#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/02/2010 19:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και τώρα η «μετρολαγνεία»



Το μεγάλο κόλπο του ΠΑΣΟΚ με την ανακοίνωση μέτρων για την οικονομία έχει συγκεκριμένη στόχευση. Μιλούν όλοι για τα μέτρα, διαρρέουν ότι θέλουν, βομβαρδίζουν τον κόσμο με “τρομοκρατικά” σενάρια, εθίζουν τον πολίτη στη λογική της καταστροφής που μόνο με μέτρα θα μπορέσει να αποφύγει. Ετσι, θα έλθουν σε λίγες ημέρες οι φωστήρες της οικονομικής πολιτικής, θα ανακοινώσουν ένα άγριο πρόγραμμα λιτότητας και βίαιης αναδιανομής του πλούτου, αλλά ο κόσμος θα έχει εθιστεί τόσο πολύ που όλα θα του φανούν σαν ένα όνειρο ενώ θα είναι εφιάλτης.

Εύσχημος και το τρόπος που ρίχνουν στο τραπέζι και την κατάργηση του 14ου μισθού. Δεν θα το ανακοινώσουν ποτέ, όμως, θα έχουν πάρει άλλες πιο σκληρές αποφάσεις που θα είναι σα να μας πήραν από την τσέπη το δώρο των Χριστουγέννων.

Ο πολίτης θα λέει «γλιτώσαμε τον 14ο μισθό», αλλά στο βάθος θα είναι πολλαπλά χαμένος. Διότι αν σου αυξήσουν τον ΦΠΑ για τα προϊόντα που αγοράζεις κάθε μέρα, αν σου βάλουν κι άλλο καπέλο στη βενζίνη και το πετρέλαιο, αν σου αυξήσουν τις αντικειμενικές αξίες των ακινήτων πάρει ο 14ος μισθός

Θα ήταν πιο έντιμο να έλεγαν σε όλους τους πολίτες να δώσουν ένα μισθό από το υστέρημά τους για να σώσουν την πατρίδα παρά να τα παίρνουν κάθε μέρα κι από λίγο.

Κάποιος πρέπει να σταματήσει την κυβέρνηση από όλο αυτό το παιχνίδι της μετρολαγνείας που εθίζει σαν σκληρό ναρκωτικό. Είναι ακριβώς σαν την τηλεόραση και τις εφημερίδες. Βλέπεις ότι σκουπίδι σου πασάρουν, διαβάζεις ότι αθλιότητα σου δώσουν κι άμα πέσει και κανένα καλό ρεπορτάζ έχεις εθιστεί τόσο πολύ που δεν έχεις λόγο να χαμογελάσεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 22/02/2010 20:14:55

    Αναδιανομη της φτωχειας θα κανουν.
    Τον πλουτο τον αφηνουμε για τους ξενους αυτη την φορα.
    Ποιος ξερει τι θελουν να αγορασουν οι Γερμανοι τζαμπα,αφου ξεφτυλισουν την αξια του.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/02/2010 20:16:43

    το μαστιγιο και το gagball λειπουν απ τη φωτο..

    με το λουρι ειμαστε

    ΠΠ

  3. donaE avatar
    donaE 22/02/2010 20:21:14

    Εκτος απο την μετρολαγνεια εχουμε και οικονομολαγνεια.Ολοι ειναι εξπερ στα δημοσιονομικα πλεον...

    • pikaia gracilens avatar
      pikaia gracilens @ donaE 22/02/2010 20:30:43

      Πρεπει να ειμαι πολυ ευτυχης που δεν εχω ελληνικη τηλεοραση. Γλυτωνω καθε μερα 1000 εγκεφαλικα κυταρα.

    • donaE avatar
      donaE @ donaE 22/02/2010 20:37:02

      Να γιατι τελικα οι Ελληνες αποδεχονται τα μετρα σιωπηλα...
      Εχουν τρομοκρατηθει απο τα ΜΜΕ και σκεφτονται πως θα ελαχιστοποιησουν τις ζημιες μονο..
      Με τον τρομο ελεγχεις τα παντα.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ donaE 22/02/2010 20:43:28

      Ντόνα έχει φρικάρει ο κόσμος εν αναμονή αυτών των μέτρων. τα περιμένουν πως και πως και όσο δεν ανακοινώνονται τόσο γίνεται η ψυχολογία τους κουρέλι. έχουμε φθάσει στο σημείο να λέμε, μέτρα νά ΄ναι κι ό,τι νά ΄ναι να παρθούν επιτέλους να τελειώνουμε. Δεν είναι δυνατόν να ζητήσεις από τον κόσμο να κλείσει την τηλεόραση να μην επηρεάζεται, είναι αδύνατον λόγω της ανασφάλειας και της κατάθλιψης στην οποία έχουν περιπέσει να αντισταθούν στην πλύση εγκεφάλου που υφίστανται, εδώ δεν μπορούμε ν΄ αντισταθούμε όσοι την έχουμε κλείσει εδώ και χρόνια.

  4. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 22/02/2010 20:38:51

    μετά από πενήντα χρόνια οι ιστορικοί θα περιγράφουν με θαυμασμό τον ευφυή διαχειρισμό της κοινής γνώμης από την κυβέρνηση του Γιώργου Ανδρέα Παπανδρέου το 2010, ώστε να αποδεχθεί τα πιο επαχθή οικονομικά μέτρα που εφάρμοσε για τους πολίτες του ποτέ ευνομούμενο κράτος.

  5. Orestios avatar
    Orestios 22/02/2010 20:45:50

    Άρρωστοι εγκέφαλοι ασχολούνται με την μετρολαγνία. Άρρωστα μυαλά σκαρφίζονται κάθε μέτρο εχθρικό στο βιωτικό μας επίπεδο.

  6. Προεδρική Δημοκρατία avatar
    Προεδρική Δημοκρατία 22/02/2010 20:48:32

    Φάκτορα, είχα γράψει κι εγώ ένα παρόμοιο άρθρο.

    Τι συμβαίνει με τον 14ο μισθό;;;

    Επειδή με το ΠΑΣΟΚ δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος, δύο τινά συμβαίνουν:
    Είτε 1) ήταν ήδη γνωστό ότι θα κοπεί και απλώς παίζεται ένα πολιτικό θέατρο καθυστερήσεων προκειμένου να το χωνέψει ο ελληνικός λαός και να μην του έρθει απότομα, είτε 2) πρόκειται να μπει κάποιο άλλο μεγαλύτερο χαράτσι και απλώς αυτό είναι αντιπερισπασμός για να χαθεί το χαράτσι πίσω από το γεγονός ότι δεν θα κοπεί τελικά ο 14ος μισθός και αυτό να παρουσιαστεί σαν νίκη του ΠΑΣΟΚ.
    Πάντως η δική μας γνώμη είναι ότι θα κοπεί και ο 14ος και αργότερα και ο 13ος μισθός. Μην ξεχνάμε ότι όλα αυτά γίνονται για να πάμε 4% κάτω το δημόσιο έλλειμμα φέτος. Όμως του χρόνου πως θα πάει παρακάτω;
    Οι «αγορές» βρήκαν ευκαιρία φθηνύνουν το εργατικό κόστος στην Ελλάδα, για να γίνουν ανταγωνιστικά τα εδώ παραγόμενα προϊόντα. Ποια προϊόντα δηλαδή; λέμε τώρα…. και ο νοών νοείτω.

    http://hassapis-peter.blogspot.com/2010/02/14.html

  7. Α.Κ avatar
    Α.Κ 22/02/2010 20:58:46

    Βεβαίως και ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ υπεύθυνος είναι ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ σε τι όμως?
    1ον ΔΙΟΤΙ μόλις βγήκε κυβέρνηση δεν έστειλε στον ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ Σημίτη,Χριστοδουλάκη κλπ(ήθελε μια καινούργια διακυβέρνηση ο έρμος)
    2ον ΔΙΟΤΙ έδειξε εμπιστοσύνη στον Ρουσόπουλο,Παυλόπουλο,Τσιτουρίδη κλπ και έδωσε αξία σε Ντόρα,Μειμαράκη,Βουλγαράκη,Παπαληγούρα,κλπ αντί με το πρώτο στραβοπάτημα να τους διαπομπεύσει τώρα τον χλευάζουν κιόλας οι άχρηστοι που έγλυφαν εκεί που τώρα φτύνουν !

    • κοψοχέρης avatar
      κοψοχέρης @ Α.Κ 22/02/2010 21:42:53

      Πέστα μεγάλε, ο Κ.Κ. παραήταν αγαθός για πρωθυπουργός αυτής της χώρας.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Α.Κ 22/02/2010 21:55:43

      Kυριως γιατι το Δεκεμβριο του 2008 δεν εβγαλε διαγγελμα με το οποιο να καταγγελλει το ΠΑΣΟΚ και το ΣΥΡΙΖΑ οτι υποκινουν τους αναρχικους σε βιαιη επενασταση για να ανατρεψουν την νομιμη κυβερνηση με στοχο την ανοδο τους στην εξουσια και την αλλοιωση του εκλογικου σωματος με ξενους και να απαιτησει το σταματημα των ταραχων μεσα σε μια ημερα αλλιως να αντιμετωπισθουν δια των οπλων.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Α.Κ 22/02/2010 22:02:33

      Εγώ πάντως μάγκες αν ήμουν στη θέση του ΚΚ θα είχα σκάσει στα γέλια και θα ήμουν απολύτως ικανοποιημένος.
      Δε θέλατε κύριοι τη δική μου διακυβέρνηση; Πολύ καλά. Φάτε τώρα στη μάπα τους μετανάστες και το σύστημα ΠΑΣΟΚ και σκάστε.

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/02/2010 21:11:30

    Ποιος 14ος Μισθός;
    Ο ...μακαρίτης;
    Στο Δημόσιο πχ με την περικοπή του 10% έχει ήδη χαθεί και θα χαθεί και ο 13ος (Δ Πάσχα και Ε Άδειας)
    Σε περιπτώσεις όπως εφοριακοί, τελωνειακοί κλπ έχει ήδη χαθεί και ο 12ος καθώς περικοπές των πχ 600 αντιστοιχούν σε 7,200 τον χρόνο.
    Να μην μιλήσουμε για τους μη προνομιούχους που πάνε με το plan B να χάσουν και τον 11ο - 12ο ....
    Οι επόμενοι που θα πρέπει να ανησυχούν είναι οι συνταξιούχοι γιατί θα ήθελα να δω π.χ πώς θα δικαιολογήσουν στους επιτηρητές το Επ Αδειας στους συνταξιούχους...

    Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως είναι η έλλειψη προοπτικής: και να επιτύχει η μείωση του χρέους και των ελλειμμάτων θα έχουμε απλά μπαλώσει τις τρύπες στο σκαρί...
    Τα προβλήματα δεν είναι τόσο διαχειριστικά όσο δομικά:

    -δεν μπορεί να εφαρμόσει πχ ενιαίο μισθολόγιο στο Δημόσιο γιατί πέρα από τις αντιδράσεις των προνομιούχων οι δαπάνες (ασφαλιστικές εισφορές, συντάξιμες αποδοχές κλπ) θα εκτιναχθούν στα ύψη. (τα επιδόματα που μοίραζαν 30 χρόνια δεν είναι ούτε στα δώρα ούτε στη σύνταξη, τα έδιναν για να μην δίνουν αυξήσεις για αυτό και στις παραπάνω κατηγορίες δεν συνταξιοδοτούνται αλλά τους διώχνουν με όρια ηλικίας αναγκαστικά )
    -δεν θίγει "κάστες" προνομίων
    -δεν καταπολεμά φοροδιαφυγή και εισφοροδιαφυγή (...ωραίο το ανέκδοτο των κουπονιών...)

    Οπότε και να σωθεί ο ...Τιατανικός σε 5 χρόνια πάλι εδώ θα είμαστε καθώς οι καπετάνιοι και το πλοίο θα είναι το ίδιο.

  9. spartaner avatar
    spartaner 22/02/2010 21:59:47

    #
    donaE says:
    Aγαπητή Dona

    Ποιος ξερει τι θελουν να αγορασουν οι Γερμανοι τζαμπα,αφου ξεφτυλισουν την αξια του.
    Kai η απαντηση μου.. ((Μακάρι να είχαν αγοράσει οι Γερμανοί όλη την Ελλάδα. Θα είχαν κάνει μια χώρα που θα δούλευε σαν ρολοι και όχι σαν μια τριτοκοσμική χώρα της Αφρικής. Αυτό αποδεικνύεται απο τη διαχείρηση απο το αεροδρόμιο των Σπάτων. Επειδή το διοικει γερμανική εταιρεία δεν έχει ακόμα έλθει το πασίγνωστο νεοελληνικό ραχάτι κοινώς χαβαλές για να γίνει ακόμα μια προβληματική ωστε να τη πληρώνει ο Ελληνας φορολογούμενος... Ελεος πια όταν μιλάμε για ξένες χώρες.. Ασ αποκτήσουμε το συναίσθημα της αυτογνωσίας και ας κοιταχτούμε ΟΛΟΙ μας στο καθρεφτη διότι για τη κατάντια της χώρας μας όλοι έχουμε τη προσωπική μας ευθύνη.. Απο το Έλληνα πολίτη που κατοικεί στη Γαύδο μέχρι και αυτόν που κατοικεί στη Αθήνα....

    • donaE avatar
      donaE @ spartaner 22/02/2010 22:31:26

      spartaner
      λυπαμαι,δεν εχω τοσο κακη ιδεα για τον εαυτο μου.Και δεν θα ηθελα να μεινουμε μισθωτοι ολοι για να πηγαινουν 'ολα ρολοι'.
      Σε μια νομισματικη ενωση συμμετεχουμε και μας στερουν το δικαιωμα ψηφου.Φανταζεσαι αν μας αγορασουν τι θα γινει;

  10. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 22/02/2010 22:43:03

    Εχω βαρεθει να ακου ποιος εκανε τι και ποτε στο παρελθον και οτι αυτος που ειναι πανω ειναι σκαρτος και ο αλλος ο αποκατω θα του παρει την θεση και ολα θα ειναι μελι γαλα
    Ενα ειναι το ζητουμενο για μενα, εχουμε μια κατασταση και πρεπει να την λυσουμε. Με την παρελθοντολογια και την μοιρολατρεια δεν λυνεται κανενα προβλημα. Απλα κανουμε κυκλους γυρω απο τον εαυτο μας και σηκωνουμε τζαμπα σκονη .........

  11. spartaner avatar
    spartaner 22/02/2010 22:44:59

    θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου Ντονα.. Ναι να συμμετέχουμε σε μια ένωση επι ίσοις όροις.. Δεν μπορεί πια ο Γερμανόςκαι ο κάθε Ευρωπαίος φορολογούμενος να πληρώνει για να βγαίνουμε μερικοί Ελληνες στη σύνταξη στα 51 τους.....Και σε ρωτώ...Θα ήθελες να είσαι μισθωτή με γερμανικό μισθό και κοινωνικές παροχές τύπου Γερμανίας..??? Την έχω επισκευφθεί τη χώρα πάμπολλες φορές για δουλειές και έχω δει πώς δουλεύει ο δημόσιος και ο ιδιωτικός τους τομέας.. Αν μας είχαν αγοράσει οι Γερμανοι θα είχανε φτείαξει ενα δημόσιο τομέα που δεν θα ήταν σπάταλος και θα μας εξυπερετούσε με γερμανική πειθαρχεία..Προτιμώ αυτό παρά το μπάχαλο το ωχαδελφισμο και το ετσι θέλω της αθάνατης Ελληνικής γραφειοκρατιας.. Αλλα θα είχαμε και μεις σαν Ελληνες αποκτήσει άλλη νοοτροπία καιόχι της λαμόγιας του κλεψίματος και της κοροιδίας γιατι κακα τα ψέματα στη κεντρική Ευρώπη αυτά δεν περνάνε...

    • donaE avatar
      donaE @ spartaner 22/02/2010 23:03:21

      Μα για αυτο μας επιδοτουσαν για να μαθουμε στην λαμογια.
      Δεν θελανε να παραγουμε μονο να αγοραζουμε και να ξαναγοραζουμε.
      Τωρα ειμαστε τεμπεληδες,τα λεφτα ομως των τεμπεληδων τα θελουν.
      Οσο για το μισθωτος που ρωτας αν σημαινει εξ αναγκης χωρις περιουσιακα στοιχεια,πιστεψε με,ειναι πολυ ασχημο...

  12. JOHN avatar
    JOHN 22/02/2010 23:49:49

    Τελικα ποιος πληρωνει για τη σωτηρια του 14ου μισθου?Ολοι γιατι με αλλοθι αυτο θα μας τ αρπαξουν πολλαπλασια απο αλλου,ΦΠΑ,καυσημα,αντικειμενικες,κλπ.κλπ.Εχουμε μπλεξει με διεθνη σπειρα μαφιοζων.Με τιποτε δεν τη βγαζουμε καθαρη!

  13. spartaner avatar
    spartaner 23/02/2010 22:17:49

    gia thn Donna.
    Στο σημείο του μισθωτου ειναι το ζουμί της υποθεσης.. Η τέχνη του να μπορείς να ζείς χωρίς να έχεις περιουσιακά στοιχεία αλλα μόνο απο το μισθό σου. Αυτό έχουν καταφέρει οι περισσότερες Ευρωπαικές χώρες.Διότι που είναι η δημιουργικότητα του ατόμου όταν απο τα γενοφάσκια του ειναι πλούσιος? Evvoώ πως να αναπτύξεις τις δικές σου δυνάμεις και να απογαλακτισθείς όταν ξέρεις οτι υπάρχει απο πίσω σου κάποιος να σε σώσει. Για να καταλάβεις τι σου λέω σύγκρινε τους ρυθμούς ανάπτυξης της χώρας μας κατα τη διάρκεια της δεκαετίας του 1960 η και 1970 με τους ρυθμούς της δεκαετίας του 1990. Θέλω να πώ τελικά οτι τότε 1960, 1970 οι Έλληνες τότε ήταν πιο (φτωχοί)όμως πολύ πιο δημιουργικοί. Δέν επιθυμώ εδώ να σου αναφέρω πόσο μεγάλες και κραταιές επιχειρήσεις κλείσαμε η τις αφήσαμε να φύγουμε με τις συμπεριφορες μας...Όσο για τους τεμπέληδες... Όχι αυτό δεν το δέχομαι ότι είμαστε.. Ισως στο δημόσιο με τους υπεράριθμους άλλα στο ιδιωτικό τομέα δεν το νομίζω. Ομως αυτές τις αγκυλώσεις εμείς τις δημιουργήσαμε και ανεχθήκαμε.
    Αυτά και καλο βράδυ σου εύχομαι.