξενοδοχείων κτλ.) με πληρώνουν με Επιταγη τρίμηνη, εξάμηνη κτλ.
    Εγώ με αυτή την επιταγή δεν μπορώ να αγοράσω καινούριο καφέ στην Ιταλία (η μόδα των Επιταγών υπάρχει μόνο στην Ελλάδα).
    Εάν δεν με στηρίξει η Τράπεζα με χρήματα δεν μπορώ να αγοράσω καινούριο εμπόρευμα με συνέπεια να περιοριστώ και να απολύσω τους μισούς ή να κλείσω και να τους απολύσω όλους.

    Εγώ δεν είμαι "μεγάλο αφεντικό". Τί πρέπει να γίνει δηλαδή; Να με πιάσουν όμηρο οι υπάλληλοι;;;

  5. Aurora avatar
    Aurora 26/03/2009 07:43:10

    Φακτορα
    Προχτες μιλησε ο Αμερικανος υπουργος οικονομιας καθαρα για το δηθεν συνωμοσιακο σχεδιο η μαλλον αναφερθηκε σε σκεψεις οικονομικης ανακαταταξης,
    αποδιδοντας την αναγκη σε Κινεζικη απαιτηση κλπ
    δεν ακουσα ολο το λογο του γιατι τον προλαβα τσαφ στο τελος.
    Παντως στο Ιντερνετ γινεται αισθητα νοητο οτι η αρρωστια των Αμερ. τραπ. τοξικων ειναι φτιαχτοο προιμιο του μεγαλου παιχνιδιου, που ακολουθει.
    Ψαξτο και φερτο μας.

  6. ataktos avatar
    ataktos 26/03/2009 09:43:34

    Αυτή η υγείες αντιδράσει τον απολυμένων έχει λογική ,δεν μπορεί το διοικητικό κεφαλαίο να διαγνώσει καρκίνο και να θεραπεύει με ασπιρίνη .Μέχρι σήμερα δεν έχω διαβάσει πουθενά την διαγνώσει αιτίας αυτής της κρίσεις η υφέσεις .

  7. Προφήτης avatar
    Προφήτης 26/03/2009 10:33:46

    Lavazza τα μπερδεύουμε. Η RBS είναι άλλο μέγεθος.
    Έχασε, αν θυμάμαι καλά, 30 δις €. Και η διοίκηση εξακολουθεί να εισπράττει εξωφρενικά για την περίσταση ποσά.

  8. ataktos avatar
    ataktos 26/03/2009 10:46:31

    Προφήτης-Δεν σου θυμίζει την ΔΕΗ όπου το προσωπικό εισπράττει και η επιχειρήσει βουλιάζει

  9. Προφήτης avatar
    Προφήτης 26/03/2009 11:00:53

    Ατακτος, στη ΔΕΗ εισπράττουν οι πάσης φύσεως προμηθευτές και η επιχείρηση βουλιάζει.

  10. ataktos avatar
    ataktos 26/03/2009 11:01:22

    Και η ΔΕΗ σχεδιάζει(????) λιγνιτικους(?) ,λιθανθρακηκους(?) ,πυρηνικούς (?)με το έτσι θέλω!!! .Δυο γκάνγκστερ ρυθμίζουν το μέλλον της χώρας ,και εμείς νανάκια …

  11. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 26/03/2009 14:22:36

    Εμεις γκρινιαζουμε,εδω και αλλου.Και μετα παμε για υπνο.
    Αλλα και αυτοι που "δρουν",βαρανε στο γαμο του καραγκιοζη.Επι δικαιων και αδικων.
    Ετσι ομως,αγριευει ο κοσμος,και ζηταει το κεφαλι τους στο ταψι,ενω αν ειχαν προγραμμα,που μονο απ την κυβερνηση ξερει ο ελληνας να ζηταει,θα καταλαβαινε ο κοσμος,οτι "καλα του κανανε του πουστη".
    Γιατρους φακελλακηδες πχ,βαρεσαν ποτέ;
    Οχι βεβαια.

  12. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 26/03/2009 15:15:47

    Προφήτης #5 και #10. Σωστός!

    Εμένα μου φαίνεται για υγιής αυτού του είδους η αντίδραση των εργαζομένων. Το κακό θα ήταν αν γινόταν αυτό που λέει ο Προβοκάτορας, αν δηλαδή αυτές οι αντιδράσεις γίνονταν τελικά "επί δικαίων και αδίκων".

    Το πρόβλημα που αναφέρει ο Lavazza είναι ότι οι τράπεζες δεν έχουν ξεφύγει από τη νοοτροπία του αφεντικού-που-κάθεται-πανω-στο-λαιμό-σου-και-σε-εκβιάζει. Λίγο πήγε να γίνει αυτό το πράγμα τον τελευταίο καιρό που η Eurobank (ναι, αυτή η γαλέρα του Λάτση) άλλαξε το σκηνικό και άρχισε να παρακαλάει τον κόσμο για δάνεια. Ξαφνικά πήρε ηγετική θέση στην αγορά και όλες οι τράπεζες από εκεί που είχαν ύφος άρχισαν όλες να παρακαλάνε τον κόσμο για δάνεια. Όμως αυτό δεν πρόλαβε να γίνει δομικό χαρακτηριστικό του ελληνικού τραπεζικού συστήματος. Μόλις βρήκαν ευκαιρία, οι τράπζες ξανάρχισαν να "σκοτώνουν" τους επιχειρηματίες, να τους κάνουν τσιράκια τους.

    Πρέπει να σας πω ήδη ότι δεν έχω καμία αμφιβολία πλέον, στο βαθμό που γνωρίζω το τραπεζικό σύστημα, ότι η εκβιαστική συμπρειφορά των τραπεζών οφείλεται, κατά χρονική προτεραιότητα, στο ότι χτυπήθηκε βαριά από την κρίση και στη δυνατότητά της να δίνει απεριόριστα σχεδόν δάνεια, η Eurobank, που ήταν αυτή που άλλαξε τα δεδομένα στη χρηματοδότηση. Μέχρι τον Οκτώβριο του 2008, οι τράπεζες ήξεραν ότι αν δεν δουν τον δανειολήπτη σαν πελάτη, με σεβασμό, θα πάει στη Eurobank, που θα του έστρωνε κόκκινο χαλί μέχρι να πάρει το δάνειο (για το "μετά" που θα το πάρει βέβαια, δεν το συζητάμε... Πάντως θα του το έδινε). Χρονικά δευτερογενώς, η εκβιαστική συμπεριφορά των τραπεζών οφείλεται σε αυτό που ανάφερε τις προάλλες ένα ποστ με το παράδειγμα της Αγροτικής, που την πίεσε η κυβέρνηση να σταματήσει να παίρνει πελάτες από τους ιδιώτες... Χρονικά δευτερογενώς μεν, αλλά αυτό είναι η μόνιμη και κυριότερη παθογένεια του ελληνικού τραπεζικού συστήματος, να κάνει το κράτος τα χατήρια σους ιδιώτες τραπεζίτες εις βάρος των κρατικών τραπεζών, συνήθως με την Εθνική (που δεν σταμάτησε ποτέ να ελέγχεται σε μεγάλο βαθμό από το κράτος), και τελευταία με την Αγροτική.

    Λένε διάφοροι και σωστά, να κρατικοποιήσει η κυβέρνηση μια μεγάλη τράπεζα (υπονοώντας την Εθνική). Σας λέω εγώ όμως: Άντε και την κρατικοποίησε. Αν η κυβέρνηση συνεχίσει να κάνει τα χατήρια στις ιδιωτικές τράπεζες, πόσο ρόλο νομίζετε ότι θα παίξει στην πράξη του τραπεζικού συστήματος η κρατικοποίηση; Αν συνεχίσουν να σηκώνουν τα τηλέφωνα οι ιδιώτες τραπεζίτες και να μπλοκάρουν την εξυγίανση της λειτουργίας της τραπεζικής αγοράς από τη σημερινή της στρέβλωση, πόσο αποτελεσματική θα είναι η κρατικοποίηση; Το περισσότερο που θα κερδίσει το κράτος θα είναι να αγοράσει σήμερα την Εθνική 7-8 δις και να την πουλήσει αύριο 30, μειώνοντας έτσι σημαντικά το δημόσιο χρέος. Αλλά ας μην περιμένουμε λύση στο πρόβλημα του Lavazza, αν δεν αλλάξει η υποταγμένη νοοτροπία των κυβερνώντων στις ιδιωτικές τράπεζες. Δυστυχώς. Εκεί είναι που δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή φως στο τούνελ...