#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/05/2011 19:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και για την Κύπρο έλεγαν πως θα διαλυθεί



Πριν μερικά χρόνια, όταν η κυβέρνηση Σημίτη, οι Αμερικανοί, οι Ευρωπαίοι πίεζαν τον τότε πρόεδρο της Κυπριακής Δημοκρατίας, Τ. Παπαδόπουλο, αυτός αρνήθηκε λέγοντας ότι “παρέλαβα ένα κράτος, δε θα παραδώσω κοινότητα”.

Τότε οι γνωστοί “παπαγάλοι” έλεγαν ότι η Κύπρος θα διαλυθεί, θα απομονωθεί, θα την τιμωρήσει η Ευρώπη και οι ΗΠΑ. Τίποτε από όλα αυτά δεν έγινε, η Κύπρος προχωρά και μπορεί να μην έχει βρεθεί λύση, αλλά τουλάχιστον κράτησαν την αξιοπρέπειά τους.

Όλα αυτά τα λέμε με αφορμή τους εκβιασμούς που έχουν γίνει από τους ξένους στην Ελλάδα να συναινέσουν τα πολιτικά κόμματα αλλιώς θα μας αφήσουν να χρεοκοπήσουμε.

Αυτό ακριβώς ήταν και το σημερινό διακύβευμα. Συναίνεση πάνω στη βάση ενός αποτυχημένου και καταστροφικού Μνημονίου δεν μπορούσε να γίνει και γι' αυτό δεν έγινε.

Είχαμε τη σύγκρουση δύο κόσμων, δύο διαφορετικών φιλοσοφιών. Από τη μια ο Γ. Παπανδρέου, με δεκανίκι τον Γ. Καρατζαφέρη, επανέφερε συνεχώς την ανάγκη για συνεννόηση αλλιώς θα καταστραφεί η χώρα.

Από την άλλη, ο Αντώνης Σαμαράς που ζήτησε το απλό. “Πάμε να διαπραγματευτούμε”.

Μα καλά, τόσο δύσκολο είναι να συμφωνήσει ο πρωθυπουργός σε μια προσπάθεια διαπραγμάτευσης; Ακόμη και η προσπάθεια να πας και να μιλήσεις στις Βρυξέλλες είναι για την κυβέρνηση... ποινικό αδίκημα.

Σύμφωνα με πληροφορίες, μέσα στη σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών φάνηκε ξεκάθαρα η τεράστια διαφορά απόψεων που είχαν Παπανδρέου και Σαμαράς. Και βέβαια η ιστορία θα κρίνει το καθένα.

Όταν όμως έχουμε χειροπιαστές αποδείξεις ότι η πολιτική που ακολουθήθηκε εδώ κι ένα χρόνο και κατέστρεψε τη χώρα, θα συνεχιστεί μέχρι το... 2013, όπως είπε ο Γ. Παπανδρέου, τότε μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι καλά έκαναν οι αρχηγοί που τα έβαλαν με τον πρωθυπουργό.

Η σύγκρουση ήταν αναπόφευκτη και δε χωράνε συμβιβασμοί σε ένα τέτοιο γεγονός.

Μεσοβέζικες λύσεις στην πλάτη του ελληνικού λαού δεν μπορούν να υπάρξουν.

Στο κάτω – κάτω την κυβερνητική πολιτική ο κόσμος την έζησε στο πετσί του. Το Ζάππειο 2 γιατί το απορρίπτει η κυβέρνηση;

Και καταλήγουμε όπως ξεκινήσαμε. Ο Τ. Παπαδόπουλος αντιστάθηκε και η ιστορία κάποια στιγμή θα τον κρίνει.

Το ίδιο θα συμβεί και για τη σημερινή ημέρα. Κι επειδή η δήλωση Καρατζαφέρη είχε και ολίγη από αρχαία ελληνική ιστορία, να θυμίσουμε και κάτι άλλο. Όσοι... μήδισαν έγιναν Εφιάλτες.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 27/05/2011 19:16:42

    Επαναλαμβανω, η τροικα και τα δεκανικια της προσπαθουν με καθε τροπο να αποσπασουν συναινεση ωστε να νομοποιηθει εστω και αναδρομικα το μνημονιο που μας επεβληθει με παρανομο και ατισυνταγματικο τροπο.(Δεσμευει και καταλυει εστω και μερικως εθνικη κυριαρχια και ως εκ τουτου για την εφαρμογη του απαιτειται αυξημενη κοινοβουλευτικη κυριαρχια)!!!!

    • Κώστας Τ avatar
      Κώστας Τ @ ΝΤΙΝΟΣ 27/05/2011 19:22:04

      Δεν θα τους περάσει!!!Θα παραμείνει παράνομο και αντισυνταγματικό!!!

  2. kiki avatar
    kiki 27/05/2011 19:25:53

    Δεν τους εχω δει ολους να ξεπροβαλουν, μερικοι λειπουν.
    τοτε ντρεπομουνα να κυκλοφορω,
    τωρα λουφαξαν οι πολλοι,
    ακομα υπαρχει χρονος να μου πεις.

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/05/2011 19:27:29

    Για λέμε την όλη την αλήθεια με το Μνημόνιο που ψήφισαν η Ντόρα το ΛΑΟΣ και το ΠΑΣΟΚ τον Μάρτιο του 2012 θα έπρεπε η χώρα να βγει στην αγορά.
    Αδύνατο.
    Γιατί το Μνημόνιο απέτυχε: οικονομικά, διαχειριστικά, κοινωνικά, πολιτικά.
    Οπότε οι ψηφοφόροι του μνημονίου και οι ξένοι συντάκτες του , ζητούν συναίνεση για ένα χειρότερο μνημόνιο.
    Να πουλήσουμε, όχι εμείς, αλλά ξένοι διαχειριστές, ότι κατέχουμε;
    Όχι ότι θέλουν από την χώρα.
    Ας κάνω τον χαζό και τον συνήγορο του διαβόλου: αν πω ΝΑΙ χωρίς διαπραγμάτευση και αποτύχει το δυσκολότερο μνημόνιο αφού το ευκολότερο τα έκανε θάλασσα, θα αγοράσει πίσω το ΛΑΟΣ τα πουλημένα; Θα επιστρέψει τις θυσίες το ΠΑΣΟΚ;
    Η άλλη λύση;
    Στην αποτυχία του χθες να προσπαθήσουμε κάτι διαφορετικό και ενωμένοι, να διαπραγματευτούμε και να το παλέψουμε.
    Η απάντηση;
    Η Τρόικα το απέρριψε...συγνώμη την τρόικα εκπροσωπούν ή την Ελλάδα ορισμένοι;
    Και επειδή ο οποιοσδήποτε Υπάλληλος ξένου οργανισμού διαφωνεί οι εκπρόσωποί μας και εμείς πρέπει να προσκυνήσουμε....

    ΟΧΙ λοιπόν και ας πάμε στο γκρεμό ...πάντα η χώρα διάλεγε να παλέψει και αν χάσει να πέσει στο γκρεμό παρά να πάει στο ...χαρέμι οικοθελώς...

    ΥΓ

    ...που είσαι κύριε Καρατζαφέρη;
    Στη μια ναυμαχία (Αρτεμίσιο) ο Ευρυβιάδης λαδώθηκε
    Στην άλλη (Σαλαμίνα) ήθελε να το σκάσει
    Το ΟΧΙ του Θεμιστοκλή μας έσωσε όχι το ΝΑΙ όσων μηδείασαν δίνοντας γη και ύδωρ...


    Με καθολική αποδοχή που θα επικυρωθεί σε 25 ημέρες για τρία χρόνια

    • kiki avatar
      kiki @ Ο Ιθαγενής 27/05/2011 19:41:05

      γραφω σε αλλο σχολιο,
      οτι οχι Θεμιστοκλης και Ευρυβιαδης
      Ανταλκιδας ειναι ο ΓΑΠ.
      Ανταλκιδειος Ειρηνη ,
      παραδωσει της χωρας στους εχθρους,
      στην προκειμενη
      στους τοκογλυφους, νεκροθαφτες και δολοφονους.

  4. nasos avatar
    nasos 27/05/2011 19:28:36

    η ίδια ακριβώς κομπανία που έβριζε τον Παπαδόπουλο για το ΌΧΙ,προειδοποιούσε τον Καραμανλή να μην βάλει βέτο στο Βουκουρέστι και τώρα ακριβώς οι ίδιοι άνθρωποι προπαγανδίζουν υπέρ του Μνημονίου

  5. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 27/05/2011 19:32:10

    Από τους τότε νεκροθάφτες της Κύπρου που δεν τα κατάφεραν, έχουμε και λέμε:

    1. ΓΑΠ, νυν πρωθυπουργός
    2. Ντορίτα, τότε απλά νο.2 της ΝΔ και νυν αρχηγός κόμματος (ευτυχώς υπήρχε ο Μολυβιάτης),
    3. Αναστασιάδης, μόλις κέρδισε τις βουλευτικές εκλογές στην Κύπρο
    4. Δρούτσας ο ανύπαρκτος - νυν ΥΠΕΞ και εσαεί ανύπαρκτος.
    5. Δαμανάκη, επίτροπος μας στην Ε.Ε.
    ....
    Λοιπόν, πολλοί νεκροθάφτες μαζεύτηκαν και δε μου αρέσει....

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΝΙΚΟΛΑΣ 27/05/2011 19:34:07

      ;-)

      κουφάλα νεκροθάφτη δεν θα πεθάνουμε ποτέ...

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Ο Ιθαγενής 27/05/2011 21:26:01

        Έτσι...

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ ΝΙΚΟΛΑΣ 27/05/2011 22:50:01

      Παρεμπιπτόντως τότε είχε ανέβει ένα σάιτ διαδικτυακών φίλων με τονομα bravoyiorgos.com που έδινε στοιχεία για το βιογραφικό του κουίσλιγκ. Και παιδιά από την κύπρο είχανε βγάλει άλλο σαιτ με τίτλο oxistosxedioannan αλλά και τραγούδι. Και είχανε φρυάξει τότε τα σκυλιά οι ιοί και οι φαρισαίοι για να βρούνε πως και τι.

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Κοντη Λιζα 28/05/2011 00:23:11

        H αναζήτηση στο google για αυτά τα 2 δίνει ενδιαφέροντα αποτελέσματα.. Ευχαριστώ για την επισήμανση.

  6. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 27/05/2011 19:44:04

    ο Αντώνης Σαμαράς που ζήτησε το απλό. “Πάμε να διαπραγματευτούμε”.

    Μα καλά, τόσο δύσκολο είναι να συμφωνήσει ο πρωθυπουργός σε μια προσπάθεια διαπραγμάτευσης;

    αυτο πρεπει να γινει σημαια

  7. spiros avatar
    spiros 27/05/2011 20:00:02

    Τα ίδια΄ δεν έκαναν και στην Ουγγαρία με την φορολογία των Τραπεζών που επέβαλε η νέα Κυβέρνηση . Ποιό το αποτέλεσμα; Ανέλαβε και την προεδρία της ΕΕ. ΟΛΑ ΚΑΛΑ

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ spiros 27/05/2011 21:25:13

      Αμ η Ισλανδία; Και δεν τους πληρώνει και τους φλομώνει με τα ηφαίστεια της.

      • sirvamar avatar
        sirvamar @ ΝΙΚΟΛΑΣ 28/05/2011 10:42:29

        xaxaxaxaxaxa έγραψες !

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 27/05/2011 20:16:58

    ΜΑ ΤΟ ΚΑΛΛΙΚΕΛΑΔΟ ΠΟΥΛΙ, Ο ΑΔΩΝΙΣ, ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΔΑΝΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΤΟ ΥΠΟΘΗΚΕΥΕΙΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ Η ΤΡΟΪΚΑ;;

  9. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 27/05/2011 21:54:53

    Πως εκδικείται η ιστορία: το ίδιο (μεγαλο) δικηγορικό γραφείο που εκπόνησε το σχέδιο Α(υ)νάν, εκπόνησε και βασικές παραμέτρους του "Μνημονίου" (βλ.εφαρμοστέο το βρεττανικό δίκαιο λες και είμαστε αποικία τους) Οι ίδιοι που τότε-αναφανδόν- τάχθηκαν ,άκριτα και αβίαστα,υπέρ του "Σχεδίου", σήμερα δίνουν μάχη υπέρ του "Μνημονίου".Τυχαίο;Δεν νομίζω.
    Κατά πως το έχω μετρήσει, το πλάτωμα μπροστά από τον "Αγνωστο Στρατιώτη" χωρά άνετα μια εξέδρα με καμμιά 200αριά κρεμάλες.Τα φυσίγγια κοστίζουν...Στους "επαγγελματίες πατριώτες" θυμίζω ότι τα μεγαλύτερα δεινά αυτός ο τόπος τα έπαθε από "υπερπατριώτες" και "ερμηνευτές της ιστορίας"
    Δεν χωρά αμφιβολία ότι έχουμε διαπράξει ολέθρια σφάλματα τα τελευταία 30 χρόνια.Ουδεμία αντίρρησις επί τούτου.Ομως να επιχειρείται ο αφανισμός της ελληνικής κοινωνίας και η μετατροπή της σε εσαεί υποτελή σε μεγαλοτραπεζίτες και παράκεντρα εξουσίας, πάει πολύ.Επιτρέψτε μου να σας θυμίσω το "πόλεμος, αισχράς ειρήνης αιρετότερος" (ο πόλεμος εν τη ευρεία εννοία).
    Ευτυχώς που ήλθε αυτή η "κρίση": ξυπνήσαμε και σας πήραμε χαμπάρι ύαινες και σαρκοφάγοι

  10. τάσος avatar
    τάσος 27/05/2011 23:30:06

    κάτι τελείως άσχετο, αλλά είναι μια παρόρμηση την οποία αισθάνομαι την ανάγκη να εκφράσω και να μοιραστώ με άλλους ανθρώπους. θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον κύριο πρωθυπουργό και το επιτελείο του για τη δίκαιη και ΟΡΘΟΤΑΤΗ απόφασή τους να εντάξουν τα ποντιακά στις ξένες γλώσσες. όντας μισός πόντιος, αλλά τί πόντιος, και μεγαλωμένος σε φουλ ποντιακό πλαίσιο (οικογενειακό και κοινωνικό, και όταν λέμε τελείως εννοούμε εντελώς) επισημαίνω επιφορτιζόμενος τις συνέπειες, πως οι πόντιοι όχι μόνο δεν είναι έλληνες, αλλά δεν είναι καν γήινοι. και όσον αφορά στη γλώσσα, και στο χάρλεμ έχει αράπηδες που μιλάνε αγγλικά, δέ σημαίνει πως κατάγονται από την οξφόρδη.