#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/09/2013 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Καθρέφτη, καθρεφτάκι μου, ποια είναι η πιο σοφή ιστορικός στον κόσμο;»



Τελικά τι είναι καλύτερο; Να σε βρίζουν αρκεί να σε θυμούνται ή να σε ξεχάσουν;

Το ερώτημα θα είχε εύκολη απάντηση αν απευθυνόταν σε ένα νορμάλ άνθρωπο, σε κάποιον που δεν θα αποτελούσε αντικείμενο ψυχοπαθολογικής έρευνας κι εν πάση περιπτώσει σε κάποιον που θα ενδιαφερόταν περισσότερο να μείνει στην ιστορία για το έργο του κι όχι για τα λεγόμενά του. Θα επέλεγε την ησυχία της λησμονιάς, επειδή η συνεχής αυτοπροβολή του δημιουργεί απέχθεια.

Όλα αυτά αν δε μιλούσαμε για τη Μαρία Ρεπούση η οποία πάσχει από υπερβολικό ναρκισσισμό. Αν και πανεπιστημιακή καθηγήτρια, με την όποια κουλτούρα μπορεί να έχει, το μόνο που την ενδιαφέρει είναι να βρίσκεται στην επικαιρότητα. Το γυαλί της τηλεόρασης, το ραδιόφωνο, sites και οι εφημερίδες είναι για την βουλευτή της ΔΗΜΑΡ, ο καθρέφτης που κάθε μέρα ξυπνά και ρωτά: «Καθρέφτη, καθρεφτάκι μου, ποια είναι η πιο σοφή ιστορικός στον κόσμο;».

Η κ. Ρεπούση ζει για να προκαλεί και το κάνει με σκοπό. Δεν έχει σημασία να κρίνουμε τις πεποιθήσεις της. Ο καθένας είναι ελεύθερος να λέει ότι θέλει. Αυτό που πρέπει να αναλυθεί, κυρίως από ψυχαναλυτές, είναι ακριβώς η ανάγκη της αυτοπροβολής της. Οι αμφιλεγόμενες απόψεις της, οι συγκεκριμένες λέξεις και φράσεις που χρησιμοποιεί και το timing που το κάνει δείχνουν ότι υπάρχει μεθόδευση. Η κ. Ρεπούση δε θέλει να τη λησμονήσει ο ελληνικός λαός. Κι εφόσον δεν έχει να επιδείξει καθόλου έργο ως βουλευτής, σκέφτεται απλά πως η πρόκληση της ελληνικής κοινωνίας είναι η εύκολη λύση.

Φταίνε, πάντως, και όλα τα Media. Ας σταματήσουν να ασχολούνται με τον κάθε παλαβωμένο που λέει μια εξυπνάδα για να παίξει στα δελτία των 8 και τότε θα δούμε πόσοι γραφικοί θα πάνε σπίτι τους.

Μεταξύ αυτών και η κ. Ρεπούση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΩΣΤΑΣ 1. avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 1. 11/09/2013 11:06:59

    «Καθρέφτη, καθρεφτάκι μου, ποια είναι η πιο σοφή "Γαλλικού" που το παίζει ιστορικός, στον κόσμο;» είναι η σωστή ερώτηση.

  2. IOKLOS ZARAS avatar
    IOKLOS ZARAS 11/09/2013 11:07:22

    Υπάρχει μια ομαδα (προοδευτικων παντα) καθηγητων σε σχολες με "σοβαρα" αντικείμενα (κοινωνιολογία, ιστορία, δημοσιογραφία) που εχουν πολλα μελανα σημεία στον διορισμό τους. Κάποιοι δεν εχουν βασικο πτυχίο απο πανεπιστημιακή σχολη. Η τύπισσα αυτη ποσα papers έχει;
    Δεν ξυπνατε λιγο εκει στη Συγγρου μπας και ξεβρωμίσουμε το Πανεπιστήμιο;

    • nikos avatar
      nikos @ IOKLOS ZARAS 11/09/2013 15:01:49

      Συγγραφέας του βιβλίου Ιστορίας της ΣΤ’ Δημοτικού η Μαρία Ρεπούση. Αξιολογητής του βιβλίου η Α. Λεοντσίνη-Γλυκοφρύδη,
      φίλη της Ρεπούση και σύζυγος του καθηγητού της Παιδαγωγικής
      στο Πανεπιστήμιο Αθηνών Γ. Λεοντσίνη!
      Και η Ρεπούση και η Λεοντσίνη- Γλυκοφρύδη πήραν διδακτορικό
      από τον Γ. Λεοντσίνη, ο οποίος νυμφεύθηκε την μία, έδωσε εργασία
      στο γραφείο του επί χρόνια στην δεύτερη (η Ρεπούση, ως καθηγήτρια γαλλικών στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ήταν αποσπασμένη για σειρά ετών στο γραφείο του),
      Αυτό τό βρήκα σέ προγενέστερη αναφορά στό antinews....
      Ως λάτρεις τών συνομοσιολόγων έψαξα στό google καί βρήκα αυτό.

      newsletter 59 - Jewish Museum of Greece
      www.jewishmuseum.gr/dyncontent/content/.../62/newsletter59gr.pdf‎
      jewsletter 59. Οικ. Λεοντσίνη Κολονιμού, 1920 ..... Υπουργείο Εξωτερικών, το Κεντρικό Ισραηλιτικό Συμβούλιο Ελλάδος και την Πρεσβεία της. Ομοσπονδιακής ...

      Δέν ξέρω εάν πρόκειται γιά τήν ιδια οικογένεια...η είναι συνωνυμία.

  3. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 11/09/2013 11:15:52

    Οσο λιγότερο ασχολούμαστε μαζί της, τόσο το καλύτερο. Ο ΥΠαιδείας Αρβανιτόπουλος, της απάντησε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ μέσα στη Βουλή:
    www.youtube.com/watch?v=v0rEIGGD6yw

    Οπως και ο Σαμαράς απάντησε ωραιότατα στα φαινόμενα εθνομηδενισμού στη ΔΕΘ: www.youtube.com/watch?v=RaAOC1zX5bg

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 11/09/2013 11:16:49

    Το θέμα είναι, ποιών τα εύσημα προσπαθεί να κερδίσει?????

  5. Greg avatar
    Greg 11/09/2013 11:38:24

    Όσο τη προβάλλουν τόσο πιο μεγάλες ανοησίες θα λέει. πρόκειται για προϊόν της "ακαδημαϊκής" υποκουλτούρας που απλά αρέσκεται να αυτοπροβάλλεται.

  6. Eva avatar
    Eva 11/09/2013 11:42:45

    Κακώς ασχολούμεθα.
    Δεν νομίζω ότι πρόκειται για ναρκισσισμό.
    Κάτι άλλο παίζει.

  7. avalona avatar
    avalona 11/09/2013 11:43:20

    Πως μια πτυχιούχος Γαλλικής φιλολογίας μπορεί να γίνει καθηγήτρια ιστορίας σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο?
    Για να μην την σπουδάσει προπτυχιακά, μάλλον δεν τα κατάφερνε και πολύ καλά στην Ιστορία.
    Το ότι 'σπούδασε' Ιστορία μόνο μεταπτυχιακά σημαίνει ότι δεν την έμαθε καλά. (Η Ιστορία είναι κάτι σαν την ξένη γλώσσα ή την πρέφα: Ποτέ δεν την μαθαίνεις καλά, αν τη μάθεις μεγάλος).
    Το ότι εξελέγη καθηγήτρια σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο, σημαίνει ότι κάποιο οικογενειακό, πολιτικό, ή κοματικό κατεστημένο την προώθησε.
    Επομένως αυτή καλά κάνει και λέει αυτά που λέει. Εξαργυρώνει την προώθηση της σ' αυτούς που τη χρωστάει, ενώ παράλληλα μένει στο προσκήνιο, ακούγεται και ωφελείται.
    Εμείς οι υπόλοιποι καλά θα κάνομε να την αγνοήσομε. Και σεις καλά θα κάνετε να μην ξανασχοληθείτε μαζί της.

    • IOKLOS ZARAS avatar
      IOKLOS ZARAS @ avalona 11/09/2013 12:21:28

      Καθηγητης γινεσαι αν εχεις βασικο τιτλο απο αλλη σχολή και μεταπτυχιακο και διδακτορικο |(και αρα επιστημονικο εργο) σχετικα με το αντικείμενο της εδρας που εξελεγης. Το θέμα είναι αν ισχυουν για τη ρεπουση αυτά γιατι το μεταπτυχικό της ειναι την ιστορία της εκπαίδευσης και οχι στην ιστοριογραφία. Επίσης ουτε το scirus ουτε το sciencedirect - μηχανες αναζητησης επιστημονικων αρθρων, δεδομενων κοκ- δινουν δημοσιεύσεις της πλην μιας αναφορας το 2004. Μαλλον εγινε καθηγητρια οπως και ο λιακος

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ IOKLOS ZARAS 11/09/2013 12:30:21

        Τώρα τι ψάχνετε! Εδώ έκαναν καθηγητή Πανεπιστημίου εκείνον τον περιβόητο της ΔΕΗ με το "μικρό δωράκι στον εαυτό του"!

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ IOKLOS ZARAS 11/09/2013 12:50:01

        Ο Λιάκος, που ανήκει στην ίδια ιδεολογική ομάδα με τη Ρεπούση, έχει επιστημονικό έργο, αν και μπορεί κανείς να διαφωνεί με τους προσανατολισμούς, τις στοχεύσεις του και τα συμπεράσματα. Κάνει ότι τα γνωρίζει όλα και είναι δογματικός, ενώ για αρκετές περιόδους,για τις οποίες αρέσκεται να ομιλεί, έχει ουσιαστική άγνοια των πηγών. Είναι ιστορικός με μυαλό και σκέψη κοινωνιολόγου. Αλλά η Ρεπούση δεν είναι καν ιστορικός με την πλήρη έννοια της λέξης, δεν έχει ασχοληθεί με την ιστοριογραφία. Προωθήθηκε στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, από καθηγήτρια Γαλλικών που ήταν, λόγω γνωριμιών (τις οποίες γνωρίζω) και ελέω ΠΑΣΟΚ.

    • np_complete_problems avatar
      np_complete_problems @ avalona 11/09/2013 12:22:37

      Αυτό το παραμύθι "περί του πρώτου πτυχίου κλπ" ΔΕΝ είναι παρά ένας Ελληνικός μύθος. Πουθενά στον κόσμο δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σημασία το πρώτο ή το δεύτερο προπτυχιακό και τι κάνεις στα μεταπτυχιακά ή στο διδακτορικό σου.
      Κάποιος είπε κάποτε μια "εξυπνάδα" και την αναπαράγουν όλοι στο internet.
      Αν διαφωνείς με κάποιον, παραθέτεις τα πραγματικά σου επιχειρήματα και όλες οι απόψεις φυσικά κρίνονται.
      Κατά τα άλλα έχουμε νομικούς που "ξέρουν" αρχαία και ΔΕΝ μπορούν να διατυπώσουν μια "λογική πρόταση" με συνοχή"¨. Ετσι έχουμε την ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ νομοθεσία στην Ευρώπη - επίπεδο Ουγκάντας ...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ np_complete_problems 12/09/2013 00:51:15

        Η Ρεπούση πλασάρεται ως ιστορικός, ενώ δεν είναι. Το διδακτορικό της δεν είναι στην ιστοριογραφία και την αξιολόγησε η οικογένεια Λεωντσίνη, με την οποία συνδέεται φιλικά. Το ξέρω προσωπικά, ο Λεωντσίνης την έφερε στην Ιωνίδειο και μετά την πήγε στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο. Αν αυτά ΔΕΝ τα καταλαβαίνεις, είσαι απλά ανίκανος να κρίνεις την ουσιαστική ακαδημαϊκή ακεραιότητα κάποιου. Τίποτα άλλο δεν έχω να προσθέσω. Ο δογματισμός κάποιων ελευθεριακών-ψευτοφιλ δεν έχει όρια, μόνο με τους κομμουνιστές και τους χρυσαυγίτες μπορείτε να συγκριθείτε...

        • akenaton avatar
          akenaton @ ΒΙΣ 12/09/2013 22:15:36

          http://users.auth.gr/marrep/PS_REPOUSI/index_el.html
          Στην παραπάνω διεύθυνση του ΑΠΘ θα βρείτε τα πτυχία που δηλώνει η κ. Ρεπούση.
          Αντιγράφω:
          (α) Doctorat Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
          (β) DEA Πολιτικών Επιστημών, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
          (γ) DEA Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
          (δ) Maitrise Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris IV, Sorbonne
          (ε) Πτυχίο Ιστορίας, Φιλοσοφική Σχολή, Πανεπιστήμιο Αθηνών
          (στ) Πτυχίο Γαλλικής Φιλολογίας, Φιλοσοφική Σχολή, Πανεπιστήμιο Αθηνών

          Αν κάποιο από αυτά ισχυρίζεστε ότι είναι πλαστό, καταγγείλτε το στο ΑΠΘ ώστε να εκδιωχθεί. Άλλως, μάλλον είστε πως το έλεγαν οι αρχαίοι ημών ..... αφήστε καλύτερα να μην το πω. Ελπίζω να τελειώσει με αυτόν τον τρόπο αυτή η άκομψη διελκυστίνδα με τα πτυχία της εν λόγω κυρίας. Άλλο δεν συμφωνώ με τις απόψεις κάποιου (όπως εγώ με της κ. Ρεπούση) άλλο λέω συνειδητά τερατολογίες για κάποιον. Εκτός και αν η κ. Ρεπούση ψεύδεται δημοσίως από την επίσημη σελίδα της στο σάιτ του ΑΠΘ! Τότε, χαλάλι σας ....

  8. np_complete_problems avatar
    np_complete_problems 11/09/2013 12:04:19

    Διάβασα (και ξαναδιάβασα) αυτά που είπε η κ.Ρεπούση για την Γλώσσα και τα Θρησκευτικά. Τις πραγματικές δηλώσεις και όχι την "αναπαραγωγή" του κ.Ανθιμου και λοιπά ...
    Δεν βλέπω που μπορεί να διαφωνήσει μαζί της, κάποιος λογικός άνθρωπος του 21ου αιώνα ;
    Φυσικά ο Ανθιμος και οι Αγιατολάχ του Ιραν έχουν κάθε δικαίωμα να μην θέλουν να διδάσκεται η καταγωγή του ανθρώπου στην Βιολογία αλλά στα Θρησκευτικά.
    Και να βγάζουν και "σπυράκια σαν έφηβοι" όταν ακούνε Δαρβίνο, αλλά αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι μπορούν να "επιβάλλουν" τις απόψεις τους στην σύγχρονη Ελληνική κοινωνία.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ np_complete_problems 11/09/2013 21:26:46

      Έχω γυρίσει αρκετές χώρες και δεν ισχύουν αυτά που λές. Είσαι σίγουρος ότι έχεις βγει παραέξω από το αθηνέζικο προάστιό σου; Δεν πα να έχεις όσα μεταπτυχιακά ή διδακτορικά θες (ή και έδρα ακόμα στο αντικείμενο αυτό) - άν δεν έχεις πρώτο πτυχίο στο αντικείμενο, δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι είσαι ιστορικός ή μηχανικός ή οτιδήποτε άλλο. Σε σοβαρές χώρες, άμα το κάνεις, σηκώνει ποινικές κυρώσεις.

      • akenaton avatar
        akenaton @ ΚΜ 12/09/2013 22:36:23

        Η κ. Ρεπούση έχει πτυχίο ιστορίας από την φιλοσοφική σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, σύμφωνα τουλάχιστον με την σελίδα της στο ΑΠΘ. Άλλο αν λέει ψέμματα αλλά οφείλετε να το αποδείξετε.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ akenaton 14/09/2013 02:24:38

          Εγώ έγραψα για τον np_complete_problems, ότι εκείνος λέει ψέματα (για την σημασία του πρώτου πτυχίου). Να διαβάζεις προσεκτικότερα.

          • akenaton avatar
            akenaton @ ΚΜ 15/09/2013 13:17:05

            Και σε αυτό λάθος είστε, αλλά εγώ έγραψα για την ταμπακιέρα. Έχει πρώτο πτυχίο ιστορικού η κ. Ρεπούση ή δεν έχει κατά τη γνώμη σας;

    • ΣΠΥΡΙΔΩΝ avatar
      ΣΠΥΡΙΔΩΝ @ np_complete_problems 12/09/2013 10:25:25

      Φίλε np_complete_problems μην εκτίθεσαι άδικα. Αν η Ρεπούση δεν ήταν τενεκές (κύμβαλο αλαλλάζον) θα μας είχε πείσει για τις ιδέες της σαν μορφωμένο άτομο. Αλλά δεν είναι. Και η κυρία Αρβελέρ είναι Αριστερή και Προοδευτική αλλά τέτοιες ανιστόρητες προτάσεις δεν διανοήθηκε να κάνει. Και όπως καταλαβαίνεις ως καθηγήτρια Πανεπιστημίου η Ρεπούση θα ντρεπόταν να συγκριθεί και με το νυχάκι της Αρβελέρ. Αν εκείνη πεί να καταργηθούν τα Αρχαία το συζυτάμε. Εχουμε ανθρωπους μα αξια δεν χρειαζόμαστε τενεκέδες...

  9. Έλενα Χ. avatar
    Έλενα Χ. 11/09/2013 12:08:54

    Πρέπει σαν μόνη αποτελεσματική αντιμετώπιση, να σταματήσουν άπαντες να σχολιάζουν τις ανοησίες της. Ας τη δεχτούμε ως γραφική ναρκισσίστρια. Κλινική περίπτωση....

  10. Nik avatar
    Nik 11/09/2013 12:12:45

    Τα Λατινικά της φάνηκαν άχρηστα. Χωρίς λατινικά δεν μπορείς να κατέχεις καμία λατινογενή γλώσσα ούτε τα αγγλικά.

    Contract, subtract, retract, abstract, detract κλπ γίνονται άμεσα κατανοητά στον λατινομαθή, αλλά όχι στην Ρεπούση.

    • Τσατσόνι Γαβρόνι avatar
      Τσατσόνι Γαβρόνι @ Nik 11/09/2013 17:27:01

      Μπα; Ε, τότε χιλιάδες φροντιστήρια Αγγλικών στην Ελλάδα μάλλον θα κάνουν λάθος!

  11. Hawk avatar
    Hawk 11/09/2013 13:02:45

    Και ιστορικός και καθηγήτρια και πολιτικός και βουλευτίνα και ότι γουστάρει είναι, εξάλλου στην Ελλάδα είμαστε και ότι δηλώσεις είσαι. Τι μόνο οι άλλοι θα τρυπώνουν στο δημόσιο με πλαστά πτυχία....

  12. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 11/09/2013 13:03:04

    Συμφωνώ με το άρθρο, αλλά δυστυχώς κάνει αυτό που συνιστά μα μην γίνεται. Ασχολείται κι αυτό με την Ρεπούση! :-)

  13. alex23 avatar
    alex23 11/09/2013 13:05:02

    απο τα πουλεν του ΣΟΡΟυ ειναι το μονο που ειναι σε θεση να δημιουργησει κινητικοτητα σε θεματα που επιζητουν, οπως ειναι η ενισχυση των ακρων μεσα απο παραλογες απαιτησεις..

    ακομα στην δημαρ ξερουν οτι για να συμμετεχουν σε σχεδια εξουσιας με το συριζα θα πρεπει να ειναι στην βουλη και για να γινει αυτο θα πρεπει να βρουν ενα κοινο που να μην ειναι πολιτικος στοχος του συριζα και να το πλησιασουν με στοχευμενη ρητορια
    ενα τετοιο κοινο σχηματοποιειται με την 'εγκαταληψη' για ψηφοθηρικους λογους της αντιθεσμικης/αντικρατικης ρητοριας απο τον μεταλλαγμενο συριζοπασοκ, που μιλαει πλεον για πατριδες, δυνατο στρατο , με χαμηλους τονους για τους λαθρομεταναστες κτλ..

  14. GLAD avatar
    GLAD 11/09/2013 13:13:47

    Επί της ουσίας και ας αφήσουμε τα καθρεφτάκια.
    Ας πούμε (για να μη πω άλλους πολλούς), η κυρία Αρβελέρ που και σημαντικότατη και σπουδαία είναι και λαλίστατη είναι και δεν ξέρω αν είναι και του "χώρου" , πότε θα "βγει" να τοποθετηθεί επί της ουσίας του θέματος της διδασκαλίας και των Αρχαίων και των Θρησκευτικών.
    Γιατί έχει μεγαλύτερη σημασία για το θέμα , η άποψη μετριοτήτων ή και κομμάτων (που συνίστανται από μετριότητες) και όχι της Ακαδημίας Αθηνών ?
    Επίσης θέλω να πω το εξής :
    Προσωπικά κατά την δεύτερη δεκαετία της ζωής μου , στο γυμνάσιο όντας μάλλον καλός μαθητής είχα και εγώ την άποψη της κυρίας -γιατί και τότε ήταν "του συρμού"- έχοντας αποφασίσει να ακολουθήσω θετικές σπουδές.
    Για κανέναν από τους συμμαθητές μου που είχαν το ίδιο "προφίλ" με εμένα , τα Αρχαία δεν ήταν δύσκολα , απλά ήταν ενοχλητικά και μάλλον περιττά σε εκείνη την φάση της ζωής μας που είχαμε άλλες σκοτούρες.
    Στη συνέχεια όμως της ζωής μας , ακόμη και στην επαγγελματική μας ζωή , απεδείχθη ότι τα Αρχαία ήταν "πανταχού παρόντα" - για να μη πω ότι έδιναν και αίσθηση υπεροχής έναντι άλλων αν έστω και λίγο τα γνώριζες.
    Επίσης ευκαιρίας δοθείσης (και μετά λόγου γνώσεως) , θα ήθελα να ρωτήσω : γιατί είναι άχρηστα τα Αρχαία και όχι το συντριπτικό ποσοστό των Μαθηματικών ?
    Όλοι ξέρουμε ότι τα Μαθηματικά έχουν προχωρήσει πολύ πέραν του να είναι χρήσιμα σε άλλες επιστήμες - γιατί αυτός είναι ο ρόλος τους .
    Όπως γιατί είναι χρήσιμο το μάθημα Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης(ΑΔΟΕ), σε μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ?
    Για να μάθουν πως θα διοικούν ?
    Ξέρω πολύ καλά ότι όλοι οι μαθητές έχουν την υποχρέωση να αποστηθίσουν πλήρως κάθε γραμμή του σχετικού βιβλίου , άσχετο αν καταλαβαίνουν - αλλιώς την έχουν άσχημα.
    Κλπ.... κλπ.....
    Είναι βέβαιο , ότι όλα αυτά συμβαίνουν για να βρίσκουν δουλειά οι υπεράριθμα παραγόμενοι "καθηγητές" από τις αντίστοιχες πανεπιστημιακές σχολές.
    Δηλαδή Πασοκική λογική και πάλι....
    Αυτό που εγώ πιστεύω , είναι ότι ενώ στην Πρωτοβάθμια εκπαίδευση ο στόχος είναι να μη μείνει "φυτό" ο άνθρωπος και στην Τριτοβάθμια εκπαιδεύεται για να επιβιώσει επαγγελματικά ή για να κάνει το κέφι του , "Άνθρωπος" γίνεται στην Δευτεροβάθμια .
    Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να επιχειρηματολογήσω , για το ότι τα Αρχαία είναι πρέπον εργαλείο προς αυτή την κατεύθυνση .
    Τέλος θέλω να προσθέσω κάτι επίσης σχετικό και σημαντικό κατ΄εμέ :
    Στο βιβλίο "Η Πολιτική Ιδεολογία της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας" , η κυρία Αρβελέρ σαφώς αναφέρεται στο ότι οι Έλληνες της εποχής της τελικής θρησκευτικής ρήξης , θεωρούσαν ανεπαρκείς (ή κάπως έτσι - συγχωρείστε με ) κυρίως τους Δυτικούς αλλά και λοιπούς συμπολίτες τους άλλων Δογμάτων, διότι δεν είχαν επαρκές "υπόβαθρο" για να αντιληφθούν " τις λεπτές αποχρώσεις" του Τριαδικού Δόγματος.
    Έχουμε δηλαδή και σε αυτό το κείμενο την αναμφισβήτητη διαπίστωση και αναφορά σε δύο κορυφαία πολιτιστικά χαρακτηριστικά των Ελλήνων , την Παιδεία και την Θρησκεία τους.
    Τίποτα από αυτά δεν μπορεί να διαγραφεί .

    • Τσατσόνι Γαβρόνι avatar
      Τσατσόνι Γαβρόνι @ GLAD 11/09/2013 17:30:02

      Μα τα Αρχαία στη Γ΄ Λυκείου Κατεύθυνσης είναι 13(!) ώρες την εβδομάδα και η ΑΟΔΕ είναι 2! Πως μπορείς και τα συγκρίνεις; Και εξάλλου η Ελλάδα στην χρεωκοπημένη φάση που βρίσκεται καλύτερα να έχει περισσότερους που ξέρουν από επιχειρήσεις παρά περισσότερους που ξέρουν από τσιτάτα του Σοφοκλή.

      • GLAD avatar
        GLAD @ Τσατσόνι Γαβρόνι 11/09/2013 18:40:11

        1.Δεν είναι καλό για ένα "γαβρόνι" να είναι και "τσατσόνι".
        2.Δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος για να υποδείξω πόσες ώρες Αρχαίων απαιτούνται.
        3.Είναι βέβαιο ότι είτε 2 , είτε 102 ώρες ΑΟΔΕ να κάνουν , τα παιδιά δεν παίρνουν τίποτα χρήσιμο .
        Δεν έχουν καν το κατάλληλο υπόβαθρο.
        4.Είναι οπωσδήποτε πιο καλά να έχουμε καλλιεργημένους επιχειρηματίες .

  15. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 11/09/2013 14:47:34

    'Ωστε Φάκτορα ψυχοπαθολογικό άτομο η Ρεπούση ,γιατί έθιξε τα αυτονόητα ,δηλαδή την κατάργηση των Θρησκευτικών στο Λύκειο.Λες και δεν ξέρουμε όλοι μας τον χαβαλέ που γίνετε στο Λύκειο απο τους μαθητές στο συγκεκριμένο μάθημα .Λες και δεν γνωρίζουμε ότι ο μαθητής έχει την δυνατότητα να διδαχθεί την χριστιανική πίστη τα προηγούμενα 9 χρόνια της εκπαδευσής του στο δημοτικό και στο λύκειο.Θα μπορούσε το υπουργείο εθνικής παιδείας να βάλει στην θέση των Θρησκευτικών το μάθημα υγιεινής και σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης που ξέρεις μπορεί να γλυτώσουν την έκτρωση 20.000 νέες κοπέλες ηληκίας έως 20 ετών κάθε χρόνο .θα μπορούσε να βάλει στην θέση του την οικολογία ,επιτέλους να μάθουν τα Ελληνόπουλα εκτός των άλλων ότι με τον διαχωρισμό των οικιακών μας σκουπιδιών γλυτώνουμε εκατοντάδες χωματερές που υποβαθμίζουν και μολύνουν το περιβάλον.
    Θα μπορούσε να βάλει το μάθημα της λογικής ,ώστε επιτέλους τα Ελληνόπουλα να μάθουν να σκέπτονται και όχι να περιμένουν να τους επιβεβαιώση ο Πρετεντέρης ότι ο ήλιος βγαίνει από την ανατολή.
    Δεν είμαι οπαδός της Ρεπούση αλλά καταλαβαίνω ότι προσπαθεί να σπάσει το κατεστημένο και τις εθνικιστικές μας υπερβολές ,σε μια κοινωνία άκρως αναχρονιστική που βλέπει παντού φαντάσματα να την κυνηγούν.
    Ελπίζω κάποια στιγμή ο λογικός Αριστοτέλης και ο φυσικός Επίκουρος να διδαχθούν πραγματικά στα παιδιά μας και όχι επιδερμικά .

    • Δημήτριος ο Μυροβλύτης avatar
      Δημήτριος ο Μυροβλύτης @ Αντάμ Παπαντάμ 11/09/2013 15:25:33

      "με τον διαχωρισμό των οικιακών μας σκουπιδιών" το μόνο που κάνουμε είναι να συνδράμουμε στο μεροκάματο αυτών που γυρίζουν με τα καροτσάκια στα σκουπίδια και υλοποιούν την ανακύκλωση αποκομίζοντας τα προς το ζην. Μερικοί εξ αυτών (Αλβανοι Ρομά για την ακρίβεια) κατοικοεδρεύουν δίπλα στο σπίτι μου σε βορειοανατολικό δήμο της Αττικής έχοντας μετατρέψει τον περιβάλλοντα χώρο σε σκουπιδαριό.

    • viper avatar
      viper @ Αντάμ Παπαντάμ 11/09/2013 16:07:44

      Με την ίδια λογική αγαπητέ, τα προηγούμενα 9 χρόνια, γίνονται και μαθήματα περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, γιατί να προστεθεί μια ώρα επιπλέον; Επίσης το μάθημα της Υγιεινής και η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση, αν διδαχθεί στη Γ΄Λυκείου, ζήτω που καήκαμε....
      Και πώς εξηγείται το γεγονός όσοι δε διδάχθηκαν λογική στο σχολείο, κάθε άλλο, παρά αυτά που ακούνε στις ειδήσεις πιστεύουν;

    • ρεμαλι avatar
      ρεμαλι @ Αντάμ Παπαντάμ 11/09/2013 16:36:00

      χρειαζονται να γνωριζουν μια καλα δομημενη γλωσσα. μηπως θελετε την δημοτικια;

    • Αλέκος Κ. avatar
      Αλέκος Κ. @ Αντάμ Παπαντάμ 11/09/2013 16:41:57

      Η Ρεπούση, κάτι προσπαθεί να...σπάσει, αλλά δεν είναι αυτό που λές. Ελπίζω να σπάσει τα μούτρα της τελικά. Θα είναι δίκαιο

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Αντάμ Παπαντάμ 12/09/2013 00:53:38

      Ο Πλάτων δεν σου αρέσει βλέπω...Καταλαβαίνω το γιατί....

  16. nikos avatar
    nikos 11/09/2013 15:17:48

    Συγγραφέας του βιβλίου Ιστορίας της ΣΤ’ Δημοτικού η Μαρία Ρεπούση. Αξιολογητής του βιβλίου η Α. Λεοντσίνη-Γλυκοφρύδη,
    φίλη της Ρεπούση και σύζυγος του καθηγητού της Παιδαγωγικής
    στο Πανεπιστήμιο Αθηνών Γ. Λεοντσίνη!
    Και η Ρεπούση και η Λεοντσίνη- Γλυκοφρύδη πήραν διδακτορικό
    από τον Γ. Λεοντσίνη, ο οποίος νυμφεύθηκε την μία, έδωσε εργασία
    στο γραφείο του επί χρόνια στην δεύτερη (η Ρεπούση, ως καθηγήτρια γαλλικών στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ήταν αποσπασμένη για σειρά ετών στο γραφείο του)
    Αυτό τό βρήκα στό antinews από κάποιον άλλο σχολιαστή.
    Τώρα εγώ σάν λάτρης τής συνομοσιολογίας βρήκα αυτό=www.jewishmuseum.gr/dyncontent/content/.../62/newsletter59gr.pdf‎
    Οικ. Λεοντσίνη Κολονιμού, 1920. Η εκτεταμένη οικογένεια της Μίλκας στην Κέρκυρα. Ο Ντίνος και η Μίλκα Τόγια. Η Μίλκα Κολονιμού)Τόγια μετά τον πόλεμο
    Είναι συνονιμία η ο καθηγητής είναι απόγονος τής οικογένεις αυτής?
    Δέν τό ξέρω ,αν κάποιος τό ξέρει άς μάς πεί καί εμάς νά ξέρουμε ..

  17. Aντίοχος avatar
    Aντίοχος 11/09/2013 15:36:15

    Οι Βρεττανοί το ονομάζουν ''attention whore syndrome''. Είναι όταν ο κακώς εννοούμενος κοινωνικός φιλελευθερισμός πάει πακέτο με τον έμφυτο γυναικείο ναρκισσισμό.

  18. ρεμαλι avatar
    ρεμαλι 11/09/2013 16:30:13

    απολυστε πάραυτα όλους τους φιλόλογους ως άχρηστους. διδάσκουν μια νεκρή γλώσσα.
    επίσης να απαγγελθεί κατηγορία εναντίον τους ως νεκρόφιλοι.

  19. Nick33 avatar
    Nick33 11/09/2013 16:44:47

    Το να την αγνοούμε, μήπως είναι πιό αποτελεσματικό; Δεν της πέφτει λόγος έτσι κι αλλιώς. Ας τραγουδάει

  20. evsoimyht avatar
    evsoimyht 11/09/2013 17:28:36

    1ον. Τα θρησκευτικά δεν έχουν θέση στο σύγχρονο λύκειο, λέει η Μαρία Ρεπούση... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-
    υπάρχουν τρείς "πολιτιστικές τάσεις" σ' αυτό το θέμα:
    i. οι "Χριστιανοί Ορθόδοξοι" θέλουν τα "Θρησκευτικά" όπως ήταν επί Ράλη (πρίν μειώσει τiς ώρες ο Παπανδρέου).
    ii. οι "Χριστιανοί" γενικά (και Ορθόδοξοι), θέλουν ένα μάθημα Θρησκευτικών "Οικουμενικό". Στην Γερμανία έχει και Προτεστάντες και Καθολικούς, το μάθημα είναι κοινό, "Χριστιανικό μάθημα Θρησκευτικών". στην Σύρο & την Μύκονο, όπου έχει και "Καθολικούς", για να "εγγυηθούμε την θρησκευτική ειρήνη" θα μπορούσε να προκριθεί αυτή η λύση.
    iii. οι λοιποί, αλλά όχι οι "κυρίως (στρατευμένοι) Άθεοι" θα θέλαν ένα μάθημα "Θρησκειολογίας", με λίγο υπαρξισμό, και λίγο "Καταγωγή της Οικογένειας ...κ.λ.π.(του Έγκελς)".
    iv. οι σημερινοί θεολόγοι (που δεν πρέπει να μείνουν περισσότερο αδιόριστοι ή άνεργοι) δεν κάνουν για όλα αυτά. κάνουν για το πρώτο (i.) ή και για το δεύτερο (ii.).


    2ον. Μείωση των ωρών διδασκαλίας των Αρχαίων Ελληνικών ζητά η Μαρία Ρεπούση...
    -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-
    σε είκοσι, τουλάχιστον, σχολεία, να αυξηθούν, οι ώρες των αρχαίων ελληνικών!... (και (τουλάχιστον)σε κάθε έδρα περιφέρειας)...

    αν μειωθούν στα άλλα σχολεία οι ώρες των αρχαίων ελληνικών, τουλάχιστον σε μερικά να αυξηθούν οι ώρες, ώστε να μην χαθεί η γλώσσα, και να βγούν και μερικοί φιλόλογοι της προκοπής! (τουλάχιστον ως ερευνητές).

  21. Τσατσόνι Γαβρόνι avatar
    Τσατσόνι Γαβρόνι 11/09/2013 17:33:34

    Και είσαι σίγουρος ότι την μαθαίνουν καλά; Τόσες χιλιάδες ώρες Αρχαία κάνουν από την Α' Γυμνασίου αλλά δε βλέπω κανένα παιδί ούτε καν αυτά που πηγαίνουν σε πολύ συγκεκριμένες φιλολογικές καθηγητικές σχολές να χρησιμοποιούν αρχαία στην καθημερινότητά τους. Εξάλλου δομημένη γλώσσα (και περισσότερο από τα Αρχαία) είναι η αλγοριθμική. Καλύτερα να μαθαίνουν αυτή, λοιπόν, που δεν έχει και τόσο κόπο.

    • ρεμαλι avatar
      ρεμαλι @ Τσατσόνι Γαβρόνι 12/09/2013 15:50:15

      να καταργησουμε και την γεωμετρια του rieman η του Λομπατσεφκυ διοτι στην καθημερινη ζωη χρειαζομαστε την Ευκλειδια.

  22. Ιδεατή Εικόνα avatar
    Ιδεατή Εικόνα 11/09/2013 19:22:57

    Είναι μεγάλο πρόβλημα τελικά το ποντίκι να κοιτάζεται στον καθρέφτη και να βλέπει έναν .... ελέφαντα! Δημιουργεί συμπλέγματα. Μα και το να πληρώνουμε τόσα χρήματα μηνιαίως για να ακούμε ........

  23. Geros avatar
    Geros 11/09/2013 21:37:03

    Πιθανότητα να χρίζει ιατρικής βοήθειας έχει σκεφτεί κανείς; Μήπως πρέπει να της πούνε να την δεi κάνας ειδικός; Το να λες κάτι που προκαλεί κάθε τρεις και λίγο για να βρίσκεσαι στα top της ενημέρωσης αυτό δείχνει, ότι δεν πάει καλά.....ας το ξανασκεφτεί για την επόμενη φορά.

  24. fotis160 avatar
    fotis160 11/09/2013 21:49:15

    Ο Νιμιτς λεει οτι η Ελληνικη πλευρα εχει συμφωνησει για τον ορο Μακεδονια στο συνθετο ονομα των Σκοπιων.Τωρα καθιστε και βρειτε εδω μεσα ποιοι μιλανε αρχαια και ποιοι ειναι οι ανθελληνες και οι προδοτες.

  25. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 11/09/2013 23:04:11

    Ὁ Καθηγητής Γιώργος Λεοντσίνης κατἀγεται ἀπό τίς Καρβουνάδες Κυθήρων.

  26. Ανώνυμη, βέβαια! avatar
    Ανώνυμη, βέβαια! 12/09/2013 21:43:21

    Υπάρχει μόνο ένα πρόβλημα με όσα ανώνυμα γράφονται ad hominem: ότι η κ. Ρεπούση έχει δίκιο και για τ' αρχαία και για τα θρησκευτικά.

  27. δημης avatar
    δημης 12/09/2013 22:05:27

    καθρέφτη καθρεφτάκι μου ποιός τενεκές κάνει μεγαλύτερο θόρυβο ;;;
    -Μα ο άδειος ξεγάνωτος.

  28. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 12/09/2013 22:24:35

    Ολοι αγαπαμε Ρεπουση, γιατι δειχνει το πραγματικο προσωπο της Ελληνικης Αριστερας. Πολλα στελεχη του ΣΥΡΙΖΑ σιγουρα συμφωνουν μαζι της. (με την αγαπημενη στον Αλεξη , στις συνιστωσες του και στον ΑνταρΣΙΑ , την Αραβικη Ανοιξη τι γινεται? ολα καλα στα Συρια?? )