04/03/2010 12:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και άλλα μέτρα ζητάει ο Ολι Ρεν




Ο Φινλανδός επίτροπος Ολι Ρεν "ξαναχτύπησε" ζητώντας νέα μέτρα για το 2011 και το 2012, πριν ακόμα εφαρμοστεί η «καταιγίδα» που εξήγγειλε την Τετάρτη η κυβέρνηση. Σε δήλωση-βόμβα στην ιταλική εφημερίδα Κοριέρε ντε λα Σέρα, ο επίτροπος αναφέρει ότι «τα μέτρα που έλαβε η Ελλάδα αρκούν για να αντιμετωπίσει το δημοσιονομικό της πρόβλημα το 2010. Ωστόσο θα χρειαστούν και νέα μέτρα το 2011 και 2012».

“Ψυχρή υποδοχή” στα μέτρα από Μέρκελ και ΔΝΤ


Την ώρα που  ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου δήλωνε πως «η Ελλάδα και η κυβέρνηση  έκαναν ό,τι ήταν δυνατόν και τώρα πρέπει η Ευρώπη να αναλάβει τις  δικές της ευθύνες», αφήνοντας  όχι εμμέσως, αλλά ξεκάθαρα, ανοικτό το ενδεχόμενο προσφυγής της χώρας στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο εάν η Ευρώπη «αποτύχει» να μας βοηθήσει, οι αντιδράσεις εκείνων που ... λάμβαναν το μήνυμα ήταν ενδεικτικές των όσων μέλλει να συμβούν τις επόμενες ημέρες! 


Αρχής γενομένης από τη Γερμανία και την Καγκελάριο Άγκελα Μέρκελ, που πλέον βλέπει στραμμένους πάνω της τους προβολείς και κυρίως την προσοχή αγορών, επενδυτών και αναλυτών ... 
Και είναι τέτοια η «πρόκληση» που καλείται να διαχειριστεί η κυρία Μέρκελ, που μετά την  αποτυχία να καταλήξει σε μια κοινή γραμμή πλεύσης με τους εταίρους της στην κυβέρνηση, τώρα δημοσίως δηλώνει ότι στην προγραμματισμένη για την Παρασκευή συνάντησή της στο Βερολίνο με τον Έλληνα πρωθυπουργό δεν θα συζητηθεί «το ζήτημα της βοήθειας προς την Ελλάδα»!  
Συγκεκριμένα, η  κυρία Μέρκελ περιορίστηκε να ... «καλωσορίσει τα νέα μέτρα που ανακοίνωσε η ελληνική κυβέρνηση», χαρακτηρίζοντάς τα ως «βήμα προς την σωστή κατεύθυνση» και εκτιμώντας ότι «αποτελούν σημαντική ένδειξη για τις αγορές ότι το ευρώ θα ενισχυθεί». Αλλά για την ... ταμπακέρα ουδέν. Επισήμως τουλάχιστον! 
Από την άλλη, το ΔΝΤ ομοίως «καλωσόρισε τα σημαντικά» δημοσιονομικά μέτρα που ανακοίνωσε η ελληνική κυβέρνηση», αλλά άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο για κάθε είδους παρέμβασή του, εφόσον βεβαίως ζητηθεί κάτι τέτοιο. 
Στην ανακοίνωσή του το ΔΝΤ κάνει λόγο για μέτρα  που πρέπει να συνοδευτούν από  μεταρρυθμίσεις για την βελτίωση της παραγωγικότητας και της ανάπτυξης.  
Επισημαίνει επίσης ότι άλλο είναι να ανακοινώνονται μέτρα κι άλλο να υλοποιούνται. Χαρακτηριστικά τονίζεται στην ανακοίνωση πως «το επόμενο κρίσιμο βήμα είναι η εφαρμογή του δημοσιονομικού προγράμματος». 
Καταλήγει όμως η ανακοίνωση με την σημείωση ότι  «οι αξιωματούχοι του ΔΝΤ είναι έτοιμοι να προσφέρουν βοήθεια για την υλοποίηση των ελληνικών στόχων» ... 
http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=62528

ΣΧΟΛΙΑ

  1. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 04/03/2010 12:53:17

    Καλά τι νομίζατε δλδ τα ίδια δεν λέγαμε από χθες που ανακοινώθηκαν τα νέα μετρα;

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/03/2010 12:55:16

    ΔΕΝ πρόκειται να σταματήσουν αν δεν φάνε και τα κόκκαλα!

  3. nasos avatar
    nasos 04/03/2010 13:08:03

    Μα δεν είναι χαζοί οι Γερμανοί,γνωρίζουν πως τα χθεσινά μέτρα είναι απλώς ασπιρίνες και δεν λύνουν το πρόβλημα,λίγο χρόνο μόνον μας δίνουν.

    Η κρίση που αντιμετωπίζει η Ελλάδα δεν είναι δημοσιονομική αλλά συστημική.
    Εάν δεν γίνουν σαρωτικές μεταρρυθμίσεις σε όλα τα επίπεδα,η δυνατόττα της Ελλάδα να διατηρήσει ζωντανή την οικονομία της και ταυτόχρονα να εξυπηρετεί το Χρέος της,είναι εξαιρετικά απίθανη.

    Εάν ο ΓΑΠ νομίζει πως τα χθεσινά μέτρα αρκούν,πλανάται πλάνην οικτράν,το πρόβλημα δεν είναι να πέσουν τα spreads,αυτό είναι το λιγότερο,το πρόβλημα είναι πως το κράτος συνεχίζει να δημιουργεί νέα χρέη που προστίθενται στα ήδη υπάρχοντα,σε καιρούς οικονομικής ύφεσης.

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ nasos 04/03/2010 13:25:13

      Ακριβώς έτσι! Τα χθεσινά μέτρα απλώς μας δίνουν ελπίδα ότι τους επόμενους μήνες θα μπορούμε να δανεισθούμε (ίσως) με πιο ανθρώπινα επιτόκια. Αν δεν αλλάξουμε δομικά στοιχεία της οικονομίας μας,αν δεν φέρουμε στο προσκήνιο έννοιες όπως ΕΛΕΓΧΟΣ,ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ,ΕΥΘΥΝΗ,ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ (θα καταντήσω γραφικός να τα εα επαναλαμβάνω) τα χθεσινά μέτρα θα είναι απλώς το...ορντέβρ.

  4. καινός avatar
    καινός 04/03/2010 13:21:01

    Κοίτα ρε που το γκαπ θα μας κάνει ως έθνος να συμπαθήσουμε τελικά και την αμερική και το δου.νου.του...


    ω καιροί...

  5. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 04/03/2010 13:38:37

    Δεν φτάνει που με τούτους εδώ έχουμε ξεφτιλιστεί στα πέρατα της οικουμένης, μας δουλεύουν και από πάνω.
    Στην πιάτσα κυκλοφορεί ότι ο Έλληνας που είπε του Παπανδρέου ότι θα του χαρίσει το 14ο μισθό για την σωτηρία του κράτους, είναι... ΑΝΕΡΓΟΣ που τούκανε πλάκα.
    Όσους δεν κλαίνε σήμερα από τη φτώχεια που έρχεται, τους έχει πιάσει νευρικό γέλιο!
    Α ρε Γιωργάκη, πόσο σαχλός είσαι με τα παραμυθάκια σου και πόσο λαμάκες πρέπει να αισθάνονται όσοι τα πίστεψαν!

  6. man8os avatar
    man8os 04/03/2010 16:22:48

    Καλα αυτα δεν φτανουν? Εμενα μου φαινονται υπεραρκετα εαν εφαρμοστουν. Τι αλλο θελουν δηλαδη?

  7. Κρης avatar
    Κρης 04/03/2010 17:23:04

    Μηπως τελικα τα ανακοινωθεντα μετρα ειναι απλα ενα Demo ; ; ;

    Και τα κανονικα ερχονται εν καιρω ; ; ;

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/03/2010 17:53:03

    Προ ολίγου βγήκε ο εκπρόσωπος του Ρεν (ένα ισπανικό γιαπάκι) και είπε ότι οι περικοπές μισθών πρέπει να επεκταθούν ΚΑΙ στον ιδιωτικό τομέα, γιατί, λέει, οι αμοιβές είναι υψηλές και η ελληνική οικονομία δεν είναι ανταγωνιστική εξαιτίας αυτών!!!

    Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει, αλλά μας πάνε ολοταχώς για βουλγαροποίηση των αμοιβών. Ώστε οι δικοί μας νέοι να αναγκαστούν να μεταναστεύσουν και μετά να ανοίξει ο δρόμος για πλημμυρίδα ασιατών και αφρικανών μεταναστών, στους οποίους οι αμοιβές αυτές θα φαίνονται... παράδεισος!

  9. Umberto Eco avatar
    Umberto Eco 05/03/2010 00:24:51

    1.Κατάργηση του συμφώνου σταθερότητας με παράλληλη κηδεία του μονεταρισμού ως σύστημα που μας οδήγησε εδώ σε λιγότερο από 30 χρόνια.
    2.Κυκλοφορία νέων ευρώ (κόψιμο νομίσματος).
    3.Παραγωγικές επενδύσεις που θα δοθούν από τα διάφορα κράτη σε επιχειρηματίες.
    4.Μέσω των νέων ευρώ,επενδύσεις σε δημόσια έργα από το κράτος(α λα Κέϋνς)
    5.Επιβολή δασμών σε προϊόντα από Κίνα,Ινδία και άλλες χώρες.
    6.Επαναφορά του κανόνα του χρυσού.
    7.Κατάργηση των παραγώγων που ουσιαστικά με αέρα κοπανιστό καταστρέφουν σε χρόνο dt ολόκληρες οικονομίες χωρών,νομίσματα,μετοχές κλπ(και ει δυνατόν κατάργηση και των offshore).

    Με λίγα λόγια επιστροφή στον (πολύ πιο) υγιή καπιταλισμό του 1960.
    Εννοείται φυσικά ότι αυτά τα μέτρα πρέπει να συζητηθούν διεξοδικά και να εφαρμοσθούν ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ.
    Αν όλα αυτά σας φαίνονται εξωφρενικά,εξηγήστε μου τότε την αιτία του χάους στο οποίο βρίσκεται η Ελλάδα,η Μ.Βρεττανία,Οι ΗΠΑ,οι PIGS καθώς κι οι περισσότερες χώρες του δυτικού κόσμου που ακολούθησαν το μοντέλλο του νεοφιλελευθερισμού.