#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/06/2013 12:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και το όνομα αυτής ΝΕΡΙΤ ΑΕ



Ή περνάει το σχέδιο νόμου για τη σύσταση της ΝΕΡΙΤ Α.Ε., δηλαδή της νέας νοικοκυρεμένης ΕΡΤ, ή πάμε σε εκλογές. Αυτό είναι το μήνυμα που στέλνει το Μέγαρο Μαξίμου σε όσους αποφάσισαν να το παίξουν ανήξεροι και σηκώνουν το λάβαρο της επανάστασης, ουσιαστικά στο ΠΑΣΟΚ και τη ΔΗΜΑΡ.

Η κίνηση για το κλείσιμο της ΕΡΤ θεωρείται ιδιαιτέρως υψηλού ρίσκου, ωστόσο, μπορεί να έχει πολύ θετικά αποτελέσματα, εκτιμούν κυβερνητικοί παράγοντες βάζοντας ένα... αν. Αν δεν πέσει η κυβέρνηση.

Το νομοσχέδιο, πάντως, αναρτήθηκε στο ίντερνετ για δημόσια διαβούλευση. Το νέο κανάλι θα ονομάζεται ΝΕΡΙΤ, από το ΝΕΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΑ, ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ Α.Ε».

Πόροι της ΝΕΡΙΤ θα είναι:

α. Έσοδα από ανταποδοτικό τέλος, ως αντιστάθμισμα για την εκπλήρωση του στόχου της δημόσιας υπηρεσίας.

β. Έσοδα από διαφημίσεις, και

γ. Έσοδα από κάθε άλλη πηγή

Όσον αφορά το προσωπικό:

Η ΝΕΡΙΤ-Α.Ε. προσλαμβάνει προσωπικό με σύμβαση εργασίας αορίστου και ορισμένου χρόνου, με σύμβαση έμμισθης εντολής, καθώς και με συμβάσεις έργου, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία, ύστερα από σχετική προκήρυξη, τηρώντας τις αρχές της διαφάνειας, της αξιοκρατίας και της ισότητας.

Κατ’ εξαίρεση, η ΝΕΡΙΤ-Α.Ε., ύστερα από πρόταση του Προέδρου και Διευθύνοντος Συμβούλου της εταιρείας, μπορεί να αναθέτει απευθείας την εκτέλεση ορισμένου έργου σε δημοσιογράφο, σε επιστημονικό και τεχνικό προσωπικό υψηλής εξειδίκευσης, λογοτέχνες ή άλλους καλλιτέχνες, με την επιφύλαξη του κοινοτικού δικαίου. Ο χρόνος εκτέλεσης και οι ειδικότεροι όροι καθορίζονται πάντοτε με τη σύμβαση.

Οι πάσης φύσεως αποδοχές του προσωπικού καθορίζονται ανάλογα με τα τυπικά και τα ουσιαστικά προσόντα και τα καθήκοντα που ασκεί το προσωπικό και ειδικότερα με την ατομική σύμβαση εργασίας που συνομολογείται με την ΝΕΡΙΤ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. cgh avatar
    cgh 12/06/2013 13:13:29

    Γιατι οχι ΝΕΡΤΙ (ισως ΝΤΕΡΤΙ)?

  2. Hase avatar
    Hase 12/06/2013 13:21:48

    Οτι κανει η Μερκελ με μας, κανει και ο Σαμαρας με τους κυβερνητικους του συμμαχους. Οι εκβιασμοι των εκβιασμων. Μονο που τα αμερικανικα πανεπιστημια που θα θελει να δωσει διαλεξεις αργοτερα εχουν "κλεισει" προ πολλου τον ΓΑΠ και μαλλον δεν θα βρει ουτε εκει θεση.

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/06/2013 13:34:05

    Μαλλον παμε σε εκλογες.

    • panos avatar
      panos @ ψυχραιμια 12/06/2013 13:56:53

      Εχει δουλεια ακομη ο Α.Σαμαρας αν θελει να τσακισει το παλαιο-σοβιετ κατεστημενο των δηθεν προοδευτικων αρπακτικων της χωρας.Στο χερι του ειναι............γιατι ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ με τους αραχτους καλοβουλεμενους του συστηματος εδω και 30 χρονια.

    • Αιας Τελαμώνιος avatar
      Αιας Τελαμώνιος @ ψυχραιμια 12/06/2013 15:19:25

      Να περάσει άμεσα πράξη νομοθετικού περιεχομένου για επαναφορά θανατικής ποινής.Ετσι ωστε το ειδικό δικαστήριο που θα στηθεί μετά την απεέυθέρωση της χώρας να έχει ευχέρεια αποφάσεων.

  4. Νικολάκη εφέντης avatar
    Νικολάκη εφέντης 12/06/2013 13:52:02

    Δεν θέλουμε καμιά ΕΡΤ ή ΝΕΡΙΤ δεν το καταλαβαίνετε ρε;!!!!!!!!!!!

    Επιτέλους, δεν γουστάρουμε άλλες αμαρτωλές συμβάσεις άλλα κομματόσκυλα """δημοσιογράφους""", άλλο κρατισμό!!!

    Λουκέτο κι άντε γειαααα!!!!!

    • αιρετικός avatar
      αιρετικός @ Νικολάκη εφέντης 12/06/2013 13:56:33

      Νικολάκη Εφέντη: Ουγκ!

    • Φαύλος Ενάρετος avatar
      Φαύλος Ενάρετος @ Νικολάκη εφέντης 12/06/2013 14:35:53

      Νικολάκη γύρνα πίσω στην Αλβανία. Τέρμα οι δουλειές εδώ.

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ Νικολάκη εφέντης 12/06/2013 18:21:25

      Ακόμα στο internet είσαι ???
      Σε λίγο αρχίζει ο Σουλειμάν !!!
      Και μετά μην ξεχάσεις να δεις Πρετεντέρη και Όλγα !!!!
      Και το βράδυ, τον μέγα δούκα του σοσιαλισμού Πέτρο Κωστόπουλο, έτσι ??!!!

  5. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 12/06/2013 13:52:13

    Δέ μέ νοιάζει πού ἔκλεισε,ἤ ἄν ἔμενε ἀνοιχτή ἡ ΕΡΤ.
    Ὅμως ἐδῶ μέσα κάποιοι πανηγύριζαν χθές ὅτι θά κοπεῖ καό τό τέλος γιά τήν ΕΡΤ στούς λογαριασμούς τῆς ΔΕΗ. Τῶρα μέ τό καινούργιο ἀνταποδοτικό τέλος,πού,τί λέτε,θά εἶναι χαμηλότερο;...,νά δοῦμε τί θά λένε ὅλοι...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κυθήριος 12/06/2013 17:38:41

      Υπολογισμένα από χθες ειπώθηκε ήδη για 100 εκ. λιγότερο κόστος συνολικά στους λογαριασμούς της ΔΕΗ. Σκέψου πόσα πληρώνουμε τόσα χρόνια και πόσα έφαγαν κάποιοι και θέλουν να τους υπερασπιστεί ο λαός.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Γεώργιος Τ. 12/06/2013 19:05:10

        Μακάρι!

      • ΒΟΡΕΙΟΣ avatar
        ΒΟΡΕΙΟΣ @ Γεώργιος Τ. 13/06/2013 12:34:57

        Δίνω 500 ευρώ το χρόνο χαράτσι για το σπίτι μου. Θα δώσω κοντά στα 50 με 100 για κάτι χωραφάκια που δεν μου αποδίδουν τίποτε. Δίνουμε γύρω στα 400 με την σύζυγο μου κάθε χρόνο για την έκτακτη εισφορά στην εφορία. Περίθαλψη στα νοσοκομεία και στο ΙΚΑ δεν έχω με τα χάλια που έχουν. Καθαριότητα και λοιπές παροχές από τον δήμο μου δεν έχω ελέω Μπουτάρη.
        Αλλά ευτυχώς καλά νέα. Το ανταποδοτικό τέλος θα μειωθεί κατά ένα ευρώ το μήνα. Θα αγοράσω καινούριο πορτοφόλι. Σε τρία χρόνια θα κάνω απόσβεση και μετά αποταμίευση . Τρελλα...

      • el greco avatar
        el greco @ Γεώργιος Τ. 13/06/2013 14:05:32

        ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ τό τέλος γιά τήν ΕΡΤ …ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΡΕΛΛΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΗΝ ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ,
        που ως γνωστόν έσωσε την Ελλάδα, έφερε 800,000 θέσεις εργασίας, έσωσε το περιβάλλον από τα ενοχλητικά δέντρα (που κοβόντουσαν για καυσόξυλα) και άφησε χιλιάδες οικογένειες χωρίς ρεύμα, βοηθώντας τες να ανακαλύψουν την μαγεία του έναστρου ουρανού.
        Α, και το τέλος της “πράσινης ανάπτυξης” στον λογαριασμό της ΔΕΗ, δεν πάει σε αντιπαραγωγικούς ρεμπεσκέδες κολωέλληνες όπως αυτό της ΕΡΤ. Πηγαίνει σε αξιόλογους επενδυτές, ελληνόφωνους και ξένους που είχαν την ευφυΐα να κάνουν χορηγίες στα σωστά συνέδρια.

  6. MPAMPHS avatar
    MPAMPHS 12/06/2013 13:56:28

    Επιτέλους μια κίνηση σωστή.
    Αλλά προσοχή αν είναι από τους χαχόλους της αριστεράτζας να πέσουμε σε χαχόλους της δεξιάτζας τότε καλύτερα να παραμείνει κλειστή τελείως η Δημόσια τηλεόραση.
    Γιατί δυστυχώς δημιούργημα των εκάστοτε κυβερνώντων ήταν αυτό το ανοσιούργημα, και δεν πειθόμαστε ότι θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο.
    Τι Κουβαράς τί Αρβανίτης ένα και το αυτό ... κομματόσκυλα περιωπής και τα δύο και όλα τα άλλα φυντάνια πολύχρωμα αργυρώνητα παπαγαλάκια που γίναν διαμορφωτές της κοινής γνώμης τάχα μου ....

    • MPAMPHS avatar
      MPAMPHS @ MPAMPHS 12/06/2013 18:27:33

      Τώρα δεν με λογόκρινες φακτορα γιατί συμφωνώ.....
      Αλλά αν δεν καταλαβαίνεις κι εσύ ότι το πάρτυ συνεχίζεται με τους διαπλεκόμενους ανεξαρτήτου χρώματος και η σαπίλα της κοινωνίας ξεκινάει από τον μαυρογιαλουρισμό που δεν εννοεί να σταματήσει τότε σου επαναλαμβάνω ότι μια παρένθεση είναι κι αυτή η περίοδος και απλά οι τωρινοί πραίτωρες ... είναι οι αυριανοί χαχόλοι....

  7. πανος avatar
    πανος 12/06/2013 14:03:00

    Νικολακη εφεντη :ο κρατισμος μας εφερε σε αυτα τα χαλια και η δικη σας πολιτικη παλιο κοκκινες πετουγιες

  8. xmkm avatar
    xmkm 12/06/2013 14:05:08

    ++

  9. Κρης avatar
    Κρης 12/06/2013 14:10:43

    μα τόση " αβλεψία " ;

    ΙΝΤΕΡΝΕΤ , δεν υπάρχει στο Ελληνικό λεξιλόγιο ,
    Διαδύκτιο είναι η απόδοση

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Κρης 12/06/2013 14:34:19

      Σωστά,ἀλλά πώς θά 'βγαινε ὁ τίτλος,ΝΕΡΔΤ;
      Θά θύμιζε καί ΔΝΤ...

      • μαριλενα avatar
        μαριλενα @ Κυθήριος 12/06/2013 15:16:35

        Με ελαφρά αναδιάταξη των συνιστώντων όρων γίνεται ΝΕΤΡαΔια (νέα ελληνική τηλεόραση, ραδιοφωνία, διαδίκτυο), που είναι αρκετά εύηχο.

        • Χαλκιδέος avatar
          Χαλκιδέος @ μαριλενα 12/06/2013 17:41:21

          Τι.. εύηχο μαντάμ; Σαν πυρηνικό απόβλητο ακούγεται! :)

    • livas avatar
      livas @ Κρης 12/06/2013 14:44:02

      α να γειά σου!!! μπορεί να το σκαρφίστηκε ο σίμος...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Κρης 12/06/2013 14:46:03

      Και πως θα σχηματιστεί η λέξη που θέλουν; (που μου θυμίζει ένα όνομα ανατολίτικο...)

  10. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 12/06/2013 14:13:48

    Η κίνηση του Σαμαρά είναι σωστή. Από το καταστικό της ΝΕΡΙΤ Α.Ε. που δόθηκε σε διαβούλευση φαίνεται ότι ο νέος οργανισμός που θα προκύψει έχει τα εργαλεία για να είναι πιο ανεξάρτητος και πιο αποτελεσματικός. Ο τρόπος επιλογής και η θητεία του εποπτικού συμβουλίου και ακολούθως του Δ.Σ. είναι στα πρότυπα των ανεξάρτητων ευρωπαϊκών δημοσίων οργανισμών ραδιοτηλεόρασης. Δεν έχει καμία σχέση με κρατική επιλογή αξιωματούχων/προπαγναδιστών.

    Αν η νέα ραδιοτηλεόραση προκύψει περισσότερο ανεξάρτητη, δημοκρατική και αποτελεσματική με τους μισούς ή λιγότερους υπαλλήλους τί θα έχουν να πουν όσοι σήμερα μιλούν για "χούντα" και λοιπά παρόμοια ηχηρά;

    • Αιας Τελαμώνιος avatar
      Αιας Τελαμώνιος @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 12/06/2013 15:23:47

      Φανταστική ενέργεια της κυβέρνησης .Θα απολύσει 2600 υπαλλήλους , θα τους δώσει καμμιά 200αρια εκ αποζημίωση ( απο τη δική μου τσέπη και όχι του Σαμαρά) μετά θα προσλάβει με ΕΝΤΕΛΩΣ αξιοκρατικά κριτήρια 1500 απο τους παλιούς και άλλους 1500 φρέσκους και θα έχει κα΄νει μεταρύθμιση.Ουτε στη βουλή τέτοια μπερεκέτια.

  11. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 12/06/2013 14:15:18

    Καλορίζική. Βέβαια ,το πρώτο που θα κάνουν οι εργαζόμενοι της ΝΕΡΙΤ μόλις ξεκινήσει , είναι να κατέβουν σε απεργία...

    Αν θέλουμε να μη βρίσκουμε συνεχώς μπροστά μας τέτοιες καταστάσεις χρειάζονται τολμηρές νομοθετικές πρωτοβουλιές που να περιορίζουν τις κινητοπιήσεις σε βάρος του κοινωνικού συνόλου.

    Και βέβαια να βρεθεί τρόπος να καταργηθούν οι ρουσφετολογικές προσλήψεις- χωρίς παραθυράκια.

    Αλλιώς , σύντομα η ΝΕΡΙΤ θα μετεξελιχθεί πάλι σε ΕΡΤ ,και θα έχουμε κάνει μιά τρύπα στο νερό.

  12. Πετράν avatar
    Πετράν 12/06/2013 14:15:59

    "Κατ’ εξαίρεση, η ΝΕΡΙΤ-Α.Ε., ύστερα από πρόταση του Προέδρου και Διευθύνοντος Συμβούλου της εταιρείας, μπορεί να αναθέτει απευθείας την εκτέλεση ορισμένου έργου σε δημοσιογράφο, σε επιστημονικό και τεχνικό προσωπικό υψηλής εξειδίκευσης, λογοτέχνες ή άλλους καλλιτέχνες, με την επιφύλαξη του κοινοτικού δικαίου. "

    Γκρεμίζουμε τους βυσματίες για να ξαναχτίσουμε βυσματίες !

    Ελλάς το μεγαλείο σου !

  13. Hellas avatar
    Hellas 12/06/2013 14:22:09

    Δεν προκειται να πανε κοντρα στην ΝΔ ,Βενιζελος και Κουβελης ,γιατι πολυ απλα αν παμε σε εκλογες ΔΗΜΑΡ και Πασοκ θα μεινουν εκτος βουλης και η Χρυση Αυγη θα βγει πιθανοτατα δευτερο κομμα .

    • Aρχιμήδης avatar
      Aρχιμήδης @ Hellas 12/06/2013 15:24:45

      Και τι θα κάνουν με τη ΔΕΠΑ και τις τρύπες στο πρόγραμμα και στο success story της κυβέρνησης που έγιναν κουρελόχαρτα?

  14. Βασίλης avatar
    Βασίλης 12/06/2013 15:39:49

    ΝΕΡΙΤ και τρίχες πάλι τα βύσματα θα βολέψουν και τίποτα δεν θα γίνει... Από παραγωγές πάλι πάτος θα είναι. Κατά τα άλλα το internet στο όνομα του μάρανε!

  15. tpe avatar
    tpe 12/06/2013 15:48:47

    Η εικόνα που έχω από τους συναδέλφους είναι φοβερά άσχημη. Ακόμα και οι βαμμένοι δεξιοί διαφωνούν με τη μαύρη οθόνη... Σύντομα θα φανεί στις δημοσκοπήσεις. Κρίμα.

  16. Β.Κ.Σιάπκα avatar
    Β.Κ.Σιάπκα 12/06/2013 16:10:01

    Το ιντερνετ ονομάζεται Διαδίκτυο

  17. Tonia G. avatar
    Tonia G. 12/06/2013 17:15:25

    Μπορεί να υπάρξει μια νέα εταιρία ΔΗΜΟΣΙΟΥ και ΟΧΙ ΚΡΑΤΙΚΟΥ συμφέροντος;
    Μόνο τότε θα απαλλαγούμε από δαύτους και τις Διοικήσεις τους.
    Οσο για το όνομα μιλάμε για πολύ ΑΚΥΡΟ και ΑΙΣΧΟΣ. Το ΝΕΡΙΤ ταιριάζει καλύτερα στη Νέα ΕΥΔΑΠ και όχι σε ΜΜΕ.
    Γιατί δεν την ονομάζουν "Ελληνική Φωνή ΑΕ" που είναι πρωτότυπο και επικοινωνιακό, αλλά έχει και ανταπόκριση στο εξωτερικό αφού το συγκεκριμένο μέσο και αυτή την αποστολή θα έχει.
    Ακου ΝΕΡΙΤ στη πατρίδα των εύηχων λέξεων...!

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ Tonia G. 12/06/2013 19:39:10

      Συμφωνώ μαζί σας για το "Ελληνική Φωνή". Το ΝΕΡΙΤ (και η χρήση του μη ελληνικού όρου) δεν μου αρέσουν.

    • Απλός πολίτης avatar
      Απλός πολίτης @ Tonia G. 13/06/2013 01:09:51

      Ποιοί να τα σκεφτούν αυτά??? Ούτε Ελληνικά σκέφτονται και ούτε Ελληνικά ξέρουν!!

  18. B.K.Σιάπκα avatar
    B.K.Σιάπκα 12/06/2013 17:16:17

    Δεν υπάρχει στο http://www.opengov.gr/home/

  19. sos avatar
    sos 12/06/2013 17:20:50

    ---

    Δεν έχεις πάρει χαμπάρι ότι το 80% το ευχαριστήθηκε αυτό.

  20. Κρης avatar
    Κρης 12/06/2013 17:24:13

    Θα εποπτεύεται από επταμελές Εποπτικό Συμβούλιο (των οποίων τα μέλη θα έχουν (9ετή θητεία) το οποίο θα διασφαλίζει την ανεξαρτησία της ΝΕΡΙΤ.

    9 χρόνια ; ; ;

    • arcane avatar
      arcane @ Κρης 12/06/2013 18:22:57

      Μην ανησυχείς, τους καταργεί η επόμενη κυβέρνηση με τον ίδιο τρόπο που κλείνουν τώρα την ΕΡΤ. Φοβερή έμπνευση αυτή η πράξη νομοθετικού περιεχομένου, αν θέλει δηλαδή ο αρμόδιος Υπουργός καταργεί με μιά υπογραφή την Ελληνική Αστυνομία και ιδρύει άλλη;

  21. VΛV avatar
    VΛV 12/06/2013 20:19:01

    ...διαδίκτυο λέγεται ,όχι ίντερνετ.
    και για όλα μαζί δηλαδή ραδιοφωνία ,τηλεόραση ,διαδίκτυο
    απλά θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν την λέξη αναμετάδοση ,δηλαδή Ε.Κ.Α. Ελληνικό ή Εθνικό Κέντρο Αναμετάδοσης

  22. roadrunner avatar
    roadrunner 12/06/2013 20:56:58

    H λέξη Διαδίκτυο είναι μάλλον περιττή , είτε στα Ελληνικά είτε στα Αγγλικά.
    Γιατί συνήθως στα ακρωνύμια των δημόσιων τηλεοπτικών οργανισμών,
    αρκει να περιλαμβάνονται οι λέξεις : "Ραδιοτηλεοόραση", "Μετάδοση" ή παράγωγά τους.
    (και όχι το μέσο μετάδοσης τους σήματος: διαδίκτυο, δορυφόρος, κτλ.).
    Παραδείγματα:
    Ραδιοτηλεόραση Ελλάδας (ΡΑΕ)
    Ελληνική Εταιρεία Ραδιοτηλεόρασης
    Ραδιοτηλεοπτικές Ελληνικές Μεταδόσεις (ΡΕΜ)
    Εταιρεία Ραδιοτηλεοπτικών Μεταδόσεων (ΕΡΑΜ)
    και διάφοροι άλλοι συνδυασμοί αυτών των λέξεων, διαλέγοντας και ενδιάμεσα γράμματα, για να πετύχεις πιο εύηχο ακρωνύμιο.

  23. trelakass avatar
    trelakass 12/06/2013 23:10:04

    Το αηδιαστικό -ανύπαρκτο-ανούσιο κ.τ.λ. κανάλι της βουλής πώς τα πάει; Όλα καλά;;;;!!!!

  24. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/06/2013 00:21:53

    Χαχαχαχαχαχαχαχα! Χαλκιδέα, έγραψες!

  25. VΛV avatar
    VΛV 13/06/2013 00:45:33

    Συμφωνώ απλά αναφέρομαι στην ονομασία της εταιρείας ΑΕ ,όχι στο σήμα (logo) των καναλιών.

  26. KALIOPI VRANA avatar
    KALIOPI VRANA 14/06/2013 19:54:04

    ΠΡ Ο Σ ΤΙ ΤΕΤΟΙΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΗΣ ΕΡΤ?ΤΗ ΧΛΙΔΑΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΟΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ ΤΗΝ ΞΕΧΑΣΑΤΕ?