#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/05/2010 19:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καθαρές κουβέντες



Καταρχήν συμφωνώ με την συλλογιστική του «Προφήτη» στο  Ο Σαμαράς δεν έχει να χάσει ΤΙΠΟΤΑ. Είτε με «ΟΧΙ» είτε με «ΝΑΙ» είτε με «ΝΑΙ υπό προϋποθέσεις» . Είναι ολοκληρωμένη.

Παραβλέπει όμως ένα κρίσιμο σημείο το οποίο θέτω εδώ για να έχουμε όλη την εικόνα μπροστά μας και να κρίνει ο καθένας κατά συνείδηση: Τι θα γίνει αν ο Παπανδρέου ζητήσει ενισχυμένη πλειοψηφία 3/5 (180 βουλευτές) και η ΝΔ δεν ψηφίσει;  Η χώρα δεν θα πάρει φράγκο και θα οδηγηθεί στη χρεωκοπία. Στις 19 Μαΐου δεν θα υπάρχουν λεφτά για να πληρωθεί ο κόσμος. Θα καταρρεύσει το τραπεζικό σύστημα, θα απειληθούν οι καταθέσεις του κόσμου, θα είναι αμφίβολη η παραμονή στη ζώνη του ευρώ κλπ κλπ.

Ποια είναι «υπεύθυνη στάση» στην περίπτωση αυτή; Να αφήσει της χώρα να χρεοκοπήσει; Ή να μην την αφήσει και να φροντίσει να προσφέρει όραμα κι ελπίδα στον κόσμο που μόνο ο Σαμαράς μπορεί να το κάνει σήμερα;

Στην περίπτωση αυτή η ΝΔ είναι υποχρεωμένη να υπερψηφίσει τα μέτρα αφού καταγγείλει τον Παπανδρέου και τις πρακτικές του κλπ κλπ.

Καλή η επανάσταση αλλά επειδή η πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού, ο Σαμαράς πρέπει να κρατήσει υπεύθυνη στάση. Εξάλλου με τη δήλωση του ότι το θέμα είναι να βγούμε όσο ποιο γρήγορα από τη μέγγενη, έχει ήδη πάει το θέμα ένα βήμα ποιο πέρα. Και μην βιάζονται ορισμένοι να του «φορτώσουν» το ΔΝΤ. Εδώ και μήνες ο Σαμαράς ωρύεται κατά του ΔΝΤ. Όμως οι φωνές του δεν εισακούστηκαν από τον ΓΑΠ. Ε… δεν θα του «φορτώσουν» και το ΔΝΤ τώρα.

Διότι περί αυτού πρόκειται. Προσπαθούν να μας πουν ότι εάν ψηφίσει υπέρ θα γίνει μέρος του προβλήματος. Πράγμα αστείο, διότι με την στάση του τους τελευταίους μήνες, απέδειξε το αντίθετο. Έτσι όπως τα έκανε το ΠΑΣΟΚ, δυστυχώς είναι αργά για τη λήψη άλλων πολιτικών. Και αν πει όχι στην περίπτωση αυτή θα είναι σαν να «ρίχνει» μια γροθιά στο μαχαίρι.

Όλα αλλάζουν βεβαίως στην περίπτωση που η κυβέρνηση πάει στην Βουλή με απλή πλειοψηφία. Τι θα κάνει τότε ο Σαμαράς;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 03/05/2010 19:40:54

    Θα το ξαναπώ και εδώ: ο εκβιασμός των 3/5 θα περάσει μόνο αν έχουν να κάνουν με αντίπαλο που αμφιταλαντεύεται.

    • effie B. avatar
      effie B. @ αλλενάκι 03/05/2010 20:29:26

      Αν εχουν τα "κοτσια" να παραδεχτουν επισημα μεσα απο την ελληνικη βουλη οτι η χωρα παρεδωθει σε ξενους και ζητησουν νομιμοποιηση 3/5 τοτε νομιζω πως συμφωνουμε ολοι οτι, οι περιστασεις καλουν να πει ναι.
      Αν ομως παει με απλη πλειοψηφια νομιμοποιειται απολυτα να βροντοφωναξει ΟΧΙ.
      1. Ωριοταν στη βουλη τον Δεκεμβριο "παρτε επιτελους μετρα και μεις βαζουμε πλατες"
      2. Προτεινε, αντιπροτεινε λυσεις για να μην προσφυγουμε στο ΔΝΤ
      3. Προσπαθησε την υστατη στιγμη να συζητησουν ολοι οι πολιτικοι αρχηγοι ΠΡΙΝ την τελικη συμφωνια και αγνοηθηκε παντελως.
      Γιατι λοιπον τωρα να παιξει τη "μαριονετα" σε ενα θιασο παραλογου και αν το κανει, ποτε τελος παντων τελειωνει η παρασταση/ παρωδια?????

    • maestros avatar
      maestros @ αλλενάκι 03/05/2010 22:01:01

      ΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΣΟ ΕΠΙΚΑΙΡΗ ΟΣΟ ΠΟΤΕ ΑΛΛΟΤΕ ...

      http://aliartos-city.blogspot.com/2010/05/blog-post_7886.html

  2. anonymous avatar
    anonymous 03/05/2010 19:49:48

    Μάγκες,
    καλύτερα πτώχευση παρά υποδούλωση στο ΔΝΤ. Είναι η αρχή της διάλυσης. Πάνε με το ζόρι να μας διαλύσουν. Εμείς πρέπει να πούμε όχι και να πάει σε εκλογές ο ΓΑΠ αν θέλει.
    Αν ο Σαμαράς πει ναι σημαίνει ότι είναι κρυφονεοτάξ κι εγώ δεν τον ψηφίζω στις άλλες εκλογές.

    • Αρράκις الراقص avatar
      Αρράκις الراقص @ anonymous 03/05/2010 20:04:52

      Συμφωνώ απολύτως. Στην περίπτωση του-απευκταίου γιά μένα-"ναι" ή "ναι μεν αλλά" αντί ενός ξεκάθαρου και περήφανου ΟΧΙ, θα στείλω e-mail & θα παρακαλώ να διαγραφώ από το κόμμα. Δεν ξεροστάλιασα 3 ώρες γιά να ψηφίσω Σαμαρά κι αυτός να μου βγει Ντοράκι

    • anonymous avatar
      anonymous @ anonymous 03/05/2010 20:25:10

      Και για να συμπληρώσω κάτι που μου ήρθε μετά στο μυαλό:
      Τι θέλουμε, να σκάσει το κανόνι τώρα με τα 300 δις, ή να σκάσει αργότερα με 500 δις και βάλε. Το σχέδιο δε μας βγάζει από τη λούμπα.

      • theagpar avatar
        theagpar @ anonymous 03/05/2010 22:42:47

        Ωστος φιλε!

      • theagpar avatar
        theagpar @ anonymous 03/05/2010 22:43:30

        Σωστος ηθελα να γραψω.

    • K.Tριανταφυλλου avatar
      K.Tριανταφυλλου @ anonymous 03/05/2010 23:43:14

      ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΘΑΧΗ ΜΕ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΑΝΗ ΤΑ ΧΑΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΓΑΠ ΜΕ ΥΠΟΤΟΝΗΚΗ
      ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟΚΛΑΣΑΤΟΥ ΚΛΗΤΗΡΑ...ΧΕΙ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ ΣΤΗΝ ΛΕΣΧΗ ΜΠΙΛΝΕΡΜΠΕΡΓΚ, ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ... ΔΥΟ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΑ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟ 94... ΤΙ ΕΙΔΑΜΕ... UPPER CLASS STAND OFF ATTITUDE WHILE OUR COUNTRY WAS GOING THE WRONG WAY....

    • aengus avatar
      aengus @ anonymous 04/05/2010 09:59:44

      Άλλωστε, στα πολύ δύσκολα και στα πολύ κρίσιμα κρίνονται οι ηγέτες. Ιδίως όταν έχει καταλυθεί η νομιμότητα και η οικονομική (δλδ η πραγματική) εξουσία έχει παραδοθεί σε ξένους. Ο ασκός του Αιόλου άνοιξε. Όποιος συναινέσει στην εθνικής κλίμακος παρανομία είναι μέρος του προβλήματος.
      Για να πιέσουν, χτες από το ΜΕΓΑ έλεγαν, «Τι θα κάνει ο Σαμαράς, θα συναινέσει. Άλλωστε αυτό θέλουν και οι ξένοι». Τέτοια επιχειρήματα…τέτοιοι εκβιασμοί!
      Να πει το ΟΧΙ για να μην πούμε εμείς, «ολίγιστος ολιγίστω…» και …. «συγκάτοικος συγκατοίκω»…
      Θα είναι τραγικό για τη χώρα.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/05/2010 20:02:21

    Αν θέλει ενισχυμένη πλειοψηφία, να κάνει rewind και να παίξουμε ξανά το βίντεο από τις Εθνικές εκλογές. Έχει αρχίσει να μην με τρομάζει τόσο πολύ το ενδεχόμενο. Τι θα κάνουν τα κοράκια; Απόβαση;

    Μα καθόλου δεν με τρομάζει το ενδεχόμενο.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/05/2010 20:04:45

    Και θα πω εδώ αυτό που είπε ο Ιθαγενής στην προηγούμενη ανάρτηση: Ας επαναδιαπραγματευτούμε το χρέος τώρα. Τι τώρα, τι το 2014... Τώρα οι τράπεζες θα παίξουν μπάλα. Το 2014 θα μπορούν;

  5. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 03/05/2010 20:20:31

    Αν ο Παπανδρέου ζητήσει αυξημένη πλειοψηφία, θα το κάνει σκόπιμα για να τον παγιδεύσει. Γι' αυτό, πρέπει πρώτα να του ζητήσει να ξεκαθαρίσει τι θα κάνει.

  6. donaE avatar
    donaE 03/05/2010 20:22:42

    Το διλημμα θα τεθει ετσι και αλλιως καποια στιγμη,συντομα.Και τοτε δεν θα προκειται για συναινεση αλλα για αναληψη ευθυνης και εξουσιας.Με λιγα λογια θα την κανουν και θα μεινει ο Σαμαρας να βγαλει το φιδι απο την τρυπα.Σκεφτειτε το.

    • anonymous avatar
      anonymous @ donaE 03/05/2010 20:28:23

      Ο Σαμαράς μάλλον δεν πρόκειται να βγάλει το φίδι από την τρύπα. Η ΝΔ τετέλεσται.
      Πολύ φοβάμαι ότι οι δεξιοί την έχουν κάνει από αυτό τον κομματικό σχηματισμό. Άλλο ότι δεν υπάρχει άλλος σχηματισμός για να τους εκφράσει και περιφέρονται αδέσποτοι.

  7. elenh avatar
    elenh 03/05/2010 20:24:32

    ΑΝ ΠΕΙ ΝΑΙ ΟΥΤΕ 20% ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΩΡΑ ΧΡΕΩΚΟΠΕΙΑ ΜΕ ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ, ΠΑΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ, ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ ΤΗΣ ΦΤΩΧΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΞΟΝΤΩΣΗΣ.

  8. lakis avatar
    lakis 03/05/2010 20:28:03

    Τι έγινε με τον Δούκα!! Για να γλυτώσει τη διαγραφή έβγαλε το χοντρό στη σέντρα!!

  9. Stelios avatar
    Stelios 03/05/2010 20:30:40

    Ανεξάρτητα από το εάν απαιτηθεί αυξημένη η απλή πλειοψηφία για την έγκριση του "πακέτου", η υπεύθυνη στάση είναι, κατά τη γνώμη μου, η εξής:
    α. Τις ρυθμίσεις που η Νέα Δημοκρατία προσπάθησε η ίδια να προωθήσει, αλλά βρήκε απέναντι τα συντεχνιακά συμφέροντα, υπό την ομπρέλα και καθοδήγηση του ΠΑΣΟΚ, θα πρέπει να τις υπερψηφίσει. Τέτοιες ρυθμίσεις ενδεικτικά είναι η μεταρρύθμιση του ασφαλιστικού, το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων, η μείωση του δημόσιου τομέα μέσω συγχωνεύσεων και ρήτρας προσλήψεων/αποχωρήσεων, η μεγαλύτερη ευελιξία στις αγορές προϊόντων.
    β. Τις ρυθμίσεις που οδηγούν την οικονομία σε βαθιά και παρατεταμένη ύφεση, θα πρέπει να τις καταψηφίσει. Ενδεικτικά, θα πρέπει να πεί όχι, σε περικοπές μισθών, σε κατάργηση δώρων, σε μείωση των αποζημιώσεων και σε απελευθέρωση των απολύσεων, καθώς σε αυτή την περίοδο θα μειώσουν την εσωτερική κατανάλωση και θα εκτινάξουν την ανεργία σε απαράδεκτα επίπεδα απειλώντας την κοινωνική συνοχή και εκτρέφοντας εξτρεμιστικές απόψεις.
    γ. Ο αρχηγός θα πρέπει να δώσει "γραμμή" για ποιές διατάξεις εμπίπτουν στην (α) ή (β) κατηγορία, αλλά να αφήσει τους βουλευτές ελεύθερους να ψηφίσουν κατά συνείδηση, καθώς εδώ δεν πρόκειται για ζητήματα απλά οικονομικά αλλά για θέμα εθνικής ασφάλειας και "περιορισμού της κρατικής κυριαρχίας.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Stelios 03/05/2010 20:46:37

      Ένα είναι το νομοσχέδιο. Δεν θα έχει επιμέρους άρθρα.Take it or leave it...

      • Stelios avatar
        Stelios @ ΒΡΑΧΟΣ 04/05/2010 21:05:40

        Επτά άρθρα έχει το νομοσχέδιο όπως και πολλές παραγράφους.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 04/05/2010 21:09:52

        Δεν το γνώριζα. Λάθος μου. Το ομολογώ. Το take it or leave it, όμως ισχύει ακόμα, υποπτεύομαι.

      • Κρης avatar
        Κρης @ ΒΡΑΧΟΣ 04/05/2010 21:14:14

        Το νομοσχεδιο

        http://downloads2.naftemporiki.gr.edgesuite.net/docs/2010/05/04/nom04052010.pdf

  10. mara avatar
    mara 03/05/2010 20:50:58

    Αρχίσαμε τώρα τα περί υπεύθυνης... στάσης και εδώ????????

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ mara 03/05/2010 23:35:04

      Mara, διαβάζω και ξαναδιαβάζω, τρίβω τα μάτια μου και μάλλον θα πιω και ασπιρίνη,μήπως και καθαρίσει το μυαλό μου! Ίσως τόσες μέρες να μην κατανοούσα το τί γραφόταν σε τούτες εδώ τις γραμμές!
      Θα επιμείνω όμως, πως μπορεί η πολιτική να είναι η τέχνη του εφικτού, αλλά αυτή η τέχνη δεν δικαιούται να καταρρακώνει την αξιοπρέπεια και την περηφάνια ενός λαού, ούτε να συγκαλύπτει τα εγκλήματα που έγιναν σε βάρος του.
      Και το ΝΑΙ εξ αναγκασμού, δεν ταιριάζει σ’ έναν επαναστάτη συνείδησης!
      Γιατί να πρέπει να κρατήσει υπεύθυνη στάση για τις εγληματικές ευθύνες άλλων;

      • mara avatar
        mara @ Αφροδίτη 04/05/2010 00:33:13

        Αφροδίτη,
        Σε καμμία περίπτωση δεν δικαιολογείται το ΝΑΙ.
        Ότι και αν γράφεται τις τελευταίες ώρες προσωπικά το ερμηνεύω ως προετοιμασία του κόσμου της Ν.Δ. για ενδεχόμενη στήριξη του Σαμαρά υπέρ των μέτρων.
        Δεν ξέρω αν έχουν τέτοια πληροφόρηση ή εικάζουν ότι στο τέλος θα υποκύψει.
        Το μυστήριο... θα λυθεί λίαν συντόμως.
        Εμείς κάναμε ότι μπορούσαμε για να τον ενθαρρύνουμε.
        Εμείς ο απλός λαός, που εδώ που τα λέμε, θα τραβήξουμε και τα πάνδεινα.
        Το έχω ξαναγράψει πολλές φορές. Στηρίγματα... και πλάτες... έχει φροντισει να έχει ούτως ώστε να μπορέσει να στηρίξει αυτό το ΟΧΙ??????
        Δεν νομίζω Αφροδίτη ότι έχει φροντίσει.
        Αλλά έστω και τώρα μπορεί να ρισκάρει... και με ένα σθεναρό ΟΧΙ να δημιουργήσει τις προυποθέσεις... και για πλάτες... και για στηρίγματα.....

      • mara avatar
        mara @ Αφροδίτη 04/05/2010 00:56:59

        Βασική βέβαια προυπόθεση να έχει τόλμη και ψυχή.
        Την έχει????
        Θα δείξει...

  11. asterix avatar
    asterix 03/05/2010 20:55:06

    εχω βαρεθει να διαβαζω τις σοφιες του καθε ασχετου.....αν πει ναι τοτε....κ αν πει οχι τοτε κατι αλλο.απο εγωισμο καλα τα πατε αλλα απο ουσια....ειναι σαν ξαφνικα να κλεισατε το mega κ να ανακαλυψατε τα μπλογκσ οπου μπορειτε ελευθερα να λετε μ@@@@ιες...

    • anonymous avatar
      anonymous @ asterix 03/05/2010 21:14:07

      Κι εσύ τι έχεις να πεις ρε φίλε από το να λες ότι και οι2 ομάδες λένε μ........... ;

      • Κ.Τ. avatar
        Κ.Τ. @ anonymous 04/05/2010 01:29:41

        εχεις αποψι? ας την εκθεσεις

  12. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 03/05/2010 20:55:22

    Φάκτορα, και 3/5 [180 ψήφους] να ζητήσει θα τις έχει.
    Τι νόμιζες, δεν έχει 20 ψήφους το Μητσοτακέικο?

  13. Φελάχος avatar
    Φελάχος 03/05/2010 20:58:43

    XA ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ
    Τα έλεγα εδώ και μέρες!
    Μετά τα ΟΧΙ , άρχισαν τα ίσως, μετά τα «γιατί να μη πουμε ΝΑΙ», και τώρα «τι συμφορά θα πάθουμε αν πουμε ΟΧΙ»!
    Ουστ από δω παπαγάλοι τού ΔΝΤ!
    ΟΧΙ , ΟΧΙ , χίλιες φορές ΟΧΙ.
    Αντώνη Σαμαρά , Χρύσανθε Λαζαρίδη μη πέσετε στη λούμπα του μονοδρομου του ΔΝΤ.
    Φερθείτε πατριωτικά και έντιμα.Πρόεδρε πες το ΟΧΙ σου λεβέντικα όπως τότε που έφτυσες στα μούτρα τον χτικιάρη τον Μητσοτό.
    Για να γραφτείς στην ιστορία και να τιμήσεις την οικογενειακή σου παράδοση.

  14. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 03/05/2010 20:58:53

    Υπάρχει και το ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ.
    Ας το ζητήσει κάποιος πολιτικός. Δεν είναι ντροπή. Είναι δημοκρατία. Ας βγει από το χειλάκι κάποιου πολιτικού.
    Εκτός και αν όλοι εμείς είμαστε μακάκες και δεν ξέρουμε τι μας γίνεται, οπότε τι καθόμαστε εδώ μέσα στα κομπιούτερς και βασανιζόμαστε.
    Ας πάμε να διασκεδάσουμε και ας συνεχίσουν οι ειδήμονες πολιτικοί γόνοι το θεάρεστο έργο τους.

    • Μαχάων avatar
      Μαχάων @ ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 04/05/2010 03:27:30

      Στα αιτήματα για δημοψηφισματα ειδικεύεται μόνο ο Καρατζαφύρερ αλλά μόνο με θεματολογία που τον βολεύει και που αγγίζει τους πικραμένους που τον ακολουθούν....

  15. Φελάχος avatar
    Φελάχος 03/05/2010 21:03:20

    Προσθέτω ότι αντίθετα από την ψευδοσυλλογιστική τού άρθρου, αν ο Σαμαράς πει ΝΑΙ, τότε την υπογραφή του στα επαχθέστατα μέτρα θα του την δειχνει συνεχώς και δικαίως ο ΓΑΠ.
    Πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού, μέσα στην οποία περιλαμβάνεται και η τέχνη του πολέμου. Και στην τέχνη του πολέμου κατά τα ελληνικά ειωθότα δεν περιλαμβάνεται η συνθηκολόγηση με τις κατοχικές δυνάμεις.
    Αν ψάχνουν για νέους Τσολάκογλου κάποιοι , ο Σαμαράς οφείλει να διαχωρίσει τη θέση του με ΚΑΘΕ ΚΟΣΤΟΣ.

    • effie B. avatar
      effie B. @ Φελάχος 03/05/2010 21:15:34

      Αγαπητε Φελαχε,
      το με ΚΑΘΕ ΚΟΣΤΟΣ το εννοεις σιγουρα?
      Ολοι εδω πιστευουμε οτι ο Σαμαρας πρεπει να πει ΟΧΙ. Σε περιπτωση αυξημενης πλειοψηφιας ΟΜΩΣ εισαι σιγουρος οτι θελεις να ειναι ο Σαμαρας αυτος που θα αποσυνδεσει τον "ασθενη"???

      • Φελάχος avatar
        Φελάχος @ effie B. 03/05/2010 21:33:33

        Aσφαλώς και το εννοώ και είμαι έτοιμος να αναλάβω και το όποιο προσωπικό και οικογενειακό κόστος θα προκύψει.
        Η «αποσύνδεση του ασθενούς» είναι ένας ακόμα μπαμπούλας, ανύπαρκτος όπως και το χρήμα των διεθνών αγορών, όπως και το κατασκευασμένο, εικονικό χρέος των κρατών.

      • Μαχάων avatar
        Μαχάων @ effie B. 04/05/2010 03:36:49

        Ο ασθενης ίσως χρειάζεται αποσύνδεση μηπως λέω μήπως παρει μπροστά... με δικές του δυνάμεις.
        Έτσι κι αλλοιώς δεν έρχεται το ΔΝΤ να μας εξαφανίσει το χρέος.. να το μαζέψει και να επενδύσει πάνω του έρχεται και να κερδίσουν αυτοί που ανέθρεψαν το GAP. Το όλο θεμα μου θυμίζει μια διαφήμιση ''ολα σε ένα και νοικοκυρεμενα..(για την τράπεζα)' λέτε να χάσει η τράπεζα;;;;;;;;;;;;

  16. provato avatar
    provato 03/05/2010 21:07:02

    Επίσης πρέπει να δούμε το θέμα της ΕΕ. Στην ουσία απέδειξε ότι είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ προκειμένου να δράσει ΘΕΣΜΙΚΑ και συντονισμένα για να αντιμετωπίσει οικονομικά, κοινωνικά και πολιτικά προβλήματα των κρατών μελών. Δεν υπάρχει το πολιτικό και θεσμικό υπόβαθρο για κάτι τέτοιο. Και αποδείχθηκε περίτρανα στην περίπτωσή μας. Άρα τώρα μιλάμε για έναν μηχανισμό δανειοδότησης στην ουσία σε διμερές επίπεδο. Απο την μια η Ελλάδα και από την άλλη Γερμανία , Αυστρία , Γαλλία , ΔΝΤ (ΗΠΑ) κτλ. Με το φύλλο συκής ενός μηχανισμού που στην ουσία είναι ΑΔΙΑΦΑΝΗΣ και αποτελείται απο ετερόκλητα συμφέροντα. Mε το αναπάντητο ερώτημα, εάν αποτύχει τι μας περιμένει ΜΕΤΑ;
    Α, και δοκιμάζεται σε παγκόσμια πρώτη στην μπανανία μας. Και αν ισχύει αυτό που έγραψε το capital περί ενυπόθηκων στην ουσία δανείων (σε αντίθεση με τα ομόλογα) όπου υπερισχύουν οι νομικές δεσμεύσεις κάθε κράτους που μας δανείζει; Το κοινό νόμισμα λειτούργησε όσο δεν υπήρχαν τέτοια προβλήματα και πριν ξεσπάσει η κρίση. Η Σουηδία για παράδειγμα γιατί δεν μπαίνει στην Ευρωζώνη; Έχει ΜΕΛΛΟΝ ΑΥΤΗ Η Ε.Ε. ; Έτσι όπως έχει στηθεί θεσμικά και λειτουργεί πολιτικά και οικονομικά και κοινωνικά; Και εάν η διεθνής κρίση δεν πέρασε;
    Εαν αναζητήσουμε άλλες (πιθανές) ΒΙΩΣΙΜΕΣ (΄΄οδυνηρές΄΄ και πάλι) εναλλακτικές λύσεις εκτός από αυτή την αναπόφευκτη του μηχανισμού γιατί να θεωρήσουμε ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι και στο προσεχές μέλλον η ΕΕ θα συνεχίσει να υπάρχει ως έχει; Αυτό μας έδειξε η αντιμετώπισή μας από τους εταίρους και κυρίως την Γερμανία μέχρι τώρα; Μια απόφαση όμως (η προσφυγή στον μηχανισμό) που η απόρριψή της χαρακτηρίζεται σχεδόν ως εθνική μειοδοσία από μεγάλο μέρος του συστήματος που ΜΑΣ έφτασε ως εδώ τι περιθώρια ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗΣ κριτικής αφήνει από τη στιγμή που δεν έχουμε ξεκάθαρη εικόνα για τον μηχανισμό, ούτε για το εάν θα καταφέρουμε τελικά να΄΄ξεφύγουμε΄΄ τον κίνδυνο χρεοκοπίας; Δεδομένης και της ΜΗΔΕΝΙΚΗΣ φερεγγυότητας της κυβέρνησης που ΄΄καλείται΄΄ να μας βγάλει απο την κρίση (τρεις λαλούν κτλ).
    Άσχετα αν ο Σαμαράς δεν μας έφερε μέχρι εδώ, πιστεύω ότι με την όποια στάση του στο θέμα του ΔΝΤ και του μηχανισμού γενικότερα θα αποτελέσει και μέρος της λύσης ή του προβλήματος. Γιατί αποδεχόμενοι τα λεφτά μπαίνουμε σε μονόδρομο , ή όχι τελικά; Και να μην ξεχνάμε ότι το πρόβλημα δεν είναι καθαρά Ελληνικό, ούτε καν Ευρωπαϊκό. Θα έχουν και άλλοι σειρά γρήγορα. Και με τι συνέπειες;
    Και υπάρχει και το τελικό ερώτημα της ανάρτησης. Τι να την κάνουν την συναίνεση εφόσον δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ. Τότε ας ζητήσουν και όσοι ψηφίσουν ΝΑΙ απο την αντιπολίτευση και απο μερικά Υπουργεία. Μας δουλεύουν κανονικά οι Σοσιαληστές και τα ΜΜ(Ε) τους μου φαίνεται.

    ΥΓ: Αυτό ποιο plan είναι Α , Β ή ΓΑΜΑ; Υπάρχουν εναλλακτικά σχέδια αν αποτύχει το ΄΄σχέδιο΄΄ τους;

    • Μαχάων avatar
      Μαχάων @ provato 04/05/2010 03:44:19

      "Επίσης πρέπει να δούμε το θέμα της ΕΕ. Στην ουσία απέδειξε ότι είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ προκειμένου να δράσει ΘΕΣΜΙΚΑ και συντονισμένα για να αντιμετωπίσει οικονομικά, κοινωνικά και πολιτικά προβλήματα των κρατών μελών."
      Δεν είναι ανύπαρκτη... πολύ ΣΙΓΟΥΡΗ είναι οτι το GAP θα προτιμήσει να μας ξεπουλήσει απο το να πάρει αποφασεις που συμφερουν τους έλληνες αλλά θα τους ανάγκαζαν να ιδρωσουν να μας βοηθήσουν για να μην τους παρασύρουμε κι αυτούς... είναι κάτι σαν την είσοδο της τουρκιας στην ΕΕ κανείς δεν την θέλει αλλά βασίζονται σε εμάς να κάνουμε τον κακό!

      • aengus avatar
        aengus @ Μαχάων 04/05/2010 10:13:53

        Πάρα πολύ σωστές σκέψεις και συμπεράσματα. Ας μη μένει στο απυρόβλητο η «ΕΕ», που προτίμησε την αυτοδιάλυση κατ΄ ουσίαν. Δε θα υπάρχει ΕΕ σε πολύ λίγα χρόνια. Εμείς θα έχουμε μείνει με το μαράζι…

  17. Petros avatar
    Petros 03/05/2010 21:09:26

    Το πραγματικό δίλημμα είναι άλλο.
    Με την επιλογή από το ΠΑΣΟΚ του ΔΝΤ κλείνουν σήμερα ταυτόχρονα και οι δύο πολιτικοί κύκλοι.Και ο μεταπολιτευτικός και ο μετεμφυλιακός.
    Στο νέο κύκλο που ξεκινά ο λαός θα αναζητήσει εκπροσωπήσεις που θα ξεπερνούν τα ηττημένα στερεότυπα των δύο προηγούμενων. ΔΕΞΙΑ -ΑΡΙΣΤΕΡΑ, ΠΑΣΟΚ-ΝΔ.
    Ο ισορροπισμός και η επιμονή σε αυτά τα ηττημένα σχήματά των προηγούμενων κύκλων θα ξεπεραστούν από την λαϊκή δυναμική αφού εξυπηρετούν την συσκότιση της πραγματικής αντίθεσης που θα εκφραστεί στον νέο κύκλο.
    Από την μια μεριά ένα πλειοψηφικό ρεύμα πατριωτικής δημοκρατικής προοπτικής
    και παραγωγικής ανασυγκρότησης και από την άλλη μεριά το μειοψηφικό ρεύμα της εθνικής υποτέλειας και της διαπλοκής με ξένα κέντρα αποφάσεων και κρατικοδίαιτους επιχειρηματικούς κύκλους. Η σύγκρουση θα διαπεράσει οριζόντια όλα τα κόμματα και θα τα συντρίψει.
    Το ΝΑΙ στις κατοχικές δυνάμεις του ΔΝΤ από όποιον ειπωθεί αυτόματα τον θέτει στο μειοψηφικό και εξοβελιστεο τμήμα. Το ΟΧΙ από μόνο του δεν αρκεί άλλα αποτελεί τη αναγκαία ελάχιστη πολιτική συνθήκη για τα επόμενα.
    Το ΔΝΤ δεν πρέπει στις όποιες αναλύσεις γίνονται να αντιμετωπίζεται σαν ένας οικονομικός μηχανισμός σωτηρίας άλλα σαν κατοχικός μηχανισμός στρατηγικού ελέγχου.

  18. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/05/2010 21:16:01

    Δεν έθεσα το θέμα τι θα συμβεί με τα 3/5 επειδή θεωρώ ότι η ενδοτικότητα σε παπανδρεϊκούς ΕΚΒΙΑΣΜΟΥΣ πρέπει να λάβει τέλος.
    Αρκετά τους πλήρωσε η χώρα. Ήδη πληρώνουμε τον εκβιασμό με την Προεδρία της Δημοκρατίας, στον οποίο, σκέφτομαι, δεν έπρεπε να υποκύψει ο Καραμ. Να το τράβαγε μέχρι τον Μάρτιο.

    Δημοψήφισμα. Οι Ισλανδοί δείχνουν τον δρόμο. Τι θα τους κάνουν που δεν πληρώνουν τους Αγγλοολλανδούς/Εβραίους τραπεζίτες;
    Θα τους ψαρέψουν τούς μπακαλιάρους;

    Είπαμε : Το τι υφίστασαι είναι συνάρτηση του τι επιτρέπεις.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Προφήτης 03/05/2010 21:20:08

      +1000

    • mara avatar
      mara @ Προφήτης 04/05/2010 18:51:13

      Aγαπητέ Προφήτη,
      Ο Καραμανλής "έφυγε", για να ξανάρθει... (όχι βέβαια υπό ομαλές... συνθήκες)

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ mara 04/05/2010 18:57:29

        mara, στην αρχή κι εγώ αυτή την εντύπωση είχα. Τώρα μάλλον όχι.

      • mara avatar
        mara @ mara 04/05/2010 22:54:14

        Aγαπητέ Προφήτη, Ο Σαμαράς από ότι φαίνεται θα σταθεί ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ. Ο Καραμανλής θα παίξει άλλο ρόλο. Ξαφνικό και απρόσμενο... (και σε συνθήκες... άσε καλύτερα...)

  19. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 03/05/2010 21:32:40

    Δεν κατάλαβα; ποιο είναι το δίλημμα;

    Ένα απλό ξεκάθαρο ΟΧΙ με ονομαστική φανερή ψηφοφορία.
    Τα άλλα από όπου και να προέρχονται είναι απλές κωλοτούμπες.
    θέλει το ΠΑΣΟΚ 151 ή 180 ή 300;
    Ορίστε η Ρόδος...

    ΥΓ

    Προσωπικά φίλε αρχαίε εγώ δεν θα έκανα σημαία το βίντεο "τα λεφτά υπάρχουν"

    Το λέω από πέρσι τον χειμώνα.Το είπε ο Προβόπουλος. Το είχε δημοσιεύσει κιόλας αλλά στη Ρηγίλλης κοιμούνται.

    Οχι μόνο ενημέρωσε ότι το πρώτο οκτάμηνο το έλλειμμα ήταν 8% αλλά το δημοσίευσε κιόλας. (Φάκελλοι και ειδήσεις του ΣΚΑΙ)
    Το ήξερε:

    ο ΚΚ ο Β από 2/9/2009 για αυτό προκήρυξε εκλογές
    ο ΓΑΠ από 8/9/2009 οπότε είναι ............. βάλε ότι θέλεις
    όλος ο κόσμος που μπορεί να διαβάσει νούμερα από 15/9/2009

    Το έλλειμμα λοιπόν η κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ το έκλεισε στο 12,7 (που έγινε 13,6) με τη μη λήψη μέτρων Οκτώβριο, Νοέμβριο, Δεκέμβριο 2009.

    Ας ψηφίσει λοιπόν ο Σαμαράς ΝΑΙ, στη συναίνεση στο ψέμα στις ευθύνες στην ανευθυνότητα του ΠΑΣΟΚ.

    ή ας βγει μπροστά και να πει ένα ξεκάθαρο ΟΧΙ και ο καθένας ας αναλάβει τις ευθύνες του υπάρχουν άλλοι 299....

  20. BlueSky avatar
    BlueSky 03/05/2010 21:38:06

    Τραγικό, τραγικό... όπως λέει η Τζούλια.
    Έχουμε γεμίσει ψεύτες......δύο μέρες τώρα, ο αξιόπιστος υπουργός εργασίας, έβαλε τον πασοκοδημοσιογράφο Καψή να φωνάζει πως δόθηκε μάχη για να μην κοπεί ο 13ος και ο 14ος μισθός στον ιδιωτικό τομέα. Φωνές, μαγκιές που γίνανε πορδές, αφού ο Πόλσεν τους έγραφε στα αρχ....α του, αναγκαζοντάς τον να δεχθεί τα νέα μέτρα. Όσα βγαίνουν και λένε τα παπαγαλάκια είναι καθαρά για να δημιουργούνται εντυπώσεις...Σήμερα βγήκε και οδυρόταν πως η ΝΔ κάλυψε, την αλήθεια που γράφτηκε πως ΠΟΤΕ δεν "δόθηκε μάχη" για τον 13ο και 14 μισθό, πάει όμως το πουλάκι πέταξε κύριε υπουργάρα! Τέρμα τα παραμύθια πως φταίει η ΝΔ...

  21. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 03/05/2010 21:38:32

    ...και για να συνεχίσω κάποιοι λόγω ανικανότητας ή σκοπιμότητας ή βλακείας το έφτασαν στο ...ΔΝΤ.

    Τα παπαγαλάκια των ΜΜΕ, των τραπεζών και των πολιτικών συνενόχους αναζητούν.
    Συναίνεση στο ΝΑΙ είναι:

    ξεπούλημα της χώρας, απλή αναβολή της πτώχευσης και συνενοχή στο 12,7%.

    Οποιοδήποτε πολιτικός επιθυμεί μπορεί να πει ΝΑΙ και να δώσει άφεση στον Αλογοσκούφη - Παπακωνσταντίνου και συναίνεση στον Παπανδρέου - Μητσοτάκη - Καρατζαφέρη.

    Ο καθένας κάποτε πρέπει να επιλέξει που θα σταθεί στο στίβο της μάχης.

  22. Ηλίας avatar
    Ηλίας 03/05/2010 21:40:09

    Ρε φακτωρ, στις 19 Μαϊου λες δε θα έχουμε φράγκο να πληρώσουμε τον κόσμο αν χρεωκοπήσουμε. Ποιός το λέει αυτό; Default σημαινει ότι δεν εξυπηρετολυμε το δημόσιο εξωτερικό χρέος. Ή δεν πληρώνουμε τελείως ή ξεφορτωνόμαστε ένα πολύ μεγάλο μέρος του. Αυτόματα ο προϋπολογισμός του κράτους αποκτά πλεόνασμα καθώς μεγάλο μέρος του προορίζεται για την αποπληρωμή του. Θα έχουμε πρόβλημα με τις αγορές, ναι. Αλλά από που προκύπτει ότι το κράτος δε θα έχει να πληρώσει τον κόσμο;

    • Factorx avatar
      Factorx @ Ηλίας 03/05/2010 21:43:46

      εχουν λεφτα στα ταμεία;

      • O Ιθαγενής avatar
        O Ιθαγενής @ Factorx 03/05/2010 21:47:01

        θα έχουν το 2014;

      • anonymous avatar
        anonymous @ Factorx 03/05/2010 21:51:44

        Εγώ ξέρω ότι για τα επόμενα 5 χρόνια πρέπει να δίνουμε 20 δις το χρόνο. Μετά λασκάρουμε. Θεωρώ ότι μια σοβαρή κυβέρνηση είχε στόχο να δίνει τα 10 δις και τα υπόλοιπα να τα μεταθέτει με νέα ομόλογα στο μέλλον. Με τη φασαρία του ΓΑΠ μας έκοψαν τη χρηματοδότηση για τα 10 δις. Αυτοί βέβαια μιλούσαν για 50 δις. Που θα πήγαιναν όλα αυτά τα λεφτά δεν το ξέρω.

        Τους πιάνεις λοιπόν και τους λες. Ή μου δίνεται τα 10 δις με λογικό επιτόκιο ή τα χάνετε όλα.

      • K.T avatar
        K.T @ Factorx 03/05/2010 23:46:56

        Τα χρηματα θα βρεθουν απο μας με τους φορους μας. Ελεος

  23. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 03/05/2010 21:53:07

    Παιχνίδια Παπανδρέου με τους 151 ή 180 βουλευτές.

    Όχι μόνο ενήργησε εγκληματικά το ΠΑΣΟΚ επί 6 μήνες και οδήγησε τη χώρα εδώ που την οδήγησε, αλλά ακόμα και αυτή την ύστατη στιγμή παίζει πολιτικά παιχνίδια και δεν φανερώνει με ποια ακριβώς πλειοψηφία σκοπεύει να περάσει στη Βουλή την επαίσχυντη κατοχική σύμβαση με το ΔΝΤ. Με 151 ή 180 βουλευτές;;
    Το πρόβλημα που απασχολεί το ΠΑΣΟΚ δεν έχει να κάνει με νομικά θέματα, αλλά είναι και πάλι καθαρά επικοινωνιακό. Θέλει να βρει τον καλύτερο για το ΠΑΣΟΚ τρόπο προκειμένου να εγκλωβίσει τη Νέα Δημοκρατία και τον Αντώνη Σαμαρά και να τους καταστήσει συνένοχους στο ξεπούλημα της χώρας.
    Γνωρίζει ο κ. Παπανδρέου πως αν επιλέξει την απλή πλειοψηφία των 151 βουλευτών, φυσικά ο Αντώνης Σαμαράς δεν πρόκειται να υπερψηφίσει την επαίσχυντη σύμβαση και αυτό θα βάλει σε μειονεκτική θέση το ΠΑΣΟΚ και σε πλεονεκτική τη Νέα Δημοκρατία.
    Αν όμως επιλέξει την πλειοψηφία των 180 βουλευτών, ελπίζει να παγιδεύσει τον Σαμαρά και να τον καταστήσει συνένοχο, με την άμεση απειλή ότι αυτόματα η χώρα θα πτωχεύσει με ευθύνη της Νέας Δημοκρατίας. Η επιλογή αυτή όμως μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ εναντίον του κ. Παπανδρέου, καθόσον αφενός είναι υποχρεωμένος να ομολογήσει ότι μεταβίβασε μόνος του Εθνικά Κυριαρχικά δικαιώματα σε ξένα συμφέροντα, αφετέρου θα απολέσει το ύφος του σοβαρού και υπεύθυνου πατριώτη πολιτικού που θέλει να περάσει και θα φανεί λιπόψυχος και ότι θέλει να φορτώσει σε άλλους δικά του λάθη και αποφάσεις.
    Βέβαια και εδώ ο Αντώνης Σαμαράς έχει την επιλογή της ονομαστικής κατά συνείδηση ψηφοφορίας και εκεί αρχίζουν τα δύσκολα για τον κ. Παπανδρέου και τους δωσίλογους της Νέας Δημοκρατίας. Τι στο καλό, ή έχουμε υπεύθυνους καλοαμοιβόμενους βουλευτές ή έχουμε απλά σκιάχτρα.
    Όμως υπάρχει και τρίτη επιλογή. Τη λύση να δώσει ο ίδιος ο λαός είτε με δημοψήφισμα, είτε με εθνικές εκλογές. Και μην μας πει ο κ. Παπανδρέου ότι δεν υπάρχουν περιθώρια για τέτοιες πολυτέλειες, γιατί επί 6 μήνες τουλάχιστον τώρα γνωρίζει το πρόβλημα και ο ίδιος με αποκλειστική δική του ευθύνη μας έφτασε στο παρά πέντε.
    Υπάρχει φυσικά και μια ακόμα δυνατότητα. Να ομολογήσει ο κ. Παπανδρέου, ότι με αποκλειστική δική του ευθύνη, το πρόβλημα του ελλείμματος μετατράπηκε σε πρόβλημα δανεισμού, να ζητήσει συγνώμη, όπως συγνώμη ζήτησε και ο Αντώνης Σαμαράς για τη διακυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας και να ζητήσει στήριξη.
    Αν δεν το πράξει, τότε ζημιωμένος, σε ενδεχόμενη στήριξη θα βγει ο Σαμαράς.
    http://hassapis-peter.blogspot.com/2010/05/151-180.html

  24. elsoto avatar
    elsoto 03/05/2010 21:53:51

    http://jimmy278.blogspot.com/2010/05/blog-post.html

    "Τό δίλημμα τής ψήφου γιά το ΔΝΤ και οι δύο επιλογές τού Σαμαρά...καί ...(αφιερωμένο εξαιρετικά στον Γιώργο και το ΔΝΤ) η Ελληνάρα.

    ....Στην πραγματικότητα το ΔΝΤ , δηλαδή η βίαιη προσαρμογή, είναι επιλογή τών πραγματικών αφεντικών της χώρας...
    ..Ο ανένδοτος πού ονειρεύονται ορισμένοι δέν είναι επιλογή .....
    Οπως έχουμε ήδη πεί η προσφυγή στό ΔΝΤ ήταν επιλογή...
    Ο λόγος είναι ότι καμμία ελληνική κυβέρνηση δέν θα μπορούσε να επιβάλλει την (ήπια ή βίαιη) προσαρμογή τής ελληνικής κοινωνίας ....
    Θά έπεφτε την άλλη ημέρα...
    Η προσαρμογή έπρεπε να παρουσιαστεί σάν αναγκαιότητα επιβεβλημένη απο έξω και το δίλημμα έπρεπε να είναι πολύ δυνατό...
    Κάτι σάν ΔΝΤ ή πτώχευση ας πούμε...

    Στην πραγματικότητα όλο το ελληνικό πολιτικό σύστημα (πλήν Αριστεράς) είναι υπέρ αυτής τής προσαρμογής και ας κάνουν όλοι τίς μωρές παρθένες...
    Εννοείται ότι το μεγάλο κόμμα εξουσίας (ΠΑΣΟΚ) καθώς και το μικρότερο (ΝΔ) είναι υπέρ τού ΔΝΤ με τα μπούνια...
    Ο λόγος είναι ότι είναι υπέρ οι χρηματοδότες τους...
    Ο Παπανδρέου εάν ήθελε να το αποφύγει θα έπρεπε να πάρει μέτρα στις 5 Οκτωβρίου...
    Ομως αν το έκανε θα έπεφτε στις 6 Οκτωβρίου...
    Μετά θα γινόταν ακριβώς το ίδιο και με το αναπληρωματικό κόμμα εξουσίας (ΝΔ)
    Αρα - το ξαναλέμε - το ΔΝΤ ήταν επιλογή...
    Στην πραγματικότητα το ΔΝΤ , δηλαδή η βίαιη προσαρμογή, είναι επιλογή τών πραγματικών αφεντικών της χώρας...
    Σε αυτό , την βίαιη προσαρμογή δηλαδή, συμφωνούν - ξαναλέμε - και το κανονικό και το αναπληρωματικό κόμμα εξουσίας...
    Ο Σαμαράς άρα, είναι "υποχρεωμένος" να στηρίξει την επιλογή τού ΔΝΤ...
    Ο Σαμαράς όμως πρέπει και να κάνει αντιπολίτευση...
    Με αυτήν την έννοια ο Σαμαράς έχει δύο επιλογές...
    1) Να πεί ναι στο νομοσχέδιο και να κρατήσει υψηλούς αντιπολιτευτικούς τόνους (στα λόγια εννοείται) κατα τη συζήτηση αλλά και μετά , αλλά να στηρίξει έμπρακτα τα μέτρα....
    2) Να πεί όχι στο νομοσχέδιο αλλά να εμφανιστεί συγκαταβατικός στη συζήτηση και να υποστηρίξει μετά την εφαρμογή τών μέτρων έμπρακτα...
    Προσέξτε ότι και στα δύο σενάρια θα στηρίξει έμπρακτα τα μέτρα...
    Ο ανένδοτος πού ονειρεύονται ορισμένοι δέν είναι επιλογή ..... "



    Ακόμη κι ο Μπούλης τράβηξε κόκκινη γραμμή στο Κυπριακό. Αντώνη μήν γίνεις Αντωνάκης.

    • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      MΑΝΩΛΗΣ Μ @ elsoto 04/05/2010 02:08:23

      Τί έχεις ρε φίλε με τον Καραμανλή και μιλάς απρεπώς; Η εθνική του πολιτική ήταν περήφανη. Και μην ξεχνάς ότι αυτός επανάφερε τον Σαμαρά στη ΝΔ και τον στήριξε στην εκλογή του.

  25. Ηλίας avatar
    Ηλίας 03/05/2010 21:55:46

    Η χρεωκοπία είναι αναπόφευκτη. Τελεία και παύλα. Το ερώτημα είναι χρεωκοπούμε τώρα με 300 δις χρέος ή σε δυο χρόνια με 450δις χρέος; Και πρόσεξε. Μιλάμε για αναδιάρθρωση του εξωτερικού χρέους. Το σύνολο σχεδόν του οποίου το έχουν ξένες τράπεζες. Θα μας πολεμήσουνε οι αγορές για 3-4 χρόνια αλλά μετά θα κάνουν ουρά για να μας ξαναδανείσουν. Το θέμα είναι σε τι κατάσταση θα μας πετύχει η χρεωκοπία. Υποδουλομένους στο ΔΝΤ ή ανεξάρτητους και κυρίαρχους;

    • Κ.Τ. avatar
      Κ.Τ. @ Ηλίας 04/05/2010 01:37:44

      Οπου μπηκε το ΔΝΤ ΕΦΕΡΕ ΥΦΕΣΗ ΚΑΙ ΦΤΩΧΙΑ ΑΛΛΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕ ΣΑΝ ΚΑΤΟΧΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΙ ΝΑ ΡΕΥΣΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΟΙ ΠΟΡΟΙ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΜΙΣΟΤΙΜΗΣ ΣΕ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΧΕΡΙΑ. ΑΣ ΕΞΥΓΙΑΝΘΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ
      ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΣΤΗΡΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ-ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ, ΕΝΩ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΘΑ ΤΡΕΞΟΥΝ ΓΙΑ ΑΝΑΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥΣ.

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ Κ.Τ. 04/05/2010 13:23:47

        [...ΜΙΣΟΤΙΜΗΣ...]

        Πολλά λες! Για ένα κομμάτι ψωμί στο μεγαλύτερο μειοδότη.

  26. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 03/05/2010 21:55:56

    Δημοψήφισμα.
    Όλοι μας προ των ευθυνών μας.
    (εάν προτείνει αύριο δημοψήφισμα σε πέντε μήνες είναι πρωθυπουργός... -δεν ξέρω αν το θέλει τόσο σύντομα...., οπότε και δεν θα το προτείνει...
    ενυγουαίυ, αυτοί οι Ισλανδοί γιατί έχουν πολιτικούς που κάνουν δημοψηφίσματα, εμείς γιατί δεν έχουμε; δεν μας γέννησε μάνα εμάς;)

    • Φελάχος avatar
      Φελάχος @ Β.Κ.Σ. 03/05/2010 22:01:26

      Oι Ισλανδοί έχουν @@ που φαίνεται ότι πολλοί από τους συμπολίτες μας δεν έχουν.
      Αας ελπίσουμε ότι έχει ο Σαμαράς.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Φελάχος 04/05/2010 21:12:53

        Οι Ισλανδοί, αγαπητέ, δεν έχουν "το καλύτερο οικόπεδο", στον πλανήτη... Για τους γεννητικούς αδένες θα συμφωνήσω.

  27. anonymous avatar
    anonymous 03/05/2010 22:06:08

    ομαδες πολιτων πιθανως απολυμενοι μπηκαν στο κτιριο της ΕΡΤ και διεκοψαν εκμπομπες,δεκαδες ΜΑΤ τους κυνηγουν στους διαδρομους,εγκλωβισμενη ισως η διαμαντοπουλου σε καποιο στουντιο

  28. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 03/05/2010 22:08:51

    Τα παντα στην ζωη ειναι θεμα αρχ..διων.Αν τα εχεις ολα μπορεις να τα κανεις εφικτα.Παρτε παραδειγμα τον Φιντελ. Ο ανθρωπος εχει κατι τετοια να και γι αυτο καταφερε να χορευει σαλσα μια υπερδυναμη τοσα χρονια.Αν καποιος τολμουσε πριν απο ενα αιωνα να σκεφτει μια ανεξαρτητη Κουβα θα τον περναγαν για τρελο.
    Και ο ΚΚ ο β θα μπορουσε να εξελιχθει σε Τσαβες των βαλκανιων αν δεν προσπαθουσε να τα ισοροπησει ολα.Και την αγαπη του κοσμου ειχε στην αρχη και ανεξαρτητη εξ πολιτικη προσπαθησε να κανει.
    Οσο για τον Αντωνη παιζει το παρακατω:Αυτος να το τραβηξει το σχοινι.Εμεις ημαστε διαθετημενοι να δουμε το εργο ολοκληρο.Δηλαδη εχουμε τα αρχ...ια να υποστουμε της συνεπειες μιας μεγαλυτερης κρισης;

  29. ωχαδελφέ avatar
    ωχαδελφέ 03/05/2010 22:09:13

    στην γραμμή Τσίπρα σας βλέπω περί δημοψηφίσματος και ανησυχώ για εσάς...

  30. steppenwolf avatar
    steppenwolf 03/05/2010 22:13:04

    Στις σοβαρές παρτίδες σκάκι, οι 10-15 πρώτες κινήσεις γίνονται "με τον αυτόματο"...στα αρχικά στάδια ο κάθε παίκτης γνωρίζει τις εναλλακτικές του αντιπάλου και έχει έτοιμες τις απαντήσεις, ανάλογα με το "άνοιγμα" που θα γίνει.
    Πιστεύω ότι βρισκόμαστε μόλις στην 2η ή 3η κίνηση , συνεπώς δεν υπάρχει τίποτα που θα αποφασιστεί ΤΩΡΑ απο πλευράς στρατηγικής. Το στάδιο είναι πρώιμο.

  31. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 03/05/2010 22:19:40

    Σίγουρα πρέπει να πεί όχι. Να ζητήσει "στάση πληρωμών" εδώ και τώρα προς τα "ευαγή ιδρύματα", τα οποία "μας συμπονούν" και μας δανείζουν χρόνια τώρα, πίνοντας το αίμα μας, με την ευγενική χορηγία των ιθαγενών "αναξιοπαθούντων" πολιτικών μας και να ζητήσει επιστροφή στην παλιά καλή δραχμούλα.
    Γιατί με το μοντέλο του ΓΑΠΝ καιτου ΔΝΤ, δεν πάμε τώρα σε χρεωκοπία, αλλά σε 6 μήνες, 1-2-3 χρόνια το πολύ. με σύν 150 δισ χρέος.
    ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΑΜΕ !!!!
    (Εγώ αυτυχώς δεν τους ψήφισα)

  32. Factorx avatar
    Factorx 03/05/2010 22:30:23

    Όταν στο στράτευμα επικρατεί σύγχυση και καχυποψία, οι γειτονικοί ηγεμόνες επωφελούνται για να προκαλέσουν προβλήματα. Αυτό εννοούμε όταν λέμε: «Η σύγχυση σε ένα στράτευμα προετοιμάζει τη νίκη ενός άλλου».
    Sun Tzu

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Factorx 04/05/2010 13:32:59

      Και πότε επικρατεί σύγχυση; "Σύγχυση επικρατεί όταν οι διαταγές δεν είναι σαφείς." Παρεμπιπτόντως "όταν οι διαταγές είναι σαφείς αλλά ο στρατός δεν εκτελεί φταίνε οι αξιωματικοί" και σύμφωνα με τον συγγραφέα ο αποκεφαλισμός τους (κυριολεκτικός) είναι απαραίτητη προυπόθεση για την εύρυθμη λειτουργία του στρατού. Έτσι έκανε και με τις παλλακίδες του βασιλιά.

      Αλλού πάλι λέει ότι για περιπτώσεις διεφθαρμένων κρατικών αξιωματούχων "το δηλητήριο πολεμιέται με δηλητήριο". Επ' αυτού θα προσπαθήσω να σε στείλω κάτι Φάκτορα

  33. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 03/05/2010 22:36:47

    «Απλά είναι τα λόγια της αλήθειας.»
    Αισχύλος

  34. ndvoice avatar
    ndvoice 03/05/2010 22:47:15

    Αντώνη Σαμαρά τώρα ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ.

    Αν πιστεύεις στη Δημοκρατία, αν πιστεύεις στο λαό ζήτησε την ετυμηγορία του με δημοψήφισμα και ρίξε στο ΠΑΣΟΚ το μπαλάκι να ψάχνεται.
    Μην αφήσεις το ΠΑΣΟΚ να σε κάνει εξάρτημα της τακτικής του.
    Ούτε Βουλή, ούτε παραμύθια της Χαλιμάς. Το λόγο πρέπει να τον έχει ο λαός.
    Δημοψήφισμα, όπως κάνουν οι σύγχρονες δημοκρατίες.
    Τώρα εμείς ο κυρίαρχος λαός έχουμε το λόγο.
    Μην περάσει και πάλι η οικονομική κρατικοδίαιτη ολιγαρχία πάνω στα κορμιά μας.
    Κάνε το Αντώνη.
    Δεν θα μετανιώσεις.

  35. καινός avatar
    καινός 03/05/2010 22:47:58

    Κύριοι...

    Κατ αρχάς δεν υπάρχει δίλημμα. Το ΓΚΑΠ δε θα ζητήσει τα 2/3 των ψήφων. Σε περίπτωση που το κάνει, έχει χάσει το παιχνίδι ακριβώς επίσης ο Σαμαράς θα πεί ΟΧΙ.

    Σύμφωνα με την δική μου κρίση, ο Σαμαράς αν είναι σώφρων και ενδιαφέρεται για το πολιτικό του μέλλον (αλλά πρωτίστως το μέλλον της Ελλάδος), θα πει όχι.

    Οι λόγοι που το πιστεύω;

    Με τα μέτρα που έχουν ανακοινωθεί δεν πρόκειται να ορθοποδήσουμε, όπως ακριβώς λένε όλοι, εγχώριοι και ξένοι αναλυτές. Απουσία αναπτυξιακών μέτρων, πάμε για κατάρρευση αν όχι σε 6 μήνες σε ένα ή δύο χρόνια. Αν λοιπόν συναινέσει σήμερα θα βρει μπροστά του τη χρεωκοπία, και *πιθανότατα με δική του κυβέρνηση*. Σε αυτή την περίπτωση, έχει χαθεί ο ίδιος από το πολιτικό σκηνικό, έχει κάψει την ΝΔ σαν κόμμα - μια και η ιστορία θα γράψει ότι κατά την διακυβέρνησή της ήρθε χρεοκοπία - και η Ντορούλα περιμένει τρίβοντας τα χεράκια της. Συνεπώς, αν πει ΝΑΙ...
    α. Χρεώνεται συνυπευθυνότητα για τα μέτρα από το σύνολο του ελληνικού λαού
    β. απογοήτευση της βάσης του κόμματός του που τον εμπιστεύτηκε και
    γ. Αποθάρρυνση του εκλογικού σώματος να έρθει προς την ΝΔ καθώς είναι κοινός νους ότι πολλοί πασόκοι έχουν αρχίσει και ξυπνάνε και βγάζουν την τσίμπλα.

    Όσων αφορά στο συμπέρασμα της ανάρτησης ("Η χώρα δεν θα πάρει φράγκο και θα οδηγηθεί στη χρεωκοπία. Στις 19 Μαΐου δεν θα υπάρχουν λεφτά για να πληρωθεί ο κόσμος. Θα καταρρεύσει το τραπεζικό σύστημα, θα απειληθούν οι καταθέσεις του κόσμου, θα είναι αμφίβολη η παραμονή στη ζώνη του ευρώ κλπ κλπ.") θα ήθελα να ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ κάτι που όλοι το ξέρουν αλλά κανένας δεν παραδέχεται. ΔΕΝ ΠΤΩΧΕΥΟΥΜΕ, ΔΕ ΜΑΣ ΑΦΗΝΟΥΝ. Και αυτό γιατί ΑΝ πτωχεύσουμε, θα καταρρεύσει όλος ο κόσμος. Δεν εννοώ βέβαια ότι θα καταρρεύσει επειδή έχουν τα ομόλογα της Ελλαδίτσας, αν και ούτε αυτό είναι αμελητέο ποσό. Πέραν τούτου, και μόνο οι αποζημιώσεις που θα κληθούν να πληρώσουν οι τράπεζες (κυρίως της αμερικής και της Γερμανίας) στους κερδοσκόπους για τα λεγόμενα CDs, είναι τουλάχιστον εκατονταπλάσια του ελληνικού χρέους (εδώ θα ήθελα μια εκτίμηση από ένα οικονομολόγο για το - περίπου - ποσό). Ξεκινάει λοιπόν ένα ντόμινο που θα οδηγήσει στην κατάρρευση της παγκόσμιας οικονομίας.

    Το γεγονός ότι οι Γερμανοί βγήκαν και ψήφισαν την βοήθεια, ότι άλλαξαν στάση και λένε "αγοράζουμε ελληνικά ομόλογα" κλπ κλπ, ΠΙΣΤΕΥΩ ότι συνηγορεί σε αυτό.

    Για αυτό είμαι σίγουρος ότι το ΓΑΠ δεν θα ζητήσει ενισχυμένη... Αν ζητήσει, ο Αντώνης θα πει ΟΧΙ, το ΔΝΤ καίγεται, και πάμε για βοήθεια μόνο από την Ευρώπη.

    Δεδομένου ότι το ΓΚΑΠ ΘΕΛΕΙ να βάλει το ΔΝΤ μέσα στη χώρα, θα αποφύγει να ζητήσει την ενισχυμένη.

    Αν δε λέω κάτι σωστά, ή αν υπάρχει κάτι που δεν το έχω λάβει υπόψιν μου, διορθώστε με... ειλικρινά και εγώ θέλω να καταλάβω τι γίνεται...

    • K.T avatar
      K.T @ καινός 03/05/2010 23:50:42

      ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝΕΝΔΟΤΟ ΑΓΩΝΑ
      ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΣΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΜΕ ΟΜΟΛΟΓΑ ΕΠΙ ΤΩΝ ΑΝΑΞΙΟΠΟΙΗΥΩΝ ΓΑΙΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ
      ΓΙΑ ΕΚΛΟΓΕΣ

  36. popolaros avatar
    popolaros 03/05/2010 22:48:24

    Δηλαδή...
    εάν ο Jeffrey πάει σκόπιμα σε ψηφοφορία 181 βουλευτών.
    Και δεν περάσει το νομοσχέδιο.

    Μπορούμε μετά να πάμε ελεύθερα σε νέα οικουμενικά σχήματα ;;;
    Άμεσα ίσως !!

  37. nina avatar
    nina 03/05/2010 23:58:10

    φωνάζω για δημοψήφισμα δύο μήνες τούστειλα και μήνυμα όμως οι γραμμές της ρηγίλης είναι κλειστές. σαν κλειστή ροτόντα πάλι και δεν μαρέσει. εγώ την τετάρτη θα πάω στην πορεία και μετά στον ΠΑΟΚ. και η ρηγίλης και οι τσανακιγλύφτες που κάποτε ήταν του δρακουμέλ,μετά του κωστάκη και τώρα του αντώνη άς ψάξουν να με βρούν εμένα και πολλούς άλλους.αν ήταν δημοκράτες θα ζητούσαν ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ.

  38. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 04/05/2010 00:46:05

    Τίποτα δεν θα μας έκαναν αν δεν πληρώναμε.
    Όσο έκαναν τους Κύπριους που επέσειαν παντός είδους απειλές, που τους εκβίασαν, τους απείλησαν, που έστησαν ένα τεράστιο δίχτυ προπαγάνδας υπέρ του ΝΑΙ, που κινδυνολογούσαν και καταστροφολογούσαν ασύστολα.
    Μπορεί να μας σέβονταν και περισσότερο.
    Τους εθελόδουλους δεν τους εκτιμούν ούτε οι δυνάστες τους.

    • Κ.Τ. avatar
      Κ.Τ. @ καθρέφτης 04/05/2010 01:13:32

      Αν σκαση κανονι στα ομολογα, οι πορτες θα κλεισουν για νεα δανεια, αλλα θα κλονιδθουν με 200 τοσα δις γαλλογερμανικες τραπεζες. Ε και?
      Ασ μας δωσουν επαναχρηματοδοτησι των οφειλων μας τωρα μαλιστα που σφιξαμε το ζωναρι. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΣ ΤΟΥΣ ΔΩΣΩΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΙΡΛΑΝΔΟΙ ΚΛΠ

  39. aurora3363 avatar
    aurora3363 04/05/2010 03:49:37

    Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΙ ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΗ ΜΟΜΦΗΣ.ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ..ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ(ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ ΜΑΣ ΒΕΒΑΙΑ)

  40. semedos avatar
    semedos 04/05/2010 07:55:30

    Έχω στηρίξει τον Αντώνη πολλά χρόνια και σε πολλές μάχες,το όχι του για μένα θα είναι η απόδειξη οτι όλα αυτά τα χρόνια το άξιζε,το ναι θα με κάνει να νοίωσω φρικτά και μάλλον θα είναι και η τελευταία φορα που θα είμαστε μαζί στους αγώνες,Άντωνη μη πέσεις στη παγίδα γιατί είσαι κεφάλαιο για την Ελλάδα!!!

  41. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 04/05/2010 10:03:05

    Ἀφοῦ θά πτωχεύσουμε πού θά πτωχεύσουμε,ἄς πτωχεύσουμε ὄρθιοι καί ὑπερήφανοι καί ὄχι ἕρποντας.
    Θά μέ χαροποιοῦσε δέ νά ξαναέβλεπα τήν δραχμούλα μου,μέ τούς προγόνους μου ἐπάνω,καί νά ἔχω τήν ἐλευθερία νά κάνω ὅ,τι θέλω μέ τό νόμισμά μου.
    Οἰκονομικά δέν ἔχω σπουδάσει,ἀλλά ἡ ἁπλή λογική λέει,πώς ἄν δέν μπορῆς νά ἐκδώσης τό δικό σου χρῆμα,γιά πιά ἐθνική ἀνεξαρτησία μιλᾶς,διάβολε; καί τότε,κανείς δέν μᾶς ρώτησε διά δημοψηφίσματος.
    Ποῦ εἶσαι βρέ Μηλιώκα;.. γιά τό καλό μας..πάντοτε!
    Ὄχι λοιπόν βροντερό,ἤ Δημοψήφισμα,διαφορετικά ἐγκαταλείπω τήν ΝΔ.

    • Lalakis avatar
      Lalakis @ Kὀριννα 04/05/2010 10:28:35

      Passionara μου εσύ!

    • mara avatar
      mara @ Kὀριννα 04/05/2010 14:47:08

      Όχι Κόρρινα.
      Δεν θα έχεις εγκαταλείψει εσύ την Ν.Δ., αυτή θα έχει εγκαταλείψει εσένα...

  42. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 04/05/2010 10:38:10

    Καί ἔλεγα,θά φανῆς δέν θά φανῆς,νά μέ κοροϊδέψης;
    Ἄρχισα νά ἀνησυχῶ μῆπως ἔχω κάνει κάτι λάθος.
    Ἀφοῦ φάνηκες,τότε all is well with the world.

    • Lalakis avatar
      Lalakis @ Kὀριννα 04/05/2010 10:41:21

      έλειπα ολιγόμερες διακοπές, αλλα μου έλειψες. Σε σκεφτόμουν.

  43. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 04/05/2010 10:46:41

    Συγγνώμη,λάθος.....all is right with the world(Robert Browning).

  44. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 04/05/2010 10:51:11

    Lalaki
    οἱ Ἄγγλοι λένε:familiarity breeds contempt,γι΄αὐτό μή τό παρατραβᾶς.

  45. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 04/05/2010 11:06:40

    TO ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΘΑ ΧΕΡΩΚΟΠΗΣΗ Η ΧΩΡΑ Η ΟΧΙ . Η ΧΕΩΚΟΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΗ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΡΙΣΙΜΟ ΕΡΩΤΗΜΑ. ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΗΤΑ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗΣ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1-2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΡΑΓΓΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΧΕΡΙΑ ΟΙ ΠΛΟΥΤΟΠΑΡΑΓΩΓΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟΤΕ Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗ ΑΝΑΣΤΕΨΙΜΗ.

  46. Πεινασμένη Αλεπού avatar
    Πεινασμένη Αλεπού 04/05/2010 11:20:52

    Πάνος Καμμένος
    “Εάν το κόμμα μου ψηφίσει ΝΑΙ στο ΔΝΤ, εγώ θα παραιτηθώ από την πολιτική”

    “Δεν πήρα λαϊκή εντολή για να εκχωρήσω Εθνική κυριαρχία”

    “Θέλω αύριο να μπορώ να κοιτάω τα παιδιά μου στα μάτια”.

    http://olympia.gr/2010/05/04/%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%83-%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%83-%CE%B5%CE%AC%CE%BD-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CF%8C%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%AF%CF%83%CE%B5/

    ----------------------------------------------------------------
    Καλύτερα πεινασμένη αλεπού παρά χορτάτο πτώμα

  47. Ρουφογάλης Γεώργιος avatar
    Ρουφογάλης Γεώργιος 04/05/2010 12:34:10

    Να κάνει ο Σαμαράς συμφωνία με κάποια funds του εξωτερικού για άμεσο δανεισμό 1ος έτους να ρίξει τον ΠΑΠΑΤΖΗ και την έπομενη των εκλογών να φωτογραφίζεται με το Ρώσο και τον Κινέζο πρόεδρο με τις συμφωνίες για συνεκμετάλευση Αιγαίου λιμανιών σιδηροδρόμων κοκ.Έπειτα βουτάει τα ΛΑΜΟΓΙΑ κάνει δήμευση περουσιών επαναφέρει την ΘΑΝΑΤΙΚΗ ποινή και κάπως έτσι γινόμαστε πάλισοβαρό κράτος.Αυτά μόνο για αρχή.

    • mara avatar
      mara @ Ρουφογάλης Γεώργιος 04/05/2010 14:52:15

      Πού ξέρεις...???
      Μπορεί και να πιάσει η ευχή σου...
      Έτσι και αλλιώς οι δυτικοί "σύμμαχοι" μας έχουν τελειώσει...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Ρουφογάλης Γεώργιος 04/05/2010 14:58:15

      Ένα πράγμα χρειάζεται στην εξωτερική μας πολιτική, να μας στηρίξει η Ρωσία για τα 12 μίλια στο Αιγαίο. Είναι κάτι που δεν είναι πολύ γνωστό, είναι και η Ρωσία αντίθετη στα 12 μίλια. Να το ζητήσουμε ως αντάλλαγμα για τους αγωγούς ή κάτι αντίστοιχο και να επεκτείνουμε την άλλη μέρα στα 12 μίλια. Μετά τρυπάμε το Αιγαίο, βγάζουμε το πετρέλαιο (που θα γίνει ουσιαστικά δικό μας) και χαιρετίστε μου τα ελλείμματα. Δεν χρειαζόμαστε ούτε καν συνεκμετάλλευση. Το οικόπεδο είναι γωνία και είναι ΔΙΚΟ ΜΑΣ. Ας το καταλάβουμε επιτέλους!

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ Ρουφογάλης Γεώργιος 04/05/2010 15:05:48

      πιπερι γρηγωρα στο πληκτρολογειο σου! φτου σου προδοτη. ακου εκει με τους ρωσους και τους κινεζους.

  48. panagiotis avatar
    panagiotis 04/05/2010 14:29:40

    ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΔΙΛΛΗΜΑ ?? ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΔΙΑΛΥΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΓΙΑΤΙ Η ΔΙΑΛΥΣΗ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΚΑΘΑΡΣΗ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΠΑΤΟ ΠΑΡΑ ΝΑ ΞΥΝΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΞΕΠΟΥΛΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΕΞΑΘΛΙΩΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ !!!

  49. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 04/05/2010 15:37:10

    Με ναι ο Πρόεδρος τελειώνει με τον χειρότερο τρόπο ό,τι έχτιζε μια ζωή, λόγω και της οικογενειακής του παράδοσης. Αν υποκύψει στους εκβιασμούς, η χώρα ολόκληρη παραδίνεται σε ξένους επικυρίαρχους. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο Σαμαράς θα συρθεί εκβιαζόμενος στο να ψελλίσει ναι στην παράδοση της χώρας στο χάος και την υποτέλεια. Χίλιες φορές σε "συνεργασία" με την αριστερά παρά με τους προδότες, τους δωσίλογους και τους εντολοδόχους της εξαθλίωσης, της φτώχειας και της εθνικής καταρράκωσης. Ούτως ή άλλως, η πτώχευση του κράτους είναι παρούσα, ας μην πτωχεύσει και ο λαός με τον χειρότερο τρόπο. Αναδιάρθρωση του χρέους, προσωρινή έξοδος από το ευρώ και σκληρή τιμωρία των ενόχων πολιτικών και νταβατζήδων. Είναι μονόδρομος για τον Σαμαρά η αντίσταση, αλλιώς δεν έχει λόγο ύπαρξης, έτσι και αλλιώς. Αυτά σε περίπτωση που ζητηθεί η ψήφιση με την αυξημένη πλειοψηφία των 3/5 των βουλευτών.