04/09/2009 14:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και ο Ηλίας Ψινάκης προσχωρεί στο ΛΑΟΣ



Επιβεβαιώνοντας τις φήμες που τον ήθελαν να συζητά με τον καλλιτεχνικό μάνατζερ Ηλία Ψινάκη την ένταξή του στα ψηφοδέλτια του ΛΑΟΣ, ο Γιώργος Καρατζαφέρης δήλωσε σήμερα στην εκπομπή του Αυτιά στο Alter:

«Χθες μίλησα με τον κ. Ψινάκη, ο οποίος είναι κομιστής ενός πολύ μεγάλου μυαλού και όταν το αντιληφθεί ο πολίτης, πράγματι αντιλαμβάνεται ότι το μυαλό αυτό μπορεί να προσφέρει. Ζει σε έναν άλλο χώρο, αλλά μπορεί να προσφέρει. Σκέφτηκα ότι υπάρχει ένα κομμάτι νέων τα οποία βλέπουν ενδεχομένως τη μεσημβρινή ζώνη του ALTER. Γιατί αυτοί να μείνουν έξω από την πολιτική …Γίνονται κουβέντες για ένα όνομα-έκπληξη, μεγαλύτερο και από αυτό της κας Τζαβέλα για τον επικεφαλής στο Επικρατείας. Είχαμε γυναίκα στο ευρωψηφοδέλτιο, ενώ εδώ θα έχουμε άνδρα.»

 Λέτε ο επικεφαλής να είναι ο κ. Ψινάκης;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anetos avatar
    anetos 04/09/2009 14:21:08

    Κατα τον Βαλλιανατο η αναλογια δεν ειναι 10% ?

    • Χι avatar
      Χι @ anetos 04/09/2009 14:54:34

      Πλάτων, Πρωταγόρας:

      "...σου δόθηκε ικανοποιητική απόδειξη, Σωκράτη, ότι καλά κάνουν οι συμπολίτες σου και αφήνουν να τους δίνει συμβουλές πάνω σε θέματα της πολιτείας και ο χαλκιάς και ο τσαγκάρης, και ότι πιστεύουν πως η αρετή μπορεί να διδαχτεί και να μεταδοθεί."

      http://www.greek-language.gr/greekLang/ancient_greek/tools/corpora/anthology/content.html?m=1&t=541


      Εδώ πολιτεύονται (και δημοσιογραφούν) πραγματικοί ΣΤΟΚΟΙ, που καμώνονται τάχα τους σοβαρούς. Τουλάχιστον ο Ψινάκης κάνει τον καραγκιόζη συνειδητά - του βγάζει και λίγο σε διαστροφή. Αλλά ηλίθιος, δεν είναι.

      Εγώ να δω τι θα ψηφίσω. Αυτός ο τύπος στο άλογο, υπάρχει ακόμη;

      • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο Πέλαγος @ Χι 04/09/2009 15:18:38

        Εύγε για την παραπομπή

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Χι 06/09/2009 19:11:13

        Νά'σαι καλά, φίλε Χι, που μας έδειξες αυτό το σάιτ-θησαυρό.

      • ambrosiac avatar
        ambrosiac @ Χι 06/09/2009 19:53:29

        Παντα εβρισκα διασκεδαστικο το αριστουργηματικα κακοπιστο "αδειασμα" που εκανε ο Πλατων του Πρωταγορα στον "Πρωταγορα", παρουσιαζοντας τον πολυλογα και καταφερτζη.

        Τεχνικη που συνανταται και σημερα :)

  2. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 04/09/2009 14:22:24

    Ζήτω η τρέλα έχουμε καταντήσει

    • ο νοών...νοείτω avatar
      ο νοών...νοείτω @ ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 04/09/2009 14:24:08

      Με την καλή έννοια....

  3. διερωτώμαι avatar
    διερωτώμαι 04/09/2009 14:23:13

    Ρήξη και ανατροπή,ρήξη και ανατροπή, ρήξη και ανατροπή...

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/09/2009 14:43:29

    Το ΛΑΟΣ δεν είναι που ξεκίνησε όλη την κουβέντα για την πολιτιστική και πνευματική ηγεμονία της Αριστεράς επι της Δεξιάς σε όλη τη διάρκεια της μεταπολίτευσης; Και την οποία έχουν κάνει σημαία τώρα και πολλοί άλλοι "καθαροί" κεντροδεξιοί;

    Σε αυτό το πλαίσιο πρέπει να αξιολογήσουμε αυτή την επιλογή πολιτιστικής αυτονόμησης ...

    :)

  5. Kennan avatar
    Kennan 04/09/2009 14:50:05

    Μην ξαφνιάζεστε με την επιλογή. Εξάλλου είναι γνωστό ότι ανάμεσα σε αυτούς που λατρεύουν, αρκετοί ήταν ομοφυλόφιλοι. Βλέπε Ρομ (Rohm) !!!

    • διερωτώμαι avatar
      διερωτώμαι @ Kennan 04/09/2009 20:32:12

      Πρώτον δεν ήταν Ρόμ, ήταν Ραίμ (Ernst Roehm). Δεύτερον και σπουδαιότερον δεν επιβεβαιώθηκε ποτέ οτι ήταν ομοφυλόφιλος, μάλλον πρόκειται για συκοφαντίες της δεξιάς πτέρυγας του N.S.D.A.P. Τρίτον, ποιοί από τους αρκετούς ήταν ομοφυλόφιλοι;;;

  6. Kennan avatar
    Kennan 04/09/2009 15:01:16

    Είσαι θεά!!!
    http://www.youtube.com/watch?v=sn6OmxG6GEs

  7. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 04/09/2009 15:54:54

    http://www.youtube.com/watch?v=IsgqjlqWo5o

    Θεά θεά ο Καρατζαφέρης...

    Με το ψινακη το βαίτση και τα άλλα παιδιά προχωράμε και κερδάμε!

    ΚΡΑΑΑΑΑ

  8. Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες avatar
    Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες 04/09/2009 16:31:22

    ΩΙΜΕΕΕ!!!!

  9. wert01gf avatar
    wert01gf 04/09/2009 17:02:14

    Δηλώσεις Καρατζαφέρη για Ψινάκη το 2008: http://twitpic.com/gd7z2

  10. matakis avatar
    matakis 04/09/2009 17:40:34

    Μακάρι να τον δω στην Βουλή.
    Τέτοια απαξίωση χρειάζεται.
    Να έχουν μόνο οι Ιταλοί την Τσιτσιολίνα δηλαδή ?
    Κι εμείς θα έχουμε Ψινάκη, γιατί όχι ?
    Πόσο χειρότερα θα είναι δηλαδή...

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ matakis 04/09/2009 18:51:40

      Δεν έχεις άδικο να λεει γλυκιά το ΓΑΠ και θεα την Ντόρα και το Δάμαλο θα περάσουμε χάρμα.

  11. Καρατζαφέροφ avatar
    Καρατζαφέροφ 04/09/2009 17:50:50

    Το βρηκα εδω http://taxalia.blogspot.com/2009/09/blog-post_1736.html
    O Kαρατζαφέρης δεν θα είχε πρόβλημα να βάλει στο κόμμα του και τον Αττίλα. Αρκεί να έπαιρνε 1 ψήφο.
    Ο άνθρωπος που ξεκίνησε να μιλα "στην καρδιά του συντηρητικού ψηφοφόρου, του οικογειάρχη..."....συναγελάζεται με τον Ψινάκη.
    Γιατί όχι και με την Πετρούλα, τον μιστερ εθνικα μπούτια, τη Σοφία την ξαπλωτή, τον εθνικό που-σταρ, τη Μπεζαντακου, τον "Τάσο με τις ξυρισμένες γάμπες, το χλέμπουρα, το λέμπουρα και το μ.....της Χάιδως.
    Χίλιοι καλοί χωράνε.
    Κρίμα, ο απόλυτος ευτελισμός της πολιτικής. Και μ'αρέσει που θα εχει κουράγιο ο "Μarkos" να μου απαντήσει κιόλας !!!!!

  12. Stavros avatar
    Stavros 04/09/2009 18:07:47

    Συγνωμη βρε παιδιά.Ο Ψινάκης απαξίωση;
    Για σκεφτείτε λιγάκι..
    Πόσοι απο τους βουλευτές μας έχουν μια επιτυχημένη επαγγελματική καριέρα;
    Πόσοι απο αυτούς είναι χορτάτοι απο λούσα (χωρίς τον δικό μας οβολό...) και απο δόξα;
    Πόσοι απο αυτούς έχουν καλές δημόσιες σχέσεις με το εξωτερικό και με το εσωτερικό και μπορούν να τις χρησιμοποιήσουν για το καλό της χώρας;
    Επειδή είναι Gay;
    Πόσοι βουλευτές μας είναι κρυφο-gay; (ελάτε τώρα χρυσά μου... αφού ξέρετε...)
    Δεν θα ήταν χρήσιμος σε κάποιο πόστο;

    και φυσικά η εικόνα στα έδρανα με Ψινάκη-Άδωνη δίπλα-δίπλα. Priceless...

    Τα Σέβη μου

    Σταύρος

  13. tiramola avatar
    tiramola 04/09/2009 18:27:53

    Είναι απολύτως βέβαιο ότι η παρουσία του Ηλία με την προσωπικότητά του θα βοηθήσει και τα εθνικά μας θέματα για τα οποία τόσο πολύ κόπτεται ο αρχηγός του.

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ tiramola 04/09/2009 18:53:59

      για τα εθνικά θέματα έχουμε το ΓΑΠ τον λοβέρδο τον πάγκαλο τον μπίστη και τον μίμη και αννα και την δαμανάκη ... είμαστε τζετ κομπλέ!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Κασσάνδρα 04/09/2009 19:02:53

        έλα βρε κασσάνδρα, όποιος και να βγει έχει δύσκολα. Αν έχω μάθει κάτι στην ημιμάθειά μου ότι αυτή το ατέλειωτο "φταίει ο άλλος" είναι ένα κομματάκι της ελληνικής κακοδαιμονίας. Το "blame culture". Δεν είναι παραγωγικό σε εταιρικές διαδικασίες (αν και ζει και βασιλεύει), δεν είναι απαργωγικό στην πολιτική.

        Η "Κρίση" είναι η πιθανή καταστροφή, αλλά σε περιόδους κρίσης, αν έχεις κοινό νου μπορείς να βγεις μπροστά. Μην φοβάσαι ωστόσο, θα βασιστώ στις 3-4 εντολές του greekpolitical review, μετριασμένες μόνο από ελάχιστο ρεαλισμό.

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/09/2009 18:33:45

    tiramola, τι λένε τα προγνωστικά για αυτοδυναμία Πασόκ; Λέω να γράψω μια ανοιχτή επιστολή στον Γ.Α.Π. Μην φοβάσαι, δεν θα είναι προσβλητική, αλλά μου ήρθε μια ιδέα, και θα την πω δημόσια... Θα την απευθύνω και στον ΚΚ, αν και αυτός δεν έχει πιθανότητες, νομίζω...

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 04/09/2009 18:47:46

      Καλά θα κάνεις με την επιστολή αρχαίε και άμα την διαβάσω μπορεί και να την προσυπογράψω , να μαζευτούμε καμιά 100η χιλιάδες να τους δείξουμε ότι δεν παίζουμε!!!
      :)
      Όπως βλέπεις "εργάζομαι" για την αυτοδυναμία...
      Προσπαθώ να "ανεβάσω" το λάος....

  15. διερωτώμαι avatar
    διερωτώμαι 04/09/2009 20:38:51

    Λίγες ημέρες πρίν είχα μία διαφωνία εντός του antinews με ένα μέλος της νεολαίας του ΛΑ.Ο.Σ. Αναμασούσε την γνωστή επωδό σχετικά με την άλωση του συστήματος εκ των έσω. Απευθύνομαι και πάλι σε οπαδούς ή απλούς ψηφοφόρους του ΛΑ.Ο.Σ. ρωτώντας, εάν συμφωνούν ακόμα και με την απλή συζήτηση στην αρχή προεκλογικής περιόδου σε κοινή θέα ΣΤΟ ΚΟΛΩΝΑΚΙ ("λαϊκός" κατά τα άλλα...)του προέδρου τους με τον Ψινάκη και εάν με τον τρόπο αυτόν θα επιτύχουν την ρήξη και ανατροπή.

  16. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 04/09/2009 21:29:50

    Και για να παραφράσουμε το μεγάλο Ιωσηφ Στάλιν..."κάθε λαός έχει το κοινοβούλιο που του αξίζει.."

  17. kainourios avatar
    kainourios 04/09/2009 21:38:48

    να προσεξει ο Καρατζαφερης και μηπως φέρνοντας τους apolitik στη πολιτική (όπως λεει ότι θέλει να κανει) εξαφανιστούν οι politik στο τέλος... κι όχι μόνο ο Καρατζαφέρης και όλοι τους (βλέπε πιθανή υποψηφιότητα Ντέμη, Ράπτη παλαιότερα κλπ)

  18. Vagelas avatar
    Vagelas 04/09/2009 23:09:27

    Έχω διαβάσει σήμερα πολλά σχόλια που αφορούν στην "επιτυχημένη" επαγγελματική καριέρα του Ψινάκη. Έλεος ρε παιδιά.Το τι δουλειά κάνει δεν μετράει; Μόνο το ότι την κάνει σωστά μετράει; Το γεγονός ότι ως βουλευτής το πρότυπο Ψινάκης θα αποκτήσει τεράστια κοινωνική απήχηση δεν σας απασχολεί;Θα θέλατε δλδ το παιδί σας να έχει πρότυπο τον Ψινακη (δεν αναφέρομαι στις σεξουαλικές του προτιμήσεις,οι οποίες δεν με αφορούν).Ντροπή για τη χώρα και τον ελληνικό λαό αν τέτοιοι άνθρωποι μπουν στη βουλή.

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ Vagelas 05/09/2009 01:07:35

      Ρε Vagela σου χει πει κανείς πως οι βουλευτές μας είναι κοινωνικά πρότυπα ?

      όχι τίποτα άλλο αλλά άμα στο χει πει κανείς αυτό να τον πάμε κατευθείαν στο Δαφνί για ρεκτιφιέ.

  19. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 04/09/2009 23:15:55

    Πολλές φορές έχω υποστηρίξει, ότι δεν θα πρέπει να ψηφίσουμε κανένα από τα πέντε κοινοβουλευτικά μας κόμματα.
    Σκέφτομαι, αν είναι αλήθεια και πραγματοποιηθεί η πληροφορία, να ψηφίσω ΛΑΟΣ.
    Μόνο και μόνο, να δω διάλογο Ψινάκη - Πάγκαλου, με την προσφώνηση "είσαι Θεά" και να συμμετέχει σε νομοπαρασκευαστικές επιτροπές και να καταθέτει απόψεις για θέματα Πολιτισμού, αξίζει το γέλιο που θα μας χαρίσει, καταδεικνύοντας την αληθινή διάσταση της ....Βουλής.

  20. Mikis avatar
    Mikis 04/09/2009 23:32:02

    Χαίρομαι που ο Πρόεδρος κατεβάζει ένα άτομο σαν τον Ψινάκη για Βουλευτή,έτσι για να δουν όλοι πόσο βαθιά συντηρητική και κομφορμιστική είναι η Αριστερά στην Ελλάδα.
    Σύμφωνα με τα μεταπολιτευτικά ήθη δεν μετράει άν είσαι έξυπνος,μορφωμένος και επαγγελματικά επιτυχημένος,το μόνο που μετράει είναι αν στα νιάτα σου φορούσες αμπέχονο και αποστήθιζες τσιτάτα του Μαρξ,μόνο τότε κάνεις για βουλευτής.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Mikis 05/09/2009 01:38:46

      Δέχεσαι να σε αντιπροσωπεύει ο Ψινάκης;
      Αν όχι, δεν αντιλήφθηκα τι εννοούσες.
      Αν ναι, ο χώρος του ΛΑΟΣ, παρά τις καθησυχαστικές διακηρύξεις του Προέδρου, είναι επικίνδυνος γα τη Δημοκρατία.
      Εθνικοσοσιαλιστικό κίνημα, δημαγωγία και λαϊκισμός με πρότυπο ποιον άλλο; τον Ανδρέα και ανάδειξη του χειρότερου είδους ανθρώπων, όπως και οι ακόλουθοι του Ανδρέα το 81.
      Στην εκλογική διαδικασία ζητάμε βουλευτές, εθνικούς αντιπροσώπους, όχι κριτές ψώνιων. Όσο κι αν έχει εκπέσει η ποιότητα των βουλευτών, το ζητούμενο είναι η ανάταση και όχι η συνεχής διολίσθηση.

      • Παλιός avatar
        Παλιός @ Προφήτης 05/09/2009 01:56:41

        Προφήτη ρίξε κι άλλα

    • διερωτώμαι avatar
      διερωτώμαι @ Mikis 05/09/2009 14:24:50

      Ποιά είναι η μόρφωση του Ψινάκη; Και ποιό είναι το επάγγελμά του; Έτσι θα κάνεις "ρήξη" και "ανατροπή";

  21. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 05/09/2009 00:58:37

    Και έμπορας της ορθοδοξίας ο ελλαδέμπορας. Και μετά βγαίνουν οι βορίδης και πλέβρης και μιλάνε για ηθικές αξίες. Πολιτικοί κύναιδοι.

    Διονύσης Κλαδάς

  22. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 05/09/2009 01:13:05

    @@@@ και παλικάρια γίναμε μαλλιά κουβάρια.

  23. Είδα φως και μπήκα avatar
    Είδα φως και μπήκα 05/09/2009 02:31:06

    Πόσες "Θεές" θα τον ψηφίσουν να ξέρατε μόνο.

  24. thouthou avatar
    thouthou 05/09/2009 03:18:22

    Τα Star Channel σχόλια, μήπως επιβεβαιώνουν το ρίσκο Καρατζαφέρη;
    Μια Star Channel εθισμένη κοινωνία, μήπως χρειάζεται μια πολιτική επίθεση; "Αυτοί που πήγαν στην πλαζ", που είπε και ο Καρατζαφέρης;

    Πόσο επηρέασαν τον Καρατζαφέρη τα άλλα "προπατορικά αμαρτήματα" της Σαρρή και της Τζαβέλα; Δεν του έκατσαν; Χάλασαν την πολιτική του;

    Και γιατί αντιδρούμε τόσο με -σε άλλες συνθήκες- "απλά λαϊκίστικα κόλπα";;;; Μήπως κατά βάθος περιμένουμε περισσότερα από έναν πατριώτη ιδεολόγο; Μήπως κατά βάθος όλοι περιμένουμε κάποιο ιδεολόγο πατριώτη να μας σώσει, γιαυτό και είμαστε τόσο άτεγκτοι στην κριτική μας; Μήπως δεν είμαστε τόσο "κυριλέδες" όσο οι κοινωνικοπολιτικές συνθήκες μας έμαθαν να το παίζουμε;

    Ψινάκης... Ανατολάκης...
    Διείσδυση στους απολιτίκ χαβαλέδες και φανατισμένους... Κι αν του κάτσει;
    Δεν μιλάμε για προσάρτηση μαζών, αλλά για σπάσιμο της μπαμπουλοποίησης που η mainstream προπαγάνδα θέλει...

    Προσθέστε τις φήμες για "πατριωτικές προσωπικότητες" που θα προσέλθουν...
    Ρίσκο... Πήρε και άλλα ρίσκα, αλλά του βγήκαν... Αν του βγουν και αυτά;

    Τότε δεν μιλάμε για σχόλια, μιλάμε για στρατηγική πολιορκία του συστήματος, αφενός από την πλευρά των απολιτίκ, και αφετέρου από την σκληρή πλευρά των αντσυστημικών...
    Ρουά ματ...
    Μήπως καποιοι έχουν υποτιμήσει τον Καρατζαφερη;;;
    Περιμένω τις υποψηφιότητες για τον εξυπνότερο και πιο αποτελεσματικό αρχηγό....

  25. Περαστική αναγνώστρια avatar
    Περαστική αναγνώστρια 05/09/2009 03:33:48

    Ενα μέρος από τους ψηφοφόρους του λεγόμενου πατριωτικού ΠΑΣΟΚ μπορεί να ψηφίσει ΛΑΟΣ ?
    Λέμε τώρα.

  26. DoomWatcher avatar
    DoomWatcher 05/09/2009 10:41:55

    Είμαστε μια χώρα και μια κοινωνία που θα εξακολουθεί να επιβραβεύει την μετριότητα με κάθε ευκαιρια!

    Ο Καρατζαφέρης φαίνεται επέλεξε να έχει έναν διασκεδαστή γ' κατηγορίας στο κοινοβούλιο για να μας κρατάει απασχολημένους την ώρα που θα βουλιάζουμε. Όντως .... είναι ένας "πανέξυπνος" πολιτικός!!!

  27. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/09/2009 11:33:59

    Ενδιαφέρουσα η Ψυχολογία τού Ψινάκη.
    Να ανήκει σέ Μειοψηφία και νά κατεβαίνει με Κόμμα πού επιτίθεται μέ μίσος στίς Μειοψηφίες.
    Ταχει πεί αυτά καλύτερα απόλους ο Λουκίνο Βισκόντι στούς Καταραμένους.

    • Χι avatar
      Χι @ Σπύρος 05/09/2009 14:45:16

      Επειδή αρκετοί το ξέχασαν, να θυμίσω πως ο Βαλλιανάτος είχε συναντηθεί με τον Καρατζαφέρη και μετά τη συνάντησης, ο πρώτος είχε πως σε σχέση με άλλους, ο Πρόεδρος τού φάνηκε προοδευτικός άνθρωπος κ.λπ.

  28. Mikiszezas avatar
    Mikiszezas 05/09/2009 12:18:18

    Ο Ψινάκης θα φέρει στο ΛΑΟΣ κόσμο,που δεν πολυασχολείται με την πολιτική και που συνήθως ψήφιζε αριστερά κόμματα ''για να στέιλει μήνυμα'',δηλαδή ο μεγάλος χαμένος από αυτήν την κίνηση θα είναι ο ΣΥΡΙΖΑ(ναι,ναι όπως σας το λέω).
    Ο ΛΑΟΣ διαθέτει πλέον έναν συμπαγή πυρήνα ψηφοφόρων που του επιτρέπει να κάνει τέτοιες κινήσεις,αφού το 3% θα πρέπει να θεωρείται δεδομένο.
    Επίσης η υποψηφιότητα Ψινάκη θα πρέπει να ιδωθεί υπό το πρίσμα της προσπάθειας που κάνει ο Πρόεδρος να ξεκολήσει από πάνω του τη ρετσινιά του ακροδεξιού,για να μπορέσει μελλοντικά να συμμετάσχει σε μια Κυβέρνηση συνεργασίας.
    Γιατί αυτή είναι άλλωστε η επιδιώξη κάθε μικρού κόμματος που σέβεται τον ευατό του και ο Καρατζαφέρης το δείχνει αυτό,δεν κάνει τα καραγκιοζιλίκια του ΣΥΡΙΖΑ που παριστάνει τον δύσκολο ενώ στην πραγματικότητα αναζητά τρόπους για να περάσει στην κοινωνία το ενδεχόμενο συγκυβέρνησης με το ΠΑΣΟΚ(χωρίς να χάσει το δήθεν ριζοσπαστικό προφίλ του-ανέφικτος στόχος,δείγμα πολιτικής και ιδεολογικής σύγχυσης).
    Με λίγα λόγια, Ψινάκης-Τζαβέλα είναι το τίμημα που πληρώνει ο Καρατζαφέρης για να μην μετατραπεί ο ΛΑΟΣ στην ελληνική εκδοχή του Front National,καταδικάζοντας έτσι σε οριστική πολιτική απομόνωση ένα μέρος του πολιτικού φάσματος που ήδη βρίσκονταν στο περιθώριο λόγω των επικοινωνιακών εφευρημάτων Λούλη περί μεσσαίου χώρου.

    • διερωτώμαι avatar
      διερωτώμαι @ Mikiszezas 05/09/2009 14:20:34

      Και όμως, η εκλογική κατρακύλα του Front National ξεκίνησε σε όταν ο Le Pen προέβη σε κινήσεις ανάλογες του Καρατζαφέρη. Και να μην ξεχνάμε οτι η αφετηρία των δύο κομμάτων είναι διαφορετική...

  29. διερωτώμαι avatar
    διερωτώμαι 05/09/2009 14:21:37

    Κάποιος οργανωμένος οπαδός του Προέδρου ή κάποιος ψηφοφόρος θα γράψει τυην γνώμη του;;;;;;

  30. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 05/09/2009 14:32:07

    και μόνο ότι έκανε πρόταση στον Ψινάκη αποκαλύπτεται ο καιροσκοπισμός και η ποιότητα του πολιτικού σκεπτικού του Καρατζαφέρη. Δεν είναι ακραίος δεξιός αλλά ακραίος λαϊκιστής. Ας προβληματιστούν όσοι τον έστειλαν στην Βουλή και στην Ευρωβουλή...

  31. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/09/2009 14:47:47

    Μονο που υπαρχει το εξης προβλημα : ποτε δεν ειπε ο Καρατζαφερης οτι ειναι ακροδεξιος.Οι αντιπαλοι του λενε οτι ειναι ακροδεξιος και αφου το λενε και το παιρνουν ως δεδομενο μετα ψαχνουν αντιφασεις με αυτα που κανει ενας "κανονικος" ακροδεξιος και που δεν κανει ο Καρατζαφερης που ποτε δεν ειπε οτι ειναι ακροδεξιος.
    Οσο για το αν ειναι λαικιστης φυσικα καποιος που ονομαζει το κομμα του ΛΑΟΣ μαλλον ειναι.Δεν υπαρχει δηλαδη καμμια αντιφαση.
    Εκεινο που υπαρχει ομως ειναι το εξης : η ανυπαρξια δεξιου κομματος στην Ελλαδα μια και η ΝΔ παριστανει το μεσαιο χωρο που τιμα τους αγωνες της αριστερας και η ελλειψη αλλου κομματος που να υποστηριζει θεσεις της πλειοψηφιας των Ελληνων σε θεματα οπως βιβλια ιστοριας,λαθρομεταναστευση και μερικα αλλα.Και αυτο δεν διορθωνεται με αφορισμους οπως δεν διορθωνεται η καταπτυστη σταση της κυβερνησης απεναντι στους αναρχικους που τους αφηνει να σπανε ανεξελεγκτοι.Υπαρχει πραγματικο πολιτικο κενο που καλυπτει το ΛΑΟΣ και αυτο δεν αναιρειται απο το Ψινακη ή τη Σαρρη που ειχε παλια.
    Δεν θα ψηφισω ΛΑΟΣ αλλα ΝΔ,καταλαβαινω ομως απολυτα οσους ψηφοφορους της ΝΔ που αηδιασμενοι απο το γλυψιμο της αριστερας,την ανοχη στους λαθρομεταναστες και τα μπαχαλα των αναρχικων θα πανε στο ΛΑΟΣ με ή χωρις Ψινακη.

    • Παλιός Οννεδίτης avatar
      Παλιός Οννεδίτης @ ψυχραιμια 05/09/2009 15:02:08

      Ο μεσαίος χώρος είναι ο δεξιός χώρος...

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Παλιός Οννεδίτης 05/09/2009 15:17:08

        Επειδη ολα αυτα τα γεωμετρικα ειναι αοριστα εδω υποαρχουν συγκεκριμενα θεματα :
        1) Βιβλιο ιστοριας Ρεπουση : Επι ενα χρονο και ενω το 80% του λαου ηταν κατα του βιβλιου η κυβερνηση αρνειτο να το αποσυρει.Ενα κομμα επεμενε μονο,το ΛΑΟΣ.Ποιος φταιει για την πριμοδοτηση που πηρε το λΑΟΣ.Και δεν ειναι ενα βιβλιο.
        Ειναι ΟΛΗ η ιδεολογια της αριστερας που εκπεμπεται σπο τα πανεπιστημια και αποσκοπει στη διαλυση της χωρας.Θα κανει τιποτα γιαυτο η ΝΔ;Τωρα τι να κανει θα μου πεις.Αντε γεια λοιπον.
        2) Λαθρομεταναστευση : Ολες οι μετρησεις δειχνουν οτι το 80% του λαου ειναι εναντιον.Ενα ομως μονο κομμα ειναι,το ΛΑΟΣ.Πως θα το αντιμετωπισετε αυτο;Καταγγέλλοντας τον Ψινακη;
        3) Aναρχικοι : Περιττα τα σχολια.Δηθεν αορατες δυναμεις ,ταγματα νεφελιμ και σοροταξιαρχιες καινε την Αθηνα αλλα το indymedia δε βρισκεται στις Βρυξελλες αλλα στο Πολυτεχνειο.Τι θα γινει;Μεσαιος χωρος.
        Ξερεις κατι;Ως αντιπολιτευση η ΝΔ θα παει προς τα δεξια ΑΚΟΜΗ και με Ντορα η ειναι τελειωμενη.

  32. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/09/2009 14:58:19

    Ο Καρατζαφέρης είναι καιροσκόπος. Αλλά είναι οι κοινωνικές διεργασίες που τον φέρνουν -αυτόν και κάθε έξυπνο καιροσκόπο, όπως έχει δείξει η Ιστορία- στην επικαιρότητα.
    Ο Μιχάλης [http://histologion-gr.blogspot.com/2009/08/blog-post.html] θυμίζει την πιο καίρια σχετική ανάλυση, του George Orwell :

    "Μεγάλα τμήματα της μεσαίας τάξης προλεταριοποιούνται σταδιακά. Αλλά το σημαντικό είναι πως δεν υιοθετούν, τουλάχιστον στην πρώτη γενιά, μια προλεταριακή οπτική.

    Νά'μαι εγώ για παράδειγμα, με αστική ανατροφή και εισόδημα εργατικής τάξης. Σε ποια τάξη ανήκω; Οικονομικά ανήκω στην εργατική τάξη, αλλά μου είναι σχεδόν αδύνατον να δω τον εαυτό μου σαν κάτι άλλο από τμήμα της αστικής τάξης.

    Και αν υποτεθεί πως θα έπρεπε να διαλέξω πλευρά, με ποιον θα πήγαινα, με την ανώτερη τάξη που προσπαθεί με με συμπιέσει μέχρις εξαφανίσεως, ή με την εργατική τάξη της οποίας οι τρόποι δεν είναι δικοί μου τρόποι; Πιθανότατα εγώ προσωπικά, σε κάθε σημαντικό θέμα, θα έπαιρνα το μέρος της εργατικής τάξης. Αλλά τι γίνεται με τις δεκάδες ή εκατοντάδες χιλιάδες άλλων που βρίσκονται στην ίδια σχεδόν θέση;
    Και τι γίνεται με την πολύ ευρύτερη τάξη, που φτάνει τα εκατομμύρια; Τους υπαλλήλους γραφείων και το διοικητικό προσωπικό κάθε είδους, των οποίων οι παραδόσεις είναι λιγότερο σαφώς μεσαίας τάξης αλλά που σίγουρα δεν θα σας ευχαριστούσαν αν τους αποκαλούσατε "προλετάριους".

    Όλοι αυτοί οι άνθρωποι ληστεύονται και κακοπαθαίνουν από το ίδιο σύστημα. Αλλά πόσοι το συνειδητοποιούν; Στην κρίσιμη στιγμή σχεδόν όλοι τους θα έπαιρναν το μέρος των καταπιεστών τους και θα βρισκόταν απέναντι με εκείνους οι οποίοι θα έπρεπε να είναι σύμμαχοί τους.

    Είναι πολύ εύκολο να φανταστεί κανείς μια μεσαία τάξη που θα συνθλίβονταν στα χειρότερα βάθη της φτώχειας και της οποίας η διάθεση θα παρέμενε παρόλα αυτά σκληρά αντιπρολεταριακή: αυτοί θα αποτελούσαν φυσικά ένα ετοιμοπαράδοτο φασιστικό κόμμα..."

  33. Swell avatar
    Swell 05/09/2009 15:33:10

    Ο πρόεδρος δείχνει το "δρόμο":

    http://swell-swell.blogspot.com/2009/09/blog-post_05.html

  34. Περαστική αναγνώστρια avatar
    Περαστική αναγνώστρια 05/09/2009 15:45:08

    Μην μπερδέυετε τα φασιστικά κόματα της δεκαετίας του 20 και του 30 με τα δεξιά λαϊκιστικά κόματα του σήμερα, αν και τα φασιστικά κόματα ήταν τα λαϊκιστικά κόματα της εποχής τους. Κύριταν πατρίς-θρησκέια-οικογένεια, γιατί τα εξαθλειομένα μεσαία στρώματα της εποχής νόμιζα ότι η επιστρο΄φη σ<ενα μυθικό παρελθόν, που ποτέ δεν υπήρξε, θα διόρθωνε την κατάσταση.
    Τα σημερινά λαϊκιστικά κόματα δεν έχουν πρόβλημα με τους οοφυλόφιλους. μην ξεχνάτε ότι ο Πιμ Φορταϊν, ο αρχηγός του λαϊκιστικού δεξιού κόματος της Ολλανδίας, ήταν ανοικτά ομοφυλόφιλος.
    Τα εξαθλειομένα μεσαία στρώματα του σήμερα εκφράζουν την απαξἰωση της πολιτικής και των πολιτικών. Οπότε ένας γελείος τύπου Ψινάκη στη βουλή τους πάει μιά χαρά. Γιατό όχι? αφού όλοι είναι ίδιοι. Ο φασισμός στη παλιά του μορφή πέρασε και δεν θα ξανέρθει στην παλά του μορφή. Ηταν φαινόμενο ιστορικών συγκαιριών. Μπορεί όμως να ξανάλθει κάτι άλλο το ίδιο καταστροφικό και επικύνδηνο με το τότε και σ<αυτό βάζουμε όλοι το χεράκι μας εδώ μέσα αλλά και έξω απ΄εδώ. Μήπως με την συλλίβδην απαξίωση της πολιτικής, των θεσμών και των πολιτικών, στρώνουμε το χαλί για μια νέα 21 Απριλίου?
    Σημ. την 21η Απριλἰου μπήκαν τα τάνκς στην Αθήνα, και οι Φασίστες του Μουσολίνι στην Ρώμη. Πάντα μ'έτρωγε αυτή η σύμπτωση