#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/04/2010 08:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καζάνι έτοιμο να εκραγεί το ΠΑΣΟΚ



Καζάνι που είναι έτοιμο να εκραγεί θυμίζει η κυβέρνηση, αλλά πιο πολύ το ΠΑΣΟΚ, το κόμμα που δέχεται όλη την αντίδραση της βάσης για την πολιτική που ακολουθείται. Οι βουλευτές, μουδιασμένοι δεν μπορούν να εξηγήσουν στους πολίτες τι έχει συμβεί και γιατί θα πρέπει να κλάψουν από τώρα κεκτημένα όπως ο 14ος μισθός ή οι συντάξεις. Διαμηνύουν επίσης στην κυβέρνηση ότι οι σχέσεις της με την εκλογική βάση του ΠΑΣΟΚ έχουν διαρραγεί και ότι σύντομα θα βρεθεί αντιμέτωπη με το λαϊκό κίνημα.

Σύμφωνα με όλες τις πληροφορίες η …αντίσταση στο ΠΑΣΟΚ οργανώνεται σε τρία μέτωπα με συγκεντρώσεις και συζητήσεις σε όλη την Ελλάδα. Ο Γιώργος Παναγιωτακόπουλος είναι επικεφαλής του Αριστερού Ρεύματος, ο  Στέφανος Τζουμάκας, προωθεί την Πρωτοβουλία για την Προοδευτική Πολιτική και ο Παντελής Οικονόμου είναι ο επικεφαλής των Ελλήνων Σοσιαλιστών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Greenhorses avatar
    Greenhorses 26/04/2010 09:55:02

    Τι να κάνουν αυτοί μια φταρνισιά να κάνει ο κος Γιώργος του συγκροτήματος θα σκορπίσουν.

  2. klausevitz avatar
    klausevitz 26/04/2010 10:02:09

    Πολύ αργά!..για ένα κόμμα που κάποτε
    ενέπνευσε!
    Απο τη δεκαετία του '90-η πραγματικά
    χαμένη δεκαετία-διαχειρίζεται τρέχουσες
    υποθέσεις ενός ανάπηρου συστήματος.
    Το '89-'90 ένας κόσμος κατέρρεε, το ΠΑΣΟΚ
    θα έμενε αλώβητο;
    Πάει πολύ,όμως,να μεταλάσσεσαι σε απολογητή
    της κλεπτοκρατικής αθλιότητας που άλλοι
    ίδρυσαν,εγκατέστησαν και...διαιώνισαν. Κρίμα!

    • klausevitz avatar
      klausevitz @ klausevitz 26/04/2010 12:45:56

      Το ΠΑΣΟΚ,βέβαια,είχε τα πάνω του,ταμεσαία και
      τα πολύ κατω του...! ΟΚ!
      Πάει πολύ,όμως, να εισπράττει ξεφωνητά απο τη
      πλευρά της παράταξης που,μεταπολεμικά,υπήρξε
      αρχιτέκτων των σύγχρονων...επιτευγμάτων!
      Είναι ραγδαία,και συνεπώς άξια θαυμασμού, η
      διαδικασία αποενοχοποίησης των δεξιών. Μπράβο!

  3. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 26/04/2010 10:04:56

    Ο Φούφωτος δεν θα αναλάβει μέτωπο;

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2010 10:17:46

    Πρασινες Συνιστωσες. Του κ τα 9μερα. Δεν εχουεμ κ ορεξη να γελασουμε με δαυτους.

    ΠΠ

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2010 10:52:56

    Αυτος ο Παπουλιας που ειναι?? μαζευει αποδειξεις για τα δανεικα στον Ανδρεα το λαοπλανο? Δε λεει τιποτε? Δε σχολιαζει? Ποσο μας κοστιζει??
    Λετε να μας τον κοψει το ΔΝΤ ??

    ΠΠ

  6. ataktos avatar
    ataktos 26/04/2010 10:58:50

    τώρα τουλάχιστον όλοι ...θα κόψουν από την γλώσσα τους την λέξει "σοσιαλισμός"

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ataktos 26/04/2010 11:37:02

      ατακτε... σε ΠΑΣΟΚΟΥΣ αναφερεσαι μην ξεχνιεσαι... την προοδευτικη κωλοτουμπα. ΟΧΙ ΔΝΤ --> Οδυσσεια σημερα.. Ουτε απ το Ευρω θα φυγουμε ειπε ο αρχοντας του ψευδους.. Μεχρι και οι Αμερικανοί του τη λενε σημερα..περι λεσχων και ΓΑΠ κλπ..
      Καταφερε μονος του ν ανεβασει το δολλαριο το χρυσο και το πετρελαιο.

      ΘΑ βγει ενας Γιαννος και θα πει παλι την γνωστη ατακα και κανεις δε θ αντιδρασει. ΘΑ κανει διαγκελμα ο Σημιτης. ΘΑ αναλυσει ο Καστανιδης, θα προσθεσει ο Παναγιωτακοπουλος και ο Ακης, θα αναφερθει η Βασουλα και θα κλεισει η Μιλενα με την αλλη τη φρυδου.

      ΠΠ

  7. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 26/04/2010 11:40:34

    Δεν μου αρέσει η "αντίσταση"σε τρία μέτωπα. Αντί να μειώνονται ώσπου να εξαφανιστούν, πολλαπλασιάζονται σε παραλαλγές;

  8. enianos avatar
    enianos 26/04/2010 11:55:32

    Ακούγεται κάτι για άνω βουλή, κάτι για γερμανικό σύστημα διακυβέρνησης, κάτι για 4 περιφέρειες, κάτι για συνομοσπονδία ?

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 26/04/2010 13:14:44

    Δεν νομιζω οτι θα κανουν κατι οι νεοΠΑΣΟΚοι. Κοττες, οπως παντα, αφου οι ιδιοι "εξελεξαν" τον ΓΚΑΠ. Απο μπλα-μπλα αλλο τιποτα. Το ιδιοτελες συμφερον υπερτερει αυτο της πατριδας. Δεν ειναι τυχαιο οτι η λεξη "Ευπατριδης" δεν ακουγεται πλεον εδω και πολλες δεκαετιες.

  10. Green St avatar
    Green St 26/04/2010 18:39:52

    Δεν έχει καμία σημασία η σημερινή τους αντίσταση αφού αυτή προορίζεται και στρέφεται μόνο για την εξασφάλιση της κομματικής τους βάσης. Οπως σοφά λέει ο λαός μας "πιάνουν πόρτα για τον χειμώνα". Ποιό το νόημα της αντίδρασής τους αφού ψηφίζουν όλα τα νομοσχέδια;; Πιο πολύ είναι μια προσπάθεια να φανούν καλοί στην κομματική τους βάση.
    Επίσης σύντομα θα δούμε μια επιχειρηματολογία ΄σύμφωνα με την οποία ο σοσιαλισμός είναι το πιο δίκαιο σύστημα αλλά δυστυχώς στην ελλάδα δεν εφαρμόστηκε σωστά. Η σωστή εφαρμογή θα γίνει με αυτούς που σήμερα διαφωνούν αλλά που επίσης υπήρξαν στηλοβάτες του ΓΑΠ και του Σημίτη. Άσχετα να θα τους περάσουν γενεες 14 με την ανέξοδη κριτική τους.