#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/10/2009 22:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και τα μυαλά στα κάγκελα…


Αυτό που είπε ο κ. Παπανδρέου ότι «οι αντιεξουσιαστές ήλθαν στην εξουσία» το είπε για καλό;


Ή μήπως ήταν αυτοσαρκασμός;


Η έννοια «αντί-εξουσιαστής» δεν έχει θετικό σημασιολογικό φορτίο στην κοινή γνώμη.


Μάλλον ταυτίζεται με τους «μπαχαλάκηδες» του περασμένου Δεκέμβρη.


Στην πολιτική οι αντι-εξουσιαστές δεν θεωρούνται κοινωνικό κίνημα.


Υπήρξαν μάλλον μεμονωμένες ομάδες, που ξεκίνησαν πάντα από την απόλυτη άρνηση και κατέληξαν συχνά στην τυφλή βία, τον διάχυτο κυνισμό, την απολιτικότητα, την αδιαφορία – κάποιες φορές κατέληξαν να φλερτάρουν και με τον Ολοκληρωτισμό.


Κάποιος πρέπει λοιπόν πρέπει να πληροφορήσει τον κ. Παπανδρέου, ότι οι αντι-εξουσιαστές δεν κατεβαίνουν στις εκλογές, δεν ψηφίζουν, δεν τους ενδιαφέρει η λαϊκή ψήφος, δεν τους δεσμεύει η λαϊκή ετυμηγορία, δεν νοιάζονται για τις αγωνίες και τα προβλήματα των πολιτών, δεν έχουν κανένα σεβασμό στους νόμους και τους δημοκρατικούς θεσμούς. Περιφρονούν απόλυτα την αντιπροσωπευτική δημοκρατία.


Τι ήθελε να πει ο κ. Παπανδρέου λοιπόν;


Ότι συμμερίζεται τις αντιδημοκρατικές πεποιθήσεις των αντι-εξουσιαστών;


Ή απλώς πέταξε ένα ακόμα σλόγκαν για να έχουν να ασχολούνται οι ανίδεοι και οι χειροκροτητές; Όπως εκείνα τα αλησμόνητα για τον «τρίτο δρόμο προς τον σοσιαλισμό»


Άσε που όταν βλέπεις τον κ. Χρυσοχοΐδη να το παίζει… «αντιεξουσιαστής» και να αμολάει τα ΜΑΤ στα Εξάρχεια, το πράγμα καταντάει Οργουελιανή φαρσοκωμωδία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/10/2009 22:31:48

    xaxaxax μακαρι και να ηξερε τι του γραψανε !! αν νομιζουν οτι ο ΓΑΠΠ θα μαζεψει αντιεξουσιαστες με την ατακα του ειναι γελασμενες..

    Πολλα αλλα αντικειμενα θα μαζεψει και καλα θα κανουν να μην λενε χοντραδες. ΕΙναι πιο δεξιοι και συντηριτικοι απ του δεξιους. τερμα τα ψεμματα. Υποκριτες.

    Νομιζετε μασανε οι αλλοι ε?? σας μαζευουν τα ραμματα για τη γουνα σας και θα το παραλαβετε το κουστουμακι μολις ερθει η ωρα. Μη μλατε πολυ!! εκτιθεστε. τι λεω κ εγω σε ΠΑΣΟΚΟΥΣ !!! τι πινω και δε σας δινω?

    ΠΠ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/10/2009 22:32:39

    Ηρθε η αντιεξιουσιατρια Λουκα με το Μπεννυ και την Αννουλα να φερουν τα ανω κατω στην κοινωνια !! χαχαχαχαχχαααααααααααα ΕΕΛΛΕΕΕΕΕΕΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ


    ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/10/2009 22:41:44

    Καθε μερα που περναει θυμαμαι το παλιο ΠΑΣΟΚ και φορτωνω. Σορρυ ΦΞ. Θα ειμαι κοσμιος ! οκ?? Ο Μπεννυ που χαθηκε παλι? Επιθεωρηση κανει στα στρατα με υβριδικη καναδεζα???

    Ο Σημιτης δε βγηκε να συγχαρει το ΓΑΠΠ ?

    Ο Κουλουρης ο μαχητης του μπροκολου? Ετρωγα μια μερα με εναν τεως Υπ ΠΑΣΟΚΟ ... φορουσε ροζ χρυσο HUBLOT, paul n shark κλπ κλπ... "ρε του λεω, που ησουν? - καλοκαιρι, " διακοπες κορουαζιερα με τη γυναικα 1 μηνα.."". το αγχος ζωγραφισμενο στο προσωπο του μιλαμε. O τυπος εχει μεχρι και εξωγαμο !!! full service.

    ΠΠ

  4. aggelos avatar
    aggelos 15/10/2009 22:44:21

    "Μάλλον ταυτίζεται με τους «μπαχαλάκηδες» του περασμένου Δεκέμβρη."
    Μπάχαλο τα έχει κάνει ήδη. Ξαναμετρώ και να κάνω λάθος ας με διορθώσετε.
    Σε 12 ημέρες:
    - Ο Πειραιάς είναι κλειστός ακόμη. Η Λούκα συζητά ακόμη με τους απεργούς-ψηφοφόρους της.Μάλλον περιμένουν να δοθεί το επίδομα στους ανέργους και μισθωτούς, να τονωθεί η αγορά και να διοχετευθούν τότε τα προϊόντα. Φρέσκα!
    - Φωτιά στην Έύβοια αλλά που να τρέχουμε τώρα. Κυβερνάμε.
    - Επιδρομή στα Εξάρχεια μπαχαλάκηδων-συλλήψεις; ακόμη ψάχνουν γιατί μετακόμισαν αλλού σήμερα.
    - Το έλλειμμα ανεβοκατεβαίνει αλλά δεν αγχωνόμαστε γιατί όπως έλεγε: "Υπάρχουν λεφτά κ. Καραμανλή!" Έρχεται δανεισμός 14 δις € πάντως!
    - Ο Πάγκαλος βρίσκει δικαιολογίες αλλά αυτός δεν πιάνεται γιατί τά ίδια έλεγε και στους Αμερικάνους στα Ίμια. Η διαφορά είναι ότι οι Κινέζοι δεν είναι Αμερικάνοι.
    - Τα εμβόλια έχουν έρθει αλλά η Μαριλίζα ακόμη ψάχνει τι θα κάνει με τα σχολεία και ζητάει παραιτήσεις επιτροπών. Πρώτα τα δικά μας παιδιά και μετά όλα τα άλλα. Μάλλον για κόλπο των βιομηχανιών πρόκειται και βλέπω τον Αβραμόπουλο κατηγορούμενο ότι παρήγγειλε πολλά από το καλοκαίρι και δεν περίμενε!
    - Κρατικά αυτοκίνητα: σωστό εν μέρει αλλά σκεφτείτε στην Αθηνών-Κορίνθου να σας κυνηγάει το υβριδικό Χοντάκι.
    -ΠΔΣ,Αθεμπίγιο,ξύλο Λοβέρδου τα αφήνω ασχολίαστα γιατί υποτομούν απλά τη νοημοσύνη μας!

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/10/2009 23:10:38

    Η Φαντασία στην Εξουσία! Προτείνω Εύα Καϊλή για την επόμενη πρόεδρο της Δημοκρατίας. (Αν δεν ευκαιρεί, ας επιστρατευθεί η Τσιντικίδου για διακομματική συναίνεση ή και η Πατουλίδου για λόγους εθνικούς ρε γαμώτο).

  6. donaE avatar
    donaE 15/10/2009 23:18:52

    Μας εχουν γραμμενους για ηλιθιους.Τελειως ομως.

    • trellakias avatar
      trellakias @ donaE 16/10/2009 11:06:34

      Θα συμφωνήσω με όλους τους προηγούμενους και θα το προχωρήσω λίγο παραπέρα.
      Τι κανουμε λοιπόν?
      Ποιές οι δυνατότητες που έχει σήμερα ο νεοέλληνας?
      Μόνο και μόνο αυτή η απαξίωση που υπάρχει στην κοινωνία σήμερα ποιόν βγάζει κερδισμένο?
      Μήπως κάποια δεδομένη στιγμή κάποιος δεκανέας να φανεί ως εθνοσωτήρας, σπρώχνοντας την Χώρα στα τάρταρα και την δημοκρατία στο απόσπασμα?
      Μήπως κάποιος εξωθεσμικός μεγαλοπαράγοντας πιθανόν επιχειρηματίας είναι η λύση που θέλει ο κακός συφερτός για την "ανάταση της χώρας"?

      Α Σ Ξ Υ Π Ν Η Σ Ο Υ Μ Ε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  7. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 16/10/2009 03:13:30

    Οχι απλως γραμμενους donaΕ, καταγεγραμμενους μας εχουν, αφου σε καθε βημα μας αποδεικνυουμε οτι ειμαστε οι χρησιμοι ηλιθιοι. Δεν μας ειδες που πηγαμε και βγαλαμε με τη μια βουλευτες και τα παιδια τους, μην χασει η Βενετια' βελονι?

  8. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 16/10/2009 13:42:55

    Με τον όρο αντιεξουσιαστής νταραβερίζονται τρεις ομοταξίες ανθρώπων:
    1. Κάποια αστόπαιδα ευπόρων γόνων των βορείων κυρίως προαστίων. Επειδή η γκλαμουριά της μαμάς τους και του μπαμπά τους δεν είναι σε θέση να τα εμπνεύσει, ζητάνε μέσα στην γκρούπα της ομαδικής καταστροφής αδρεναλίνη για να διανθίσουν την νεανική τους ανία.
    2. Κάποια σχετικά νεαρής ηλικίας άτομα, με προέλευση την άκρα αριστερά. Πριφερόμενοι στα στέκια του "χώρου", έπεσαν θύματα χαφιέδων, ή ατόμων που αποτελούν υποχείρια του χαφιεδισμού, οι οποίοι προβάλλουν την πρακτική των μπαχαλάκηδων, για λογααριασμό του Σόρος, CIA αλλά και συχνά εγχώριων μυστικών υπηρεσιών, δεδομένου ότι αυτές αποτελούν συγκοινωνούντα δοχεία. Αυτοί αναλαμβάνοντας τον ρόλο του "παλιού" και "έμπειρου" κομισάριου-πατέρα, δεν διστάζουν να διοχετεύσουν το δηλητήριο του μηδενισμού στον τρόπο "σκέψης" της δεύτερης γενιάς στελεχών. Προς αυτό τον στόχο επιλέγονται άτομα με μαχητική διάθεση, αλλά και χαμηλή νοημοσύνη, εμφορούμενα από δογματισμό. Δεν είναι τυχαίο ότι τα κατηχητικά σχολεία υπήρξαν κάποιες φορές ο προθάλαμος. Η ρήση του Λένιν, ότι η θρησκεία αποτελεί όπιον του λαού, παραμένει επίκαιρη, όχι για όσους έχουν μεταφυσικές αναζητήσεις και είναι σε θέση να γνωρίζουν την αληθή αξία της πίστεως, αλλά για τους θρησκολήπτους.
    Η προπαρασκευή στελεχών δεύτερης γενιάς αποσκοπεί αφ' ενός μεν οι πράξεις βίας να επανδρώνονται με δυναμικά πρόσωπα, αφ' ετέρου "αξιοποιείται ο συγκεκριμένος χώρος ως φυτώριο της τρομοκρατίας, βάσει του εγχειριδίου οδηγιών χρήσεως της υπερεξουσίας.

    Οι δυο ανωτέρω ομοταξίες προσδίδουν στην έννοια του "αντιεξουσιαστή" μια αντικοινωνική, αρνητική χροιά.
    3. Η τρίτη ομάδα αντιεξουσιαστών, την οποία θεωρώ ως μόνη γνήσια και στην οποία πασχίζω εδώ και 35 χρόνια να ανήκω, αποτελείται από ερευνητές ιδεολόγους και ακτιβιστές που επιχειρούν να αμφισβητήσουν και να ανατρέψουν την καταδυνάστευση της κοινωνίας από τα λόμπι των άνομα ισχυρών. Κακώς αποδίδεται σε αυτά τα πρόσωπα η προετοιμασία κοινωνικής επανάστασης ή η δημιουργία εκτρόπων. Εργαζόμεθα για μια σταδιακή μετατόπιση της συνείδησης προς την κατεύθυνση της απεξάρτησης από την ιδεολογική χειραγώγηση, γνωρίζοντας ότι κάθε νίκη που επιτυγχάνεται σε βάρος της κοινωνικής καταδυνάστευσης σε επί μέρους ζητήματα είναι σημαντική. Προσβλέπουμε στην συνειδητοποίηση και κινητοποίηση της βάσης σε όλα τα ζητήματα που μας θίγουν. Κύρια έμφαση έχουν αποδώσει σημαντικοί αστέρες του πάλαι ποτέ αντιεξουσιασμού στα Εθνικά Ζητήματα. Κύριος εχθρός μας είναι η άγνοια, ο φόβος μπροστά στην ελευθερία, ο φρούδος πουριτανισμός, ο δοτός μοντερνισμός και όχι τα όποια φυσικά πρόσωπα, θεωρώντας την ελευθερία και απεξάρτηση από τα ποταπά ένστικτα, ως πρέπουσα φυσική κατάσταση όλων των ανθρώπων. Θεωρούμε τον μηδενισμό κοινωνικό δηλητήριο και την ανάπτυξη των αξιών ήθους (όχι όμως την τρέχουσα ηθική) υψηλής σημασίας καθήκον μας.

    Ο ΓΑΠ ανήκει συναισθηματικά στην πρώτη ομοταξία δήθεν αντιεξουσιαστών. Η επίκληση του όρου από αυτόν δεν εκπορεύεται αποκλειστικά από διάθεση δημαγωγίας, αλλά αντικατοπτρίζει τον ρομαντικό ιδεαλισμό του καλοταϊσμένου γόνου. Αυτή η διάθεση καθίσταται τραγελαφική, ως συνυπάρχουσα με τις βουτιές στα σεντούκια της υπερεξουσίας.
    Καλό είναι να γνωρίζουν αυτοί που επιχειρούν συγκροτημένα να απαξιώσουν την έννοια του αντιεξουσιασμού, είτε με την γελοιοποίηση του όρου, είτε με την συνειδητή ιδεολογική διαστροφή του, ότι έστω εάν έκαναν κάποιοι τον Γκουεβάρα μπλουζάκια, το φάντασμά του θα το βρουν στο επόμενο μέλλον μπροστά τους.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/10/2009 13:56:06

    Πως να κανεις τον Οθελο με καουμποικο καπελλο... ΓΑΠΠ μου

    ΠΠ

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/10/2009 14:16:36

    πω πω πω φορτωμα ΓΑΠΠ το Μεγκα !!! γελανε τα τηλεκοντρολ !

    ΠΠ