01/05/2009 19:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και με τα Τείχη του Πειραιά (!) μπλεγμένος ο Παυλίδης


___________________________________________________________________________________________
(Ανενωμένο 12:05) Έτσι που πάει η υπόθεση Παυλίδη θα έχει ασχοληθεί (πριν μπει στο αρχείο) με ολόκληρο τον Ποινικό Κώδικα. Αφού κάθε ημέρα ανακαλύπτουν και ένα νέο αδίκημα των άμεσα, η έμμεσα, εμπλεκομένων.

Χθες ήταν η σειρά του  επιχειρηματία Κλέαρχου Ρούτση  να συλληφθεί σε ντου της Ασφάλειας για αρχαιοκαπηλία, επειδή ύστερα από καταγγελία (βλ «κάρφωμα») στο σπίτι του στην Πολιτεία βρέθηκαν ογκόλιθοι από τα αρχαία τείχη του Πειραιά. Όπως γράφει το in.gr στο σπίτι του έσπευσε και αρχαιολόγος, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να αποφανθεί εάν όντως τα τμήματα ήταν αρχαία και έτσι ο επιχειρηματίας αφέθηκε ελεύθερος. Ο εισαγγελέας ζήτησε τη διενέργεια περαιτέρω έρευνας από το Τμήμα Αρχαιοκαπηλείας, ώστε να διαπιστωθεί αν όντως τα επίμαχα κομμάτια τείχους είναι ή όχι αρχαία αντικείμενα.

Σύμφωνα με δικές μας πληροφορίες, ο ίδιος ισχυρίστηκε ότι δεν γνώριζε την προέλευση των πέτρινων τμημάτων, με τα οποία είχε επενδύσει τοίχους του σπιτιού του και οτι τα διαθέτει αποδείξεις οτι τα έχει αγοράσει απο "μάντρα". Ούτως ή άλλως, πρόκειται για μια περίεργη υπόθεση στην οποία θα επανέλθουμε, επειδή πολλά μυρίζουν. Όπως η προέλευση της καταγγελίας, για την οποία μαθαίνουμε επίσης οτι έχει γίνει και παλαιότερα και ανασύρθηκε τώρα απο κάτι συρτάρια.

Ο κ. Ρούτσης, δραστηριοποιείται στον τομέα των λιμενικών έργων, των οποίων κατά σύμπτωση υπουργός ήταν ο κ. Παυλίδης.  Ο κ. Ρούτσης κατέθετε τμηματικά τα χρήματα σε λογαριασμό του αδελφού του κ. Παυλίδη, Αναστάσιου, για να αποφύγει το «πόθεν έσχες». Αν κατέθετε ποσό πάνω από 15.000 Ευρώ, η Τράπεζα ήταν υποχρεωμένη να ρωτήσει τον κ. Ρούτση που βρήκε τα χρήματα που πήγαιναν στο αδελφό του υπουργού.

Κατά τα άλλα δείτε πως έχουν καταντήσει τα Μακρά Τείχη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/05/2009 20:04:57

    Εδώ που τα λέμε καλύτερα στα χέρια του Ρούτση και του κάθε Ρούτση παρά στο έλεος αμόρφωτων χουλιγκάνων που τα καταστρέφουν με σπρέυ κλπ. Το κράτος (η πολιτεία) προφανώς δεν μπορεί να τα προστατέψει.

  2. Le canard avatar
    Le canard 01/05/2009 20:10:26

    Αρχαιολογική, Φασούλας, Νομάρχης Πειραιά Μίχας, στα βράχια της πειραϊκής κοιμάται ο Στέλιος ο μπεκρής, α ρε ξεφτύλες. Πιο πολύ όμως, η Αρτχαιολογική, αυτή Στοά της οικογενειοκρατίας.

  3. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 01/05/2009 20:51:37

    Δεν τα χρειαζόμεθα, κύριοι, τα Μακρά Τείχη! Τι να προστατέψουμε με δαύτα; Οι βάρβαροι είναι ήδη εντός του άστεως...

  4. Le canard avatar
    Le canard 01/05/2009 21:04:19

    @Σπατζιώτης

    Σωστόοοοος

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/05/2009 21:07:19

    @3 Και επιχειρούν εκ του κοινοβουλίου:

  6. Le canard avatar
    Le canard 01/05/2009 21:19:16

    Και όχι μόνον Strange Attractor. Από τις κυριλάτες λέσχες των Βορείων Προαστίων, από τα γραφεία των Βωβοκτηρίων των μεγάλων εταιρειών... Και από πού δεν επιχειρούν;

  7. Le canard avatar
    Le canard 01/05/2009 21:30:26

    Μήπως, λέω μήπως, ο Παυλίδης έβαλε βύσμα τον Μητσοτάκη για να πάρει κομμάτια των αρχαίων τειχών; Πω πω κακίες! Που να δείτε τα αρχαία που υπάρχουν στις τουαλέτες του μητσοτακέίκου έξω από τα Χανιά.

  8. sixtir avatar
    sixtir 01/05/2009 21:38:07

    σκεφθείτε πως βλέπουν τον δημόσιο χώρο που κονομάνε οι μεγαλοεργολάβοι που θεωρούν φυσιολογικό να παίρνουν οτι τους γιαλύσει για το σπίτι τους .Ποιός να μιλήσει όταν μοιράζουν ευρόπουλα δεξιά, αριστερά,στο κέντρο ? άντε κοροιδα τρέξτε να ψηφήσετε για ευροεκλογές να σωθεί η χώρα.........
    Σκεφθείτε δούλεμα που στην εξεταστική πήγαν τον Παυλίδη για 100 χιλιάρικα ,όταν τα εκαομύρια αλλάζουν χέρια κατά δεκάδες με ταχύτητα φωτός.....

  9. osaperas avatar
    osaperas 01/05/2009 21:52:11

    Δεν ξέρουμε από που να φυλαχθούμε.
    Από τους παυλίδηδες που πουλάν τα τείχη;
    από τους ρούτσηδες που αγοράζουν τα τείχη;
    από τους μαλάκες που καταστρέφουν τα τείχη
    από τον ελληνικό λαό που δεν ενδιαφέρεται για τα τείχη(και την ιστορία του)

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/05/2009 21:58:44

    ΟΣΑΠΕΡΑ: που τέτοια τύχη;

  11. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 01/05/2009 22:02:09

    Μάγκες σιγά μην σχιστούν τα κυλοτακια!!!
    Θα σας χρειαστούν αν οι αρχιολόγοι αποφανθούν για το αντίθετο.
    Μιλήστε για το παρακράτος που τα φτιάχνει όλα αυτά!.
    Μέχρι την ψηφοφορία της Δευτέρας δεν θα έχουν αποφανθεί οι Αρχαιολόγοι.

  12. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 01/05/2009 22:04:09

    Σαν πολύ το χοντραίνουν το παιχνίδι και βλέπω τους δεξιούς να τα παίρνουν στο κρανία και να πηγαίνουν σύσσωμοι για ψήφο τον Ιούνιο!!!!

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/05/2009 22:05:31

    Δυστυχώς ο "ελληνικός" λαός ούτε για την ιστορία του πιά, σίγουρα ούτε για το τοπίο του. Αμ για τους ποιήτές του;

    Πρίν την πτώση του 1453, όσοι μπόρεσαν έφυγαν προς Φλωρεντία και Βενετία. Τώρα;

    Παθιαζόμαστε περισσότερο για το ποιός θα εκλεγεί στις εκλογές, o εγγονός, ή ο ανηψιός, ή η κόρη. ΕΜΕΙΣ παθιαζόμαστε για το ποιος ανίκανος θα μας απομυζήσει για τα επόμενα χρόνια. Ή ποιός θα είναι ο σωτήρας μας. Τον καθρεφτη παιδία να δείτε απόψε και αύριο το πρωί.

    Ο Παυλίδης είναι ένα θλιβερό τριτοκοσμικό ανθρωπάκι, όπως περίπου άλλα 299. "Νομοθέτης". Πληρώνεται για να θέτει νόμους. Και δεν είναι καν αυτός το πρόβλημα. Ένας φουκαράς πιτσικόμης, κατ' εικόνα και ομοίωση.

  14. osaperas avatar
    osaperas 01/05/2009 22:07:26

    @11 Τι έφτιαξε το παρακράτος ; Μας μπέρδεψες τώρα. Τα χρήματα που έβαζε ο Ρούτσης τμηματικά για τους γνωστούς λόγους στο Παυλίδη είναι δουλειά του παρακράτους;

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/05/2009 22:39:35

    @13 Σε άλλες εποχές θα κρεμούσαν και τον Ρούτση αλλά και τον Παυλίδη δεμένους χεροπόδαρα και ανάποδα από τα τείχη.

  16. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 01/05/2009 22:54:24

    @15. Strange Attractor,
    Μη φτάνεις στα άκρα, φίλε μου! Δώσε τόπο στην οργή και σκέψου ότι έτσι οι Δυτικοί θα μας κατηγορήσουν για ταλιμπαναίους. Πιο φινετσάτα πράγματα χρειάζονται. Γιατί χειροπόδαρα; Να τους κρεμάσουμε ανάποδα από τα τείχη, αλλά όχι και δεμένους! Είναι απάνθρωπο...

  17. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 01/05/2009 22:55:48

    osaperas
    Που ζεις???
    Δεν κατάλαβες ότι το συμβάν αποσκοπεί στο να φτιαχτούν τίτλοι σαν αυτό του συγκεκριμένου άρθρου.
    Ο Παυλίδης αρχαιοκάπηλος... όπως ο Μητσοτάκης 1993. Νομίζω ότι τον κάρφωσε ο Νησατικάκης γιατί εκέινη την εποχή ο

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/05/2009 23:06:24

    Σπατζιώτη έχεις δίκιο. Παρασύρθηκα από τα κομματικά μου πάθη. Για μια ακόμη φορά η νηφαλιότητα της σεπτής σου σκέψης με βάζει στη θέση μου. Κλίνω το γόνυ.... Σε υπολείπτομαι.
    Η νεανική μου αυθάδεια χρειάζεται χαλιναγώγηση που μόνο εσύ ως Πυγμαλίων δύνασαι να επιβάλλεις.
    Για μια ακόμη φορά υποκλίνομαι. Κρέμασμα απ`τα τείχη απλό & με τα χέρια ελεύθερα.
    Τι απλό και συνάμα αποτελεσματικό.....

  19. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 01/05/2009 23:08:55

    osaperas
    Που ζεις???
    Δεν κατάλαβες ότι το συμβάν αποσκοπεί στο να φτιαχτούν τίτλοι σαν αυτό του συγκεκριμένου άρθρου.
    Ο Παυλίδης αρχαιοκάπηλος... όπως ο Μητσοτάκης 1993. Νομίζω ότι τον κάρφωσε ο Νησατικάκης γιατί εκέινη την εποχή ο Ρούτσης είχε γκόμενα μια υπηρέτρια στο σπίτι του Παυλίδη, που είχε ακούσει μια συζήτηση για τον Νηστικάκη όταν ταξίδευε με πλοίο της άγονης γραμμής με αρχαιοκάπηλο του οποίου το όνομα είναι γνωστό στους κόλπους της Αστυνομίας. Ο συλληφθείς πράκτορας της ΕΥΠ έξω από το προεδρικό μέγαρο είναι εγγονός της υπηρέτριας που είπαμε πριν και φαίνεται ότι διαδραμάτισε σημαντικό ρόλο στην όλη υπόθεση γιατί λέγεται ότι το βαλιτσάκι έχει την δυνατότητα να βρίσκει την ηλικία παλαιών αντικειμένων μέσω ραδιενεργού άνθρακα 14. Στον Σανιδά έφτασε η μέτρηση από την πέτρα που βρίσκεται στην δεξιά μετώπη της εξωτερικής πόρτας της βίλλας του Ρούτση και αποδυκνύει ότι πρόκειται για πέτρες από τον 5ο αιώνα π.χ. Είχε χτίσει μια φωλιά και ένα σπάνιο πουλί και αναγκάστηκε να την καταστρέψει για να έχει
    ακριβή μέτρηση.
    Έτσι αναμένεται το ΠΑΣΟΚ και ίσως καιο ΣΥΡΙΖΑ να καταθέσουν πρόταση προανακριτικής για ηθική αυτουργία σε αποδοχή αρχαίων αντικειμέων και καταστροφή φωλιάς σπάνιου πουλιού.Θα καταφύγουν δε και στα αρμόδια ευρωπαϊκα όργανα όπου αναμένεται να πλήξουν με σφοδρότητα την πολιτική Παυλίδη και φυσικά της κυβέρνησης της ΝΔ

  20. osaperas avatar
    osaperas 01/05/2009 23:11:28

    @17 Καλέ μου άνθρωπε ο τίτλος είναι το πρόβλημα ή τα χρήματα που έβαζε ο Ρούτσης στο λογαριασμό του Παυλίδη;

    Πταίσμα είναι η αρχαιοκαπηλία (εάν υπάρχει) μπροστά στα υπόλοιπα.

  21. Factorx avatar
    Factorx 02/05/2009 00:09:55

    1. Δείτε και την ανανέωση που έκανα μόλις τώρα με δικές μας πληροφορίες.

    2. Ο ΣΚΑις έχει κάποιο δίκαιο αλλά αν δεν αλλάξει ύφος και στυλάκι θα μπεί σε μοντερέισιον.

    3. Ο τίτλος του δημοσιεύματός μας είναι σαφής΄. Εννοεί οτι κάποιοι πάνε να μπλέξουν τον Παυλιδη επι παντός του επιστητού. Όπως και η αναφορά στο "κάρφωμα".

    4. Ας μην βιάζεται λοιπόν ο όποιος ΣΚΑις να βγάζει συμπεράσματα

  22. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 02/05/2009 01:01:15

    @21 ΦΑΚΤΟΡΑ
    Με αυτόν τον τίτλο εννοείς πράγματι "οτι κάποιοι πάνε να μπλέξουν τον Παυλιδη επι παντός του επιστητού. Όπως και η αναφορά στο “κάρφωμα”" και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
    Το στυλάκι μου δεν είναι αυτό που βλέπεις απλά ταίριαζε στον τίτλο σου.

    Το project που έχετε εσείς που ψάχνετε είναι:
    Ποιοί κρύβονται πίσω από όλα αυτά? Ποιοι θέλουν μέσω του Παυλίδη να δημιουργήσουν μείζον πολιτικό πρόβλημα.

    Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο.
    Ο Παυλίδης έδωσε δουλειές στον Ρούτση και ποιες?? Αν του έδωσε κάποια δουλειά, του έδωσε και τον λογαριασμό του στην Εθνική τράπεζα για να του καταθέσει τη μίζα???
    Μήπως οι ρεπόρτερς πρέπει να δραστηριοποιηθούν πιο πολύ και να ψάξουν τέτοιες περιπτώσεις. Αλλοιώς ο δημοσιογραφικός στόχος: πες-πες κάτι μένει καλά πάει μέχρι τώρα!

  23. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 02/05/2009 01:06:59

    Για του λόγου το αληθές η τελευταία παράγραφος του κειμένου σου βρίθει "αποδείξεων".
    "Ο κ. Ρούτσης, δραστηριοποιείται στον τομέα των λιμενικών έργων, των οποίων κατά σύμπτωση υπουργός ήταν ο κ. Παυλίδης. Ο κ. Ρούτσης κατέθετε τμηματικά τα χρήματα σε λογαριασμό του αδελφού του κ. Παυλίδη, Αναστάσιου, για να αποφύγει το «πόθεν έσχες». Αν κατέθετε ποσό πάνω από 15.000 Ευρώ, η Τράπεζα ήταν υποχρεωμένη να ρωτήσει τον κ. Ρούτση που βρήκε τα χρήματα που πήγαιναν στο αδελφό του υπουργού."



    Αν όλα αυτά που αφήνεις να εννοηθούν έχουν αποδείξεις τότε ο Παυλίδης πρέπει να πάει στο λιμάνι της Ρόδου, εκεί που πιστεύουν ότι ήταν τοποθετημένος ο Κολοσσός, να δέσει μια πέτρα και να πάει στον κολοσσό... ο κολοσσός, που έδωσε τον λογαρισμό του στην Εθνική Τραπεζα της Ελλάδος για να του κατατίθονται οι μίζες... ο κολοσσός!
    Ο κολοσσός ήταν πληρεξούσιος του αδελφού του για τον λογαρισμό!!!

  24. Factorx avatar
    Factorx 02/05/2009 01:13:39

    @ΣΚΑΙς: Καλό είναι να ξεκαθαρίζουμε για μια ακόμα φορά τα πράγματα και το δημοσίευμα αυτό προσφέρεται σαν παράδειγμα. Θα σας διηγηθώ λοιπόν πως το χειρισθήκαμε μόνο και μόνο για να τονίσω οτι μοναδικό κριτήριο μας είναι ο σεβασμός και στους αναγνώστες μας και στου εαυτούς μας. Λάθη κάναμε και θα κάνουμε. Η πρόθεση όμως και το κινητρο μετρούν.

    Η είδηση εσκασε προχθες, αλλά δεν την βάλαμε και επειδή είχαμε επιφυλάξεις και κυρίως επειδή μαθαμε οτι είχε την αποκλειστική κάλυψη η Ζουγκλα. Απο το απόγευμα όμως σήμερα άρχισε να παίζει παντού και δεν μπορούσαμε να την αγνοήσουμε.

    Την βάλαμε λοιπόν κι αυτό ήταν αφορμή να την διαβάσει κόσμος, να μας πάρει τηλέφωνο και να μας πει τι έγινε (η δυναμη του διαδικτύου). Κάναμες λοιπόν την ανανέωση τα μεσάνυκτα, αν και κανείς δεν μς υποχρέωνε. Μπορουσαμε να αφήσουμε την είδηση να σέρνεται μεχρι το πρωί. Είπαμε όμως σεβασμος στους αναγνώστες και στους εαυτούς μας.

    Τελικά είμαστε πολύ επιφυλακτικοί για το θέμα. Και με τα αρχία δεν έχουμε πεισθεί οτι δεν υπάρχει κάποιο (μικρό, όμως) προβλημα αλλά το μεγαλύτερο είναι το διαφαινόμενο στήσιμο.

    Θα τα πούμε και στη συνέχεια

  25. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 02/05/2009 01:59:41

    @25 ΦΑΚΤΟΡΑ
    Χρήσιμες και ευπροσδεκτες οι διευκρινίσεις σου.

    Το επόμενο βήμα είναι η αποκάλυψη του καραμπινάτου και όχι απλώς διαφαινόμενου ΣΤΗΣΙΜΑΤΟΣ της ιστορίας.

    Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα γιατί αλλοιώς θα πηδάει ο Παυλίδης πρώτος και η ΝΔ στις Ευρωεκλογές (απ' τη χαρά τους εννοώ, μην παέι ο νους σας στο πονηρό).

  26. Factorx avatar
    Factorx 02/05/2009 02:06:42

    @ΣΚΑΙς: Μίλησες για στήσιμο; Σιγά την ανακάλυψη. Βοά ο τόπος. Ποιόν επισκέφθηκε στο γραφείο του πριν απο το Πάσχα ο Παυλίδης; Επι ποίου την ηγεσία αναρρυχήθηκε ο Μανούσης; Ποιος τον βγάζει τον Μανούση στο γυαλί; Όμως υπάρχει και το σκάνδαλο ("σκανδαλάκι" μπrοστά στα άλλα), αλλά υπάρχει και τα πράγματα έχουν μπλεχθεί. Και οι προσεκτικοί αναγνώστες μας θα εχουν διαπιστωσει ασφαλώς οτι δεν σκοτωνόμαστε να καλύψουμε την υποθεση Παυλιδη. Αυτό βέβαια για άλλους αναγνωστες ειναι σημαδι οτι στηρίζουμε τη ...ΝΔ. Μυλος. Ελλάς

    (Εχω ορεξη για κουβέντα, αλλά πρεπει να πώ αναγκαστικά για υπνο. Εχω αγώνα αυριο το πρωί και πρέπει να έχω καθαρό μυαλο)

  27. οκτώ avatar
    οκτώ 02/05/2009 02:08:06

    Μάλλον οι ίδιοι τον κάρφωσαν στην αρχαιολογία για να μην κελαηδήσει για τις μίζες που έδινε.
    Δεν υπάρχει πουθενά κυβέρνηση, μόνο η κρατική μαφία και το παρακράτος αλωνίζουν ελεύθερα.
    Σε άλλες εποχές θα έβρισκε ένα κομμένο κεφάλι αλόγου κάτω από τα σεντόνια του.

  28. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 02/05/2009 02:16:56

    @ΦΑΚΤΟΡΑ 27
    Δεν λέω ότι ανακάλυψα την Αμερική αλλά με ενοχλεί ότι λέμε τα περιφερειακά και αφήνουμε τα ουσιαστικά στον αέρα. Κοίτα τι λέει παρακάτω ο ΟΚΤΩ... Τι να πεις... Γι' αυτό πρέπει να βγει το στήσιμο με αποδείξεις. Μου άρχισες πάλι τις υποψίες. Μόνο τον Μητσοτάκη βλέπεις πίσω από όλα αυτά. Αν ναι μάλλον έχασες το δάσος και δεν πρέπει να περιμένω τίποτα. Όπως για το σκάνδαλο της SIEMENS. Ρωτούσατε (ΦΑΚΤΟΡΕΣ) τον Μάνο να σας πει για την υπόθεση δηλ. να καρφώσει τον Μητσοτάκη. Χάσατε και εκει το δάσος!!!

  29. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/05/2009 09:37:40

    Ο Μανούσης ήταν παιδί του Κούβελα που ήταν τσουτσέκι του Μητσοτάκη που θέλει να χτυπήσει τον Καραμανλή (προς όφελος της κόρης του Ντόρας).
    Ο δε Μάκης ξεκίνησε τη λαμπρή καριέρα του στο κανάλι ΝΙΟΥ τσάνελ του Μανούση. Άρα;
    Ο Μανούσης δεν είναι κανένα αθώο παιδάκι. Κομματόσκυλο του κερατά ήταν και έγινε μέσα σε 20 χρόνια από τίποτα.... εφοπλιστής! έχοντας περάσει από ΓΓ Υπουργείου! και ως ιδιοκτήτης! καναλιού, τότε που ο Κούβελας μοίραζε συχνότητες.
    Είδαμε δε (με τις πρόσφατες αποκαλύψεις) και το πως γίνεται κανείς εφοπλιστής μέσω δωροδοκιών κλπ.
    Όμορφος κόσμος ο ελληνικός πολιτικός κόσμος, ε;

  30. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 02/05/2009 10:50:52

    @ΦΑΚΤΟΡΑ 32
    Καταλαβες τώρα για ποιο παρακράτος μιλάω και όχι για το φάντασμά του που μλάς εσύ.