24/11/2009 19:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και ο Σταύρος Δήμας με τον Σαμαρά



Τη στήριξή του στο πρόσωπο του Αντώνη Σαμαρά για την προεδρία της ΝΔ εξέφρασε σήμερα από το Στρασβούργο ο Επίτροπος Περιβάλλοντος, Σταύρος Δήμας. Συγκεκριμένα, ο Έλληνας Επίτροπος ερωτηθείς στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Στρασβούργο από δημοσιογράφο, σχετικά με τις εσωκομματικές διαδικασίες στη ΝΔ ανέφερε τα εξής:

«Στο πλαίσιο της εσωκομματικής διαδικασίας για την ανάδειξη Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας, δεν υπήρξε αρκετός χρόνος για τη συζήτηση σημαντικών θεμάτων, όπως το περιβάλλον και η κλιματική αλλαγή.

»Είναι σαφές, όμως, ότι τα κόμματα της Ευρώπης, από όλο το πολιτικό φάσμα, ανάγουν πλέον τα ζητήματα αυτά σε θέμα πρώτης προτεραιότητας. Αυτή η τάση όχι μόνο δεν θα αναστραφεί, αλλά θα ενισχυθεί το επόμενο διάστημα.

»Με τον Αντώνη Σαμαρά είχα πολλές και συστηματικές συζητήσεις τα τελευταία χρόνια, στο πλαίσιο και του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου αλλά και πρόσφατα σχετικά με περιβαλλοντικά θέματα, με έμφαση ιδιαίτερα στο ζήτημα της κλιματικής αλλαγής και της απώλειας της βιοποικιλότητας.

»Με βάση το ενδιαφέρον του αυτό για την προστασία του περιβάλλοντος, αλλά και τις θέσεις του για την πολιτική προοπτική της Νέας Δημοκρατίας και τον κοινωνικό φιλελευθερισμό πιστεύω ότι η ανάδειξη του Αντώνη Σαμαρά στην προεδρία του κόμματος αποτελεί την καλύτερη επιλογή».

Ο Αντώνης Σαμαράς μόλις πληροφορήθηκε τη δήλωση στήριξης  της υποψηφιότητάς του από τον Επίτροπο στην Ε.Ε. κ. Σταύρο Δήμα,  έκανε την ακόλουθη δήλωση:

 «Με τον Σταύρο Δήμα συνεργαστήκαμε στενά, στα χρόνια που εκείνος ήταν Επίτροπος κι εγώ ήμουν ευρωβουλευτής. Είναι διεθνής προσωπικότητα, ένας από τους πιο επιτυχημένους Επιτρόπους. Με ιδιαίτερα μεγάλο κύρος και αποδοχή απ’ όλες τις πτέρυγες του Ευρωκοινοβουλίου, αλλά κι από όλες τις ευρωπαϊκές κυβερνήσεις, στο δύσκολο χαρτοφυλάκιο του Περιβάλλοντος που του εμπιστεύθηκε η Κομισιόν.

Είναι, λοιπόν, μεγάλη τιμή για μένα η υποστήριξή του Σταύρου Δήμα.

Και τον ευχαριστώ ιδιαίτερα...

Όλοι μαζί θα φτιάξουμε την Νέα Δημοκρατία, πιο μεγάλη, πιο δυνατή, πιο ευρωπαϊκή, πιο ενωμένη. 

Με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, μεγαλύτερη πίστη στις αρχές της και τις φιλελεύθερες ιδέες, με μεγαλύτερη απήχηση κι επιρροή στην ελληνική κοινωνία».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 24/11/2009 19:47:14

    Μπράβο Σταύρο!. Ρεβάνς στο χαστούκι 20 χρόνια μετά.
    Πολύ "οικολογική" δήλωση όμως.

    • Γιάννης77 avatar
      Γιάννης77 @ Κώστας Θ. 24/11/2009 20:18:24

      Νέα περίπτωση Βαρβιτσιώτη πατρός (συμμάχου Σαμαρά) και υιού 9συμμάχου Ντόρας! Ο υιός Δήμας είναι στο στρατόπεδο της Ντόρας εδώ και εβδομάδες.

      Ε ρε πλάκες! :-)

      • Κώστας Θ. avatar
        Κώστας Θ. @ Γιάννης77 24/11/2009 22:43:34

        Kαι ποιός νοιάζεται για το γιό του?

        • Koulos avatar
          Koulos @ Κώστας Θ. 24/11/2009 23:10:52

          Simera kaneis... alla sto mellon mporei na noiazomaste.

          An kai den nomizw na exei taxthei uper tis Ntoras, to gegonos oti o pateras tou einai me Dima kai autos apofeugei na milisei isws simainei oti paizei ek tou asfalous

        • Porgios avatar
          Porgios @ Κώστας Θ. 24/11/2009 23:32:24

          Mpainoume se alla nera edo.
          As min asxoloumaste me kapoion horis na ehoume akousei dilosi apo ton idio.

          O kathenas ehei ti diki tou prosopikotita kai, sunepos, dikaioma apopsis.

          GK

        • Γιάννης77 avatar
          Γιάννης77 @ Κώστας Θ. 25/11/2009 09:39:28

          Ο υιός Δήμας δεν είναι δημόσιο πρόσωπο, άρα μην περιμένετε δηλώσεις.

          Όσοι κινείστε στο εσωτερικό της ΝΔ, ξέρετε τι έχει κάνει ως τώρα, ειδικά στην Κορινθία.

      • jack avatar
        jack @ Γιάννης77 25/11/2009 03:41:18

        φίλε είσαι και κακόβουλος και έκτος πραγματικότητας. τι έγινε, πολεμάμε από τώρα τον υιο Δήμα, διότι βλέπουμε πως έχει ρεύμα στην Κορινθία??
        αν τον έχεις γνωρίσει από κοντά μπορείς να διαπιστώσεις από μόνος σου ότι δεν έχει καμία σχέση με τον υιο βαρβιτσιώτη.
        έλεος με τις ανοησίες συγκεκριμένου κορίνθιου δημοσιογράφου που τα παίρνει χοντρά για να εκτοξεύει λάσπη. ντροπή.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/11/2009 19:49:44

    Κύριε Δήμα, συγχαρητήρια για την επιλογή σας

    (προσέξτε όμως τα περί κλιματικής αλλαγής... πληθαίνουν οι αναφορές ότι ίσως πρόκειται για απάτη, και ότι έχουμε εξ ίσου μεγάλη πιθανότητα για παγετώνες όσο για υπερθέρμανση)

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ archaeopteryx 24/11/2009 19:56:10

      Θα κανω μια τελευταια προσπαθεια.Να ξερεις οτι ο Σαμαρας θα λανσαρει τον ορο "αειφορια" με τον οποιο θα εννοει τα ιδια με αυτα που λεει ο ΓΑΠ "πρασινη αναπτυξη" δηλ. ανεμογεννητριες και αγιος ο Θεος.
      Οι διαφορες ΓΑΠ - Σαμαρα θα ειναι πολιτιστικες (εθνος κατα διεθνισμου,θρησκευτικα στα σχολεια κλπ) ολη η αντιπολιτευση θα γινεται σε παρομοια θεματα και στα οικονομικα κρατισμος και απο τους δυο (και κλιματικη αλλαγη με ανεμογεννητριες).

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ψυχραιμια 24/11/2009 20:05:52

        αειφορία... αναρωτιέμαι τι σημαίνει.. κάτι σαν το αεικίνητο; Αν και ο Σαμαράς θέλει ανεμογενήτριες, φίλε ψυχραιμία, χωρίς καμία δόση υπερβολής, απειλής, υποχώρησης ή ο,τιδήποτε, θα ξανακάνω κάτι που γνωρίζω καλά: μετανάστευση. Δεν τον έχω για ανόητο ωστόσο, και θέλω να πιστεύω ότι ακούει. Τι να πω...

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 24/11/2009 20:12:45

          Η πλάκα είναι οι ύμνοι που αφιέρωνε στο έργο του κ Δήμα ο νυν πρωθυπουργός.
          Φαντάζομαι επειδή ήταν πετυχημένος, τον ...άλλαξε.

          ΥΓ

          Σήμερα σε οποιαδήποτε άλλη χώρα του κόσμου, ο Πρωθυπουργός και ο Αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης θα είχαν τουλάχιστον παραιτηθεί.
          Οι δηλώσεις του κ Προβόπουλου, ότι τους είχε ενημερώσει για διψήφιο έλλειμμα και αυτοί μίλαγαν για 6% ο ένας και 7% ο άλλος, αναδεικνύει ότι ως πολίτες έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν.
          Εκτός αν κάποιος ψεύδεται.....ή ο διοικητής ή οι πολιτικοί.

        • somis avatar
          somis @ archaeopteryx 24/11/2009 20:15:28

          Αρχαιοπτέρυγα, πάρε λίγη αειφορία ακόμα !

          Από το Βήμα
          Ο καθηγητής του ΕΜΠ κ. Αρθούρος Ζερβός θα προταθεί από το υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής να αναλάβει τις θέσεις του προέδρου και διευθύνοντος συμβούλου της ΔΕΗ.

          Η έκτακτη γενική συνέλευση των μετόχων θα πραγματοποιηθεί στις 15 Δεκεμβρίου.

          Ο κ. Ζερβός είναι πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ archaeopteryx 24/11/2009 20:20:11

          Αρχαιοπτέρυγα στο Κεφάλαιο γράφει πως η MIG μπαίνει με 10 δισ. στην πράσινη ανάπτυξη. Η αειφορία μπορεί να λειτουργήσει ως θεσμικό πλαίσιο ιεράρχησης και ικανοποίησης των αναγκών για την ανάπτυξη του τόπου. Η προοπτική για την ανάπτυξη της πυρηνικής ενέργειας στον τόπο μας προύποθέτει ένα ξεκαθάρισμα του τοπίου, αν θες προϋποθέτει παράπλευρα οικονομικά Κεφάλαια, και όχι μόνον η ΔΕΗ για παράδειγμα, που να πεισθούν για την αναγκαιότητά της και να πιέσουν προς αυτή την κατεύθυνση.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ archaeopteryx 24/11/2009 20:26:23

          εγώ τα βιβλία θερμοδυναμικής τα έχω και ήμουν και ...καλός μαθητής. Τα καραγκιοζάκια μπορεί να πιστέυουν ότι υπάρχουν Α.Π.Ε. Δεν υπάρχουν. Μ.Π.Ε.: Μεταφερόμενες Πηγές Ενέργειας. Βάζεις Χ MWhr για να φτιάξεις ένα φωτοβολταϊκό και τα εξαρτήματά του, και θα πάρεις Χ-Ψ MWhr από το ίδιο φωτοβολταϊκό κάπου αλλού όπου έχει ιθαγενείς και φτηνή γη.

          Δεν έχω σημασία εγώ και τα βιβλία μου. Τον λογαριασμό της ΔΕΗ να κοιτάτε. Ο ΓΑΠ, όπως και ο Σημίτης πριν από αυτόν πιθανότατα μας έχει ήη πουλήσει. Βραχυκυκλωμένοι, σε μια οικονομία έτοιμη να χρεωκοπήσει, αλλά η Μπιρμπίλη εν δράσει. Το βλέπω το έργο.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ archaeopteryx 24/11/2009 20:32:03

          Αυτοί είναι ικανοί να ψηφίσουν νόμο υποχρεωτικής τοποθέτησης Α/Γ σε πολυκατοικίες, χωράφια και σπίτια, μιλάμε για ιστούς με ύψος διπλάσιο ενός μονοώροφου σπιτιού.

        • skeptiki avatar
          skeptiki @ archaeopteryx 24/11/2009 21:35:02

          Χίλια συγνώμη για την παρέμβαση αλλά εκτιμώ κάποιους σχολιαστές και απλά περιμένω να περάσει το "εκλογικό" κλίμα να μιλάμε πάλι λογικά... Περιμένεις τί ακριβώς από κάποιον που δηλώνει ότι ξέρει τι θα πεί πολιτική μοναξιά και 10 χρόνια κοιτούσε τους τοίχους του σπιτιού του ? Και περίμενε τόσα χρόνια για να γίνει πρωθυπουργός ε? Ταμένο τον είχαν κι αυτόν? Γιατί εγώ πολυτέλεια να κάθομαι και να κοιτάω τους τοίχους δεν έχω θα πεθάνω της πείνας... Ακόμα ψάχνετε για σωτήρες? μεγάλοι άνθρωποι? (τιμητικά το λέω χωρίς παρεξήγηση)

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ archaeopteryx 24/11/2009 21:54:39

          δεν ξέρω τι γράφει το Κεφάλαιο για την MIG, όταν υπάρχουν επιδοτήσεις, τραβάνε λεφτά (που κυνηγάνε τις επιδοτήσεις). Στην Αμερική, έχει αρχίσει και ξεσκεπάζεται το ότι η «πράσινη ανάπτυξη» είναι μια μαρκετινίστικη φούσκα. Πουλούσε χτές, δεν θα πουλάει αύριο. Τι έχει πιάσει τους πασόκους είναι άλλο. Μάλλον προεκλογικά συμβόλαια. Όταν δείτε ποιοί βάζουν σιδερικά με ρότορες στα βουνά, θα ξέρετε με ποιόν ήταν τα συμβόλαια. Απλό είναι. Αλλά όπως και με την HDW του Σημίτη, το πουλάκι θα έχει πετάξει. Στον Σκαραμαγκά μείναμε με την μιζέρια μας. Με τις ΑΠΕ, θα μείνουμε με παλιοσίδερα (καλά για σκραπ). Για πάτε μια βόλτα σε αιολικά πάρκα που μπήκαν στην Κρήτη πριν 10 χρόνια... 3 στις 10 είναι χαλασμένες, μόνιμα. Σε άλλα 5 θα είναι 7 στις 10. Σε 10 χρόνια ακόμα, θα είναι μια περίερη εικαστική παρέμβαση από το παρελθόν.

        • Κώστας Θ. avatar
          Κώστας Θ. @ archaeopteryx 24/11/2009 22:02:22

          Αρχαίε δεν έχω τεχνικές γνώσεις αλλά αναρωτιέμαι γιατί οι ΑΠΕ προωθούνται τόσο πολύ σπό την ΕΕ.
          Η Ολλανδία π.χ. είναι γεμάτη ανεμογεννήτριες. Εάν είναι θέμα συμφερόντων, γιατί σε τέτοιες "σοβαρές" χώρες αξιοποιούνται τόσο πολύ?

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ ψυχραιμια 24/11/2009 20:07:29

        ψυχραιμία δεν είχες συμμετάσχει στη συζήτηση, ο αρχαιοπτέρυγας ναι:
        http://www.antinews.gr/?p=8347

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ B.K.Σ. 24/11/2009 21:43:36

          να' σαι καλά... Μια χαρά τα λέει ο άνθρωπος... είπα και εγώ... Μπορεί να μην συμφωνώ σε όλα ή 100% αλλά και το 95% και το 90% και το 75% με καλύπτει... Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα ότι είναι υπαρκτό άτομο, νόμιζα ότι ήταν ψευδώνυμο.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ψυχραιμια 24/11/2009 20:07:30

        Ψυχραιμία, εσύ σε άλλες αναρτήσεις για τους μετανάστες μας χρησιμοποιείς το επιχείρημα και πολύ σωστά ότι καμία σοβαρή χώρα δεν αμφισβήτησε ποτέ την έννοια του εθνικού της προσδιορισμού, δίνοντας παραδείγματα της Γερμανίας, της Γαλλίας, κοκ.
        Αυτή η συγκεκριμένη "πολιτιστική" διαφορά είναι ζωτική διαφορά και κεντρικός αντιπολιτευτικός πόλος.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ αλλενάκι 24/11/2009 20:11:58

          Ναι αλλα δεν φθανει πλεον στο κρατος των 800,000 εργαζομενων στο Δημοσιο και του χρεους πανω απο 100% του ΑΕΠ.
          Ουδεν κακον αμιγες καλου βεβαια.Με την επικρατηση του διδυμου ΓΑΠ - Σαμαρα αυξανονται οι πιθανοτητες να φυγουν οι μεταναστες απο μονοι τους λογω χρεωκοπιας.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 24/11/2009 20:22:23

          Δεν είπαμε ότι φθάνει, η οικονομία είναι άλλο πεδίο αντιπολίτευσης. Όμως τα "πολιτιστικά" ζητήματα σε μια χώρα σαν την Ελλάδα έχουν αντίκτυπο και στους προσανατολισμούς της οικονομίας.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 24/11/2009 20:24:11

          Και γιατί συσχετίζεις ΓΑΠ με Σαμαρά για χρεωκοπία; Προς το παρόν ο ΓΑΠ κυβερνάει με 159.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ αλλενάκι 24/11/2009 20:29:54

          έχει δίκο ο ψυχραιμίας, αλλενάκι. Στα χνάρια του Γερμανού, θα διώξουμε τους γκασταρμπάϊτερ. Όταν δεν έχει μεροκάματα, τι θα κάνουν; Θα κλέψουν μια δυό και θα φύγουν. Λυπάμαι, αλλά ο ΓΑΠ μάλλον δεν θα ελεγξει την πτώση. Σαμαράς ή οποιοσδήποτε θα το παραλάβουν πραγματικά καμένο.

      • Υ. avatar
        Υ. @ ψυχραιμια 24/11/2009 21:41:42

        Φίλη σκεπτική, μάλλον είσαι οπαδός της πολιτικής αδράνειας.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Υ. 24/11/2009 21:47:54

          Μάλλον έχει την πολιτική οπτική του PRO. Να βγαίνει σε ένα μπάρ και να διασκεδάζει με τον κόσμο, ο οποίος δεν νοιάζεται αν είναι δίπλα του ο πρωθυπουργος, με τις πολιτικές αποφάσεις του οποίου πρωθυπουργού ορίζεται η τύχη όλων.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ψυχραιμια 24/11/2009 23:28:45

        Μάλιστα. Εκτός από τον Ανδρέα, ο Σαμαράς είναι ίδιος και με τον ΓΑΠ. Για δες που τον νομίζαμε διαφορετικό...

      • ΜιχΜιχ avatar
        ΜιχΜιχ @ ψυχραιμια 25/11/2009 00:07:04

        ΠολιτισΜικές, όχι πολιτιστΤικές. Αυτή είναι και η ιστορία του κόσμου, εξάλλου. Ο πόλεμος των ιδεολογιών.

  3. loretta avatar
    loretta 24/11/2009 19:50:19

    Κωστα Θ

    σκεψου και ποσα αξιολογα ατομα εχει γυρω στο περιβαλον του ο ΔΗΜΑΣ.

    Ολα αυτα τα νεα παιδια εινα το μελλον στο κομμα το μελλον με τον ΑΝΤΩΝΗ.

    Βλεπεις η μαρικα μπορει να εχει το χαρισμα της "μαγειρικης" αλλα οχι της μελλοντολογου!!

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 24/11/2009 19:51:56

    Ως Κορινθιος χαιρομαι ιδαιτερα για τη στηριξη Δήμα στον Αντώνη. Η Κορινθία στηρίζει ΣΑΜΑΡΑ

    • loretta avatar
      loretta @ ΓΙΑΝΝΗΣ 24/11/2009 19:53:58

      ...ναμουν σε μια γωνια βρε παιδι μου να εβλεπα την μαρικα και τον επιτιμο...!!

      Ειπαμε....η ζωη εχει γυρισματα.

  5. Υ. avatar
    Υ. 24/11/2009 19:56:41

    Άντε τώρα να δούμε την 3ης κατηγορίας Μπιρμπίλω (κάτι σαν τα Πράσινα Πουλιά Ευβοίας), να τα βγάζει πέρα με τσαμπιον-λιγκ Δήμα (δλδ. Μπαρτσελόνα)

    • αχαβαχ avatar
      αχαβαχ @ Υ. 24/11/2009 21:54:31

      λίγο φθηνό ακούγεται αυτό. Είναι καλό που υπάρχουν κι οι δύο.

      • Υ. avatar
        Υ. @ αχαβαχ 24/11/2009 22:05:14

        Μιλώ για τη Βουλή, και την γενικότερη άσκηση αντιπολίτευσης.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Υ. 24/11/2009 22:08:13

          Ο Δημας δεν ειναι βουλευτης φυσικα.Οτι παρεμβασεις θα κανει θα ειναι εκτος βουλης.

        • Υ. avatar
          Υ. @ Υ. 24/11/2009 22:13:52

          Σωστός!!!

        • αχαβαχ avatar
          αχαβαχ @ Υ. 24/11/2009 22:22:04

          Η ουσία είναι ότι απέκτησε και η ΝΔ στέλεχος με περιβαντολλογικό προσανατολισμό και αυτό είναι σημαντικό (υπήρχαν κάτι ψιλοκόντρες και με τον Σουφλιά αν θυμάμαι καλά).

  6. αχαβαχ avatar
    αχαβαχ 24/11/2009 21:51:53

    Είναι σημαντική η στήριξη του Δήμα, διαθέτει αναμφισβήτητο πολιτικό βάρος.

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ αχαβαχ 25/11/2009 00:08:04

      Και αναποόφευκτα έρχεται η σύγκριση με τη νέα μας επίτροπο και τον πρωθυπουργό εξωτερικού...

      • Μάρκο Τ avatar
        Μάρκο Τ @ ΜιχΜιχ 25/11/2009 00:10:55

        Τώρα έχει ελπίδες και ο Μήτσος Παπαχρήστος να γίνει επίτροπος. Εκφωνητής του Πολυτεχνείου και αυτός.

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΜιχΜιχ 25/11/2009 00:15:01

        Τί συγκρίνεις τώρα? Τα τσόκαρα με τα Nike air?

  7. sikyonios avatar
    sikyonios 25/11/2009 08:54:33

    επιτέλους ο πρώην Επιτροπος ενεφανίσθη.... Έκανε τουλάχιστον μια πολιτική κίνηση.
    Αναφορικά με τον γιο του, δεν νομίζω ότι ενδιαφέρεται κανείς.Ούτε στην κεντρική πολιτική σκηνή, ούτε στην Κορινθία (περιοχή που εκλεγόταν ο πατέρας του).
    Πρέπει να καταλάβουν ότι έρχεται νέα εποχή στην πολιτική σκηνή, και δη της Νέας Δημοκρατίας. Και αν δεν το καταλάβουν και πράξουν όπως οι προηγούμενοι τους, τότε υπάρχουν και αλλου πορτοκαλιες......

  8. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 25/11/2009 16:01:14

    Συγχαρητήρια στον Σταύρο Δήμα για την στήριξη στον Αντώνη.Ανέκαθεν είχε αυξημένο πολιτικό αισθητήριο και με την Ευρωπαική του θητεία,που τον εμπλούτισε με εμπειρίες,κάτι παραπάνω είδε και καταλαβαίνει.Τον όρο αειφορία, ο Αντώνης στις ομιλίες του,τον παραθέτει ως αντίπαλο δέος στην ...πράσινη ανάπτυξη του ΓΑΠ.Από τα φτωχά μου Ελληνικά,γνωρίζω ότι η λέξη αειφορία προέρχεται από το αεί+φέρω,δηλαδή φέρω-παράγω συνεχώς.Δηλαδή ο Σαμαράς προτείνει ένα νέο θεσμικό-νομοθετικό πλαίσιο,μια κοσμογονία δηλαδή,που θα επιτρέπει στην Ελλάδα και σ'όλο τον κόσμο να παράγει πλούτο,τον οποίο όμως πλούτο θα καρπώνονται όλοι και όχι μόνο οι ...εκλεκτοί.Ο Αντώνης δεν ασχολείται με πράσινες αναπτύξεις,πράσινα άλογα και μωβ μουλάρια.Ξέρει ότι από αυτά χορτάσαμε...Η Ελλάδα πρέπει να γίνει ξανά παραγωγική χώρα,κάτι το οποίο έπαψε να γίνεται εδώ και 25 χρόνια και που μόνο ο Σαμαράς ΘΕΛΕΙ και ΜΠΟΡΕΙ να το πετύχει.