«Κίνημα- Δημοκρατών Σοσιαλιστών», το όνομα του νέου κόμματος του ΓΑΠ
03/01/2015 16:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Κίνημα- Δημοκρατών Σοσιαλιστών», το όνομα του νέου κόμματος του ΓΑΠ

Στην εισαγγελία του Αρείου Πάγου, ο Γιώργος Παπανδρέου κατέθεσε την ιδρυτική δήλωση του νέου κόμματός του που ονομάζεται «Κίνημα- Δημοκρατών Σοσιαλιστών».

Έμβλημα του νέου κόμματος είναι ένα ρόδο σε κόκκινο φόντο.

Την ιδρυτική δήλωση υπογράφουν 252 άτομα, μεταξύ των οποίων είναι οι Φίλιππος Πετσάλνικος, Νίκος Παπανδρέου και Μιχάλης Καρχιμάκης.

ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 03/01/2015 17:20:14

    ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ "ΧΡΗΣΙΜΟΣ" . ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ..........

  2. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 03/01/2015 17:24:41

    ΚΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ? ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ Ν.Δ. ΕΝΑΣ "ΧΡΗΣΙΜΟΣ ΗΛΙΘΙΟΣ" ? Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΡΕΙΣ ? ΤΟΥΣ ΨΕΚΑΣΜΕΝΟΥΣ,ΤΗΝ ΔΗΜΑΡ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑΛΑΝΤΖΙ "ΝΑΖΙ"?

    • Ο Λούμπεν avatar
      Ο Λούμπεν @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 03/01/2015 19:39:15

      θα σου έλεγα τώρα κάτι για... γιαλαντζί ευρωπαϊστές αλλά άσε καλύτερα!

  3. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 03/01/2015 17:29:34

    ΚΙΔΗΣΟ. Κάτι μου θυμίζει, απ' τα παλιά, "μήπως είστε..." Κόμματα καρτούν, σε κομματικό σύστημα για τα μίκυ μάους.

    • Naruto avatar
      Naruto @ Uncle Stgm 03/01/2015 18:36:14

      Σου θυμίζει το ΚΟΔΗΣΟ του Πεσματζόγλου θείε , μόνο που εκείνος ήταν σοβαρός .

      • Απόδημος avatar
        Απόδημος @ Naruto 03/01/2015 18:44:13

        ΚΟΔΗΣΟ ΚΑΕ για την ακρίβεια, αν θυμάμαι καλά.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Uncle Stgm 03/01/2015 18:57:36

      ΚΙΝΔΗΝΟΣ μήπως ; ΚΙΝημα ΔΗμοκρατώΝ σΟσιαληστΝ

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ roadrunner 03/01/2015 19:00:44

        ΚΙΝΔΗΝΟΣ
        ΚΙΝημα ΔΗμοκρατώΝ σΟΣιαλιστών ( ο δαίμων του πληκτρολογίου)

  4. δημης avatar
    δημης 03/01/2015 19:05:08

    ε υ τ υ χ ώ ς ..... ΘΑ ΑΝΑΣΤΗΘΕΙ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ...

  5. νοο avatar
    νοο 03/01/2015 19:34:12

    Οταν στη Σκήνη είναι ο ιμιτασιον ...γιατί να μην ανεβεί ο αυθεντικός * λεφτά υπαρχουν* ......

  6. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 03/01/2015 20:49:13

    Το πιο σωστό που έχω ακούσει εδώ και πολύ καιρό, ότι επιτέλους να φανεί και μια φορά χρήσιμος για την Ελλάδα! Και καλά, ο ΓΑΠ είναι αυτός που είναι, το ερώτημα είναι, αυτοί που τον περιστοιχίζουν και κάποτε κυβέρνησαν την Ελλάδα και διαφέντεψαν τις τύχες μας, δεν έχουν δράμι μυαλό; Έτσι λοιπόν εξηγείται πως φτάσαμε εδώ που φτάσαμε από το 1981 μέχρι σήμερα! Να ποιο το ποιόν του ΠΑΣΟΚ! Και το ΠΑΣΟΚ διασπάστηκε τουλάχιστον σε τρία κομμάτια. Έτσι έχουμε, το ΠΑΣΟΚ των σκληρών πρασινοφρουρών, που μη αντέχοντας την αποστέρηση των κομματικών ωφελημάτων που απορρέουν από την άσκηση της εξουσίας, μετακόμισε στον ΣΥΡΙΖΑ, προσδοκώντας και ελπίζοντας τις παλιές ...δόξες. Τους περιστασιακούς οπαδούς του ΠΑΣΟΚ,που έγιναν οπαδοί του ελπίζοντας σε κάτι καλλίτερο, αλλά το εγκατέλειψαν ...ανανήψαντες! Και στους εγκλωβισμένους, που λόγω ειδικών συνθηκών και καταστάσεων, αλλά και προσωπικών φιλοδοξιών δεν ήταν δυνατόν να αποσχισθούν, εκεί λοιπόν παρέμεινε και η ιστορική ηγεσία του. Η περαιτέρω πορεία του ήταν προδιαγεγραμμένη και είναι απορίας άξιο πως επιβίωσε για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα! Το δυστύχημα είναι ότι το πληρώσαμε εμείς όλοι οι υπόλοιποι, χωρίς να αποκομίσουμε τίποτα από τα λίγα ή πολλά κέρδη των φανατικών οπαδών του και το μεγαλύτερο δυστύχημα θα είναι να το ξαναυποστούμε με την αλλοτροπική μορφή του ΣΥΡΙΖΑ!!!!

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 03/01/2015 23:07:33

    Κλεμμένο από τον Πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας, Αντώνη Σαμαρά, “το σύνθημα” Γιωργάκη: «Η νέα μεταπολίτευση είναι η επανάσταση του αυτονόητου». Ομιλία (απόσπασμα) του Προέδρου Αντώνη Σαμαρά στο 8ο Τακτικό Συνέδριο της Νέας Δημοκρατίας (Παρασκευή 25 – Κυριακή 27 Ιουνίου, 2010. Στάδιο Τάε Κβον Ντο του Φαλήρου). «Η νέα μεταπολίτευση είναι η επανάσταση του αυτονόητου». «Η Ελλάδα θέλει ηγέτη ρεαλιστή και όχι περιπλανώμενο ταξιδιώτη που προσπαθεί να σώσει τον υπόλοιπο κόσμο την ώρα που δοκιμάζεται ο δικός του τόπος» είπε και πρόσθεσε: «μεγαλοπιάνεται με την πράσινη ανάπτυξη και την σοσιαλιστική διεθνή, ψεύδεται με τα ελλείμματα και βλάπτει την Ελλάδα». Τον κατηγόρησε επίσης για «μυστική διπλωματία και παρασκηνιακές διαπραγματεύσεις στα Eθνικά Θέματα».

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 04/01/2015 00:32:55

      Τι σημαίνει «Νέα Μεταπολίτευση»; Ποιό είναι το καινούργιο που γεννιέται; Απαντώ: Είναι ένα νέο πολιτικό-κοινωνικό μοντέλο που, επιτέλους, μπορεί να καλύψει τα πιό επικίνδυνα εθνικά μας ελλείμματα: — Το έλλειμμα Ανταγωνιστικότητας στην Οικονομία. — Το έλλειμμα Δημοκρατίας στην Πολιτική. — Το έλλειμμα Ασφάλειας στην Κοινωνία. — Tο έλλειμμα Παιδείας στην πνευματική ζωή, αλλά και στην καθημερινότητα. Το καινούργιο, είναι η Νέα Μεταπολίτευση! Είναι μία πρόταση που εμείς διατυπώσαμε. Που λίγο- λίγο αγκαλιάζει ολόκληρη την Κοινωνία. Απ’ όλους τους πολιτικούς χώρους. Σιγά-σιγά παίρνει πιό συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Και εξελίσσεται σε μία δέσμη μεγάλων ανατροπών και τομών, με ευρύτατη κοινωνική συναίνεση. Για να το πούμε με δύο κουβέντες: * Νέα Μεταπολίτευση στην Παιδεία, σημαίνει ότι τα Δημόσια Πανεπιστήμια θα αναδιοργανωθούν από τα θεμέλια. Και θα λειτουργούν όπως στον υπόλοιπο κόσμο. Χωρίς άσυλο βίας και παρανομίας. Χωρίς έλεγχο από κλίκες και χωρίς περιθώρια συναλλαγής. Δεν χρειάζεται να ανακαλύψουμε ξανά τον τροχό. Αρκεί να τολμήσουμε. * Νέα Μεταπολίτευση στην Υγεία σημαίνει, ότι σε κανένα δημόσιο Νοσοκομείο δεν θα κοστίζουν τα υλικά περισσότερο απ’ ότι κοστίζουν σε Νοσοκομεία παντού στον κόσμο. Ούτε εδώ χρειάζεται να ανακαλύψουμε τον τροχό. Τέρμα τα ιλιγγιώδη ελλείμματα των Νοσοκομείων. * Νέα Μεταπολίτευση στην Ασφάλεια, σημαίνει ότι τα δικαιώματα του Πολίτη θα γίνονται σεβαστά, όχι μόνο όταν διαδηλώνει, αλλά και όταν θέλει να πάει στη δουλειά του, όταν θέλει να λειτουργήσει την επιχείρησή του, όταν θέλει να νιώθει ο ίδιος ασφαλής στο δρόμο, την οικογένειά του ασφαλή στο σπίτι και τα παιδιά του ασφαλή στο σχολείο. Και προστατευμένα από τρομοκρατικές επιθέσεις, όπως η χθεσινοβραδινή, την οποία ακόμα μία φορά καταδικάζω με όλη μου τη δύναμη. * Νέα Μεταπολίτευση στη Διοίκηση, σημαίνει ότι ο κάθε πολίτης, όταν θα συναλλάσσεται με το δημόσιο, θα δίνει μόνο τον αριθμό της ταυτότητάς του ή το ΑΦΜ του και το δημόσιο θα βρίσκει εκείνο, ηλεκτρονικά, όλα τα στοιχεία του και θα τον εξυπηρετεί μέσα σε ώρες. Όχι σε εβδομάδες ή μήνες και μετά από ατέλειωτες χαμένες ώρες στις ουρές. * Νέα Μεταπολίτευση σημαίνει ότι κάθε δικαστική υπόθεση θα κρίνεται εντός λίγων μηνών και θα τελεσιδικεί το πολύ μέσα σε ένα-ενάμιση χρόνο. Όπως γίνεται παντού στον κόσμο. Δεν θα περνάνε ατελείωτα χρόνια. Γιατί αυτό δεν είναι Δικαιοσύνη. Είναι αρνησιδικία. Κι οδηγεί στην ανομία. * Νέα Μεταπολίτευση, σημαίνει ότι ο αγρότης θα νιώθει το κράτος δίπλα του εκεί που το χρειάζεται. Για να εξαλείψει τον μεσάζοντα και να κλείσει την ψαλίδα της ντροπής: Ανάμεσα στο χωράφι και το ράφι. * Νέα Μεταπολίτευση σημαίνει ότι θα δοθεί στο νέο αγρότη η ευκαιρία να γίνει μέτοχος μεγαλύτερων εκμεταλλεύσεων, που αξιοποιούν τις οικονομίες κλίμακας. ‘Ώστε να ανοίξει νέες αγορές. Και να δημιουργήσει νέες θέσεις εργασίας. * Νέα Μεταπολίτευση σημαίνει ότι σε κάθε μεγάλη απόφαση της Κυβέρνησης την ευθύνη θα έχει ένας μόνον υπουργός. Κι αυτός θα είναι υπόλογος, αν δεν προχωρήσει. * Νέα Μεταπολίτευση σημαίνει πως ό,τι ισχύει για την παραγραφή αδικημάτων των απλών πολιτών, θα ισχύει και για τα αδικήματα υπουργών. Δεν θα έχουν οι υπουργοί και οι βουλευτές διαφορετική ποινική μεταχείριση. Ή διαφορετική διάρκεια παραγραφής. Και θα υπάρχει πλήρης διαφάνεια στα περιουσιακά τους στοιχεία. Που θα την κρίνει ειδικό Σώμα, όπου θα πλειοψηφούν έμπειροι δικαστές. Όχι τα κόμματα μεταξύ τους και με νοοτροπία αμοιβαίας συγκάλυψης. * Νέα Μεταπολίτευση σημαίνει ότι θα υπάρχει δυνατότητα να γίνονται δημοψηφίσματα, – και όχι μόνο για εθνικά θέματα – όταν τα επιθυμεί σημαντική μερίδα της κοινωνίας, όπως συμβαίνει σε πολλές σύγχρονες δημοκρατίες. Κι όπως θεσμοθετείται σήμερα σε πανευρωπαϊκή κλίμακα. Όχι, δηλαδή, μόνον όταν τα εγκρίνει η κυβέρνηση, όπως ισχύει σήμερα στην Ελλάδα. Όλα αυτά είναι αυτονόητα παντού, αλλού. «Νέα Μεταπολίτευση λοιπόν, είναι η Επανάσταση του Αυτονόητου. Το οποίο στην Ελλάδα παραμένει ακόμα αδιανόητο.» Τέρμα πρίγκιπες και πριγκιπάτα, βαρόνοι και τζάκια. Ο κ. Σαμαράς αναφέρθηκε τέλος εκτεταμένα στα εσωκομματικά θέματα στο άνοιγμα του κόμματος στην κοινωνία και στην αυτοκριτική που έγινε το τελευταίο διάστημα. Ανέφερε μεταξύ άλλων ο πρόεδρος της ΝΔ: «Ποτέ κόμμα στην Ελλάδα δεν έκανε τόσο βαθιά αυτοκριτική όσο η ΝΔ τους τελευταίους μήνες, όμως δεν θα αφήσουμε αναπάντητες τις προκλήσεις εκείνων που θέλουν να φορτώσουν στη ΝΔ τα δικά τους σφάλματα και δεν θα αφήσουμε ανυπεράσπιστο το θετικό μας έργο. Σήμερα η ΝΔ μηδενίζει το κοντέρ και ξαναγεννιέται». Αναφέρθηκε στο ιδεολογικό στίγμα του κόμματος λέγοντας ότι: «Ο κοινωνικός φιλελευθερισμός διευρύνει τα όρια και δεξιότερα και αριστερότερα, θα κάνουμε αμφίπλευρη διεύρυνση προβάλλοντας τις ιδέες μας και όχι αποσιωπώντας τες». Στο νέο Οργανόγραμμα θα προβλέπεται η δυνατότητα του προέδρου να ορίζει δύο αντιπροέδρους, είπε ο κ. Σαμαράς. Το πιό δυνατό χειροκρότημα απέσπασε η αποστροφή του στην οποία ανέφερε ότι «πρίγκιπες και πριγκιπάτα, βαρόνοι, τζάκια και φέουδα έφυγαν από το λεξιλόγιο της ΝΔ. Θα κλείσω οριστικά την πόρτα σε όσους πίκραναν το φιλότιμο της ΝΔ και της ελληνικής κοινωνίας, αυτό το κεφάλαιο όμως κλείνει εδώ». Ο κ. Σαμαράς έκλεισε την ομιλία του και απευθυνόμενος προς τους Συνέδρους του, είπε: «Ζητώ την έμπρακτη αγάπη σας για την παράταξη. Όταν όλα θα κλυδωνίζονται, η ΝΔ θα μένει όρθια και θα προσφέρει τις λύσεις και την διέξοδο». πηγή: Antinews.gr

  8. Θόδωρος 17.06.201? avatar
    Θόδωρος 17.06.201? 03/01/2015 23:18:55

    Α ρε, Βαγγέλη!.. Σα το σκυλί στ' αμπέλι πήγε ο Βαγγέλης!

  9. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 04/01/2015 01:31:23

    Σαν τα Πόκεμον ή τους Πάουερ Ρέιντζερς ξεπετιούνται ένα-ένα τα άτιμα, έτοιμα για μάχη: ΚΙΔΗΣΟ, Τελεία, Ρίζες, ΡΙΚΚΣΥ, Πράττω, κι απο κοντά, το άλλο ΠΑΣΟΚ με την Καïλή, η παραδοσιακή πια "Ανταρσύα" και ποιός ξέρει τι άλλο θα βγεί τις επόμενες μέρες... Η χαρά του σκηνοθέτη παιδικών ταινιών κινούμενων σκίτσων, για όσους θυμούνται απο τα παιδιά τους όταν ήταν μικρά.

  10. bob o mastoras avatar
    bob o mastoras 04/01/2015 06:57:31

    O (huge) gap έχει συμμετέχει στις πιο διεφθαρμένες κυβερνήσεις των τελευταίων 30 ετών. Διαπιστώνω έλλειψη αναγνωρισμένων στελεχών... Που να ναι ο Τζουμάκας που ήθελε τζακούζι στο γραφείο του υπουργού εμπορίου... Ο Κουλουμπής; Ο Κατσιφάρας; Ο Πόπωτας; Ο Σταματελάτος; Ο Χρυσανθακόπουλος; Ο Τσουκάτος; Όλοι αυτοί οι αστέρες του σουρρεαλισμού που κόσμησαν με την παρουσία και τα έργα τους τη ζωή μας... Η ειρωνεία της υπόθεσης είναι ότι τότε γελάγαμε με το Γιαννόπουλο, που του ξύνιζε η ρίγανη, ενώ μας έκλεβαν το μέλλον!

  11. Νέστωρ avatar
    Νέστωρ 04/01/2015 15:42:48

    Η Καϊλή πάντως είναι εξαιρετικά επιτυχημένη επιλογή για εκπρόσωπος τύπου. Μα εξαιρετικά!