15/12/2008 16:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και τώρα «η απάτη του αιώνα»

Νέος τρόμος σε χρηματιστήρια και τράπεζες από αποκάλυψη γιγαντιαίας απάτης με φούσκα hedge fund, με τεράστιες προεκτάσεις για το αμερικανικό ρυθμιστικό σύστημα.

Μεγάλες τράπεζες και ιδιώτες σε όλο τον κόσμο περιλαμβάνονται στον κατάλογο των "θυμάτων" της "πυραμίδας" που λειτουργούσε υπό τον πρώην πρόεδρο του αμερικανικού χρηματιστηρίου υψηλής τεχνολογίας (Nasdaq) Μπέρναρντ Μάντοφ. O Μάντοφ, που συνελήφθη κατηγορούμενος για εξαπάτηση επενδυτών, πλήρωνε αποδόσεις άνω του 10%, χρησιμοποιώντας κεφάλαια που ελάμβανε από άλλους επενδυτές.
Μεταξύ των "θυμάτων" ο κατάλογος των οποίων αυξάνεται συνεχώς είναι η BNP Paribas, που ενδέχεται να έχασε 350 εκατ. ευρώ, η ιαπωνική Nomura Holdings, η Banco Santander, η δεύτερη μεγαλύτερη τράπεζα της Ισπανίας BBVA, η HSBC, οι ιταλικές UniCredit και Banco Popolare.

Ο Μέιντοφ, κατέστρωσε την «απάτη του αιώνα» μέσω της εταιρείας επενδύσεων Madoff Securities. Ο 70χρονος Αμερικανός επενδυτής συνελήφθη την Πέμπτη στη Νέα Υόρκη και ομολόγησε απάτη ύψους 50 δισ. δολαρίων. Μια μέρα αργότερα, ανεστάλη η διαπραγμάτευση της μετοχής της μονάδας Madoff Securities International στο Λονδίνο.

Προβλέπω ...αναθεώρηση των ελεγκτικών (regulatory) μηχανισμών στις ΗΠΑ

Δεν την βλέπω καλά την υφήλιο, και αστεία αστεία, κι εμάς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 15/12/2008 17:11:47

    εμ factorx τα κορακια ειναι χοντρόπετσες όπως η παλιές κότες στο χωριό πρέπει να της γδάρεις πριν την βράσεις και της φας

  2. Xase avatar
    Xase 15/12/2008 17:15:03

    Για να σωσουν τις αυτοκινητοβιομηχανιες που πανε για φουντο θελουν οι Αμις 13 δις και ο τυπος μονος του εκλεψε 50 δις. Και αυτα ειναι μονο η αρχη.

    Το αμερικαν ντριμς!!

  3. Helmut avatar
    Helmut 15/12/2008 17:16:54

    Εντάξει, τα έφαγε από τους πλούσιους...

  4. Nick avatar
    Nick 15/12/2008 17:19:04

    Ωχ,ωχ! Οι σκελετοί των τραπεζών αρχίζουν και βγαίνουν από τις ντουλάπες.

  5. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 15/12/2008 17:22:35

    Για να δούμε τα εδω ΚΟΡΑΚΙΑ ποτέ θα τολμήσουν οι ειδικοί να τα βγάζουν για γδάρσιμο .Λέτε να δούμε αγνώστους ???

  6. theo 1611 avatar
    theo 1611 15/12/2008 17:31:35

    Οι ΗΠΑ ρίξανε το πρώτο μεγάλο κανόνι στην αγορά, το χωνέψαμε ότι έτσι είναι και τώρα ρίχνουν και τα επόμενα μικρότερα(?) κανόνια!!!

    Elementary, my dear Watson(s)!!!

  7. Nick avatar
    Nick 15/12/2008 17:35:21

    Μικρότερα; Περίμενε να ακούσεις και το Καταδρομικο "USS Treasury". Τόσο δυνατό όσο η πτώση του κομήτη στη Τουνγκούσκα!

  8. alone avatar
    alone 15/12/2008 17:51:16

    Το χρηματοπιστωτικό σύστημα και τις Τράπεζες.

    money as debt

    http://www.kepik.gr/?p=805

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/12/2008 17:51:37

    περιμένω να δω αν αυτή η εξέλιξη θα θεωρηθεί μέρος της συνομωσίας του Soros ή του Moros (ή του κακού συναπαντήματος).

    και, προτρέχω, κλεφτρόνι ο τύπος. Για να δούμε αν ο αμερικανικός τύπος και τα αμερικανικά blogs θα βρούνε ζιονιστικές ή αραβικές ή άλλες συνομωσίες

  10. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 15/12/2008 18:01:07

    Και περιμένω επιτέλους και από κανένα νέο παιδί μας(δηλ.16- 20 χρόνο) διότι τα άλλα με τοσσσα μεταπτυχιακά θα μας μείνουν ,να μας δώσει επιτέλους το κοράκι μας .Εμείς εδω είμαστε .

  11. t avatar
    t 15/12/2008 18:03:56

    Washington, D.C., Dec. 11, 2008 — The Securities and Exchange Commission today charged Bernard L. Madoff and his investment firm, Bernard L. Madoff Investment Securities LLC, with securities fraud for a multi-billion dollar Ponzi scheme that he perpetrated on advisory clients of his firm. The SEC is seeking emergency relief for investors, including an asset freeze and the appointment of a receiver for the firm.

  12. t avatar
    t 15/12/2008 18:04:56

    Should you have further questions, please contact the Receiver at the following number: 214-647-7511 madoff.com/

  13. theo 1611 avatar
    theo 1611 15/12/2008 18:05:12

    Η πραγματική αγορά προβλέπει κανόνια (Chapter 11 του πτωχευτικού δικαίου των ΗΠΑ, αν δεν έχει τροποποιηθεί από τότε που το θυμάμαι).

    Γιατί εκπλησσόμεθα?

    Το κανόνι δε, μπορεί να προέλθει τόσο από αντικειμενικές συνθήκες λειτουργίας της ελεύθερης αγοράς (ανταγωνισμός) όσο και από στρεβλώσεις (π.χ. απάτη!!!)

    Τα ίδια δεν έπαθε και ο υπαρκτός σοσιαλισμός κατά μία έννοια?

  14. tiramola avatar
    tiramola 15/12/2008 18:07:30

    archaeopteryx
    Αυτες οι συνομωσιες μονο στην Ελλαδα...
    Ξερεις τι καουρα εχουν οι Αμερικανοι να πεσει ο Καραμανλης?
    Δεν μπορουν να κοιμηθουν το βραδυ....

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/12/2008 18:11:50

    Θα βάλω το φιλοαμερικανικό μου καπέλο:

    αυτό για το οποίο θα πάει μέσα ο απατεώνας (για την ακρίβεια ο κατηγορούμενος) είναι ίδιο και απαράλαχτο με 10άδες ή 100άδες τριγωνικά αεροπλανάκια στο ΧΑ. Για να μην πώ την χιεραγώγηση των τραπεζικών μετοχών αυτές τις μέρες, με υπόσχεση κρατικής ενίσχυσης, ή για να ικανοποιήσω τους αντι-Πασόκους με φημολογούμενες ενέργειες της ...ΔΕΚΑ επί Σημίτη. (Για αυτό το αστειάκι, διαβάστε Ημερησία της εποχής και ψάχτε για τον σωτήρα του ΧΑ. Τότε ήταν σε μία τράπεζα και τώρα σε άλλη).

    Όλη η Ελλάδα είναι ένα Ponzi scheme, αλλά ποιός μιλάει?

    Ο εφευρέτης και πρύτανης των τριγωνικών αεροπλάνων έγινε και διάσημος επιτυχhμένος πριν την πατήσει και πουληθεί στον "μανάβη", που και αυτός έγινε μέγας με τα ίδια Ponzi schemes.

  16. Ιοκαστη avatar
    Ιοκαστη 15/12/2008 18:25:47

    Εν απουσια του Φακτορα εδω και μια ωρα ο συνεταιρος του Μπλογκ μου σβηνει τα μνμ.
    Και ειμαι σιγουρη πως ειναι ο συνεταιρος οπως φαινεται απο το τελευταιο αρθρο με τιτλο
    Η Ταφοπλακα της Μεταπολιτευσης,
    με μαρτυρα και σφραγιδα τη μη γραφη του.

    Αγνοω πρωτα το λογο της λογοκρισιας και δευτερο ας μου πει το γιατι θα πρεπει να περνα καθε φορα απο διαλογη.
    Ποσο υψηλη ειναι η δημοκρατικη σας συνειδηση επιτελους;

  17. tony avatar
    tony 15/12/2008 18:28:50

    Πισω έχει η αχλάδα την ουρά.Σέ μερικούς μήνες αυτή η είδηση δέν θά μας κάνει πιά καμιά αίσθηση.Κομμάτια ολόκληρα του συστήματος πέφτουν.Άλλοι περιμένουν λύση από τον Κωστάκη και τον Γιωργάκη.Άλλους τους φταίει ο Τσίπρας και ο Σόρος.

  18. Factorx avatar
    Factorx 15/12/2008 18:29:42

    @Ιοκαστη γιατί βγαινεις στην αναφορά συνεχώς διαμαρτυρόμενη;

  19. t avatar
    t 15/12/2008 19:13:43

    Λαμόγια παντού Λαμόγια
    Λέτε τώρα να κάψουν την N.Y.

  20. t avatar
    t 15/12/2008 19:15:05

    Αν δεν μπορούν να τους βοηθήσουμε

  21. KaryID avatar
    KaryID 15/12/2008 19:19:40

    Οι 150κιλοι Αμερικάνοι από τα νιτρώδη χάμπουργκερ που χλαπάκιαζαν στοιχίζονται προς το παρόν στα συσσίτια.
    Κάτι άλλοι έλεγκαντ μετροπόλιταν σίτιζενς ακόμα ψάχνονται να βρουν από που τους ήρθε ο ουρανός σφοντίλι.

  22. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 15/12/2008 20:17:41

    Ότι γίνεται στην Αμερική είναι καλώς καμωμένο.
    Η Αμερική έχει έναν μαγικό τρόπο να μετατρέπει τις αμαρτίες της σε αρετές.
    Πάντα η δικαιοσύνη αποδίδεται και ο κακός πάει στη φυλακή.
    Καλή νύχτα.

  23. t avatar
    t 15/12/2008 20:18:36

    Λαμόγιο Bernard Madoff arrested in US$50 billion scam. Madoff scandal rocks Jewish NGOs
    The Jewish nonprofit world has been rocked by the securities fraud of Bernard Madoff, and the worst may be yet to come.
    Madoff, the founder of Bernard L. Madoff Investment Securities LLC, was arrested Dec. 11 after admitting to his board that a hedge fund he ran was essentially a $50 billion "Ponzi" scheme.
    Sources close to Yeshiva University, where Madoff served as treasurer of the board of trustees and chairman of the board of Y.U.'s Sy Syms School of Business until he resigned last week, said that the school has lost tens of millions of dollars, if not more. But Y.U. officials declined to offer any specifics.
    Just as the reverberations of the subprime mortgage collapse are still seen as contributing to the nation's wider economic meltdown, philanthropic insiders say the fallout from Madoff's scheme could be even greater. Philanthropy insiders note that Madoff and others heavily invested in his fraudulent fund were major supporters of a plethora of nonprofit organizations, served on their boards or advised those organizations on how to invest their money -- in some cases placing large sums of the groups' capital in Madoff's hands.

    jpost.com/servlet/Satellite?cid=1228728207674&pagename=JPost%2FJPArticle%2FShowFull

  24. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/12/2008 05:50:03

    όπως λέει και ο «t», μπορούν όλοι οι ελληνορθόδοξοι να ησυχάσουν. Η απάτη του Madoff έβλαψε κυρίως πλούσιους ιθαγενεί, ραββίνουςς και φιλανθρωπικές (αφορολόγητες) οργανώσεις και εκπαιδευτικά ιδρύματα με ονόματα που παραπέμπουν σε …μη ορθόδοξους χριστιανούς.

  25. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/12/2008 09:18:58

    και υπάρχουν 2 επιμύθια:

    1) ποτέ μην επενδύεις σε κάτι που δεν καταλαβαίνεις και δεν μπορείς εσύ να εξηγήσεις με απλά λόγια στην θέια σου στο χωριό

    2) ποτέ μην δίνεις διακριτική ευχέρεια διαχέιρισης χρημάτων σε επενδυτικό σύμβουλο, όσο καλός και αν σου φαίνεται.

    Απατεώνες θα υπάρχουν, όσο υπάρχουν άπληστα ψάρια. (Χάνοι λέγονται τα άπληστα ψάρια, και η θάλασσα είναι γεμάτη)

  26. t avatar
    t 16/12/2008 09:44:36

    @ 25 archaeopteryx

    Σωστός

  27. Sato avatar