#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/04/2011 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καζάνι που βράζει το «όλον ΠΑΣΟΚ»




Η αρχή έγινε με το ξέσπασμα της Κοινοβουλευτικής ομάδας κατά του Υπουργού Οικονομικών και την οπισθοχώρηση του στο νομοσχέδιο για τα «φρουτάκια». Στο Μαξίμου την προηγούμενη Παρασκευή ήταν έντονη η κριτική προς Υπουργούς που δεν στηρίζουν το πρόγραμμα της Κυβέρνησης. Χαρακτηρίστηκαν "μειωμένης απόδοσης" και "λευκοί απεργοί".

Οι εκσυγχρονιστές δια του πρώην Πρωθυπουργού εξέφρασαν ανοικτά τη διαφωνία τους με την κυβερνητική πολιτική. Ο Βενιζέλος πολύ προσεκτικά και μεθοδικά, ετοιμάζει τις επόμενες κινήσεις του στην πολιτική σκακιέρα. Έχει θορυβηθεί από την επανεμφάνιση Σημίτη και αν αυτή θα σημάνει την επιστροφή του «Κινέζου» στην ενεργό πολιτική.

Το «κοινωνικό ΠΑΣΟΚ» είναι με το όπλο «παρά πόδα». Είναι βέβαιο πως δεν θα διστάσουν να συγκρουσθούν με την Κυβέρνηση, ιδίως στις περιπτώσεις πώλησης «παγίων στοιχείων» επιχειρήσεων στρατηγικής σημασίας για τη χώρα (πχ ΔΕΗ), αλλά και στην περαιτέρω μισθολογική συμπίεση μισθωτών και συνταξιούχων. Επίσης το κομμάτι του λεγόμενου «πατριωτικού ΠΑΣΟΚ»,  είναι έξαλλο με τις επιλογές τις κυβέρνησης.

Νέο χθεσινό επεισόδιο στην Κυβέρνηση η πρωτοβουλία του υπουργού Προστασίας του Πολίτη, Χρήστο Παπουτσή, να συναντηθεί με τους εκπροσώπους των κατοίκων της Κερατέας και τον Μητροπολίτη Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Νικόλαο, ώστε να σταματήσουν οι κινητοποιήσεις και να ανοίξει η λεωφόρος Αθηνών-Λαυρίου για το Πάσχα. Πάγκαλος και Μπιρμπίλη, ιδιαίτερα ενοχλημένοι έφτασαν το θέμα μέχρι τον Πρωθυπουργό λένε οι πληροφορίες, θεωρώντας ότι οι κινήσεις του Χρήστου Παπουτσή να διαπραγματευθεί χωρίς να ενημερώσει κανέναν συναρμόδιο υπουργό είναι μια κίνηση που ενθαρρύνει την ανομία,  την ενδοκυβερνητική ασυνεννοησία και δημιουργεί τετελεσμένα.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι  η Κερατέα ως μέρος της εκλογικής περιφέρειας του υπολοίπου Αττικής, θεωρείται χώρος στον οποίο η όποια πρωτοβουλία ή εξέλιξη πρέπει να τυγχάνει της επιδοκιμασίας ή έστω της σιωπηρής συναίνεσης του Αντιπροέδρου.

Την προσωρινή λύση στο κομφούζιο που δημιουργείται θα δώσουν οι …διακοπές του Πάσχα και η νέα απεργία στα ΜΜΕ. Πάντως, οι Υπουργοί και οι βουλευτές του κυβερνώντος κόμματος εκφράζουν ανοικτά την αγωνία τους για το τι θα συναντήσουν και κυρίως τι θα ακούσουν στις περιφέρειες τους.

Δεν είναι λίγα τα στελέχη του ΠΑΣΟΚ που μιλούν για μη αναστρέψιμη κατάσταση, καθώς θεωρούν ότι έστω κι αν γίνει ανασχηματισμός, τα επικοινωνιακά του οφέλη θα είναι βραχείας διάρκειας, ενώ στην πράξη περισσότερο πρόβλημα θα δημιουργήσουν. Σημειώνουν δε με νόημα, ότι έστω κι αν ο Πρωθυπουργός αποφασίσει να αλλάξει όλη την Κυβέρνηση, δεν θα είναι καθόλου εύκολο να βρει πρόθυμα στελέχη να υλοποιήσουν την υπάρχουσα «μνημονιακή» πολιτική.

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/04/2011 10:12:35

    Καζανι γεματο με πατσα.

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/04/2011 10:16:18

      Νομπελιστες της Παραμυθας… ΠΑΣΟΚΟΙ, αγανακτισμενοι τ.κ. τα 9 μερα.-

      ΠΠ

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/04/2011 14:28:34

        +1000
        ΠΠ
        Δεν υπάρχει καμία αντίδραση. Θέατρο για να μην φάνε διάφορα ληγμένα στην μουσούδα τώρα το Πάσχα.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/04/2011 13:44:13

      Πες τα τεράστιε!

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/04/2011 10:22:19

    Εγω θελω ναμου πει ο Καστανιδης ποια ειναι "τα πραγματικα περιστατικα" μεταξυ Μιζενς και Ελληνικου Δημοσιου, οπως ΔΗΛΩΣΕ!! τα εξωδικα δεν τα λογαριαζω διοτι ο λογαριασμος ειναι μεγαλος !!!!
    Να μου δωσει εξηγηση και το λογαρισμο που θα διεκδικησουμε να τον ψηφιζω με χερια και ποδια...χαχαχαα ( λεμε τωρα... ) θα παρακαλεσω οι εξηγησεις να δωθουν στην απλη Ελληνικη.. την καθομιλουμενη παρακαλψ, γιατι η μανα μου γρια γυναικα δυσκολευεται με την Πρασινη Καστανιδιο Γλωσσα!!.. οκ??

    Επισης ο κ Καστανιδης να μας ενημερωσει για την παρασταση του Ελληνικου Δημοσιου στη Δικη για το Διστομο ( ιταλια/ευρ δικαστηριο/μερκελ κλπ κλπ )
    Εχουν πει οτι θα παραστουν και το ΓΑΠ μας ντουφεκαγε τις αγριοπαπιες τις Πρασινες.. αναμενω νεα σας κυριε Καστανιδη μας.

    ΠΠ

    • GEODETIS avatar
      GEODETIS @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/04/2011 17:44:02

      πρασινοκέφαλα παπάκια ... αποδημητικό είδος που περνάει απο τους υδροβιότοπους της Μακεδονίας τους χειμερινούς μήνες ... κατά την περίοδο κυνηγιού επιτρέπεται η χρήση σκύλου ιχνηλάτη που έχει αντοχές σε περιβάλλον στάσιμων νερών, όπου καταφεύγει το πρασινοκέφαλο παπάκι ... οι παγίδες ακουστικές ή και οπτικές απαγορεύοντε ... για το fare play … χαχααα...

  3. ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 19/04/2011 10:38:08

    ΤΟ ΟΛΟΝ ΠΑΣΟΚ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΥΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΤΟΥΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ !!!

    • Enzo avatar
      Enzo @ ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 19/04/2011 10:48:23

      ποτε.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 19/04/2011 14:29:37

      Είναι TOO BIG TO JAIL

  4. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 19/04/2011 13:21:14

    Το Όλον ΠΑΣΟΚ μάλλον έγινε ΚΟΛΟΝ ΠΑΣΟΚ...
    Άντε στα τσακίδια που υπάρχει και "πατριωτικό" ΠΑΣΟΚ...

    • zackii avatar
      zackii @ ΔημΒας 19/04/2011 13:49:51

      Το πατριωτικό φαί θέλει ρέγουλα...αλλά εμείς βιαζόμαστε γιατί σε λίγο φεύγουμε..

  5. Loretta avatar
    Loretta 19/04/2011 14:16:14

    το καζανι οταν βραζει συνηθως σκαει στα μουτρα του μαγειρα.!! Γιωργακη εισαι ετοιμος??

  6. Εκηβόλος avatar
    Εκηβόλος 19/04/2011 14:29:45

    Πατριωτικό ΠΑΣΟΚ ,όπως λέμε Αλβανός τουρίστας.

  7. an.vorinos avatar
    an.vorinos 19/04/2011 14:35:21

    @Αυτο με τ.κ τα 9ημερα εχει και συνεχεια να σε διαφωτισω εφ οσον το χρησιμοποιεις συχνα ειναι του π. τα σαραντα,αλλα νομιζω οτι θα υποστει λογοκρισια και δικαιως.

  8. an.vorinos avatar
    an.vorinos 19/04/2011 14:35:42

    @ΠΠ

  9. δημης avatar
    δημης 19/04/2011 14:46:38

    ΑΝΤΕ ΚΑΙ...ΚΑΛΗ ΜΑΓΕΙΡΙΤΣΑ......

    • GEODETIS avatar
      GEODETIS @ δημης 20/04/2011 17:27:20

      για κάποιους θα είναι φασολάδα ... κάποιοι άλλοι δε στο συσσίτιο των Μητροπόλεων .... αλλά έτσι έγινε ο Έλληνας μετά απο 30 χρόνια ΑΛΛΑΓΗ ....

  10. βασίλης avatar
    βασίλης 19/04/2011 22:46:49

    ΠΑΛΑΙΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑΔΕΙ, ΜΟΛΙΣ Ο ΓΕΩΡΓΟΣ ΤΟΥΣ
    ΤΡΙΞΕΙ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΝΤΑ-ΝΤΑ Η ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΚΛΟΓΕ
    ΜΕ ΛΙΣΤΕΣ ΟΛΟΙ ΘΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΕΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ
    ΜΟΥΓΚΑ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΥΓΚΑ. Π.Χ Η ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΠΡΙΝ ΤΙΣ
    ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΑΡΚΟ
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ , ΤΩΡΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΕΙΔΑΤΕ ΤΟΝ ΠΑΝΑΗ ΜΟΝΑΧΑ ΣΕ
    ΓΛΕΝΤΙΑ ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑ ΤΟΠΙΚΑ
    ΚΑΝΑΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΞΕΧΝΑΝΕ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ.