#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/04/2012 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Και έσται η εσχάτη πλάνη χείρων της πρώτης»



Επειδή πολύς θόρυβος γίνεται εδώ και καιρό κατά του Σαμαρά

Επειδή το φοβισμένο σύστημα πετάει  ό,τι βρώμικο  έχει ξεμείνει στη φαρέτρα του

Επειδή αυτός ο λαός καταπίνει αμάσητα ακόμα και τα δηλητήρια

Θα προσπαθήσουμε να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά, μιας και οι πολιτευτές και μη της ΝΔ στην  επικράτεια είναι κλεισμένοι στο καβούκι τους και αφήνουν στους άλλους πεδίο δόξης λαμπρό και να δείτε που και το πτώμα, που όζει πτωμαΐνη, του ΠΑΣΟΚ θα αναστήσουν οι χέστηδες!

Ένα γεγονός το μετρούμε και το εκτιμούμε με τις συνθήκες της στιγμής του. Δεν μπορούμε δηλαδή να κρίνουμε πράξεις του χθες με σημερινά κριτήρια και δεδομένα τα οποία αλλάζουν συνεχώς στη γραμμή του χρόνου. Ούτε εμείς οι ίδιοι δεν μπορούμε να κυκλοφορούμε με πατίνι όταν οι άλλοι έχουν βέσπα. Απλά γιατί δε θα τους φτάνουμε.

Έτσι λοιπόν το φοβισμένο σύστημα, αλλά και αρκετοί της από δω πλευράς κρίνουν το σημερινό  Σαμαρά με τα προ δυο ετών δεδομένα για να τον συκοφαντήσουν στα μάτια των ψηφοφόρων  σαν "μνημονιακό" , σαν έναν απ’αυτούς.

Σαν "μνημονιακό", επειδή αναγκάστηκε να λειτουργήσει πάλι πατριωτικά, βάζοντας στην άκρη το προσωπικό του συμφέρον, μη βάζοντας με το όχι του την ταφόπλακα στο βάραθρο  που η πράσινη χούντα έφερε αυτόν τον τόπο, αφού όλα τα δεδομένα είχαν αλλάξει.

Μα τα πράγματα δεν είναι έτσι. Το ξεκαθάρισε ο ίδιος και τώρα χρόνο ζητάει για να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα.

Το ότι το φώναζε συνεχώς επί δυο χρόνια ότι η συνταγή του ΔΝΤ και του μνημονίου οδηγεί στην εξαθλίωση και μόνο η ανάπτυξη θα οδηγήσει τη χώρα σε σταθερή οικονομική πορεία κανένας δεν τον άκουγε, κανένας δεν τον βοηθούσε.

Το ότι απάντησε  σε όσους τον κατηγορούσαν  ότι στήριξε το ΠΑΣΟΚ, λέγοντας ότι, άλλο διώχνω το ΠΑΣΟΚ και άλλο διώχνω την Ελλάδα από την Ευρώπη, κανένας δεν το άκουσε!

Κύριοι ο Σαμαράς έδιωξε τον ΓΑΠ και προκάλεσε τις εκλογές. Στις εκλογές ο ψηφοφόρος θα διώξει το ΠΑΣΟΚ, αν θέλει.

Δυστυχώς όμως με τη δύναμη των ΜΜΕ το έγκλημα έχει σχεδιαστεί με μεγάλη προσοχή. Και έτσι η αποδόμηση καλά κρατεί..

Και  ρίχνουν και το επόμενο οι δήθεν δεξιούληδες για τα πρόσωπα που μας έχουν απογοητεύσει. Για τα παλιά υλικά. Ενώ όλοι οι άλλοι είναι ολοκαίνουριοι. Τι να σου πω!

Τα πρόσωπα που μας απογοητεύουν δεν πρέπει να είναι η αιτία για να απέχουμε ή να διασπαστούμε, αλλά ακριβώς το αντίθετο. Πρέπει να είναι η αιτία να πάμε στην κάλπη και να ανανεώσουμε εμείς τη ΝΔ  και αυτό θα τσούξει περισσότερο!

Αλλά  οι δικοί μας τι κάνουν γαμώ το κέρατό μου;

Ακόμα και τώρα, λίγο πριν τις εκλογές, όλα, μα όλα τα στελέχη - γρανάζια της πολιτικής πυραμίδας της Ν.Δ. κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου και περί άλλων τυρβάζουν.

Ούτε το εκκλησιαστικό γεγονός της μεγαλοβδομάδας της οδύνης προς τη λύτρωση, της σταύρωσης προς την ανάσταση  δεν μπορούν να καταλάβουν και να παραδειγματιστούν. Γιατί χωρίς να ματώσεις δεν έχει έπαινο.

Οι πολιτευτές και μελλοντικοί υποψήφιοι βουλευτές μαχαιρώνουν πισώπλατα ο ένας τον άλλο λες κι το ζητούμενο είναι η καρέκλα και όχι ο πλήρης εκπασοκισμός και η σωτηρία της χώρας.

Καημένα ανθρωπάκια που γυρίζουν από πανηγύρι σε πανηγύρι κι από εκδήλωση σε εκδήλωση, περιφέροντας μόνο το κοστούμι τους, χωρίς καθόλου λόγο, δεν καταλαβαίνουν  ότι έτσι είναι  μόνο για τα πανηγύρια; Και χρησιμοποιούν ακόμα και σήμερα, την όζουσα ρουσφετολογία χωρίς επιχειρηματικό λόγο που να τσακίζει την πασοκολαρία.

Τα στελέχη του κόμματος έχουν χαθεί. Κι ας μου το διαψεύσει κάποιος από ολόκληρη την επικράτεια, από οποιαδήποτε περιοχή της Ελλάδας θέλει, με αποτέλεσμα να αλωνίζει ο κάθε Καμένος και πικραμένος, ανενόχλητα στον κεντροδεξιό χώρο.

Τα στελέχη της κορυφής της πυραμίδας, πλην ελαχίστων, ονειρεύονται ότι σε λίγο θα απολαμβάνουν τη νιρβάνα της εξουσίας μακάριοι κι ωραίοι.

Πού είναι όλοι αυτοί που θα έπρεπε να τσακίζουν τώρα κόκκαλα, δίνοντας ελπίδα τουλάχιστο, στο φουκαρά, στο φτωχό, στον εξαθλιωμένο κάτοικο αυτού του τόπου;

Πού είναι αυτά τα ανθρωπάκια,  που θα πάρουν στις πλάτες τους ένα ολόκληρο έθνος να το βγάλουν απ’ την  απελπισία και το τέλμα;

Οι τομεάρχες πάλι, πλην λίγων, πού είναι; Σφυρίζουν κλέφτικα; Ε τότε έχετε γεια βρυσούλες.

Και μόνο ένας Σαμαράς να προσπαθεί ολομόναχος.

Και απέναντι ένα ΠΑΣΟΚ  να μαζεύει τα χυμένα πράσινα βρωμοζούμια του να τα ξαναβάλει στο πιθάρι. Που, ούτε λόγο δε θα έπρεπε να έχει σ’ αυτές τις εκλογές.

Ναι, είμαι απογοητευμένος από την όλη κατάσταση.

Απ’ τους δήθεν κουστουμαριζέ τύπους.

Αλλά  θα ψηφίσω Σαμαρά!

Γιατί τον γουστάρω και τον εμπιστεύομαι.

Και γιατί με φοβίζει το μετεκλογικό χάος, που πολλούς τους βολεύει και κανείς δεν ξέρει πού θα μας οδηγήσει.

Ναι, θα τον ψηφίσω! Για την Ελλάδα των παιδιών μου για να ζήσουν τουλάχιστο με αξιοπρέπεια στον τόπο που γεννήθηκαν και να μην αναγκαστούν να μεταναστεύσουν! Να μείνουν εδώ!

Και να μην αναγκαστούμε να αναφωνήσουμε το « και έσται η εσχάτη πλάνη χείρων της πρώτης».

Γιατί θα είναι αργά. Πολύ αργά. Και μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται!


Δαναός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tak avatar
    tak 15/04/2012 09:35:55

    Το ... κράταγε για την Ανάσταση! Προσυπογράφω κάθε σου λέξη!

  2. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 15/04/2012 09:40:09

    Λόγος Δαναού, πύρινη ρομφαία!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 15/04/2012 09:49:45

      Πάντα πίστευα ότι έκρυβε μέσα του έναν Παπαφλέσσα!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 15/04/2012 10:00:40

        Ελπίζω να μην υπαινίσσεσαι συνδυασμό .....παπά και ..Βίκυ Φλέσσα!

        • juliet avatar
          juliet @ Κώστας Ροδινός 15/04/2012 10:31:09

          Και να θέλει ν' αγιάσει δεν τον αφήνεται.....

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Κώστας Ροδινός 15/04/2012 15:46:56

          Θα τον οδηγήσετε ''στα άκρα''! τι είν' αυτά που λέτε!

  3. juliet avatar
    juliet 15/04/2012 09:48:49

    Δαναέ
    Χριστός ΑΝΕΣΤΗ!γι΄όλα αυτά ψηφίζω ΣΑΜΑΡΑ.
    Ψηφίζω, γιατι θέλω το παιδί μου να γυρίσει στη χώρα που γεννήθηκε ,γιατί δεν θέλω να περιφέρεται στα σταυροδρόμια των εθνών χωρίς Πατρίδα .
    Θέλω το αύριο να είναι ελεύθερο ακόμη και αν είναι φτωχικό.Θέλω ν΄αποφασίζουμε εμείς για τη τύχη μας και όχι οι εντολοδόχοι που μας παραδίδουν οι προσκυνημένοι ''αρλεκίνοι''.
    Για μια φορά να δώσουμε τα χέρια ..και να αντισταθούμε στις σειρήνες της διχόνοιας ,της διάσπασης .Ολοι ίσοι ,όλοι Ελληνες δεν χρειαζόμαστε εθνοσωτήρες .
    (Αντε να πω και για βουλευτή που πήγε σε 17 επιταφίους ευτυχώς που οι ενορίες ήτανε κοντά.)

  4. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 15/04/2012 09:54:12

    Δαναέ, Χριστός Ανέστη!
    Το προσυπογραφω και εγώ. Έτσι, και χειρότερα είναι.
    Ο Αντώνης Σαμαράς χρειάζεται να βγεί, ΤΩΡΑ! στο Λαό. Να μιλήσει ανοιχτά και, όπως κάνει πάντα, να πει την αλήθεια.
    Επίσης, πρέπει να σχηματίσει επειγόντως πυρήνα από πολιτικώς ΑΜΩΜΑ! στελέχη που θα βγούν σε όλους τους νομούς και θα συνεγείρουν ΟΛΟΥΣ! όχι μόνο την βάση.
    Πριν καιρό ισχυριζόμουν εδώ μέσα πώς αν δεν έχει 2-3 ΜΜΕ (τηλ. κυρίως) να τον στηρίζουν, το καθεστώς του ΠΑΣΟΚ των ΜΜΕ θα τον έθαβε. Και ο εθισμός του Ελληνα στο δηλητήριο του ΠΑΣΟΚιστανικού καθεστωτισμού που εκμαύλισε τα πάντα με έτοιμο χρήμα, έτοιμα ψέμματα, ισοπέδωση προς τα κάτω των πάντων, ΔΙΑΛΥΣΗ των πάντων, αποτελεί για μένα το κύριο πρόβλημα που έχει να αντιμετωπίσει μεσομακροπρόθεσμα.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Νίκος Αργεάδης 15/04/2012 11:26:05

      Νίκο Χριστός Ανέστη! Όλα θα τα παλέψουμε!

  5. aris avatar
    aris 15/04/2012 10:29:35

    Μήπως το σημερινό σκηνικό μας θυμίζει ολίγον εκείνη την περίοδο, δυόμισι χρόνια πριν, όταν ο τότε πρωθύπουργος έδινε μόνος του τον αγώνα για να τον χλευαζουν μετα ως ριψασπιδα...; Δυστυχώς αυτή η παράταξη βγάζει μόνη της τα μάτια της...

  6. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 15/04/2012 10:52:45

    Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΛΥΣΗ: Χριστός ανέστη!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Χρήστος Δημάρης 15/04/2012 11:27:43

      Σε χάσαμε φίλε Χρήστο! Χριστός Ανέστη! Άντε όλοι μαζί !

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Χρήστος Δημάρης 15/04/2012 15:49:30

      Χριστός Ανέστη κ. Δημάρη!

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ ΕΥΑ 15/04/2012 17:55:33

        Αληθώς ο Κύριος!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Χρήστος Δημάρης 16/04/2012 01:22:37

      Αληθώς ανέστη, φίλε Χρήστο Δημάρη! Και χαίρομαι πολύ που σε ξαναβλέπω.

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ ΚΜ 16/04/2012 13:20:01

        Καλημέρα ΚΜ!

  7. Mara avatar
    Mara 15/04/2012 10:59:28

    Αγαπητέ Δαναέ, αρχιερέα... της απαλλαγής από την πράσινη καταχνιά, σου εύχομαι ολόψύχως Χριστός Ανέστη, Χρόνια Πολλά και ΕΛΕΥΘΕΡΑ...!!!!

    Σε αυτές τις εκλογές θα ψηφίσουμε ή την ελευθερία μας ή την απόλυτη υποδούλωση.
    Aρέσει δεν αρέσει σε κάποιους το δίλλημα είναι υπαρκτό.
    Ή λοιπόν εκλεγμένο από τον λαό ισχυρό Έλληνα Πρωθυπουργό, ή διορισμένη μαριονέττα από τους τραπεζίτες και τους διεθνείς τοκογλύφους που θα παίζει... τον πρωθυπουργό...

    ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ λοιπόν...??? ή ΚΑΤΟΧΗ???

    Το κλίμα πάντως αρχίζει και γυρίζει..... από τον ίδιο τον κόσμο.
    Ο θυμός καταλαγιάζει και την θέση του παίρνει η ψυχραιμία και η λογική
    Μέχρι τις εκλογές, θα έχουμε την απόλυτη ΑΝΑΤΡΟΠΗ.

  8. Ερωτοφωτόσχιστος avatar
    Ερωτοφωτόσχιστος 15/04/2012 11:25:52

    Εξαιρετικός! Το κείμενο σκιαγραφεί με απόλυτη ενάργεια την κατάσταση στη ΝΔ. Δυστυχώς τα πράγματα δεν πάνε καλά και σε περίπτωση αποτυχίας ο πρώτος που θα πληρώσει τη νύφη θα είναι ο Σαμαράς. Γι' αυτό δεν πρέπει να τους κάνουμε το χατήρι! Πρέπει, όμως, να καταλάβουν ορισμένοι ένθεν κακείθεν ότι και η ανοχή σε ορισμένες καταστάσεις έχει και τα όρια της!! Έλεος πια με τους σαλτιμπάγκους και τους συβαρίτες πολιτικάντηδες που κοπρίζουν τη ΝΔ και τη χώρα! Στείλε τους ρε Αντώνη εκεί που ανήκουν! Στο βόρβορο και στα σκατά!! Αρκετά τους υπομείναμε!
    Καλή Ανάσταση και Χρόνια Πολλά!!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Ερωτοφωτόσχιστος 15/04/2012 11:30:01

      Mara,Ερωτοφωτόσχιστε Χριστός Ανέστη! Να φωνάξουμε δυνατά και το η Ελλάς Ανέστη!

  9. victoria (true) avatar
    victoria (true) 15/04/2012 11:45:42

    Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά σε όλους!
    Δαναέ δάσκαλε πες τα.

  10. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 15/04/2012 11:55:00

    Εγώ δεν σας έχασα όμως. Σας παρακολουθώ συνεχώς. Δεν σχολιάζω όμως αφού πλέον ανήκουμε σε αντίθετα πολιτικά στρατόπεδα.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Χρήστος Δημάρης 15/04/2012 12:31:54

      Μέσα απ την αντίθεση η σύνθεση.Ο λόγος σου χρειάζεται.Και δεν υπάρχουν αντίπαλα στρατόπεδα. Ενα είναι και λέγεται Ελλάδα!

      • tak avatar
        tak @ Δαναός 15/04/2012 12:44:05

        Κέλευσον Δέσποτα! Πες μια καλημέρα!

    • juliet avatar
      juliet @ Χρήστος Δημάρης 15/04/2012 12:53:08

      Κύριε Δημάρη είναι ευγένεια ψυχής και μεγαλείο να ξέρει κάποιος τι πιστεύεις και να σε αποκαλεί φίλο.Αλλα φαίνεται ότι εσείς δεν γνωρίζετε απ΄αυτά.Η Ελλάδα μας ενώνει ,η βλακεία μας χωρίζει.
      Χριστός Ανέστη !εγώ δεν θα πω ΦΙΛΕ ,σαν τον Δαναό αλλά ΑΝΤΙΠΑΛΕ,η λέξη εχθρός ίσως σας είναι πιο οικεία!

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ juliet 15/04/2012 17:59:23

        ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ; Ούτε προσέβαλα κανέναν και ούτε προκάλεσα κανέναν. Ένα Χριστός ανέστη είπα σε όλους και στον φίλο Δαναό. Και συ μου γράφεις ότι δεν ξέρω να αναγνωρίζω την ευγένεια ψυχής του άλλου, μου γράφεις για την βλακεία που χωρίζει τους Έλληνες και μου γράφεις για αντιπάλους και εχθρούς!!! Τι να σου πω;;;

  11. Δαναός avatar
    Δαναός 15/04/2012 12:03:07

    Τα λέω victoria,εδώ και πολύν καιρό και μακάρι να υπάρχουν ώτα ακουόντων! Χριστός Ανέστη!

  12. Ρωμανός Πορφυρογέννητος avatar
    Ρωμανός Πορφυρογέννητος 15/04/2012 12:30:58

    Συγχαρητήρια! Μας εκφράζεις απόλυτα! Όλοι
    Αντώνη Σαμαρά στις 6 Μάη.

  13. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 15/04/2012 13:13:04

    Χριστός Ανέστη Δαναέ! Εχεις απόλυτο δίκιο! Εμαθα να μην κυττάζω το δέντρο , αλλά το δάσος. Πιστεύω ότι πολλοί μπορούν να κάνουν το ίδιο αλλά βλέπεις τελικά , ότι το κακό το κάνουν τα ΜΜΕ αφ'ενός ,αλλά και πολλοί δικοί μας αφ'ετέρου, που δεν θέλουν ν'αλλάξει τίποτα επειδή φοβούνται το νέο, γιατί είναι παλιοί , σάπιοι. Ναι ο Α.Σ., αγωνίζεται μόνος σε επίπεδο στελεχών. Αλλά αυτός κάνει τη διαφορά ! Μιά διαφορά καθαρή , που ξεπερνάει τα εμπόδια. Και αυτό γίνεται μόνο με την επαφή του με τον κόσμο. Εξω από τα γραφεία . Και όσο για βοήθεια, έχει όλους εμάς . Μια κουβέντα του αρκεί και όλοι είμαστε έξω ! Χρόνια πολλά ! Με την ελπίδα στις ψυχές μας για την Ελλάδα μας !

  14. νεφέλη avatar
    νεφέλη 15/04/2012 14:07:52

    Δαναέ

    Ακριβέστατη αποτύπωση της σημερινής προεκλογικής εικόνας.
    Αποτύπωση, που ενισχύεται κι αποκαρδιώνει πολλούς, από τις δημοσιοποιήσεις δημοσκοπήσεων για τους δυνάμει εκλεγομένους .
    Ο Αντώνης αλλά κι οι πολίτες, δεν πρέπει να κάνουν τα ίδια λάθη,
    που έκανε από μεγαλοκαρδία ο ΚΚ.
    Ο σταυρός ... σηματοδοτεί την ελπιδοφόρα Ανάσταση !

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ νεφέλη 15/04/2012 16:43:32

      Χριστός Ανέστη Νεφέλη!

  15. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 15/04/2012 15:52:34

    Έτσι όπως τα γράφεις Δαναέ...και ψηφίζουμε και στηρίζουμε κι εμπιστευόμαστε Σαμαρά!

  16. zefyros avatar
    zefyros 15/04/2012 16:27:32

    κ. Δαναέ, γιατί σας γεννά εμπιστοσύνη το πρόσωπο του Σαμαρά;

  17. Δαναός avatar
    Δαναός 15/04/2012 16:33:22

    Απλό:Γιατί μου αρέσουν τα τρίγωνα Πανοράματος αντί για τις διάφορες πάστες!

    • juliet avatar
      juliet @ Δαναός 15/04/2012 16:49:07

      Υποκλίνομαι στον ζαχαροπλάστη Δαναό,....άσε που οι πάστες είναι και ανθυγιεινές.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Δαναός 15/04/2012 16:57:47

      Διόρθωση: "από τις" αντί "αντί για¨

  18. zefyros avatar
    zefyros 15/04/2012 16:45:40

    αυτό που φοβόμουν, η προσέγγιση του κ. Δαναού συνιστά τραγική επιβεβαίωση της άλογης ποδοσφαιροποίησης της πολιτικής ζωής.
    καλή σας όρεξη κ. Δαναέ, αν και ο κύριος Σαμαράς μόνο ευκολοχώνευτος δεν είναι!!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ zefyros 15/04/2012 16:53:03

      Γουστάρω επιχειρηματολογία! Αλήθεια εσύ μήπως προτιμάς τις τουλούμπες;

      • akenaton avatar
        akenaton @ Δαναός 15/04/2012 16:58:04

        Έτσι όπως πάμε θα μας κάνει πολιτική ανάλυση ο .... Παρλιάρος! :P:P:P

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ akenaton 15/04/2012 17:09:40

          Χριστός Ανέστη akenaton !Καλό!
          Το σχόλιο ήταν για το ζέφυρο.

        • Sardam avatar
          Sardam @ akenaton 15/04/2012 17:19:10

          Πολλά λιπαρά χρησιμοποιεί akenaton! Άστον καλύτερα μην τρέχουμε για Glucophage μέρς που είναι!

          • juliet avatar
            juliet @ Sardam 15/04/2012 17:24:38

            Sardam,
            Χριστός Ανέστη! με την παρουσία σου γλυτώσε ο Δαναός τη βαρυστομαχιά ,ξέρεις τι είναι να χωνέψει ολόκληρο ζέφυρο.Πως λέγεται αυτό αεροφαγία;

          • akenaton avatar
            akenaton @ Sardam 15/04/2012 18:05:40

            Χρόνια Πολλά! Αληθώς Ανέστη!
            Να προσφέρουμε ένα φρουί γλασσέ τότε ..... που είναι και διαίτης! :P

      • juliet avatar
        juliet @ Δαναός 15/04/2012 17:08:18

        Εγώ λέω να του αφιερώσουμε έναν ύμνο ..Ζέφυρος δεν είναι;
        Αύραι παντογενείς Ζεφυρίτιδες ,ηεροφοίται
        ηδύπνοοι ,ψιθυραί,θανάτου ανάπαυσιν έχουσαι,
        ειαρινοί,λειμωνιάδες ,πεποθημέναι όρμοις
        σύρουσαι ναυσί τρυφέρον όρμον ,αέρα κούφον.
        έλθοιτ' ευμενέουσαι ,επιπνείουσαι αμεμφείς,
        ηέριαι,αφανείς ,κουφόπτεροι ,αερόμορφοι.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ zefyros 15/04/2012 17:04:42

      Να χαρώ την ορθολογική πολιτική προσέγγιση! Κερκίδα μάλλον στα VIP ε; Εγώ στο παιχνίδι. Μπακότερμα!

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ Δαναός 15/04/2012 21:43:34

        Ειρήνη υμίν !
        Μέρα που είναι...

        • juliet avatar
          juliet @ Φελίζα 15/04/2012 21:48:38

          Φελίζα ,
          χρόνια πολλά !δαγκωτό Καρκαλέξη ,τα καλύτερα λόγια από την υπηρεσία που δουλεύει.
          Ο Μαρκο τηλε ,τώρα τους θυμήθηκε ...

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ juliet 15/04/2012 21:54:11

            Χρόνια πολλά Juliet, σας ευχήθηκα από το πρωί ...και μετά ήμουν στη γειτονιά σου , λίγο πιο βόρεια, με την οικογένεια.

          • juliet avatar
            juliet @ Φελίζα 15/04/2012 22:00:57

            Που;Βριλήσσια είμαι. Ειπε η Μαρού μου να πάω μαζί της αλλά ένεκα των προβλημάτων της γιαγιάς μερικά είναι δύσκολα .Τα είδαμε κάναμε πλάκα με τον τακ και τους χαλάσαμε την ηθική.

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ juliet 15/04/2012 22:42:03

            Εκεί γύρω...... σου εύχομαι του χρόνου να είστε όλη η οικογένεια μαζί.

  19. zefyros avatar
    zefyros 15/04/2012 17:20:52

    δεν επιθυμώ να καταστρέψω το στομάχι μου σιτιζόμενος αποκλειστικά με τουλούμπες και κανταίφι! αν και ο εθισμός στη γλυκόζη δεν προκαλέι τόσο εκτεταμένες ζημιές στο ανθρώπινο σώμα, όσο η εξάρτηση από την κομματοκρατία!

    Οι εκδηλώσεις της απεριόριστης έκθεσης στην καταστροφική ακτινοβολία της κομματίλας είναι εμφανέστατες στην περίπτωση του κ. Δαναού..

    Περαστικά σας!!

  20. Δαναός avatar
    Δαναός 15/04/2012 17:28:49

    Gracia koskota!

    • Ἀσκὸς ἐν πάχνῃ avatar
      Ἀσκὸς ἐν πάχνῃ @ Δαναός 15/04/2012 17:42:50

      Κύριε Δαναέ,
      ἂν ἡ κατάστασταση στὸ ἐσωτερκὸ τῆς Νέας Δημοκρατίας εἶναι τόσο τραγικὴ καὶ μάλιστα σὲ παραμονὲς ἐκλογῶν πῶς μὲ καλεῖτε νὰ ψηφοφορήσω ὑπὲρ τοῦ κυρίου Σαμαρᾶ. Κόμμα καλοῦμαι νὰ ψηφίσω καὶ ὂχι πρόσωπο. Πῶς νὰ ἐμπιστευτῶ ἓνα κόμμα ποὺ εἶναι γεμἀτο ἐσωτερικὲς συγκρούσεις;

      • Factorx avatar
        Factorx @ Ἀσκὸς ἐν πάχνῃ 15/04/2012 17:56:16

        Προφανώς φίλτατε στην πάχνη δεν βλέπεις ότι ψηφίζουμε πρόσωπο, πλέον. Καλά Πάσχα

  21. zefyros avatar
    zefyros 15/04/2012 21:42:31

    Εύστοχη η ερώτηση του Ασκού, αναμενόμενη η απάντηση των διαχειριστών του ιστολογίου. Πιστεύω όμως κ. Ασκέ, πως πλέον η Ν.Δ. φέρει τα γνωρίσματα μεσσιανικού μορφώματος ανάλογου του Μεσσιανισμού που ανέπτυξαν οι Ιουδαίοι. Κατ' επέκτασιν, ο κ. Σαμαράς, αποτελεί για τους ζηλωτές πιστους της Ν.Δ. τον σύγχρονο Λυτρωτή(Μεσσία) που θα μας απαλλάξει απο τα δεινά της τ

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ zefyros 15/04/2012 21:53:07

      Ἀ­να­στή­τω ὁ Θε­ός καί δι­α­σκορ­πι­σθή­τω­σαν οἱ ἐ­χθροί αὐ­τοῦ καί φυ­γέ­τω­σαν ἀ­πό προ­σώ­που αὐ­τοῦ οἱ μι­σοῦν­τες αὐ­τόν!

  22. zefyros avatar
    zefyros 15/04/2012 21:44:15

    τρόικας

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ zefyros 15/04/2012 21:50:50

      Χριστός Ανέστη και σε σένα Ζέφυρε!

  23. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 15/04/2012 21:54:15

    Χριστός Ανέστη, φίλε μου Δαναέ!
    Αληθώς λέγεις, γιατί έχεις προσεγγίσει το ζήτημα πολύ σοβαρά και πολύ αληθινά! Πέραν των όσων περιγράφεις, ο χώρος διαθέτει ακόμα και κάτι δούρειους ίππους τελευταίας τεχνολογίας. Κατασκευάστηκαν από την κόρη του διεθνούς επιστήμονα-κατασκευαστή και έναν από αυτούς, τον επονομαζόμενο και «ανεξάρτητο από κάθε λογική» τον βλέπουμε να δίνει εσχάτως τον υπέρ πάντων αγώνα για τη μη αυτοδυναμία του Αντώνη.
    Τι να κάνουμε, ξέραμε και ξέρουμε πως κάποιοι έχουν ορκιστεί, για να μην τον δούνε πρωθυπουργό.
    Στις 6 Μαΐου λοιπόν δαγκωτό στον Αντώνη της Ελπίδας, ως απάντηση σε όσους επεξεργάζονται σχέδια υποχθόνια για την Πατρίδα, καθώς και στους μαγείρους της διαπλοκής αλλά προπαντός και σε όσους πάνε κρυφά τη νύχτα στο ράφτη και προβάρουν κουστούμια κατάλληλα για ορκωμοσίες! Τούτες οι εκλογές είναι οι κρισιμότερες της 38χρονης μεταπολίτευσης. Καλό βόλι!

  24. zefyros avatar
    zefyros 15/04/2012 23:12:24

    Αληθώς Ανέστη ο Κύριος, Φελίζα.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ zefyros 15/04/2012 23:20:58

      Άντε βρε zefyre, έλα μαζί μας κερνάμε! Και να ξέρεις το ποτό δεν είναι κομματικό!

  25. zefyros avatar
    zefyros 15/04/2012 23:34:24

    Ευχαρίστως, αρκεί να μην κεράσετε και τρίγωνα Πανοράματος!

  26. Δαναός avatar
    Δαναός 15/04/2012 23:41:07

    Βεβαίως και τρίγωνα Πανοράματος και θα σ'αρέσουν γιατί είναι τα καλύτερα.Πιστεύω να τα ξέρεις!!!

    • Aδέξιος Δεξιός avatar
      Aδέξιος Δεξιός @ Δαναός 16/04/2012 00:00:00

      Aτιμούλη Δαναέ, πάλι αταξίες κάνεις,
      δε σου είπε ρε πρόσφατα ο γιατρός,
      "τρίγωνα πανοράματος" στο στόμα να μη πιάνεις;

  27. Φελίζα avatar
    Φελίζα 15/04/2012 23:47:32

    Τέλεια ιδέα .... που θα τα βρούμε τέτοια ώρα ... έστω και αντίγραφα?

  28. zefyros avatar
    zefyros 15/04/2012 23:53:31

    Απελθέτω απ΄ εμού το τρίγωνον τούτο!
    Προτιμώ τη σπανακόπιτα της Λόλας. Πιστεύω να τη ξέρεις!!!
    Καλό ξημέρωμα!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ zefyros 16/04/2012 00:08:51

      Ραντεβού στη Λόλα.Πάρε τηλέφωνο!

      • Αδέξιος Δεξιός avatar
        Αδέξιος Δεξιός @ Δαναός 16/04/2012 00:13:16

        http://www.youtube.com/watch?v=FkorY4KTAlM

  29. Δαναός avatar
    Δαναός 15/04/2012 23:55:29

    Χα δεν το πιστεύω!!!!!!

  30. zefyros avatar
    zefyros 16/04/2012 00:13:15

    Μετά Τιμής

    Ναρσής Σαμπαζιώτης

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ zefyros 16/04/2012 00:15:45

      Το κατάλαβα! Απ τη γραφή την παραπάνω.Στείλε μειλ το έχεις το δικό μου ή πάρε τηλέφωνο.Ακρα μυστικότητα!

  31. Φελίζα avatar
    Φελίζα 16/04/2012 00:35:03

    .....ένας φίλος ήρθε απόψε απ' τα παλιά.........

  32. Δαναός avatar
    Δαναός 16/04/2012 00:35:58

    Είδες τι κάνει το αντινιούζ;

  33. Φελίζα avatar
    Φελίζα 16/04/2012 00:42:54

    Είδα και χαίρομαι μαζί σας.
    Κύριε Δαναέ ....χρωστάς..... αυτόν το χοντροκομμένο πατσά - δεν θυμάμαι πως τον λένε-, τρίγωνα Πανοράματος και σπανακόπιτα !

  34. Δαναός avatar
    Δαναός 16/04/2012 00:44:50

    Θα έχω μαζί μου και το Ζέφυρο.

    • tak avatar
      tak @ Δαναός 16/04/2012 08:51:57

      Πω, πω τι έχει να γίνει!

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ tak 16/04/2012 11:22:47

        ......με άκρα μυστικότητα !

  35. Φελίζα avatar
    Φελίζα 16/04/2012 00:50:07

    ....και όλους ...τους ανέμους!
    Χάρηκα για την γνωριμία κ.Ζέφυρε!

    • tak avatar
      tak @ Φελίζα 16/04/2012 08:53:06

      Γεια σου Φελίζα! Πώς μου ξέφυγες; Χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη...

      • juliet avatar
        juliet @ tak 16/04/2012 08:57:30

        My tak, καλημέρα....ολόθερμα!

        • tak avatar
          tak @ juliet 16/04/2012 09:09:43

          Καλημέρα my juliet... Ονειρεύτηκα πρωθυπουργό το Σαμαρά με 163 βουλευτές! Τι παθαίνει ο άνθρωπος όταν κοιμάται νηστικός! Λες;

          • juliet avatar
            juliet @ tak 16/04/2012 09:13:30

            μμμμμ.....η παροιμία λέει ''νηστικό αρκούδι δεν χορεύει'',δεν λέει δεν'' ονειρεύεται''!

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ tak 16/04/2012 11:24:36

        Καλή σου μέρα, Αληθώς Ανέστη , tak!
        Καλημέρα Juliet!

  36. GEORGE SPOROS avatar
    GEORGE SPOROS 16/04/2012 08:28:07

    Χρόνια πολλά Δαναέ, Χριστός Ανέστη!
    Ευθύνη της σημερινής ηγεσίας σε όλα τα επίπεδα, είναι η συμετοχή της κοινωνίας στα πολιτικά δρώμενα. Υπάρχουν χιλιάδες νέοι άνθρωποι, με την νέα γνώση, που μπορούν να βοηθήσουν την σημερινή ηγεσία της ΝΔ.
    Χρέος και της ηγεσίας και της κοινωνίας, είναι ν΄αναδείξουν αυτά τα νέα παιδιά. Έτσι με όχημα το ¨νέο αίμα¨, θα μπούμε με ρυθμούς καλύτερους στην ¨νέα μεταπολίτευση¨.

  37. juliet avatar
    juliet 16/04/2012 11:06:09

    Ανδρέα
    το να μη πιστεύει είναι δικαιωμά σου ,αλλά θα σου απαντήσω με τα λόγια του Παπαδιαμάντη από το διήγημα ''Πάσχα Ρωμαίικο'':
    ''Ελλην την καρδίαν και υφίστατο άκων ίσως ,ως και τόσοι άλλοι,το άπειρον μεγαλείον και την άφατον γλυκύτητα της εκκλησίας της ελληνικής''