#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/07/2009 20:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καθυστερήσεις στις πτήσεις λόγω «λευκής απεργίας» των ελεγκτών



Καθυστερήσεις παρατηρούνται στις πτήσεις σε όλα τα αεροδρόμια της χώρας λόγω «λευκής απεργίας» που πραγματοποιούν οι Ελεγκτές Εναέριας Κυκλοφορίας, διεκδικώντας την ικανοποίηση αιτημάτων τους.

Οι Ελεγκτές Εναέριας Κυκλοφορίας έχουν εξαγγείλει 24ωρη απεργία για το Σάββατο. Η Διοίκηση της Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας έχει προσφύγει στη Δικαιοσύνη, ζητώντας να κηρυχθεί η απεργία παράνομη και καταχρηστική.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Vorias avatar
    Vorias 09/07/2009 21:10:55

    Στην πολεμική αεροπορία οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας είναι υπαξιωματικοί, πληρωνονται 1.500 Ε και κάνουν ακριβως την ιδια δουλιά με τους ελεγκτές της ΥΠΑ και πολλές φορές στο ίδιο αεροδρόμιο και στην ιδια βαρδια. Οι κυριοι και οι κυριες της ΥΠΑ (θεολόγοι, νομικοί, γυμναστές ΤΕΦΑΑ κ.ά αμείβονται με 3 000 μέχρι 7 000 Ε τον μήνα και τωρα διαμαρτυρονται διότι θέλουν και άλλα. Τι λέει ο κόσμος; Τα ξέρει αυτά τα λεφτά; Που είναι ο Θεός ο Ροναλτ Ρήγκαν; Οι ελεγκτές της ΥΠΑ ξέρουν τι εννοώ. Γιατί θέλει πτυχιο ΑΕΙ στην ελλάδα για να γινεις ελεκτής; Σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο δεν απαιτείται. Πρέπει να ξυπνησει ο κόσμος και να τους ξεγυμνώσει.

  2. Καθυστερήσεις στις πτήσεις λόγω «λευκής απεργίας» των ελεγκτών | Search To avatar
    Καθυστερήσεις στις πτήσεις λόγω «λευκής απεργίας» των ελεγκτών | Search To 09/07/2009 21:35:23

    [...] Επιστροφή στην πηγή της δημοσίευσης ! [...]

  3. πρασινος πιτσιρικας avatar
    πρασινος πιτσιρικας 10/07/2009 21:00:22

    ΡΕ ΜΑΓΞΙΤΗ ΒΟΡΙΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΑΛΛΟΣ ΔΙΑΛΕΞΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΟΥΣ? ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΑΙΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΕΓΚΤΗ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ ΠΟΥ Ο ΕΝΑΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 70 -100 ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΕΝΩ Ο ΣΤΡΑΤΑΙΟΣ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΤΟΣΟ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ. ΙΔΙΑ Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΕΛΕΓΚΤΗ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΥ? ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΤΗ ΝΔ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΑΝΑΙΣΧΥΝΤΑ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ.

    • Limokontoros avatar
      Limokontoros @ πρασινος πιτσιρικας 10/07/2009 23:32:40

      Τα 70-100 αεροπλάνα την ημέρα που αναφέρεις τα είδες στο Αμερικάνικο σινεμά; Στην Ελλάδα αν θέλεις να μάθεις εκτός από το Ελ. Βενιζέλος και το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, τα άλλα αεροδρόμια έχουν 1-5 πτήσεις το 24ωρο τους 7 από τους 12 μήνες. Και τι σχέση έχει η ΝΔ με το πόσα αεροπλάνα προσγειώνουν οι ελεγκτές;

  4. MARIOS avatar
    MARIOS 10/07/2009 22:53:56

    Άλλη η δουλειά του στρατιωτικού και άλλη του ελεγκτή της πολιτικής αεροπορίας που δεν προλαβαίνει να μετράει τα αεροπλάνα που προσγειώνονται.Είναι εργαζόμενοι καλά αμειβόμενοι γιατί και η δουλειά που κάνουν είναι πολύ υπεύθυνη και δεν δικαιολογείται το οποιοδήποτε λάθος.Το αίτημά τους είναι να τους αποδίδει το κράτος τα χρήματα που καταθέτουν οι αεροπορικές εταιρίες για λογαριασμό τους και να μην τα παρακρατεί για να βουλώνει άλλες τρύπες . Νομίζω ότι έχουν απόλυτο δίκαιο .

    • Limokontoros avatar
      Limokontoros @ MARIOS 10/07/2009 23:35:00

      Δηλαδή τους δωροδοκούν οι αεροπορικές εταιρείες μας λές; Ή είναι ο πύργος ελέγχου και τα ρανταρ τσιφλίκια του μπαμπά τους και πρέπει να βγάζουν και δεύτερο εισόδημα ενώ πληρώνονται ως δημόσιοι υπάλληλοι; Πας καλά ρε Μάριε;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ MARIOS 11/07/2009 00:04:21

      Έχε υπόψιν σου Μάριε, ότι το αντικείμενο δουλειάς είναι ακριβώς το ίδιο και μάλιστα οι στρατιωτικοό ελεγκτές έχουν τα ίδια πτυχία εξειδίκευσης με τους πολιτικούς διότι κάνουν βάρδια μαζί στα μικτά αεροδρόμια και προσγειώνουν τα ίδια αεροπλάνα. Αν ταξιδεύεις σε νησί του Αιγαίου με αεροπλάνο, οι πιθανότητες είναι να σε προσγείωσαν στρατιωτικοί ελεγκτές και όχι της ΥΠΑ. Το μόνο στο οποίο διαφέρουν είναι οι μισθοί. Μιλάμε για τεράστιες διαφορές. Αυτό δημιουργεί πρόβλημα. Σοβαρό.

  5. GODGIFT avatar
    GODGIFT 06/08/2009 13:13:25

    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ VORIA!!!
    ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΣΤΟ ΚΕΠΑΘ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΑ ΑΝΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΠΙΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ...
    ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΕΡΟΥΝ ΕΣΟΔΑ??
    Α!ΚΑΙ ΣΥ ΚΥΡΙΕ GREEN BOY ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΑΙΟΙ ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ (THN ΗΜΕΡΑ) ΑΕΡΟΣΚΑΦΩΝ ΚΑΙ ΣΕ ΑΦΗΝΩ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Η ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ ΟΝΤΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΥΡΙΟΙ ΑΝ ΛΕΩ ΑΝ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΡΑΝΤΑΡ ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ??Η ΘΑ ΦΩΝΑΞΕΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΠΑΛΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΟ ΦΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ?
    ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΧΕΤΕ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΚΑΝΑ SIGHT ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΤΙΣ ΑΠΟΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ... ΟΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ....EL . VEL EL.VEL ..EL.VEL..ATHENS CONTROL...
    ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΟΛΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΤΡΙΒΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΟ ΚΟΠΟ ΤΟΝ ΙΔΡΩΤΑ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΤΑ ΚΑΡΔΙΟΧΤΥΠΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΗ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡ ΠΙΣΤΕΩΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΔΟΣ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΧΑΜΑΛΗΔΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΕΡΙΔΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΜΑΣ ΥΠΟΒΙΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΧΛΕΥΑΖΟΥΝ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΟΧΗ ΤΩΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΑΡΜΟΔΙΩΝ ΑΡΧΩΝ.ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΚΑΙ Η ΗΘΙΚΗ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΦΑΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΙΟ...

  6. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 06/08/2009 13:54:49

    Η μονη διαφορα μεταξυ του στρατιωτικου ελεγκτη και αυτου της ΥΠΑ είναι τα 3 με 4 χιλ. ευρω στο μηνιατικο μισθο τους. Κατα τα αλλα κανουν και λευκη απεργια οι χρυσοκανθαροι πολιτες.