#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/06/2012 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και ξαφνικά ο Βουδούρης της ΔΗ.ΜΑΡ ανακάλυψε τον ΣΥΡΙΖΑ!



Με δήλωσή του, ο βουλευτής της ΔΗ.ΜΑΡ κ. Βουδούρης υποστήριξε ότι «η επιστολή Σαμαρά δεν εκφράζει την εντολή των εκλογών» και πως όσα δήλωσε ο πρωθυπουργός προς τους ηγέτες των κρατών-μελών, περί «απόλυτης προσήλωσης της Ελλάδας στην εφαρμογή των μεταρρυθμίσεων», βρίσκονται «σε πλήρη αναντιστοιχία με τη λαϊκή βούληση, που εκφράστηκε στις εκλογές της 6ης Μαΐου και της 17ης Ιουνίου».

Επιπλέον, χαρακτήρισε "ιδιαίτερα ανησυχητικό" ότι απουσιάζει, όπως είπε, από την επιστολή η λέξη-κλειδί "επαναδιαπραγμάτευση", "όπως, δυστυχώς, απουσίαζε και από την πρώτη δήλωση του κ. Σαμαρά το βράδυ των δεύτερων εκλογών".

"Η προτροπή ότι «βεβαίως, υπάρχει το ζήτημα ορισμένων αναγκαίων τροποποιήσεων του προγράμματος», αποτελεί σαφή και πλήρη υποβάθμιση των καταστροφικών επιπτώσεων του δεύτερου Μνημονίου", συμπλήρωσε.

Αυτά δήλωσε ο κ. Βουδούρης! Ε, να μην δείξει κι αυτός ότι διαφωνεί. Τι σόι Αριστερός θα ήταν αν δεν έλεγε περίπου ότι και ο ΣΥΡΙΖΑ. Προφανώς θα σκέφτηκε, ας πω κι εγώ κάτι αντιπολιτευτικό για τον Σαμαρά για να έχω να λέω στον ΣΥΡΙΖΑ ότι διαφοροποιήθηκα όπως κι εσείς. Άμα το σκέφτηκε έτσι ο κ. Βουδούρης πρόβλημα του. Αποφάσισε να κατατάξει τον εαυτό του στην κατηγορία των πολιτικών που πήραν στη συνείδηση του κόσμου εξιτήριο από την πολική. Αν εννοεί τα όσα δήλωσε, τότε βρίσκεται εκτός τόπου και χρόνου.

Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να κάνουμε εμείς λάθος, να μην ξέρουμε εμείς που βρισκόμαστε. Θα μας βοηθούσε πολύ ο κ. Βουδούρης να το ξεκαθαρίσουμε αν είχε την καλοσύνη να μας λύσει κάποιες απορίες:

1. Έλαβε επιστολή από τους ψηφίσαντες ότι η επιστολή Σαμαρά δεν εκφράζει την εντολή τους; Επειδή μάλλον αυτό είναι απίθανο, μπορεί να μας πεί πως εκείνος ερμηνεύει την εντολή των εκλογών;

2 Σε ποιές μεταρρυθμίσεις εκτιμά ότι δεν πρέπει η Ελλάδα να προχωρήσει στην εφαρμογή τους; Ποιές θεωρεί ότι βρίσκονται σε αναντιστοιχία με τη λαϊκή βούληση;

3 Η λέξη "επαναδιαπραγμάτευση" είναι κλειδί σε επιστολή ή διπλωματική κλειδαριά διά αλληλογραφίας; Την επαναδιαπραγμάτευση την θέτεις με επιστολές ή σε τραπέζια διαλόγου;

4 Οι αναγκαίες τροποποιήσεις του προγράμματος που τις θέτει ως ζήτημα ο Σαμαράς, γιατί αποτελούν προτροπή...υποβάθμισης των καταστροφικών επιπτώσεων του μνημονίου;

5 Αν έγραφε σταδιακή απαγκίστρωση ποιά θα ήταν η διαφορά; Οι τροποποιήσεις δεν σημαίνουν σταδιακή απαγκίστρωση;

Παν.Παπ.

ΥΓ Καλές οι αοριστολογίες κ. Βουδούρη, αλλά ακόμη καλύτερες οι απαντήσεις σε απορίες. Να τις περιμένουμε ή είναι δύσκολες;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dimis avatar
    dimis 30/06/2012 08:36:44

    Α) Καθώς ανέβαζα την γόπα απαγκιστρώθηκε και έφυγε
    Β) Καθώς ανέβαζα την γόπα λίγο έλειψε να απαγκιστρωθεί και να ξεφύγει … αλλά τώρα είναι στο τηγάνι

  2. jimmys avatar
    jimmys 30/06/2012 08:53:03

    εχει μαθει απο κολοτουμπες ο τυπος !!!! ετσι ηταν ετσι ειναι και ετσι θανε !!!!!!!!!!!

  3. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 30/06/2012 09:19:44

    Είναι η επιστολή Σαμαρά για τον πρώην Πασοκο ?
    η ,το παρακάτω ?
    -H ασυλία στο σκαμνί . Μείζον θέμα ηθικής τάξης αλλά και κοινοβουλευτικού ήθους θέτει το ζήτημα που προκύπτει από τις καταγγελίες που βαρύνουν δύο βουλευτές, οι οποίοι επανεξελέγησαν στις πρόσφατες εκλογές.

    -Πρόκειται για τους κ.κ. Οδυσσέα Βουδούρη (Στην περίοδο 2001-04 διετέλεσε πρόεδρος του Περιφερειακού Συστήματος Υγείας Πελοποννήσου με έδρα την Τρίπολη. Επίσης, μετείχε στην Επιτροπή του Υπουργείου Υγείας για την Μελέτη και Διαχείριση των Προβλημάτων Υγείας σε Μαζικές Καταστροφές (ΚεΣΥ, 2000-2001) και με πρόταση του Γιώργου Παπανδρέου, στο Εθνικό Συμβουλίου Εξωτερικής Πολιτικής (2003-2004)) -και Λεωνίδα Γρηγοράκο, βουλευτές της ΔΗΜΑΡ (πασοκ ) - και του ΠΑΣΟΚ, αντίστοιχα.

    Επί 3,5 χρόνια εκκρεμεί η δικαστική διαμάχη και των δύο με την υπόθεση της χειρουργικής επέμβασης της ............, την οποία είχε πραγματοποιήσει ο Οδυσσέας Βουδούρης, ενώ την ευθύνη έχει και ο διευθυντής της ΜΕΘ, Λεωνίδας Γρηγοράκος.

    Ανεξάρτητα από την εκδίκαση της υπόθεσης και το πότε τελικά θα ξεκινήσει η ακροαματική διαδικασία, το γεγονός ότι έχουν περάσει 3,5 χρόνια, χωρίς να έχει γίνει το παραμικρό αφήνει αρκετά αναπάντητα ερωτήματα.

    Το σημαντικότερο αφορά στην απουσία οποιασδήποτε ενέργειας για την άρση της ασυλίας των εμπλεκομένων σε μια χρονική περίοδο όπου η κοινωνία ζητά απεγνωσμένα από την εξουσία την επίδειξη νέου ύφους και ήθους

    • Varsis avatar
      Varsis @ ΓΙΩΡΓΟΣ 06/07/2012 08:24:03

      Μην κατηγορείται εάν δεν ξέρετε

  4. ΚΕΝΤΡΟ avatar
    ΚΕΝΤΡΟ 30/06/2012 09:40:42

    Στην επομενη επισκεψη κλιμακιου της ΤΡΟΙΚΑ θα δειτε και αλλους Βουδουρηδες(τωρα κρυβονται πισω απο τον Βουδουρη) να κανουν δηλωσεις.
    Και ως εδω τα πραγματα ειναι σε καποιο βαθμο αναμενομενα.
    Στις ψηφοφοριες τι θα γινεται;
    Τα νομοσχεδια που θα ελθουν και επιβαλλονται απο την τηρηση του ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ 2 θα ειναι σκληρα και δυσκολα.
    Θα εχουμε παλι τα ιδια;
    Παλι θα μιλαμε για ανταρτες βουλευτες και ανεξαρτητους ;
    Ειχα γραψει σε προηγουμενο σχολιο μου οτι η ΔΗΜΑΡ δεν θα αντεξει στην συγκυβερνηση και κακως ζητηθηκε η συμμετοχη της.
    Ν.Δ. και ΠΑΣΟΚ θα παραμεινουν τελικα συγκυβερνωντες και βλεπουμε...

  5. Τάκης Μπ. avatar
    Τάκης Μπ. 30/06/2012 11:28:25

    Ο άνθρωπος είναι, όντως, εκτός τόπου και χρόνου. Όταν εκφράζεις σκέψεις, απόψεις, κρίσεις για πρόσωπα και καταστάσεις λαμβάνεις υπόψη τις συνθήκες χώρου και χρόνου μέσα στις οποίες δρουν τα πρόσωπα και διαμορφώνονται οι καταστάσεις. Ο σωστός ο φούρναρης πρώτα 'μετράει' το φούρνισμα και ύστερα το ξεφούρνισμα.
    Ο κ. Βουδούρης ξεφουρνίζει μόνο και μάλιστα.... αέρα κοπανιστό.

  6. Στάσου στην πόρτα avatar
    Στάσου στην πόρτα 30/06/2012 14:18:42

    Το κόμμα δεν λέγεται ΔΗΜ.ΑΡ. . Λέγεται ΔΗΑΡΡΟΙΑ.
    Πρόεδρος δε είναι ο Φώτης Ρεπούσης.
    Καλή αρχή.

    • DexMax avatar
      DexMax @ Στάσου στην πόρτα 30/06/2012 20:06:42

      ΡΗΜΑΔ λέγεται...

  7. asm1310 avatar