12/11/2009 16:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και ο Σουφλιάς θα πάει με τη Ντόρα;



Δημοσιογραφικές πληροφορίες αναφέρουν ότι ο Γιώργος Σουφλιάς θα το τοποθετηθεί εντός των ημερών υπέρ της υποψηφιότητας της Ντόρας Μπακογιάννη στην διεκδίκηση της ηγεσίας της ΝΔ.

 Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες ο κ. Σουφλιάς θα προχωρήσει σε αυτήν την κίνηση «ανταποδοτικά» για την υποστήριξη που του παρείχε η οικογένεια Μητσοτάκη στην διεκδίκηση της ηγεσίας της ΝΔ από τον Κώστα Καραμανλή το 1997.

 Υπενθυμίζουμε ότι ο κ. Σουφλιάς παραιτήθηκε από βουλευτής λίγο μετά τις τελευταίες εκλογές λόγω της αγανάκτησης που προκάλεσε στη βάση της ΝΔ η επιμονή του – μαζί τη Ντόρα – για προσφυγή σε πρόωρες εκλογές.

 Αν οι πληροφορίες αυτές επιβεβαιωθούν τότε μπορούμε να εικάσουμε ότι το «τρίο» που κατέστρεψε την Οικονομία (Κ. Χατζηδάκης, Γ. Παπαθανασίου και Γ. Σουφλιάς) θα συμπορευτεί με τη Ντόρα για την αναζωογόνηση της ΝΔ και του τόπου.

 ΥΓ. Προφανώς είναι άσχετη με όλα αυτά η πληροφορία ότι κορυφαίο στέλεχος του επιτελείου της Ντόρας επισκέφτηκε χθες στο σπίτι του γνωστό εθνικό κατασκευαστή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 12/11/2009 16:37:11

    Tvra ...ua lyuoyn ola ta oroblhmata

  2. mpaxalo avatar
    mpaxalo 12/11/2009 16:40:44

    Εγραψε κάποτε το Pressgr

    Τι ενώνει Σουφλιά και Ντόρα...

    Συναντήθηκαν και συζήτησαν για εκλογές τον Μάιο ο Γ. Σουφλιάς και η Ντ. Μπακογιάννη, σύμφωνα με το κυριακάτικο "Βήμα". Δεν ξέρουμε πόση βάση έχει αυτό, το πιο πιθανό είναι ότι ισχύει.
    Εμείς όμως μάθαμε και κάτι άλλο. Οι δύο υπουργοί έχουν και άλλου είδους σχέση.
    Κι εξηγούμαστε: Το ΥΠΕΧΩΔΕ έχει δώσει μεγάλες δουλειές σε εταιρείες συμφερόντων του Ισίδωρου Κούβελου, συζύγου της υπουργού Εξωτερικών. Μια από αυτές έχει να κάνει και με την πολυσυζητημένη μεταφορά της λυματολάσπης από την Ψυτάλλεια στο εξωτερικό. Δεν αμφιβάλουμε ότι όλα έγιναν με τον σωστό τρόπο, όπως συμβαίνει άλλωστε με όλες τις μεγάλες δουλειές στην χώρα μας.

    https://www.blogger.com/comment.g?blogID=31249303&postID=4513102938915854141

  3. οξεία γωνία avatar
    οξεία γωνία 12/11/2009 17:02:04

    Έτσι, να μαζευτούν όλοι μαζί για να μην τους ψάχνουμε χώρια, ένας εδώ, ένας εκεί, ένας δώθε, ένας πέρα.
    Όλοι μαζεμένοι είναι καλύτερο και πιό εύκολο και για μας.
    Πίσσα και πούπουλα σε όλους όσους φρόντισαν να πέσουμε στο μέσο της τετραετίας, σε όσους μας ντρόπιασαν και μας έριξαν πάνω από 10% πίσω από το πασόκ.
    Φαντάσου δηλαδή να μην είχε το πασόκ αρχηγό τον κοκορόμυαλο τί θα είχαμε πάθει.
    Όλοι μαζί πίσσα και πούπουλα, πακέτο μακριά στη λήθη της ιστορίας.
    Ώρα να κοιτάξουμε μπροστά.

    • γιωργος avatar
      γιωργος @ οξεία γωνία 12/11/2009 17:06:50

      ετσι ακριβως οξεια.την ντορα τη στηριζει ολη η σαπιλα του κομματος(οικογενειες και συμφεροντα).ολοι αυτοι που πριονιζαν τον καραμανλη.ας ελπισουμε οτι αν βγει ο σαμαρας να βαλει νεο αιμα στο κομμα και να αποσυρει ολους τους γεροντες.αρκετα πια!!!

    • Πυροπαθής avatar
      Πυροπαθής @ οξεία γωνία 12/11/2009 19:48:04

      Το αποτέλεσμα των εκλογών δείχνει ποιοι είχαν αρχηγό και στελέχη ΚΟΚΟΡΟΜΥΑΛΑ.

  4. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 12/11/2009 17:05:18

    Επιβεβαιώνει απλώς ότι είναι η προσωποποίηση του χθες.

    Έχω την εντύπωση ότι έχει αλλάξει πολύ ο πολιτικός χάρτης της Ελλάδας από τις 4 Οκτωβρίου και μετά. Έχουμε προχωρήσει μπροστά και η Ντόρα έχει μείνει πίσω. Απλώς...

    • effie B. avatar
      effie B. @ Blimblomblim 12/11/2009 17:14:20

      Μηπως τελικα ο Σουφλιας στηριζει Σαμαρα? Καλυτερη εκδουλευση στο Σαμαρικο στρατοπεδο δεν θα μπορουσε να παρασχει.. Ο πιο αποτυχημενος απ'ολους, που εξαναγκαστηκε σε παραιτηση σχεδον το ιδιο βραδυ των εκλογων, στηριζει Ντορα. Ακομη και να ηθελε να τους στηριξει αυτοι θα επρεπε να το αρνηθουν... Με τετοια υποστηριξη δεν χρειαζονται τιποτε αλλο... Να τον χαιρονται λοιπον!!

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ effie B. 12/11/2009 17:16:55

        Μη λες τέτοια και το πάρουν χαμπάρι τι πατάτα κάνουν και αποφασίσουν τελικά να μην την υποστηρίξει...

  5. markella avatar
    markella 12/11/2009 17:08:30

    Σιγα μη και δεν υποστηριζε ο Σουφλιας την Ντορα!!!
    Αυτο θα ηταν ειδηση Χ!!!

  6. lady girl avatar
    lady girl 12/11/2009 17:11:50

    Ισχύει εδώ το «δείξε μου το φίλο σου». Ο Σουφλιάς είναι ό,τι πιο αναχρονιστικό και διαπλεκόμενο διαθέτει η Νέα Δημοκρατία. Δεν ξέρω αν θα της φέρει κόσμο σίγουρα όμως της χαλάει το προφίλ.

    • οξεία γωνία avatar
      οξεία γωνία @ lady girl 12/11/2009 17:21:31

      Παρντόν; Ποιό ακριβώς προφίλ της χαλάει; Τoυ "δεν χρωστάω σε κανένα, σαν το Γιωργάκη" ;
      Καλό!

  7. FotisAthan avatar
    FotisAthan 12/11/2009 17:21:46

    Καλώς τα παιδιά. Χαράς ευαγγέλια .Υποστήριξη επιπέδου Έβερτ.Αλήθεια στήν επιστολή παραίτησης του πού απελογείτο γιά την θέση του στίς πρόωρες εκλογές , ποιούς άλλους ακριβώς εννοούσε ότι συμφωνούσαν καί ωθούσαν τόν Κ.Κ ? Έτσι γιά να φρεσκάρουμε την μνήμη μας.

  8. ponirosgmail.com avatar
    ponirosgmail.com 12/11/2009 17:21:48

    τελικά ποιός είναι ιδιοκτήτης του antinews?

    • Factorx avatar
      Factorx @ ponirosgmail.com 12/11/2009 17:29:11

      Ανήκει σε ΕΠΕ. Αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά στείλε μας emal να σου δώσουμε τα στοιχεια

  9. crunch avatar
    crunch 12/11/2009 17:36:46

    O Χατζηδάκης ξεφορτώθηκε την Ολυμπιακή -που το θέλησαν διακαώς χωρίς να το πετύχουν απανωτές κυβερνήσεις-, όχι να τον λέμε και καταστροφέα..

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ crunch 12/11/2009 17:49:04

      Ξεφορτώθηκε την ΟΑ σε δουλειά στημένη από το 90 με τον Μητστοτάκη και τον Πιπέρογλου, και όποιος έχει απορίες ας ρωτήσει και τον καθηγητή στην Αγγλία που τα ξέρει καλά. Να στην πω: Θα απαξιώνουμε την ΟΑ, θα κονομάνε 5-10 φίλοι, θα φτιαχτεί η Εητζήαν. Ο.Ε.Δ.

      • anonyma avatar
        anonyma @ archaeopteryx 12/11/2009 18:08:36

        Ο κουλης καθε μερα πινει πρωϊνο καφε στα γρανιτενια του βασιλακι.Και κλαμα οι νικοληδες γιατί θα κανει φτερα η διαφημιση αιζιαν, καθισματων και στολου ενοικιαζομενων.

      • Κώστας Θ. avatar
        Κώστας Θ. @ archaeopteryx 12/11/2009 18:31:34

        Yπήρχαν φοβερά νομικά προβλήματα με την ΕΕ. Εκεί ήταν το μεγάλο πρόβλημα. Ο Χατζηδάκης τα πήγε πολύ καλά εκεί. Να μην τον αδικούμε.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Κώστας Θ. 12/11/2009 18:38:20

          Ο Χατζηδάκης είναι όντως αξιόλογος. Αν δεν ήταν και τόσο ενδοτικός στα εθνικά, θα ήταν ιδανικός διάδοχος για το Σαμαρά. Αλλά τον άκουγα την εποχή του σχεδίου Ανάν και είχα φρίξει από την ενδοτικότητά του.

        • Κώστας Θ. avatar
          Κώστας Θ. @ Κώστας Θ. 12/11/2009 18:51:47

          Δεν τον θυμάμαι να μιλάει για το Σχέδιο Ανάν. Αν είναι έτσι, έχεις δίκιο. Τα εθνικά έχουν πιο πολύ σημασία.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Κώστας Θ. 12/11/2009 19:23:15

          Έψαξα πρόχειρα στο Google να δω αν υπάρχει καταγεγραμμένη θέση του υπέρ του σχεδίου, αλλά δεν βρήκα τίποτα. Είμαι αρκετά σίγουρος ότι τον άκουγα τότε να μιλάει υπέρ του σχεδίου, διότι από εκεί μου είχε μείνει κακή γνώμη γι' αυτόν, που βελτιώθηκε σημαντικά από τη θητεία του ως Υπουργός (αλλά όπως λες κι εσύ, τα εθνικά μετράνε περισσότερο). Ωστόσο, δεν θέλω να τον πάρω στο μυαλό μου και μην τον κρίνεις μόνον από αυτό που σου λέω, όσο κι αν είμαι αρκετά σίγουρος ότι το θυμάμαι.

  10. «Κασσάδρα» avatar
    «Κασσάδρα» 12/11/2009 17:43:03

    Καλός τα παιδιά ένας ένας βγαίνει από το λαγούμι του!

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ «Κασσάδρα» 12/11/2009 18:01:34

      Τελευταίο θα βγάλουν το Μητσοτάκη, θα δείτε. Θα είναι η χαριστική βολή.

  11. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 12/11/2009 17:59:54

    Τι έκπληξη! Με την στήριξη βεβαίως ολου του κλαδου εργοληπτών έργων που εκκρεμούν του καλού αυτού Υπουργείου.

  12. Πονοκέφαλος avatar
    Πονοκέφαλος 12/11/2009 18:11:27

    Εντάξει, καλά για τους άλλους αλλά υπερβολές για τον Χατζηδάκη. Δεν ευθύνεται για την οικονομία εκείνος.

  13. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 12/11/2009 18:16:53

    Ο Μεϊμαράκης πού εξαφανίστηκε τις τελευταίες μέρες; Έχει αρχίσει να μου λείπει.

    • loretta avatar
      loretta @ Blimblomblim 12/11/2009 18:39:01

      ετοιμαζει την κασα να πεσουν μεσα ολοι μετα να ησυχασουμε!!

  14. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 12/11/2009 18:17:30

    Ο Μεϊμαράκης πού εξαφανίστηκε τις τελευταίες μέρες; Έχει αρχίσει να μου λείπει ο πολιτικός του λόγος.

  15. HOOLIGAN avatar
    HOOLIGAN 12/11/2009 18:18:42

    θα ξαναπω ενα συνθημα καταθεση ψυχης σκατα σκατα στα μουτρα του σουφλια Για ρωτηστε στην αρτα ο κουμπαρος του ΣΟΥΦΛΙΑ υφυπουργος υγειας τι ,''διαδρομη'' ειχε το 2000 μηπως ψηφιζε Πασοκ/? επισης αν καποιος παλιος εχει αφισες ''λυκαβητος'' ασ τις ξαναδημοσιευσει

  16. HOOLIGAN avatar
    HOOLIGAN 12/11/2009 18:21:46

    factorx προσπαθησε να βρεις αφισα λυκαβητο που ελεγε για τη κυβερνηση μητσοτακη και για θυμισε στους νεους ποιος ηταν πισω απο αυτη την αγνωστη κινηση?

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ HOOLIGAN 12/11/2009 18:35:42

      Πες μας εσύ, γιατί πάντα είχα απορία ποιος ακριβώς ήταν και δεν πήρα ποτέ αξιόπιστη απάντηση.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Blimblomblim 12/11/2009 18:40:26

        τις θυμήθηκα κι εγώ, αμυδρά θυμάμαι πως εικαζόταν ό,τι είναι ο ΠΚ μαζί με τον Μιχ.

  17. HOOLIGAN avatar
    HOOLIGAN 12/11/2009 18:25:44

    Επισης ας απαντησει καποιος γιατι στις συγκεντρωσεις ντορας και ΓΑΠ ακουγεται το ιδιο συνθημα για τη'' νεα εποχη '' επισης πως λεγοταν η παραταξη εβερτ στο δημο αθηνας?

  18. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 12/11/2009 18:28:21

    Παιδιά, θυμάστε τι αγώνα έδωσε όλος ο μηχανισμός Μητσοτάκη-Ντόρας το 97 υπέρ του Σουφλιά? Είναι δυνατόν να μην τη στήριζε? Μονο οικονομικά να το πάρεις, οι υποχρεώσεις είναι μεγάλες. Και πόσα άλλα που δεν τα ξέρουμε.
    Πάντως no problem. Μετά τις πρόωρες η στήριξη Σουφλιά δε θα της προσθέσει τίποτα.

  19. ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΦΩΚΑΣ avatar
    ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΦΩΚΑΣ 12/11/2009 22:45:11

    μαλλον παλι δεν τον δεχτηκαν στο επικρατειας του ΠΑΣΟΚ οπως ΠΑΖΑΡΕΥΕ στο παρελθον με τον ΣΗΜΙΤΗ και κανει ναζια ο σαρακατσανος, ο φιλος του Μπομπολα.. ο ανθρωπος που εδωσε την χαριστικη βολη στον Κωστα Καραμανλη και την ΝΔ και εφερε τον απιθανο γιωργακη στην πρωθυπουργια !

    Ας ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ ΛΟΙΠΟΝ , αιντε γιατι οσο ΚΟΥΦΟΣ και να ειναι αυτη τη φορα τα μπινελικια που θα φαει ΚΑΙ ΕΔΩ και στην ΛΑΡΙΣΑ θα ειναι ΚΑΙ ΕΚΚΩΦΑΝΤΙΚΑ και ΖΩΓΡΑΦΙΣΤΑ..

    Φτανει πια η ΜΟΥΧΛΑ και η ΣΑΠΙΛΑ , ΦΥΣΑΕΙ ΑΝΕΜΟΣ ΦΡΕΣΚΟΣ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΕΙ ΝΕΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΑΦΘΑΡΤΑ , οχι συνδαιτημονες των συμφεροντων και του ΕΧΘΡΟΥ.

  20. Nikos captain avatar
    Nikos captain 12/11/2009 23:59:24

    ΝΙΚΗΦΟΡE ΦΩΚΑ το λάθος είναι στην καλοσύνη του ΚΚ που τον ξαναμάζεψε στο κόμμα και τον έκανε υπουργό και σύμβουλό του χωρις να καταλάβει τι φίδι κολοβό έιχε μέσα στον κόρφο του. Που να το φανταστεί οτι ο κύριος αυτός δούλευε για την Α.Υ ΘΕΟΔΩΡΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΟΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΚΟΥΒΕΛΟΥ ΤΗΝ ΜΕΓΙΣΤΗ.
    Τώρα όλοι οι γύφτοι τα λαμόγια ΕΞΩ απο την καλύβα
    Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΕΡΧΕΤΑΙ