#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/02/2011 00:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και τώρα η Μύκονος θέρετρο των …Πασάδων



Θυμάστε που γράφαμε κάποτε για το σύνδρομο των Ιμίων ως  εθνικό ιδανικό και σταθερή συνισταμένη της εσωτερικής και εξωτερικής μας πολιτικής. Και για τον Μητσοτάκης που έλεγε ότι «σε δέκα χρόνια δεν θα θυμάται κανείς τίποτα», ούτε καν το1821.Και μέχρι τότε θα έχουμε καταφέρει τα Σκόπια να ονομάζονται «Μακεδονία» και η Μύκονος θα έχει γίνει το αγαπημένο θέρετρο των πασάδων;

Να λοιπόν που πλησιάζει η ώρα:

Σύμφωνα με ανακοίνωση του ΓΕΕΥΑ, στα εθνικά χωρικά μας ύδατα εισήλθε στις 19:30 η τουρκική κορβέτα «Μπόντρουμ», η οποία κινείται αυτή την ώρα εντός των Κυκλάδων και συγκεκριμένα βορειοδυτικά της Πάρου με νότια πορεία.

Η κορβέτα ξεκίνησε από τη Σμύρνη, κινήθηκε βορείως της Χίου και στη συνέχεια δυτικά των Ψαρών σε διεθνή ύδατα, ενώ τήρησε νοτιοδυτική πορεία και εισήλθε περί της 19:30 εντός των Eθνικών Xωρικών Yδάτων μεταξύ Τήνου - Μυκόνου.

Πλοίο του Πολεμικού Ναυτικού παρακολουθεί το τουρκικό σκάφος και εκπέμπει τα διεθνώς καθορισμένα προειδοποιητικά σήματα, κατά τη διάρκεια του πλου της κορβέτας εντός των Εθνικών Χωρικών Υδάτων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 09/02/2011 00:17:15

    Λευτεριά στην Βόρεια Μύκονο!!!!!!!

    didi papor

  2. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/02/2011 00:18:47

    εθεαθει και μια φιγουρα ανδρος με μαυρο κολαν ,που στο χερι με το μαντηλι που κουνουσε ξεπροβαλε ενα ενεργιακο βραχιολακι χρωματος μαυρου,ενω φωναζε στο απομακρυνομενο πληρωμα του πλοιου Καλοταξιδοι,Καλοταξιδοι.ειναι η πασιγνωστη ελληνικη φιλοξενια ,ειπαν οι πασαδες.θα ξαναρθουμε.

  3. karamanlikos avatar
    karamanlikos 09/02/2011 00:26:05

    Που είναι το πρόβλημα ρε παιδιά; Οι Έλληνες πριν 1,5 χρόνο αποφάσισαν ότι ο άνθρωπος που "ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕ" ελληνικό έδαφος, τα Ιμια, στους Τούρκους θέλουν να είναι ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησής τους!
    Μέχρι στιγμής "έχουμε παραδώσει μέρος της Εθνικής μας κυριαρχίας" και ετοιμαζόμαστε για την συνεκμετάλλευση του Αιγαίου...
    Για σκεφτείτε τι μας περιμένει στα επόμενα πασοκικά χρόνια!

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ karamanlikos 11/02/2011 10:41:22

      Δεν υπάρχει πρόβλημα. Εξάλλου "καρντάσια" μας δεν είναι σύμφωνα με τον Τζέφρυ; "Αβλαβής διεύλεσις" ήταν... Τώρα γιατί δεν τους κάναμε και μία "αβλαβή βύθιση"... Τι να πω. Ας είναι καλά οι προδότες που μας κυβερνάνε...

  4. stroumfaki avatar
    stroumfaki 09/02/2011 00:41:24

    Είναι μετά τις 12, και έτσι εμφανίστηκε ο Μπαμπούλας και λέει: "Κάτσετε καλά στα αβγά σας, γιατί το θερμό επεισόδιο ετοιμάζεται".....

    Το θερμό επεισόδιο και οι δύο κυβερνήσεις το έχουνε σαν plan-B, καταλάβετέ το. Απλά για να γίνει όταν θα χρειαστεί, πρέπει να είναι ενεργό. Στις θεατρικές παραστάσεις των δηλώσεων να μην δίνετε καθόλου σημασία, και οι δυο κάνουν την νύχτα μέρα. Μόνο τα γεγονότα να κρίνετε και να αξιολογήτε.

    Είναι παιδιά των Αμερικάνων και οι δυο για τους δικούς τους σκοπούς.

    Και κάτι άσχετο, μην χαμπαριάζετε απο τις "επαναστάσεις" στη βόρειο Αφρική. Απλά η Φεουδαρχία παλιάς σχολής οφείλει να παραδώσει την εξουσία στην μεγαλό-αστική τάξη της εκμεττάλευσης. Το καθήκον της το έπραξε, τα πρόβατα τα μάντρωσε, τώρα χρειάζονται νέες μορφές για την ολοκλήρωση.

    Κύριοι μια είναι η λύση.

  5. spiros avatar
    spiros 09/02/2011 07:18:31

    Μέχρι τώρα είχαμε τις πτήσεις πάνω από τα νησιά. Τώρα έχουμε τις πολύ συχνές επισκέψεις στις Κυκλάδες και στην Εύβοια. Ποιά είναι η επόμενη κίνηση ;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ spiros 09/02/2011 09:38:48

      Φραπεδούμπα στην Νίκης στη Σαλονίκη...

      • tria_poulakia avatar
        tria_poulakia @ TopGunZ 09/02/2011 12:14:11

        Θά τρίζουν τα κόκαλα του Βότση..

  6. kiki avatar
    kiki 09/02/2011 08:14:46

    Τους εχει καλεσει ο Παγκαλος στην Τζια, και την ψαχνουν.
    αλλωστε σαυτο το ονειρεμενο νησι εχουν σπιτι και αλλοι διασημοι Ελληνες, διασημοι για τα φιλοτουρκικα τους αισθηματα , ως και η οικογενεια.

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 09/02/2011 09:21:33

    Δλδ ότα σε "βιάζουν" αλλά ¨εκπέμπουν" τα σωστά σήματα είναι αποδεκτό; Τι λέτε κε. Βενιζέλε που όταν μιλάτε στους ιθαγενείς του Ελλαδιστάν είστε λαύρος καλύτερος και του Δημοσθένη αλλά μπροστά στα αφεντικά σας -τους Τουρκους- κλ......ετε πατάτες;

  8. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 09/02/2011 09:55:57

    kiki
    Το ότι χάθηκαν φταίει ο Πάγκαλος που δεν τους έδωσε σωστές οδηγίες.
    Πρέπει δε να τους ενόχλησε αυτό,γιατί δεν μας άφησαν κανένα ενθύμιο της επίσκεψης τους, αφού η κορβέτα αυτή (TCG Bodrum )έχει πρωταγωνιστήσει στο γνωστό επεισόδιο τον Αύγουστο του 2009, άφησε ενθύμιο έξω από το Καστελόριζο, εντός των ελληνικών χωρικών υδάτων, τον θόλο της .

    • TED avatar
      TED @ αλλήθωρος 09/02/2011 11:22:51

      "τον Αύγουστο του 2009, άφησε ενθύμιο έξω από το Καστελόριζο, εντός των ελληνικών χωρικών υδάτων, τον θόλο της"

      Υπάρχει στο διαδίκτυο κάποιο σχετικό δημοσίευμα;

      • Αρράκις الراقص avatar
        Αρράκις الراقص @ TED 09/02/2011 11:46:19

        http://www.enkripto.com/2009/09/blog-post.html

      • anonymous avatar
        anonymous @ TED 09/02/2011 11:47:59

        Είναι γνωστό ότι έχασε το sonar της εντός Ελληνικών χωρικών υδάτων και το ανέσυραν δικοί μας βατραχάνθρωποι και φυσικά το πήραμε. Γάβγισαν λίγο αλλά δε μπορούσαν να κάνουν και τίποτε.

  9. tria_poulakia avatar
    tria_poulakia 09/02/2011 12:13:13

    Αντίστοιχο κίνημα με το "δεν πληρώνω-δεν πληρώνω" υπάρχει, που να αφορά τα εθνικά π.χ. "δεν προδίδω-δεν προδίδω", "δεν ξεπουλάω-δεν ξεπουλάω", "γουδί για τα σοσιαλιστικά γιουσουφάκια" υπάρχει;Η ερώτηση είναι κυριολεκτική με καμία δόση ειρωνίας...?Αναμένω απαντήσεις από όποιον γνωρίζει κάτι σχετικά.Ευχαριστώ..

  10. factorx avatar
    factorx 09/02/2011 12:21:29

    Ο Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Εθνικής Άμυνας της Ν.Δ., βουλευτής Δράμας κ. Μαργαρίτης Τζίμας, με αφορμή τις νέες προκλήσεις των Τούρκων, έκανε την παρακάτω δήλωση:

    «Οι προκλήσεις των Τούρκων συνεχίζονται. Αλωνίζουν ανενόχλητοι τα Ελληνικά νερά του Αιγαίου.

    Η τουρκική κορβέτα “TCG BODRUM”, εξερχόμενη από τη Σμύρνη, κινήθηκε χθες βόρεια της Χίου, στη συνέχεια δυτικά των Ψαρών, εισήλθε κατόπιν (στις 19:30) στα Ελληνικά Xωρικά Ύδατα μεταξύ Τήνου – Μυκόνου, και συνέχισε με νότια πορεία, να κινείται εντός των Κυκλάδων.

    Τα γεγονότα αυτά δείχνουν ξεκάθαρα ότι, η μυστική διπλωματία του κ. Παπανδρέου αποθρασύνει την τουρκική πλευρά.
    Εντείνει την προκλητικότητα των Τούρκων.
    Φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα.

    Η κυβέρνηση πρέπει να αντιληφθεί, επιτέλους, ότι το Διεθνές Δίκαιο της Θάλασσας είναι με το μέρος των δικαιωμάτων του Έθνους μας και να απαιτήσει τον απόλυτο σεβασμό του.

    Η Νέα Δημοκρατία και ο Πρόεδρός της, κ. Αντώνης Σαμαράς, έχουν τονίσει προς την κυβέρνηση πως δεν πρόκειται να δεχθούν καμιά υποχώρηση στα Εθνικά κυριαρχικά μας δικαιώματα».

  11. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/02/2011 12:37:23

    τα Ελληνικα Εθνικα δικαιωματα του Σαμαρα δεν δεχονται καμμια υποχωρηση.τα Αμερικανικα Εθνικα δικαιωματα τι λενε επ αυτου?

  12. S.T. avatar
    S.T. 09/02/2011 15:10:32

    Εμφανίστηκε τεθωρακισμένο τουρκικό όχημα, στην πλατεία Διδυμοτείχου.

    Από έγκυρες ελληνο-τουρκικές πηγές, το όχημα ενώ ήταν στην Αδριανούπολη έπαθε"λάστιχο", με αποτέλεσμα να χάσει τον έλεγχο, να βουτήξει στον Έβρο, να διανύσει 50 χλμ ακυβέρνητο, και να καταλήξει στην πλατεία Διδυμοτείχου, έχοντας πυροβολήσει κατά λάθος δυο αυτοκίνητα τα οποία στάθηκαν εμπόδιο στο διάβα του!

    Γελάτε; Καλά κάνετε! Αυτά είναι σενάρια σουρεαλιστικού ρεαλισμού!

    Γεια σου ρε Μπένυ τρανέ πολέμαρχε! Και του χρόνου!

  13. factorx avatar
    factorx 09/02/2011 16:21:07

    «Το διεθνές δίκαιο της θάλασσας είναι με τη μεριά των ελληνικών συμφερόντων και η μη σθεναρή υπεράσπιση του σοβαρού δικαιώματος το οποίο έχει η χώρα εγκυμονεί σοβαρούς κινδύνους».
    Αυτό δήλωσε από το βήμα της Βουλής ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας Κωνσταντίνος Μαρκόπουλος σχολιάζοντας την είσοδο της τουρκικής κορβέτα «Bodrum» στα ελληνικά χωρικά ύδατα
    Η ΝΔ δεν πρόκειται να δεχθεί αλλαγή των δικαίων της χώρας στη θάλασσα του Αιγαίου, πρόσθεσε.
    «Καλά τα διαβήματα, καλές είναι οι διπλωματικές κινήσεις αλλά η εξωτερική πολιτική της χώρας φαίνεται - σε ό,τι σχέση έχει να κάνει με τη γείτονα - όχι απλώς δεν έχει αποδώσει, αλλά προφανώς έχει επιδεινώσει ή έχει αυξήσει την όρεξη της Τουρκίας σε σχέση με το Αιγαίο».

    • night star avatar
      night star @ factorx 10/02/2011 10:23:39

      Τι εννοεί ο κυριος Μαρκόπουλος με τη φράση <>, και <>, εδώ πρόκειται για παραβίαση εθνικών χωρικών υδάτων.... Η σωστή δήλωση εαν υπήρχε αντιπολίτευση θα ήταν: <>