01/11/2010 19:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και η Λούκα Κατσέλη υπέρ της επιμήκυνσης

Μετά τον Πάγκαλο που μίλησε για αναδιαπραγμάτευση χρέους, είτε αν εννοούσε την επιμήκυνση είτε την αναδιάρθρωση και μετά τη σύσταση του ΔΝΤ να πάμε σε οκταετή αποπληρωμή, σειρά παίρνει κι άλλος υπουργός της κυβέρνησης. Η Λούκα Κατσέλη, θέλοντας κι αυτή να προλειάνει το έδαφος τάχθηκε σαφέστατα υπέρ την επιμήκυνσης.

Μιλώντας στο Chanel 9 η υπουργός Εργασίας δήλωσε: «Θα είναι καλό να επιτύχουμε  μια διαπραγμάτευση για επιμήκυνση της αποπληρωμής του δανείου της τρόϊκας. Κάθε επιμήκυνση είναι καλή, καθώς θα απελευθερώσει πόρους για την ανάπτυξη».

Και όλοι πέφτουν ξεροί. Ή μάλλον μόνον οι ανυποψίαστοι διότι εδώ και μήνες σας γράφουμε ότι το Μνημόνιο της άνοιξης θα αλλάξει, θα υπογραφεί νέο, θα ληφθούν κι άλλα μέτρα.

Ο ένας μετά τον άλλο τα κυβερνητικά στελέχη θα βγαίνουν και θα λένε τα ίδια έτσι ώστε να συνηθίσει ο κόσμος και να μην του κάνει καμιά εντύπωση ότι θα υποχρεωθεί σε τουλάχιστον 8ετή επιτήρηση.

Γνωστό το κόλπο από παλιά

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/11/2010 20:05:16

    Το παρακάτω σχόλιο αφορά όλες αυτές τις δηλώσεις περι μακρού και κοντού μήκους του ..χρέους, και απευθύνεται, με χαιρετισμούς, στους αναγνώστες του Αντινιουζ, στην ...Αμερική:

    "You can call me Ray, or you can call me J, or you can call me Johnny, or you can call me Sonny, or you can call me Junie, or you can call me Ray J, or you can call me RJ, or you can call me RJJ, or you can call me RJJ Jr., but you doesn't hasta call me Mr. Johnson!"

  2. leo avatar
    leo 01/11/2010 20:06:02

    Καλά πρακτικά η επιμήκυνση θα πωληθεί ως προσπάθεια της κυβέρνησης να σώσει πόρους για τον δοκιμαζόμενο λαό......
    Εάν συνεχιστεί μέχρι το 2020 το μνημόνιο την έχουμε βαμμένη.......

  3. donaE avatar
    donaE 01/11/2010 20:18:01

    Και γιατι δεν το λεγανε απο την αρχη οτι ειναι καλο πραγμα; Για τον τζογο;

  4. ΜΑΡ. ΝΙΚΟΛ. avatar
    ΜΑΡ. ΝΙΚΟΛ. 01/11/2010 20:36:29

    Τα ΝΕΑ έγραφαν προ καιρού (μετά τον πρόσφατο ανασχηματισμό) ότι η Ελενα Παναρίτη δεν μπήκε στην Κυβέρνησ επειδή είχε εκφράσει άποψη στον Πρωθυπουργό για επιμήκυνση του χρέους (ή κατι τέτοι περίπου), αλλά διαφωνούσε ο Γ. Παπακωνσταντίνου άρα και ο ΓΑΠ.
    Τελικά ξέρουν τι τους γίνεται;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΜΑΡ. ΝΙΚΟΛ. 01/11/2010 23:15:02

      Δεν ξέρουν (πέραν των γενικοτήτων) και αντιδρούν στο τι τους λένε οι εκάστοτε απ' έξω (και κάτι δικοί μας απο μέσα), που φυσικά έχουν διαφορετικές και αντικρουόμενες προτεραιότητες, εξ ου και η όμορφη εικόνα... (Χωρίς να ξέρω τίποτα για την κυρία που αναφέρεις)

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΜΑΡ. ΝΙΚΟΛ. 01/11/2010 23:19:07

      με συγωρείς, δηλαδή, που επανέρχομαι, αλλά είναι εξειδικευμένη η άσκηση και δεν προσφέρεται για πολτικάντικες ευαισθησίες. (Και από το CV της κοπελιάς, μάλλον και αυτή δεν είναι εξειδικευμένη. Ο ...Felix Rohatyn είναι εξειδικευμένος, αλλά θα φεύγουν τρέχοντας οι δικοί μας με αυτόν.

  5. Misha avatar
    Misha 01/11/2010 23:31:18

    «Σοκ και δεος» σε δόσεις .
    Μνημόνιο μέχρι που να γυρίσει το Σταρ Τρεκ από τον Α του Κενταύρου.
    Αν ξυπνήσετε κάποιο πρωί και λείπει η Ακρόπολη ξέρετε ποιοί θα την έχουν πάρει

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Misha 01/11/2010 23:33:29

      Οι συμβασιούχοι!

    • A.M. avatar
      A.M. @ Misha 01/11/2010 23:34:04

      Οι .. Eλ! του λιακό :lol:

    • tsilivithras avatar