#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/01/2013 11:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και ο Α.Λοβέρδος έπαθε κρίση αμνησίας για το Μνημόνιο και το ΔΝΤ



(Ανανεωμένο) Δεν έφτανε στο ΠΑΣΟΚ που δεν έχουν κόμμα και πολίτες να τους στηρίζουν, τώρα ξέσπασε πόλεμος και μεταξύ των πρώην συνεταίρων της εξουσίας.

Πριν λίγο καιρό ο Μ. Χρυσοχοϊδης είχε πει ότι δεν είχε διαβάσει το Μνημόνιο, αλλά το ψήφισε. Στη συνέχεια διάφοροι παρατρεχάμενοι της κυβέρνησης Παπανδρέου άρχισαν να παθαίνουν κρίσεις αμνησίας και να μη θυμούνται ότι πήραν ενεργό μέρος στις αποφάσεις που έλαβε η καταστροφική κυβέρνηση. Ακόμη και ο Βενιζέλος κάνει ότι δεν ξέρει για τα όσα έγιναν προτού αυτός γίνει υπουργός Οικονομικών.

Τώρα ήρθε η σειρά του Λοβέρδου να ξεχάσει την ιστορία του, το έργο του ως υπουργός Υγείας και μετά Εργασίας, αλλά και την ενεργό συμμετοχή του στα υπουργικά συμβούλια που αποφάσιζαν την προσφυγή στο Μνημόνιο και την εμπλοκή του ΔΝΤ.

Ξαφνικά ο κ. Λοβέρδος θυμήθηκε να πει ότι είχε αντιρρήσεις ο ίδιος και άλλοι υπουργοί στις αποφάσεις του κ. Παπανδρέου, όμως, ξέχασε να πει ότι τις στήριξε μέχρι το τέλος. Γιατί δεν παραιτήθηκε από την πρώτη στιγμή; Γιατί επέβαλε σκληρό μνημόνιο με περικοπές στην υγεία; Και γιατί έφερε στη συνέχεια ένα από τα καταστροφικότερα νομοσχέδια για τα εργασιακά; Κρίση αμνησίας και ο κ. Λοβέρδος ή μήπως επειδή σκέφτεται να φτιάξει κόμμα θέλει να βγει ο ίδιος άσπιλος από την καταστροφική περίοδο του ΠΑΣΟΚ;

Φυσικά το γραφείο του Γ. Παπανδρέου του τα θύμισε όλα αυτά, ανοίγοντας νέο πόλεμο στο ΠΑΣΟΚ. Αμεσα απάντησε ο κ. Λοβέρδος κατηγορώντας τους «κηπουρούς» του πρώην πρωθυπουργού:

«Όπως και τότε συνέβαινε, πολλές φορές, έτσι και τώρα ορισμένες ανακοινώσεις ή ενέργειες του πρώην προέδρου του ΠΑΣΟΚ και Πρωθυπουργού βασίζονταν σε εισηγήσεις κηφήνων και κηπουρών». Και συνεχίζει: «…Πραγματικά όμως δεν καταλαβαίνω, γιατί το γραφείο του Γ. Παπανδρέου αισθάνεται ενοχές για την άποψη του πρώην Πρωθυπουργού, που μετουσιώθηκε σε πράξη να συμμετάσχει δηλαδή το Δ.Ν.Τ. από την πρώτη στιγμή στο μηχανισμό στήριξης της Ελλάδας που συγκροτήθηκε το 2010. Είναι φανερό ότι από την εν λόγω ανακοίνωση η γραφή της ιστορίας των πιο κρίσιμων στιγμών της μετεμφυλιακής περιόδου της Ελλάδας θα είναι μια επώδυνη διαδικασία . Εγώ είμαι παρών και όπως ο ίδιος ο πρώην πρωθυπουργός ξέρει, δεν συμβιβάζομαι.

Η χώρα αυτήν τη στιγμή έχει ανάγκη να ορθοποδήσει η οικονομία της και να δοθεί με επιτυχία η μάχη κατά της ύφεσης, για την στήριξη της Ελλάδας και των πολιτών της.

Η μάχη αυτή προϋποθέτει ρήξεις κυρίως με εκείνους που συνήθισαν στις ευκολίες της ζωής . Κυρίως με εκείνους που «άνθισαν» πλάι σε άλλους που είχαν τη δική τους αυτοτελή και μαχητική ζωή.

Κύριοι συντάκτες – όποιοι και αν είστε- της κατάπτυστης ανακοίνωσης του γραφείου του Γ. Παπανδρέου, πρέπει να καταλάβετε πως η Ελλάδα των κηπουρών έλαβε τέλος».

Προφανώς ο κ. Λοβέρδος δε θεωρεί τον εαυτό του κηπουρό, ίσως και να μην είναι. Μπάτλερ όμως του κ. Παπανδρέου θα μπορούσε να είναι άνετα. Αυτός και ορισμένοι συνάδελφοί του μας σερβίρισαν τις πολιτικές της τρόικας ως τις μόνες επιλογές της Ελλάδας. Και τώρα έρχονται να μας πείσουν ότι είναι αθώοι του αίματος.

Εχουν γνώση, όμως, οι Ελληνες. Και κηπουρούς και μπάτλερ και κάθε άλλο πράσινο ανθρωποειδές που τώρα βγάζει την ουρά του απ’ έξω, τους ξέρουν. Μη σας πούμε ότι τους σιχαίνονται περισσότερο. Διότι χειρότερο από την ανικανότητα είναι η υποκρισία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Π. και ... avatar
    Γιώργος Π. και ... 19/01/2013 21:28:21

    "όποιος τολμήσει να αγγίξει τον Γ. Παπανδρέου θα χυθεί αίμα..".
    Μωρέ ποιος το είπε...;;;
    Ποιος το είπε;;;
    Κοίτα να δεις που δεν μπορώ να θυμηθώ!

    • yannis d. avatar
      yannis d. @ Γιώργος Π. και ... 20/01/2013 19:49:08

      Εγω λοιπον πιστευω οτι το μνημονιο ηταν η μοναδικη επιλογη εαν καποιος στοχευε στην εξυγιανση της Ελληνικης οικονομιας και κοινωνιας.Φυσικα καμια Ελληνικη κυβερρνηση δεν θα το αποφασιζε εαν δεν υπηρχε εξωτερικη επιβολη.Γιατι το μνημονιο και η αναγκαστικη παρεμβαση των ξενων οδηγει εξ αντικειμενου στην απωλεια εξουσιας στο τριγωνο της αμαρτιας πολιτικοι-εργολαβοι-μεσα ενημερωσης.
      Γι αυτο βριζουν ολοι οι κοινωνικα ευαισθητοι τον ΓΑΠ ακομη και τωρα που ειναι εκτος αγωνα.Κλαινε για τον απολεσθεντα παραδεισο.
      Εγω ομως ακριβως γι αυτο τον ευχαριστω.Και ευχαριστω τον Σαμαρα γιατι συνεχιζει στον ιδιο μονοδρομο.Τους ψηφισα και τους δυο.
      Οποιος πιστευει οτι η χωρα ειχε μελλον με μεσαια ταξη τους συνταξιουχους του ΟΤΕ και της ΔΕΗ και ΕΛΤΑ ας συνεχισει τον υπνο.

      • Γιώργος Π. και ... avatar
        Γιώργος Π. και ... @ yannis d. 20/01/2013 21:50:35

        Γιάννη ειλικρινά σε ό, τι με αφορά η σύγχυση που μου προκαλεί η όλη κατάσταση, με οδηγεί σε ένα συμπέρασμα:
        "μην ειδωλοποιούμε κανέναν".
        Δυστυχώς και η τρόικα έπαιξε το παιχνίδι αυτό, περιορίστηκε στην εσωτερική λιτότητα γιατί πολύ απλά ενδιαφερόταν να προωθηθεί το πρόγραμμα με κάθε κόστος και να πάρουν ακέραια τα χρήματα που δάνεισαν.
        Σε πολλές περιπτώσεις έκαναν τα στραβά μάτια και τελικά αποδεικνύεται πως οι καίριες τομές -που συμφωνούμε πως χρειάζονταν- δεν θα επέλθουν για τον απλούστατο λόγο ότι ο καθένας λειτουργεί ευκαιριακά.
        Δεν ευχαριστώ κανέναν, παρά μόνο αυτόν που θα κάνει μεταρρυθμίσεις ουσιαστικές, πέρα από μοντέλα ιδεολογικά, αλλά που θα οδηγήσουν στην αναδιάταξη του παραγωγικού ιστού, στον εξορθολογισμό -όχι τυφλά όμως- της κρατικής διοίκησης, στην απασχόληση των ανέργων και στην αντιμετώπιση του δημογραφικού προβλήματος.
        Αλλά για να γίνουν αυτά πρέπει να αγγίξουν τις καταστάσεις για τις οποίες δεν θέλουν καν να αναφερθούν, οπότε μεταβιβάζουν την ευθύνη στο πεδίο της μικροδιαφθοράς με προμετωπίδα το "όλοι μαζί τα φάγαμε".
        Πολλές φορές μάλιστα επικεφαλής τέτοιων λογικών είναι κάτι ΜΚΟ που χειραγώγησαν την επιστήμη, απολαμβάνουν κρατικών κονδυλίων και καθορίζουν την πολιτική κατάσταση.
        Επί της ουσίας, όλοι δίκιο έχουν αλλά κανείς δεν ενδιαφέρεται για την ευημερία ενός λαού που νοσεί.
        Σίγουρα πρέπει να γίνουν αλλαγές, αλλά αυτές οι παθογένειες που μας πνίγουν διαπιστώνω με λύπη ότι λειτουργούν προσχηματικά ώστε να επιβληθούν ιδεολογικές εμμονές τύπου χάγιεκ, ή στον αντίποδα τύπου μαρξ.
        Από ουσία όμως;
        Δεν είναι δυνατόν από το 7% που βρισκόταν η ανεργία το 2009 να λένε πως θα πέσει στο ...20% το 2017.
        Πρόκειται για αρτηριοσκληρωτικές αντιλήψεις εντελώς απαράδεκτες και επικίνδυνες.

  2. Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
    Κ.Σ.Μαυρόπουλος 19/01/2013 21:33:30

    =μωρές παρθένες.

    τα χοντρά τα λέω από μέσα μου.

  3. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 19/01/2013 21:38:18

    Αυτή τη δήλωση τη θυμάται ο κ.Λοβέρδος; «Όποιος επιχειρήσει να πειράξει τον κ. Παπανδρέου, θα μετατρέψει τη χώρα σε μία χώρα, στην οποία υπάρχει μακελειό»!

  4. kouvari avatar
    kouvari 19/01/2013 21:47:39

    Αυτος σε ποια κυβερνηση ηταν Υπουργος.....?
    Σε ολα ΝΑΙ δεν ψηφιζε....?
    Ελα Παναγια μου....!!!!

  5. Σόφο avatar
    Σόφο 19/01/2013 21:48:59

    Μετά Χριστό προφήτες,
    ή,
    μετά τον τσαμπουκά μάγκες!!!

    Λοβέρδε, αρχιλαϊκιστή! Γιατί δεν τα είπες αυτά, τότε;
    Γιατί δεν παραιτήθηκες, ω, ρε, γίγαντα των νάνων;
    Πού ήταν η... αξιοπρέπειά σου;

    ΥΓ. Αυτοί οι τύποι είναι χρήσιμοι, ΜΟΝΟΝ στους... υποτασικούς!

  6. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 19/01/2013 22:12:05

    Aλλος για την κολυμβήθρα..;

  7. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 19/01/2013 22:23:56

    Γιατί δέν τά ἔλεγε αὐτά ὅταν ἦταν Ὑπουργός; Ἀντιθέτως κλαιγόταν στά κανάλια ὅτι δέν ὑπάρχει σάλιο; Τραβᾶτε με κι ἄς κλαίω κι αὐτός...
    Κ#*@^@δες,ἐμᾶς νά ξέρετε μᾶς περισσεύει πολύ σάλιο τῶρα γιά φτύσιμο..

    • ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ avatar
      ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ @ Κυθήριος 19/01/2013 23:41:06

      "Κ#*@^@δες,ἐμᾶς νά ξέρετε μᾶς περισσεύει πολύ σάλιο τῶρα γιά φτύσιμο.."
      Κι' όχι μόνον για απλό φτύσιμο !
      Θα τους το ... "εσωκλείσουμε" στην κάλπη για να είμαστε σίγουροι ... αγαπητέ Κυθήριε .

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ 19/01/2013 23:49:23

        Ἐκεῖ θά εἶναι..ἐνισχυμένο τό φτύσιμο Τροφώνιέ μου!

  8. roadrunner avatar
    roadrunner 19/01/2013 22:29:19

    Δηλαδή, μας έλεγε ψέματα ο κ. Λοβέρδος στα ΝΕΑ στις 26/4/2010 ;

    http://www.freecity.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2884:2010-04-26-05-58-44&catid=1:2009-07-02-05-32-13&Itemid=7

    "O κ. Λοβέρδος χαρακτηρίζει μονόδρομο την ενεργοποίηση του μηχανισμού, ενώ παράλληλα αφήνει αιχμές για καθυστερήσεις ακόμη και για στελέχη της κυβέρνησης, λέγοντας πως επικρατούσε αμφισημία και έλλειψη προσήλωσης στη στοχοθεσία της χώρας.

    Κύριε υπουργέ, τελικώς η κυβέρνηση ζήτησε την ενεργοποίηση του μηχανισμού στήριξης. Ηταν μονόδρομος;

    Η προσφυγή στον μηχανισμό ήταν προσφυγή διάσωσης της πατρίδας. Η συνεπής εφαρμογή του μηχανισμού όπως και η εφαρμογή του Προγράμματος Σταθερότητας και όλων των πρόσθετων μέτρων είναι μονόδρομος για την επιβίωση της Ελλάδας."

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ roadrunner 19/01/2013 22:55:03

      Το παρακάτω λινκ σκόπευα να βάλω (ο δαίμων της πληκτρολόγησης...)
      http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4571625

  9. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 19/01/2013 22:34:21

    Καραγκιοζιλίκια

  10. Ιωάννης Μεσσήνιος avatar
    Ιωάννης Μεσσήνιος 20/01/2013 10:38:12

    Εδω διέλυσε το ΕΣΥ και για χάρη τού το προσωπικού του μέλλοντος θα διστάσει....

  11. 1kris avatar
    1kris 20/01/2013 12:55:50

    Αυτα ειναι η αιτια που γραφω καμμια φορα κατα του Σαμαρα-που ψηφισα-αρα εχω και το δικαιωμα νομιζω.ποιοσ μας εβαλε στο μνημονιο,γιατι μας εβαλε,εξυπηρετουσε τα συμφεροντα της πατριδας η οχι.αν ναι ΚΑΛΩΣ.ανΟΧΙ για ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑμε οτι προβλεπει ο Συγκεκριμενος νομος.να τους δουμε ΦΥΛΑΚΗ και ας πεινασουμε για 10 χρονια.αλλα εξω αυτοι με το βουλευτικο ασυλο,με την φρουρα τους,με τα 8000ευρω τον μηνα και εγω να πεινω ε οχι Προεδρε,δεν γινεται,θα επαναστατησω.και θα εχω και δικιο.οχι να μου κουνα το δακτυλο ΕΜΕΝΑ οΒενιζελος,οχι Προεδρε.ειναι αδικια να αγορευει εκεινος στην βουλη και οχι να κοβει βολτες στο προαυλειο του κορυδαλλου.καποτε ο λαος θα ξεσηκωθει με αφορμη την πεινα η ΑΙΤΙΑ ομως προεδρε ειναι αλλη.ειναι η ΑΔΙΚΙΑ αυτη ειναι που μας ΠΟΝΑΕΙ.

    • liapis avatar
      liapis @ 1kris 20/01/2013 23:47:03

      ++++++++++++++

  12. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 20/01/2013 14:47:44

    Νομιζω οτι η αντιπαραθεση Λοβερδου με ΓΑΠ θα επρεπε να συνοδευεται κι απο γιαουρτοπολεμο, ωστε να γελασουμε λιγακι κι εμεις. Επισης δεν θα εβλαπταν και διαφοροι διαξιφισμοι του τυπου "τι μας λες μωρη σκροφα", κλπ. Oι ανθρωποι, εκτος απο αθλιοι, ειναι και κλοουν. Ας αξιοποιησουν λοιπον το ταλεντο τους, για το καλο ολων μας.

  13. γιωργης avatar
    γιωργης 20/01/2013 22:26:46

    Εγώ πάλι τον love-ερδος και την πρωτοκλασάτη παρέα του τους κόβω για συνιστώσα του τσιριζα, αλλά δεν θέλουν να το πούν δημόσια. Με τα χίλια τρέχουν να προλάβουν να ανεβούν στο τραίνο που έχει ήδη ξεκινήσει από άγρια δύση μεριά. ξεκάθαρα πλέον, και μετά τη βόμβα σττο mall προκαλείτε αναταραχή και αστάθεια και έχουν και έτοιμο πρωθυπουργό. Το ξέρουν και στην Ευρωπαϊκή ενωση, για να δούμε.

    • kostas.k avatar
      kostas.k @ γιωργης 21/01/2013 15:43:46

      μάλλον συνιστώσα της κεντροδεξιοαριστεράς τον βλέπω..εδώ στήθηκε κόσμος και κοσμάκης στα τέσσερα για άλλους πασόκους....για τον λοβέρδο, βλέπω όλο το καμασούτρα να κάνει η κεντροδεξιοαριστερά...

  14. Αεροπόρος avatar