15/09/2008 14:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και τον Κάρολο «έκαψε» ο Εφραίμ;

Όλοι γνωρίζετε ασφαλώς ότι στους τακτικούς προσκυνητές της Μονής Βατοπεδίου συγκαταλέγεται και ο διάδοχος του βρετανικού θρόνου, πρίγκιπας της Ουαλίας, Κάρολος. Ο Κάρολος επισκέπτεται την Ιερά Μονή μια φορά το χρόνο και διαμένει σε μια ειδικά διαμορφωμένη σουίτα, με όλα τα κομφόρ, που αποκαλείται «το δωμάτιο του πρίγκιπα».

Αυτό όμως που ίσως δεν γνωρίζετε είναι ότι ο Κάρολος φέρεται να έχει ασπασθεί την Ορθοδοξία, κατά το παράδειγμα μιας γιαγιάς του. Και ότι αυτός είναι και ο λόγος που προετοιμάζεται να βασιλεύσει αντ΄ αυτού ο γιος του, Ουίλιαμ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. MANOS avatar
    MANOS 15/09/2008 14:57:12

    Τι Κάρολος και κουραφέξαλα , μιλάμε για απάτες κατ εξακολούθηση και περιμένουμε την Ελληνική δικαιοσύνη να τους τσιμπήσει ,για να ανοίξουν στόματα και να μάθουμε όλα τα λαμόγια ,είτε αυτά φοράνε ράσα ,είτε είναι υψηλά ιστάμενα πρόσωπα.
    ΑΝΑΜΈΝΟΥΜΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΝΑ ΑΠΟΒΛΗΘΟΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΟΣ ΟΙ ΜΟΝΑΧΟΙ ΠΟΥ ΠΑΡΕΒΗΣΑΝ ΤΟΥΣ ΙΕΡΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΒΙΑΣΑΝ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥΣ ΩΣ ΜΟΝΑΧΟΙ .
    ΑΠΟΔΕΙΞΤΕ ΜΑΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΡΑΤΟΣ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΟΜΟΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/09/2008 15:09:38

    Εχει παρει ακινητα ο Charles???????

    Ευλογηθηκε κ ο Διαδοχος, διαδοχικα.

    ΠΠ

  3. Sratis avatar
    Sratis 15/09/2008 15:12:04

    Βουλγαράκης: Νέες αποκαλύψεις δραστηριοτήτων


    Δημοσιεύθηκε: 11:33 - 15/09/08


    Συνεχίζονται οι αποκαλύψεις των επενδυτικών δραστηριοτήτων του ζεύγους Βουλγαράκη και ΜΕΤΑ την παραίτησή του.

    Η "Καθημερινή της Κυριακής" προχώρησε στην αποκάλυψη ότι ο παραιτηθείς υπουργός την ίδια ημέρα (21 Δεκεμβρίου του 2006) που αγόρασε το αγροτεμάχιο-"βοσκότοπο" στη Τζιά, έναντι 93.000 ευρώ (στην αντικειμενική του αξία δηλαδή) αγόρασε και ΕΝΑ ΑΛΛΟ οικόπεδο (παραθαλάσσιο και αυτό) 8,1 στρεμμάτων, υπό το νομικό κέλυφος της εταιρίας Αστική Επέκταση Εκμετάλλευση Ακινήτων ΕΠΕ, αντί 104.100 ευρώ.

    Συνολικά, δηλαδή, γράφει η "Καθημερινή", αποκτήθηκαν 16 στρέμματα αντί εμφανιζόμενης τιμής 197.100 ευρώ, τη στιγμή που (σύμφωνα με εκτιμητές της αγοράς) πρόκειται για παραθαλάσσιες εκτάσεις και η πραγματική τους αξία κυμαίνεται περί τις 700.000 ευρώ.

    Πωλητές των εκτάσεων, σύμφωνα πάντα με τα στοιχεία της εφημερίδας, είναι δύο ανώνυμες εταιρίες, η Αλκμάων Κτηματική Τεχνική Κατασκευαστική Εταιρεία Παροχής Υπηρεσιών και η MI.SA. Ανώνυμη Εταιρεία Συμβούλων και Ανάπτυξης.

    Και στις δύο αυτές εταιρίες, αναφέρει το δημοσίευμα της "Καθημερινής", εμφανίζεται ως μέλος των Δ.Σ. των υψηλόβαθμο στέλεχος της Τράπεζας Πειραιώς, το ίδιο που εμφανίστηκε και ως πωλητής των 700 τ.μ. γραφείων στον Πύργο των Αθηνών, αγορά την οποία χρηματοδότησε η Τράπεζα Πειραιώς και που εν συνεχεία... μισθώθηκε από θυγατρική της, έτσι ώστε τα μισθώματα να καλύπτουν τα χρεωλύσια του δανείου, όπως έχει αναφέρει προηγούμενο δημοσίευμα της "Καθημερινής"!

  4. Κατέγνως avatar
    Κατέγνως 15/09/2008 15:21:36

    Όλα όσα γράφεται είναι πολύ φτηνά , χαμηλού επιπέδου και λαϊκίστικα.Ο Κάρολος είναι γνωστό πως εδώ και πάρα πολλά χρόνια πηγαίνει στον ΄Αθω και πως έχει μια ιδιαίτερη συμπάθεια στην Ορθοδοξία.Σας διαφεύγει μήπως ότι ο πατέρας του Φίλιππος ( αδελφός του Παύλου ) είναι ορθόδοξος; ; Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί νομίζεται πως κομίζεται " γλαύκα ες Αθήνας" !!!

  5. Κατέγνως avatar
    Κατέγνως 15/09/2008 15:23:40

    Διόρθωση: γράφετε, νομίζετε , κομίζετε ( εκ παραδρομής ο λανθασμένος τρίτος ενικός)

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/09/2008 15:24:41

    Χαιρομαι που η Πειραιως κανει παιχνιδι ΚΑΙ με τη ΝΔ !!!! Τωρα παιρνουν συνταξη και τα παλια στελεχη ( ΚΚΕ-ΕΚΚΕ κλπ κλπ ) οποτε μπαινει νεο αιμα.

    Τη Δνση ακινητων γιατι την εκλεισε η Πειραιως??


    ΠΠ

  7. maquis avatar
    maquis 15/09/2008 15:48:47

    Στο κείμενο για τις αγορές Βουλγαράκη στη Τζιά, παρατηρώ μια εταιρεία "MI.SA. Ανώνυμη Εταιρεία Συμβούλων και Ανάπτυξης". Ωραίο όνομα διάλεξαν!!!

  8. Μάρκος avatar
    Μάρκος 15/09/2008 16:43:22

    Η μητέρα του πατέρα του, ήταν η πριγκίπισσα Αλίκη της Ελλάδος. Αλλά ήταν καθολική. Ο παππούς του, πρίγκιπας Ανδρέας, γιος του Κωνσταντίνου του 1ου, ληταν ορθόδοξος.

  9. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 15/09/2008 17:02:18

    Αυτά μου μετέφερε ο και Μπάρμπας μου και δεν τα ξεχνώ μέχρι σήμερα ..

  10. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 15/09/2008 17:08:48

    ΠΠ -Και που να δεις τι περιουσία μου άφησε θα τρελαθείς κάθε μέρα η σύζυγος ,τα παιδία μου έχουν να λένε .
    Πάντως εγώ τον ευλογώ !!
    Γ αυτό έχω να πατήσω στο Όρος από το 1996.

  11. Xase avatar
    Xase 15/09/2008 20:29:16

    Καλα μεσα στα χαλια μας χεσ....με αν ο Καρολος δεν θα ξαναπαει στο βατοπεδιο. Την φιλοξενια του μαλλον εμεις ολοι την πληρωναμε, και ας μιλαμε για πιο σοβαρα θεματα.