#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/07/2011 13:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και αν είσαι και Βενιζέλος με την αράδα σου θα πας



Γράψαμε χθες για το "Τελεσίγραφο της Ιεράς Συνόδου στην κυβέρνηση". Ιδού η σημερινή συνέχεια:

Ρητή διαβεβαίωση ότι το μεσοπρόθεσμο δεν αφορά την Εκκλησία έδωσε σήμερα ο Βενιζέλος στην Διαρκή Ιερά Σύνοδο. Ο υπουργός Οικονομικών πήρε πίσω όλα τα σχέδια που είχαν εκπονηθεί εις βάρος των μισθών των ιερέων και της εκκλησιαστικής περιουσίας, η οποία θα μείνει στο απυρόβλητο.

Συγκεκριμένα ο Βενιζέλος είπε ότι δεν θα αλλάξει η μισθοδοσία των ιερέων, παρά το ότι υπήρξε η σκέψη να δίνεται το 50% του μισθού από το κράτος και το άλλο 50% από την Εκκλησία. Και για την περιουσία της Εκκλησίας ανέφερε, προς μεγάλη ικανοποίηση των ιεραρχών, ότι είναι συνταγματικά κατοχυρωμένη και δεν είναι στα σχέδιά του η «αξιοποίηση», όπως θα γίνει με την περιουσία του Δημοσίου. Στην συνάντηση μίλησαν σχεδόν όλοι οι μητροπολίτες που συμμετέχουν στην ΔΙΣ.

Η πλευρά Βενιζέλου, που αναχώρησε για το Βερολίνο για γεύμα εργασίας με τον υπουργό Οικονομικών της Γερμανίας Σόιμπλε, εκτιμά ότι έπεισε τους μητροπολίτες.

 

Μετά την συνάντηση έγιναν οι εξής δηλώσεις:

Ευ.Βενιζέλος: Η Εκκλησία συμβάλλει ήδη αποφασιστικά και είναι έτοιμη να συμβάλει ακόμα περισσότερο στην αντιμετώπιση και την υπέρβαση της κρίσης που αντιμετωπίζει η χώρα μας.

Η κρίση αυτή δεν είναι μόνον οικονομική, είναι και κοινωνική, είναι και ηθική. Οφείλουμε να διαφυλάξουμε την εθνική μας ενότητα και την κοινωνική μας συνοχή, άρα και ο λόγος και η πράξη της Εκκλησίας είναι καθοριστικής σημασίας.

Χάρη στην πρωτοβουλία του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και Πάσης Ελλάδος, του κ. Ιερωνύμου, είχα σήμερα την ευκαιρία να συναντηθώ με τον ίδιο και τα μέλη της Διαρκούς Ιεράς Συνόδου, να ανταλλάξουμε απόψεις, απόψεις πρακτικές. Είχα την ευκαιρία να δώσω απαντήσεις σε πολύ συγκεκριμένα ερωτήματα και νομίζω ότι διαμορφώθηκε ένα κλίμα συναντίληψης και συστράτευσης.

Είμαι πάρα πολύ αισιόδοξος και πάρα πολύ ευτυχής, γιατί και μετά από τη συνάντηση αυτή, μπορούμε να κάνουμε πολύ συγκεκριμένα πρακτικά πράγματα, που θα ανακουφίσουν τους ανθρώπους που έχουν ανάγκη και θα στείλουν ένα μήνυμα σε όλη την ελληνική κοινωνία, αλλά και διεθνώς, ότι υπάρχει στη χώρα μας μία πανστρατιά, μία πραγματική εθνική συστράτευση.

Ευχαριστώ Μακαριώτατε, πάρα πολύ για την στάση σας, τον λόγο σας, την μετριοπάθεια σας και τη βοήθεια σας.

Μακαριώτατος: Με κάλυψε πλήρως ο κ. Αντιπρόεδρος και Υπουργός των Οικονομικών, ο κ. Βενιζέλος. Η συνάντηση ήταν ωφέλιμη και η συνεργασία πολύ εποικοδομητική. Όλοι οι Αρχιερείς έλαβαν το λόγο, δόθηκαν απαντήσεις σε θέματα ουσιαστικά και αυτά που αποβλέπουν στην πρόοδο.

Θα μπορούσα να πω, ανακεφαλαιώνοντας, ότι η Εκκλησία πάντοτε σε αυτόν τον τόπο στάσθηκε πλάι στον λαό, αγωνίστηκε και έδωσε ό,τι μπορούσε. Και σε αυτήν την κρίσιμη ώρα δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά και θα συνεχίσει την ίδια πορεία, κάτω όμως από ορισμένους όρους, όπως συζητήσαμε, όπως το θελήσαμε και όπως θα το δούμε στην πράξη..

Δημοσιογράφος: Στείλατε πριν λίγες ημέρες μία επιστολή στον κ. υπουργό με συγκεκριμένα αιτήματα. Συζητήσατε και για αυτά σήμερα;

Μακαριώτατος: Δε συζητήσαμε, διότι  έως ότου να φθάσει το γράμμα μου αυτό στον κ. Υπουργό, ήδη είχε συντελεστεί η ενέργεια, ήδη είχε τακτοποιηθεί το θέμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/07/2011 13:55:12

    Ευχομαι καλες προσευχες και ευχελαια στις αλλαγες χρησης της λιστας που εβαλα χτες στο σχετικο αρθρο !

    Το "μουσι" παει συννεφο...

    ΠΠ

  2. anonymous avatar
    anonymous 06/07/2011 14:02:34

    Θα κάνω μια αιρετική παρέμβαση.
    Από την άλωση της Πόλης η Εκκλησία ανέλαβε την εθναρχία του γένους. Η εκκλησιαστική περιουσία ήταν στην υπηρεσία των φτωχών και αποτελούσε το κοινωνικό ταμείο. Παράλληλα ζούσε φτωχικά και ο παπάς από αυτή, συντηρούνταν ο ναός κλπ.
    Με τη συμφωνία του 1952 νομίζω πέρασε η εκκλησιαστική περιουσία στα χέρια του κράτους που ανέλαβε σταδιακά την κοινωνική πολιτική με μοναδικό όρο τη μισθοδοσία των ιερέων από το κράτος.
    Είναι φανερό ότι το κράτος απέτυχε στο σκοπό του. Η μαφία που το λυμαίνεται έφαγε τα πάντα και έχει αφήσει τον απλό λαό ακάλυπτο.

    Πρέπει λοιπόν να επιστρέψει η περιουσία στην εκκλησία και να διακοπεί η υποχρέωση του κράτους να πληρώνει τους ιερείς.
    Η περιουσία που θα επιστρέψει στην εκκλησία θα πρέπει κατά ένα μέρος να επενδυθεί σε ασφαλή περιουσιακά στοιχεία διότι ενδέχεται να χρειαστεί να βοηθηθεί ο λαός στο μέλλον. Το κράτος ξόφλησε και εν πάση περιπτώσει ποτέ δε βοήθησε το λαό.

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/07/2011 14:10:46

    Τι ανάγκη έχει ο Βαγγέλας ! Έλαβε το "δαχτυλίδι" του Νο 1 δελφίνου αρμοδίως ως είθισται, τώρα πήγε στον Αρχιεπίσκοπο για να λάβει και την ευχή του Θεού.

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/07/2011 14:15:26

    Έλαβε την ευχή και γραμμή στον μπάρμπα Βόλφγκανγκ, με το μπαστούνι και το μαντολάτο.
    Τι όνομα κι αυτό, Βόλφ = Λύκος.
    Μόνο οι Γερμανοί το χρησιμοποιούν και οι Σερβοι/Κροάτες (Βούκ = Λύκος).
    Ελπίζω ο Βαγγέλας να μη πήγε φορώντας Κόκκινο Σκούφο.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 06/07/2011 14:29:06

      Κόκκινο Σκούφο, "καρδιναλίου" (που βγαίνει από το λατινικό Cardinalis
      = το πουλί καρδερίνα με το κόκκινο κεφάλι).
      Έχουν "λαλήσει" πολλοί τελευταία, "αλλάζουν όλα εδώ κάτω με ορμή", τι να πεί και ο Βαγγέλας, από "αρχιστράτηγος" έγινε σε μιά νύχτα "Καίσαρας σε αναμονή".

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/07/2011 14:19:41

    δλδ για να καταλαβω,
    η Εκκλησια της Ελλαδος Ευλογησε τον Εφαρμοστικο ???
    ( εφοσον πηρε - μουσι- διαβεβαιωση )

    Παλια ελεγα "ευλογημενο" τον Ρουσσο, απο σημερα τερμα το Μπεννυ.

    "Ευλογημενος Εκκαθαριστης", ή ΕΕ... να εχει και χαμηλη φορολογια ! αχχαα

    Ο μαι γκαντ

    ΠΠ

    • juliet avatar
      juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/07/2011 14:29:04

      Μη το κάνεις αυτό θα παρεξηγηθείς ,ΕΕ θα μπορούσε να είναι και Εθνικός Ευεργέτης μάλλον Εθνικός Εκσκαφέας θα ήτανε καλύτερα,συγγνώμη, αλλά σε τέτοιον ογκόλιθο θα πρέπει να υπάρχει το αντίστοιχο προσωνύμιο.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ juliet 06/07/2011 14:33:18

        Ένας ήταν ο Μπουλντόζας και δεν ματαγίνεται, καλά να περνά εκεί που είναι τώρα.
        Τούτος εδώ, λόγω προΰπηρεσίας προς Μ-60Α1 ή Leopard 2 μου φέρνει.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ juliet 06/07/2011 14:35:36

        Υπάρχει βέβαια και ο Theo "Moby Dick", ο ασυναγώνιστος σε τόννους αγριότητα και εκκεντρικότητα.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ juliet 06/07/2011 14:43:29

        Αν αφησουν γενια, αυτος και ο Θοδωρας, θα ειναι και με τη βουλα οι Ιεραρχες του ΠΑΣΟΚ...

        ΠΠ

        • juliet avatar
          juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/07/2011 14:54:12

          και η Ελσα με το θυμιατό να λιβανίζει......

  6. juliet avatar
    juliet 06/07/2011 14:51:49

    Θείε, μάλλον Leopard 2 γερμανικής κατασκευής που έλαβε και μέρος στο πόλεμο του Αφγανιστάν ,(αν κάπου κάνω λάθος ..δεν πήγα στο στρατό)οπότε σίγουρα θα γίνουμε της Κορέας .

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/07/2011 14:52:47

    Εχω αποκλειστικη πληροφορια, οτι ο Ευλογημενος Εκκαθαριστης, πηρε 3 σακουλακια κολυβα, να κερασει τον Σοιμπλε αποψε στο δειπνο !!

    Ειναι και λιτοδιαιτος ο αλλος...

    Ο δικος μας θα λυσαξει στην πεινα !.. κακο αυτο σε διαπραγματευσεις... τρως οτι σου πεταξουν στο πατωμα !....

    ΠΠ

    • juliet avatar
      juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/07/2011 15:00:24

      τα κόλυβα θα τα δοκιμάσει ο ίδιος ,φήμες για παραθείο που κυκλοφορούν είναι αβάσιμες και ψευδείς.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/07/2011 15:08:10

      Μην ανησυχείς, ο οικοδεσπότης έχει στο τραπέζι ψητό αγριογούρουνο, σπεσιαλιτέ Βάδης-Βυρτεμβέργης με αγριοκέρασα και "βότανα της μάγισσας".
      Λιτοδίαιτος ο οικοδεσπότης, τουτέστι "η χαρά του Βαγγέλα".

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/07/2011 15:37:43

    η Ελσα EINAI τo θυμιατο !

    ΠΠ

  9. ΔΕΞΙΟΣ & ΑΘΕΟΣ avatar
    ΔΕΞΙΟΣ & ΑΘΕΟΣ 06/07/2011 15:44:41

    Μπράβο ρε πασοκια συγχαρητήρια! Οι μαλάκες του ιδιωτικού τομέα να πληρώνουν μια ζωή φόρους, εκτός από τα ποίμνια του θεού (Πασοκ). Όσο για τους παπάδες τι να πω, μια ζωή στήριζαν ξενόδουλες κυβερνήσεις και τώρα δεν αποτελούν εξαίρεση… και ας λένε ότι δήθεν "στηρίζουν το λαό στα δύσκολα".

    Ας ψάλουμε λοιπόν όλοι μαζί:
    Σώσον Κύριε τό ΠΑΣΟΚ σου καί αφορολογησεν τήν Κληρονομίαν σου, νίκας τοίς Τροικάνοις κατά Ελληνων δωρούμενος καί τό σόν φυλάττων διά τού ΔΝΤ σου πολίτευμα…

    ΑΜΗΝ Κορόιδα Φορολογούμενοι!!!

  10. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 06/07/2011 17:54:54

    Κρίμα, απεργεί και η Επίδαυρος και πάει χαμένη η παράσταση