07/10/2009 13:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και τώρα «κυβέρνηση … αντιεξουσιαστών στην εξουσία»



Αμέσως μετά την σημερινή ορκωμοσία της κυβέρνησης ο πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου συνόψισε την πρόθεση της κυβέρνησής του να ανατρέψει τα κακώς κείμενα δεκαετιών στον κρατικό μηχανισμό επισημαίνοντας ότι η κυβέρνηση έχει λάβει εντολή ανατροπής της κατάστασης που παρέλαβε. Συμβούλευσε επίσης τα στελέχη του να μην γίνουν απολογητές για τα προβλήματα των υπουργείων αλλά και να μην τα κρύψουν κάτω από το χαλί.

«Δεν είμαστε απολογητές της διοικητικής εξουσίας ... ο πολίτης θα μας ήθελε αντιεξουσιαστές στην εξουσία … δεν ήρθαμε να αντικαταστήσουμε το γαλάζιο κράτος με ένα πράσινο ομοίωμα». είπε χαρακτηριστικά.

«Οι πρώτες 100 ημέρες θα είναι καθοριστικές και περνάνε και γρήγορα», προειδοποίησε ο κ. Παπανδρέου και έδωσε εντολή να γίνει καταγραφή της κατάστασης στα υπουργεία, προκειμένου με αυτά τα δεδομένα να συγκροτηθούν οι προγραμματικές δηλώσεις.

Θυμάστε τι λέγαμε προεκλογικά ότι θα ανακαλύψουν ξαφνικά την «καμένη γη» και θα την χρησιμοποιήσουν ως δικαιολογία για την μη εφαρμογή των προεκλογικών εξαγγελιών;

Ξήλωμα του γαλάζιου μηχανισμού

 Ο πρωθυπουργός ζήτησε επίσης από όλους τους υπουργούς του να ζητήσουν με τη σειρά τους την παραίτηση όλων των επιτροπών και την παράδοση έκθεσης προόδου των μέχρι σήμερα εργασιών τους. Η απόφαση αυτή αφορά χιλιάδες επιτροπές και δεκάδες χιλιάδες άτομα που αμείβονται από αυτές. «Τέρμα στους κολλητούς» και «αξιολόγηση παντού», ανέφερε ο κ. Παπανδρέου.

Οι 100 πρώτες ημέρες άρχισαν λοιπόν με το ξήλωμα του γαλάζιου μηχανισμού και την αντικατάστασή του από έναν άλλο για τον οποίο ο κ. Παπανδρέου δήλωσε ότι δεν θα είναι πράσινος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 07/10/2009 13:30:26

    Οι 100 πρώτες ημέρες άρχισαν λοιπόν με το ξήλωμα του γαλάζιου μηχανισμού και την αντικατάστασή του από έναν άλλο για τον οποίο ο κ. Παπανδρέου δήλωσε ότι δεν θα είναι πράσινος.

    ας παει να τα πει αυτα στον Ρεππα η στον Μαγκριωτη. χα χου χου

  2. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 07/10/2009 13:40:33

    Αχαχαχαχαχαχα!

    Εμένα μου άρεσε και η λέξη του ΓΚΑΠ "Θεσμολαγνεία"...είναι γλωσοπλάστης ωφείλω να ομολογήσω.


    Ο μηχανισμός του κράτους είναι πράσινος εξ'ορισμού. Μάλλον ο ΓΚΑΠ εννοει ότι θα γίνει πλήρως "Παπανδρεικός".

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 07/10/2009 13:59:55

    Καλά.

    Για όσους από εμάς ζήσαμε το μπααθικό ΠΑΣΟΚ τής δεκαετίας τού 80 και το μαφιόζικο ΠΑΣΟΚ τήε δεκαετίας τού 90 (των οποίων βουλευτής και υπουργός υπήρξε ο νυν πρωθυπουργός), ακούμε με πολύ σκεπτικισμό τα μεγάλα λόγια τού Παπανδρέου.

    Παρθενογένεση δεν υπάρχει στην πολιτική.
    Ούτε βάπτισμα εις άφεσιν αμαρτιών.
    Το Καλέντζι δεν μπορεί να γίνει ελβετικό καντόνι ποτέ.

    • sinn avatar
      sinn @ Στέργιος 07/10/2009 14:08:59

      Για τους περισσότερους πασόκους αυτά που περιγράφετε είναι συνωμοσίες και ψεύδη δεξιών.

      • tiramola avatar
        tiramola @ sinn 07/10/2009 14:11:02

        Ευτυχώς και για τους περισσότερους Έλληνες....

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 07/10/2009 14:17:37

          μεχρι τα Χριστουγεννα θα δειξει τιραμολα μου..

          ΠΠ

        • sinn avatar
          sinn @ tiramola 07/10/2009 14:25:02

          Ελπίζω να πεισθούν και οι υπόλοιποι - η θλιβερή μειοψηφία: το 70% που δεν σας ψήφισε και σίγουρα αρκετοί που σας ψήφισαν.

          http://www.dentnews.net/?p=7142

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 07/10/2009 14:44:41

          Κραταει κατι ο Παγκαλος στη χουφτα του ακουμπωντας τον ΓΑΠΠ στην πλατη???????????????????????

          Ο Λοβερδος παντως ειναι χερι-χερι με τον Παπακ/νου !! αχχααα

          Οι γυναικες σεν βλεπω τι ακουμπανε. Εστω την πλατη του μπροστινου.


          ΠΠ

        • (Α)θανάσης avatar
          (Α)θανάσης @ tiramola 07/10/2009 14:46:40

          Αμαν ρε tiramola, βάφοντας το μαύρο άσπρο δεν βγαίνει τίποτα... Δεν είναι όλοι δεκαοχτάχρονα εδώ μέσα, ούτε όποιος θυμίζει τις Κλαδικές είναι δεξιός ή δεν βλέπει και τα μπλε λαμόγια... Αλλά τουλάχιστο το παρελθόν γράφει και δεν ξεγράφει, μην στρουθοκαμηλίζεις.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 07/10/2009 14:46:55

          Χρυσοχοιδης και Αννουλα παντως Ορκο δεν πηραν !! ακουσαν,.. να ξερεις δεν ειναι τυχαιο...

          Ανακούμπητοι !

          ΠΠ

    • vachus avatar
      vachus @ Στέργιος 07/10/2009 14:20:25

      Ούτε η Μινεσσότα

  4. Σαος avatar
    Σαος 07/10/2009 14:25:23

    Λόγια πολλά και παχυλά! Θα κρατήσω μικρό καλάθι...

  5. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 07/10/2009 14:42:08

    Πρώτη φορά βλέπω υπουργούς να παραδίδουν και να μην είναι καθόλου, μα καθόλου δυσαρεστημένοι. Μόνο που δεν φωνάζουν "Ζήτω!". Είναι φυσιολογικό ή να πάρω και τη γνώμη ενός ειδικού;

  6. frog avatar
    frog 07/10/2009 14:58:55

    Ψηφοφορος του ΛΑΟΣ....
    Μεχρι τωρα δεν ξεφουσκωσε η φουσκα του ΓΑΠ.
    Μας κρατα σε αγωνια...
    Ισως να ειναι και καλος...
    Μακαρι,μακαρι μακαρι

  7. tiramola avatar
    tiramola 07/10/2009 15:07:59

    @(Α)θανάσης , παρελθόν έχει μόνο το ΠΑΣΟΚ?
    Δηλαδή το αμαρτωλό παρελθόν του το θυμηθήκανε όλοι εδώ μέσα 24 ώρες μετά την ανάληψη της κυβέρνησης?
    Οι "αυστηροί" κριτές της ιστοσελίδας δεν θα περιμένουν ούτε βδομάδα?
    Δεν φτάνει που οι προηγούμενοι άφησαν ένα μπορδέλο πίσω τους θα έρθουν τώρα αυτοί που τους ξαναψήφισαν να θυμηθούν το αμαρτωλό παρελθόν του ΠΑΣΟΚ 3 μέρες μετά τις εκλογές?
    Έλεος τελικά!!!!!
    Την καταντήσατε την ιστοσελίδα παράρτημα της Ρηγίλλης....

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ tiramola 07/10/2009 15:21:03

      Μα είναι πολύ συγκεκριμένα αυτά που λέμε. Π.χ., για την κατάργηση του Υπουργείου Μακεδονίας Θράκης. Δείγματα γραφής. Δεν κάναμε και φαντάροι με τον ΓΑΠ για να έχουμε προσωπικά μαζί του. Κι αν ρωτάς για μένα, δεν έχω κομματική σχέση με τη ΝΔ από το 1994. Στις 4 Οκτωβρίου ψήφισα Καραμανλή και όχι ΝΔ.

      Αντί να κομπλεξάρεσαι με την κριτική, καλά να είναι να απαντάς στο περιεχόμενό της.

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ tiramola 07/10/2009 16:05:19

      Μην επιμένεις να βλέπεις παντού γαλάζιους πράκτορες...
      'Οποιος δε γουστάρει το Πασόκ ή λέει ανοιχτά τα στραβά του δεν είναι αυτόματα δεξιός...
      Έχω αηδιάσει στην κυριολεξία με την κομματική θεώρηση του σύμπαντος, όπου πρέπει συνέχεια να προσπαθώ να αποδείξω 'οτι δεν είμαι ελέφαντας... Για κλαδικές μιλάμε, άλλα απαντάς, δεξιό με νομίζεις,...
      Ούτε είπα πουθενά ότι μονο κακά έκανε το κόμμα σου μέχρι τώρα.
      Πάψε να βάζεις την κασσετούλα που βάζεις όταν μιλάς με δεξιούς όμως, υπάρχουν και άνθρωποι που απλά ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΜΑ!

      Αμαν πια και τα κόμματα και το σιχτίρι σας...
      Μας έχετε φέρει και οι δυο στα σημερινά χάλια και κοκκορεύεστε σαν να κάνατε και κανένα κατόρθωμα! Αντί να συμμαζευτείτε και να μην τολμάτε "δεξιοί" και "αριστεροί" να κοιτάτε τον κοσμάκη στα μάτια, φουσκώνετε σαν διάνοι λες και μπήκαν οι Ρώσοι στο Βερολίνο...
      Έτσι θα αρχίσετε?
      Μη παραδεχόμενοι ούτε την ύπαρξη των κλαδικών?

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/10/2009 15:11:06

    Όταν παρέλαβαν πρώτη φορά, το 81, το χρέος ήταν ασήμαντο και ερχόντουσαν ΜΟΠ και Πακέττο Ντελορ.

    Όταν ανέλαβαν δεύτερη φορά, το 93, ερχόντουσαν τα επόμενα δύο ΚΠΣ - και εν συνεχεία η Ολυμπιάδα.

    Τώρα το έλλειμμα είναι στο 10% του ΑΕΠ και το δημόσιο χρέος στο 1ο5% του ΑΕΠ.
    Για το ρευστό των ασφαλιστικών ταμείων έχει γίνει ντόρος απ' τους προηγούμενους, ξύπνησε ο κόσμος, πως να τ' αρπάξουν;
    (Αν κι εκεί προσανατολίζονται για τα πρώτα "χαρτζηλίκια" της εξουσίας, κάτι είδα για "περαιτέρω ενοποίηση ταμείων", βλέπε βουρ στα αποθεματικά).

    Τι θα φάνε λοιπόν τα δύσμοιρα λαμόγια της νέας γενιάς, που τραγουδούσαν για τα ινδάλματά τους "με τον Άκη, με το Γιάννο, το Λαλιώτη και τ΄άλλα τα παιδιά...";

    Πάγκαλος επιβλέπει Υποδομές και ΚΥΣΕΑ. Εργολάβους και προμηθευτές όπλων.
    Είχατε απορία γιατί ορίστηκε αντιπρόεδρος;

    • petros avatar
      petros @ Προφήτης 08/10/2009 00:07:27

      ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΛΑΛΙΩΤΗΣ ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ;

  9. tiramola avatar
    tiramola 07/10/2009 15:26:33

    Ποιός κάνει το άσπρο μαύρο κύριε Α-θανάση?
    Δηλαδή θέλετε να ξεχάσουμε ότι την δεκαετία του 80 απέκτησαν οι περισσότεροι Έλληνες δικό τους σπίτι?
    Ότι έγινε η μεγαλύτερη ανακατανόμη πλούτου προς όφελος των ασθενέστερων?
    Ότι απέκτησε η χώρα εθνικό σύστημα υγείας με δεκάδες νέα νοσοκομεία και κέντρα υγείας?
    Ότι κτίστηκαν μερικές χιλιάδες αίθουσες διδασκαλίας σε όλη την επικράτεια?
    Τι πρόσφερε η δεξιά στην πατρίδα και στους πολίτες αυτής της χώρας
    Κάντε μας τη χάρη που θέλετε να κάνετε το άσπρο μαύρο...

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ tiramola 07/10/2009 16:24:37

      Το αυτό...

      Όταν ακούω από κομματό(σκυλα?) "Κάντε μας τη χάρη...", κάτι μούρχεται!

      Σου αφήνω ακόμα λίγο περιθώριο όπως βλέπεις, δεν θέλω να πιστέψω ακόμα ότι είσαι απλά ένα συνιθισμένο κομματόσκυλο και τίποτα παραπάνω... Οι μέρες και τα συναισθήματα είναι αναμμένα, και ας περιμένουμε να ηρεμήσει η κατάσταση...
      Αλλά η εκκίνηση με ωραιοποίηση του παρελθόντος, μάλλον εγγυάται και την ωραιοποίηση του μέλλοντος.

      Νομίζω ότι αυτό που προσπαθεί να πει ο ΓΑΠ (και το περίμενα και από τον tiramola αλλά δεν το βλέπω) είναι:

      - Κάναμε ότι κάναμε στο παρελθόν, τώρα είναι ώρα να αποδείξουμε ότι βάλαμε μυαλό...

      • (Α)θανάσης avatar
        (Α)θανάσης @ (Α)θανάσης 07/10/2009 16:25:09

        συνηθισμένο

    • what avatar
      what @ tiramola 07/10/2009 16:30:43

      Ρε φίλε, τα πιστεύεις αυτά που λες; Ή είσαι 18 χρονών;

      Η ανακατανομή πλούτου (=σπατάλη κοινοτικών επιδοτήσεων + δάνεια για αυξήσεις) σε βάρος του παραγωγικού ιστού της χώρας και η ώθηση για διορισμό στο δημόσιο είναι που κατέστρεψαν κυριολεκτικά την οικονομία της χώρας.

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 07/10/2009 18:20:52

      Τιραμόλα, μου έφτιαξες τη μέρα! Γέλασα με την καρδία μου από τα ακλόνητα επιχειρήματα. Ας μην ήταν η ΕΕ και θα σου έλεγα τι θα είμασταν. Η αντιγραφή της Αλβανίας του Χότζα, αυτάρκης χώρα, όπως την εκθείαζαν τα βιβλία γεωγραφίας επί ΠΑΣΟΚ. Νά'σαι καλά.

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ tiramola 07/10/2009 23:46:07

      Καλά ρε Τιραμολα.
      Αμα ρωτησεις τους Κρητικούς που ψηφιζουν ΄σοσιαλιστικά΄θα σου πούν πώς ο Ευεργετης τους ηταν ο Παπαδοπουλος που τους εφτιαξε τούς δρομους Ηρακλειου-Ρεθύμνου -Χανίων...υτο τι σημαινει...
      Πως ο Χουνταιος προσεφερε στην Χωρα????????

      Οσο για τα Κεντρα υγειας τι θες και το λές??
      Δοθηκαν εκατομυρια αντι να ενισχυθούν τά Επαρχιακά Νοσοκομεία και δημιουργηθηκαν Κεντρα Υγειας πανάκριβα πού είχαν επανδρωθεί απο Κηπουρούς και κανεναν Ξεχασμένο Αγροτικό γιατρό στην καλύτερη περίπτωση.
      Ακομα θυμαμαι την παγιδα πουχε πεταξει ο Ανδρεας και σκοτωνοντουσαν γειτονικά χωριά γιά το που θα φτιαχτει Κεντρο Υγειας..
      Δεν γεννηθηκαμε ολοι μετά 81 για να μην εχουμε μνημη..

  10. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/10/2009 15:31:24

    Μηδενική ανοχή στην νέα εξουσία.

    Διαδώστε στον περίγυρό σας, σε όλους τους ανθρώπους σας, το σύνθημα που πρέπει να γίνει θηλιά στο λαιμό κάθε πασόκου εξουσιαστή :

    ήρθατε να φτιάξετε ή για να φτιαχτείτε;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Προφήτης 07/10/2009 16:17:38

      Τα στίφη έφτασαν .... και είναι πεινασμένα!

      • sinn avatar
        sinn @ Strange Attractor 07/10/2009 18:48:03

        Ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη θέση

        http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=496024

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ sinn 07/10/2009 23:57:51

          Δεν νομίζω να παίζει ρόλο ποιον είχαν πελάτη ως δικηγόροι. Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Ο δικηγόρος είναι νομίζω υποχρεωμένος να αναλαμβάνει όλες τις υποθέσεις που έρχονται στο γραφείο του.

  11. Μάρκος avatar
    Μάρκος 07/10/2009 16:04:09

    Ο Αντίχριστος πάντως, με το αριστερό ορκίστηκε. Και ίσα που το ακούμπησε το Ευαγγέλιο. Να ήταν καμιά εξάστερη λυχνία, αγκαλιά θα την είχε πάρει!

  12. by definition anti (back in 1972!) avatar
    by definition anti (back in 1972!) 07/10/2009 16:29:14

    @tiramola:

    1)πήγαινε να δεις τα προ-κατ σχολεία του '80 τίγκα στο γράφιτι και την πρέζα ενώ στο Athens College φοίτησαν οι γιοί υου τότε (και των μετέπειτα) καθεστώτων, πράσινων και γαλάζιων

    2) (χτύπα ξύλο) έχε ανάγκη μια ακτινογραφία στο "Σωτηρία" -εξωτερικά ιατρεία- και κάθησε στην ουρά με αλβανούς και άλλους κατά πόσο νόνιμους δεν ξέρω δαν πολίτης Δ' κατηγορίας ενώ οι προύχοντες κάνουν τηλεϊατρική κε τα ιδιωτικά θεραπευρήρια.


    3) Απόδειξέ μου ότι το μόνο που έλειπε στην Ελλάδα του '81 ήταν η εργολαβική ικανότητα να χτίσουν και ότι όλα τα υπόλοιπα (γή, τίτλοι, κανονικότητα σχεδίων) ήταν άμεμπτα,

    και σύγρκινέ τα προηγούμενα με την απόρριψη του Σχεδίου Ανάν, το βέτο στο Βουκουρέστι και την Στρατηγική των Ενεργεικών Κόμβων, σου τα λεει αυτά ένας μη-ψηφοφόρος του ΚΚ.

    Αλλιώς καταλήγεις σαν τον βοσκό του παραμυθιού που φωνάζει "λύκος!" για δημιουργία εντυπώσεων.

    Σημειωτέα η διαφορά, νομίζω...

    • Trifonas avatar
      Trifonas @ by definition anti (back in 1972!) 07/10/2009 17:21:02

      Αν σταματουσες στην 3η παραγραφο, μπορει καποιος να πιστευε οτι ..σου τα λεει αυτα ενας μη-ψηφοφορος του ΚΚ...
      Ευτυχως που το 65% ειναι σε θεση να δει την οποια διαφορα.
      Αν δεν εισουν ..ψηφοφορος του ΚΚ.. αλλα απλα ενας ΜΗ ψηφοφορος του ΓΑΠ θα ειχες την στοιχειωδη λογικη να αρχισεις να κρινεις τα εργα της νεας κυβερνησης και οχι πριν καν ορκιστει.
      Μην κρυβωσαστε πισω απο το δακτυλο σας, η μεγαλη πλειοψηφια ζει με μια ελπιδα που την ειχε χασει εδω και αρκετα χρονια. Αν προδοθει παλι τοτε το συζηταμε!

      • ανώνυμος avatar
        ανώνυμος @ Trifonas 07/10/2009 18:13:42

        Ξέρεις τι είναι για τον συντηρητικό τον άνθρωπο, τον παρωπίδικό πατριώτη, να οσφραίνεται γύρω του μια δυναμική ελπίδας από και προς το ΠαΣοΚ? Καλύτερα να του βγει η ψυχή. «Πράσινη ελπίδα» με ηγέτη έναν «ανελλήνιστο» και «βιολογικά ανεπαρκή»? Μπουρλότο σκέτο. Γι αυτό άσε τους ανθρώπους να εκτονωθούν λίγο, μη τους καταπιέζεις.

        • by definition anti (back in 1972!) avatar
          by definition anti (back in 1972!) @ ανώνυμος 07/10/2009 21:47:01

          Καμμία εκτόνωση...και συνάμα καμμία ελπίδα...συνομήλικος του ΓΑΠ είμαι και ξέρω πολύ καλά τα ψυχαναλυτικά σύνδρομα "να φανούμε καλύτεροι από τους πατεράδες μας"...'Ομως...δεν ξεχνώ τον George της Albright και του 1999 στη Γιουγκοσλαβία, εκείνον που το 2002 σαν πρεδρέυοντα του Συμβουλίου Υπουργών της ΕΕ, εισηγήθηκε την παράταση του εμπαργκο προς την Κούβα...αυτά...και ψηφοφόροε του ΚΚ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ! Γκέγκε;

        • sinn avatar
          sinn @ ανώνυμος 07/10/2009 21:52:41

          "ψηφοφόρος του ΚΚ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ"

          Πλέον, για πειστούν οι πράσινοι, θέλουν απόδειξη με κρυφή κάμερα στο παραβάν. Διαφάνεια παντού...

  13. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 07/10/2009 17:40:25

    Η αύξηση των μισθών των κατώτερων κοινωνικών στρωμάτων από μόνη της δε συνιστά αναδιανομή εισοδήματος, παρόλο που αμβλύνει τις εισοδηματικές ανισότητες. Αναδιανομή εισοδήματος σημαίνει ότι το κράτος αφαιρεί εισόδημα από κάποιες κοινωνικές ομάδες (π.χ. φορολογεί περισσότερο τους πλούσιους) και το δίνει σε άλλες ομάδες που κρίνει ότι το έχουν ανάγκη ώστε να ωφελήσει την κοινωνία συνολικά. Αν δεν υπάρχει αυτή η αφαίρεση εισοδήματος τότε δεν υφίσταται αναδιανομή. Ναι μεν οι φόροι εισοδήματος είναι προοδευτικοί οπότε έχουν αυτή τη λειτουργία, από την άλλη όμως οι φόροι κατανάλωσης λειτουργούν στην πράξη ως αντιστρόφως προοδευτικοί. Έτσι, το φορολογικό σύστημα δεν εγγυάται ότι οι πλούσιοι πληρώνουν αναλογικά περισσότερο προκειμένου να βελτιωθεί η οικονομική κατάσταση των φτωχών. Επιπλέον, όταν αξιολογούμε μια αλλαγή στην εισοδηματική πολιτική πρέπει να λαμβάνεται υπόψη ο τρόπος που έγινε και οι συνέπειές της. Όταν το κράτος δανείζεται για να καλύψει καταναλωτικές δαπάνες όπως μισθούς τότε βραχυπρόθεσμα αυξάνει την κοινωνική ευημερία, μακροπρόθεσμα όμως την υπονομεύει αφού επιβαρύνει τις μελλοντικές γεννεές με την αποπληρωμή του χρέους του δανείου. Ο δανεισμός είναι συνήθως ωφέλιμος όταν γίνεται για να χρηματοδοτηθούν επενδύσεις. Τότε δίνεται η δυνατότητα στις μελλοντικές γεννεές να παράγουν περισσότερο προϊόν και να έχουν μεγαλύτερο εισόδημα, κατανάλωση και ευημερία. Επιπλέον πρέπει να δούμε και με ποια κριτήρια γίνεται η αλλαγή, π.χ. αν οι δημόσιες υπηρεσίες των οποίων οι υπάλληλοι πληρώνονται πλέον καλύτερα έχουν στελεχωθεί αξιοκρατικά ή αν έχει επικρατήσει το κομματικό κριτήριο. Ενδιαφέρον έχουν στο σημείο αυτό οι παρατηρήσεις του Αντώνη Μακρυδημήτρη στα βιβλία Η δημόσια διοίκηση στην Ελλάδα, εκδ. Αντ. Σάκκουλας, σελ. 16 και Δημόσια Διοίκηση, εκδ. Σάκκουλας, σελ. 303. Η αφαιρετική αντίληψη των πραγμάτων είναι χρήσιμη για να αποφεύγονται λεπτομέρειες ή μεγέθη που μας εμποδίζουν να βγάλουμε συμπεράσματα κι όχι για να αγνοούμε στοιχεία απαραίτητα για την κατανόηση του φαινομένου που μελετάμε.

  14. pennyton avatar
    pennyton 07/10/2009 18:46:04

    Καλά μας τα λέει μέχρι εδώ ο ΓΑΠ, στο δια ταύτα να δούμε τι θα γίνει. Πάντως ξεκινάει με σωστές τοποθετήσεις, οι οικολόγοι πάντω έπρεπε να αναλάβουν το περιβάλλον πάνω από κόματα.

  15. stelios avatar
    stelios 07/10/2009 20:18:55

    tiramola,
    εχεις δικιο για την αναδιανομη,
    μπατιρηδες σαν τον Ακη,το Μενιο,τη Μιμη,
    απο νηστικοι εγιναν Κροισοι,εισπρακτωρες του ΚΤΕΛ εγιναν μεγαλοεκδοτες,μαλλον λιγουρευεσαι και συ να γλυψεις κανα κοκκαλακι.

  16. O allos avatar
    O allos 07/10/2009 20:22:57

    γουαααου...
    η "πρεζα" της εξουσιας τυφλωνει, λεηλατει συνειδησεις, γκρεμιζει αναστολές.Πρασινη, γαλαζια, κοκκινη, κιτρινη... η πρεζα ειναι πρεζα, ειναι τυφλωση. Ο,τι μαλακια πει ο χρωματιστος ειναι ευαγγέλιο, ειναι "φως το αληθινόν", ειναι η πεμπτουσία της (κομματικης) ύπαρξης. Παραφράζοντας τον Καρτέσιο:"κομματιζομαι αρα υπάρχω". Οι αντεξουσιαστές της εξουσίας ορίζουν την πολιτική ηλιθιότητα ως προσόν ενος ολοκληρου λαου...

  17. PELIAS avatar
    PELIAS 07/10/2009 20:28:55

    Εκλογές 2009

    Συγχαρητήρια στους Έλληνες.

    "Απόλυσαν" τον Καραμανλή

    και "τιμώρησαν" τον Giorgo.

    Του φόρτωσαν τον "μουντζούρη" της εξουσίας

    και τώρα τον περιμένουν.

    Τώρα θα πρέπει να κάνει αυτά

    που τους υποσχέθηκε...

    και θα "καεί" πιο γρήγορα

    και από μια χαρτοπετσέτα.

    Ο δικομματισμός στο απόλυτο αδιέξοδο.

    Ο Γιωργάκης "θριάμβευσε" και αυτό ήταν το χειρότερο δυνατό σενάριο τόσο για τον ίδιο όσο και γι' αυτούς που βρίσκονται πίσω του. Ο Giorgo αναγκαστικά θα έρθει σε μετωπική "σύγκρουση" με την ιστορία και δεν έχει μπροστά του επιλογές. Ή θα την κερδίσει —πράγμα απίθανο— ή θα φάει τα "μούτρα" του —πράγμα πολύ πιθανό—. Η χώρα μας βρίσκεται σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο της πορείας της και αυτός ο οποίος μπαίνει επικεφαλής της δεν έχει την πολυτέλεια της χρονοβόρας και πολυτελούς "αποτυχίας" των προκατόχων του. Θα κριθεί άμεσα και ολοκληρωτικά, γιατί αυτό επιβάλουν οι συνθήκες. Όποιος βρέθηκε στη λάθος θέση να επιχειρεί τα λάθος πράγματα, θα το πληρώσει πολύ άσχημα.

    Συμβαίνει πάντα με τους αφελείς να βρίσκονται σε λάθος σημείο τη λάθος ώρα και ο Γιωργάκης είναι αφελής. Ο Γιωργάκης δεν κατάλαβε ότι οι εποχές δεν είναι όλες ίδιες. Δεν ζητάς πάντα ό,τι έχει κάποιος στα χέρια του, γιατί μερικές φορές μπορεί και να στο δώσει. Να στο δώσει πολύ πιο εύκολα απ' ό,τι νομίζεις. Γιατί; Γιατί μπορεί αυτό να είναι επικίνδυνο και όλοι θέλουν να ξεφορτώνονται τα επικίνδυνα "φορτία". Αυτό ακριβώς έπαθε ο Γιωργάκης. Δεν κατάλαβε ότι ο ελληνικός λαός βρίσκεται μπροστά σε ένα τραγικό αδιέξοδο. Λάθη και αθλιότητες δεκαετιών έρχονται σήμερα και συγκλίνουν σε ένα τραγικό σημείο. Βαδίζουμε ολοταχώς προς τη χρεοκοπία και ο ελληνικός λαός στην κυριολεξία βαστά στα χέρια του μια "βόμβα".

    Αυτήν τη "βόμβα" ζήτησε ο Γιωργάκης. Μάλιστα, επειδή είναι ανασφαλής και δεν ήταν σίγουρος ότι οι Έλληνες θα του παραχωρούσαν τα προβλήματά τους, προσπάθησε πέρα από κάθε λογική να "πλειοδοτήσει". Προκειμένου να πάρει τα προβλήματά μας στα χέρια του, ξεπέρασε κάθε όριο. Εν μέσω μιας τρομερής και παγκόσμιας κρίσης —και την Ελλάδα να μην έχει "προετοιμαστεί" στοιχειωδώς να την αντιμετωπίσει— ο Μέγας Γιωργάκης όχι μόνον ισχυρίστηκε ότι έχει σχέδιο και χρήματα για να μας "σώσει", αλλά σε μια άνευ προηγουμένου κίνηση σιγουριάς και αυτοπεποίθησης όρισε και χρονικό ορίζοντα. Επτά ημέρες χρειάστηκε ο Θεός για να δημιουργήσει τον κόσμο και 100 ημέρες χρειάζεται ο Γιωργάκης για να σώσει την Ελλάδα. Τόση σιγουριά αυτό το παιδί.

    Στο τέλος "έπεισε" τον λαό και του παραχώρησε τη "βόμβα". Το 44% των Ελλήνων αποφάσισε να την τοποθετήσει στα "χέρια" του και υποχρέωσε τους υπολοίπους να τον ακολουθούν. Σαν τον πρόγονό του Μωυσή έτσι και ο Εβραίος Γιωργάκης θ' αναλάβει να διασχίσει τον "ωκεανό" της παγκόσμιας κρίσης και να μας βγάλει στην ασφαλή "ξηρά". Γι' αυτόν τον λόγο, μόλις βγήκαν τα αποτελέσματα, μας ζήτησε να τον "ακολουθήσουμε". "ΠΑΜΕ"… μας είπε …και μπήκε μπροστά. Η μόνη διαφορά με τον πρόγονό του είναι ότι δυστυχώς γι' αυτόν δεν θα μοιραστεί την αποτυχία του με τους ακολουθούντες. Ο ίδιος θα είναι αυτός που θα καταστραφεί σε περίπτωση λάθους και όχι ο λαός. Οι λαοί, δυστυχώς γι' αυτόν, δεν έχουν πάντα την τύχη των ηγετών τους.

    PELIAS

    • lypon avatar
      lypon @ PELIAS 07/10/2009 22:59:53

      Πελία, αν τα δούμε ψυχρά, ο ΚΚ είχε αποδείξει πω δεν μπορούσε να διαχειριστεί την κρίση.

      Η αμέσως καλύτερη λύση ήταν μια ισχυρή κυβέρνηση. Η οποία και μας προέκυψε.

      Προσωπικά δε νομίζω πως ο ΓΑΠ θα τα καταφέρει. Αν όμως μπορέσει να διαχειριστεί την κρίση, με γειά και με χαρά του! Θα έχει δαγκωτή την ψήφο μου στις επόμενες εκλογές.

      Άσε που εξ αντανακλάσεως, σε μια τέτοια περίπτωση, θα υποχρεωθεί (επιτέλους!) να ενηλικιωθεί και η ΝΔ...

  18. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 07/10/2009 21:27:16

    Για σπιτια μιλας tiramola η για βιλες;
    Αν μιλας για βιλες πραγματι γεμισαν βουνα και λοφοι.Απο τη λεηλασια.

  19. Σπύρος avatar
    Σπύρος 07/10/2009 23:13:22

    Παμπουκης και Δρούτσας φανατικοί υποστηρικτές τού Σχεδίου Ανάν και οπαδοί τού ΄εθνικου φαντασιακού΄............................
    Οσο για τήν ονοματοδοσια τών Υπουργειων τρελλό γέλιο..
    Υπουργειο Προστασίας τού Πολίτη αντί Υπουργειο Δημοσιας τάξεως.....!!!!!!!!!!

    Οταν πέφτει ΄σοσιαλιστικό Ξυλο΄θα γινεται για τη Προστασια του Πολιτη.....

    Παλι καλά που το Υπουργειο Αγροτικής Αναπτυξης και Τροφιμων δεν ονομαστηκε ΄Υπουργειο Ξεφουσκώματος Λαστιχων Τρακτέρ ΄...........οπως επι Σημιτη........

    • sinn avatar
      sinn @ Σπύρος 07/10/2009 23:31:30

      Toυλάχιστον ο Παμπούκης είναι απείρως πιο καταρτισμένος από ασημαντότητες τύπου Αγγέλου και Ανδριανού. Για την αλλοπρόσαλλη αλλά political correct ονοματοδοσία συμφωνώ.

      • Σπύρος avatar
        Σπύρος @ sinn 07/10/2009 23:53:50

        Ποιος μιλαει για τον Αγγέλου μωρέ??
        Και ο Ροζάκης καταρτισμένος ήταν αλλα ως Υφυπουργος ΥΠΕ.ΕΞ του Σημιτη αλλά και μετά οταν ανέλαβε Δικαστης στην Ε.Ε.παιρνει θέσεις μονιμως κατά τής Ελλάδας.
        Τι σχεση εχει η κατάρτιση με την σταση που ακολουθει ένας Πολιτικός??
        Mε την Ιδια Λογική και ο Γκραφ Φον Σπέε απολύτως καταρτισμένος ήταν..............

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ Σπύρος 08/10/2009 05:30:48

      Η δημόσια τάξη υπάρχει για την προστασία του πολίτη. Όμως μια μεγάλη κατηγορία ανθρώπων θεωρεί την «δημόσια τάξη» αυτοσκοπό ως έννοια, επειδή την λέει και ερεθίζεται, κι αυτό έχει ως αποτέλεσμα διαφόρων ειδών παρατράγουδα όπως τα «εσείς είστε το κράτος» και τις συνεπακόλουθες «ζαρντινιέρες», στον βωμό της δημόσιας τάξης. Όλα αυτά μάλιστα οδήγησαν και σε ένα ανάποδο σύνδρομο τον προηγούμενο Δεκέμβριο όπου όταν έπρεπε να πέσει λίγο ξύλο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για την προστασία του πολίτη, δεν έπεσε για να μη φανεί αυταρχικό το κράτος.
      Μια χαρά κίνηση ήταν η μετονομασία αυτή λοιπόν.
      Υπενθυμίζει μάλιστα στο υποσυνείδητο των σωμάτων ασφαλείας πως δουλειά τους δεν είναι να «φυλάτουν Θερμοπύλες» αορίστων εννοιών, αλλα να προστατεύουν εμένα κι εσένα από την παρανομία, τον τραμπουκισμό και τις παρενοχλήσεις του άλλου. Επίσης, ο παράνομος είναι κι εκείνος πολίτης. Συνεπώς όταν συλληφθεί από κάποιους που βρίσκονται υπό την εποπτεία ενός υπουργείου «προστασίας του πολίτη» -και όχι «δημοσίας τάξης, Ελλάδος ελλήνων χριστιανών» όσο να ναι είναι λίγο πιο δύσκολο να οδηγηθούν σε αυτοδικία τύπου «είσαι ο 1 κι εσύ είσαι ο 2. Όταν θα λέω το νούμενο ο ένας θα χαστουκίζει τον άλλον» και άλλα τέτοια «δημοσιοταξικά». Και ο παρανομούντας έχει δικαίωμα προστασίας από αυθαιρεσίες ότι κι αν έχει κάνει, καθ’ ότι πολίτης κι εκείνος.

      Αναφορικά με τα Υπουργεία Μακεδονίας, Θράκης κι Αιγαίου, έχουμε βαρεθεί να επισημαίνουμε οτι ήταν άνευ χαρτοφυλακίου και μόνος τους σκοπός ύπαρξης ήταν η εκπλήρωση συναισθηματικών φορτίων και ένα είδος μηνύματος στα πέριξ. Εκτός των άλλων επρόκειτο για χώρους στους οποίους άνθιζαν διάφορα περίεργα φαινόμενα. Αυτά λοιπόν δεν είναι σοβαρά πράγματα στις μέρες μας. Αν για κάθε εθνικό πρόβλημα που έχουμε φτιάχναμε κι από ένα Υπουργείου θα ήμασταν εντελώς τσίρκο.
      «Υπουργείο Κρήτης» (μπας και γίνει καμια στραβή και αυτονομηθεί), «Υπουργείο Καταστροφής Σμύρνης και Σφαγών αυτής», «Υπουργείο Βορειου Ηπείρου» κλπ. κλπ.
      Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά πλέον. Αν ο Παπανδρέου ήθελε να προχωρήσει άμεσα σε εθνική μειοδοσία σε σχέση με τα ζητήματα του Αιγαίου, της Μακεδονίας και τις Θράκης θα είχε κινηθεί πολύ πιο αθόρυβα και σίγουρα θα άφηνε αυτά τα Υπουργεία στην ησυχία τους.

      Γενικά βιάζεστε να κράξετε εδώ, πολύ βιάζεστε. Θα μπορούσατε να το χειριστείτε εξυπνότερα δίνοντας περίοδο χάρητος στην δριμύτητα του αρνητικού σας σχολιασμού τουλάχιστον για μια εβδομάδα αρχικά, ώστε αργότερα όταν βάλετε μπρος και μπουν τα turbo να έχει κάποια πραγματική αξία ο λόγος σας και να μην φαντάζει μονομανία.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Σπύρος 08/10/2009 10:43:45

      Όπως Αμερική, όπου οι αστυνομικοί λέγονται τώρα "peace officers".

      Όργουελ, ζεις, εσύ μας οδηγείς!
      Ζήτω το Νιούσπικ!

      • ανώνυμος avatar
        ανώνυμος @ Στέργιος 08/10/2009 11:44:46

        Ε που θα πάει, κάποια στιγμή θα γυρίσει ο τροχός και θα μετονομαστεί ίσως σε "Υπουργείο Συντριβής της Εγκληματικότητας και Έννομης Λειτουργίας του Κράτους" με ξεχωριστή "Υποδιεύθυνση Τήρησης και Επιβολής Χρηστών Κοινωνικών Ηθών" ώστε να τα διαβάζουν μερικοί εδώ και να παθαίνουν στύση, αφού ούτως οι άλλως έχουν ευαισθησίες τέτοιες με τις ονομασίες των υπουργείων.

      • ανώνυμος avatar
        ανώνυμος @ Στέργιος 08/10/2009 11:48:43

        Α ξέχασα να προσθέσω και κάτι σε «Υπουργείο Μεταλαμπάδευσης του Ελληνισμού και της Ορθοδόξου Παράδοσης των Αγίων Πατέρων ημών» για το παιδείας ή «Υπουργείο Παραγωγής Πολιτισμικής Ετερότητας και Πρότασης Βίου βάσει του Όντως Υπαρκτού» για το πολιτισμού.

        • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
          Μποτίλια στο πέλαγος @ ανώνυμος 08/10/2009 12:07:38

          Αν ήσουνα μετανάστης θα έκλαιγες που τα παιδιά σου δεν θα μίλαγαν ελληνικά και δεν θα έγραφες καλαμπούρια.
          Ο Μαγκριώτης ως γραμματέας αποπηδημένου Ελληνισμού μας καλούσε να διαλύσουμε τις κοινότητες μεταναστών γιατί γεράσαμε.

        • ανώνυμος avatar
          ανώνυμος @ ανώνυμος 08/10/2009 16:33:29

          Κι εσύ αν ζούσες εδώ θα είχες απεμπολήσει κάθε συναισθηματική ταύτιση του εδώ χώρου και λαού με αυτά που έχεις στο μυαλό σου περί "Ελληνικότητας" και θα προσανατολιζόσουν πρωτίστως στο να είναι τα παιδιά σου καλά κι ευτυχισμένα.
          Όχι να τα ζυγίζεις με Ελληνόμετρο. Από τις πρώτες συμβουλές που θα δώσω στα παιδιά μου όταν με το καλό γεννήσω, θα είναι «αποφασίστε ποια γλώσσα θα μάθετε καλά και χώρα στην οποία θα πάτε να μεταναστεύσετε».
          Η χώρα και ο λαός της -όχι η Ιστορία της, άλλο πράγμα αυτό- είναι ΜΟΝΟ για καλαμπούρι και χάχανο.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ ανώνυμος 08/10/2009 16:46:44

          Η απαξίωση και η κοροϊδία είναι ίδιον αυτών που δεν έχουν επιχειρήματα. Έχεις να μας πεις κάτι ουσιαστικό ή θα περιοριστείς στον απαξιωτικό και υβριστικό λόγο;

        • ανώνυμος avatar
          ανώνυμος @ ανώνυμος 08/10/2009 17:49:54

          Ότι είχα να πω το είπα στο 05:30 αλλά και πάλι ήταν σαν να μιλάω σε ντουβάρι.

  20. sinn avatar
    sinn 08/10/2009 00:06:36

    Πιστέυω πως η επιλογη Παμπούκη για την οργάνωση της κυβέρνησης ειναι σωστή. Η χάραξη της εξωτερικής πολιτικής είναι αρμοδιότητα ΓΑΠ -οπότε τα παραπονά μας στον ΓΑΠ. Η Δεξια δεν αξιοποίησε ποτέ τον Κουμάντο, τον πιο σοβαρό Ελληνα νομικό, αυτό κάτι λέει.

    http://news.kathimerini.gr/4Dcgi/4Dcgi/_w_articles_civ_22_27/05/2007_228191
    — Στο βιβλίο σας αφιερώνετε πολύ χώρο και στην Παιδεία...

    — Είναι ο μεγάλος μου ο καημός. Οταν το 1964 ο Λουκής Ακρίτας ανέλαβε υφυπουργός Παιδείας, επί κυβερνήσεως Γεωργίου Παπανδρέου, με γενικό γραμματέα τον Παπανούτσο, μου ανατέθηκε η θέση του νομοτεχνικού συμβούλου. Πρέπει να σας πω ότι ήταν μία από τις πλέον ευτυχισμένες περιόδους της ζωής μου. Ενιωθα ότι συμμετέχω σε κάτι σημαντικό. Και ήταν. Τα πρόσφατα γεγονότα στην παιδεία μού προκάλεσαν μεγάλη θλίψη. Εχω γράψει ότι η υπουργός Παιδείας προχώρησε σε προδήλως ανεπαρκή αλλά σωστά μέτρα. Ανεπαρκή διότι δεν τόλμησε να τα εφαρμόσει, στην ουσία τους όμως ήταν σωστά.

    — Είδατε καθόλου το βιβλίο της Ιστορίας ΣΤ΄ Δημοτικού; Θα συμφωνούσατε με την άποψη ότι εκφράζει μια πολιτικώς ορθή ανάγνωση της Ιστορίας;

    — Αναρωτιέμαι τι ψυχολογικά κίνητρα με έκαναν να μη διαβάσω το βιβλίο αυτό. Πάντως, η αίσθησή μου από τη συζήτηση που έγινε είναι ότι οι συγγραφείς του, στην αναζήτηση κάποιας πολιτικής ορθότητας, όπως το λέτε, ισοπέδωσαν πράγματα που απλώς δεν είναι δυνατόν να χειρίζεται κανείς κατ’ αυτόν τον τρόπο. Από την άλλη πλευρά, καλό είναι η Ιστορία να μη λέει ψέματα. Να μην υπερβάλλει επίσης. Η ελληνική Ιστορία βρίθει ψευδών.

    — Την πτυχή αυτή τη θίγετε στο βιβλίο, όταν αναρωτιέστε αν θα ήταν εφικτή μια «αντικειμενική» ιστορία της Εθνικής Αντίστασης, αναφερόμενος στο «ατύχημα» ή τη «δολοφονία» του Ψαρρού. Είναι τα ίδια προβλήματα που παρουσιάζει και η ιστοριογραφία του ελληνικού εμφυλίου;

    — Βεβαίως. Εστω και εκ των υστέρων, διαψεύδονται όσοι ισχυρίζονται ότι την ιστορία τη γράφουν οι νικητές. Την ιστορία του ελληνικού εμφυλίου την έγραψαν οι ηττημένοι.

    — Μήπως επειδή η νικήτρια Δεξιά αρκέστηκε στον στρατιωτικό θρίαμβο στον Γράμμο, εγκαταλείποντας τα άλλα πεδία στην ηττημένη Αριστερά;

    — Είναι όπως το λέτε, με τη διαφορά ότι στο ιδεολογικό πεδίο το μετεμφυλιακό κράτος υπήρξε υπέρμετρα αυταρχικό, με συνέπεια να ντρέπεσαι να πεις ότι είσαι αντικομμουνιστής διότι ταυτιζόσουν με τα οπισθοδρομικά και αυταρχικά στοιχεία του κράτους της εποχής.

  21. Σπύρος avatar
    Σπύρος 09/10/2009 02:09:23

    Στις 5.3Ο το πρωί λογικό να μιλάς στά Ντουβάρια τού Σπιτιού σου.Ηταν είναι και θα παραμείνουν οι καλύτεροι Ακροατές σου.............

    • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο Πέλαγος @ Σπύρος 09/10/2009 02:16:44

      Μην το απογοητεύουμε το φιλαράκι ρε Σπυράκο, που τα έχει αρπάξει στο κρανίο. Στο φινάλε και οι τοίχοι έχουν αυτιά.

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ Σπύρος 09/10/2009 06:09:10

      Δεν είναι θέμα ώρας, θέμα ακροατηρίου είναι.
      Έχετε λυσσάξει στην υπερβολή και τα εκ των προτέρων εθνικά μνημόσυνα.
      Τα πρώτα δείγματα γραφής τα είχατε δείξει αρκετά παλαιότερα, από τον τρόπο αξιολόγησης της ηγεσίας του Πούτιν. Όταν είδατε τέσσερις-πέντε πατριωτικές κινήσεις με Τσαρική αύρα από μέρους του, ξαφνικά μέχρι και οι πορδές του απέκτησαν άρωμα λεβάντας και τα εγκλήματά του σε αυτόν τον ιστοχώρο αποσιωπήθηκαν ενώ τα των αμερικανών συνέχισαν να προβάλλονται με αμείωτη ένταση.
      Και στις διπλωματικές του ενέργειες ο ΓΑΠ φαίνεται οτι δεν υποκύπτει σε σημειολογικούς λαϊκισμούς. (Είναι εκείνο το «αλίμονο αν οι κυβερνήσεις άγονται και φέρονται από τις πλειοψηφίες», το οποίο και πολύ χάρηκα σαν κουβέντα). Πήγε πρώτα στην Τουρκία και μετα στην Κύπρο γιατί έτσι έκρινε οτι έπρεπε πρακτικά να γίνει.
      Στο θέμα τον αγωγών πετρελαίου, ίσως προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το γεγονός οτι η Τουρκία πατάει σε δυο βάρκες οπότε μάλλον κρίνει οτι αν ταχθεί απροκάλυπτα στο ενεργειακό πλευρό των Αμερικάνων, θα εισπράξει περισσότερα πρακτικά ανταλλάγματα αυτή τη στιγμή ώστε να μπορέσει να ανταποκριθεί στις προεκλογικές του δεσμεύσεις απέναντι μας. Θα δείξει.

  22. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 09/10/2009 06:39:54

    Έχω πολύ μεγάλη πίστη στις μέρες μας, απέναντι στο φαινόμενο της «ανάποδης ψυχολογίας». Ο ΓΑΠ ξέρει οτι αρκετά μεγάλο ποσοστό του λαού τον θεωρεί μειοδότη, φλούφλη, προδότη, επικίνδυνο για τα εθνικά θέματα κλπ κλπ.
    Θεωρώ οτι, χωρίς βέβαια να αλλάξει απόψεις κατά 180 μοίρες, τουλάχιστον θα φροντίσει να μην επιβεβαιώσει τους χαρακτηρισμούς.
    Παράδειγμα αυτό που έγινε απόψε στα Εξάρχεια. Τους έχει μαζέψει ο Χρυσοχοίδης όλους, τους έχει κολλήσει στον τοίχο μέσα στην πλατεία και τους ψάχνει τα σώβρακα. Μόνο με την λογική της «ανάποδης ψυχολογίας» μπορεί να εξηγηθεί το φαινόμενο αυτό, γι αυτό και λέω οτι όσοι από εμάς βάζουν πάνω από όλα την συναισθηματική ταύτισή τους με έννοιες και ιδέες, ας μη βιάζονται να δακρύσουν για τις σημειολογικές απώλειες σε ονομασίες υπουργείων και λοιπά ανευ ουσιαστικού νοήματος. Στην πράξη, ίσως εκπλαγούν ευχάριστα σε βάθος χρόνου. Όχι στον βαθμό που θα ήθελαν και σίγουρα όχι χωρίς κανένα απολύτως αντάλλαγμα. Αλλά πιστεύω πως δεν θα βγουν ζημιωμένοι. Αρκεί όταν έρθει η ώρα να έχουν το θάρρος να το παραδεχθούν. Πως «ναι, περιμέναμε από τον ΓΑΠ να κάνει σημεία και τέρατα αλλά τελικά σε γενικές γραμμές τα πάει καλά».

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ ανώνυμος 09/10/2009 08:44:28

      Μακάρι να γίνει έτσι και θα το παραδεχτούμε. Με είδες εμένα ότι τον παραδέχτηκα για την πρότασή του στους Οικολόγους, που ξεσκεπάζει την απάτη αυτού του κόμματος. Εσύ θα είσαι έτοιμος να παραδεχτείς το αντίθετο; Βλέπουμε ήδη ότι το να δώσει γη και ύδωρ στους Αμερικανούς στο θέμα των αγωγών μας το βγάζεις σωστό. Η διαφορά είναι ότι αν δώσουμε γη και ύδωρ στους Αμερικανούς έχουμε πλήρη εξάρτηση από την Τουρκία. Αν συμφωνείτε με αυτό, πείτε μας να κόψουμε την κουβέντα.

      • ανώνυμος avatar
        ανώνυμος @ Blimblomblim 09/10/2009 10:30:52

        Δεν το βγάζω σωστό, απλώς δεν μπορώ να δεχθώ οτι αν το κάνει, το κάνει για να προδώσει το έθνος. Κάθε πολιτικός αρχηγός έχει το σκεπτικό του και περιμένω να δω ποιο είναι το δικό του, όχι να προεξοφλήσω οτι έχει πουληθεί στα αμερικανικα συμφέροντα κάνοντας ζημιά στη χώρα που καλείται να κυβερνήσει.
        Και να πω και το άλλο, την στάση του Καραμανλή την βλέπεις τον τελευταίο καιρο?
        Ο άνθρωπος με την ευφράδεια λόγου, με το στήσιμο το "τσαμπουκαλέ" και τις πατριωτικές κορώνες, αποδεικνύεται και με τη βούλα ανύπαρκτος. Όχι μόνο επιζήμιος για τον τόπο, αλλά επιζήμιος για το ίδιο του το κόμμα. Γι αυτό λέω, μη σπεύδουμε να κρίνουμε από την βιτρίνα ούτε απο συμβολικές κινήσεις άνευ ουσιαστικού αντικρίσματος.
        Επίσης, αν τελικά τα κάνει μούτι καπαμά ο ΓΑΠ, το τελευταίο που θα μας απασχολεί είναι το να βγω εγώ ή π.χ ο τιραμόλα να παραδεχθούμε οτι κάναμε λάθος. Σε τέτοιο ενδεχόμενο, αν είμαστε σοβαροί, θα χοροπηδάμε όλοι σαν τα κατσίκια, δεν θα είμαστε εδώ να κουβεντιάζουμε.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ ανώνυμος 09/10/2009 10:43:24

          Το έχω ξαναγράψει ότι εσείς οι Πασόκοι είστε αυτή τη στιγμή η μόνη μας ελπίδα ως χώρα. Αν δεν σταθείτε απέναντι στα λάθη του αρχηγού σας και πρωθυπουργού εσείς, εμείς που είμαστε έξω από το ΠΑΣΟΚ δεν θα κάνουμε πολλά. Ο ΓΑΠ πρέπει να δει αντίδραση στα λάθη του από το ίδιο το κόμμα του. Όχι ως αμφισβήτηση της ηγεσίας, αλλά ως διόρθωση πολιτικής.

          Δεν λέω ότι έχει πουληθεί στα αμερικάνικα συμφέροντα. Μητσοτάκης δεν είναι. Έχει όμως αμερικανική εθνική συνείδηση και αυτό είναι λογικό με την ανατροφή που πήρε. Του ζητούν οι Αμερικανοί να κάνει κάτι και αυτός το κάνει όχι για να προδώσει, αλλά επειδή δεν κάθεται να σκεφτεί ότι είναι λάθος για τη χώρα, διότι οι άνθρωποι εκείνοι είναι δικοί του άνθρωποι, φίλοι του. Ε, εκεί είναι που χρειάζεστε εσείς οι Πασόκοι να του πείτε "Πρόεδρε, όχι, δεν μας φαίνεται σωστό αυτό που κάνεις". Από εσάς έχει την έξωθεν καλή μαρτυρία και θα εισακουστεί, ενώ από εμάς δεν την έχει και δεν θα επηρεάσει τον τρόπο διακυβέρνησης.

          Κρατείστε την ανεξαρτησία της σκέψης σας. Είναι ό,τι πολυτιμότερο μπορεί να προσφερθεί αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, η ανεξαρτησία της σκέψης των οπαδών του κυβερνώντος ΠΑΣΟΚ.

  23. tiramola avatar
    tiramola 09/10/2009 11:00:48

    @Blimblomblim
    Αυτό έλειπε αγαπητέ τα παθήματα να μην γίνονται μαθήματα...
    Ασχολούμαστε με την πολιτική για να ελέγχουμε την εξουσία , δεν είμαστε χειροκροτητές ούτε καραγκίοζηδες να κάνουμε ότι δεν βλέπουμε τις τυχόν παραβατικές συμπεριφορές και πολύ περισσότερο σε ότι έχει να κάνει με εθνικά θέματα.
    Δεν μπορώ όμως να ανεχτώ να γίνεται κριτική επίπέδου ότι δήθεν πάει στην Τουρκία για να πάρει γραμμή και μετά στην Κύπρο για να την ξεπουλήσει...
    Και μάλιστα από ποιούς...
    Από αυτούς που έβρισκαν ότι δικαιολογία μπορείς να φανταστείς για δικαιολογήσουν τους Ρουσόπουλους και τους Βουλγαράκηδες.
    Είπαμε μπορεί να ταχθήκαμε ανοικτά με τον ΓΑΠ αλλά καραγκίοζηδες δεν θα γίνουμε!

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ tiramola 09/10/2009 12:01:14

      Προσωπικά δεν έχω καμιά αμφιβολία ότι θα πιέσει υπέρ των τουρκικών θέσεων. Αυτό άλλωστε μας είπε και το BBC, λυπούμενο που μειώθηκε, λέει, το leverage της ελληνικής κυβέρνησης πάνω στην κυπριακή μετά την είσοδο του νησιού στην Ε.Ε. Αν εσένα σου φαίνεται σύμπτωση ότι πρώτα πάει στην Τουρκία και μετά στην Κύπρο - ενώ μπορεί να μην πάει στην Τουρκία - εμένα δεν μου φαίνεται. Και σύμπτωση να σου φαίνεται όμως, η σημειολογία είναι εκκωφαντική.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Blimblomblim 09/10/2009 12:07:01

        Δεν ειναι απαραιτητο να πηγαινει για καποια συμφωνια.Το πιθανοτερο πηγαινει για να δωσει καποιες διαβεβαιωσεις συνεχειας της πολιτικης για να μη γινει κανενα επεισοδιο.Αν θυμασαι και ο Καραμανλης μολις ανεβηκε το 2004 ειδε τον Ερντογαν.
        Δυστυχως μετα το φιασκο των Ιμιων που εγινε με το Σημιτη μολις ειχε αναλαβει ολοι οι καινουργιοι πρωθυπουργοι βλεπουν απο τους πρωτους τους Τουρκους για προφυλαξη.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ ψυχραιμια 09/10/2009 12:10:59

          Δεν είναι το ίδιο, διότι ο Καραμανλής τάχθηκε εμμέσως κατά του σχεδίου Ανάν. Και πάντως σεβάστηκε τους Κύπριους. Ο Παπανδρέου θέλει να τους πιέσει, να τους καθοδηγήσει. Ο Καραμανλής δεν πήγε στην Πόλη και μετά στην Κύπρο. Το ίδιο πράγμα ήταν; Και, στο κάτω κάτω, αν έκανε λάθη ο Καραμανλής, δικαιολογούνται για το λόγο αυτό τα λάθη στον Παπανδρέου; Δεν το βλέπω οπαδικά το θέμα.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ Blimblomblim 09/10/2009 12:42:10

        Πραγματικά σου λέω ότι δεν ελπίζω στη Νέα Δημοκρατία. Το γνωρίζω καλά αυτό το κόμμα. Δεν θα κάνει τίποτε και ο ατομικός πατριωτισμός των Νεοδημοκρατών θα είναι αδιέξοδος και ανώφελος. Ελπίζω περισσότερο στην κοιμώμενη συνείδηση του πατριωτικού ΠΑΣΟΚ. Το έχουμε περισσότερο ανάγκη από ποτέ. Δεν πρέπει να βλέπει αμυντικά την κριτική μας στον αρχηγό του, πρέπει να γίνει η συνείδησή του και να τον καθοδηγεί σε αυτά που υστερεί ο ίδιος. Έχει κάποια καλά ο ΓΑΠ και κάποια στραβά. Τα στραβά είναι στα εθνικά θέματα. Εκεί περιμένουμε αναπλήρωση από την πατριωτική συνείδηση των Πασόκων.

  24. El Gekko avatar
    El Gekko 09/10/2009 12:33:16

    Σε πρώτη προσέγγιση ήμουν έτοιμος να προτείνω " να περιμένουμε να δούμε παρά να γινόμαστε μάντεις προδοσιών".
    Αλλά σε αντίθεση με την οικονομία, όπου νομίζω πως με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα δούμε κάποια βελτίωση στα ΜΑΚΡΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ μεγέθη (ίσως επειδή δεν πάει άλλο) τα εθνικά θέματα απαιτούν διαφορετική διαχείριση.
    Θα συμφωνήσω πως απαιτείται η μέγιστη επαγρύπνηση από όλους, καθώς από την εποχή του Ανδρέα ήδη το πατριωτικό ΠΑΣΟΚ αγνοείται.
    Λαμβάνοντας υπόψη δε την προϊστορία ΓΑΠ λάθη δεν συγχωρούνται.
    Το βασικό όμως είναι η ύπαρξη "ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗΣ αξιωματικής αντιπολίτευσης", όχι του ΛΑΟΣ, όχι τυφλού εθνικισμού.
    Θυάστε το βυθίσατε το Χώρα και την αντίδραση στην πολιτική Μητσοτάκη για το Μακεδονικό;