#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/04/2010 22:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καθρεφτάκια στους ιθαγενείς



Χορτάσαμε μέσα σε 6 μήνες από φθηνά επικοινωνιακά κόλπα της κυβέρνησης, η οποία φαίνεται να μην ξεχνά το παρελθόν της παρά την προσπάθεια που κάνει.

Αλλιώς πώς θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η διαρροή από το Μαξίμου της... κωπηλασίας του πρωθυπουργού ο οποίος, σύμφωνα με τα παραπολιτικά των εφημερίδων, διέσχισε με κανό απόσταση 4 χιλιομέτρων από την Ερμιόνη στην Ύδρα τη Μ. Πέμπτη.

Όλοι γνωρίζουμε πόσο... fitness είναι ο Γ. Παπανδρέου, άλλωστε είναι και... δεινός ποδηλάτης. Αλλά εν πάση περιπτώσει γιατί θα πρέπει να διαρρέεται μια δραστηριότητα του πρωθυπουργού; Επειδή αντίστοιχες κινήσεις έχει κάνει και ο Πούτιν ή ο Σαρκοζί; Αυτά είναι φτηνά κόλπα που μοιάζουν με τα καθρεφτάκια που έδιναν στους ιθαγενείς οι κατακτητές.

Τι ήθελε να μας πει το Μαξίμου και οι επικοινωνιολόγοι του Γ. Παπανδρέου:

Οτι ο πρωθυπουργός δε φοβάται το κουπί, τραβάει κουπί αγόγγυστα και το ίδιο θα πράξει και στα δύσκολα της διακυβέρνησης. Αστεία πράγματα...

Οτι ο Γ. Παπανδρέου είναι αθλητικός, ακμαίος, δυνατός σε αντιδιαστολή με τον οκνηρό, βαρύ και χωρίς ενέργεια πρώην πρωθυπουργό, Κ. Καραμανλή και την κυβέρνησή του που έφερε τη χώρα σ'  αυτή τη θέση. Είπαμε φτηνά κόλπα.

Θα μπορούσαν να μας πουν από το Μαξίμου αν ο πρωθυπουργός κατά τη διάρκεια της κωπηλασίας του βρήκε τίποτε... spreads στο βυθό της θάλασσας; Διότι εκεί είναι το πρόβλημα κι όχι αν ο Γ. Παπανδρέου είναι αθλητικός. Η τύχη της χώρας κρίνεται στους στίβους της διεθνούς διπλωματίας αλλά και στην αρένα της καθημερινότητας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. gatoulis avatar
    gatoulis 06/04/2010 22:29:14

    ΠΑΣΟΚΙΕΣ

  2. GreenHorses avatar
    GreenHorses 06/04/2010 22:57:39

    ακριβώς 6 μήνες από φθηνά επικοινωνιακά κόλπα της κυβέρνησης

    αυτό συμπυκνώνει τα πάντα μετά την προεκλογική μπαρουφολογία του ΘΑΣΟΚ που ακόμα και το πάγωμα μισθών που μιλούσε ο Καραμανλής φαίνονταν για τους παπατζήδες της πολιτικής και τις δημοσιογραφίας ως δείγμα δήθεν συντηρητισμού ενώ ο γαλαντόμος προοδευτικός σοσιαλιστής γιωργάκης που είπε ξείπε μέσα σε 100 μέρες, τόσο διάστημα του πήρε για να αποφασίσει ότι πρέπει τελικά να πάρει μέτρα σαν αυτά και σκληρότερα από αυτά που λοιδορούσε προεκλογικά.

    Ο τουριστικότερος όπως είπε κατά δήλωση αν δεν ήταν Παπανδρέου θα έγραφε μουσική και θα έπαιζε κιθάρα.

  3. GreenHorses avatar
    GreenHorses 06/04/2010 23:08:38

    Και την επόμενη φορά βγάζουμε για πρωθυπουργό κωπηλάτη. Αντέχει το κουπί καλύτερα δεν τίθεται θέμα.

  4. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 06/04/2010 23:27:35

    εκτός από κουπί τραβάει κι άλλα πράγματα. Καθημερινώς.

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ Βρασίδας 07/04/2010 16:08:48

      Βρασίδα,τι ακριβώς τραβάει;;;;Καθημερινώς;;;;C 'est pas possible !!

  5. GreenHorses avatar
    GreenHorses 06/04/2010 23:30:28

    Τώρα σε ότι αφορά το περιστατικό:

    Η ευθεία Ερμιόνη Ύδρα είναι 15,5Km και όχι 12ν.μ που μας λένε.
    Για τέσσερις ώρες που μας είπαν μας κάνει μια μέση ταχύτητα 3,8Κm/h όταν η μέση ταχύτητα ανθρώπινου βαδίσματος είναι 4-5Κm/h, αυτά γιατί από εκεί και πέρα μπορεί να τον τράβαγε για μερικά χιλιόμετρα το σκάφος συνοδείας μόνο και μόνο για να δείξουμε ότι ο γιωργάκης ξέρει να τραβάει κουπί στα δύσκολα.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/04/2010 23:46:24

    ΜΟΝΟ επικοινωνιακά. Και κολπάκια κουτσαβάκικ ανα εκβιάσει τους (κατά τα άλλα κακούς) ξένους να μας σώσουν.

  7. thespieys avatar
    thespieys 07/04/2010 00:15:44

    Tι να μας πει κ ο ΓΑΠ που εβαλε το δαχτυλο στην αλυσιδα και σκοτωθηκε από το ποδήλατο ή τότε που τον βρηκαν με το κανώ στα χαμένα...

  8. Orestios avatar
    Orestios 07/04/2010 00:29:57

    Εδώ κόντεψε να πνιγεί έξω από τη Ραφήνα το καλοκαίρι που μας πέρασε και θέλουν να μας πούν ότι πέρασε από την Ερμιόνη στην Ύδρα?
    Και θέλουν να τους πιστέψουμε?
    Τί γελειότητες είναι αυτές?

  9. tzimy avatar
    tzimy 07/04/2010 00:56:21

    o κωπηλάτης πρωθυπουργός έκανε άθλο,κατά τα εγκάθετα ΜΜΕ, που κωπηλατούσε την ώρα που ο λαός πνίγεται και οι κερδοσκόποι κάνουν πάρτυ,ένω ο τέως πρωθυπουργός,κατα τα ίδια φερέφωνα,έδειξε την μηδαμινή του αξία,πόσο αδιάφορος είναι και άλλες πιο χοντροκομένες αρετές επειδή εν μέσω οικονομικής κρίσης πήγε στην ιταλία.Συμπέρασμα;το μακρύ χέρι "του σοσιαλιστικού μετασχηματισμού" είναι οι Α.Η.Δ.Ι.Α.(Ανεξάρτητοι Ηλεκτρονικοί Δημοσιογράφοι Ιδιαζόντως Απεχθείς)

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ tzimy 07/04/2010 03:12:00

      Τι ειπε στη συνομιλιες του με τη Ντορα?
      Γιατι πηγε στη Ιταλια?
      Θα παει μετα και στην Ισπανια?

      Τρια καυτα ερωτηματα.

  10. maquis avatar
    maquis 07/04/2010 01:12:23

    Και ο Μάο διεσχισε κολυμπώντας τον ποταμό Γιανγκτσέ σε ηλικία 73 ετων. Κολύμπησε 10 μίλια (!) για πάνω απο 65 λεπτά. Κάθε χρόνο στις 16/7 χιλιάδες κολυμπούσαν προς τιμή και σε ανάμνησηση του γεγονότος. Ο ΓΑΠ λοιπόν γράφει ιστορία με το κανό. Ας ετοιμαζόμαστε για μελλοντικές κωπηλασίες Ερμιόνη - Υδρα λέω!( Αν θα υπάρχει ακόμα Ερμιόνη στο μέλλον). Ο συμβολισμός είναι φανερός και οποιος δεν το βλέπει δεν ξέρει τι του γίνεται: Σκάστε και τραβάτε κουπί ζώα!!!

    • donaE avatar
      donaE @ maquis 07/04/2010 01:34:24

      Τωρα που το λες μαλλον τον Μαο πανε να πιασουν απο εκει το ξεσηκωσανε.Δεν φωναζουν κανενα της τηλεορασης να τους δειξει πως να κατασκευαζουν ειδωλα,θα τον πνιξουν τον ανθρωπο.Ειχε και Lexus λεει παρκαρισμενη.

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/04/2010 01:42:57

    ΠΟλυ καλα εκανε και πηγε στην Ιταλια.Ισως παρει κανενα μαθημα απο το Μπερλοσυκονι για το πως πρεπει να φερεται κανεις σε αριστερους και σοσιαλιστες.

  12. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 07/04/2010 09:01:01

    Δυστυχώς, μόνο φθηνά επικοινωνιακά κόλπα ήταν, είναι και θα είναι αυτό το συνοθύλευμα που ακούει στο όνομα ΠΑΣΟΚ. Από τα παιδιά της "αλλαγής", στο "mea culpa", στους "εκσυγχρονιστές" και στην "πράσινη (υπ)ανάπτυξη" και την "κρίση που γίνεται ευκαιρία".
    Ο Καραμανλής έφταιξε κατά τη γνώμη μου σε ένα μόνο πράγμα: ήταν (και είναι) ένας νέος άνθρωπος, ο οποίος με την ισχύ των 166 εδρών του 2004 θα μπορούσε να είχε τελειώσει μια και καλή με τους διαπλεκόμενους νταβατζήδες αφενός μεν, αφετέρου δε θα μπορούσε να είχε καθαρίσει το κόμμα του από τα κατάλοιπα της "αγίας οικογένειας". Δεν τόλμησε όμως και η ιστορία τώρα τον εκδικείται στο πρόσωπο του ανεκδιήγητου Yorgo poli kalo.

    • Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
      Πλούταρχος Λευκαδίτης @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 07/04/2010 09:44:10

      Και "αποκλειστικό φωτο-ρεπορταζ" του Παιντιού που κάνει κανώ:

      http://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&la=2&artid=1175122&catID=16

      Αυτά, για να μαθαίνουμε εμείς οι "νωθροί" τι "διαμάντι" μας έλαχε και αντί να ευχαριστούμε το Θεό, τον κακολογούμε! Ντροπή μας!

  13. GreenHorses avatar
    GreenHorses 07/04/2010 11:28:30

    Ε είχε και σκάφος του λιμενικού δίπλα του.

    • Orestios avatar
      Orestios @ GreenHorses 07/04/2010 17:01:08

      Το χειρότερο είναι πως εκμεταλεύεται τους άνδρες της προσωπικής του φρουράς βάζοντάς τους να κάνουν τους μεταφορείς του σκάφους. Αυτός ο τόοοοοοσο μεγάλος αθληταράς γιατί έχει ορντινάντζες τους φύλακες? Είναι σωστό η φρουρά να τοποθετεί ένα κανό στη θάλασσα?
      Αν δεν δούμε φωτό να είναι δίπλα στη Δοκό καταμεσής στο στενό δεν πιστεύω τίποτε. Η προπαγάνδα είναι άθλια.

  14. GreenHorses avatar
    GreenHorses 07/04/2010 11:31:36

    Δεν είναι μόνο ότι δεν τους τέλειωσε συμβιβάστηκε ακόμα και για τον αρχιερέα της διαπλοκής. Με αντάλλαγμα στήριξη και μετά τον άδειασαν κανονικά την κατάλληλη ώρα με συνεργούς εισηγητές όσους εισηγήθηκαν εκλογές και ξέρουμε όλοι ποιοι είναι αυτοί._

  15. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar