#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/04/2010 21:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και η Τουρκία είναι έτοιμη



Διαφήμιση σε στάση στην οδό Β. Σοφίας

Αθήνα, Απρίλιος 2010, παραμονές εντάξεως στην Παγκόσμια Οικονομική Τάξη, άλλως ΔΝΤ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. partiritis2000 avatar
    partiritis2000 15/04/2010 21:37:47

    Επ.. Αυτό μοιάζει με το οικόπεδο της γιαγιάς μου που "απαλλοτριώθηκε" το 22!!

  2. neotera avatar
    neotera 15/04/2010 21:54:39

    Μετά το ΔΝΤ βεβαίως ανοίγει ο δρόμος ! Ευκαιρία είναι και για την Τουρκία να μπει ειρηνικά στην Ελλάδα... "Σοφός" αποδείχθηκε ο γιωργάκης και οι "σύμμαχοι" εφαρμόζοντας τον σωστό συνδυασμό προκειμένου να ξεπεραστούν οι εθνικιστικές προκαταλήψεις ορισμένων εξ ημών... ))

  3. BlueSky avatar
    BlueSky 15/04/2010 23:08:28

    Άλλο πάλι και τούτο. Ξεψαρώνουν σιγά σιγά και τα Αλβανά.Βαλλόμαστε πανταχόθεν. Διαβάστε το παρακάτω:
    To Συνταγματικό Δικαστήριο της Αλβανίας χαρακτηρίζει ασυμβίβαστη με το Σύνταγμα της χώρας την ελληνοαλβανική συμφωνία για την οριοθέτηση της υφαλοκρηπίδας και των άλλων θαλάσσιων περιοχών, αφού έκρινε ότι υπάρχουν σοβαρές ελλείψεις στο περιεχόμενο της συμφωνίας...




    ...Το Συνταγματικό Δικαστήριο έκρινε ότι αλβανική αντιπροσωπεία δεν είχε πλήρη εξουσιοδότηση από τον πρόεδρο της Δημοκρατίας για διαπραγματεύσει, ενώ έκανε λόγο για ανεπάρκεια των βασικών αρχών προκειμένου να επιτευχθεί ένα δίκαιο και έντιμο αποτέλεσμα.

    Η συμφωνία δεν λαμβάνει υπόψη τα νησιά ως ειδικές περιπτώσεις κατά την οριοθέτηση των θαλάσσιων περιοχών.
    Ο κύριος ΥΠΕΞ και ΑΝΥΠΕΞ είναι ενάμεροι για την παραπάνω απόφαση. Σε λίγο θα έχουν και οι αλβανοί αξιώσεις σχετικά με την υφαλοκρηπίδα του νησιού Ερείκουσας και Κέρκυρας κατ' επέκταση.
    Εθνικές Εκλογές τον Οκτώβριο.............

  4. alfa2012 avatar
    alfa2012 15/04/2010 23:19:58

    ή οι κυβερνοντες μας στο Γουδι ή εμεις στο Δαφνι

  5. Nikolas avatar
    Nikolas 16/04/2010 00:02:40

    Ton aprili pou imoun stin Poli eixa dei kai diafimisi gia tin Ellada (eksw apo to elliniko prokseneio eixe kai oura gia visa)xalarwste ligo.

    Signwmi gia ta greeklish alla eimai Kanada.

    • Maya avatar
      Maya @ Nikolas 16/04/2010 02:10:37

      Δεν είναι το ίδιο.

      Όταν σαν Ελλάδα υποτίθεται ότι λες πως η Τουρκία σου δημιουργεί πρόβλημα, τι ακριβώς διαφημίζεις?

      Την χώρα που έχει κατοχικό στρατό στην Κύπρο?
      Την χώρα που κάνει τις αμέτρητες καθημερινές παραβιάσεις στο Αιγαίο?
      Την χώρα που λαχταράει να μιλάει για "εθνικές" της μειονότητες?

      Μήπως διαφημίζεις την χώρα που λέει ότι θέλει να παίξει "σημαντικό ρόλο στην διατήρηση της πολυπολιτισμικότητας στην Θεσσαλονίκη"?

      Ή μήπως διαφημίζεις την χώρα που θέλει να γίνει ο απόλυτος θρησκευτικός και πολιτικός πρέσβης στην Δύση όλων των ισλαμιστών που βρίσκονται σε Μ. Ανατολή και Βαλκάνια?

  6. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 16/04/2010 02:22:32

    Είναι έτοιμη για να συνωστιστούμε.

  7. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 16/04/2010 09:24:10

    Η διαφήμιση απ'ότι διακρίνω είναι της Τurkish Airlines.
    Την συγκεκριμένη αφίσα προφανώς την έφτιαξε και την τύπωσε κάποιος έλληνες τυπογράφος και την κόλλησε κάποιος έλληνας αφισοκολλητής.
    Επίσης στα γραφεία της ΤΚ στην Ελλάδα μάλλον εργάζονται αρκετοί Ελληνες και πολλοί την επιλέγουν για να πετάνε στους προορισμούς τους.
    Επίσης εκατοντάδες τουριστικά γραφεία στην Ελλάδα προωθούν και προτείνουν τα προιόντα της στους πελάτες τους.
    Προσφάτως δε η ΚΑΕ ΜΑΡΟΎΣΙ επέλεξε την ΤΚ να είναι ο «χρυσός χορηγός» που θα διαφημίζεται στη φανέλα της ομάδας.
    Μαλλον το χρήμα δεν διαθέτει εθνική συνείδηση.
    Ούτε νομίζω ότι υποχρέωσε όλους τους παραπάνω που ανέφερα ο πρωθυπουργός ή ο υπ.εξωτερικών να κάνουν μπίζνες με την συγκεκριμένη τουρκική εταιρεία.
    Κατά τ'άλλα γκι εμένα με χαλάει αισθητικά το θέαμα.

    • Maya avatar
      Maya @ Κάποιος. 16/04/2010 23:16:20

      Νομίζω ότι βλέπεις τη μία πλευρά μόνο της αφίσας.
      Το "Η Τουρκία είναι έτοιμη", είναι το σύνθημα της καμπάνιας του υπουργείου Πολιτισμού και Τουρισμού της Τουρκίας. Που θα πει, κρατικός οργανισμός.

      Που θα πει, η Τουρκία, ΠΛΗΡΩΝΕΙ το ελληνικό κράτος για να διαφημιστεί: "Ελάτε στην Τουρκία, είμαστε έτοιμοι, και εννοείται ελάτε μέσω του ΕΘΝΙΚΟΥ μας αερομεταφορέα. Ή πάρτε καραβάκια να περάσετε απέναντι, δυο τσιγάρα δρόμος είμαστε."

      Άλλωστε το είπε και ο Κάρολος στο προεδρείο του Ξενοδοχειακού Επιμελητηρίου, χθες, κατά την διάρκεια συνάντησής τους με θέμα τα νέα του κλάδου σε συνάρτηση με την οικονομική συγκυρία:
      «Εγώ το πιστεύω αυτό, ότι δηλαδή με τη δουλειά σας, με την ποιότητα την οποία προσφέρετε και έχει βελτιωθεί τον τελευταίο καιρό, όπως και με κάποια συνεργασία με τον ανταγωνιστή μας, όπως λέω ‘τον δύστροπο’ (εννοώντας την Τουρκία). Γιατί, όπως μου έλεγε χθες ο κ.Δρούτσας, υπάρχουν μερικές σκέψεις συνεργασίας στον τομέα αυτό. Και αυτό είναι πάρα πολύ καλό.»

      Μπράβο Κάρολε.
      Το πόσο μας υποχρεώνεις ώρες ώρες, απλά δε λέγεται.

      Άκου «δύστροπος»... Σιγά μην είναι κι αγουροξυπνημένος.


      http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_1_11/04/2010_397098

  8. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 16/04/2010 09:25:18

    διόρθωση:...κιεμένα...

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ Κάποιος. 16/04/2010 09:27:18

      ...κι εμένα...

  9. F avatar
    F 16/04/2010 09:29:41

    Ἄν εἴδατε τὴν ἐκπομπὴ τοῦ Νεοκλῆ Σαρρῆ τῆν Τρίτη, θὰ μάθατε ὅτι ἐπισήμως ἡ Τουρκία μᾶς πρότεινε νὰ υἱοθετήσουμε τὴν τουρκικὴ λίρα ὡς νόμισμα, ἀντὶ τοῦ ἀκριβοῦ εὐρώ. Νὰ ὑποθέσω ὅτι οἱ κυβερνῶντες τὸ σκέφτονται κι αὐτὸ;

  10. zonitis avatar
    zonitis 16/04/2010 10:13:04

    Αμ δε! Ισα ισα που θα αποκτησουμε και άπλα και θα εχουμε και μεγαλη και καλη θέα, ισαμε καμμια 100σταρια τουρκικα στρεμματα. Ξερεις ποσο ειναι ενα τουρκικο στρεμμα; Απο εκει που βρισκεσαι μεχρι εκει που βλεπει το ματι σου.

  11. Κρης avatar
    Κρης 16/04/2010 20:22:24

    Στην Τουρκία αντί του Ηρακλείου το κρουαζιερόπλοιο - γίγας
    Αιτία οι προβληματικές υπηρεσίες σε λιμάνι και αεροδρόμιο, που διώχνουν τουρισμό
    http://www.patris.gr/articles/177672/113776

  12. Βίκυ avatar
    Βίκυ 17/04/2010 19:08:04

    Φυσικά και είναι έτοιμη. Με την προπαγάνδα εναντίον μας από τους κωλοδυτικοευρωπαίους και την ακρίβεια στην Ελλαδα - για να μην πω ότι σε τουριστικές επιχειρήσεις σε σερβίρουν ή μαγειρεύουν Αφγανοί και Αλβανοί. Ο τουρίστας κύριοι θέλει να βλέπει ντόπιους όχι λαθρομετανάστες - η Τουρκία είναι πανέτοιμη + ΒΟΛΤΑΡΕΙ ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΑ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ. Η φωτό που βλέπετε το πιο πιθανό να είναι από το Βόσπορο, ο οποίος είναι ΓΕΜΑΤΟΣ πρώην ελληνικές βίλλες.