#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/06/2010 16:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και …κατοχικός επικεφαλής της Εθνικής Στατιστικής



Το ότι παραδώσαμε τα κλειδιά της χώρας στο ΔΝΤ είναι γνωστό από τη στιγμή που υπεγράφη το Μνημόνιο. Αλλά ότι θα ορίζουν και τους δικούς τους ανθρώπους σε θέσεις – κλειδιά χωρίς ουσιαστικά να ρωτούν την κυβέρνηση, αυτό είναι απίστευτο. Σύμφωνα λοιπόν με τις σημερινές ανακοινώσεις νέος επικεφαλής της Εθνικής Στατιστικής αναλαμβάνει ο  καθηγητής Ανδρέας Γεωργίου, μέχρι πρότινος  Αναπληρωτής
Προϊστάμενος του Τμήματος Στατιστικής του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου.

Ο Ανδρέας Γεωργίου είναι απόφοιτος του Amherst College-ΗΠΑ και Διδάκτορας του Πανεπιστήμιου του Michigan-ΗΠΑ. Η πρόταση, για τους τύπους, έγινε από τον υπουργό Οικονομικών αλλά είναι γεγονός ότι το ΔΝΤ επέβαλε αυτή τη λύση υπό το φόβο μήπως στην κατεχόμενη Ελλάδα πάρει της θέση στα στατιστικά κανένας μη ελεγχόμενος που θα κάνει τα ίδια που έκαναν τόσα χρόνια και γίναμε περίγελως σε όλο τον κόσμο.

Και καλά να δεχθούμε ότι δεν πήγαινε άλλο με την Στατιστική και τα μαϊμού στοιχεία τόσων ετών. Χάθηκε ο κόσμος, όμως, να γίνει επιλογή ενός μη “κατοχικού” προέδρου;

Ούτε για τα μάτια του κόσμου δεν μπορούμε να βγάλουμε από πάνω μας το ΔΝΤ; Τους πληρώνουμε με πόνο και αίμα να μας βάζουν και καπέλο τους δικούς τους ανθρώπους;

Αν θέλει η κυβέρνηση εκτός από τα κλειδιά της χώρας να μας πουλήσει και εμάς, ας μας το πει να ετοιμαζόμαστε για το σκλαβοπάζαρο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/06/2010 16:27:30

    Εμεις εχουμε βγαλει στο κλαρι ολες τις παρθενες μας απο συστασεως, στους φυτευτους θα κολλησουμε?? ο Επικεφαλης θα παιρνει στοιχεια απο Υποτελεις. Οτι του δινουν και οτι καταφερει να ελεγξει. λεω να του "κλεισουμε" το σπιτι.-

    Υπαρχει αλλοδαπος ελεγχτης ο οποιος μπορει να βγαλει ακρη στην Ελλαδα ??? Μονο απο "εφιαλτες" και ψαρωμενους-τυπου Τζεφρυ!! Σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ !!!

    Τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται.

    ΠΠ

  2. GSV avatar
    GSV 30/06/2010 17:01:53

    Πολυ καλη επιλογη συμφωνω!

    Τι καταλαβαμε κυριοι τοσα χρονια με τη στατιστικη μας υπηρεσια? Ηταν οργανο της εκαστοτε κυβερνησεως και "μαγειρευαν" τα στοιχεια για να παρουσιαζομαστε ως αξια χωρα της ευρωπης.

    Τα μαγειρευαν καλα οι της Στατιστικης υπηρεσιας και να η Ελλαδα στο ευρω (απο τις πρωτες χωρες μαλλιστα) και να ο Σημιτης να βγαζει τη πρωτοχρονια χρηματα απο το ΑΤΜ εν μεσω πυροτεχνηματων. Φατε τα τωρα !!

    Να ευχαριστουμε που τουλαχιστον ειναι και ελληνας ο νεος επικεφαλης.

    Στο μονο που συμφωνω με το ΔΝΤ. αξιοι! Γιατι στην Ελλαδα οι ελληνες ειμαστε αναξιοι!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ GSV 30/06/2010 17:14:59

      Εθνικη Στατιστικη ΧΑΒΟΥΖΑ. Για να κανεις στατιστικη χρειαζεσαι δεδομενα και εργαλεια αξιολογησης των. Εμεις εχουμε δεδομενα ???

      Εχει δεδομενα η Χαβουζα?? Ποια? Ποσοι? Ποσο? Ποτε? Πως? Περιπου!

      Δηλαδη ο νεος καθηγητης, θα κανει επιστημονικες αναλυσεις και θα ζητα στοιχεια με επιστημονικο και ακεραιο τροπο, να τα βαλει στα εργαλεια του να επαληθευσει αποτελεσματα. Σωστα?

      Ποιος θα καταλαβει τι ζηταει και γιατι? Ποσες υπογραφες θα χρειαζονται? Ποσες μερες? Ποιος θα επαληθευει τα δεδομενα? Ποιος θα παρει ευθυνη?? Οι υπαλληλοι του "περιπου"?

      ΠΠ

      • GSV avatar
        GSV @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/06/2010 17:22:27

        ξερεις τι περιμενω φιλε ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ?

        Πρωτον συμφωνω μαζι σου στατιστικη ΧΑΒΟΥΖΑ, η μαλλον δημοσιο ΧΑΒΟΥΖΑ.

        Αλλα θελω να περιμενω τον κυριο που τεθηκε επικεφαλης και ειναι και ελληνας και με πολυ καλες συστασεις επειδη θα καταλαβει το μεγαλειο του μπαχαλου που υπαρχει στο ελληνικο δημοσιο, να βγει απογοητευμενος και αηδιασμενος και να πει την αληθεια. Οτι ειναι μπορδελο ολα στην Ελλαδα.

        Και να γινουμε παλι περιγελος το θελω πολυ αυτο, μηπως επιτελους ξυπνησουμε !! γιατι ακομα και τωρα που μιλαμε μερικοι θεωρουν οτι ειναι κλισε να λεμε τετοια κακα πραγματα για το δημοσιο μπορδελο της χωρας μας.

        Μπορει στην Ελλαδα να μην υπαρχει μεγαλος πλυθησμος αλογων αλλα απο γαιδουρια οσα θες!!

  3. Kostas avatar
    Kostas 30/06/2010 17:07:47

    Δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο και για αυτό δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη για αυτόν.

    Το γεγονός όμως ότι κατείχε σημαντική θέση στην Στατιστική Υπηρεσία ενός Διεθνούς Οργανισμού (ΔΝΤ στην προκειμένη περίπτωση) σημαίνει ότι διαθέτει όχι μόνο τα τυπικά προσόντα και την εμπειρία για να αναλάβει την Ελληνική Στατιστική Αρχή, αλλά επιπλέον θα βοηθήσει να ανακτηθεί και η αξιοπιστία της Ελλ. Στατιστικής Αρχής και των στοιχείων που εκδίδει (η οποία αν θυμάστε καλά δεν έχει πλέον ίχνος αξιοπιστίας για οποιονδήποτε εκτός Ελλάδος).

    Απορώ όμως με την ευκολία που εσείς κρίνετε ανθρώπους που δεν γνωρίζετε. Αλλά βέβαια είναι πιασάρικο. Πρώην άνθρωπος του ΔΝΤ επικεφαλής στην Ελλ. Στατιστική Υπηρεσία. Άρα "κατοχικός".

    Αλήθεια όλοι οι Έλληνες που δουλεύουν αυτή τη στιγμή σε Πανεπιστήμια του Εξωτερικού ή σε Διεθνείς Οργανισμούς έπειτα από άκρως επιτυχημένες σπουδές και καριέρες είναι ύποπτοι ως "κατοχικοί" ή "δούρειοι ίπποι"(το τελευταίο το πρόσθεσα εγώ)? Θα τρελαθούμε εντελώς. Τη μια μιλάμε για τη θαυμαστή ομογένεια και τους πετυχημένους Έλληνες επιστήμονες του εξωτερικού και την άλλη μόλις κανένας πάει να πατήσει το πόδι του στην Ελλάδα κάνουμε ότι μπορούμε για να τον υποσκάψουμε (θυμίζω και την υπόθεση του Νανόπουλου του διακεκριμένου φυσικού).

    Αλλά ξέχασα μόνο εσείς είστε οι γνήσιοι Έλληνες που υπερασπίζεστε τα δίκαια της πατρίδας.

    Καληνύχτα και όνειρα γλυκά...

    • GSV avatar
      GSV @ Kostas 30/06/2010 17:28:26

      πεστα φιλε κωστα !!! γραφτα με κεφαλαια γραμματα αυτα που λες.

      Ο Νανοπουλος ο επιστημονας που βρισκεται στη λιστα με τους επιστημονες με τις περισσοτερες δημοσιευσεις. Πανω απο 540 δημοσιευσεις σε επιστημονικα περιοδικα. Εχει γραψει 13 βιβλια. Οι ερευνες του εχουν αναφερθει (citation) σε πανω απο 30.000 επιστημονικες εργασιες. Και οταν σκεφτηκε να γυρισει Ελλαδα και να εργασθει εδω επεσαν οι "σοφοι" της Ελλαδος και τον εφαγαν.

      Γιατι να γυρισει αυτος ο ανθρωπος?

      ΑΧΑΡΙΣΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ GSV 30/06/2010 18:13:52

        Ο Νανόπουλος αυτή τη περίοδο βρίσκεται στην Ελλάδα και κάνει σεμινάρια.

        Φοβερός τύπος και απίστευτα εκλαικευτικός στη παράδοση των σεμιναρίων.

      • Θεόδωρος Ανδρικόπουλος avatar
        Θεόδωρος Ανδρικόπουλος @ GSV 01/07/2010 21:02:15

        Εχουμε τους ψευτοακαδημαικους που εχουν λουφαξει σαν εταιρες και το παιζουν οτι καποιοι ειναι σε μια χωρα που εχει καταρρευσει σε ολους τους τομεις. Αν ντρεποταν θα εβαζαν φωτια στο μαγαζι τους...

      • rizospastikos avatar
        rizospastikos @ GSV 02/07/2010 13:44:24

        Θυμιζω στους μηδενιστες οτι ο Κυριος Νανοπουλος ειναι μελος της Ακαδημιας Αθηνων.Η πνευματικη και επιστημονικη κοινοτητα της χωρας τον εχει τιμησει.

  4. socrates avatar
    socrates 30/06/2010 18:57:53

    Δεν νομίζω ότι έχετε πιάσει το νόημα της ανάρτησης.
    Το θέμα δεν είναι η επάρκεια ή όχι του επιστημινικού προσωπικού.
    Το θέμα είναι η πιστή τήρηση των διεθνών κανόνων που διέπει τη λειτουργία των υπηρεσιών αυτών και αυτό είναι καθαρά θέμα της εκάστοτε κυβέρνησης.
    Τέλος, καλό θα είναι να μην μπερδεύουμε τους καθηγητές και τους λέκτορες των πανεπιστημίων (που πολλοί κάνουν και έρευνα) με τη συγκεκριμένη τεχνοκρατική θέση.
    Όπως το καταλαβαίνω εγώ οι ξένοι δεν εμπιστεύονται τις Ελληνικές κυβερνήσεις γενικώς, συμπεριλαμβανομένου και του Παπανδρέου.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ socrates 01/07/2010 21:17:31

      Χωρίς να μπω σε προσωπική αντιπαράθεση από τα λεγόμενά σου ή δεν δουλεύεις στο Δημόσιο ή δεν ξέρεις τι γίνεται.
      Για να φτάσει ένα απλό έγγραφο σε ένα επικεφαλή θέλει 4-5 υπογραφές χωρίς να έχει τη δυνατότητα ελέγχου και διασταύρωσης των δεδομένων πάνω στα οποία βασίστηκε η εισήγηση.
      Οποιοσδήποτε ξένος θα φύγει τρέχοντας ή θα αράξει και θα πληρώνεται.
      Ο συγκεκριμένος καθηγητής θα βασίζεται σε στοιχεία που θα συλλέγει από όλο το δημόσιο...στοιχεία που θα τα αποδέχεται επειδή θα έχει από κάτω υπογραφή Υπουργού.
      Τόσο απλά, ακόμα και εμένα να με ρωτήσεις για στοιχεία θα σε ρωτήσω τι θες να κάνεις ή θα πετάξω το μπαλάκι σε άλλον, καθώς ιστορικότητα, βάσεις δεδομένων, αξιολόγηση, σύγκριση είναι ανύπαρκτες έννοιες και η οικονομική δραστηριότητα και η εκτέλεση προϋπολογισμών και επιχειρησιακών προγραμμάτων είναι προϊόν προσωπικών πολιτικών επαφών ...μέχρι την πρώτη αλλαγή...

  5. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 30/06/2010 19:10:27

    γιατι; υπάρχει έλληνας που εμπιστεύεται τις ελληνικές κυβερνήσεις; το άλλο με τον τοτό το ξέρουμε; αν υποτεθεί οτι ειχαμε ποτέ κυβέρνηση ικανή κι ανεξάρτητη

  6. anonymous avatar
    anonymous 30/06/2010 19:28:56

    Διαφωνώ τόσο με την ανάρτηση όσο και με τους σχολιαστές για τα δήθεν μαγειρεμένα στατιστικά τουλάχιστον για την περίοδο της ΝΔ.

    Οι λόγοι εδώ:
    http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5744845,00.html

    Με τα υπόλοιπα συμφωνώ. Σαφώς και υπάρχουν επαρκείς επιστήμονες τόσο εντός όσο κι εκτός Ελλάδας και σαφώς η στατιστική υπηρεσία δεν πάσχει τόσο όσο κάποιο άθλιοι θέλουν να διαρρέουν για να περάσουν τη γραμμή τους.
    Η τοποθέτηση του συγκεκριμένου είναι απλά μια ακόμη τοποθέτηση τοποτηρητή. Ως τέτοια δε σχετίζεται με το θέμα των Ελλήνων που επιθυμούν να επιστρέψουν στην Ελλάδα και δέχονται πόλεμο από το κατεστημένο των ντόπιων βολεμένων ικανών ή ανικάνων.

  7. κοινη λογικη avatar
    κοινη λογικη 30/06/2010 20:25:31

    μήπως ο εν λόγω κυριούλης ήταν συμφοιτητής ΓΑΠ και Σαμαρά, στο Amherst?

  8. deldio avatar
    deldio 30/06/2010 23:34:53

    Εντάξει παιδιά. Μέχρι τώρα η παθογένειά μας ήταν ότι οι διευθυντές της Ε.Σ.Υ.Ε. ήταν διορισμένοι από τις ελλνικές κυβερνήσεις, ήταν εγκάθετοί τους και γι' αυτό "μαγείρευαν" τα στοιχεία με τις "δημιουργικές λογιστικές", και έτσι κορόϊδευαν τη φουκαριάρα (όχι τη μάνα μου!) την Ε.Ε. Ευτυχώς τώρα που ήλθε ένας τόσο σπουδαίος καθηγητής, χωρίς εξαρτήσεις και άλλες υποχρεώσεις ώστε να δημοσιεύονται τα πραγματικά στοιχεία. Επιτέλους βρήκαμε την αιτία της κακοδαιμονίας μας. Α, ρε Ψωροκώσταινα.

  9. lypon avatar
    lypon 02/07/2010 13:05:10

    Από ότι είδα στο βιογραφικό του, ο άνθρωπος έβγαλε Κολλέγιο και πήγε το 1979 στην Αμερική, όπου πήρε BSc και Ντοκτορά. Άρα από το '79 δουλεύει εκεί, άρα ουδεμία σχέση έχει με δομές και λειτουργία του Ελληνικού Δημόσιου.

    Θα έχει ανώμαλη προσγείωση, φυσικά. Άσε που μπορεί και η Ελληνική Στατιστκή Αρχή (έτσι δε λέγεται;) να έχει επίσης ανώμαλη προσγείωση...