#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/04/2012 17:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και ο γιός του Λαμπράκη στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας της ΝΔ

Οι συμβολισμοί του ψηφοδελτίου Επικρατείας της ΝΔ



Ψηφοδέλτιο με πολλούς συμβολισμούς που απεικονίζει βασικές προτεραιότητες της πολιτικής της ΝΔ, είναι το ψηφοδέλτιο Επικρατείας της ΝΔ που ανακοινώθηκε σήμερα.

Καταρχήν η τοποθέτηση στην πρώτη θέση του αρεοπαγίτη και πρόεδρου της Ένωσης Δικαστών και Εισαγγελέων, Χαράλαμπου Αθανασίου, συμβολίζει τη βούληση του Σαμαρά  να γίνει πράξη η διαφάνεια στο δημόσιο βίο της χώρας, αλλά και να προταχθεί η απόδοση Δικαιοσύνης, ώστε να ικανοποιηθεί το αίτημα των πολιτών για αποκατάσταση του αισθήματος δικαίου.

Ο Θ. Λαμπράκης, γιός του αγωνιστή της Δημοκρατίας Γρηγόρη Λαμπράκη συμβολίζει την πρόθεση του προέδρου της ΝΔ να καταργήσει τα διαχωριστικά τείχη του χθες, να σχηματίσει μια κυβέρνηση όλων των Ελλήνων, αλλά και τον σεβασμό που αποδίδει στους αγώνες του ελληνικού λαού.

Ο Ηλίας Κονοφάγος, πρώην διευθυντής Έρευνας και Παραγωγής Κοιτασμάτων Υδρογονανθράκων εκφράζει την έμφαση που δίνει η ΝΔ στην αξιοποίηση του ορυκτού πλούτου που διαθέτει η χώρα και συνδέεται με ανακήρυξη και την αξιοποίηση της ελληνικής ΑΟΖ.

Στην δεύτερη και τρίτη θέση ο Χρ. Λαζαρίδης και ο Γ. Μιχελάκης, που συμβολίζουν το νέο αίμα στην παράταξη.

Σημαντική υποψηφιότητα είναι κι εκείνη του Γεώργιος Πετράκη προέδρου της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Συλλόγων Υπαλλήλων Αποκεντρωμένων Διοικήσεων και προσκείμενου στο ΠΑΣΟΚ μέχρι πρότινος

Ψηφοδέλτιο που «επιβραβεύει την αξιοσύνη, την καταξίωση και το ήθος» χαρακτήρισε ο Αντ. Σαμαράς το ψηφοδέλτιο Επικρατείας, το οποίο, όπως σημείωσε «απεικονίζει βασικές προτεραιότητες της πολιτικής της ΝΔ».

«Στέλνουμε παντού, το μήνυμα ότι η Ελλάδα παρά τις αντιξοότητες, παρά τα προβλήματα που αφήνει πίσω του το ΠΑΣΟ είναι μια πλούσια χώρα, που μπορεί να τα καταφέρει και θα τα καταφέρει», τόνισε επίσης  προσθέτοντας ότι με το ψηφοδέλτιο που παρουσίασε η ΝΔ καταργούνται «τα διαχωριστικά τείχη του χθες» και «ενώνονται οι Έλληνες για το αύριο».

Αναλυτικότερα, το ψηφοδέλτιο Επικρατείας της ΝΔ απαρτίζουν οι:

1. Χαράλαμπος Αθανασίου του Χριστόφα

Αρεοπαγίτης

Πρόεδρος της Ένωσης Δικαστών και Εισαγγελέων, όπου εκλέγεται από το 2008 έως σήμερα.

Εργάστηκε για την ανάδειξη του κοινωνικού προσώπου του Έλληνα δικαστή, την επιτάχυνση απονομής της Δικαιοσύνης και την απεξάρτηση της Δικαστικής από την Εκτελεστική Εξουσία.

2. Χρύσανθος Λαζαρίδης του Αλεξάνδρου

Σύμβουλος του Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας Αντώνη Σαμαρά.

Σπούδασε οικονομικά στην Ελλάδα, το Λονδίνο και τις ΗΠΑ.

Εργάστηκε ως χρηματιστηριακός αναλυτής και δημοσιογράφος στην Ελλάδα και τις ΗΠΑ.

Συνεργάστηκε με τις εφημερίδες «ΤΑ ΝΕΑ» και «ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ», καθώς και με το περιοδικό «ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ».

Συμμετείχε στο αντιδικτατορικό φοιτητικό κίνημα και, για τη δράση του, συνελήφθη την ’νοιξη του 1974.

Διετέλεσε αντιπρόεδρος στην Ομοσπονδία Ελληνικών Σωματείων της Νέας Υόρκης.

3. Ιωάννης Μιχελάκης του Σπυρίδωνος

Εκπρόσωπος Νέας Δημοκρατίας.

Δημοσιογράφος.

Σπούδασε στην Ανώτατη Βιομηχανική Σχολή Πειραιώς.

Εργάστηκε σε σειρά εφημερίδων. Διετέλεσε αρχισυντάκτης στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1 και την τηλεόραση του MEGA, διευθυντής στο MEGA Κύπρου, γενικός διευθυντής ειδήσεων και ενημέρωσης στην τηλεόραση του ΑΝΤ1, διευθυντής της εφημερίδας «ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ».

4. Ηλίας Κονοφάγος του Κωνσταντίνου

Χημικός Μηχανικός του Ελβετικού Ομόσπονδου Πολυτεχνείου της Λοζάνης.

Διδάκτωρ της Ecole Centrale Paris και της Σχολής του Γαλλικού Ινστιτούτου Πετρελαίου.

Διετέλεσε στέλεχος των εταιριών Total, Mobil North Sea, ΔΕΠ Α.Ε., ΔΕΠ-ΕΚΥ Α.Ε., ΕΛΠΕ Α.Ε.

Πρώην διευθυντής Έρευνας και Παραγωγής Κοιτασμάτων Υδρογονανθράκων της εταιρίας «Ελληνικά Πετρέλαια Α.Ε.».

5. Αναστασία Σαλή – Παπασαλή του Βασιλείου

Πρύτανης Ιονίου Πανεπιστημίου. Καθηγήτρια Τμήματος Αρχειονομίας και Βιβλιοθηκονομίας.

Διπλωματούχος Αρχιτεκτονικής ΕΜΠ. Πτυχιούχος-Διδάκτωρ της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Έχει δημοσιεύσει σειρά άρθρων τεχνικών εκθέσεων, ερευνητικών εργασιών.

Συμμετείχε σε σειρά αρχαιολογικών εργασιών και ερευνητικών προγραμμάτων.

6. Σταύρος Παπαγεωργίου του Βασιλείου

Πτυχιούχος Θεολογικής Σχολής Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Διετέλεσε καθηγητής στη Μέση Επαγγελματική Τεχνική Νοσηλευτική Σχολή του Νοσοκομείου Καρδίτσας.

Διετέλεσε δήμαρχος του Δήμου Ιθώμης, μέλος του Δ.Σ. της Τοπικής Ένωσης Δήμων και Κοινοτήτων Καρδίτσας και εκπρόσωπος στη Γενική της Συνέλευση.

Από το 2002, μετά από αυτοκινητιστικό δυστύχημα, κατέστη ’τομο με Αναπηρία.

Από το 2011 είναι αντιδήμαρχος Οικονομικών Υπηρεσιών του Δήμου Καρδίτσας και μέλος της Γενικής Συνέλευσης της ΚΕΔΕ.

7. Μαρία Ελένη Σούκουλη-Βιλιάλη του Δημητρίου

Πολιτικός Μηχανικός.

Περιφερειακή Σύμβουλος Πελοποννήσου.

τ. Νομαρχιακή Σύμβουλος Πελοποννήσου.

τ. Αντινομάρχης Παραγωγικών δραστηριοτήτων της ΝΑ Κορινθίας.

8. Θεόδωρος Λαμπράκης του Γρηγορίου

Οικονομολόγος.

Έχει τελειώσει το Πανεπιστήμιο του Buckingham και έχει Master από το City University. Από το 1991 έως το 2003 έχει διατελέσει Οικονομικός Διευθυντής σε διάφορες επιχειρήσεις και έκτοτε δραστηριοποιείται στον επιχειρηματικό τομέα.

9. Γεώργιος Πετράκης του Εμμανουήλ

Υπάλληλος δασικής Υπηρεσίας.

Πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Συλλόγων Υπαλλήλων Αποκεντρωμένων Διοικήσεων.

Πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου και του Συλλόγου Αλληλοβοήθειας Δασικών Υπαλλήλων Ν. Ξάνθης.

Διετέλεσε Πρόεδρος της ΠΟΣΥΠ και του Ενιαίου Συλλόγου Εργαζομένων Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης.

10. Σωτήριος Βαχαβιώλος του Ιωάννη

Πτυχιούχος Μηχανολογίας του Πανεπιστημίου Fairleingh Nτίκινσον με BSEE.

Διδακτορικό από το Columbia University. Μεταπτυχιακό στη φιλοσοφία από το ίδιο Πανεπιστήμιο. Κατέχει σειρά διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας.

Είναι ιδρυτής, πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της Physical Acoustics Cooperation, η οποία μετονομάστηκε σε MISTRAS Group, Inc

Η εταιρία του απασχολεί 3.500 εργαζόμενους, σε 85 γραφεία σε όλο τον κόσμο και θεωρείται πρωτοπόρος για την προστασία και συντήρηση υποδομών.

11. Δήμητρα Λυγούρα του Γεωργίου

Μηχανικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων.

Καθηγήτρια Πληροφορικής στο Κέντρο Πληροφόρησης και Στήριξης Νέων του Δήμου Δάφνης.

Υπεύθυνη του Τομέα Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής της ΟΝΝΕΔ

12. Δημήτρης Τσομώκος του Παναγιώτη

Καθηγητής Οικονομικών του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης.

Κάτοχος Διδακτορικού του Πανεπιστημίου Yale των Η.Π.Α.

Έχει εργασθεί στην Τράπεζα της Αγγλίας και έχει διατελέσει σύμβουλος σε πολλές κεντρικές τράπεζες.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ avatar
    ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ 24/04/2012 17:48:48

    Αν πρόκειται για "ρεπορτάζ", είναι ελλιπές!
    Αν πρόκειται για πρόβλεψη εκλογιμότητας, απαισιόδοξο τη βλέπω!

    • ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ avatar
      ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ @ ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ 24/04/2012 18:32:03

      Η ολοκλήρωσε με ... έβγαλε εκτός!
      Φαίνεται πολύ καλό και μόνο από το γεγονός ότι δεν έχει "τζάκια"!

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/04/2012 18:06:48

    Ούτε ένας βαρώνος, ή έστω γόνος;;;
    Χα χα... θα αρχίσω να ανησυχώ.
    Έτσι μπράβο παίδες.
    Με βλέπω και νεοδημοκράτη, εκτός από σαμαρικό.

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ Strange Attractor 24/04/2012 18:40:00

      Ε καιρός ήταν!

  3. airman avatar
    airman 24/04/2012 18:21:32

    Το μήνυμα δόθηκε και είναι σαφές.
    Μάλλον κάποιοι, που διαδίδουν ότι είναι υπουργοί εν αναμονή και έχουν ήδη έτοιμα κοστούμια από προηγούμενη θητεία, πρέπει να προσγειωθούν. Εκτός εάν ελπίζουν ότι ο Σαμαράς, επειδή έχει δεσμευτεί να βάλει στην Κυβέρνηση και μη βουλευτές, θα τους προτιμήσει.

  4. FALCON avatar
    FALCON 24/04/2012 18:23:48

    ΠΡΟΕΔΡΕ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΜΠΡΑΒΟ
    Η επιλογή στην πρώτη θέση του ψηφοδελτίου Επικρατείας του Αεροπαγίτη κ Χαράλαμπου Αθανασίου δείχνει και την πολιτική βούληση της διακυβέρνησης της Νέας Δημοκρατίας για την λειτουργία του κράτους και δίνει ελπίδα στον λαό για το αύριο. ΠΡΟΕΔΡΕ ο λαός έχει κουρασθεί να ακούει καθημερινά για μίζες, σκάνδαλα, διαφθορά και κανείς να μην τιμωρείται. Η 7η Μαΐου 2012 να αποτελέσει το εφαλτήριο για το ξεκίνημα ενός νέου σύγχρονου Ελληνικού κράτους. Με την αναδιοργάνωση της δικαιοσύνης αναδιοργανώνεις το κράτος
    ΠΡΟΕΔΡΕ ΚΑΝΕ ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΣΟΥ ΠΡΑΞΗ και ο λαός θα ακολουθήσει
    Μη χαριστείς σε κανέναν
    Το ψηφοδέλτιο Επικρατείας με τα πρόσωπα που το απαρτίζουν είναι ΑΡΙΣΤΟ

    • !@#$%^&*() avatar
      !@#$%^&*() @ FALCON 26/04/2012 01:20:49

      Και ο νόμος για τα ΑΕΙ έδειχνε την βούληση του 80% της Βουλής αλλά ο Μπαμπινιώτης παρέκαμψε τον νόμο και χρηματοδοτεί τα ΑΕΙ χωρίς να τηρήσουν τον νόμο. Οι πανεπιστημιακοί την σκαπούλαραν πάλι και αυτό το δέχθηκαν όλοι αδιαμαρτύρητα. Κανείς δεν έσκουξε απ' όλους αυτούς τους χαβαλέδες που ψήφισαν αυτό το νόμο, και μετά μιλάμε για προθέσεις, πολιτική βούληση και άλλες παρόμοιες αμπελοφιλοσοφίες? ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟ SHOW......ΝΥΝ ΥΠΕΡ ΠΑΝΤΩΝ ΑΓΩΝ.....

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 24/04/2012 18:26:28

    Πολλά πολλά μπράβο για τον Σταύρο!!!!!!! Εξαιρετικός!

  6. christof avatar
    christof 24/04/2012 18:30:17

    Ψηφοδελτιο με `'αξιους και αξ'ιες

  7. spiros avatar
    spiros 24/04/2012 18:40:54

    Ειλικρινέστατα δεν περίμενα τέτοιο ψηφοδέλτιο . ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ. Σηματοδοτεί αξίες. Σηματοδοτεί θέληση για αλλαγή σε όλα . Βρίσκεται εκτός τετριμένων επιλογών. Έριξα μια ματιά στην ιστοσελίδα του Βαχαβιώλου . Εξαιρετική . Βράβευση της επιχειρηματικότητας. Όλοι στην μάχη για αυτοδυναμία. Μόνο αυτή μας ικανοποιεί. Τίποτε λιγότερο τίποτε περισσότερο.

    • Arianos avatar
      Arianos @ spiros 24/04/2012 21:22:53

      καταπληκτικό η εκπληκτικό φίλε Σπύρο;
      έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά!!!!!!!!!!

  8. franc avatar
    franc 24/04/2012 18:49:51

    "Ο Θ. Λαμπράκης, γιός του αγωνιστή της Δημοκρατίας Γρηγόρη Λαμπράκη συμβολίζει την πρόθεση του προέδρου της ΝΔ να καταργήσει τα διαχωριστικά τείχη του χθες, να σχηματίσει μια κυβέρνηση όλων των Ελλήνων, αλλά και τον σεβασμό που αποδίδει στους αγώνες του ελληνικού λαού."
    Oταν εγώ φώναζα οτι είναι ανόητη ή όψιμη επίθεση στην αριστερά και ο αποκλεισμός μετεκλογικής συνεργασίας μαζί της κάποιοι με έβριζαν εδώ μέσα...

    • Γιάννης Στ. avatar
      Γιάννης Στ. @ franc 24/04/2012 19:38:19

      Η "επίθεση" στην αριστερά ήταν ελλιπής. Ουσιαστικά το μόνο αριστερό κόμμα αυτή τη στιγμή είνια του Κουβέλη το οποίο έχει στελεχωθεί με λανθασμένα άτομα, παρά τις προθέσεις του αρχηγού του. Τα αριστερά κόμματα προτείνουν, όχι σαν τα ελληνικά που ξέρουν μόνο να είναι περιθωριακά και να αντιδρούν. Τσίπρας και Παπαρήγα παραμένουν αντιδραστικοί και εκτός τόπου και χρόνου.

  9. factorx avatar
    factorx 24/04/2012 18:53:18

    Πάλι δεν κατάλαβε τίποτα. Για τον ελληνικό λαό μιλάμε και όχι για ένα κομμάτι του

  10. factorx avatar
    factorx 24/04/2012 18:57:17

    Εύα, τι σου έλεγα για την Καρδίτσα; Σταύρος Παπαγεωργίου: κόσμημα

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ factorx 24/04/2012 23:38:07

      !!! Τιμάται η πόλη μας με πολλούς τρόπους Φάκτορα!

  11. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 24/04/2012 19:12:22

    Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΓΡΗΓΟΡΗ ΛΑΜΠΡΑΚΗ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΕΙ ΗΘΟΣ ΚΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟ
    ΠΝΕΥΜΑ. ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΙΣ ΙΔΕΟΛΗΨΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.
    ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΝ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ,ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΑΡΟΣ ΣΤΗΝ
    ΚΑΤΑΧΝΙΑ ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.

    • τάσος avatar
      τάσος @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 24/04/2012 21:33:58

      θυμάμαι πως πριν από τις εκλογές του 2009 το γωνιακό κτήριο στη διασταύρωση βενιζέλου με ερμού, μπροστά στο μνημείο του λαμπράκη, που είναι μάλλον το ξενοδοχείο όπου θα μιλούσε όταν τον σκότωσαν ή κάτι τέτοιο, είχε τυλιχτεί με ένα τεράστιο πανό του πασόκ που ανακοίνωνε πως εκεί θα γίνουν τα κεντρικά γραφεία της θεσσαλονίκης. τελικά δεν έγινε τίποτα, το πανό κατέβηκε και ησυχία. εξυπηρέτησε όμως το λόγο της τοποθέτησής του: την προπαγάνδα.
      πρέπει σε αυτόν τον τόπο οπωσδήποτε τώρα που είναι η μεγάλη ευκαιρία, να απαλλαγούμε από το πασόκ. το κεντρικό σύνθημα της νέας δημοκρατίας πρέπει πάντοτε, άλλα πάνω απ'όλα τώρα να είναι ένα: ΑΠΑΛΛΑΓΗ. πρέπει οπωσδήποτε αλλιώς θα εξαφανιστούμε. είναι χίλιες φορές σημαντικότερο να απαλλαγούμε από το πασόκ παρά από τους πακιστανούς, τους αφρικανούς και τους αλβανούς. είναι το μόνο πρόβλημα που χρειάζεται να λύσουμε και είναι η αιτία που μας έφερε εδώ. και η αιτία είναι συγκεκριμένη: είναι η μεταμόρφωση του άδικου περασμένου μέσα από το πρίσμα της υποκειμενικότητας. εκεί βρίσκεται η αιτία της καταστροφής της γενιάς μας. σε εκείνο το κρυμμένο ψέμα που μας περάσανε οι δάσκαλοι στο δημοτικό σχολείο. πως δεν υπάρχει ομορφιά, δεν υπάρχει σωστό και λάθος, δεν υπάρχει αλήθεια. όλα είναι υποκειμενικά. όλα είναι ίσα και όμοια. όλα είναι το ίδιο. ρωτήστε οποιονδήποτε γεννήθηκε στο δεύτερο μισό της δεκαετίας του '70. έτσι είναι, αν έτσι το θέλετε. πρέπει να ξεριζωθεί αυτό το πράγμα και να οριστεί και να εκτιμηθεί η ομορφιά, το σωστό, το δίκαιο και η αντικειμενική αλήθεια. αλλιώς θα πάμε ακόμη παρακάτω.
      πώς γίνεται ο γιος να είναι υποψήφιος με την παράταξη ο ιδρυτής της οποίας φέρει την ευθύνη για τη δολοφονία του πατέρα του;
      γίνεται με το αναποδογύρισμα της αλήθειας. γίνεται όταν αλήθεια είναι ό,τι θέλει να νομίζει ο καθένας, γίνεται όταν επιτρέπουμε η αλήθεια να διαμορφώνεται.
      καλή νίκη στον αντώνη σαμαρά και τη νέα δημοκρατία.
      (ένας φανατικός νεοδημοκράτης)

  12. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 24/04/2012 19:15:02

    Πρόεδρε μας Αντώνη Σαμαρά, θερμότατα συγχαρητήρια για τις επιλογές σου.
    Στέκομαι σε μία απ'αυτές. Του αεροπαγίτη Χαράλαμπου Αθανασίου. Μια προσωπικότητα αναγνωρισμένη που χαίρει μεγάλης εκτίμησης στη χώρα μας. Είμαι συγχωριανός του Χαράλαμπου από την Αγία Παρασκευή, Λέσβου. Νοιώθω περήφανος τόσο για τον ίδιο, όσο και για τον Αντώνη Σαμαρά, που στο πρόσωπο του Χαράλαμπου ενδυναμώνει το όραμα και την ελπίδα μας για δικαιοσύνη και αξιοκρατία.
    Χαράλαμπε η σκέψη και οι ευχές των κατοίκων του χωριού μας, της Αγίας Παρασκευής, Λέσβου σε συνοδεύουν.

  13. julia avatar
    julia 24/04/2012 19:27:18

    Ψηφοδέλτιο με άρωμα Σαμαρά!!!!!! Αριστος,άξιος, ηγέτης.

    • juliet avatar
      juliet @ julia 24/04/2012 19:34:04

      Julia,
      συνονόματη ,χαιρετώ ,πως λέγανε τα πασόκια ...ο αγώνας τώρα δικαιώνεται!!!!

      • julia avatar
        julia @ juliet 24/04/2012 19:57:47

        Καλησπέρα juliet, μύρισες το άρωμα και εσύ?

  14. Δημήτρης Π. avatar
    Δημήτρης Π. 24/04/2012 19:29:13

    Γιατί όχι τον Φραγκούλη Φράγκο ρε παιδιά; Έπαιζε το όνομά του και είχα χαρεί πολύ! Από τους ικανότερους αρχηγούς ΓΕΣ που είχαμε ποτέ.

  15. Βαγκούκος avatar
    Βαγκούκος 24/04/2012 19:46:40

    H επιλογή του Πύρου Δήμα επικεφαλής του επικρατείας του ΠΑΣΟΚ είναι για γέλια. Προσωπικά ούτε η επιλογή του Αθανασίου της ΝΔ μου άρεσε. Συνδικαλιστής μιας σκληρής και υψηλότατα αμοιβόμενης κάστας (δικαιοσύνη). Τον θυμάμαι να εμφανίζεται στα κανάλια όταν υπάρχουν θέματα μισθολογικά και ...αναδρομικά των δικαστων (περιουσίες ολόκληρες). Όλοι έχουμε έχουμε υποστεί μειώσεις 30-50% , οι δικαστικοί ακόμα στο απυρόβλητο και τα υπόλοιπα ειδικά μισθολόγια. Ας βγει κάποιος να μας πει πόσα παίρνει ένας πρωτοδίκης σήμερα (στην τσέπη και όχι βασικούς και τα γνωστά κόλπα) και πως φορολογείται γι' αυτά. Πόσες φορές μέχρι τώρα έχει πάρει αναδρομικά και πόσα ήταν. Ο πρόεδρος κουβέντα για μειώσεις στα ειδικά μισθολόγια που πρέπει να γίνουν άμεσα και είναι η καθημερινή κουβέντα σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες. Η ΝΔ είναι το κόμμα των δικαστών, στρατιωτικών , αστυνομικών;
    Δεν βρέθηκε κάποιος από τους πολύξερους συμβούλους να του πει ότι η εποχή του χόρτου τελείωσε;

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Βαγκούκος 24/04/2012 19:53:49

      ΒΑΓΚΟΥΚΟ ΧΑΛΑΡΩΣΕ. ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΑΣ ΘΑ ....ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙΣ.

    • Sabmarine avatar
      Sabmarine @ Βαγκούκος 24/04/2012 20:21:54

      ΒΑΓΚΟΥΚΟ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ ΟΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΛΟΝ ΓΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΜΙΑΖΕΙΣ

  16. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 24/04/2012 19:49:43

    Ὁ Σωτήριος Βαχαβιώλος εἶναι ἀπό τήν Σπάρτη;

  17. τάσος avatar
    τάσος 24/04/2012 20:07:34

    έτσι όπως το θέσατε νόμισα πως είναι γιος του χρήστου λαμπράκη και λέω γαμήθηκε το σύμπαν, άλλα το σώσατε.

    • factorx avatar
      factorx @ τάσος 24/04/2012 22:59:40

      !!!!

    • nikos17 avatar
      nikos17 @ τάσος 24/04/2012 23:19:38

      μολις ειδα τον τιτλο του αρθρου και μεχρι να ανοίξει, έλιωσα στο γέλιο

  18. julia avatar
    julia 24/04/2012 20:10:08

    Aπο τον Μυστρα.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ julia 24/04/2012 20:37:39

      Εὐχαριστῶ!

  19. JKAL avatar
    JKAL 24/04/2012 20:22:51

    Πολύ καλή η σύνθεση του ψηφοδελτίου επικρατείας.

  20. RED avatar
    RED 24/04/2012 20:55:20

    Προσωπικά, πιστεύω ότι οι δικαστικοί, οι οικονομολόγοι, οι πανεπιστημιακοί, είναι ικανότατοι να εκπροσωπήσουν... την τάξη τους.
    Άνοιγμα της ΝΔ στην χειμαζόμενη κοινωνία θα ήταν να δούμε επιτέλους στο επικρατείας έναν άνεργο ή έναν εργάτη ή έναν... οδοντίατρο, ή μία... κομμώτρια.
    Προφανώς, ζητάω πολλά από ένα αστικό κόμμα.

    • factorx avatar
      factorx @ RED 24/04/2012 21:49:46

      Η εργατική τάξη πήγε στον παράδεισο. δεν βρήκαμε κανέναν ζωντανό

  21. Ελπίδα avatar
    Ελπίδα 24/04/2012 20:57:08

    Μπράβο, καλή επιτυχία, δυνατά για ένα καθαρό νέο ξεκίνημα, με αξιοκρατία και όχι γιατί είναι φίλος

  22. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 24/04/2012 21:02:11

    Η επιλογή του Πύρρου Δήμα ως επικεφαλής από τον Βενιζέλο ως συνέχεια του σταρ συστέμ με απώτερη πολιτική σκοπιμότητα και στόχευση τις ψήφους των Βορειοπειρωτών δεν πρέπει να περάσει απαρατήρητη.
    Ο Αντώνης Σαμαράς παρουσίασε ένα ψηφοδέλτιο με πολλαπλούς συμβολισμούς.
    Ο επικεφαλής την αδήριτη κι επιτακτική ανάγκη για εμπέδωση δικαιοσύνης.
    Δεν υπάρχει τίποτε που να αναφέρεται στο παρελθόν. Αντίθετα προβάλλονται οι ανάγκες και προτεραιότητες του αύριο με έμφαση στο κατηρτισμένο και καταξιωμένο ανθρώπινο δυναμικό.
    Επίσης συμβολίζεται το κοινωνικό και πολιτικό εύρος της Μεγάλης Πατριωτικής Κοινωνικής και Φιλελεύθερης Παρατάξεως που εκφράζει η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ με ΗΓΕΤΗ τον ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ._

  23. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 24/04/2012 21:38:55

    Μπράβο για το ψηφοδέλτιο επικρατείας! Ως απόστρατος δεν έχω κανένα εμπόδιο πλέον, ψηφίζω ΝΔ,τον ΦΥΣΙΚΟ μου χώρο!Πρόεδρε προχώρα μπροστά,να σωθεί ο τόπος!!!

  24. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 24/04/2012 22:17:59

    Και ο Μπελογιαννης εχει γιο ...

  25. Ρωμανός Πορφυρογέννητος avatar
    Ρωμανός Πορφυρογέννητος 24/04/2012 23:02:51

    Εντάξει και ο Μπελογιάννης έχει γιο...
    Μια χαρά είναι η επιλογή Λαμπράκη. Αν ήθελε θα έκανε καριέρα χρησιμοποιώντας την κληρονομιά του ονόματός του με το πασόκ ή με καμια δημαρ σύριζα ή ανάλογα σχήματα.
    Δεν το έκανε.
    Σημασία έχει και το γεγονός πως πολιτεύεται με τη ΝΔ και το ότι δεν είναι σε εκλόγιμη θέση.
    Καλό το επικρατείας, εναπόκειται σε εμάς να στείλουμε σπίτι όσους έχουν υπονομεύσει την παράταξη και τον Αντώνη Σαμαρά!
    Και δυστυχώς είναι πολλοί αυτοί!
    Επιπλέον όχι ψήφο σε γόνους, ευνοούμενους και ντιντίδες όπως λέει και ο εξαιρετικός Φαήλος.
    Καλή ψήφο!

    • Πατωματζής avatar
      Πατωματζής @ Ρωμανός Πορφυρογέννητος 25/04/2012 23:03:07

      Nαι αλλά το ΠΑΣΟΚ του 2012 βουλιάζει όπως ο Τιτανικός και δεν έχει σχέση με το ΠΑΣΟΚ του 2009 που ήταν κόμμα νίκης πριν τις εκλογές, αλλά ούτε και με το ΠΑΣΟΚ του 1981.
      Τώρα τα υπόλοιπα κόμματα της Αριστεράς της Δεξιάς τσέπης ή Αριστεράς του Χαβιαριού (το δανείζομαι από έναν τακτικό σχολιαστή της σελίδας με το όνομα ΒΙΣ) δεν έχουν ανάλογο αέρα νίκης, συνεπώς ας πάμε εκεί που έχουμε μεγαλύτερες πιθανότητες για καρέκλα.

  26. mpr avatar
    mpr 24/04/2012 23:34:27

    Ιδού τι (πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου) δήλωνε στις 27/10/2011 ο καθηγητής Δημήτρης Τσομώκος στην Τσαπανίδου:
    http://www.youtube.com/watch?v=Ux2LRi22DiM

    Η επιλογή στήριξης του Μνημονίου ΙΙ ωστόσο δεν αναιρεί τα τότε λεγόμενά του;

  27. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 24/04/2012 23:36:06

    Ο καλύτερος πρωθυπουργός της Μεταπολίτευσης._

    (Κι από τον θειό του, που τον έχετε ιερή αγελάδα κάποιοι)

  28. GGL avatar
    GGL 25/04/2012 00:10:37

    Ο Λαμπράκης έχει δύο γιους. Θυμάμαι ένα ρεπορτάζ του Ελεύθερου Τύπου ίσως 20 χρόνια πριν όπου ο ένας ήταν στρατευμένος στο ΚΚΕ και ο άλλος μεγαλωμένος στην Αγγλία ουδέποτε ήταν αριστερός αλλά φιλελεύθερος και μάλιστα στήριζε ανοιχτά τη ΝΔ επί Μητσοτάκη ακόμα. Το ερώτημα είναι ποιος από τους δύο μπήκε στο επικρατείας. Υποθέτω ο δεύτερος.

  29. Γιάννης Στ. avatar
    Γιάννης Στ. 25/04/2012 00:22:33

    Παρακαλώ αναρτήσατε την συνεντεύξη Σαμαρά στον Alpha. Άκουσα ότι ήταν πολύ καλή.

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ Γιάννης Στ. 25/04/2012 08:38:51

      Η καλύτερη του τα τελευταία χρόνια..πολύ καλές και οι ερωτήσεις του δημοσιογράφου που παίζουν ρόλο..απάντησε σε ολα τα σημαντικά θέματα..δυστυχως οι φωστηρες της συγγρου πετυχαν το ακατορθωτο..να παιξει στο δευτερο ημιχρονο μπαρτσα-τσελσι..τουλαχιστον ας την ανεβασει το antinews..

  30. Βαγκούκος avatar
    Βαγκούκος 25/04/2012 01:03:25

    Δεν κάνω κανένα λάθος , άλλο από 6,300 ευρώ το μήνα καθαρά (στην τσέπα) και φορολογούμενα μερικώς (περίπου τα μισά) να παίρνεις τώρα πχ 5,400 φορολογούμενα με τον ίδιο τρόπο και άλλο από 1,600 να παίρνεις 930 . Έχουν χάσει αρκετά!! και καθαρίσαμε , δηλαδή φάτε χόρτο κορόϊδα. Μάλλον για δικαστικός μοιάζεις. Το ενιαίο μισθολόγιο γιατί δεν είναι ενιαίο; Υπάρχει συνταγματική πρόβλεψη!! αλλά δεν λέει το Σύνταγμα να παίρνουν 4 φορές πάνω από άτομα με περισσότερα έτη σπουδών από αυτούς.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Βαγκούκος 25/04/2012 01:16:23

      Για να καταλάβω: θέλεις εξαθλιωμένους δικαστικούς, έρμαια σε διάφορους "πειρασμούς"; Εξαθλιωμένους ιπτάμενους της πολεμικής μας αεροπορίας να παίζουν καθημερινά πολλές φορές τη ζωή τους κορώνα γράμματα στον αέρα για τρεις κι εξήντα; Εξαθλιωμένους γιατρούς, να προσπαθούν να κάνουν κουμάντο πενήντα περιστατικά στα επείγοντα για τρία ευρώ την ώρα; (Ναι, τόσο πάει πλέον η εφημερία του γιατρού!)

      Όλα θυσία στον Μολώχ του κοινωνικού αυτοματισμού. Τελικά αυτή η κρίση δεν είναι οικονομική. Ίσως ούτε κοινωνική. Κρίση συμπλεγμάτων και ζηλοφθονίας είναι.

      • !@#$%^&*() avatar
        !@#$%^&*() @ Αυριανιστής 26/04/2012 01:13:14

        Αν ο κάθε δημόσιος υπάλληλος είναι "έρμαιο σε διάφορους πειρασμούς" επειδή παίρνει χαμηλές αποδοχές τότε μήπως πρέπει να καταργήσουμε τον δημόσιο τομέα ή να τους χρυσοπληρώνουμε όλους? Μη λογικό το επιχείρημά σου!!!! Αν ένας δημόσιος υπάλληλος έχει εισπράξει 30% μείωση των συνολικών εισοδημάτων του, τότε αντίστοιχα, στα πλαίσια ισονομίας, θα πρέπει να έχει αντίστοιχη μείωση όλος ο δημόσιος τομέας από τον Πρόεδρο Δημοκρατίας μέχρι τον τελευταίο κλητήρα. Ότι εξαιρείται είναι εκ του πονηρού......

  31. Βαγκούκος avatar
    Βαγκούκος 25/04/2012 01:36:01

    Πρώτον , η υψηλές αμοιβές δεν είναι ανασταλτικό της διαφθοράς. Σε κάποιες περιπτώσεις απλά αυξάνουν τις ταρίφες. Είναι κοινωνικά αποδεκτό όταν οι μισθοί στο σύνολο των εργαζομένων να έχουν υποτιμηθεί κατά 40% αυτούς να έχουν μειωθεί κατά πχ 10-15%;
    Οι ιπτάμενοι καλώς πληρώνονται και τα αξίζουν (απλά πληρώνονται μαζί μ' αυτούς και κάποιοι που δεν πετάνε , μπαούλα τους λέγανε παλιά). Οι γιατροί λίγα παίρνουν για την δουλειά που κάνουν αλλά εκεί οι "πρόσθετες" αμοιβές από τους συγγενείς είναι καθημερινή πρακτική πλέον. Όταν υπάρχει κρίση και στενότητα πρέπει να υπάρχει για όλους και όχι κάποιοι να είναι λουφαγμένοι και ξεχασμένοι .

  32. ελιζα βοζεμπεργκ avatar
    ελιζα βοζεμπεργκ 25/04/2012 07:14:48

    Χαραλαμπος Αθανασιου. Ο Προεδρος της καρδιας μας. Η καλύτερη επιλογή! Εντιμος, ηθικος , ακέραιος δικαστής, με μεγάλη μόρφωση και ισχυρή προσωπικότητα. Ο,τι καλύτερο. Και θα τον προτιμούσαμε Υπουργό Δικαιοσύνης. Ας ελπίσουμε οτι γι αυτό προορίζεται. Παμε πολύ δυνατά!!!

  33. Χωρις Μασκα avatar
    Χωρις Μασκα 25/04/2012 09:33:20

    Όσο περισσότερος καιρός περνά τόσο πιό πολύ χαίρομαι που στην
    εσωκομματική διαδικασία ήμουν με το μέρος του Αντώνη Σαμαρά.
    Κάθε μέρα με την τακτική του ,με τις αποφάσεις του με χαροποιεί.
    Σβύνει τις διαχωριστικές γραμμές,που η απέναντι όχθη ανυψώνει
    για να περιχαρακώσει την αποκλειστικότητα της στην αγάπη για
    την πατρίδα, και την δημοκρατία ,στο ήθος και τις υπόλοιπες αρετές
    των Ελλήνων.

  34. juliet avatar
    juliet 25/04/2012 09:53:54

    χαχαχααχααα,καλοοοοό!!!!!!!!!!!!!
    Πάει και ο παράδεισος .

  35. Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
    Στυλιανός Παπαδόπουλος 28/04/2012 10:45:51

    RED, ο Φίλωνας ο Παρρησιάδης στη Β' Αθηνών είναι οδοντίατρος.
    Και πολύ καλός μάλιστα.
    Εξαιρετικό χέρι και καλό χιούμορ, για να ξεχνάς την ανατριχίλα του τροχού.
    Και Σαμαρικός από μικρό παιδί...
    Κρίμα που ψηφίζω στην Α'.