19/12/2008 17:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και σαν σκιές επιστρέφουν

Τα σημαντικά γεγονότα που ακολούθησαν τη δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου, έδωσαν πρωτοφανώς μεγάλη τροφή -ίσως την περισσότερη μετά τη Μεταπολίτευση - για σοβαρούς προβληματισμούς γύρω από το που πηγαίνει η κοινωνία μας, η πολιτική, η οικονομία. Το κυριότερο είναι όμως, ότι στο προσκήνιο ξαναβγήκαν οι όροι εξέγερση, επανάσταση, κοινωνική έκρηξη, οργή κ.λ.π. Άπαντες, σε όλα τα κοινωνικά στρώματα, και κυρίως άτομα που, μετά από την έντονη συμμετοχή τους στα κοινά, κάθονταν για πολλά χρόνια σπίτι τους και στους καναπέδες, άρχισαν να κατεβάζουν τα παλιά καλά βιβλία των κλασσικών, για να βρουν και να ξαναθυμηθούν τι είναι εξέγερση, τι είναι μεταρρύθμιση, τι είναι επανάσταση και πως μπορεί να προσδιορίσει κανείς αυτό το εκρηκτικό κύμα κοινωνικής οργής.

Αν λοιπόν μπορούμε να κάνουμε μια προσωρινή εκτίμηση -ενόψει και των ενδεχόμενων εξελίξεων που θα σημειωθούν με το νέο έτος - αυτό ήταν το μεγάλο κέρδος για την ελληνική κοινωνία: Ότι αναρωτήθηκε που πάει.

Για όλα αυτά βεβαίως, πρέπει να ευχαριστήσουμε:

1.Τον Κώστα Καραμανλή, το μοναδικό αυτό πολιτικό φαινόμενο που ενώ κατάφερε να εκλεγεί πρωθυπουργός με τόσο μεγάλη διαφορά από το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης (5%), είναι έτοιμος να καταρρεύσει εξαιτίας ενός σπάνιου κυβερνητικού δείγματος ανικανότητας, διαπλοκής και αυθαιρεσίας.

2.Τον Κώστα Σημίτη (των Ιμίων, του Οτσαλάν, της υπερχρέωσης της χώρας λόγω των Ολυμπιακών και της εξάρτησης από τα διαπλεκόμενα συμφέροντα), καθώς και τον διάδοχό του Γιώργο Παπανδρέου, που άνοιξαν το δρόμο στον Κ. Καραμανλή.

3.Τους δύο καουμπόηδες ειδικούς φρουρούς που έσπρωξαν την  ιστορία μια ώρα νωρίτερα. Και αυτοί βέβαια, να μην υπήρχαν όλο και κάποιος άλλος θα βρισκόταν στη θέση τους.

4.Τον Έλληνα μικροαστό, που από την ανασφάλεια και τους φόβους έδειξε ανοχή στους μαθητές που κατέβηκαν στους δρόμους. Άλλωστε, δικά του παιδιά είναι τα περισσότερα από εκείνα που έβλεπε από τον καναπέ του στην τηλεόρασή.

5.Το διαπλεκόμενο οικονομικό κατεστημένο και τις κάθε λογής Μαρίες Αντουανέτες, που είναι τόσο αχόρταγες, ώστε δεν αφήνουν ούτε ψίχουλο παντεσπανιού να πέσει στο χώμα για τον λαουτζίκο.

6.Τον Συνασπισμό που, ενώ βλέπει ότι έχει ξεκινήσει το τραίνο της κοινωνικής έκρηξης, δεν ξέρει πώς να ανέβει και πάρει το τιμόνι στα χέρια του.

7. Δεν μπορούμε βέβαια να ξεχάσουμε το ΚΚΕ που, συνεπές με την παραδοσιακή γραμμή του, για μια ακόμη φορά λειτούργησε ως γνήσια συστημικό κόμμα.

Πάνω απ' όλα όμως, θέλουμε να ευχαριστήσουμε και να τους ευχηθούμε καλά Χριστούγεννα, σε εκείνες τις μανάδες και τους μπαμπάδες της γενιάς του Πολυτεχνείου και της Μεταπολίτευσης που κατέβηκαν στους δρόμους της Αθήνας, αναζητώντας τα παιδιά τους, δίνοντάς τους βαζελίνη, και συμβουλεύοντάς τα για το πώς πρέπει να αντιμετωπίζουν τα δακρυγόνα. Τους ευχαριστούμε επίσης, διότι μπήκαν στον κόπο να ανοίξουν μετά από πάρα πολλά χρόνια κανά βιβλίο των Μάρξ, Έγκελς, Λένιν, διότι είχαν ξεχάσει πως προσδιορίζεται ο όρος «Εξέγερση».

Άργησαν βέβαια, λίγο παραπάνω απ΄ όσο έπρεπε. Έστω όμως, και σαν σκιές, επιστρέφουν (;).    

ΣΧΟΛΙΑ

  1. lord avatar
    lord 19/12/2008 17:42:30

    Όλα τα λεφτά η φώτο.
    Τα ακουστικά γιατί τα φοράει; Για να πέρνει εντολές απο τον Τσίπρ;

  2. Διδακτικός avatar
    Διδακτικός 19/12/2008 17:44:49

    Για τα δακρυγόνα Maalox κι όχι λεμόνι,
    Μπάτσοι Γουρούνια δολοφόνοι!

    Σοβαρά τώρα, επ' ουδενί βαζελινή, στα καινούρια που ρίχνουν το κάνει πολύ χειρότερο.
    Μόνο Μααlox ή διάλυμμα σόδας.

  3. t avatar
    t 19/12/2008 17:45:23

    Η indymedia συνεχίζει την επίθεση
    ΜΑΝΙΦΕΣΤΟ ΕΞΕΓΕΡΣΗΣ
    Παρασκευή 19 Δεκεμβρίου 2008
    athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=950684
    (ΟΔΟΔΕΙΚΤΗΣ ΠΡΟΣ ΕΝΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΜΕΛΛΟΝ)

    1.ΔΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ – Ο ΠΑΛΙΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΘΑΜΜΕΝΟΣ ΚΑΤΩ ΑΠʼ ΤΗ ΣΚΟΝΗ ΤΗΣ ΠΛΗΞΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ
    2.ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΕΠΟΧΗΣ ΑΠΕΚΔΥΟΜΕΘΑ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΑΣ ΔΕΡΜΑ – ΟΛΟΓΥΜΝΟΙ ΚΙ ΩΡΑΙΟΙ ΩΣ ΟΝΕΙΡΑ ΕΑΡΙΝΑ, ΒΑΔΙΖΟΥΜΕ ΠΡΟΣ AYTO ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΑΝΕΡΩΘΕΙ ΑΚΟΜΑ
    3.ΚΥΟΦΟΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ – ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ
    4.ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΠΕΙΡΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΙΡΙΔΙΖΟΥΣΕΣ ΠΟΜΦΟΛΥΓΕΣ ΤΩΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΝ ΜΑΣ – ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΟΠΟ ΝΑ ΑΠΟΙΚΗΣΟΥΜΕ
    5.ΠΥΡΠΟΛΟΥΜΕ ΤΙΣ ΓΕΦΥΡΕΣ “ΠΑΡΕΛΘΟΝ” ΚΑΙ “ΜΕΛΛΟΝ” – ΔΕΝ ΜΑ΄Σ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΤΟ ΧΑΟΣ ΚΑΤΩ ΑΠʼ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΑΣ – ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΜΕΤΕΩΡΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΤΟΥ “ΤΩΡΑ”
    6.ΛΕΞΕΙΣ-ΜΟΛΟΤΩΦ ΣΚΑΝΕ ΣΤΑ ΜΥΑΛΑ ΚΑΙ ΠΥΡΠΟΛΟΥΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΙΣ – ΠΡΟΣΟΧΗ! ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΛΕΚΤΑ ΑΠʼ ΤΗ ΒΕΝΖΙΝΗ
    7. ΘΡΥΜΜΑΤΙΖΟΥΜΕ ΤΗ ΒΙΤΡΙΝΑ ΤΟΥ ΕΓΩΙΣΜΟΥ – ΚΑΙΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΜΕ Ο,ΤΙ ΦΥΛΑΚΙΖΕΙ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΜΑΣ
    8.ΟΙ ΚΡΑΥΓΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΟΜΑΤΑ ΜΑΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΓΑΝΤΙΑ ΚΛΑΔΙΑ –ΔΕΣΤΕ! ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝΟΥΝ ΣΧΟΙΝΙΑ – ΚΑΝΟΥΝ ΚΟΥΝΙΑ – ΓΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΚΡΕΜΟΥΝ ΕΝΑΝ ΧΟΝΤΡΟ ΤΡΑΠΕΖΙΤΗ
    9.ΠΩ΄Σ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΝΑ ΔΙΚΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΘΩΩΤΗΤΑ; – Η ΑΘΩΩΤΗΤΑ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙ ΣΕ ΑΧΡΗΣΤΙΑ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ
    10.ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΕΡΕΤΡΑ – Η ΤΑΞΗ, ΤΑ ΣΤΑΥΡΩΜΕΝΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟΥΣ
    11.ΔΕΣΤΕ! – ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΜΑΣ ΕΓΙΝΑΝ ΦΛΟΓΕΣ! ΨΗΛΑΦΟΥΝ ΤΑ ΣΚΟΤΑΔΙΑ
    12.ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΑΦΟ – ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΣΤΥΛΟ
    13.Η “ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ” ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΠΟΥ ΠΡΟΠΟΡΕΥΕΤΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ – ΞΑΦΝΙΚΑ ΣΧΙΖΕΙ ΤΟ ΦΟΡΕΜΑ ΤΟΥ – ΤΑ ΣΤΗΘΗ ΤΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΠΕΤΟΥΝ – ΣΤΗ ΘΕΑ ΤΟΥ ΑΙΔΟΙΟΥ ΤΟΥ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΞΟΥΣΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΥΠΟΧΩΡΟΥΝ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΤΕΣ
    14.ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΣΤΕΝΟΜΥΑΛΟΥΣ: ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΑΣ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ – ΑΦΗΣΤΕ ΚΕΝΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΑΣ, ΝΑ ʼΡΘΟΥΝ ΤΑ ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ ΝΑ ΦΩΛΙΑΣΟΥΝ. ΝΑ ʼΡΘΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η ΑΝΟΙΞΗ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ!
    15.ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ: ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ – ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ. Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ – ΤΩΡΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ – ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΕΝΤΟΣ ΜΑΣ
    16.ΜΕ ΒΟΓΓΗΤΑ, ΣΚΟΤΑΔΙΑ, ΔΑΚΡΥΑ, ΚΡΟΤΟΥΣ, ΚΡΑΥΓΕΣ, ΛΑΜΨΕΙΣ, ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΥΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ Θʼ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΙΟ ΤΡΥΦΕΡΟ, “Σʼ ΑΓΑΠΩ”
    17.ΜΕ ΤΑ ΚΟΥΡΕΛΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΛΙΑΧΤΩΝ ΜΑΣ, Ο ΑΝΕΜΟΣ ΡΑΒΕΙ ΤΟ ΦΟΡΕΜΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΕΠΟΧΗΣ
    18.ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΝΑ ΦΟΒΑΣΤΕ – ΝΑ ΦΟΒΑΣΤΕ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ – ΓΙΑΤΙ Ο,ΤΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΣΤΕ, ΑΥΤΟ ΑΝΑΠΟΤΡΕΠΤΑ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ
    19.ΦΟΒΑΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ΄ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΑΤΕ – ΕΙΣΤΕ ΕΝΑ ΑΝΟΥΣΙΟ ΟΝΕΙΡΟ – ΜΟΛΙΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΘΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙΤΕ ΣΑΝ ΠΡΩΙΝΗ ΟΜΙΧΛΗ – Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΑΚΟΜΑ
    20.ΘΑ ʼΡΘΕΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΙΤΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΤΙ ΜΑ΄Σ ΧΡΗΣΙΜΕΥΑΝ
    21.ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΑΠΑΞ ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ: Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΧΩΡΙΣ ΕΜΑΣ – ΕΜΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΗΝ (ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ) – Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΡΟΥΦΑΕΙ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΜΑΣ – ΛΕΗΛΑΤΕΙ ΤΗ ΖΩΗ
    22.ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ, ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ! ΕΜΦΑΝΙΣΤΕ ΚΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΝΟΙΓΟΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΒΛΕΦΑΡΑ
    23.ΖΩ ΠΟΙΗΤΙΚΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ, ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΩ ΚΟΣΜΟΥΣ – Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ Ή ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΗΤΙΚΗ, Ή ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ
    24.ΔΕΣΤΕ! ΜΕΣΑ ΑΠʼ ΤΟΥΣ ΚΑΠΝΟΥΣ ΤΩΝ ΔΑΚΡΥΓΟΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΥΡΠΟΛΗΜΕΝΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ, Η ΣΕΛΗΝΗ ΔΙΑΒΑΙΝΕΙ ΑΤΑΡΑΧΗ – ΑΦΟΥΓΚΡΑΣΤΕΙΤΕ! ΜΕΣΑ ΑΠʼ ΤΟΥΣ ΚΡΟΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ, ΜΙΑ ΑΠΟΚΟΣΜΗ ΜΕΛΩΔΙΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ
    25.ΧΡΟΝΙΑ ΚΟΥΚΟΥΛΩΜΕΝΟΣ ΚΑΤΩ ΑΠʼ ΤΙΣ ΒΡΩΜΙΚΕΣ ΚΟΥΒΕΡΤΕΣ ΤΗΣ ΑΝΙΑΣ, ΔΕΝ ΕΥΡΙΣΚΑ ΛΟΓΟ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΑΠʼ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ – ΞΑΦΝΙΚΑ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΠΕΤΑΧΤΗΚΑ ΟΡΘΙΟΣ
    26.ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΕΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΕΧΕΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ – ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟΣ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΖΕΙ
    Κατανοήσατε τα παραπάνω?…..

  4. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 19/12/2008 17:58:50

    Ότι θα γινόταν και μαρξιστική διδαχή δεν το περίμενα. Τα βιβλία του Μαρξ και του Λένιν μας μάραναν.

    Όσο για το ΚΚΕ, είναι βαθιά χωμένο στο σύστημα, ωστόσο, μπορείς να το κατηγορήσεις επειδή δεν συναινεί στη βιαιότητα;

  5. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 19/12/2008 18:01:29

    Δεν θυμάμαι πώς λέγανε εκείνη την αμερικάνικη ταινία με τον Τζέφ Μπρίτζες (ως εξωγήινο) και την Κάρεν Άλλεν. Γιατί μού την θύμισε το ως άνω "μανιφέστο της εξέγερσης"; "Απεκδυόμεθα το παλιό μας δέρμα. Κυοφορούμε τους εαυτούς μας". Όπερ έδει δείξαι!

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 19/12/2008 18:03:33

    Μα το πρόβλημα αυτό ακριβώς είναι:
    -η κοινωνία δεν αναρωτήθηκε που πάει γιατί δεν έχει πουθενά να πάει.
    -και ένα σύστημα (σύστημα ως κάθε οργανωμένη λειτουργική οντότητα) που δεν έχει στόχο δεν έχει λόγο ύπαρξης.
    -η αποχαύνωση του ζάπινγκ και η ψευδαίσθηση της εικονικής πραγματικότητας τελείωσε τώρα που έχουμε κρίση
    Σε περίοδο κρίσης δεν χρειαζόμαστε πολιτικούς Καλοχερέτες (ετελείωσε) αλλά Μαυρογυαλούρους να κάνουν τις ρίξεις τους.
    Δυστυχώς δεν βλέπω να υπάρχει κάποιος....

  7. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 19/12/2008 18:03:41

    "Κυοφορούμε τους εαυτούς μας". Ίσαμε τώρα γνωρίζαμε την ταυτολογία στην Λογική. Τώρα την συναντάμε και στην Βιολογία.

  8. Siopilos avatar
    Siopilos 19/12/2008 18:04:33

    Προς lord

    Eχεις μήπως ακούσει κάτι για τον κομαντάντε ΜΑΡΚΟΣ??? ( ΜΕΞΙΚΟ)

    Που να έχεις ακούσει φουκαρά!!!!
    Για αυτό δεν έχεις ιδέα ποιός είναι στη φωτογραφία.
    Πήγαινε παίξε με το κουβαδάκι σου σε παρακάτω blog!!!
    Γρήγορα εξυπνάκια !!!!

  9. ΠΥΡΣΟΣ 4 avatar
    ΠΥΡΣΟΣ 4 19/12/2008 18:05:04

    ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΟ ΤΗΛΕΑΣΤΥ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΗΜΕΡΑ.


    ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΜΜΑΘΗΤΕΣ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΩΡΑΪΤΗ ΣΤΙΣ 22 ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΤΥ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΓΗΠΕΔΟ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ. ΓΙΑ ΤΑ 40... ΜΕ ΚΛΑΜΑ ΠΟΛΥ ΔΙΚΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΚΛΥΝ;

    ΤΙ ΘΑ ΠΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΥΞΟΚΛΑΙΝΕ ΨΕΥΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟΧΑΜΕΝΟ ΟΝΤΩΣ ΝΕΟ;

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 19/12/2008 18:05:05

    η κυοφορία δεν με ανησυχεί (ως πατέρα) το αποτέλεσμα και η διαχείριση της γέννας με ανησυχεί.

  11. οκτώ avatar
    οκτώ 19/12/2008 18:07:43

    Πώς να επιστρέψουν οι σκιές ;
    Εχουν χάσει την φόρμα τους, τόσα χρόνια σε καθίσματα BMW, ταμπουρωμένες σε μεζονέτες, με την χοληστερίνη στα ύψη, δεν μπορούν ούτε σκάλες να ανέβουν εάν είναι χαλασμένο το ασανσέρ.

  12. donaE avatar
    donaE 19/12/2008 18:15:12

    Οχι μονο οι διαφοροι οροι επεστρεψαν αλλα θα ορισθουν πλεον εκ νεου με περιεχομενο που ισως ακομα δεν φανταζομαστε,μαλλον.Παντως ο Ελληνας μικροαστος δεν ξερω αν νικησε τους φοβους του η απλως κοιταει το αμεσο συμφερον του πραγμα που ειναι πρωταρχικο χαρακτηριστικο του.

  13. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 19/12/2008 18:17:34

    Και δηλαδη, εσυ τα εβαλες, γιατι τα συνυπογραφεις, η γιατι τα δειχνεις για να καταλαβουμε και να κανουμε κατι για να μη γινουν;
    Γιατι, ξερεις, αμα μια κοινωνια,εχει εδραιωθει κπως και εχουν μπει τα 10 μυρια κπουτακια στη θεση τους,δεν ειβναι και τοσο ευκλο να τα βγαλεις και να τους αλλαξεις θεση.
    Θα γινει της πουτανας.
    Και θα πρεπει να ξερεις, οτι τοτε, μιλαμε για πολεμο, οπου θα πεσουν κορμια.
    Οχι ενα σαν το μικρο στα Εξαρχεια, αλλα χιλιαδες.
    Και τοτε, δεν πρεοκειται να βγαινει ο καθε μαλακας δημοσιοκαφρος να κανει το σωτηρα.
    Ετσι και βγουνε απ τις θηκες τα κουμπουρια, παει, τελειωσε,θα παει μεχρι τερμα.
    Θα επρεπε να ξερεις, η να εχεις διαβασει εστω, οτι το εργο το εχουμε ξαναπαιξει στην Ελλαδα, και το αποτελεσμα ηταν να γυρισουμε πισω καμια 50ρια χρονια.
    Και να μας κυνηγαει ακομα,παρ ο,τι περασαν 60 χρονια.
    Τωρα αν μερικοι, ειναι ψυχοπαθεις και θελουν να ανοιξουν την πορτα του φρενοκομειου, πιστευω οι πολλοι, να μη τους αφησουν.

  14. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 19/12/2008 18:18:50

    "Έστω όμως, και σαν σκιές, επιστρέφουν" πως να επιστρέψουν Factorx, έχουν ...σφηνώσει στις πολυθρόνες και στους καναπέδες κάνοντας δουλειά με το κράτος οι περισσότεροι....

  15. KaryID avatar
    KaryID 19/12/2008 18:19:26

    @Σιωπηλός: ήθελα να ρωτήσω για τη φωτογραφία, γιατί μου θυμίζει λατινοαμερικανική ήπειρο.

  16. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 19/12/2008 18:23:20

    Ξαναγραφω την 3η και 4η σειρα, γιατι την εκανα σκατα.
    Γιατι, ξερεις, αμα μια κοινωνια,εχει εδραιωθει καπως και εχουν μπει τα 10 μυρια κουτακια στη θεση τους,δεν ειναι και τοσο ευκολο να τα βγαλεις και να τους αλλαξεις θεση.

  17. Orestios avatar
    Orestios 19/12/2008 18:28:28

    Η ανατροπή του Υπαρκτού Καπιταλισμού.

  18. Νἰκος avatar
    Νἰκος 19/12/2008 18:28:28

    δεν θα μπορω παρα να συμφωνησω με τα σημεια του κειμενου σου ΠαρΧ.

    Αλλα, θελω να υπενθυμισω τι γραφει η σημερινη Ελευθεροτυπια για τον θανατο του Αλεξη Γρ.

    "Η «Ως προς το ενδεχόμενο εποστρακισμού (εκτροπής) της πειστήριας βολίδας "20525/ΠΒ", σημειώνεται ότι η μορφολογία της παραμόρφωσης-επιπεδοποίησης, η θέση της (έναρξη της παραμόρφωσης) από σημείο πλησίον της κορυφής της (πλαϊνό τμήμα) μέχρι τη βάση της, το ανέπαφο της κορυφής της και της υπόλοιπης κυλινδρικής της επιφάνειας, η ύπαρξη συνεχόμενων γραμμωτών ιχνών (μορφής αποξέσεων) και διάσχισης-διάρρηξης του μεταλλικού περιβλήματος επί της επιπεδοποιημένης-πεπλατυσμένης επιφάνειας (παράλληλα ως προς τον επιμήκη άξονα της βολίδας) είναι στοιχεία απολύτως συμβατά με πρόσκρουση της βολίδας σε σκληρή-ανένδοτη επιφάνεια, με το πλαϊνό τμήμα της και στη συνέχεια εποστρακισμού της (εκτροπής της) από την επιφάνεια αυτή». Ας μην βιαστουν οι χρησιμοι ηλιθιοι να πουν "με το μερος της φασιστικης αστυνομιας εισαι;"

    Και ρωτω, γιατι ακρα του ταφου σιγη για τον εξοστρακισμο; Με ψεμματα που βολευουν τα κομματα ειδικα τον USΙΡΙΖΑ πως θα παει μπροστα η ταλαιπωρη, λογω βλακειας, χωρα;

    Τοση πια κομματικη εθελοτυφλια που γινεται μανια αυτοκαταστρφοφης σας εχει πιασει;

  19. οκτώ avatar
    οκτώ 19/12/2008 18:30:16

    @20
    Η ανατροπή του Κρατικού Μονοπωλιακού Καπιταλισμού.

  20. Orestios avatar
    Orestios 19/12/2008 18:32:01

    @ οκτώ
    Κάτι τέτοιο δεν πρέσβευε και ο Υπαρκτός Σοσιαλισμός?

  21. οκτώ avatar
    οκτώ 19/12/2008 18:47:59

    @22
    Ποιά είναι η διαφορά ενός θύματος του Υπαρκτού Σοσιαλισμού, με ένα θύμα του Κρατικού Μονοπωλιακού Καπιταλισμού ;

  22. Stathis avatar
    Stathis 19/12/2008 18:51:37

    Λυπάμαι πολύ γιατί δυστυχώς η εξεγερμένη οργή μεταφράζεται από το Indymedia σε ένα παραλήρημα ψευδοποίησης τύπου Φανφάρα ("άσπρα κοράκια, μαύρα κοράκια....") και συνδυασμού ληγμένων χαπιών και κάνναβης τρίτης διαλογής...Εγώ ξέρω ένα πράγμα και μην βιαστούν μερικοί να με χαρακτηρίσουν: αυτά τα βλέπουν κάτι ρουμάνοι γείτονές μου, οι αισίως έχουν αποκτήσει το 3ο αυτοκίνητό τους, - BMW - με πολύ σκληρή δουλειά, κάνοντας όλες εκείνες τις βρώμικες χειρωνακτικές εργασίες που τα καλομαθημένα παιδάκια μας (αλλά και εμείς οι μεγαλύτεροι) απαξιούν να κάνουν και γελούν μ'αυτά που συμβαίνουν. Αλήθεια, κανείς δεν έχει ρωτήσει το 1 και πλέον εκατομύριο οικονομικών μεταναστών ποιά είναι η θέση του απέναντι σε όλα αυτά. Ότι συμβαίνει, αφορά και αυτούς, ως οργανικά μέλη της κοινωνίας μας που πληρώνουν φόρους και εισφορές και λούζονται το ίδιο "κράτος", την ίδια αβελτηρία, την ίδια ανικανότητα.

  23. Orestios avatar
    Orestios 19/12/2008 18:52:29

    @ #23
    Στην ποιότητα του φερέτρου

  24. οκτώ avatar
    οκτώ 19/12/2008 18:53:54

    @26
    Σωστός.

  25. pord avatar
    pord 19/12/2008 18:57:06

    Όλα τα λεφτά τα σχόλια του lord!

    Εντολές παίρνει από τον David Niven.

    To "παίρνει" με "αι", by the way.

  26. Orestios avatar
    Orestios 19/12/2008 18:57:20

    @ #27
    Το θέμα είναι πως σήμερα οι "επαναστάτες" θυμίζουν τους μελανοχίτωνες και την πορεία από το Μιλάνο στη Ρώμη

  27. Suhoi avatar
    Suhoi 19/12/2008 19:00:51

    Α, ξεχάσαμε να ευχαιστήρσουμε τον Δήμαρχο Αθηναίων, κ.Κακλαμάνη, για την ευγενική του χορηγία, να προσφέρει δύο χριστουγεννιάτικα δέντρα να καούν, προφανώς, εις ένδειξιν συμπαράστασης στους διαδηλωτές. Ετσι, ο κ.Κακλαμάνης γίνεται, όχι μόνον ο πρώτος Δήμαρχος Αθήνας, αλλά και ο πρώτος παγκόσμιος Δήμαρχος, που είχε το φωτεινότερο χριστουγεννιάτικο δέντρο στον κόσμο.

  28. Orestios avatar
    Orestios 19/12/2008 19:01:43

    @ Stathis
    η "επαναστατική" ντιρεκτίβα των ινδιάνων θυμίζει το "πλίνθοι και κέραμοι ατάκτως ερριμμένοι"

  29. οκτώ avatar
    οκτώ 19/12/2008 19:04:55

    @29
    Εντάξει λοιπόν, πάρε την καρυδιά εσύ για να πάρω εγώ το μαόνι.

  30. xxx- avatar
    xxx- 19/12/2008 19:05:37

    @Orestios:Υπαρκτός ή όχι, ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω. Μιλόντας στό τώρα , αν νομίζεις με αυτά που έρχονται ότι το 20% θα καλοπερνάει και το 80% που θα υποφέρει, θα αφήσει τα πράγματα έτσι ,είσαι βαθιά νυχτωμένος!!Υποχρεωτικά η κοινωνία θα ακολουθήσει αριστερή κατεύθυνση,με τις όποιες σύγχρονες λύσεις θεωρεί σωστές!!Αυτό πρέπει να κάνουν και οι πιο συνετοί,αν αγαπούν τη χώρα τους,το λαό τους και όχι τον αλληλοσπαραγμό!!

  31. Orestios avatar
    Orestios 19/12/2008 19:11:50

    @ xxx-
    H κοινωνία θα ακολουθήσει το συμφέρον της. Ούτε αριστερά, ούτε δεξιά. Το υποχρεωτικό είναι και λίγο καθεστωτικό, δεν βρίσκεις? Άσε που δηλώνει υποτιμητική διάθεση στην αντικειμενική κρίση του λαού. Φίλε η κοινωνία δεν θέλει κηδεμόνες. Κηδεμόνες θέλουν οι αναξιοπαθούντες.

  32. Stathis avatar
    Stathis 19/12/2008 19:16:46

    Και να προσθέσω εδώ ότι, για να μην δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις, σε καμμία περίπτωση δεν χωρά σύγκριση των διαφόρων "ποιητών" με την μορφή του θρυλικού πλέον Commandante Marcos, του ηγέτη των εξαθλιωμένων χωρικών Zapatistas, ο οποίος εγκατέλειψε τον καθηγητικό θώκο του και το κοινωνικό status και συντάχθηκε μαζί τους, σαν ηγέτης. Και σε καμμία περίπτωση δεν ήταν """"""αντιεξουσιαστής""""""" του κ@#$%ου όπως κάτι παιδάκια, όπως εκείνοι οι γιοί των δικαστικών ή ο γιός του Βούτση, που νόμιζε ότι η ένοπλη δράση ισοδυναμεί με μπάχαλο. Στον ισπανικό εμφύλιο οι αναρχικοί, μεγάλη και υπολογίσιμη πολιτική δύναμη, ήταν συντεταγμένοι στρατιωτικά στο πλευρό των δημοκρατικών δυνάμεων εναντίον του Franco και σε καμμία περίπτωση δεν είχαν σχέση με τυπάκια που επειδή ακούνε hardcore punk και φοράνε σκισμένα allstar έγιναν ξαφνικά αντάρτες πόλεων. Το ξέρω ότι θα πείτε "βάλε φρένο", αλλά, να, δεν άντεξα και τα είπα!!!

  33. Orestios avatar
    Orestios 19/12/2008 19:17:31

    @ οκτώ
    Αν είναι να το χαρείς, χαλάλι σου. :)

  34. KaryID avatar
    KaryID 19/12/2008 19:18:29

    Εγώ δεν βλέπω σκιές, αντίθετα είναι ξεκάθαρα τα πράγματα.
    Τα κουρασμένα παλληκάρια αποσύρθηκαν και γίνεται ηλικιακή ανανέωση.
    Αν είσαι από τα 16-17 στο δρόμο, στα 30 αρχίζεις και το ξανασκέφτεσαι, στα 35 μάλλον έχεις "νοικοκυρευτεί" κιόλας, στα 40 είσαι και ακούγεσαι γραφικός αλλά και πάτρονας ταυτόχρονα, οπότε αν έχεις μια σταλιά μυαλό σταδιακά "την κάνεις" από το προσκήνιο με μικρά πηδηματάκια.
    Δεν "παραδίδεις τα όπλα", απλά τα μεταβιβάζεις.

  35. xxx- avatar
    xxx- 19/12/2008 19:29:58

    @Orestios:Κανείς δεν μίλησε για κηδεμόνες και φυσικά το συμφέρον της θα κοιτάξει η κοινωνία!!Όμως για να συμβούν αυτά που γράφεις πρέπει να υπάρχει μεσαία τάξη κι αυτή σε λίγα χρόνια θα έχει σβήσει!!!

  36. Orestios avatar
    Orestios 19/12/2008 19:32:02

    @ #39
    Πως το ξέρεις? Και η αριστερά θα την κρατήσει ζωντανή?

  37. marta avatar
    marta 19/12/2008 19:39:16

    Με συγχωρείτε οι πιό διαβασμένοι και παρακολουθούντες τα γεγονότα (δεν βλέπω τηλεόραση και η ενημέρωση από τα blog άρχισε κι αυτή να είναι θολή και προβληματική) ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ? Τόσες μέρες δεν το έχω καταλάβει (και η επανάσταση είναι του indymedia όχι του ΣΥΡΙΖΑ αν κατάλαβα καλά εκτός κι αν ενοποιήθηκαν) Παρακαλώ όχι απαντήσεις του τύπου ζητάμε ένα καλύτερο αύριο, να κάνουμε τα όνειρά μας, ισότητα, ευτυχία για όλους και ελευθερία στις πάπιες ναι? ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ σε τί επιτέλους? Σκέτη?

  38. Orestios avatar
    Orestios 19/12/2008 19:42:42

    @ marta
    Αυτό αναρωτιέται και ο λαός. Το αιτημα.
    Πιθανόν να είναι το "μη μας ξεβολεύετε". Αν κρίνω από την επαναστατική διάθεση των καθηγητών.

  39. xxx- avatar
    xxx- 19/12/2008 19:50:25

    @Orestios:Είναι 'ηλίου φαεινότερον',μετά την οικονομική κρίση τα ξαναλέμε!!Πάντως,τα κόμματα δεν θα είναι με τη σημερινή μορφή και πάνω σε αυτή τη βάση ούτε και η αριστερά που νομίζεις ή βλέπεις, φυσικά και η οριοθέτησή της,αλλά ούτε και το ζητούμενο σαν στόχος!!!Τη σημερινή κατάσταση, ανέλυαν 2τη φιτητάκια πριν ένα χρόνο!!Η Ελλάδα 'δυστυχως' έχει πολλά πτυχία και καλά μυαλά.....αν και είναι άνεργα....!!!Είναι έτη φωτός μπροστά από αυτούς που τους κυβερνούν...ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΥΣΤΥΧΙΑ!!!

  40. Orestios avatar
    Orestios 19/12/2008 19:52:47

    @ xxx-
    Ο ήλιος είναι πράσινος?

  41. xxx- avatar
    xxx- 19/12/2008 19:57:48

    Κι αυτός θα είναι στο κόλπο!!!!

  42. marta avatar
    marta 19/12/2008 19:59:26

    @Ορεστιος Και επειδή εγώ πάω ακόμα με τις σκάλες δέκα μέρες που ήμουν για δουλειά στην αθήνα κατέβηκα και στις διαδηλώσεις να δώ τι τρέχει και τη νύχτα πήγα να χαζέψω (όπως και πολλοί άλλοι....) στον κλεφτοπόλεμο των "κουκουλοφόρων με τα ΜΑΤ. Καμιά σχέση πρώτον οι δύο κόσμοι, οι πρωινές πορείες των μαθητών διαλυόντουσαν με ραντεβού στις γνωστές καφέ, και τα επεισόδια τη νύχτα τελείως διαφορετικά οργανωμένα και μάλον σαν κοινός χορός που και οι δύο ξέρανε τα βήματα (βαρετό θα έλεγα) Κάποια επεισόδια στις πορείες ήταν πολύ πιό ήπια από παλιότερες εποχές (και τα δακρυγόνα καμία σχέση με τα παλιά που θυμόμουνα της πλάκας είναι σε μιά ώρα περνάει) και βαρετά θα έλεγα. Επανάσταση δεν είδα, προβοκάτσιες είδα, και την παρακμή των "επαναστατών" Μόνο οι Δημοσιογράφοι δείχνουν τέτοια αγωνιστικότητα στο χαρτί...
    Άσχετο. Η φοβερή δολοφονική σφαίρα σταμάτησε στο μικρό δακτυλάκι του παιδιού χωρίς να χτυπήσει τίποτα σημαντικό? (Μόλις το άκουσα στο ράδιο, το έσωσε λέει από κάτι σοβαρότερο) Δηλαδή αν δεν χτύπησε το κόκκαλο (κοκκαλάκι..) το μικρό δακτυλάκι έχει μόνο δέρμα, που σταμάτησε δηλαδή? Μας δουλεύετε όλοι?

  43. Orestios avatar
    Orestios 19/12/2008 19:59:36

    :)

  44. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/12/2008 20:02:01

    Οσα βιβλια και να διαβάσουν δεν θα βρουν απαντήσεις στο τι πρεπει να κάνουν ακόμη και αν ήσαν στην εξουσία.
    Τα δεδομένα είναι ότι η Ελλάδα είναι η 26η χώρα του κόσμου σε βιοτικό επίπεδο και κατά πολύ πλουσιοτερη από όλες τις γειτονικές.
    Η θέση αυτή οφείλεται όχι σε καμμια μεγάλη βιομηχανία -αυτό για όσους φαντασιωνονται εργατικές εξουσίες - αλλά αποκλειστικά στη ΝΑΥΤΙΛΙΑ,τον ΤΟΥΡΙΣΜΟ και τα ΠΑΚΕΤΑ από την ΕΕ.
    Και τα τρία αυτά είναι εκτός εμβελείας των φερέλπιδων επαναστατών.Για να είσαι ανταγωνιστικός στον τουρισμό πρέπει να εξυπηρετείς τους ξένους πελάτες καλύτερα και φθηνότερα από τις άλλες χώρες.
    Η ναυτιλία έχει το εξής προσόν όπως είπε ένας εφοπλιστής από τη δεκαετία του 60 στον Ηλιου : Τα πλοία κύριε πρόεδρε έχουν ΠΡΟΠΕΛΛΑ και ΦΕΥΓΟΥΝ.
    Αν η Ελλάδα ήταν τόσο άσχημα δεν θα γέμιζε από όλους τους Βαλκάνιους για ενα κομμάτι ψωμί.
    Εγραφε χθες μια τουρκική εφημερίδα τι θα έπρεπε να γίνει στην Τουρκία με 3 φορές μικρότερο βιοτικό επίπεδο αν αυτά γίνονται στην Ελλάδα.

  45. xxx- avatar
    xxx- 19/12/2008 20:24:36

    @47 Γέμιζε!!

  46. xxx- avatar
    xxx- 19/12/2008 20:35:28

    @48 αναφέρομαι!!ΝΑΥΤΙΛΙΑ,ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ....αγόρασε μαντήλια!!

  47. osaperas avatar
    osaperas 19/12/2008 20:51:25

    Μήπως ξεχάσατε και κάποια άλλα;
    Τράφικινγκ, ναρκωτικά και όπλα;

  48. KaryID avatar
    KaryID 19/12/2008 20:55:14

    Επίσημα στον προϋπολογισμό είναι αυτά, χοντρικά 25% τον αναθεώρησε πέρσι προς τα πάνω ο γελοίος, στο λογαριασμό άδηλο ΑΕΠ, κάτι τέτοιο.
    Μιλάμε για απίστευτους τύπους, master επί της μαύρης οικονομίας δίνει το Eggschool.

  49. lord avatar
    lord 19/12/2008 21:41:03

    προς siopilo καλύτερα με το κουβαδάκι μου παρά με την κουκούλα!
    Αλλά απο οτι βλέπω εσένα σου αρέσει κάτι άλλο, φυσικά έχω και απο αυτο να σου δώσω να παίξεις!
    Μαμόθρεφτο του κερατά που θα μου πεις εσύ για επανάσταση.

  50. Νἰκος avatar
    Νἰκος 19/12/2008 22:40:32

    Η κυρια, κατ'εμε, ερμηνεια για τον νεο πυροβολισμο νεου ειναι οτι αυτος που το εκανε μαζι με αυτους που το σχεδιασαν υπολογιζαν σωσαα στην ενδημικη πλεον βλακεια των ελλαδικων να κανουν "έξεγερση". Μετα να ακολουθησει μετα η 5η φαλαγγα του USΙΡΙΖΑ, οι κουκουλοφοροι, και μετα ΟΛΟΙ μα ολοι να βλακολογουν αεναα επι παντος επιστητου, και η -ο Θεος να την κανει-κυβερνηση να "άναλαμβανει τις ευθυνες της (εδω γελαμε), οι αλλοι αν αλληλοκατηγορουνται για να αναληφθουν οι ευθυνες. Τραγελαφος.
    Παθητικοι ανθρωποι, σε ενα παθητικο κρατος-χωρο με παθητικες ζωες να αλληλοκαταστρεφονται.

    Μωραινει Κυριος ον (ή ους) βουλεται απωλεσαι.

  51. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 19/12/2008 22:45:01

    Αφού οι μικροαστοί ξεπατωθήκανε με τη μελέτη του Μάρξ, ίσως συνάντησαν και εκέινη τη φράση, που λέει, ότι η ιστορία λαμβάνει χώρα σαν δράμα, ενώ όταν επαναλλαμβάνεται, σαν φάρσα.
    Όσο αφορά τη θεωρία, ότι ο Γρηγορόπουλος εκτελέστηκε με μπιλιάρδο σφαίρας, αναπάντητα μένουν τα ερωτήματα απέναντι στους φωστήρες της βαλλιστικής, γιατί η φορά του βλήματος ήταν κεκλιμένη από πάνω προς τα κάτω (κάντε ένα τριγωνομετρικό υπολογισμό για τα 25 μέτρα απόστασης του Κορκονέα, για να καταλάβετε που βρισκόταν ο εκτελεστής) καθώς και γιατί ο υποτιθέμενος τρίτος κάλυκας δεν εντοπίστηκε όταν έγινε αυτοψία, αλλά πολύ αργότερα.
    Το κύριο μέλημα των μικροαστών είναι το βόλεμα. Ιδιαίτερα όταν πρέπει να βάλουν το μυαλό τους να δουλέψει.

  52. donaE avatar
    donaE 19/12/2008 23:11:21

    Ναι μποτιλια,οταν ξεβολεφτουν οι μικροαστοι,ειναι ικανοι και να εξεγερθουν και να το πουν οπως θελουν αυτο.

  53. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 19/12/2008 23:27:14

    @donaE
    Να δούμε τι θα απομείνει από την "εξέγερσή" τους στις αρχές Φεβρουαρίου, όταν έχει ατονίσει η αντίθεση Κρόνου/Ουρανού και ετοιμάζονται οι νέοι πασάδες για τις καρέκλες.
    Εδώ θα είμαστε (επιμένοντες στις αρχές μας).

  54. donaE avatar
    donaE 19/12/2008 23:38:41

    @Μποτιλια Η εξεγερση θα εχει περασει στην ιστορια,και θα την εκμεταλλευτουν ποικιλοτροπως σε καθε αγορα,αφου μετασχηματιστει σε αγαθο.Καινουργιες ιδεοληψιες.

  55. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 19/12/2008 23:40:05

    Αυτο που ειπε ο φιος για τους Ρουμανους, ισχυει και για τους Αλβανους.
    Ξερετε ποσοι απ αυτους,εχουν αγορασει διαμ/τα σε λαικες συνοικιες,μεταχειρισμενα βεβαια,αλλα δικα τους,δουλευοντας δυο και τρεις δουλειες,αυτοι,οι γυναικες τους και τα παιδια τους;
    Και ποσα απο τα παιδια τους, μπαινουν σε Σχολες, χωρις να δωσουν μια σε φροντιστηρια;
    Αλλα οι δικοι μας, δε γουσταρουν χειρωνακτικες εργασιες.Θελουν μεγαλεια.
    Και μετα, τους φταιει το συστημα.
    Α ρε Αρσενη, δεν ησουν δυνατος, να κρατησεις τη μεταρρυθμιση που εκανες, και που εμποδιζε τον καθε ασχετο, να παιρνει χαρτι Λυκειου, οπως γινεται τωρα.Και μετα,να τρωει τα λεφτα του πατερα του,εδω κι εκει.
    Τωρα ομως, πληρωνονται οι λογαριασμοι.

  56. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 19/12/2008 23:53:20

    Προβοκάτωρ, οι μόνοι που ειχαν γίνει πλούσιοι επι αλλαγής Αρσένη, ήταν οι ίδιαιτεράκηδες, τα φροντιστήρια, οι νευρολόγοι που έδιναν ηρεμιστικά στα 16χρονα στα πρόθυρα κατάρρευσης, γονείς σε κατάσταση υστερίας απο την κατάρρευση του οικογενειακού προυπολογισμού απο την παράνοια ενός συστήματος που ήθελε τους πάντες πρωταθλητές σε μαραθώνιο και πένταθλο μαζί για μία θέση στον προθάλαμο της ανεργίας. Ευγε στον Αρσένη.

  57. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 20/12/2008 00:00:05

    @donaE
    Περιμένω να δω το αγαθό, πέρα από την επιτήρηση του ΔΝΤ.
    Ο ΚΚ. ήταν έτσι και αλλοιώς τελειωμένος και θα έπεφτε μαζί με τα τελευταία ξερά φύλα. Το να οργανωθεί και να δουλέψει κάποιος, προϋποθέτει άλλη διάθεση, απότι ο ισχυρισμός ότι "η κόλαση είναι οι άλλοι".
    Ο μακαρίτης ο Καστοριάδης είχε πει, ότι και η έννοια της "αυτονομίας" ήταν επόμενο να υποστεί την εκπόρνευσή της. "Διότι εκτός από το "αυτός" περιέχει και την έννοια του νόμου".

  58. donaE avatar
    donaE 20/12/2008 00:08:55

    @ μποτιλια Οταν λεω αγαθο κυριολεκτω.Η κουλτουρα της εξεγερσης θα εμπορευματοποιηθει,λυπαμαι που μιλω ετσι για αυτην.Ξερεις μπλουζακια ,μουσικη,πελατεια...Αυτο δεν γινεται παντα?Οι μικροαστοι ξεπουλανε συνηθως.Ναι περιεχει και την εννοια του συστηματος,της αγορας.

  59. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 20/12/2008 00:27:11

    Ωχ μωρέ donaE έχω βαρεθεί να ακούω κλισέ και ταμπέλες:

    -μικροαστούς
    -προοδευτικούς
    -αριστερούς
    -φασίστες
    κλπ

    αυτό που τελικά μετράει και είναι το μόνο που κανείς δεν μπορεί να σου κλέψει είναι η παιδεία και η στάση απέναντι στη ζωή και στα διλήμματα που η παιδεία μας καθορίζει.

    Τι διαφορά δηλαδή έχει ο μικροαστός που θα περιμένει το πανηγύρι του Αι Τρεχαγύρευε για να τυπώσει μπλουζάκια και να τα πουλήσει στον πάγκο? Δεν τον αποδέχομαι ούτε τον κατανοώ αλλά κατά βάθος τον προτιμώ κατά βάθος από τον επαναστάτη που θα θα εξαργυρώσει την "πορεία" του με μια κρατική θέση για τα φράγκα.
    Γεμάτη είναι η κοινωνία μας από "επαναστάτες", (τέως και νυν) άνοιξε την τηλεόραση να τους δεις...

  60. donaE avatar
    donaE 20/12/2008 00:41:17

    @ Ιθαγενής 63 Συμφωνω.Μικροαστοι ειναι και οι δυο που αναφερεις,δεν εχει σχεση με το κομμα τους.Μιλαμε καμια φορα με ορους απολυτους κοινωνιολογικους,για να χαρακτηρισουμε σε συνολο συμπεριφορες.Μαλλον προκειται για ταξη οικονομικη.

  61. Suhoi avatar
    Suhoi 20/12/2008 01:32:52

    Μποτίλια στο πέλαγος Says: ο υποτιθέμενος τρίτος κάλυκας δεν εντοπίστηκε όταν έγινε αυτοψία, αλλά πολύ αργότερα.


    Ο τρίτος κάλυκας δεν βρέθηκε μέχρι σήμερα. Ενας κάλυκας που πρπσκόμισε μια γυναίκα, αποδείχθηκε ότι δεν ταιριάζει στα όπλα των δύο ειδικών φρουρών. Τελικώς δεν ξέρουμε ούτε καν πόσοι πυροβολισμοί έπεσαν. Ο Κορκονέας προφανώς ήξερε πόσες σφαίρες είχε στο όπλο του. Απλά η αστυνομία μπορούσε να κάνει την αφαίρεση και να μας πεί. Τώρα, ο τρίτος κάλυκας που πήγε η κυρία δεν φαίνεται να έχει σχέση με την υπόθεση. Λέγεται ότι είναι παλιότερος, από άσχετη (;) υπόθεση. Είναι;

  62. Suhoi avatar
    Suhoi 20/12/2008 01:37:54

    @Αλεξάνδρα

    Ενώ επί Γ.Παπανδρέου, επί Ευθυμίου, επί..., επί..., άλλαξε τίποτε; Τώρα που θα σφίξουν τα ζωνάρια -και- λόγω οικονομικής κρίσης, οι μικροαστοί φοβούνται ότι, εφόσον μειώνεται το χρήμα, θα μειωθεί και το μαύρο χρήμα, από το οποίο ζούσε και ζεί η Ελλάδα. Στο μεταξύ όμως, τα πάγια έξοδα (παρα-παιδεία, παρα-υγεία, κ.ο.κ.) παραμένουν και αυξάνονται. Πως θα βγούν λοιπόν, όλα αυτά; διερωτώνται. Και απάντηση δεν είναι δυνατόν να πάρουν. Γι'αυτό και ανέχονται, και στηρίζουν τα παιδιά που βγήκαν στο δρόμο. Μόνον που πολύ αργά κατανοούν ότι ο -έστω- αστικός εκσυγχρονισμός και εξορθολογισμός έπρεπε να έχει γίνει εδώ και αρκετά χρόνια στην Ελλάδα. Τώρα, ο Θεος βοηθός.

  63. Suhoi avatar
    Suhoi 20/12/2008 01:48:37

    Το θέμα είναι ότι το "συστημα" προκειμένου να αυτο-διατηρθεί, προσπαθεί να γυρίσει το παιχνίδι και να πολώσει δικομματικά τον κόσμο. Αν χαθεί και αυτό το ξέσπασμα που έγινε, τότε θα ενισχυθεί ο δικομματισμός και θα έχει χαθεί μια πολύ μεγάλη ευκαιρία για ουσιαστική αλλαγή στην Ελλάδα. Σκεφτείτε τι θα ακολουθήσει τη μετα-Καραμανλή εποχή; Η Ντόρα και ο Γιώργός. Δυστυχώς, ούτε το ΚΚε ούτε κια ο Συν-ριζα, μπορούν να κεφαλαιοποιήσουν αυτό το νέο ρεύμα που ξέσπασε αυτές τις ημέρες. θα μείνουν αυτές οι κινητοποιήσεις ως παρακαταθήκη ή θα αφομοιωθούν από το σύστημα; Το "σύστημα" της πολιτικοοικονομικής διαπλοκής και των γιουσουφακιών τους (δημοσκόπων, μεγαλο-δημοσιογράφων, κ.ο.κ.), όταν είδε ότι η οργή έβγαζε το παιχνίδι έξω από τα στημμένα πλαίσια που ξέρει να επιβάλλει με τα κατεστημένα ΜΜΕ, τρόμαξε. Γιατί; Διότι απλούστατα, δεν θα μπορούσε να το καναλιζάρει και να το ελέγξει. Τώρα, αν βάλει τη δυσαρέσκεια στο λούκι του, απλά θα το εκμεταλλευτούν τα διάφορα μεγάλα συμφέροντα με μεγάλη ισχύ, για να συνεχίσουν να παίζουν τα βρώμικα παιχνίδια τους. Και τότε, "φαινόμενα" (του κώλου) τύπου Βγενόπουλου, θα φαντάζουν απλά ως ανέκδοτο. Με τις υγείες μας, λοιπόν.

  64. Le canard avatar
    Le canard 20/12/2008 01:49:59

    Για βουλιμία εξουσίας κατηγορεί η ΝΔ το ΠΑΣΟΚ, και το ΠΑΣΟΚ το γυρίζει πίσω, ότι βουλιμική είναι η επάρατος δεξιά. Τα καμπανάκια του διπολισμού ηχούν πεντακάθαρα.

  65. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 20/12/2008 14:01:34

    @Suhoi
    Δεν μίλησα για την πολιτική του ΠΑΣΟΚ επι Σημίτη και τους Υπουργούς του. Απάντησα στον Προβοκάτωρα που μίλησε για τζάμπα απολυτήρια, και αξιοκρατία Αρσένη.Η γενιά 700 ευρώ ήταν 16 χρονών τότε. Η Υπουργεία Παπανδρέου ήταν μια κουρελού απο μέτρα χωρίς στόχο, αυτό που θυμάμαι ειναι οτι άρχισε με την κατάργηση της επετηρίδας που τελικά γινανε διακόσιες και κανένας δεν ελέγχει πιά γιατι το πελατειακό σύστημα τα έχει ξηλώσει ολα. Ο Αρσένης ιδρυε Πανεπιστήμια και Σχολές που δεν παρήγαγαν τίποτε και δεν αποσκοπούσαν σε τίποτε, με Ολυμπιακούς εξετάσεων και την ντόπα της παραπαιδείας να αυξάνει τα κέρδη της κατακόρυφα.Ο Ευθυμίου:ηρθε απο το πουθενά, δεν ειχε διοικήσει ούτε περίπτερο, πήρε ένα Υπουργείο εξαιρετικά ευαίσθητο με προβλήματα στο κόκκινο και εγινε το έλα να δείς. Ηταν πολλά τα λεφτά.Τι έγινε τελικά; Ασε μην επεκταθούμε γιατί ολοι ξέρουμε την διάλυση και τον λόγο.Και μετά αντί για τις μέλισσες ήρθαν οι ακρίδες.
    Και βέβαια ο λόγος ειναι οτι τώρα δεν θα υπάρχει πιά μαύρο χρήμα και μας έμειναν μόνο τα προβλήματα και οι πελάτες που περιμενουν, αλλα το μαγαζί θα κλείσει λογω ανακαίνισης. Το θέμα ειναι οτι οι ίδιοι άνθρωποι παριστάνουν και τους μάγους της φυλής. Και Δελμούζοι και οι Γληνοί δεν υπάρχουν.

  66. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 20/12/2008 14:21:14

    @Suhoi
    "Τα διάφορα μεγάλα συμφέροντα με μεγάλη ισχύ;"
    Για να μιλήσω λίγο κινηματογραφικά προσπαθώ να δω με ειδικά γυαλιά οπως στο "Ζούν ανάμεσά μας", αλλα δεν τα καταφέρνω.