06/06/2008 15:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και η Ζήμενς συνεδριάζει …πανηγυρικά

Από χτες βρίσκεται στην Αθήνα ο νέος πρόεδρος της Siemens Hellas, κ. Μίλντε. Σήμερα μάλιστα, πραγματοποίησε «πανηγυρική» (γιατί πανηγυρική, για την καλή πορεία που έχει η εταιρεία στην Ελλάδα;) συνεδρία του Διοικητικού Συμβουλίου της εταιρείας. Απορίας άξιον είναι πάντως. Πως μπορεί να λειτουργήσει ένα τέτοιο ΔΣ και να εμπνεύσει εμπιστοσύνη στους χιλιάδες εργαζόμενους ότι θα πάνε τα πράγματα καλύτερα με την εταιρεία, όταν, μεταξύ των άλλων μελών, βρίσκονται πρόσωπα, τα οποία είναι καθημερινώς στο επίκεντρο της επικαιρότητας, λόγω των αποκαλύψεων για την «υπόθεση Siemens»; Όταν επιπλέον, γίνονται συνεχείς αναφορές για σκάνδαλα με το ηλεκτρονικό σύστημα ασφαλείας των Ολυμπιακών Αγώνων (ο κ. Δενδρινός που χειρίστηκε το έργο, είναι μέλος του ΔΣ) ή στη Γερμανία, ο εκ των διαχειριστών των «μαύρων ταμείων» της Siemens, Σίκατσεκ, κάνει λόγο και για μίζες στον ΟΣΕ και σε άλλους τομείς; Οι εργαζόμενοι πάντως, οι οποίοι βλέπουν πλέον το άδηλο μέλλον της εταιρείας, νοιώθουν έντονη ανασφάλεια ακόμα και για τις θέσεις εργασίας τους. Και το χειρότερο: Η ηγεσία της Siemens στη Γερμανία κάνει σαν να μην συμβαίνει τίποτε. Το αντίθετο μάλιστα, έχει αφήσει τη Siemens Hellas μόνη της στο λάκκο των λεόντων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) 06/06/2008 15:46:51

    θα λα σκαι....

  2. ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) 06/06/2008 16:11:41

    are anonymous pali antras me iperories tou bathi kratous tou "kentrou""

  3. Basil avatar
    Basil 06/06/2008 16:21:23

    Αυτός δεν είναι λάκκος λεόντων αλλά το κλουβί με τις τρελλές

  4. ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) 06/06/2008 16:25:26

    otan o Boulis lei "χωρα μου" enoi profanos tin Athina tin Proti ke ohi to Eladistan?

  5. ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) 06/06/2008 16:37:19

    ke o sarkozi mas SARKAZI sto maksimou .KALO!!!

  6. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 06/06/2008 16:48:14

    Που είναι ο «λόγος» του κεντρώου Καστανίδη .Έφαγε την γλωσσά του .Καλό
    .Άντε Αννούλα των περιστροφέων

  7. Factorx avatar
    Factorx 06/06/2008 17:07:54

    Αγαπητε Ανώνυμε: Με το συμπάθειο, αλλά δεν είσαι ο Καραϊσκάκης. Κατα τα άλλα συμφωνώ, Δεν υπάρχουν χυδαίες φράσεις. Δεν με λυπάσαι όμως να τρέχω καλοκαιριάτικα στα δικαστήρια με τους αγωγο-μανείς που έχουμε μπλέξει;

  8. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/06/2008 22:27:00

    Ανώνυμε 4:47,

    ο Καραϊσκάκης είχε μάλλον δει ποιος του είχε ρίξει το βόλι που τον οδήγησε στον θάνατο και είπε:
    “Αν γίνω καλά θα τον χαλάσω εγώ αυτόν που με βάρεσε. Αν ψοφήσω κλάστε μου το μπούτσο".

    Επίσης, στην πρόταση συμφιλίωσης που του έστειλε το 1824 ο οπλαχηργός της Ρούμελης, Στορνάρης, απάντησε:
    «Γενναιότατε αδελφέ καπ. Νικόλα, …είδα όσα με γράφεις. Έχει και τουμπλέκια (: τουρκικά όργανα του ιππικού) ο πούτζος μου, έχει και τρουμπέτες (: ελληνικά όργανα). Όποια θέλω από τα δυο θα μεταχειρισθώ…».

    Το 1823, ο Καραϊσκάκης λέει απευθυνόμενος στον απεσταλμένο του αρχηγού του τουρκικού στρατεύματος των Τρικάλων, Σιλιχτάρ Μπόδα:
    «Έλα, σκατότουρκε… έλα, Εβραίε, απεσταλμένε από τους γύφτους, έλα ν’ ακούσεις τα κερατά σας, -γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Τι θαρεύσετε κερατάδες… Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα!», (από "Ε").

    Ο Μακρυγιάννης έγραψε στα ιδιότροπα ελληνικά του: "Όταν ζούσε ο Καραϊσκάκης όλοι αυτείνοι ούτε δια ψυχογυιόν δεν τον κάναν καμπούλι*. Σκοτώνοντας ο Καραϊσκάκης, σκούργιασαν τα ντουφέκια τους, στόμωσαν τα σπαθιά τους. Τότε είδαμεν πόσα δράμια ζυάζει ο καθείς".

    * καμπούλι το (ουσιαστικό) [ ετυμ. "καμπούλ" (τουρκ. λ. kabul)-ι] = ομολογία, αποδοχή (σε χρήση μόνο στην ειδ. φρ.): "όλα τα έκανε καμπούλι", όλα τα παραδέχτηκε. "όλα τα έκανε καμπούλι μόλις τον πίεσαν λίγο στην αστυνομία".
    (: Να, που μάθαμε και τι σημαίνει η αφγανική πρωτεύουσα!)

    @

    Κι εμείς, φυσικά, φίλε, αφ' ενός δεν είμαστε Καραϊσκάκηδες, όπως είπε πολύ εύστοχα ο ΦάκτοραςΧ, αλλά και αφ' ετέρου, θα γίνει του ...press-gr, αν αρχίσει να απαντά ο ένας στον άλλον πλειοδοτώντας σε "φράσεις ανδρών που έχουν όρχεις", γιατί οι τελευταίοι, ως επί το πλείστον, δεν αρκούνται να έχουν, θέλουν να είναι και τα πο ....μεγάλα!

  9. arcaheopteryx avatar
    arcaheopteryx 06/06/2008 22:44:37

    φταίνε οι εικόνες: καλόγριες, χειροπέδες, μεικτό μποξ, μας έχετε τρελλάνει στο βίτσιο!