#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/12/2010 14:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και το παιχνίδι είναι: Made in USA…!



Όχι, δεν ήταν κρυφό. Αντιθέτως αποτελεί κοινό μυστικό πως οι ΗΠΑ από την αρχή προετοίμαζαν Δούρειους ίππους προκειμένου να εξαφανίσουν την Ευρωπαϊκή «αλαζονεία»!

Δεν ειναι λοιπόν καθόλου είναι τυχαίο ότι σύμφωνα με σημερινά δημοσιεύματα στα πρακτορεία Bloomberg και Reuters Αμερικανοί διαχειριστές επενδυτικών ταμείων προβλέπουν, διάλυση του ευρώ, ή έξοδο χωρών της Ευρωζώνης από αυτό

Γνωστοί Αμερικανοί διαχειριστές επενδυτικών ταμείων προβλέπουν τη διάλυση του ευρώ ή την έξοδο από αυτό, χωρών της Περιφέρειας της Ευρωζώνης - όπως η Ελλάδα, η Πορτογαλία και η Ισπανία. Ποιοί είναι;

Ο Τζιμ Ρότζερς, συνιδρυτής με τον Τζορτζ Σόρος του επενδυτικού ταμείου Quantum Fund που είπε (στο πλαίσιο συνέδριου που διοργάνωσε το πρακτορείο Reuters, για τις επενδυτικές προοπτικές το 201)  ότι η διαχείριση της κρίσης χρέους της Ευρώπης είναι κακή και θα μπορούσε να έχει ως επακόλουθο το τέλος του κοινού νομίσματος. "Διαβρώνουν (σ.σ.: οι Ευρωπαίοι) την αξία του ευρώ και την αξία της Ευρωπαϊκής Κοινότητας", είπε, προσθέτοντας ότι εκτιμά ότι το ευρώ δεν θα υφίσταται σε 10-15 χρόνια". Ο κ. Ρότζερς χαρακτήρισε το σχέδιο διάσωσης της Ιρλανδίας κακό από οικονομική και από ηθική άποψη. Η Πορτογαλία και η Ισπανία μπορεί να είναι οι επόμενες δύο χώρες που θα ζητήσουν βοήθεια, είπε. Δυσοίωνες ήταν οι προβλέψεις του για την αμερικανική οικονομία, για την οποία είπε ότι μπορεί να είναι "χαμένη" η επόμενη δεκαετία ή και δύο δεκαετίες, λόγω της αύξησης του δημόσιου χρέους για να σωθούν οι προβληματικές τράπεζες, μετά τη χρηματοπιστωτική κρίση.

Το πρακτορείο Bloomberg αναφέρει τρεις Αμερικανούς διαχειριστές κεφαλαίων, οι οποίοι προέβλεψαν τη χρεοκοπία της Αργεντινής τον Δεκέμβριο του 2001, οι οποίοι θεωρούν ότι η κρίση χρέους στην Ευρωζώνη έχει πολλά κοινά στοιχεία με την κρίση της Αργεντινής.Ο Τζόζεφ Μπάιντερ, σήμερα επικεφαλής επενδύσεων στο Ταμείο Consilium Investment Management, στοιχηματίζει ότι η Ελλάδα, η Πορτογαλία και η Ισπανία θα αναδιαρθρώσουν τα χρέη τους και θα αφήσουν το ευρώ. Ο κ. Μπάιντερ αγοράζει ασφάλιστρα για τον κίνδυνο χρεοκοπίας (credit default swaps) των τριών χωρών, καθώς επίσης και της Ιταλίας και του Βελγίου. Στοιχηματίζει, επίσης, εναντίον ομολόγων χαμηλότερης διαβάθμισης που έχουν εκδώσει ευρωπαϊκές τράπεζες. "Πιθανόν να υπάρξει μία αναδιάρθρωση χρέους πριν από το τέλος του επόμενου έτους", είπε ο κ. Μπάιντερ.

Ο Μοχάμεντ Ελ Εριάν, επικεφαλής της Pimco, του μεγαλύτερου σε κεφάλαια ταμείου επενδύσεων σε ομόλογα, είπε στη τηλεόραση του CNBC ότι η Πορτογαλία πιθανότατα θα ζητήσει βοήθεια από την ΕΕ και το ΔΝΤ και ορισμένες χώρες θα εγκαταλείψουν το ευρώ, στα επόμενα πέντε χρόνια, καθώς οι οικονομίες τους αποκλίνουν από την οικονομία της Γερμανίας.

Ο Ρόμπερτ Κένιγκσμπέργκερ, επικεφαλής επενδύσεων του Ταμείου Gramercy αγοράζει swaps στην Ευρώπη για να καλύψει τις θέσεις που έχει σε αναδυόμενες αγορές ομολόγων. "Η νομισματική ακαμψία και οι δημοσιονομικές παγίδες στην περιφέρεια της Ευρώπης σήμερα, μοιάζουν αρκετά με της Αργεντινής το 2001", λέει και προσθέτει: "Η απόφαση θα είναι πολιτική, όχι οικονομική. Μία καθαρά οικονομική απόφαση θα είχε οδηγήσει την Ελλάδα ήδη στη χρεοκοπία και αρκετές άλλες χώρες από κοντά".

Το δημοσίευμα του Bloomberg αναφέρει και δηλώσεις του κ. Ντομίνγκο Καβάλο, υπουργού Οικονομικών της Αργεντινής, που παραιτήθηκε τον Δεκέμβριο του 2001 όταν η χώρα του χρεοκόπησε, σύμφωνα με τις οποίες, το ΔΝΤ και η ΕΕ πρέπει να αγοράσουν όλο το χρέος της Ελλάδας και της Ιρλανδίας, σε τιμές αγοράς σε μία διαδικασία συντεταγμένης αναδιάρθρωσής του, ενώ η Πορτογαλία και η Ισπανία πρέπει να βελτιώσουν την ανταγωνιστικότητά τους, με μεταρρυθμίσεις στην αγορά εργασίας και το φορολογικό σύστημα. "Αν δεν κάνουν (σ.σ.: η ΕΕ και το ΔΝΤ) κάτι επιπλέον πιο γρήγορα, αυτό μπορεί να βλάψει τις κυβερνήσεις, επειδή οι πολίτες σε αυτές τις χώρες δεν θα αντέξουν τον αποπληθωρισμό και την ύφεση, που συνοδεύουν τη δημοσιονομική προσαρμογή", είπε ο κ. Καβάλο, προσθέτοντας ότι "θα υπάρξει πολιτική κρίση με ακραίο τρόπο, όπως συνέβη στην Αργεντινή".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 08/12/2010 14:44:46

    Στην ζωη δεν υπαρχει ευκολοτερο, απο το βλεπει κανεις σκιες και φαντασματα...Συνωμοσιες που απεργαζονται το κακο σου, χωρις ο ιδιος, η, η ιδια να γνωριζεις πιο ειναι το καλο σου...Θα μπορουσε να αντιπαραθεσει κανεις.Και τι επαθε η Αργεντινη, αφου της "πτωχευσης"??Διαλυθηκε??Καθε αλλο.Πηρε-ως οφειλε-και ως η πρωτη κρεατοπαραγωγος χωρα στον κοσμο (σιγα-σιγα), τον δρομο της ευημεριας.Χωρις την αναγκη δανεικων.Τι μπορει να παθουν οι χωρες της Ευρωζωνης (οι "δυνητικα" ανισχυρες), αν ξεκολλησουν απο το "αρμα" της Γερμανιας και των "κολαουζων" της, της Benelux???Α Π Ο Λ Υ Τ Ω Σ ΤΙΠΟΤΑ!!!Μας εμαθαν να φοβομαστε, να ειμαστε υποτελεις και το χειροτερο ΟΛΩΝ, ειναι οτι τους πιστεψαμε.Και νομιζουμε (οι σε σχετικα καλυτερη οικονομικη κατασταση), οτι καποιοι μας "βγαζουν" απο την βολεψη μας...Μηπως ειναι για το καλο μας???Ποσοι δηλαδη Συνελληνες μας ταυτιζονται και εχουν κοινους στοχους-σκοπους, με τους Διεθνεις Κερδοσκοπους"τυπου Σορος"???Αυτοι, υπηρχαν/υπαρχουν/και θα υπαρχουν...Απλως επειδη με τη συντριπτικη πλειοψηφια των Λαων, ζουν ενα εντελως διαφορετικο καθημερινο "γιγνεσθαι", δεν τους εμποδιζει ΤΙΠΟΤΑ, να ομιλουν ωμα-κυνικα, και εν κατακλειδι να περιγραφουν αληθειες που αφορουν ολους μας.Σε πληρη ΑΝΤΙΘΕΣΗ με το πολιτειακο μας "γιγνεσθαι", που εκφραζεται εν μεσω των Πολιτικων μας, οι οποιοι για να διατηρουν "ομηρους" οσους εναπεμειναν στα Κομματικα "μαντρια", προσπαθουν με ανηλεη ψευδη και υποσχεσεις να κρατουν προς δικη τους και μονο αξιοποιηση!!!ΟΜΗΡΟΥΣ.

  2. gram avatar
    gram 08/12/2010 14:51:03

    Τι λες ρε παιδί μου??!! Τόσοι πρόθυμοι Δούρειοι Ιπποι βρέθηκαν ο καθένας με τον δικό του συγκεκριμένο ρόλο (Ελλάδα, Ιρλανδία, Γερμανία, Στρος-Καν, κτλ) για να πετύχουν οι άθλιοι οι αμερικάνοι να δαμάσουν την εξέχουσα ευρωπαική (τι είναι τούτο πάλι) αλαζονεία? Με τέτοια τέχνη και μαεστρία στη μακροχρόνια συνομωσία μάλλον αυτοί θα έπρεπε να είχαν δοκιμάσει να επιβάλλουν τον κομμουνισμό. Που ξέρεις, θα μπορούσαν και να είχαν πετύχει!

  3. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 08/12/2010 15:08:38

    -Τί θα πεί τό παιχνίδι made in USA;;;
    Τής επικυριαρχίας ; θεμιτό και γνωστό,από αρχαιοτάτων χρόνων
    -Ποιανού παιχνίδι;;
    Τών ισχυρών τού χρήματος,τών "κακών" και άπληστων;; καί αυτό συμβαίνει(και θά συμβάινει),από τότε πού οι άνθρωποι σηκώθηκαν και περπάτησαν στα 2 πόδια
    Τών κέντρων συνομωσίας;;; Από τότε πού σχημάτισαν οργανωμένες κοινωνίες συνομωσίες είχαμε..ή μάλλον όχι από τα σπήλαια δειξαμε τίς δυνατότητες μας σάν είδος.
    - Τής κατασκευής made in USA πειράζει;;
    Παλιότερα λεγόταν made in England, made in France,Spain κλπ και στα εγγόνια μου θα λέγεται made in China.

    Τί νόημα έχει τελικά τί λέει ό καθένας Σορος,Ρουμπινί και Ροτζερς....
    It's a game..everybody knows it......Από την αρχή τού ανθρώπινου χρόνου
    Αφού τό ξέρεις τό παιχνίδι ,και νοιώθεις υποχρεωμένος να συμμετάσχεις, φρόντισε να τό παίζεις σωστά τουλάχιστον.
    Μήν περιμένεις από τούς υπόλοιπους παίκτες να παίξουν και τόν δικό σου ρόλο

  4. Βrain avatar
    Βrain 08/12/2010 15:10:53

    "Από πίτα που δεν τρώς, τι σε νοιάζει κι αν καεί" έλεγαν οι παλαιοί.
    Αυτό είναι το μόνο που δεν ισχύει στην περίπτωση των Αμερικανών και των lobby, σε σχέση με το κοινό ευρωπαϊκό νόμισμα.
    Από την πρώτη ημέρα της ύπαρξης του ευρω, οι αγορές άρχισαν να ανησυχούν για το δολλάριο.
    Συνέπεια αυτού ήταν ο άμεσος σχεδιασμός αντιμετώπισης μιας μακροχρόνιας νομισματικής κρίσης από τους Αμερικανούς.
    Και φυσικά όταν έχεις τη δυνατότητα να ελέγχεις το παγκόσμιο νομισματικό σύστημα με το δικό σου νόμισμα -σύστημα-, δεν είναι και το καλύτερο να εμφανίζονται νέεοι παίκτες στην αγορά και να διεκδικούν κομμάτι από τη "δική σου" πίτα.
    Αναμενόμενο είναι λοιπόν, το ευρω να δέχεται τις πιέσεις αυτές και ακόμη περισσότερες στο μέλλον.
    Ο συνασπισμός των ευρωπαϊκών χωρών θα πρέπει να δημιουργήσει πολύ σοβαρές δομές και μηχανισμούς απόσβεσης των κραδασμών, απο εδώ και στο εξής, για να αντέξει την πίεση που θα του ασκηθεί με διαφορους τρόπους στο άμεσο μέλλον.
    Οψόμεθα.

    • Dyer avatar
      Dyer @ Βrain 08/12/2010 16:26:56

      Πολύ σωστός!!!

    • neotera avatar
      neotera @ Βrain 09/12/2010 05:14:13

      Και δεν είναι ντροπή αυτό το απλό και παγκοίνως γνωστό ζήτημα να το αποκρύπτει επί ένα χρόνο τώρα ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ η κυρίαρχη προπαγάνδα των Μέσων Μαζικής Εξαπάτησης ?

  5. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 08/12/2010 15:48:44

    Και για του λογου το αληθες.Τι τιτλος ειναι αυτος "Made in USA"??Απο ποιο κομμα ρε παιδια??Απο αυτο, που την προοδο, την εξωστρεφεια, την γλωσσομαθεια, την παιδεια, την αναπτυξη την εκανε "φαρο" απο την δεκαετια του 1970 για ολους τους Ελληνες??Να μην τρελλαθουμε σε αυτο τον τοπο.Οταν οι καιροσκοποι φωναζαν (Εξω απο την ΕΟΚ και ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ "ΘΑΝΑΤΟΥ"), ολοι ημασταν "στα καγκελα"με τις αρλουμπες που προ 30ετιας "κυοφορουσαν"....Σημερα "ανακαλυψαμε" τον Σορος??Αυτον που προ τριαντα και πλεον ετη κατακρημνισε (προβλεπτικα και οχι μονο), ακομη και το CITY OF LONDON???Ποιος ο λογος που η ΝΔ, δεν περιγραφει το τι ακριβως ειναι??Το ποιες ειναι οι αξιες του Κοινωνικου Φιλελευθερισμου??Το οτι πιστευει-στην με αρχες ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ-, και δεν ταυτιζεται, με την αντιστοιχη και καταστροφικη της δημοσιουπαλληλιας που εστειλε την πατριδα μας στον "γυψο" ξανα???Αυτα να λετε.Τα αλλα εχουν απηχηση μονο σε οσους πιστεουν οτι η χωρα πρεπει να εχει μονο Δημοσιους Υπαλληλους.Για να ξερουμε.

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/12/2010 16:49:01

    Ας λάβουμε υπόψη μας όμως και την αιώνια παραδοσιακή σοφία της Ανατολής:
    "Η δημοσιονομική κατάσταση των ΗΠΑ είναι πολύ χειρότερη από εκείνη της Ευρώπης και θα οδηγήσει σε σημαντική μείωση των τιμών των αμερικανικών ομολόγων και του δολαρίου μετά από ένα ή δύο χρόνια, όταν θα σταθεροποιηθεί η οικονομική κατάσταση στην Ευρώπη", δήλωσε αξιωματούχος της Κεντρικής Τράπεζας της Κίνας.
    h**p://www.nooz.gr/economy/reuters-xeiroteri-i-dimosionomiki-katastasi-stis-ipa-apo-tin-europi
    Άλλωστε, άν δεν ξέρουν οι Κινέζοι, που τους δανείζουν και τους έχουν πρώτους πελάτες, ποιοί ξέρουν; Οι Σαμογέτες;
    Μήπως τελικά, η όλη υστερία των Αγγλοσαξόνων λεφτάδων και των δούλων τους εναντίον της Ευρώπης, είναι μια αμυντική μάχη για να κρατηθεί όσο γίνεται στον αφρό το φορτωμένο αέρα σαπιοκάραβό τους;
    Μήπως λέω! Μια σατανική υποψία είναι μόνον.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/12/2010 16:50:58

    Λοιπόν, δεν είμαι σίγουρος, (και δεν είμαι anti-USA)

    Η Κίνα έχει το πάνω χέρι στις συναλλαγές, και ίσως το ελέγξει στην ζώνη της, αλλά δεν νομίζω το ξεκίνησε. Μάλλον φτιάχτηκε σαν αντι-Ρωσία. Το παιχνίδι το ελέγχουν (για την ώρα) οι δορυφόροι. Αυτοί είναι το μάτι της πυραμίδας.

    Με τις παρωπίδες που κουβαλώ, το βλέπω (σήμερα) σαν 3 prisoners' dilemma. Τρεις οι παίκτες, (σήμερα, Αμερική Ευρώπη Ασία), αν και η Ρωσία θα ήθελε να είναι, ή είναι, ο 4ος Η τάση είναι δύο να την πέσουν στον τρίτο, ή οι δύο στους άλλους δύο, ή να κάνουν μεταβαλλόμενενς συμμαχίες μπας και επικρατήσει ένας, και οι Μουσουλμάνοι είναι κάτι σαν μηλον έριδος ή μπαλαντέρ.

    Και δεν θα βγάλω άκρη με τα παραπάνω, με νοιάζει όμως να επιβιώσω. Προφανώς εμείς στην Ελλάδα έχουμε ή κάνουμε κάτι που ζορίζει. Είμαστε, εάν θυμάστε, εύκολοι φίλοι των Ρώσων στους Ρωσοτουρκικούς πολέμους. Η ορθοδοξία και ο Λάμπρος Κατσώνης, μην ξεχνάμε τα Ορλοφικά. Κι ενώ εάν είμαστε φίλοι των Τούρκων, ΚΑΙ των Ρώσων θα ήταν ρουά ματ, προφανώς το παιχνίδι έχει στηθεί να μην γίνει αυτό. Το 1829, η Γιάλτα μας είχε 1/3, 1/3, 1/3.

    Το σχήμα της χώρας μας στον χάρτη, από το 1949 είναι αντιρωσικό. Η καταστροφή της Σερβίας είναι αντιρωσική. Τα Βαλκάνια σε κομματάκια είναι αντιρωσικά. Το ότι είμαστε τόσο ωμα σε φάση απομύζησης από "Ευρωπαίους" δεν ξέρω αν το κάναμε μόνοι μας ή ήταν μιλημένο. Μάλλον η αδυναμία μας να είμαστε multi polar.

    Το follow the money, του παγωτατζή, είναι πράγματι καλός τυφλοσούρτης, αλλά η Δύναμη δεν ακολουθεί πάντα τον ίδιο δρόμο. Η Αμερική δεν νομίζω ότι ενδιαφέρεται να έχει την Ευρώπη προτεκτοράτο. Μην πω ότι η Γερμανία έχει που και που αντίστροφες βλέψεις. Η Αμερική δεν θέλει να δυναμώνει η Ρωσία από την Ευρώπη και δεν θέλει να τακιμιάσουν. Η Αμερική θέλει απρόσκοπτα περάσματα (από την περιοχή μας) αλλά το τί θέλει σαφώς δεν είναι το ίδιο με το 1960... Άλλαξαν τα ...εργαλεία. Η Αμερική δεν θέλει φιλο-Ρώσους στην περιοχή μας. Ούτε θέλει την Ευρώπη να πολυ-ζαχαρώνει τα πετρέλαια. Αλλά ενώ βλέπω ξυνίσματα στην σχέση, δεν ξέρω ποιός τα ξεκίνησε.

    Το να έβαλε η Αμερική τον Νότο να υπερχρεωθεί σε σχέση με τον Βορά, για να κάνει ζημιά στον Βορά, το βρίσκω λίγο τραβηγμένο. Δεν την συμφέρει την Δύση να είμαστε εξαθλιωμένοι... Γινόμαστε πιο εύκολα φίλοι των Ρώσων, και αυτό με τον ένα ή αλλο τρόπο, το δείχνουν από την δολοφονία του Καποδίστρια, έτσι για να πάμε λίγο πίσω.

    Όσο για τον Σόρος... Ευρωπαίος λεφτάς, μπορεί και βιτρίνα ξεπλύματος, (the runaway global industry) σοσιαλίζουσες καταβολές, δούρειος ίππος των Γερμανών στην Αμερική;...ή απλά φαγάς και έξυπνος με other people's money. Θα τον πήγαιναν ο Reagan ή ο Friedman (που δεν χωνεύουμε εμείς); Όχι. Πρασινογκορικά νεοταξικά μυαλά βλέπω να κουβαλάει (με τις δικές μου ερμηνείες).

    συγγνώμη για το σεντόνι

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ archaeopteryx 08/12/2010 17:08:51

      Πολλά απ' όσα αναφέρεις archaeopteryx, τα βρίσκω εύλογα (ως υποθέσεις πάντοτε). Άλλωστε και τα δικά μου λεγόμενα (πλήν όσων λίγων γνωρίζω καλά), συνήθως υποθέσεις προς έρευνα και απόδειξη είναι.
      Αλλά ο πειρασμός να προσθέσω μια ακόμα υπόθεση είναι μεγάλος: Μήπως το όλο σύστημα (που περιλαμβάνει ΗΠΑ, Ευρώπη, Κίνα Ρωσία, όλους), είναι πιά out of order ? Μήπως ο καπιταλισμός νοσεί βαρειά;
      Αν ισχύει, ως (μετριοπαθής) μαρξιστής ίσως θα έπρεπε να χαίρομαι.
      Αλλά όχι, κατηγορηματικά όχι. Τα κοινωνικά-πολιτικά συστήματα αλλάζουν και γίνονται κάτι άλλο όταν και αφού αναπτυχούν σπέρματα κάποιου νέου μέσα στο παλιό. Δεν υπάρχουν σπέρματα νέου τώρα, όπως στη φεουδαρχία είχαν αναπτυχθεί οι ελεύθεροι επαγγελματίες των πόλεων πολύ πριν υπάρξει κεφαλαιοκρατικό σύστημα.
      Άν τυχόν η υπόθεση αυτή ισχύει, θα ζήσουμε ίσως μια φάση (μακρά) καπιταλισμού - ζόμπι. Μορφών παράδοξων και αλλόκοτων, όπως π.χ. ο "κομμουνιστικός καπιταλισμός" της Κίνας. Θα υπάρχουν και άλλες μορφές, ίσως πολύ πιό αλλόκοτες.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 08/12/2010 17:36:19

        @ παγωτατζής,
        Μετριοπαθής, διότι κανείς δεν κατέχει την απόλυτη αλήθεια. Υπάρχει μεν το αληθές και αγαθόν (ενωμένα μέσα στο ωραίον), αλλά είναι αδύνατον να προσπελαστούν απολύτως από τον ανθρώπινο νού. Ως γνώση δηλαδή. Εδώ ήταν το λάθος του Marx, η (σωστότατη σε πολλά) θεωρία του, όταν τη βάφτισε "επιστημονικό" σοσιαλισμό, έγινε ιδεολογία, ψευδής συνείδηση.
        Για ανθρώπινα όντα, το αληθές και αγαθόν είναι υπόθεση της ηθικής κυρίως, όχι της γνώσης. Η πράξη επίσης.
        archaeopteryx,
        στην οικονομία αισθάνομαι πάντα (μπερδεμένος) σοσιαλιστής, στην πολιτική (σταθερά) φιλελεύθερος, στην πολιτισμική ταυτότητα (ακλόνητα) συντηρητικός, στην καρδιά (μοιραία) πράσινος: Ολόκληρο Ευρωκοινοβούλιο συνεδριάζει εντός μου (πλήν των πιό εξτρεμιστικών ομάδων) !

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ archaeopteryx 08/12/2010 17:41:58

      Η λύση είναι μία, εθνική ανεξαρτησία.

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ Επώνυμος 08/12/2010 17:55:43

        Ωπα ρε νέε Αντρέα...σιγά σιγά,να το συνηθίσουμε,τό είχαμε ξεχάσει.....

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/12/2010 16:55:53

    Δεν είναι απλά "αθώα επενδυτικά ταμεία" - πολύ περισσότερο δεν είναι "θεσμικοί" επενδυτές, όπως τους αναφέρουν κάποια "αθώα" εγχώρια MME (π.χ. in. gr). Πρόκειται για Hedge Funds, μην είμαστε σεμνότυφοι.
    Κατά τα άλλα:
    Ρόμπερτ Κένιγκσμπέργκερ - Gramercy αγοράζει swaps (CD's) στην Ευρώπη για να καλύψει θέσεις που έχει σε αναδυόμενες αγορές ομολόγων. Και: “Η απόφαση θα είναι πολιτική, όχι οικονομική. Μία καθαρά οικονομική απόφαση θα είχε οδηγήσει την Ελλάδα ήδη στη χρεοκοπία και αρκετές άλλες χώρες από κοντά”.
    Σύ είπας, Ρόμπερτ.
    Αυτοί πάντως μας το λένε ανοιχτά ότι μας παίζουν με σημαδεμένη τράπουλα. Εμείς οι τετραπέρατοι, το καταλαβαίνουμε; Η κάνουμε το μπερντέ σε όσους "συμπολίτες" μας αγοράζουν ακίνητα στο Hampstead;

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Ο Θείος 08/12/2010 17:22:41

      Μπά!!.., εξασκούμαστε σε Θούριους στό διαδίκτυο...
      Η επανάσταση των πληκτρολογίων......

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/12/2010 17:13:04

    Μάλλον φαγάς και έξυπνος με other people’s money. Δίδαξε πρώτος και μύριοι ακολούθησαν.
    Η ιστορία με τη στερλίνα, πέρα από επίδειξη "δεξιοτεχνίας" και αρχή του μύθου, είναι χαρακτηριστική.
    Τώρα στα γεράματα αισθάνεται τύψεις γι αυτό που έσπειρε, για τους τόσους μαθητές που δασκάλεψε: Θέλει να σώσει την ψυχή του. Αλλά άν βγεί από το μπουκάλι το τζίνι...

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Ο Θείος 08/12/2010 17:20:36

      Θα αστειεύεσαι ,,,προφανώς
      "ο λύκος και άν εγέρασεν...."" είναι ό ΄ανθρωπος.
      Μετάνοιωσε από τυψεις πού αναγκάζεται να μοιράζεται πλούτο με αυτούς που τον μιμήθηκαν(δίδαξε;) ίσως.......

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ παγωτατζής 08/12/2010 22:14:57

        Φυσικά αστειεύομαι. Κατ' αρχήν.
        Αλλά πάλι, άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου. Και τα μυρμήγκια, όταν έλθει η ώρα να χαθούν, βγάζουν φτερά. Και ως Χριστιανός, να μην ελπίζω (αμυδρότατα έστω) στη μετάνοια; Του οποιουδήποτε;

  10. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 08/12/2010 17:13:48

    Tό γλυκό σου ίσως να δέσει άν στην θέση Κρατών πού αντιπαλεύονται, και δεν βγάζεις νόημα(επιφανειακά),βάλεις ομάδα άτομων πού μπορούν και κατευθύνουν τήν πολιτική τών κρατών.Αλλά τότε θα πρέπει και να αποδεχθείς de facto αυτό πού οι περισσότεροι ονομάζουν Παγκόσμια Κυβέρνηση και Νέα Τάξη Πραγμάτων..Αλλιώς θα ήταν Νέα Τάξη Κρατών

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ παγωτατζής 08/12/2010 17:16:30

      σωστό, αυτό και φαίνεται και από εσωτερικές διαμάχες. Τους νεοταξικούς στις ΗΠΑ τους μισούν και οι ρεπουμπλικάνοι και οι λιμπερτάριανς (όχι ακριβώς κολλητά φιλαράκια)

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ παγωτατζής 08/12/2010 17:25:36

      Το σύστημα αυτονομείται, έχει τη δική του δυναμική, ανεξάρτητα από βουλήσεις ανθρώπων ή κρατικών οργανισμών. Δεν δουλεύει σαν μαριονέττα, που την κατευθύνουν κράτη ή μεμονωμένα άτομα. Είναι αυταπάτη να νομίζουμε ότι οι δυνάμεις της οικονομίας είναι γενικά ελέγξιμες.
      Αυτή είναι η ταπεινή γνώμη μου, γι αυτό και δεν πιστεύω στη αγορά και την δήθεν ισορροπία της, ούτε στις "συνωμοσίες", ούτε στον κρατικό έλεγχο των ακραιφνών "αριστερών", ούτε πολύ περισσότερο στην διαρκή ανάπτυξη.
      Για να ελέγξεις το κτήνος της οικονομίας και να το κάνεις (σχετικά) ακίνδυνο, υπάρχει μόνον ένας τρόπος: Ο πολιτισμικός - ηθικός. Η κατανόηση ότι τα υλικά αγαθά, από μόνα τους, δεν αξίζουν:
      "Ουκ επ΄ άρτω μόνω ζήσεται άνθρωπος".

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ Ο Θείος 08/12/2010 17:27:34

        Αυτή ή κατανόηση απεμπολήθη με... το δάγκωμα τού μήλου κάπου από κάποιον Θείε!!

  11. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 08/12/2010 17:17:27

    Το........ μετριοπαθής μαρξιστής τί σημαίνει Θείο;
    Συμμετέχων στήν σκέψη και απέχων στήν πράξη;;;;;

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/12/2010 17:19:07

    αν είσαι (μετριοπαθής) μαρξιστής, μάλλον την Αντίδαρση βλέπεις, όχι την αποτυχία του καπιταλισμού. Σαν (μπερδεμένος) φιλελεύθερος εγώ βλέπω ότι ο καπιταλισμός παύει να υφίσταται όταν μπαίνει σε φάση μονοπωλίων. Γίνεται τσιφλικαδισμός. :-)

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 08/12/2010 17:47:39

      +1000 Aρχαίε.
      Αυτή την στιγμή δεν υπάρχει καπιταλισμός για να περνά κρίση.
      Υπάρχουν μονοπώλεια με κρατική ενίσχυση (aka σοσιαλισμός) που βιώνουν τεράστια κρίση.

  13. Kasut avatar
    Kasut 08/12/2010 18:08:15

    Το να υποθετει κανεις ενα κεντρικο σχεδιο των ΗΠΑ με χιλιαδες διαφοροποιημενα συμφεροντα των πολλων ελιτ που υπαρχουν εντος Αμερικης ειναι επαρκως αστειο. Διαλυεται το ευρω και τι μετα? Κατα πασα πιθανοτητα διαλυεται η ΕΕ, η ευρωπη επιστρεφει στην εποχη των εθνικισμων, το ΝΑΤΟ πνεει τα λοισθια και οι ΗΠΑ παιρνουν ποδι μονιμο απο την Ευρωπη με εξαιρεση την Αγγλια. Η χαρα των Ρωσσων και των Κινεζων. Και σε αυτα θα συναινεσουν οι αμερικανοι? Μαλλον ο συγγραφεας δεν εχει διαβασει τι λενε οι 2 εκπροσωποι των ελιτ. Κισσινγκερ και Μπρεζινσκι. Ενωμενη Ευρωπη, εντος ΝΑΤΟ.

  14. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 08/12/2010 18:45:53

    Τα μέτρα που πρέπει να πάρει η ΕΕ δεν πρέπει να είναι δημοσιονομικής και νομισματικής πολιτικής, αλλά πρακτικής καθημερινότητας:π.χ υποχρεωτικό το θρήσκευμα στις ταυτότητες (για να μη κρύβονται οι περιούσιοι), κάρτα του πολίτη στους Μασόνους, ανθρώπινα δικαιώματα πρώτα για τους πατριώτες της κάθε χώρας και μετά για τους άλλους, έκδοση βιβλίου σε όλες τις γώσσες για τις παραφυάδες του Σιωνισμού (κομμουνιμός, σοσιαλισμός, κοσμοπολιτισμός, ιμπεριαλιστικός πολυπολιτισμός).

  15. sirmar avatar
    sirmar 08/12/2010 22:15:14

    Τι να υποθέσουμε εμείς η ελλαδίτσα ήμαστε το προτεκτοράτο τον αμερικανών
    Μας θέλουν για κάθε λαμογια που σκέπτονται τα τσιράκια τις CIA (Πχ .θέλουν να πάρουν τι μίση Κύπρο η τούρκοι την πήραν για να υποστηρίζουν το Ισραήλ ) θέλουν με το ζόρι να κηρύξουμε στάση πληρωμών εμείς και η Ιρλανδία να διαλύσουν το ευρώ.
    Ένα πράγμα μας σώζει σε λίγα χρόνια τα κινεζάκια θα ζητήσουν να πάρουν τα ομολόγα από τους αμερικανούς διότι και αυτή με ξένα χρήματα ζουν.
    Πχ πετρέλαιο 120 δολ χρυσός 1500 δολ φούσκες και τι κάνουμε δια να τα σβήσουμε όλα ότι λέει η ιστορία κάθε 50 έως 70 χρόνια Πόλεμο και όση επιβιώσουν πάμε από την αρχή.
    Δεν μπορεί να αγόρασες εάν στρέμμα πριν 40 χρόνια ένα εκατομμύριο δραχμές και τώρα να έχει 500 εκατομμύρια δραχμές.Θυμάστε τα εκατομμύρια που είχαν στα μπαούλα οι παππούδες έτσι θα γίνουν και τα ευρά
    Κάτι ψήνεται προς τα εκεί Κορέα Ιαπωνία Κινά μέχρι και τα Ροσάκια
    είναι στο κόλπο

  16. Στέργιος avatar
    Στέργιος 09/12/2010 08:36:14

    Δεν είμαι ειδικός στα οικονομικά, αλλά αυτό που παρατηρώ είναι ότι η Ευρώπη δεν έχει καμμία διάθεση να σηκώσει το ανάστημά της απέναντι στην Αμερική. Λες και ζούμε στο 1945, η Ευρώπη κάνει ό,τι πει η Αμερική. Από τις υποχρεωτικές ιδιωτικοποιήσεις των πάντων, μέχρι και σε πολύ απλά πράγματα. Όπως, για παράδειγμα, τα πλαστικά μαχαιροπήρουνα στα αεροπλάνα λόγω της 11ης Σεπτεμβρίου στην Αμερική. Τα θεσμοθέτησαν οι Αμερικάνοι και ακολούθησαν οι Ευρωπαίοι (λες και με ένα πλαστικό μαχαίρι δεν μπορείς να βγάλεις μάτι αν θέλεις).
    Αν η Ευρώπη θέλει να σταθεί στα πόδια της θα πρέπει να απογαλακτιστεί από τις ΗΠΑ. Χρειάζεται έναν πανευρωπαίο Ντε Γκολ και όχι τα κακέκτυπα της Θάτσερ που έχει σήμερα για αρχηγούς.