#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/06/2011 07:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και τι έγινε που πήρε ψήφο εμπιστοσύνης η κυβέρνηση;

Ο «μπιζιμποντισμός» δεν είναι πολιτική



Στη Βρετανία έχουν μία έκφραση για τους busy body, εκείνους που τρέχουν διαρκώς γύρω γύρω ώστε να φαίνονται απασχολημένοι, ότι έχουν δουλειά και τρέχουν, αλλά χωρίς να είναι αποτελεσματικοί. Στην Ελλάδα λέγεται κυβέρνηση Παπανδρέου.

Η αντιμνημονιακή ρητορική των νέων υπουργών βαρυστομάχιασε από τα μύδια των  Βρυξελλών και πλέον η φρέσκια και ανασχηματισμένη κυβέρνηση ακολουθεί την τακτική «τρεχάτε ποδαράκια μου». Μόνο που από τρέχοντας από συναντήσεις σε συσκέψεις, από eurogroup σε έκτακτες συνόδους κορυφής και από ψήφους εμπιστοσύνης σε υπουργικά συμβούλια, ξεχνούν το πρόβλημα: η οικονομική πολιτική απέτυχε και πρέπει να αλλάξει, γιατί εξάντλησε τα αποθέματα του λαού.

Η κυβέρνηση ασχολείται με διάφορα, αλλά όχι με το κύριο. Την Πέμπτη συνεδριάζει σε πλήρη σύνθεση, το υπουργικό συμβούλιο, για να συζητήσει και να εγκρίνει τον εφαρμοστικό νόμο-πλαίσιο για τα μέτρα πού προβλέπει το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα για την οικονομία. Προφανώς θα τον εγκρίνει ομόφωνα. Και θα τον καταθέσει στη Βουλή. Και ας πούμε ότι ψηφίζεται από όλους τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ. Και ότι ψηφίζεται μέχρι τις 30 Ιουνίου, όπως μας ζήτησε ο Βενιζέλος. Και ότι έτσι παίρνουμε την 5η δόση. Ε, και; Πιστεύει κανείς ότι θα αλλάξει το κλίμα;

Ο Κουτρουμάνης λέει ότι το κράτος πρέπει κάθε μήνα να δίνει σχεδόν 1,5 δις ευρώ για συντάξεις. Η 5η δόση είναι κάπου 12 δις. Για πόσους μήνες μας φτάνουν;

Αυτό που λείπει από την κυβέρνηση (και οφείλει να δώσει η αξιωματική αντιπολίτευση) είναι η προοπτική, το όραμα και το σχέδιο για την χώρα. Όσο τρέχουμε από δόση σε δόση και σφίγγουμε τα λουριά όλο και περισσότερο, δεν θα βελτιώνεται τίποτα.

Η νέα κυβέρνηση έχει ήδη χάσει χρόνο. Από την Παρασκευή οι αγορές λειτουργούν αυτόνομα, χωρίς να έχουν εικόνα αν αλλάζει και τι στην οικονομική πολιτική. Ο υπουργός δεν μίλησε την Δευτέρα όταν τα spreads και τα cds είχαν πάρει τον ανήφορο και χόρευαν ανεξέλεγκτα οι κερδοσκόποι (τα πρώτα ξεπέρασαν το 1.450 και τα δεύτερα το 2.000). Άρα δεν αντιλαμβάνεται τον τρόπο που λειτουργεί η οικονομίας σε εθνικό, ευρωπαϊκό και παγκόσμιο επίπεδο.

Και όταν μίλησε αργά το βράδυ της Δευτέρας ο Βενιζέλος, ήταν… Παπακωνσταντίνου! Έβαλε ασφυκτικό χρονοδιάγραμμα και θεσμικό πλαίσιο και για το μεσοπρόθεσμο και για τον εφαρμοστικό νόμο που θα είναι ένας και μοναδικός, ενώ πρέπει να ψηφιστεί μέχρι τέλος του μήνα (για να τον έχει στην έκτακτη σύνοδο κορυφής στις 3 Ιουλίου). Αυτά ούτε ο Παπακωνσταντίνου τα είχε πει.

Ένας υπουργός με σχέδιο, θα έλεγε τι πρωτοβουλίες θα πάρει το προσεχές διάστημα και τους στόχους που θέλει να πετύχει, ώστε να βελτιωθεί η κατάσταση της οικονομίας, να περιοριστεί η φοροδιαφυγή, να ανακουφιστούν οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι, να αντιμετωπιστούν τα κερδοσκοπικά παιχνίδια εις βάρος της χώρας και του ευρώ. Αλλά αυτοί νομίζουν ότι θα κυβερνήσουν αν πάρουν την 5 δόση.



Κ.Δ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 22/06/2011 07:30:36

    Τιποτα στην συνειδηση μας του ελληνικου Λαου παραμενουν σαν Κατοχικη κυβερνηση, Τσολακογλου, και ξεπουλιματιες της χωρας.
    Εμεις θα συνεχισουμε μεχρι να πεσουν .
    Ειναι θεμα Εθνικης Κυριαρχιας, Εθνικης Περηφανειας, και υπαρξης της εθνικης μας οντοτητας.
    Η Δανειακη Συμβαση παραμενει παρανομη και αντισυνταγματικη.

    • Δεξιός avatar
      Δεξιός @ kiki 22/06/2011 10:16:30

      Όχι αγαπητέ /ή μου! Ακόμα και οι κατοχικές κυβερνήσεις είναι σαφώς ανώτερες ετούτης. Είναι η πρώτη κυβέρνηση της χώρας, που απεργάζεται μετά δόλου την καταστροφή της Ελλάδας. Στην περίπτωση των κατοχικών κυβερνήσεων, πρώτα επέδραμε η Κατοχή και μετά εγκαταστάθηκαν αυτές, ενώ εδώ πρώτα εγκαθίσταται το Πουλημένο Άτιμο Σκατόψυχο Ολέθριο Κόμμα στην εξουσία και μετά φέρνει δόλια, υπονομευτικά την Κατοχή. Πρόκειται για εσχάτη προδοσία μετά δόλου. Ακόμα και η ιστορική σύγκριση των κινήτρων της νυν με τις Κατοχικές κυβερνήσεις παίρνει πολλή συζήτηση.
      Η μόνη φορά στην ιστορία της νεώτερης Ελλάδας που προσκαλούνται οι ξένοι να καθέξουν τη χώρα είναι το 1917. Ποιός ήταν τότε που τους κάλεσε; Μήπως δεν ήταν ο πολιτικός πρόγονος του σημερινού, ο "εθνάρχης", αυτός που ανάδειξε την "αγία" οικογένεια;

  2. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 22/06/2011 07:44:13

    Το θέμα είναι να πέσουν και να μην ξανά ανέβουν !

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/06/2011 07:53:38

    Νομοσχεδιο - Χοντρικη
    Εφαρμοστικος Νομος - Χοντρικη
    Μνημονιο ΙΙ & Νεα Δανειακη - Χοντρικη( μαμουθ )
    Πρασινολογιες - Χοντρικη
    Παγκαλιαδα - Χοντρικη Προβοκατσια
    Μνημονιο Ι - ΣτΕ Συνταγματικο-Χοντρικη ( θα μεναμε απο $ οταν το Γεναρη μας χαριζαν 25δις και δεν τα θελαμε ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΛΕΦΤΑ !!! )
    Δημοψηφισμα - Χοντρικη
    Ψηφοφορια - Χοντρικη ΠΑΣΟΚ
    Παντελης Οικονομου - Χοντρικη Πρασινη Αποψη
    ΓΑΠ-ΝΧ - πουλαω σε ΜΜΕ Πρασινιες Χοντρικη
    Μπενυς - ΠΑΠΑΚι σε Χοντρικη


    ΠΠ - This is ΠΟΡΤΑ - Χοντρικη

    Βαλε ρε αυτο που σου στειλα, οταν ακουσα/ειδα λαιβ τον Παγκαλο ! χαχαχααα

  4. kp8 avatar
    kp8 22/06/2011 07:55:30

    Αυτό πρέπει να γίνει το κύριο και πρωταρχικό μέλημα. Να φύγει ο Γιώργος (κακώς τον λέμε έτσι, ποτέ δεν βαφτίστηκε παραγματικά, τ' όνομά του είναι Jeffrey) και όλη αυτή η κυβέρνηση. Μόνο τότε η Ελλάδα έχει ελπίδα να σωθεί. Με αυτούς επάνω και κυρίως με τον Jef, εκτελειται το σχέδιο διάλυσης της χώρας με τη στοχευμένη επίθεση στην παιδεία της, την εθνική της συνείδηση, τον πολιτισμό της και φυσικά την οικονομική εξαθλίωση του λαού της. Και πρέπει κάποιος να αφαιρέσει το δικαιώμα από τον GAP να χρησιμοποιεί τον όρο "για την πατρίδα μου" και να το παίζει υψηλό εθνικό φρόνημα. Γιατί υπάρχουν ακόμα καποιοι που τσιμπάνε.

  5. nausea avatar
    nausea 22/06/2011 07:55:44

    Ας μην πεσουν ποτε. Να μεινουν κρεμασμενοι μεχρι να τους φανε τα κορακια

  6. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 22/06/2011 08:05:00

    Όπως είναι εμφανές μετά τις τελευταίες εξελίξεις στους κόλπους του κυβερνώντος κόμματος δεν έχουν καταλάβει που οδηγούν την χώρα οι παρεμβάσεις τους.
    Όλα τα δεδομένα φανερώνουν ότι δεν έχουμε να κάνουμε με μια φυσιολογική κατάσταση,
    υπό αυτή την έννοια οι βουλευτές που θα ψηφίσουν το μεσοπρόθεσμο δεν θα βρεθούν αντιμέτωποι με την κομματική πειθαρχεια, θα βρεθούν αντιμέτωποι με την ιστορία
    και η ιστορία δεν συγχωρεί,

  7. anonymous avatar
    anonymous 22/06/2011 08:18:02

    Το ζήτημα δεν είναι να βρεθούν αντιμέτωποι με την Ιστορία, αλλά με το ειδικό δικαστήριο εκ καιρώ πολέμου όπως ισχυρίζονται ότι βρίσκονται οι Πασόκοι.

  8. korios avatar
    korios 22/06/2011 08:19:15

    Τελικα ψηφισανε ΟΛΟΙ οι πασοκοι ...as expected

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/06/2011 08:29:22

    1. Ο σοσιαλδημοκράτης πρώην ΟΙΠΟΙΚ Γερμανίας Πέερ Στάινμπρικ ζήτησε μία «πραγματική διαγραφή χρέους» της Ελλάδας και μία «ασπίδα διάσωσης» για επισφαλείς τράπεζες.

    «Μια ήπια αναδιάρθρωση μέσω επιμήκυνσης του χρόνου αποπληρωμής ή μείωσης των επιτοκίων θα δώσει μόνο μια μικρή ανάσα»
    ( ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ !!! )

    «Από καιρό πλέον το ζήτημα δεν είναι το ‘εάν’ αλλά το 'πώς' για μία πραγματική διαγραφή χρέους»
    ( ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ !!! )

    2. Λιπσκι ( ΔΝΤ )
    "το κρίσιμο ερώτημα σχετικά με την ελληνική οικονομία είναι αυτό της ανταγωνιστικότητας που έχει ως αποτέλεσμα εξαιρετικά χαμηλές επιδόσεις"

    "το φορολογικό σύστημα είναι διασπασμένο στη βάση του. Αλλά μπορεί να διορθωθεί. Δεν είναι δύσκολο να αποκατασταθεί. Είναι θέμα πολιτικής βούλησης"

    Έλληνες "είναι στη θεωρία στην ενιαία αγορά, αλλά στην πράξη έχουν μείνει απ' έξω. Το ποσοστό των εξαγωγών τους στο ΑΕΠ είναι το χαμηλότερο στη ζώνη του ευρώ"
    ( Το ΔΝΤ "ΠΟΥΛΑΕΙ" οτι το Συμφερει !! ΜΕΤΡΑ !! δεν ασχολουνται με τα $$-Δανεια !!! )

    ΠΠ

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/06/2011 08:32:04

    Κωστα καλημερα σου.

    εσυ πηρες το χθεσυνο αρθρο " τι θα γινει εαν χρεοκοπησει η Ελλαδα" ???
    χαχαχαχααααααααααααα
    ή οι ΝΕΟΖΙΒΑΓΚΟ - ΠΑΣΟΚΟΙ ????

    ΠΠ

  11. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 22/06/2011 09:04:37

    "Και τι έγινε που πήρε ψήφο εμπιστοσύνης η κυβέρνηση;"

    Λίγο το βλέπεις;
    Αφού έτσι μπόρεσαν να χειροκροτήσουν εαυτούς και αλλήλους. Και μάλιστα με μεγάλη περηφάνεια για το "εθνικό έργο" που επιτελούν.

  12. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 22/06/2011 09:12:47

    Και αφού πήραν ψήφο εμπιστοσύνης .... βάλθηκαν να εξασφαλίσουν τη ψήφιση του μεσοπρόθεσμου.... Και οι Γκαίμπελς της πιο μαύρης προπαγάνδας, οι δημοσιογράφοι του καναλιού με τις "οικολογικές ανησυχίες", έπιασαν δουλειά.

    Καλεσμένοι Κυριάκος και Αθανασιάδης. Η πίεση και ο εκβιασμός που τους ασκήθηκε φοβερός:

    "Αναλαμβάνετε την ευθύνη να μη ψηφίσετε το μεσοπρόθεσμο και η χώρα να πάει σε στάση πληρωμών και να μη πληρωθούν μισθοί και συντάξεις;;;"

    Περιμένετε να δείτε καταστάσεις ροκ προκειμένου να εξασφαλίσουν τις ψήφους... Προς το παρόν ο Αθανασιάδης είπε ευθέως ότι δεν θα το ψηφίσει ... όπως είναι.....

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/06/2011 09:18:11

    ΠΕΡΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΠΑΣΟΚ !!!!

    - Το συνταγματικό πραξικόπημα των μπλε και λευκών ψηφοδελτίων, ώστε να εξασφαλιστεί η εκλογή Σαρτζετάκη στη θέση του Προέδρου της Δημοκρατίας. Η απόλυτη παραβίαση της μυστικότητας των ψηφοφοριών στη Βουλή και το άκρον άωτον της χειραγώγησης των βουλευτών ενός κόμματος.

    - Πασόκ και ελεύθερη ραδιοφωνία..... Στην οκταετία 1981-1989 ασκήθηκαν οι μεγαλύτερες διώξεις κατά της «ελεύθερης ραδιοφωνίας», και το "δημοκρατικό κράτος" δεν έκανε άλλη δουλειά από το να ασχολείται με τα ραδιογωνιόμετρα και τις διώξεις των ραδιοερασιτεχνών, ώστε να στέλνουν στα δικαστήρια οι "ειδικές δυνάμεις" της ΕΛ.ΑΣ. πιτσιρικάδες με σταθμούς των 5 Watt... Έτσι, για να μην βγαίνουν σήμερα και μας λένε ότι το ΠΑΣΟΚ έφερε την ελεύθερη ραδιοφωνία και Τηλεόραση το 1989... Όταν θα έπρεπε να είχε απελευθερώσει τα ερτζιανά από το 1981... Ο αείμνηστος Δημήτρης Μαρούδας (υφυπουργός Τύπου του ΠΑΣΟΚ) απειλούσε ότι «θα καταρρίψει τον δορυφόρο» που θα τολμούσε να εκπέμψει ελληνικό πρόγραμμα. [ 16/02/84: Ο «ραδιοπειρατής» Γιάννης Οικονομίδης, που ήταν τυφλός, καταδικάστηκε σε 25 μέρες φυλάκιση από το Β' Τριμελές Εφετείο. Ο Γιάννης Οικονομίδης είπε στο δικαστήριο: «Δεν έκανα διαφημίσεις και δεν εμπόδιζα τις επικοινωνίες, έδινα διέξοδο στην επιθυμία μου να γνωρίζω πολλούς φίλους. Παρέες δεν έχω, δεν βλέπω και δεν απολαμβάνω τίποτα. Με το σταθμό έβλεπα τον κόσμο».

    - Εχω και Κουτσονόμο και πολλά άλλα Θοδωρα !!! ΘΥΜΑΣΑΙ ??? ΘΥΜΑΣΑΙ ???

    Αλλα δεν πεταχτηκε ενας να του 2 παραδειγματα !

    ΠΠ

    • The Saint avatar
      The Saint @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/06/2011 10:11:27

      Εισαι ο ίδιος παλιος ραδιοερασιτεχνης μηπως? Επειδή ήμουν εκείνη την εποχή, και είχαν πιάσει ένα φίλο που επίσης ήταν ραδιοερασιτέχνης, είχαζήσει αυτα τα γεγονότα απο πρώτο χέρι...
      Θυμάμαι που γινοταν πανικός, και όπου "έσκαγε μυτη" το ραδιογωνιόμετρο, οσοι το εβλεπαν, έτρεχαν να ενημερώσουν αλλους ραδιοερασιτεχνες που εξεπεμπαν εκεινη τη στιγμή...
      Αλισμόνητες εποχές....

    • Pikis avatar
      Pikis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/06/2011 10:17:29

      Πολύ συγκινητικό αυτό με τον τυφλό ραδιοπειρατή.
      Προφανώς ο Ανδρέας άκουγε μόνο τον ραδιοσταθμό του Ψάλτη "κούλα μ΄ακούς;

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/06/2011 09:19:02

    ΠΑΣΟΚ και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΝΤΡΕΑ !!! ( ΔΗΜΟΚΡΑΤΗ )

    - Η «καμένη γη» γίνεται πραγματικότητα το καλοκαίρι του 1985: ο κ. Δ. Χαλικιάς, διοικητής τότε της Τράπεζας της Ελλάδος, διαπιστώνει ότι έχει στο ταμείο του μόνο 200.000 δολάρια και το ισοζύγιο πληρωμών κλείνει με έλλειμμα 3,5 δισ.! «Χρεοκοπούμε, Πρόεδρε!», αναγγέλλει στον Α. Παπανδρέου, ο οποίος υποχρεώνεται εκ των πραγμάτων να οδηγήσει τη χώρα σε «ακόμα καλύτερες μέρες», δηλαδή σκληρή λιτότητα, η οποία επονομάσθη από τον υπουργό οικονομίας Κώστα Σημίτη: "σταθεροποιητικό πρόγραμμα της οικονομίας"

    ΠΠ

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/06/2011 09:28:20

    ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΠΑΣΟΚΩΝ, ΓΑΠ-ΝΧ, Δράκου, Γιάννου

    1. Συναίνεση Σημίτη – Παπανδρέου στον βομβαρδισμό Σερβίας-Κοσσυφοπεδίου, στο βομβαρδισμό δηλαδή ευρωπαϊκής(βαλκανικής) χώρας με ορατό τον κίνδυνο μεταβολής συνόρων στη βαλκανική γειτονιά μας με απρόβλεπτες συνέπειες για χώρες στα σύνορά μας.

    2. «Δημιουργική Λογιστική»: η κυβέρνηση Σημίτη δημιούργησε μια μακρά περίοδο ψευδούς ευφορίας στην οικονομία. Υπό την πίεση της Eurostat, το 2002, αποδέχτηκε επισήμως τα βάρη της «δημιουργικής λογιστικής» και προχώρησε σε αναθεώρηση των λογαριασμών του κράτους, ομολογώντας εμπράκτως ότι η χώρα παραμένει υπερχρεωμένη. Έπειτα από μακρές διαβουλεύσεις με τους εμπειρογνώμονες της ευρωπαϊκής στατιστικής υπηρεσίας, η κυβέρνηση Σημίτη, προχώρησε σε αναθεώρηση των λογαριασμών του κράτους από το 1998, αποδεχόμενη συγκεκαλυμμένα ελλείμματα και κατ' επέκτασιν υψηλότερο δημόσιο χρέος. Από την αποδεχθείσα αναθεώρηση μετεβλήθη σημαντικά η βάση των απολογισμών προηγούμενων ετών, τα πλεονάσματα έγιναν ελλείμματα, με αποτέλεσμα οι προϋπολογισμοί από το 2000 και μετά να καταστούν εκ νέου ελλειμματικοί. Το σημαντικότερο είναι ότι η απόκλιση του πραγματικού δημόσιου χρέους από το εικονικό έφθασε το 2001 τις 7,3 ποσοστιαίες μονάδες, από 100% σε 107,3% του AEΠ. Ουσιαστικά πρόκειται για αποδοχή πρόσθετου χρέους, ύψους 3,5 τρις δρχ., η οποία καταδεικνύει το μέγεθος της αλλοίωσης των δημοσιονομικών συνθηκών κατά την κρίσιμη για την ένταξη της χώρας στην ONE αλλά και για τις εσωτερικές πολιτικές εξελίξεις περίοδο μεταξύ 1998 και 2000.Kατέρρευσε η δημιουργική λογιστική , Ευημερία στηριγμένη στα χρέη ,Tρύπα 10,5 δισ. ευρώ στα ταμεία του Δημοσίου , Επιχείρηση εξαφάνισης χρέους 1,5 δισ. ευρώ για λίγες ημέρες , H Eurostat διαγράφει τα κέρδη από τη μετατροπή δραχμών σε ευρώ , Kαίριο πλήγμα στη αξιοπιστία της οικονομίας οι αλχημείες που αποκάλυψε η Eurostat , Έλλειμμα ρεκόρ το 2003 στο ταμείο του Δημοσίου , Η πολιτική απάτη της τιτλοποίησης , Χολή «Νιούσγουικ» για «ενσωμάτωση Ελλάδας στην Ε.Ε.»
    - Ο προϋπολογισμός του 2003 προέβλεπε έλλειμμα 0.9% του ΑΕΠ και τελικά έφτασε το 5.7%.
    - Εγκληματική υποτίμηση δραχμής πριν από την ένταξη της χώρας στην ΟΝΕ.
    ----- Ειδικά σε ό,τι αφορά τη σχέση δραχμής - ECU, από 312 που ήταν πριν την υποτίμηση, διαμορφώθηκε στις 357 δραχμές την ημέρα της υποτίμησης, ενώ λίγες βδομάδες αργότερα η δραχμή ανατιμήθηκε στις 330 μονάδες ανά ECU. Εκ των υστέρων είχαν το θράσος να υποστηρίζουν ότι "οι αγορές θεωρούσαν μία υποτίμηση της τάξης του 14% υπερβολική...". Το πουλί όμως είχε πετάξει, το χρήμα είχε αλλάξει χέρια...!!!!
    ------ την Παρασκευή 13 Μαρτίου, μία ημέρα πριν από την υποτίμηση, ξένες, αλλά και ελληνικές τράπεζες γνώριζαν την απόφαση της κυβέρνησης, με αποτέλεσμα να "ξεφορτωθούν" δραχμές και να αγοράσουν ομόλογα, οι τιμές των οποίων είχαν κατρακυλήσει. Οταν ο Γ. Παπαντωνίου ρωτήθηκε για τις σχετικές διαρροές, αποποιήθηκε κυβερνητικές και προσωπικές ευθύνες, ισχυριζόμενος ότι το σχετικό αίτημα κατατέθηκε στο ΕΚΟΦΙΝ την Τετάρτη και μέχρι το Σάββατο που συζητήθηκε το γνώρισαν περισσότερα από 50 άτομα...!!!!!!!!!!!!!
    Το θέμα πάντως είναι ότι μέσα σε μία νύχτα άλλαξαν χέρια περισσότερα από 1,7 τρισ. δραχμές. Τόσο εκτιμάται το ποσό που κέρδισαν όσοι πούλησαν δραχμές στην ισοτιμία των 312 δραχμών ανά ECU και στις 16 Μάρτη τις ξανααγόρασαν στην τιμή των 357 δραχμών ανά ECU.

    ΠΠ

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/06/2011 09:49:58

    ΝΕΑ - ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ? - ΠΡΟΤΑΣΗ - ΠΠ

    Οπως ο Ηρακλης συζητα με Καβαλα... για "καβάλα"...

    * μαζευομαστε ολα τα PIIGS
    - βαζουμε ολα τα "χρεη" σε ενα κουβα
    - βαζουμε 1 κοινο ΥΠΟΙΚ - - Απο κοινου Διαπραγματευση με Δανειστες!
    - ενωνουμε τις Κεντρικες Τραπεζες
    - Τα PIIGS με Right of First Refusal, σε ολες τις επενδυσεις/αποκρατικοποιησεις!
    - ενωνουμε τα Χρηματιστηρια
    - Κανουμε PIIGS ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΕΣ συμφωνιες Εμποριου/Αμυνας/Εκπαιδευσης/Βιομηχανιας/Τουρισμου ( πραστατευτισμος )

    - Καλουμε τα 10 καλυτερα Ιδιωτικα Πανεπιστημια του Κοσμου στις Χωρες μας, ( ολα σε ολες τις Χωρες και πληρωνουμε απο κοινου τα "δικαιωματα")

    - Κυρησσουμε Ζωνες Φορολογικης Ελαφρυνσης, με εξτρα 2% κινητρο σε PIIGS

    Βιαζομαι τωρα... θα επανελθω !!!

    Κωστα το νου σου..... χαχαχααα

    ΠΠ

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/06/2011 10:12:58

      μην γράφεις ...PIΙGS , μην γράφεις ...PIΙGS , θα μπερδευτεί κανένας Αντιπρόεδρος και θα πάει για φαγοπότι ....χοιρινό.
      Μην τους μπερδεύεις τώρα πουλάμε ένα ένα τα θέματα τα παιδιά ...επιτηρούνται, δεν μπορούν να είναι αυτόβουλα είναι απλά αυτόβουρλα.

  17. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 22/06/2011 09:58:08

    Πήρε ψήφο εμπιστοσύνης απο τους Μπομπολολαμπράκηδες - Τσιμοπρετεντέρηδες- Παπαχελοτρέμηδες - Τόμπρες- Κολλάδες- Σταμούλους - Φωτόπουλους- ΠΑΓΚΑΛΟΥΣ. Δηλαδή απο τους τραμπούκους της Ελληνικής κοινωνίας.

  18. alakran avatar
    alakran 22/06/2011 10:12:16

    "Aν η ψήφος μου ήταν η 151η θα ψήφιζα το μεσοπρόθεσμο"- Κυριάκος Μητσοτάκης

    Να διαγραφεί απο τη Ν.Δ ΤΩΡΑ!!!!!!

  19. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 22/06/2011 10:50:53

    O ΓΙΑΚΟΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΣΙΟΥΦΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΝΑΝ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΧΘΕΣ
    ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ?
    ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΓΚΑΛΟ η ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ
    ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΣΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ?
    ΑΝΤΩΝΗ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΟ ΟΤΙ ΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ.
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΑΧΕΣΑΙ ΠΡΟΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ.
    ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΜΑΣ,ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ.

  20. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 22/06/2011 10:57:32

    ΕΧΟΥΝ ΠΑΘΕΙ ΣΧΑΣΗ ΟΙ ΠΥΡΗΝΕΣ ΤΩΝ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΩΝ ΤΟΥΣ ΚΥΤΤΑΡΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑΝ BUSY MINDS ( ΜΠΙΖΙΜΑΪΝΤΙΣΜΟΣ;;;)

  21. XARILAOS avatar
    XARILAOS 22/06/2011 10:58:10

    ΗΡΘΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΑΣ

  22. Pikis avatar
    Pikis 22/06/2011 11:54:35

    Γενικά έχει να πέσει πολύ γιαούρτι.
    Εκτός από τους Πασοκους βολευτές, έχει πράμα και για γαλάζια παιδιά που γουστάρουν μνημόνιο. Οι μνημονιακοί έχουν φροντίσει τους "κόπους" τους στο εξωτερικό και γιαυτό δεν τους καίγεται καρφί για τον πολίτη. Μας περνάνε για ζώα. Πάντα μας το έδειχναν σε κάθε ευκαιρία. Βάλτε φόρους, αντέχουν.

  23. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 22/06/2011 12:20:01

    ΑΒΑΔΙΣΤΑ

    Χαρίζεται, λόγω μετανάστευσης, κοτέτσι με 155 κότες.
    Οι κότες ανήκουν στο σπάνιο είδος "Κυνοόρνιθα". (Γαυγίζουν, γκρινιάζουν, διαμαρτύρονται, αλλά στο τέλος κάνουν ένα ωραιότατο αβγουλάκι).

    Δώρο με το κοτέτσι ένας Λαγός.
    Πληροφορίες κύριο Τάκη.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Balafara Hunter 22/06/2011 16:33:22

      χαχαχαααααα

      ΠΠ