23/09/2008 17:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και στα ελληνικά ΜΜΕ οι Γερμανοί

Ο όμιλος μέσων μαζικής ενημέρωσης RTL Group ανακοίνωσε ότι εξαγόρασε ποσοστό 66,6% στην ελληνικό όμιλο Alpha Media Group που ελέγχει το τηλεοπτικό κανάλι Alpha TV, έναντι 125,7 εκατ. ευρώ.

Βάσει των όρων της συμφωνίας, ο όμιλος RTL θα εκπροσωπείται στο ΔΣ του Alpha Media Group με πέντε, από τα συνολικά εννέα, μέλη, ενώ θα έχει και το δικαίωμα επιλογής του διευθύνοντος συμβούλου και του γενικού διευθυντή της εταιρείας.

Σημειώνεται ότι η συμφωνία υπόκειται στην έγκριση της ελληνικής Αρχής Ανταγωνισμού και αναμένεται να ολοκληρωθεί εντός του Οκτωβρίου ή του Νοεμβρίου.

Το πρώτο στίγμα που έδωσε ο Γερμανός Πρόεδρος του, RTL ήταν ότι δεν θέλει να είναι ούτε με την κυβέρνηση ούτε με την αντιπολίτευση, αλλά με την αλήθεια. Ίδωμεν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ελληνικό Μπουρδέλο avatar
    Ελληνικό Μπουρδέλο 23/09/2008 17:32:29

    Εμ έτσι τα μοιράζανε οι Γερμαναράδες τα ευρώ με τα ευρωπαϊκά προγράμματα και πακέτα;

    Έρχεται η ώρα που θα μας πάρουν και τα σώβρακα. Και δεν προλαβα ρε γ***το να οδηγήσω και καμμιά Πόρτσε προτού πάω για γκαρσόνι...

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/09/2008 17:50:53

    Κάποτε θα συμφωνούσα μαζί σας, πριν δω τους Καταλληλότερους Α και Β και τον καλύτερο Γιωργάκη.
    Μακάρι να έρθουν και άλλοι παίκτες του επιπέδου RTL να αρχίσουν να μαζεύονται οι ντόπιοι νταβατζήδες.
    Ας έρθει λοιπόν ένα ΜΜΕ στην χώρα που δεν θα έχει να κάνει δουλειές με το Δημόσιο.

  3. Jiovani avatar
    Jiovani 23/09/2008 18:04:28

    Δουλειές έχει, ξεχάσατε τον ΟΤΕ;
    Προφανώς θέλουν ν' ανοίξουν κι άλλες με κάποια τράπεζα ίσως, από τις μεγάλες.

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/09/2008 18:11:40

    ΣΥΓΝΏΜΗ, αλλά τη σχέση έχει η DT με το RTL?
    Επειδή είναι Γερμανοί?
    Μην τρελαθούμε, ούτε διόδια πήρε, ούτε δρόμους κατασκευάζει, ούτε διυλιστήρια έχει, ούτε καράβια, κλπ

  5. t avatar
    t 23/09/2008 18:37:59

    Μαρίας Ρεπούσης συνέχεια στην Κύπρο, με βήμα Τα Νέα
    Τα παιδιά αγνοούν «Όσα η ίδια (Κύπρος) προκάλεσε στους Τουρκοκυπρίους για να εθνοκαθάρει τη Μεγαλόνησο από το «σύνοικον» στοιχείο. Όσα προηγήθηκαν της τουρκικής εισβολής. Όσα καλύπτει η οδύνη της τραγωδίας. Όσα κρύβουν τα ομαδικά μνήματα»
    Η Κυρία Ρεπούση , μετά το βιβλίο της Στ΄Δημοτικού, αγωνίζεται με ένα ανεξήγητο πείσμα για τη στήριξη της τούρκικης προπαγάνδας.
    www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=87220&ct=1

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/09/2008 18:39:23

    λέτε να έχει άποψη για την Ζήμενς?

    ή θα έχει περισσότερες σοφτ τσόντες τα βράδια για να μην είμαστε στο πληκτρολόγιο?

    ας ψάξει κανείς ευρωπαϊστής τι εξαγορές έχει κάνει αντίστοιχες σε χώρες του τ. ανατολικού μπλοκ ή τα βαλκάνια, να πάρουμε μια ιδέα...

  7. ΕΡΑΤΩ avatar
    ΕΡΑΤΩ 23/09/2008 18:53:32

    Η RTL Group θεωρειται ως η μεγαλυτερη επιχειρηση ΜΜΕ στην Ευρωπη φτιαγμενη απο και για τα 4 Γερμανοφωνα κρατη Γερμανια, Λουξεμπουργκ (Γερμανικα παραλληλα Γαλλικα και Λουξεμπουργκισ/ κυρια γλωσσα), Αυστρια και Ελβετια
    με 42 ΤΒ καναλια και 32 ΡΑδιοσταθμους πανω στην Ευρωπαικη επικρατεια.


    http://de.wikipedia.org/wiki/RTL_Group

  8. nas avatar
    nas 23/09/2008 18:57:00

    Θα συναινέσει ο... Ρουσόπουλος;

  9. nikoleta avatar
    nikoleta 23/09/2008 19:10:19

    Μήπως αυτοί βγάλουν τα ονόματα όσων τα έπαιρναν από τη SΙΕΜΕΝS;
    O Ρουσόπουλος "ανέστησε" τις κακουργηματικές διώξεις για Κοντομηνά, επειδή πίστευε ότι όσοι είναι πίσω από την εξαγορά θα στήριζαν τη Ντόρα.
    Εντάξει τα 120 εκ. ευρώ που έδωσε. Το παθητικό του ALPHA, τα χρέη που αναλαμβάνει ο αγοραστής είναι πάνω από 150-200 εκ. ευρώ προς αποπληρωμή από τον αγοραστή.Αρα συνολικά μιλάμε για 300 εκ. ευρώ μαζί με τα "τρέχοντα". Κι όλα αυτά για το 4ο ελληνικό κανάλι σε τηλεθέαση...Περίεργο deal. Που να αποσκοπεί κανείς, ε ; Να βγάλει 500.000.000 από τον Λαζόπουλο και την "Αλίκη" αποκλείεται...

  10. Theodore avatar
    Theodore 23/09/2008 19:34:25

    Δεν τα ξερεις καλα.
    40 πηρε, συν τα χρεη, συνολο 122.
    Αυτα.

  11. Keep Talking avatar
    Keep Talking 23/09/2008 19:40:55

    Θα τους τρεχουν ολους με
    Eins!Zwei!Drei! και RAUS!
    Μπορει βεβαια οι Γερμανοι να τραβανε και τα μαλλια τους στο τελος διοτι ουδεμια σχεση εχει η αγγλο-σαξωνικη δημοσιογραφια με αυτο που εχει καταντησει η ελληνικη και δη η τηλεοπτικη.
    Προβλεπω οτι θα αναδιαμορφωσουν το προγραμμα και ο σωσων εαυτο σωθητο!
    Ελπιζω τουλαχισν να βοηθησουν να ξεφυγει το καναλι απο την "ειδησεογραφια της διαπλοκης"

  12. nikoleta avatar
    nikoleta 23/09/2008 19:57:31

    Τheodore,
    Εδωσε 125,7 εκατ ευρώ για το 66,6% των μετοχών του ALPHA. Αλλο τα XΡΕΗ ΣΕ ΠΙΣΤΩΤΕΣ, άλλο η ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΟΧΩΝ, άλλο τα ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΕΞΟΔΑ.
    Επέτρεψε μου να επιμείνω...

  13. ntinos avatar
    ntinos 23/09/2008 20:45:46

    Τώρα είναι που θα ξε-μάθουν όσα είχαν μάθει για τη δημοσιογραφία. Τους βλέπω στο τέλος να ξεπουλάνε όσο - όσο και όπου φύγει - φύγει.

  14. iakovos avatar
    iakovos 23/09/2008 21:34:41

    ΘΑ ΞΑΝΑΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΥΤΙ ΦΡΟΥΤΙ?

  15. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/09/2008 23:41:18

    Χίλιες φορές να πάρουν όλα τα κανάλια ξένοι. Πιο έντιμοι είναι και καλλίτερη αισθητική έχουν. Του χρόνου, μπορεί άνετα να είναι πρώτος ο Αλφα. Λίγο ζεστά να το πάρουν οι Γερμανοί, σιγά τον ανταγωνισμό που θα αντιμετωπίσουν! Πολλά, βέβαια, θα εξαρτηθούν από τις ειδήσεις. Ήδη και ο Σκάυ έχει κλάσεις ανώτερα δελτία ειδήσεων, μόνο και μόνο γιατί έχει ...κανονικά δελτία, ενώ τα άλλα είναι "μαϊμού": δελτία τύπου της κυβέρνησης, τα κρατικά, μονοθεματικά μετά σχολιασμού και πρακτορεία διαπλοκής, τα ιδιωτικά. Εδώ ...είναι πολλές φορές το Σταρ δεύτερο!

    Για δώστε καμιά πληροφορία, οι φίλοι γνώστες της Γερμανίας. Τι πολιτική και τι αισθητική άποψη προωθεί το RTL;

  16. ΕΡΑΤΩ avatar
    ΕΡΑΤΩ 24/09/2008 11:28:09

    Η πολιτικη αποψη του RTL, που γνωριζω απο τη γεννηση του ,ειναι ακρως αντικειμενικη και δημοκρατικη, ως ειθισται στα Γερμανικα ΜΜΕ.
    Στην αισθητικη δεν πιστευω ο Αλφα να κανει και τοσα αλματα, αφου απευθυνεται ποιοτικα στην ιδια τηλεθεατικη μαζα της ΤΒ φτηνοκουλτουρας

  17. miaouth avatar
    miaouth 24/09/2008 20:44:56

    @ "νήπιος γέρων" (17)
    Σίγουρα Γέροντα, θα γλυτώσουμε από ένα μέρος της πολιτικής πλύσης εγκεφάλου που υφιστάμεθα σήμερα. Θα μειωθεί κάπως και η επιρροή της χλεχλεδοκουλτούρας.
    Αλλά μή περιμένουμε φοβερές αλλαγές. Σε Νεοέλληνες κολλημένους στην TV θα απευθύνεται -θέλει δε θέλει - και ο Bertelsmann. Εννοείται πρέπει να βγάλει και κέρδος, με ότι κοινό υπάρχει.
    Οριακές αλλαγές. Αλλά απ' το ολότελα, καλή και η Παναγιώταινα, θα πεί κανείς.

  18. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 25/09/2008 03:12:01

    @ΕΡΑΤΩ: Thanks!

    Όσο για την "τηλεθεατικη μαζα της ΤΒ φτηνοκουλτουρας" και το άλλο που λέει ο/η miaouth "Σε Νεοέλληνες κολλημένους στην TV θα απευθύνεται", εγώ πιστεύω ότι, ΑΝ υπάρξει σοβαρό κανάλι στην Ελλάδα, θα τους ..."πάρει το σκαλπ"! Η Ελλάδα δεν είναι αυτό που φαίνεται. Υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων αποτραβηγμένων κατ' επιλογή από την "φτηνοκουλτούρα" και την "χλεχλεδοκουλτούρα". Εσείς, πχ, τέτοιοι είσαστε. Και οι φίλοι σας. Κι αυτοί που σας έκαναν έτσι, επίσης. Και ο πιο πολύς κοσμος είναι απηυδισμένος. Επιλογές δεν έχει. Ας είχε και θα βλέπαμε τι θα γινότανε.

    Και ανάμεσα σε όλους τους ξένους, αν έπρεπε να έχουμε supervisor, νομίζω μας ταιριάζουν καλύτερα απ' όλους οι Γερμανοί: απείθαρχοι και αρπακολλατζήδες εμείς, πειθαρχημένοι και οργανωμένοι αυτοί. Ψυχροί, μετρημένοι και προβλέψιμοι αυτοί, θερμοί, αστάθμητοι και απρόβλεπτοι εμείς. Όπως, επίσης, πιστεύω ότι ο εκ φύσεως απείθαρχος Έλληνας, πιο εύκολα να πειθαρχήσει σε Γερμανό, παρά σε ...αμερικανάκια, λόρδους και φλώρους.

    Δείτε τι έγινε με τον Ρεχάγκελ...

    Γνώση του αντικειμένου, που την έχουν, και έναν καλό μάνατζερ θέλει. Σκεφτείτε ότι το προϊόν στο οποίο θα επενδύσουν λέγεται "ΕΛΛΑΣ": 100 χρόνια υπερ-παραγωγών δεν φτάνουν για να καλύψουν το θέμα! Δεν νομίζω ότι υπάρχει Ιλιάδα και Οδύσσεια ούτε Αργοναυτική εκστρατεία και Περσικοί Πόλεμοι, (για να πούμε ένα ελάχιστο δείγμα), σε τηλεοπτικές παραγωγές πιστές στο πρωτότυπο- ντοκυμαντεριστικές. Σημειωτέον πως οι Έλληνες απέδειξαν στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών ότι, μπορούν να αφήσουν τον πλανήτη ...να ψάχνει το σαγόνι του στο πάτωμα, για κανά δίωρο!

    Καλό νέο το RTL, -παίδες!

    ΥΓ. Επιτρέπει το Σύνταγμα, άραγε, να δώσουμε το μάνατζμεντ της Κυβέρνησης σε μια Εταιρεία; Να πει, δηλαδή, ένα κόμμα στις προγραμματικές του δηλώσεις ότι, "ΑΝ βγούμε, θα δώσουμε στην τάδε Εταιρεία να εκτελέσει το πρόγραμμά μας". Γιατί, τότε, υπάρχει λύση στο νυν πολιτικό αδιέξοδο. (Προτείνω, μάλιστα, να είναι σουηδική η εταιρεία!)

  19. miaouth avatar
    miaouth 25/09/2008 16:42:04

    Γέροντα,εγώ συμφωνώ σχεδόν σε όλα.
    Το θέμα είναι να συμφωνούν και αρκετοί άλλοι.
    Η "κρίσιμη μαζα" που λένε.
    Άν υπάρξει, θα υπάρχει ελπίς (παρ' όλο που κι εγώ κι εσύ, "στην Ελλάδα ζείς")