#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/11/2011 23:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και δεν παραιτήθηκε και πήρε ψήφο εμπιστοσύνης!!!



Ψήφο εμπιστοσύνης έλαβε η κυβέρνηση με τις ψήφους όλης της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΠΑΣΟΚ (152) και τη στήριξη της ανεξάρτητης βουλευτού Λούκας Κατσέλη, από τους συνολικά 298 που ψήφισαν.

Από την ψηφοφορία απουσίαζαν η μέχρι πρότινος βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, η οποία όμως ανεξαρτητοποιήθηκε τις προηγούμενες μέρες, Μιλένα Αποστολάκη καθώς και η ανεξάρτητη βουλευτής (πρώην βουλευτής της ΝΔ) Ελσα Παπαδημητρίου.

Ψήφο εμπιστοσύνης έδωσαν τελικά οι κυρίες Ευα Καϊλη, Βάσω Παπανδρέου και Χαρά Κεφαλίδου καθώς και ο κ. Δημήτρης Λιντζέρης καθώς θεώρησαν ότι με την ομιλία του, ο κ. Γιώργος Παπανδρέου δεσμεύτηκε να προχωρήσει σε κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας με πρωθυπουργό κοινής αποδοχής

Μετά τη θετική ψήφο της η Λούκα Κατσέλη επανεντάσσεται στην ΚΟ του ΠΑΣΟΚ.Η παιδική χαρά συνεχίζεται !!!

Ο Γ. Παπανδρέου λοιπόν επιμένει να παραμένει γαντζωμένος στην πρωθυπουργική καρέκλα και να ζητά μάλιστα να ξεκινήσει διεργασίες με τους άλλους πολιτικούς αρχηγούς για τον σχηματισμό κυβέρνησης συνεργασίας. Είπε επίσης "όχι" σε εκλογές επειδή θα κάνουν κακό στον τόπο, ενώ ο ίδιος δεν κάνει.

Φυσικά ο Καρατζαφέρης έσπευσε πρώτος να συζητήσει τον σχηματισμό κυβέρνησης συνεργασίας.

Ευ. Βενιζέλος: «Συμφωνώ με τον κ. Καρατζαφέρη για τον πολιτικό χαρακτήρα της κυβέρνησης»

Οπότε μπορεί να  δούμε τον κ. Καρατζαφέρη αν όχι αντιπρόεδρο της κυβέρνησης, τουλάχιστον υπουργό με τη Ντόρα, τον Κουβέλη και λοιπά εξαπτέρυγα.

Μεταξύ άλλων:

Ζήτησε ψήφο εμπιστοσύνης και είπε ότι αύριο θα επισκεφθεί τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας και θα τον ενημερώσει για πρόθεσή του να ξεκινήσει διαβουλεύσεις με τα κόμματα για τον σχηματισμό “ευρύτερης κυβέρνησης εθνικής συνεργασίας”.

Κατήγγειλε ότι δέχεται επίθεση από ...συμφέροντα τα οποία θέλουν κυβέρνηση "ανδρείκελο".

Χαρακτήρισε ύψιστο συμφέρον και καθήκον την επικύρωση της συμφωνίας της 27ης Οκτωβρίου και απόλυτη εθνική προτεραιότητα την εφαρμογή της.

Υπογράμμισε ότι τους τελευταίους 24 μήνες έδωσε μάχη άνευ προηγουμένου για να σωθεί η χώρα, μόνος από όλη την ηγεσία του πολιτικού συστήματος, με μοναδική στήριξη την ΚΟ του ΠΑΣΟΚ και τους πολίτες.

Κατηγόρησε τη ΝΔ για ... μηδενιστική κριτική για τα πάντα. Κάποιοι παραιτούνται.

Διαβάστε και τι άλλο είπε και γελάστε αν δεν χτυπάτε το κεφάλι σας στον τοίχο:

«Να ξεφύγουμε από το στενό κομματικό μας συμφέρον για το συμφέρον της πατρίδας»

«Δεν με ενδιαφέρει αν εγώ δεν ξαναεκλεγώ. Το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι η καρέκλα μου».

«Ποτέ δεν είδα την πολιτική ως επάγγελμα. Ελπίζω να συμβολίσουν αυτές οι πράξεις μου μια διαφορετική κουλτούρα στην πολιτική».

«Αυτό που πρέπει να διασφαλίσουμε αυτή τη στιγμή είναι η ασφάλεια της χώρας, τον κίνδυνο που έχει προκύψει από την έλλειψη συναίνεσης».

«Η νέα κυβέρνηση θα είναι εγγυητής των συμφερόντων και του πλούτου του ελληνικού λαού».

«Ζητώ ψήφο εμπιστοσύνης για να πορευτεί η χώρα με ασφάλεια και σιγουριά στα επόμενα βήματα. Η χώρα είναι πάνω από όλους μας και είμαι σίγουρος πως ενωμένοι θα βαδίσουμε μπροστά και θα τα καταφέρουμε»

 ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΗΣ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ, ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΕΙΝΩ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ, ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΩ ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΗΣ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 04/11/2011 23:41:45

    Αυτά είναι τα ωραία, δεν τον νοιάζει η καρέκλα, δεν είναι γαντζωμένος, δεν τον νοιάζει αν θα εκλεγεί ξανά, αλλά δεν φεύγει κιόλας. Το πιάσαμε ... αγαπητοί βουλευτές; Βάσω, Λιντζέρη και λοιποί εύχομαι να κάνετε το καθήκον σας.

    • asxetos avatar
      asxetos @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 04/11/2011 23:52:13

      δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά η βασούλα ξέρω τί θα κάνει.
      θα βάλει τα κλάματα για τελευταία φορά, θα πει ''ναι'' για τελευταία φορά.

      κάθε φορά αυτό θα κάνει

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ asxetos 05/11/2011 00:02:41

        Αυτή η φορά είναι η τελευταία, όμως :P

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 05/11/2011 01:15:34

      ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ.......Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΞΕΦ....ΚΑΤΑΝΤΙΑ!!!!!!!!! ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!!!

  2. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 04/11/2011 23:44:47

    Eκ κορακος κρα.

  3. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 04/11/2011 23:47:27

    Ξανα πάει αύριο πρωί στον Παπούλια.
    Αυτή τη φορά πάει για τον καφέ-την προηγούμενη δεν είχε τη ζάχαρη !!!
    Ρε που μπλέξαμε...

  4. γιωργος avatar
    γιωργος 04/11/2011 23:50:44

    ΔΕΝ παραιτειται.ΘΑ αρχισει λεει διαβουλευσεις.....
    Και θα τον ψηφισουν τα πιθηκοειδη.
    Παει η Ελλαδα.

  5. panagiotis avatar
    panagiotis 04/11/2011 23:51:58

    αμετανοητος ο τυπος.

  6. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 04/11/2011 23:52:07

    Πάει στον Παπούλια λέει για να τον ενημερώσει ότι θα κάνει επαφές για κυβέρνηση συνεργασίας. Η οποία δεν θα επιτευχθεί με τη ΝΔ εννοείται λόγω της διακηρυγμένης άρνησης συζήτησης του Σαμαρά να συζητήσει ο,τιδήποτε αν δεν παραιτηθεί ο Παπανδρέου. Άρα τι; Θα πει στον λαό ότι η αντιπολίτευση δεν θέλει και ότι αυτός συνεχίζει. Θα έχει πάρει και την ψήφο εμπιστοσύνης και μετά μην τον είδατε τον Παναή. Γι' αυτό κύριοι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ ο λαός σας βλέπει. Απλά θα πάθετε πιο μετά μεγαλύτερο πατατράκ

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 05/11/2011 00:14:13

      Αυτό ακριβώς!

  7. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 04/11/2011 23:53:44

    ΤΙΝΑΖΕΙ τη χώρα στον αέρα!!!ΓΑΝΤΖΩΜΕΝΟΣ στην εξουσία,ομιλία ΕΚΤΟΣ ΠΑΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ,με ατελείωτη ΛΑΣΠΗ,ψέματα της ΑΡΚΟΥΔΑΣ,μιλάει για ''Συνεργασία κομμάτων'',ΟΧΙ εκλογές,ενώ ο Σαμαράς μιλά ΜΟΝΟ για μεταβατική κυβέρνηση μερικών εβδομάδων και να πάμε για ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΜΕΣΑ!!!Και όπως έγραψα στην αρχή,ΤΙΝΑΖΕΙ την Ελλάδα στον αέρα....

  8. Χρηστος avatar
    Χρηστος 04/11/2011 23:54:13

    Ηθελα να γράψω ένα υβριστικό σχόλιο για τον ΓΑΠ και για τα φερέφωνα που τον χειροκρωτουν αυτην την στιγμη. Δυστυχως όμως δεν φτάνουν τα λόγια.
    Απλα λυπάμαι που ως κοινωνια επιτρέψαμε σε ανθρώπους όπως αυτούς του ΠΑΣΟΚ να φτάσουν να θεωρουνται ως η elite και η ηγετική κάστα της Ελλάδας.
    Στην τελική τι πρέπει να κάνουμε για να πετάξουμε επιτέλους το ΠΑΣΟΚ στον σκουπιδότοπο της ιστοριας?
    Ενοπλη επανάσταση?

    • anonymous avatar
      anonymous @ Χρηστος 05/11/2011 00:56:25

      Μα οι ίδιοι είναι η Ελληνική κοινωνία. Είτε σου αρέσει είτε όχι είναι η πλειοψηφία. Εσύ που βλέπεις τα χάλια τους είσαι απλά μειοψηφία και είσαι στην απέξω. Ο Αντρέας και το ΠΑΣΟΚ εδραιώθηκαν διότι έκαναν την πλέμπα μέρος της εξουσίας.

  9. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 04/11/2011 23:54:37

    Δεν ξέρω αν θα εισακουστώ (γέλια...)
    αλλά καλό είναι κύριε Ομπάμα, κύριε Κόκκαλη, κύριε Βαρδινογιάννη να κάνετε τα απαραίτητα... εντός των επόμενων λεπτών !!!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΠΙΛΟΤΟΣ 04/11/2011 23:58:01

      Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.

  10. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 04/11/2011 23:57:22

    Πριν από λίγο τον άκουσα να παρουσιάζει στη Βουλή το καταστροφικό του έργο, μ έναν απίστευτο κυνισμό.
    Σαν να άκουγα τον δόκτορα Μένγκελε να παρουσιάζει τα πειράματά του σε επιστημονικό συνέδριο των ναζί!

  11. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 05/11/2011 00:01:22

    Υπάρχει αυτό που λέμε "greek way" και ο Δυτικός τρόπος ;)

  12. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 05/11/2011 00:01:46

    Πλέον τὰ πράγματα εἶναι σαφῆ. Ψῆφο ἐμπιστοσύνης γιὰ ΓΑΠ καὶ πάσης Ἑλλάδος...

    Ὅποιος ἀπὸ τὸ ΠΑΣΟΚ ρίξει τὴν κυβέρνηση, θὰ σώσει τὸ τομάρι του. Σήμερα κληρώνει!

    Ἂν δώσουν στὸν ΓΑΠ δώσουν "φιλὶ τῆς ζωῆς", ἀτύχησαν. Νὰ μάθουν ξυλουργικὴ γιὰ νὰ φτιάξουν ἕνα ἕδρανο σπίτι τους, γιατί τὸ βουλευτικὸ δὲν θὰ τὸ ξαναδοῦν. Εὔχομαι νὰ μὴν διακινδυνεύσει ἡ σωματική τους ἀκεραιότητα.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 05/11/2011 00:33:55

      Αστυάνακτα, ακούω πως και να μην πάρει ψήφο εμπιστοσύνης, παίρνει εντολή σχηματισμού κυβέρνησης το πρώτο κόμμα. Δεν γίνονται αυτόματα εκλογές.
      Τα έχω χάσει, τι να πω.

  13. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 05/11/2011 00:03:06

    ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ: Με την ομιλία του ο Γιωργάκης έδειξε και σε μας και σε όλον τον πλανήτη ότι το πρόβλημα της χώρας μας δεν είναι οικονομικό. Το πρόβλημα της χώρας μας είναι ο Γιωργάκης και όσοι από τους βουλευτές του του δώσουν ψήφο εμπιστοσύνης.

  14. Mara avatar
    Mara 05/11/2011 00:03:09

    Aνέβηκε τώρα στο βήμα ο πράσινος κολαούζος, για την μεγάλη αβάντα.....

  15. Απορία avatar
    Απορία 05/11/2011 00:06:32

    Μόνον ο Τσακ Νόρις μπορεί να μας σώσει πλέον.

    Ναι, Τσακ εκεί;...

  16. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 05/11/2011 00:07:42

    Ο Καρατζαφέρης χαιρετίζει την απόφαση Παπανδρέου. Άντε Καρατζαφέρη, Linguaphon και βουρ για ΥΠ. ΕΞ.

  17. rally monkey avatar
    rally monkey 05/11/2011 00:12:51

    mpravo Giorgo
    περιμενα οτι θα τους ελεγε 'θα παραιτηθώ' και αυριο...αυριο θα ηταν μια άλλη μέρα ...
    (αντε το πολυ πολύ να παραιτουνταν απο προεδρος κανενος συλλογου κανοε-καγιάκ)

  18. axis avatar
    axis 05/11/2011 00:13:41

    Ο Σαμαράς πρέπει να απαντήσει και να πει ότι κάτω από αυτές τις συνθήκες δεν συνεργάζεται και δεν ψηφίζει τη δανειακή σύμβαση. Διαφορετικά ίσως υποτεθεί ότι συναινεί με τα σχέδια του Παπανδρέου.

  19. nasos avatar
    nasos 05/11/2011 00:13:52

    εγώ απ'αυτά που είπε ο Καρατζαφέρης κατάλαβα πως πάμε σε συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ

  20. Ευη avatar
    Ευη 05/11/2011 00:14:58

    Ανασχηματισμό πρότεινε ο τύπος. Η προτοτυπία είναι ότι θα βάλει και τον Καρατζαφέρη μέσα.

    • Απορία avatar
      Απορία @ Ευη 05/11/2011 00:24:09

      Υπουργός Εξωτερικών: Καρατζαφέρης (συγγράφει ήδη το νέο του βιβλίο "το κωλοτουμπικό βάθος")

      Υπουργός Παιδείας: Γεωργιάδης (επαναφορά στα σχολεία της γραμμικής Β)

      Υπουργός Άμυνας: Πλεύρης jr (ειδικός σύμβουλος σε θέματα οργάνωσης του στρατεύματος ο μπαμπάς Πλέυρης)

      Υπουργός Ανάπτυξης: Βελόπουλος (θα θεμελιώσει γεωμαγνητικό ηλεκτρικό σταθμό στην Πεντέλη όπου θα εκμεταλευτεί τα αποθέματα της σπηλιάς του Νταβέλη και του δρόμου που ανεβαίνουν τα αυτοκίνητα "ανάποδα")

      και στο νέο Υπουργείο MegaMou: ο Βορίδης (ήδη παρήγγειλε μια ντουζίνα καινούργια κοστούμια)

  21. xzetta avatar
    xzetta 05/11/2011 00:15:38

    ο ΓΑΠ πολύ καλά κάνει.
    Τα ανθρωπάκια απο κάτω που μέχρι πριν λίγα λεπτά σχεδίαζαν επαναστάσεις τώρα χτυπούν τα χεράκια με περισσή μανία. Αυτά τα ανθρωπάκια είναι για φτύσιμο. Θέλουν και να έχουν άποψη για τα μεσοπρόθεσμα? άντε ψηφίστε ρε χωρίς πολλά πολλά.

  22. Nikos avatar
    Nikos 05/11/2011 00:19:36

    Σαμαρά βγες και πες ότι δεν ψηφίζεις τη δανειακή σύμβαση. Μονο αυτό. Τέλειωσε τους τώρα. Είναι η τελευταία ευκαιρία σου.

    Αλλιώς δεν πέφτει με τίποτα.

  23. Tem avatar
    Tem 05/11/2011 00:20:22

    ΕΛΕΟΣ!!!! Αυτός ο άνθρωπος δεν παίζεται. Κρίμα για την Πατρίδα.......

  24. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 05/11/2011 00:20:56

    Για να σε δούμε τώρα Βασούλα Παπανδρέου...

  25. hristoz avatar
    hristoz 05/11/2011 00:21:48

    θα διαφωνήσω εν μέρη με το άρθρο. ο γαπ αύριο θα παραιτηθεί και αυτή ήταν η λογική της χειραψίας του με τον μπένυ. εξ ου και οι χαρές και τα πανηγύρια. απλά τώρα θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα παιδιά (λαος και δημ συμ.)
    ο θεός βοηθός πια.

  26. μαρικα avatar
    μαρικα 05/11/2011 00:22:24

    Το θεατρο του παραλογου,

  27. XARILAOS avatar
    XARILAOS 05/11/2011 00:23:43

    ΕΛΛΑΔΑ ΤΕΛΟΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

  28. Tem avatar
    Tem 05/11/2011 00:26:00

    Ελπίζω να υπάρξει σύντομα επίσημη ανακοίνωση της ΝΔ.

  29. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 05/11/2011 00:26:46

    Να δείτε που θα ξαναγίνει η Ντόρα υπουργός και θα γελάει και το παρδαλό κατσίκι.

  30. ataktos avatar
    ataktos 05/11/2011 00:27:29

    να αφήσουν τον Βενιζελο άλλο τέταρτο και θα δούμε ..χιχχι

  31. Αίθρα avatar
    Αίθρα 05/11/2011 00:27:59

    Χαίρομαι πάντως που τη σημερινή ξεφτίλα τη βλέπουν και στο εξωτερικό. Βεβαίως, οι δικοί μας είναι ανίκανοι να αισθανθούν ντροπή, αλλά δεν πειράζει. Κάποιοι, έστω και λίγοι, σε άλλες χώρες θα καταλάβουν με τι είδους ανθρώπους έχουμε να κάνουμε.

  32. cobalt avatar
    cobalt 05/11/2011 00:29:27

    Mάγκες είτε πάρει την ψήφο εμπιστοσύνης είτε όχι, o παρανοϊκός Γέφρης, τα πράγματα έχουν πάρει το δρόμο τους. Η Ελλάδα πάει απο δω και το ΠΑΣΟΚ απο κεί που παν' κι οι άλλοι...

    Παρ' όλα αυτά το θέμα είναι να μαζευόμαστε σιγά-σιγά. Πάρτε κανα μακαρόνι, κανα ρύζι να 'χετε και να δώσετε και σ' άλλους που θα έχουν ανάγκη.
    Να έχετε κι ένα σακούλι σιτάρι κρεμασμένο στη θύρα

    Θα τα ξαναπούμε στο Ρωμαϊικο

  33. andreas avatar
    andreas 05/11/2011 00:29:44

    Εγω καταλαβα και οτι η κυβερνηση που θα δημιουργηθει θα εχει μακρα πνοη και οχι μεχρι τον Φλεβαρη που ειπε ο Βενιζελος.Μπαχαλο δηλαδη παλι.

  34. sofia or8h avatar
    sofia or8h 05/11/2011 00:34:03

    Ναι και η Κατσελη,ναι και ο Ανδρουλακης
    Ο Αντωναρος απουσιαζε??

  35. Mara avatar
    Mara 05/11/2011 00:34:28

    Ο Σαμαράς ζητάει ΜΟΝΟ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!
    Ούστ ελεεινά υποκείμενα....

  36. seven avatar
    seven 05/11/2011 00:37:05

    fasten your seat belts Η ΕΛΛΑΣ εκτοξευεται . Τετελεσται!!!!!!!

  37. Τem avatar
    Τem 05/11/2011 00:44:20

    Τώρα αρχίζει η μάχη για την Πατρίδα.

  38. sofia or8h avatar
    sofia or8h 05/11/2011 00:55:27

    Βρετος ναι
    Κουρουμπλης οχι
    Κρεμαστινος ναι
    Καιλη ναι
    Παπαδημητριου απουσα
    Μιλενα αποστολακη απουσα

  39. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 05/11/2011 00:56:40

    Αντί για εκλογές κυβέρνηση ΕΘΝΙΚΗΣ ΞΕΦΤΙΛΑΣ.
    ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΝΔΡΕΙΚΕΛΩΝ - ΛΑΓΟΣ-ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ
    Κρίμα που η ΝΔ έχοντας το πάνω χέρι κατάφερε να μείνει στο περιθώριο.
    Εμείς τι φταίμε να ζήσουμε με τον δοσίλογο μέχρι τον Μάρτη

    • Tem avatar
      Tem @ Γιώργος Π 05/11/2011 01:03:52

      Δεν θα ζήσουμε μέχρι τον Μάρτιο....Εκτός αν πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας.

  40. Silence t. avatar
    Silence t. 05/11/2011 01:03:55

    Θα κάτσουν για μερικούς μήνες ακόμη 2 , 3 , 24 το πολύ , μέχρι να περάσει το κρίσιμο διάστημα και κατά το 2015 που θα ικανοποιήσει το αίτημα τους ο πρόεδρος , θα πάνε ήσυχοι για ύπνο έχοντας την συνείδηση τους καθαρή , που σώσανε την χώρα !!

  41. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 05/11/2011 01:08:04

    Φεεεεεεεταααα......

  42. Tem avatar
    Tem 05/11/2011 01:10:40

    Η Λούκα Κατσέλη επανεντάσσεται στο ΠΑΣΟΚ.
    Δεν μπορώ άλλο ............

  43. Τem avatar
    Τem 05/11/2011 01:15:21

    Όλα ήταν μια θεατρική παράσταση. Ή το δεχόμαστε ή αντιδρούμε δυναμικά.
    Προσωπικά δεν μπορώ να ανεχτώ την προδοτική κυβέρνηση.

  44. Silence t. avatar
    Silence t. 05/11/2011 01:16:26

    Μεγάλο λάθος ότι η Ελλάδα δεν παράγει τίποτα , παράγει........προδότες!

    Τόσοι πολλοί προδότες σε τόσο λίγα τετραγωνικά .

    Καληνύχτα παιδιά , η πατρίδα πουλήθηκε.

  45. ioannis avatar
    ioannis 05/11/2011 01:16:50

    τελικα κολοτουμπας δεν ειναι ο καρατζαφερης αλλα οι ανταρτες του πασοκ

  46. Tem avatar
    Tem 05/11/2011 01:18:15

    Από την κυβέρνηση εθνικής ενότητος στην κυβέρνηση Τζέφρυ. Είμαστε καλά ???
    Πέστε μου ότι απλά ονειρεύομαι................

  47. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 05/11/2011 01:18:41

    Περιμένατε να δράσουν υπέρ πατρίδος οι "Αμαζόνες" του Πασόκ; Ελπίζω να το εννοήσουμε επιτέλους όλοι μας ότι έχουμε να κάνουμε με κονκουμπίνες της εξουσίας.

  48. manolis m avatar
    manolis m 05/11/2011 01:21:09

    153 ο αριθμος που καταστρεφει τα ονειρα μας.Καλυνηχτα κ. Παπανδρεου.....
    Καλυνηχτα Ελλαδα.....

  49. Kr. Kappadokis avatar
    Kr. Kappadokis 05/11/2011 01:25:48

    ΠΑ.Σ.Ο.Κ. Πανελλήνιο Σάπιο Όζον Κοτέτσι.
    Αν δεν είναι η μαφιόζικη ομερτά , τότε τι είναι εκείνο που αφυδατώνει ακαριαία κάθε λόγο και πρωτοβουλία μεσ' στο κόμμα αυτό ; Όλοι κότες! Είιπαν, είπαν εκτεθήκανε , κι΄ύστερα σούζα στο μαντρόσκυλο. Με τι τούς κρατάνε ;; Κατά τα λοιπά απλά έκανε το show του μια ακόμη φορά ο Jeffrey. Στόλισε με τα καλύτερα σχόλια τον εαυτό του και την κυβέρνησή του, είπε τι καλός που είναι, ανώώτερος, λέει , ανιδιοτελής , θυσιάζεται , σηκώνει σταυρούς και τα βάρη των άλλων και τελικώς μέσα στον υποτιθέμενο Ναό τής Δημοκρατίας είπε ξεδιάντροπα:
    Διάλογος ; Γιατί ; Μόνον η δική μου άποψη μετράει και οι λοιποί προσχωρείτε.
    Είπα δημοψήφισμα ; Ξελέω.
    Είπαμε για κυβέρνηση μεταβατική κοινής αποδοχής ; Ξελέω! Μόνο εγώ θα καθορίσω το παιχνίδι και εγώ θα κάνω συνενοήσεις. Όποιος θέλει έρχεται , αλλιώς είναι προδότης.
    Η πολιτική αλητεία στις καλύτερες στιγμές της.Γιατί μετά να συνενοηθεί μαζί του (και με ποιά αξιοπιστία) η αξιωματική αντιπολίτευση;
    Βέβαια ο Τσίπρας φώναξε το προφανές "ο βασιληάς είναι γυμνός" , αλλά ποιός τον ακούει ; Α! Βέβαια , ο Bennietto τού απάντησε εξισώνοντας την αοριστία των αερολογιών για κυβέρνηση υποπροϊόν τούτης , αλλά χωρίς χαρακτηριστικά , με το εξ ορισμού άδηλον του μελλοντικού εκλογικού αποτελέσματος. Και λέει πως είναι και Συνταγματολόγος!
    Και δόθηκε ψήφος εμπιστοσύνης (προς το μέλλον δηλαδή) στην "κυβέρνηση" που υποσχέθηκε ότι στην θέση της θα παρουσιάσει κάποιαν άλλη.
    Αλήθεια τελικά περιμέναμε κάτι καλύτερο από τις κουρντισμένες κότες ;

  50. m.s avatar
    m.s 05/11/2011 01:25:52

    δοκάρι

  51. anonymous avatar
    anonymous 05/11/2011 01:26:00

    Είναι ή μάλλον ήταν ξεκάθαρο ότι δε θα παρέδιδαν την εξουσία. Φαίνεται ότι το σχέδιο είναι να γίνει εσωκομματική αλλαγή για να διασωθούν.

  52. ΑΝΙΔΕΟΣ avatar
    ΑΝΙΔΕΟΣ 05/11/2011 01:28:40

    Δεν ειναι δυνατον να λεγονται Ελληνες αυτοι οι βουευτες του ΠΑΣΟΚ.
    Δεν μπορει ρε να σας ”κορο΄ι΄δευει” ο ΓΑΠ.
    Να σας λεει το πρωι αλλα, το μεσημερι αλλα, το βραδυ τα αντιθετα και τη νυχτα καλημερα, και εσεις να τον ψηφιζεται.
    Ποσο βλακες νομιζεται οτι ειμαστε επιτελους;
    Δεν εχουν 5 ατομα την τσιπα να αφησουν τις καρεκλες και να του πουν ΟΧΙ.
    Ουτε για μουτζες δεν ειστε ρε ΠΑΣΟΚοι.
    Και να φανταστει κανεις πως καποιοι πανε να μας πεισουν, πως υπαρχει πατριωτικο ΠΑΣΟΚ.
    Δεν αξιζεται να λετε οτι ειστε Εληνες ρε λαμογια.

  53. Μαριεττα avatar
    Μαριεττα 05/11/2011 01:31:31

    Γαγγραινα ... Μηδενος εξαιρουμενου!

  54. Μαραθων avatar
    Μαραθων 05/11/2011 01:34:13

    Σαμαρα βγες και πες τωρα οχι στην δανειακη συμβαση για την πο@@@@α που σου παιξε ο gap για να εξιλεωθεις, Καμια ανοχη πλεον σε κανεναν . Οι τυποι δεν παιζονται Φωτια και τσεκουρι στους προσκυνημενους[Θ.Κολοκοτρωνης]

  55. letta avatar
    letta 05/11/2011 01:34:15

    AYTOI ΟΙ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑΟΥΡΤΩΜΑ, ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ. ΤΕΛΙΚΑ Ο ΤΖΕΦΡΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟΣ. ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΕΨΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ .ΑΦΟΥ ΠΗΡΕ ΨΗΦΟ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ. ΜΟΝΟ Ο ΛΑΟΣ ΘΑ ΤΟΝ ΔΙΩΞΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ. ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΟΙ ΓΕΛΟΙΟΙ. ΜΑ ΠΙΟ ΓΕΛΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ. ΤΟΣΟ ΒΡΙΣΙΜΟ ΕΦΑΓΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΙΔΡΩΝΕΙ ΤΟ ΑΥΤΙ ΤΟΥ. ΣΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΤΟΥ. ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΑΤΖΩΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ΤΟΥ. ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ ΜΑΣ.

  56. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 05/11/2011 01:49:47

    Τοπα σε προηγουμενη αναρτηση οτι στις 12 η ωρα θα λεμε "τι εγινε ρε παιδια?"
    αυτους μονο που δεν τους γεννησα,αν καταλαβατε εσεις τι εγινε καντε το μου λιανα να το καταλαβω και γω.
    Η γκαμα απο πασοκιες ειναι ατελειωτη,αλλα αυτην την φορα ξεφτιληστηκαν τελειως,παρτε μουτρα που θα βγουν απο αυριο να λενε τα διαφορα σαλια-μαλια τους ποιος θα τους ακουει και θα τους δινει πια σημασια.Τελειωσατε ρε παρτε το χαμπαρι και για του λογου το αληθες καντε μια δημοσια εμφανιση αυτοματως θα πατε για εξαφανηση ΞΕΦΤΙΛΕΣ.

  57. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 05/11/2011 01:59:53

    Οι βουλευτές του πιο αμοραλιστικού πολιτικού μορφώματος που γέννησε ποτέ η χώρα, οι οποίοι στήριξαν και σήμερα τον άθλιο αυτό εκβιαστή θα το έχουν κρίμα σε όλη τους τη ζωή. Η ιστορία θα τους κατατάξει στους πλέον κατάπτυστους πολίτες που γέννησε ο τόπος. Κάποτε αρκούσαν 300 απλοί Έλληνες για να δοξάσουν το έθνος εις τους αιώνας. Σήμερα, φτάνουν μόλις 153 μεγαλόσχημοι είλωτες για να οδηγήσουν την πατρίδα στην εξαθλίωση και το χάος.

  58. Lewnidas avatar
    Lewnidas 05/11/2011 02:11:46

    πραγματικα η χουντα ειχε ποιο μεγαλη επαφη με καποιο κομματι του λαου. αυτοι δεν εχουν καμια επαφη με κανενα κομματι του λαου.

    ανθρωπακια γατζομενα σε μισθους που τρεμουν το αυριο της ανεργιας εχουν επειδωθει σε ενα ομαδικο κωλοτουμπιζι ανευ προηγουμενου.
    συγνωμη δηλαδη δεν το καταλαβαινουν οτι οπως και να τα παρουσιασουν οτι και να πουν "ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ".

    Στο μονο που θα συμφωνησω με τον τριμεγιστο αντιεξουσιαστη πρωθυπουργο μας ειναι περι δημοψιφησματος. γιατι δεν ρωτουν τον λαο τι θελει. να τους δειξει που το εχει γραμμενο το ευρωπαικο τους οραμα.


    α ρε αντωναρε τι φοβηθηκες και την εκανες την δηλωση?το πολιτικο ογκολιθο βαρβιτσιωτη τον νεοτερο? τον αρουλη τον λαιφσταιλ? τον κυριακο-τον δεν ξερω ποιον εχω πατερα- μητσοτακη? τον κουκλι αντωναρο?η την πολιτικη προσωπικοτητα του χατζηδακη?


    υ.γ. ο βουδας της ραφηνας μετα το σημερινο μηπως σκοπευει να ξεκουβαλησει και να μιλησει? η παλι σαν την πεσει στου μπαϊρακταρη για παϊδακια?

  59. Πολύμνια avatar
    Πολύμνια 05/11/2011 02:18:10

    Αυτά κάνει η χαλαρή αντιπολίτευση. Αυτά κάνει ο μη αποκρυπτόμενος φόβος της πιθανής ανάληψης κυβερνητικών ευθυνών. Αυτά κάνει η αφελής θεωρία του ώριμου φρούτου. Αυτά κάνει η ακόμη πιο αφελής και κοτοπόνηρη άποψη ότι το ΠΑΣΟΚ θα λάβει όλα τα αντιλαϊκά οικονομικά μέτρα ώστε ερχόμενη η ΝΔ να τα βρει όλα καθαρά και τακτοποιημένα. Φαίνεται ότι το χρονικό διάστημα τουλάχιστον από το 1981 που ήρθε στην εξουσία το ΠΑΣΟΚ είναι μάλλον πολύ μικρό για να αναλυθεί ο χαρακτήρας, η φυσιογνωμία και οι ευφυέστατες πολιτικά κινήσεις του από τους σοφούς αναλυτές της ΝΔ. Ίσως και να έχουν δίκαιο. Αν το ΠΑΣΟΚ υπήρχε από το 1830 θα ήταν πράγματι ένα αρκετό χρονικό διάστημα για σοβαρές αναλύσεις. Περαστικά μας.

    • Kάποιος avatar
      Kάποιος @ Πολύμνια 05/11/2011 02:34:14

      Βραχυπρόθεσμα οι πολιτικές ακροβασίες και οι μασκαράτες του ΓΑΠ και των ανδρεικέλων του δείχνουν αποτελεσματικές αλλά όμως έχουν σκάψει ένα λάκκο τόσο βαθύ, που στο άμεσο μέλλον δεν θα ξαναβγούν από μέσα.

  60. athina avatar
    athina 05/11/2011 02:29:31

    Το φιλμ απέτυχε στο φεστιβάλ το Καννών, όμως φαίνεται να πετυχαίνει στις ελληνικές αίθουσες. Ας μην γελιόμαστε, για αυτές προοριζόταν, δεν πρέπει να ανησυχεί η παραγωγή, ούτε οι πρωταγωνιστές. Άλλωστε, στην πρώτη εν Ελλάδι προβολή οι περισσότεροι θεατές χειροκροτούσαν στο τέλος του έργου όρθιοι. Πολλοί, όταν τους ζητήθηκε να μιλήσουν για το έργο βγαίνοντας, δήλωναν συγκινημένοι... Για τις Κάννες θα μιλάμε τώρα;

    Κρίμα! Και οι 153 ήταν εκεί και έδωσαν ανερυθρίαστα ψήφο εμπιστοσύνης στον χειρότερο πρωθυπουργό της Μεταπολίτευσης, ακόμα και όσοι του ζητούσαν τις προηγούμενες ημέρες να παραιτηθεί και ταλαιπωρούσαν την κοινή γνώμη κάνοντας ψυχοθεραπεία από τηλεοράσεως και ραδιοφώνου με πλαστά διλήμματα.
    Επίσης, δεν ξέρω αν θα διαφωνήσετε, αλλά οι βουλευτές της ΝΔ πρέπει να παίρνουν μαθήματα από τους συναδέλφους τους του ΠΑΣΟΚ. Μόλις προχθές και ενώ η Κυβέρνηση έπεφτε 5 βουλευτές της έσπευσαν να δώσουν χείρα βοηθείας στον Παπανδρέου. Αυτή είναι η ποιοτική διαφορά στο πολιτικό προσωπικό των δύο κομμάτων. Ίσως η πιο καθοριστική όταν το 'φιλμ΄ δε βλέπεται. Για να μην ξεχνιόμαστε ...

  61. η Dimi avatar
    η Dimi 05/11/2011 02:36:55

    «O νικητής, αν είναι έξυπνος, θα εμπιστευτεί σε πρόσωπα της εθνικότητας τού ηττημένου λαού, που δεν έχουν ούτε χαρακτήρα, ούτε τιμή, το ρόλο του δεσμοφύλακα.

    Τα πρόσωπα αυτά, θα τον βοηθήσουν στο έργο της ολοκληρωτικής υποδούλωσης των συμπατριωτών τους, κατά τρόπο πολύ σκληρότερο και ανοικτίρμονα από εκείνον που θα μεταχειριζόταν ένα οποιοδήποτε ξένο κτήνος.» ~Αδόλφος Χίτλερ: “O Aγών μου”

  62. φωνη avatar
    φωνη 05/11/2011 03:08:09

    Ένα πολύ πετυχημένο σημείο της ομιλίας του ήταν εκείνο που επιχειρηματολογούσε κατά των τεχνοκρατών της μεταβατικής κυβέρνησης του ενός μήνα. Παράξενο που ο Παπανδρέου και το ΠΑΣΟΚ, που μας έβαλε σε επιτήρηση, απέρριψε μετά βδελυγμίας την κυβέρνηση τεχνοκρατών για 1 μήνα.

    Ξέρει οτι έχουμε 2 χρόνια που μας κυβερνάνε οι τεχνοκράτες της τρόικας και ο ίδιος ζήτησε να γίνει και μόνιμη η παρουσία των τεχνοκρατών για να μην έχουμε show!!!!!
    Αυτός δε ζήτησε την... "τεχνική βοήθεια" του Ραϊχενμπαχ και θέλει να μας τον φορτώσει και ως το 2021;
    Και τους πείραξαν οι τεχνοκράτες που εμείς θα επιλέγαμε για διάστημα 1-2 μήνες;;

  63. ataktos avatar
    ataktos 05/11/2011 06:59:13

    4.12.2011 ...Άτακτη χρεωκοπία!!!χιχχι

  64. dracon avatar
    dracon 05/11/2011 08:52:20

    Η κατάσταση είναι πολύ επικίνδυνη για τη δημοκρατία.
    Ο Μπενυ δήλωνε χθες ότι κανένας στο εξωτερικό δεν θα πάρει σοβαρά κυβέρνηση που θα προκύψει από ....εκλογές,ενώ λίγες μέρες νωρίτερα απέκλειε τη προσφυγη στη λάική ετυμηγορία γιατι η δημοκρατία.... δεν λύνει τα προβλήματα της ελλάδας.
    Στο ίδιο μήκος κύματος ο υπό παραίτηση πρωθυπουργός και πολλοί βουλευτές ,τύπου Βουδούρη και Ξενίδη.Από πλευράς ΜΜΕ ο Σκάι και το Μεγκα κραυγάζουν πως λεφτά δεν υπάρχουν για εκλογές και για την αναγκαιότητα ολοκλήρωσης της οικονομικής ισοπέδωσης της ελλάδας πριν τη προσφυγή στις κάλπες.
    Από τη πλευρά τους η Ε.Ε και η τρόικα απαιτούν για να μας επιτρέψουν να κάνουμε εκλογές να υπογράψει ο Σαμαράς ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΤΑΝΟΙΑΣ,και να δεσμευθεί ότι θα εφαρμόσει τη πολιτική του ΠΑΣΟΚ .
    Πίσω από την άρνηση των εκλογών βρίσκεται, σε ότι αφορά τους πασόκους βουλευτές ,ο τρόμος ότι θα πάρει το κόμμα τους μονοψήφιο ποσοστό και οι ίδιοι θα μείνουν,στη συντριπτική τους πλειοψηφία ,εκτός βουλής.
    Σε ότι αφορά τους φίλους μας της ΕΕ προσπαθούν να αποσπάσουν όσα περισσότερα μπορούν τώρα που έχουν 153 δικούς τους ανθρώπους στη βουλή,υποστηρίζοντας κάθε πρωτοβουλία που θα απωθούσε στο απώτερο μέλλον τη πιθανότητα διεξαγωγής εκλογών
    Το ΠΑΣΟΚ θα πάει σε εκλογές μόνο αν δει τα ποσοστά του να ανεβαίνουν ,Σε διαφορετική περίπτωση δεν θα διεξάγει εκλογές στη 4ετία,για λόγους ,δήθεν,εθνικού συμφέροντος.
    Η δημοκρατία είναι σε κίνδυνο .Στις 17 Νοέμβρη να είμαστε όλοι στους δρόμους για την επικαιροποίηση του αγώνα του Πολυτεχνείου για ψωμί -παιδεία-δημοκρατία.

  65. Tzena avatar
    Tzena 05/11/2011 09:25:13

    Μην βαρατε ρε ολοι μαζι ελεος

  66. Civil-Eng. avatar
    Civil-Eng. 05/11/2011 11:05:32

    Δεν ξέρω δεν ξέρω έχω μπερδευτεί...
    Καλά ντροπή δεν έχουν τα σκλαβάκια του πασόκ αυτό το γνωρίζουμε , αλλά δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο;
    Να μη διαμαρτήρεται βέβαια αυτός του οποίου το όνομα απαξιώ να πω , κάθε μέρα κερδίζει με το σπαθί του το χαρακτηρισμό για τον οποίο αποχώρισε από την παρέλαση.
    Δεν υπάρχει θεός, ηλπιζα μέχρι τέλους οτι κάτι θα γίνει αλλά τωρα φοβάμαι τα χειρότερα. Δεν μπορεσα να παρακολουθήσω καθόλου τις εξελίξεις χτες το βράδυ και σήμερα που ενημερώθηκα στις 6.00 επαθα ταράκουλο...

  67. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 05/11/2011 14:02:39

    Οι ΠΑΣΟΚοι εκεί, τον χαβά τους! Κυβέρνηση Εθνικής ενότητας-συνενοχής γουστάρουν. Μην φάνε, έχουμε γλαρόσουπα!