#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/02/2012 21:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και το Eurogroup δείχνει ...κάλπες



Απίστευτες πιέσεις που δεν έχουν προηγούμενο, προκύπτουν στο Γιούργκρουπ στις Βρυξέλλες όπου ο Β. Βενιζέλος πήγε με... νεύρα αλλά χωρίς χαρτιά. Οι Ευρωπαίοι, με επικεφαλής τη Γερμανία εξαπέλυσαν σφοδρές επιθέσεις κατά της Ελλάδας και δήλωναν ξεκάθαρα ότι δεν θα ληφθούν αποφάσεις στη συνεδρίαση, όπως επιθυμούσε ο κ. Βενιζέλος (διαβάστε για τις πιέσεις περισσότερα εδώ)

Οι πιέσεις έγιναν αφόρητες καθώς οι ξένοι αμφισβητούν τη συμφωνία της Αθήνας και ζητούν ακόμη και υπογραφές από τους πολικούς αρχηγούς, ότι θα εφαρμοστεί η συμφωνία και μετά τις εκλογές.

Το δίλημμα που θέτουν είναι και πάλι ξεκάθαρο. Ή παίρνετε τα μέτρα εδώ και τώρα ή οδηγείστε σε χρεοκοπία, λες και τα μέτρα είναι χάπια που μπορούν να τα πάρουν οι Έλυνες χωρίς να πάθουν τίποτε.

Και για πρώτη φορά θα συμφωνήσουμε με τον όψιμο αντιμνημονιακό Γ. Πρετεντέρη ο οποίος μόλις άκουσε για τις απαιτήσεις της Ευρώπης για υπογεγραμμένο χαρτί και για ψήφο από τη Βουλή, είπε «καλά αυτοί μπορεί να μας ζητήσουν και την Κάρλα Μπρούνι». Ευτυχώς που δεν άκουγε ο Σαρκοζί γιατί θα άνοιγε ελληνογαλλικός πόλεμος.

Οι δηλώσεις που έγιναν πριν από τη σύνοδο του Γιούρογκρουπ αλλά και κατά τη διάρκεια, δείχνουν ότι οι ξένοι παίζουν το τελευταίο τους χαρτί, τον κορυφαίο εκβιασμό. Μάλιστα, έλεγαν ότι υπάρχει εμπλοκή και με το PSI το οποίο θα έπρεπε να κλείσει μέχρι το Σαββατοκύριακο διότι για 15 ημέρες το κοινοβούλιο της Γερμανίας βάζει λουκέτο, επομένως δεν μπορεί να εγκρίνει τις εγγυήσεις για το κούρεμα.

 

Την Παρασκευή στις 10 ο εκπρόσωπος του χριστιανοδημοκρατικού κόμματος Ντομινίκ Γκάισλερ, πάντως, ανακοίνωσε ότι η Ανγκελα Μέρκελ θα ενημερώσει το γερμανικό Κοινοβούλιο για τις εξελίξεις στο ελληνικό ζήτημα και θα έχει ενδιαφέρον να δούμε που θα το πάει.

Η ουσία είναι, όμως, ότι τα τελεσίγραφα που έδιναν οι ξένοι και που υιοθετούσε η κυβέρνηση εδώ δεν είναι και τόσο δεσμευτικά καθώς αν κλείσει το γερμανικό κοινοβούλιο δεν μπορεί να ξεκινήσει το PSI. Και προφανώς ο Αντώνης Σαμαράς το γνώριζε αυτό και τράβηξε το σχοινί των διαπραγματεύσεων και το έφερε στο πάρα πέντε καθώς πλέον μπαίνουμε σε άλλες διαδικασίες. Μάλιστα, το ΔΝΤ διά της Κ. Λαγκάρντ ήδη σκέφτεται να δώσει ένα ποσό της τάξης των 30 δισ. ευρώ ως προκαταβολή για το νέο δάνειο, ποσό που θα βοηθήσει την Ελλάδα να μην κηρύξει στάση πληρωμών (πότε το είχε γράψει αυτό ο Κακοφωνίξ;)

Στα παραπάνω θα πρέπει να συνυπολογίσουμε το κλίμα που υπάρχει στο εσωτερικό της χώρας, με τις μεγάλες κινητοποιήσεις των εργαζόμενων που δεν αποκλείεται να γίνουν και επεισόδια. Η κοινωνία βράζει και κανείς πλέον δε μπορεί να προβλέψει πότε και που θα σκάσει το καζάνι.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε επίσης ότι το ΠΑΣΟΚ βρίσκεται στα όρια της διάλυσης και η παραίτηση Κουτσούκου είναι η κορυφή του παγόβουνου. Τουλάχιστον 20 βουλευτές βρίσκονται με το ένα πόδι έξω από το κόμμα και με την αρνητική ψήφο στο νέο Μνημόνιο να είναι σχεδόν σίγουρη. Όποτε κι αν πάνε στη Βουλή τα μέτρα κανείς δεν εγγυάται την εξέλιξη καθώς το ΠΑΣΟΚ είναι ξέφραγο αμπέλι.

Έτσι, τα πάντα δείχνουν.... κάλπες. Εκλογές ανακούφισης για όλους καθώς δεν υπάρχει άλλη λύση στο πολιτικό και οικονομικό αδιέξοδο της χώρας. Το λόγο έχει ο λαός τόσο για να αποφασίσει τι θέλει για το μέλλον του όσο και για την ανανέωση του πολιτικού συστήματος.

Η τρόικα μπορεί να περιμένει, είναι ψέμα ότι θα καταρρεύσει η Ελλάδα αν πάει σε εκλογές. Διότι χειρότερη είναι η εικόνα μιας χώρας όπου ο Βενιζέλος τρώει άγριο ξύλο στις Βρυξέλλες, ο Παπαδήμος στην Αθήνα είναι στον κόσμο του, ο Καρατζαφέρης παίζει το θέατρό του το δε ΠΑΣΟΚ βρίσκεται στα όρια της κατάρρευσης.

Μόνο με εκλογές θα μπουν τα πράγματα στη θέση τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΠ avatar
    ΜΠ 09/02/2012 21:48:21

    Ο Σαμαράς έβαλε τον πάτο στο βαρέλι !!!!

  2. k avatar
    k 09/02/2012 21:49:37

    ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ ΙΣΧΥΕΙ Η ΣΥΜΦΩΝΙΑ?

  3. franc avatar
    franc 09/02/2012 22:13:40

    Δεν ξέρω αν το καταλάβατε αδέλφια.
    Απόψε ο Σαμαράς κάρφωσε το μυτερό παλούκι στό μάτι του Γερμανού Κύκλωπα
    που σφαδάζει σαν σφαγμένο γουρούνι στο πάτωμα και ζητάει να του φέρουνε τον Kανένα...Για να δούμε τί θα κάνει τώρα ο Ποσειδώνας...H ιστορία γίνεται συναρπαστική. Είμαστε οι μόνοι απ' τους 17 που δεν έχουμε πια να χάσουμε τίποτα. Εχουμε την ελιά το βράχο και τη θάλασσα...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ franc 10/02/2012 00:35:58

      Ακριβώς φίλτατε. Το λέμε εδώ και καιρό. Αφήστε το Σαμαρά να τους ξεβρακώσει. Εδώ και καιρό ψάχνανε την ευκαιρία να μας καταστήσουν αποδιοπομπαίο τράγο. Όσο πάει ξεγυμνώνεται η ανικανότητα των Ευρωπαίων ηγετίσκων.

  4. Orestios avatar
    Orestios 09/02/2012 22:36:09

    Η Φινλανδη ΥΠΟΙΚ είναι? Αυτή έκανε τα collaterals με τον Βούβαλο???

  5. Orestios avatar
    Orestios 09/02/2012 22:39:59

    MERKEL SAYS GREECE HAS 'FAR FROM' KEPT TO ITS PLEDGES

    Δεν θέλουν να δώσουν λεφτά

  6. Orestios avatar
    Orestios 09/02/2012 23:04:25

    O Obama πανικόβλητος τρέχει να δώσει βοήθεια στην Ευρώπη.

    Τα ρέπος του Ντράγκι θα φτάσουν τα τετράκις εκατομμύρια???????

  7. κώστας avatar
    κώστας 09/02/2012 23:42:14

    Να μην ξεχνάμε και τις πραγματικές κόκκινες γραμμές:
    ΟΧΙ στην εξαθλίωση, ΝΑΙ στην ανάπτυξη.
    ΟΧΙ στο ξεπούλημα περιουσίας, ΝΑΙ στο κυνήγι των απανταχού καρχαριών που λυμαίνονται το κράτος.

  8. VOLOVOS avatar
    VOLOVOS 09/02/2012 23:59:45

    Μακάρι να γίνουν τα πράγματα έτσι όπως λες.Τι θα αλλάξει όμως αν η βουλή ψηφίσει το μνημόνιο;

  9. Y. avatar
    Y. 10/02/2012 00:10:12

    Το σκάκι ο Σαμαράς έπρεπε να το παίζει με τους κ..λβόρειους. Θα τους είχε μαμήσει λισόκωλα. Δυστυχώς παίζει με τους εγχώριους γκάγκστερ. Στρέφεται να πάρει το ποτήρι για να πιεί νερό, και βάζουν ταχυδακτυλουργικά στο ταμπλό, φαγωμένες βασίλισσες, πύργους και άλογα. Με τέτοιο ντόπιο πολιτικό υπόκοσμο, άντε να τα βγάλεις πέρα
    Κύριοι, μπορεί να μην σας αρέσει ο Σαμαράς, είναι όμως ο μόνος, για να καθαρίσει η 35 ετών πολιτική πλέμπα, και καρ..ληδες του πολιτικού συστήματος

    • Νικήτας avatar
      Νικήτας @ Y. 10/02/2012 00:19:17

      Ακριβώς έτσι. Είναι ο μόνος αλλά είμαστε μαζί και αρκετοί ΑΛΛΟΙ για να δώσουν τέλος στην τοπική μαφία.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Νικήτας 10/02/2012 00:33:33

        Είμαστε πολλοί. Και είμαστε σιωπηλοί. Θα μιλήσουμε όταν πρέπει.

        • Δικερως avatar
          Δικερως @ TopGunZ 10/02/2012 00:53:15

          Πολλοι,σιωπηλοι,ευφυεις,λεβεντες,νοικοκυρηδες.
          Ανθρωπιστες,πολεμιοι του ψευδους,μερακληδες,
          αξιοπρεπεις,νικητες.

  10. Orestios avatar
    Orestios 10/02/2012 00:41:07

    Junker: 3 conditions for Greek bail-out. 1) approval in parliament Sunday 2) identify $320m of cuts next year 3) strong political commitment

  11. Orestios avatar
    Orestios 10/02/2012 00:42:08

    Juncker: We did not yet have all necessary elements to approve Greek package

  12. Orestios avatar
    Orestios 10/02/2012 00:42:46

    No displacement before implimentation. Oli Ren

  13. Orestios avatar
    Orestios 10/02/2012 00:49:51

    Το eurogroup σε τέλμα.
    Δεν έχουν χρήματα
    Ζητούν την ψήφιση πρώτα και μετά τα χρήματα

    Ο Γιούνκερ και ο Όλι Ρεν είναι μεγάλα λαμόγια. Ο Γιούνκερ φυλά τις καταθέσεις του συντρόφου του Κιμ Γιονγκ Ιλ και μας κάνει μαθήματα, ο γαλέος.

  14. Νίκος Κ. avatar
    Νίκος Κ. 10/02/2012 00:50:20

    Ακριβώς TopGunz. Στηρίζουμε.

  15. Orestios avatar
    Orestios 10/02/2012 00:55:05

    Juncker: We wanted to explore what is likely to happen the next few weeks

    Αυτή είναι η "σοβαρή" ευρώπη, που απαιτεί από τους Έλληνες να υποκύψουν?
    Show me the money Γιούνκερ, αν υπάρχουν και μετά έλα να λες ότι θα περάσουν τα μέτρα από τη βουλή με τη βεβαιότητα του κόκορα

  16. Orestios avatar
    Orestios 10/02/2012 00:57:33

    juncker: 'the greek parliament will not reject the package'

    Δεν υπάρχει φράγκο στον κουμπαρά της ΕΕ και κρύβονται πίσω από απειλές.

  17. lornion avatar
    lornion 10/02/2012 01:12:05

    ανοίγει ο δρόμος για εκλογές .Το λένε και οι Βρυξέλλες.Να εχετε εμπιστοσύνη στον κ. Σαμαρά.Σας το λέγει ο 86χρονος λορνιον που τον ξέρει καλά από το Τορόντο.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ lornion 10/02/2012 01:16:25

      !!!!!!!!!!!!!!

  18. ps avatar