#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/10/2012 15:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και να γυρίσει ο τροχός, δεν πηδάει ο φτωχός



Δεν πάμε καλά. Στην πραγματικότητα πάντα δεν πηγαίναμε, αλλά τώρα παράγινε το πράγμα.

Οι φέροντες τα Μνημόνια και τις Τρόικες έγιναν αντιστασιακοί, οι δεξιοί θαυμάζουν τον Κουβέλη, οι αριστεροί ελπίζουν στον Σαμαρά.

Όλη η καθεστωτική δημοσιογραφία έγινε «σαμαρική» σε τέτοιο βαθμό, που όλοι εμείς οι «προγενέστεροι» θα στηρίξουμε Τσίπρα μόλις έλθει το πολυπόθητο Αλτσχάιμερ και το Champions League στον Πειραιά.

Οι επιχειρηματίες έγιναν ψιθυριστές, ο Πέτρος Γαϊτάνος χρυσαυγίτης, ο Σάντος Ρεχάγκελ.

Οι πορτιέρηδες έγιναν βουλευτές, οι βουλευτές άνοιξαν υπεράκτιες, ο Άκης την πληρώνει για όλους.

Οι τραγουδιστές θα ζητήσουν σε λίγο ΕΚΑΣ, ο «μεγάλος τραγουδιστής» ζητεί να κηρυχθεί εκτός νόμου η ΧΑ.

Δεν υπάρχει πιο αβανταδόρικο πράγμα για μία οργάνωση ή κόμμα. Η παρανομία είναι γλυκιά και οι οπαδοί της θα αυξηθούν με γεωμετρική πρόοδο.

Σε λίγο θα ζητήσει να  εξοριστούν στα ξερονήσια και θα το παίξει κι αντιμνημονιακός, αφού αντί να εκκενωθούν μικρά νησιά, θα κατοικηθούν κι άλλα.

Το ακανθώδες ζήτημα με τα εργασιακά εμπλέκεται με το ομοφυλοφιλικό φιλί.

Ο Δούκας φιλάει τον υπηρέτη, κι ο εργαζόμενος φτωχός γνωρίζει ότι δεν πρόκειται να πηδήξει, έστω κι αν γυρίσει ο τροχός. Με την Κωνσταντοπούλου Υπουργό Εργασίας κρατάμε μια επιφύλαξη.

Ρευστό δεν υπάρχει στην αγορά ούτε για δείγμα κι αν δεν πουλάς ξύλα ή σόμπες πέλετ, κρατάς όμηρο τον πελάτη που μπήκε στο μαγαζί μέχρι να έρθει ο επόμενος.

Αν είναι και αψύς και φωνάζει «δεν θέλω κάτι από το μαγαζί, ψάχνω την Άνθιμου Γαζή» τον δένεις χειροπόδαρα.

Επίσης η πιάτσα αναρωτιέται τι απέγιναν τα 200εύρα.  Σε μωβ κάτι κινείται στις Τράπεζες, πέντε κατοστάρικα συνελήφθησαν να συναλλάσσονται τις προάλλες, τα κίτρινα χαρτονομίσματα τα ψάχνει η Νικολούλη…

Η εταιρεία με τα γιαούρτια πάει Λουξεμβούργο, η άλλη της εμφιαλώσεως αναψυκτικών Λονδίνο, η Τζούλια Αλεξανδράτου πάει Αυστρία.

Άντε μετά να βρει να φάει, να πιει και να πηδήξει ο δύσμοιρος ελληνικός λαός. Πόσο να ζήσει με κουλτούρα. Άντε και διάβασε το βιβλίο του Ρουμελιώτη, άντε και δεν χάνει άρθρο του Βαρουφάκη για την κρίση, άντε και ενημερώνεται για ψυχαγωγικούς λόγους για τις εξελίξεις στο ΠΑΣΟΚ.

Στο τέλος της ημέρας το περιβόητο καλάθι της νοικοκυράς δεν γεμίζει, οι λογαριασμοί, τα δάνεια, τα νοίκια, οι υποχρεώσεις έχουν γίνει καθημερινός εφιάλτης και γολγοθάς.

Μήπως όλοι αυτοί που προσπαθούν να λειτουργήσουν σαν να μην υπάρχει κρίση είναι οι πραγματικοί αγωνιστές;

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φιλιππος VI avatar
    Φιλιππος VI 17/10/2012 15:38:16

    Συμωνω και επαυξανω με μια μονο ενσταση,η καθεστωτικη δημοσιογραφια δεν εγινε σαμαρικια,απλως παντα υπερασπιζεται αυτους που ειναι εξυπηρετικοι προς τους ιδιοκτητες των μεσων που κατα καιρους εργαζονται.

    • xristina papanikolaou avatar
      xristina papanikolaou @ Φιλιππος VI 17/10/2012 16:14:44

      mporei na mhn to theleis to mhnyma mou Filippe VI : symfono apolyta mazi sou , gi ayto tograpsa.

  2. rigakisalex avatar
    rigakisalex 17/10/2012 16:11:52

    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΤΟ ΑΡΘΡΟ. ΜΠΡΑΒΟ!!

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ rigakisalex 17/10/2012 23:49:53

      Χαίρομαι που σας άρεσε.Να είστε καλά.

  3. victoria (true) avatar
    victoria (true) 17/10/2012 16:15:34

    Τέλειο!

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ victoria (true) 17/10/2012 23:50:24

      Σωστό κι αυτό!

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/10/2012 16:26:24

    Είναι όπως το ανέκδοτο με τον ερειπωμένο "οίκο", το σπασμένο κόκκινο φανάρι στην είσοδο και τις ατέλειωτες σκάλες πάνω-κάτω που εξαντλούν τους θαμώνες μέχρι λιποθυμίας: "Από σύστημα όμως πάμε καλά" !
    Πώς να μην πάει καλά ! Επί 5-6 δεκαετίες στηνόταν το σύστημα...
    Τουλάχιστον να μην πηδήσει ο φτωχός από το μπαλκόνι, απελπισμένος...

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ Ο Θείος 17/10/2012 23:57:26

      Μπα,οι φτωχοί ήταν και είναι σκληραγωγημένοι. Η τρυφηλότητα απαντάται στα πιο υψηλά κλιμάκια

  5. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 17/10/2012 16:42:51

    Απολαυστικό το άρθρο σας !!!! Όμως 1) '' Και να γυρίσει ο τροχός, δεν πηδάει ο φτωχός'' -- Αυτό μην το λέτε, γιατί αν θολώσει το μάτι του ...πτωχού αρκετά, ποιόν θα πρωτο...σει δεν ξέρουμε .... και 2) '' Μήπως όλοι αυτοί που προσπαθούν να λειτουργήσουν σαν να μην υπάρχει κρίση είναι οι πραγματικοί αγωνιστές;'' Στο τέλος της ημέρας, πολλές φορές καταλαμβάνομαι κι εγώ από αυτή την αγωνιστική έξαρση !! Π.χ σήμερα, αποφάσισα να απολαύσω μία ενδιαφέρουσα κινηματογραφική ταινία . Ας αντισταθούμε λοιπόν : http://godlovescaviar.gr/blog/

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ BLACKQUEEN 17/10/2012 23:52:17

      Αυτήν την ταινία έκραζεο Δανίκας; Πάντως ο Σμαραγδής είναι χαρισματικός, θα τη δω!

      • ΒLACKQUEEN avatar
        ΒLACKQUEEN @ Μ.Ο. 18/10/2012 09:10:37

        Καλημέρα. Την ταινία την είδα και μου άρεσε πολύ. Δεν ξέρω τι είπε ο Δανίκας ( :-) αλλά τώρα που το λέτε θα ψάξω να το βρώ από περιέργεια). Εγώ την είδα με ανοικτή ψυχή, σαν μία ποιητική, τρυφερή προσέγγιση της ζωής του Ι.Βαρβάκη και σαν μία Ελληνική καλλιτεχνική δημιουργία. Δίκιο έχετε, ο κ. Σμαραγδής είναι αξιολογότατος σκηνοθέτης και σήμερα πια, ίσως και ο μόνος που ταξιδεύει την Ελλάδα στα διεθνή καλλιτεχνικά δρώμενα.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ ΒLACKQUEEN 18/10/2012 10:30:00

          Η προηγούμενη ταινία του Σμαραγδή, ο "Δομήνικος", ήταν εξαιρετική. Είναι σκηνοθέτης σπουδαίος, σε διεθνές επίπεδο.
          Ο Δανίκας συνήθως δεν τα πάει καλά "ούτε με τα ρούχα του".

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Ο Θείος 18/10/2012 16:18:07

            Tη διάβασα τελικά την.....κριτική του κ. Δανίκα και αισθάνθηκα οτι ο άνθρωπος είναι μικρόψυχος, εμπαθής και κομπλεξικός. Ανόητος, χυδαίος (στην έκφρασή του), ψυχρός ανατόμος, ανίκανος να προσεγγίσει με ευαισθησία το έργο που ''κρίνει''. Κριτική μπορεί να κάνει ο κάθε άσχετος. Δημιουργούν όμως, μονάχα οι καλλιτέχνες. Γι αυτό ο κ. Δ.Δανίκας σε λίγα χρόνια θα έχει ξεχαστεί από ΟΛΟΥΣ, ενώ ο κ. Γ. Σμαραγδής όχι.

  6. akenaton avatar
    akenaton 17/10/2012 19:26:23

    Απολαυστικό το κομμάτι Μ.Ο. !!!!!

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ akenaton 17/10/2012 23:52:45

      Ευχαριστώ σύντροφε!

  7. GO avatar
    GO 17/10/2012 20:01:17

    Πολύ καλό. Μπράβο σου!

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ GO 17/10/2012 23:53:30

      Ευχαριστώ πολύ!

  8. usound avatar
    usound 17/10/2012 23:00:09

    Εύγε! Αν και ,όπως προκύπτει από επιστημονικές έρευνες,ο φτωχός είναι πιο πηδίκουλας άσχετα με την φορά περιστροφής τού τροχού................

    • Μ.Ο. avatar