09/06/2009 16:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και μια και δυο και τρεις Νέες Δημοκρατίες


______________________________________________________________________________________________
Ο Κυριάκος Μητσοτάκης δήλωσε σήμερα σε ραδιοφωνική συνέντευξή του  ότι οι νεοδημοκράτες που δεν ψήφισαν Νέα Δημοκρατία «αισθάνονται ότι υπάρχουν δύο Νέες Δημοκρατίες» και συνέχισε: «Υπάρχει η Νέα Δημοκρατία των κυβερνητικών στελεχών η οποία είναι πολύ άγνωστη και απόμακρη σ' αυτούς, και υπάρχει μια Νέα Δημοκρατία των τοπικών κοινωνιών η οποία δεν έχει καμία πρόσβαση σε κεντρικό κυβερνητικό επίπεδο και αισθάνεται ότι τα προβλήματά της δεν βρίσκουν την ανταπόκριση την οποία θα ήθελαν».

Τι ήθελε να πει ο ποιητής; Ότι υπάρχει η «καραμανλική» ΝΔ και η «μητσοτακική» ΝΔ και γι αυτό καλά θα κάνει να προσέξει ο Καραμανλής πως θα χειρισθεί το μεγάλο προεκλογικό άδειασμα που του έκανε η Ντόρα και έχει εξοργίσει την βάση του κόμματος. Γι αυτό και έσπευσε να προσθέσει ότι ένας ανασχηματισμός δεν θα έλυνε το πρόβλημα, δεν θέλει δηλαδή η Ντόρα να μετακινηθεί.

Που τα είπε αυτά; Έχει κι αυτό τον συμβολισμό του. Στον ραδιοφωνικό σταθμό Flash (πρώην Κόκκαλη και νυν Λαυρεντιάδη) και στον παλαιό ευλαβικό προσκυνητή της Αγίας Οικογένειας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. osaperas avatar
    osaperas 09/06/2009 16:59:55

    Όταν λέει ότι υπάρχουν δύο Νέες Δημοκρατίες εννοεί ότι ύπάρχουν και δύο ταμεία;

  2. theo1611 avatar
    theo1611 09/06/2009 17:09:54

    @1 καταπληκτικό

  3. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 09/06/2009 17:23:50

    Συγνώμη, αλλά υπάρχουν 4 Ν Δ:

    1. Η καραμανλική
    2 Η μητσοτακική
    3. Των κομματικών κρατικοδίαιτων στελεχών
    4. Το μεγαλύτερο κομμάτι που ψήφισε το 2004 και τώρα πάει ΛΑΟΣ, πάει παραλία, πάει σπίτι του.

    Ας αντιληφθούν ότι το 10% από την παραλία να πάει ΠΑΣΟΚ, γιατί και η ανοχή της βλακείας έχει τα όριά της, θα προσπαθούν να αποκωδικοποιήσουν κανένα μήνυμα πάλι σε λίγο...

  4. theo1611 avatar
    theo1611 09/06/2009 17:35:38

    @3 Ιθαγενή

    Ποιό 10%? Αφού ήδη ευγνωμονούν το 36,5% της παραλίας που δεν πήγε προχθές να το ρίξει ΠΑΣΟΚ, για να μη σου πώ το 68% της παραλίας που δεν πήγε προχθές για να μην το ρίξει οπουδήποτε αλλού εκτός ΝΔ!!! (Το άλλο 32% θα ήταν φυσιολογική αποχή, κι ας ήταν όλοι ΝΔ)

    Αλλά είπαμε, καλώς έγινε ότι έγινε για προχθές!!!

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/06/2009 17:50:11

    Προσωπικά πιστεύω ότι στις 07/06/09 ο Ελληνικός λαός έριξε στο πολιτικό μας σύστημα μια μεγαλοπρεπέστατη ροχάλα.
    Αλλά από ότι βλέπω από όλους (ΝΔ ΠΑΣΟΚ ΣΥΡΙΖΑ ΚΚΕ ΟΠ) αυτοί νομίζουν ότι ήταν καλοκαιρινό μπουρίνι....

    ΥΓ

    το 10% είναι η απλή μετατόπιση ψηφοφόρων που βγάζει τις αυτοδυναμίες....

  6. theo1611 avatar
    theo1611 09/06/2009 18:02:31

    Την έριξε σίγουρα, αλλά με τον τρόπο του.

    Και ψηφίζοντας και απέχοντας.

    Ποιοί έρριξαν τη μεγαλύτερη ροχάλα?

    Κατά τη γνώμη μου αυτοί που ψήφισαν και έβαλαν τα αγγούρια στο σύστημα.

    Οι λοιποί καλά έκαναν και απείχαν, γιατί είτε δεν θα άλλαζαν την κατάσταση αν συμμετείχαν, ή θα έβαζαν τέτοια αγγούρια που ούτε οι ίδιοι μετά δεν θα ήξεραν πως ξεφεύγουμε με τις δυνάμεις και τις ικανότητες που έχουμε συλλογικά!!!

    Και η ροχάλα έχει κάποιο μέτρο για να είναι αποτελεσματική!!!

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/06/2009 18:10:30

    ΝΔ των τοπικών κοινωνιών Κυριάκο;

    Πήγαινε στο νησί που έκανε διακοπές μέχρι πρόσφατα και θα δεις απατεωνίσκους, ψευτρόνια, κλέφτες χρημάτων της ΕΕ (σε τουλάχιστον δύο συγχρηματοδοτούμενα έργα).

    Αν δεις την ΝΔ αυτής της συγκεκριμένης τοπικής κοινωνίας θα αλλάξεις κόμμα, και ίσως και εθνικότητα.

    Μόνο σε αυτό το νησί. Ένα Σ/Κ πήγαινε ακόμα και ρώτα ποιά έργα της ΕΕ έχουν μπλοκαριστεί και γιατί. Άκου τοπική κοινωνία... τοπική ΜΑΦΙΑ είναι καλύτερος όρος. Αλλά δεν φταίει η ΝΔ, η Μαφία της Τοπικής Αυτοδιοίκησης είναι Πασοκική εφεύρεση

  8. Naruto avatar
    Naruto 09/06/2009 18:10:31

    Οτι και να πω θα ειναι λιγο για τον πολιτικο αυτον ΓΙΓΑΝΤΑ.
    Δεν δινουν και οι αμερικανοι την αντιπροσωπια σε κανενα που την παλευει ρε γαμωτο. Οι Γαλλοι και οι Ρωσοι τα ιδια.
    Δεν εχουμε και μυστικες υπηρεσιες να κανουν "δουλεια". Μια 17 νοεμβρη "ειχαμε" και "παει" και αυτη.
    Τουλαχιστον σε λιγο που θα πεσει πεινα θα φερουν οι Ελληνιδες συναλλαγμα στην χωρα.

  9. τσιπούρα avatar
    τσιπούρα 09/06/2009 20:29:20

    Εγώ εξέλαβα άλλο μήνυμα αγαπητοί αναγνώστες.

    Αυτό ακριβώς που είπε δηλαδή.
    Τη ΝΔ των κυβερνητικών στελεχών, υπουργοί κτλ, και την ΝΔ των τοπικών οργανώσεων, τοπικές και νομαρχιακές επιτροπές. Καμία σχέση με αυτοδιοίκηση.

    Έχει δίκιο, είναι δύο ΝΔ αυτά τα πράγματα, οι άπιαστοι και οι "λίγοι",ως επί το πλείστον.

    Αυτό είναι το πρόβλημα της ΝΔ, η κακή οργάνωση και η ανυπαρκτη αλληλεγγύη μεταξύ ομοιδεατών.

    Όταν μιλάμε για δύο ή παραπάνω ΝΔ δε μιλάμε πάντα για τα στρατόπεδα φίλοι, στρατόπεδα υπάρχουν παντού, παθογένεια του λειψού συστήματος.

  10. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 09/06/2009 20:45:50

    Φίλε archaeopteryx όταν τα κόμματα (πχ ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ) "...των τοπικών κοινωνιών" νοούν τους ...Γκρούεζες (από Μαυρογιαλούρο) των τοπικών και κλαδικών υποκαταστημάτων τους.
    Επειδή οι κομματικοί ταγοί, δεν έχουν επαφή με την κοινωνία και τα προβλήματά της (μέσο δημοσκοπικών ερευνών τα ...ανακαλύπτουν), απομονωμένοι στη γυάλα της Βουλής και των γραφείων, θεωρούν ότι κοινωνία είναι τα κομματόσκυλα της τοπικής οργανωμένης αγέλης που τους υποδέχονται στις περιοδείες...
    Μην τον παρ εξηγείς, θα μάθει .....

  11. Greco avatar
    Greco 09/06/2009 21:24:06

    φακτορα ηθελε να πει οτι πρεπει να ανοιξει το παιχνιδι στη νδ...κατα τα προτυπα του πασοκ του 80

    να γινει λιγο πιο μαζικο...γιατι κακα τα ψεματα ειναι ελιτιστικη ακομα η νδ

  12. Giannis Dimitriou avatar
    Giannis Dimitriou 10/06/2009 02:53:09

    Αν ναι μιλησε και ο μικρος αδελφος τις Ντορας και
    γιος του Μιτσο? Και λοιπον!

    Ας μας πει πρωτα, τι νομιζει για τις οικογενοκρατιες
    και τα φεουδατα.

    Ή μηπως δεν εχει ακομα κανονησει να κανει βουλευτες
    τα παιδια του?