#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/07/2008 05:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και τώρα η Ζήμενς θα μας ζητήσει και το λογαριασμό

Έτσι που το πάνε, στο τέλος η Siemens θα ζητά από την Ελλάδα να της επιστρέψει τις μίζες που πήραν οι Έλληνες πολιτικοί

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μπάμιας avatar
    μπάμιας 02/07/2008 06:12:13

    Η μόνη ελπίδα να μάθουμε ποιος τα πήρε...

  2. Φιδίας avatar
    Φιδίας 02/07/2008 11:14:42

    Λεζάντα στην φωτό: «Ο μιζοδίαιτος Υπουργός απαθανατίζεται αιφνιδιαστικά κλέπτων οπώρας από παπαράτσι!»

    Φιδιας

  3. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 02/07/2008 12:07:40

    Η ΣΩΣΤΗ ΚΙΝΗΣΗ
    ===============
    Mία είναι η σωστή κίνηση, που θα απαλλάξει όλους τους Έλληνες από την υποψία του ότι δεν υπάρχει ούτε ένας υπουργός νύν ή πρώην που να μην έφαγε από την Siemens, και από όλες τις εταιρείες του εξωτερικού, που μας προμηθεύουν την τεχνολογία τους.

    Και σίγουρα η κίνηση αυτή μπορεί να γίνει αν, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ από τους πεφωτισμένους και περισπούδαστους δημοσιογράφους, που περιφέρονται από ΜΜΕ σε ΜΜΕ ψάξει και καταφέρει να βρεί τον χώρο, το συρτάρι, το χρηματοκιβώτιο, όπου μπαίνουν και φυλάσσονται οι διεθνείς συμβάσεις. Αν ψάξει δηλαδή την ημερομηνία, το αντικείμενο και τις υπογραφές. Πότε, τι και πόσο, από ποιόν, ή από ποιούς.

    Τι πιο ξεκάθαρο αξιοπρεπές και έντιμο και όχι μόνο για εμάς, αλλά και για τους καϋμένους τους κομματικούς εκπροσώπους, που γελάει όλος ο κόσμος μαζί τους, καθώς προσπαθούν να μας πείσουν ότι, δεν είναι αυτοί που ονοματίζουν οι Γερμανοί δικαστές και δικηγόροι αλλά κάποιες αθώες περιστερές.

    Και τότε πού πήγαν τα τόσα εκατομμύρια ευρώ κύριε Ρουσόπουλε; Και μην μας πείς σε λίγες μέρες ότι, δεν ήξερες πού πήγαν και ότι, όταν το έμαθες έπεσες από τα σύννεφα; Δεν μας πείθεις πλέον κύριε Ρουσόπουλε ούτε εσύ ούτε και οι υπόλοιποι «μακιγιέρ». Ούτε φυσικά και τα πληρωμένα γκάλοπ που δεν λαμβάνει κανείς πλέον στα σοβαρά.

    ΠΕΛΙΑΣ

  4. Nightwalker avatar
    Nightwalker 02/07/2008 12:11:43

    Εμένα πάντως μου κάνουν 2 πράγματα μεγάλη εντύπωση:

    1. Γιατί ο κύριος Αθανασίου δεν προσωποποίησε την κατηγορία της δωροδοκίας και του μάυρου χρήματος στον κύριο Χριστοφοράκο??? τουλάχιστον για αυτόν είναι πασιφανέστατο ότι δωροδόκησε (άπαντες γερμανοί για αυτον μέρα νύχτα μιλούν για μάυρο χρήμα)

    2. Γιατί ο κύριος Αθανασίου δεν απείγγηλε και την κατηγορία της παράβασης του νόμου περί χρηματοδότησης των κομμάτων in rem, όταν είναι πάλι πασιφενάστατο ότι τουλάχιστον ένα κόμμα "τα πήρε"

  5. Xase avatar
    Xase 02/07/2008 12:19:10

    Τι ρωτας φιλε μου;; Αφου ο Χριστοφορακος τους βασταει ολους με χαρτια πως θα τον βαλουν μεσα;; Εδω ειδαν κιεπαθαν να το θαψουν, θα ξαναβαζαν το κεφαλι τους στην κρεμαλα;;. Το θεμα παει σεπτεμβριο και αν δεν βγει κατι απο τους γερμανους τοτε το παραμυθι θα τελειωσει με το γνωστο ... και εφαγαν αυτοι καλα και μεις χειροτερα.

  6. Lara avatar
    Lara 02/07/2008 12:49:25

    Πελια
    Δεν απαιτειται καμια κινηση για να απαλλαχτει ο Ελληνας απο την υποψια, πως η αρπαχτη δεν ειναι πραγματικοτητα, alla φανταστικη ιστορια για αγριους και πρασινα Ufoς.
    Η ιστορια και το οχι βελτιστον παρελθον εξαλλου μας εχει αποδειξει οτι σε τετοιου ειδους αρπαχτικες ενεργειες η χωρα ανεκαθεν διεπρεπε, με τους αετονυχηδες να καιροφυλακτουν πως να πιασουν την καλη και στη συνεχεια να την κανουν με ελαφρα πηδηματα.
    Κυριο αποκτημα ανατολικης κουλτουρας, που εισεδυσε μεσα στη χωρα μας κατα τη διαρκεια της μακροχρονης συμβιωσης των προγονων μας με τους Ανατολιτες γειτονες,
    ισχυριζονται μερικοι, ενω εγω το αποδιδω στην απαθεια, αποχαυνωση και βαρειοθυμικη διαθεση του Νεοελληνα.
    Ετσι λοιπον ειμαστε ετοιμοι ολοι και προθυμοι να συμβαλουμε οικονομικα και να καταβαλουμε στον Ελληνικο Φισκο το μεριδιο, που μας αναλογει σαν επιστροφη του ποσου,που καταχραστηκαν οι δικοι μας Αετονυχηδες μια και η Γερμανια το απαιτει.
    Η φιλια δεν στηνεται ουτε στεριωνει πανω στα λεφτα, αλλα σε ηθικες αξιες, που αρχισε ο χρονος να παραβλεπει.
    Κι εσεις οι Αρχοντοι, Πρωτευουσιανοι, που χτες λυκοσκυλιασατε στο μπλοκ που μας μαζευει να μοιραστουμε μεσα απο τις σκεψεις μας ο,τι καλο κι αγαθο μας εχει απομεινει
    ναι, Εσεις οι Καλοπερασακηδες, Πασαδες των Νοτιων Βαλκανιων, της Ν. Σμυρνης και των Ν. Κουφαλιων
    να πρεοτοιμαζεσθε για τις επομενες εκλογες,
    που πλησιζουν με την εκπνοη του καλοκαιριου
    για να αναδειξετε εκ νεου τα ιδια αρπαχτικα
    για να' χετε να λεγετε και τελειωμο μη βρισκετε σε λογια αγανακτησης κι ανελπιδες φωνες,

    αυτους να εκλεξετε γιατι σας εμαθαν σαν το γαιδαρο στο παχνι να τους ψηφιζετε
    και να πληρωνετε τις παρανομιες και ο, τι αλλο βιτσιοζικο, μαζοχικο, ανωμαλο σκοπευουν να σας εξασφαλισουν για μια καλυτερη διαβιωση με νεολαιους της ρεμουλας στα μαρκετ σημαδια κακοηθειας η φτωχιας των καιρων;;;;;;

    Κι εγω με τα κουβαδακια στο χερι για ψαξιμο μιας ερημικης ακρογιαλιας
    με βοτσαλα να στησω πανω στον πονο μια χωρα,
    κατασταλαγμα απο ονειρα
    που κρυβεται πισω απ' τα βλεφαρα
    και δεν τολμα στα ματια να κοιτα.
    λαρα

  7. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 02/07/2008 13:04:13

    Λαρα,

    ξεχωρίζεις και φωτίζεις.

    Ο αγώνας όμως δέν μπορεί να γίνεται απο μερικούς. Θέλει εδώ και τώρα "χέρι με χέρι". Θέλει προ παντός γκεσέμι ή έστω γκεσέμια. ΚΑΘΑΡΑ.

    Υπάρχουν τέτοια σήμερα; Ή μήπως θα προκύψουν εξ ανάγκης, που κάθε μέρα γίνεται και περισσότερο ορατή; Μήπως ακόμα θα πρέπει να πέσουν μερικά κεφάλια για να θυμούνται οι μεταγενόμενοι ότι, ο λαός μας άρχισε πλέον να μήν χαύει μύγες;

    Κάποιος εδώ έγραψε-προέτρεψε να αναρτήσουμε το ίδιο μήνυμα - εσύ θα το αναλάμβανες - σε όσα bloggs γνωρίζουμε.

    Εγώ θα προσθετα και την εφημερίδα του τοίχου.

    Αυτά τα ολίγα για τώρα

    ΠΕΛΙΑΣ

  8. Lara avatar
    Lara 02/07/2008 13:42:39

    Και φυσικα θα το αναλαμβανα χωρις δισταγμους και ενδοιασμους.
    λαρα

  9. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 02/07/2008 13:46:53

    "Εγώ θα προσθετα και την εφημερίδα του τοίχου".

    ΜΠΡΑΒΟ, ρε, Πελία! Μπράβο! Φοβερή ιδέα. Γι' αυτό, ρε, παιδί μου, το συλλογικό είναι και "συν-λογικό"!

    Λάρα,

    δεν πιστεύω να έχει συννεφιά εκεί, σήμερα, και σε παίρνει από κάτω; Μη "μασάς"! Κλείσε τα μάτια και "ανέβασε" από τον "σκληρό" σου μια βαθιά ανάσα ελληνικού Φωτός. Και μην τσαντίζεσαι με τους +πατριώτες σου με το παραμικρό. "Από άγνοια είναι κάποιος κακός", είπε ο (ε)Σω-κράτης. Αν, ΟΜΩΣ, είναι κάποιος απ' αυτούς real γνώστης, μπορεί να φτιάξει μέχρι και το Σύνταγμα της Ελβετίας, ε; Θυμήσου: το "humor" είναι ο "χυμός" της ζωής μας, ("χυμόρ" = χυμός, στην αρχαία ηλιακή διάλεκτικο).

    Αυτή την στιγμή έχουμε ανάγκη την πρόσθεση και τον πολλαπλασιασμό. Η αφαίρεση και η διαίρεση μπορούν να περιμένουν, -πιστεύω, νομίζω, έχω την γνώμη, φιλε-νάς...

    ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ!

  10. Lara avatar
    Lara 02/07/2008 14:05:10

    φιλε Νηπιε Γεροντα

    Καλοκαιρι με ολανθιστες αλλεες φλαμουριας και σαμπουκου στηνουν το σκηνικο οργιαστικης αποθεωσης για μελισσια.
    Την ευχη μου για ενα απομειναρι δροσιας
    στα Αιγαιωτικα αερινα ταξιδια.
    λαρα

  11. γιώργος σουρής avatar
    γιώργος σουρής 02/07/2008 15:10:33

    ο θάνατος από την ζωή
    απέχει ένα μονοπάτι
    και ο κω... από το μου..
    ένα δάχτυλο και κάτι

    ρε σεις, δεν κάνω λογοκρισία πνέυματος, αλλά τι αρλούμπες είναι αυτές; Πιείτε ένα κρυο νερό και αρχίσετε από την αρχή, σαν άσφαιρα μαγιάτικα γαϊδούρια κάνετε!

    Και καλά αν η Lara είναι η Λάρα. Αν είναι ο Μήτσος ο υδραυλικός;...

  12. Φιδίας avatar
    Φιδίας 02/07/2008 15:34:24

    @γιώργος σουρής

    οπως θα έλεγε και ο Κονφούκιος Don't Feed The Troll

  13. Lara avatar
    Lara 02/07/2008 15:38:35

    Η αγγελια γαμου μας δεν εχει δημοσιευτει ακομη,
    αλλα μολις γνωστοποιηθει κατι σχετικο,
    να ξερεις πως θα εισαι ο κουμπαρος των εκπτωσεων,
    Κουμπαρος of Sales,
    εννοωντας πως εμεις θα αναλαβουμε τα κουφετα κι εσυ ολα τα υπολοιπα τα του γαμου σχετικα.

    Ο Μητσος ο Υδραυλικος

  14. γιώργος σουρής avatar
    γιώργος σουρής 02/07/2008 15:46:57

    φιδία, αντιδρώ αφελώς και καλόπιστα... σε ευχαριστώ για την παραίνεση, over and out

  15. Sergios avatar
    Sergios 02/07/2008 16:42:55

    Συγνώμη αλλά γιατί όταν πατήσεις στον επονομαζόμενο/η Λάρα σου βγαίνει ένα περίεργο μήνυμα στον pathfinder?

  16. Lara avatar
    Lara 02/07/2008 16:51:10

    ,γιατι απλουστατα εχω δηλωσει εδω το μειλ μου απο τον Παθ.
    Ειναι ο τοπος, που φιλοξενουμαι και ενημερωνομαι καθημερινα παραλληλα με την ειδησεογραφια των εφημεριδων.
    λαρα

  17. Καλυψώ Λάρα avatar
    Καλυψώ Λάρα 02/07/2008 20:53:41

    Το Λάρα, είναι το μικρό ή το έπίθετο;

  18. thanos avatar
    thanos 02/07/2008 22:37:29

    Εχομε LARA κανενα προβλημα.

    Εμφανιζεται η Καλυψω Λαρα και αρχιζω να υποψιαζομαι.

    Καιρος ειναι τωρα να σπασει μυτι και η Σαπφω Λαρα.

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/07/2008 22:50:00

    @thanos

    δείτε το pathfinder.gr μέλος svenia ή google "Lara" και "Ελβετία" θα βρειτε κάτι που μοιάζει με την «Λάρα»...στο δεύτερο entry του google search. Δηλώνει άλλα αντ' αλλών που ή μας λέει ότι είναι ολίγον off, ή έχει φτιάξει πλέγμα αρλούμπας για να κοροϊδεύει εδώ, τον οικοδεσπότη ή τους σχολιαστές.

    Αν παρατηρήσετε τι κάνει, λέει δύο αληθοφανή, ένα σοροπάτο, μια αρλούμπα...ξανά δύο αληθοφανή... Ό,τι θα έκανα για να μειώσω το κύρος του blog στο οποίο σχολιάζω, χωρίς να έιμαι επιπόλαια χυδαίος. Γενικά αποπροσανατολίζει, νομίζω. Αξίζει να «την» δείτε στο pathfinder, τα ίδια γράφει εκει, και οι «συνομιλητές» «της» λένε τα ίδια με «αυτήν»


    Χαιρετώ

  20. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/07/2008 00:37:55

    Μετά την αποκάλυψή της/του αποχωρεί "μεγαλοπρεπώς".
    Χαχαχαχα
    Γεια σου φίλε αρχ-ρυξ, διαδικτυακέ Terminator

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/07/2008 09:40:58

    καλημέρα Προφήτη
    είχα ισχυρή, αλλά σιωπηλή, βοήθεια...