23/10/2008 18:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάτω από 2.000 μονάδες το ΧΑΑ

Στις 1.914,37 μονάδες έκλεισε σήμερα ο γενικός δείκτης τιμών σημειώνοντας νέα μεγάλη πτώση κατά 5,51%. Ενδοσυνεδριακά υποχώρησε μέχρι τις 1.882,48 μονάδες. Μόνο 15 μετοχές ενισχύθηκαν, 241 κατέγραψαν απώλειες και 21 παρέμειναν σταθερές.

Το πρόβλημα λέγεται «Εθνική», της οποίας η μετοχή κατέρρευσε στα 14,16 ευρώ (-12,59%). Εκτός όμως από τις πωλήσεις ορισμένων Funds, τα οποία προφανώς μετράνε την έκθεση της Εθνικής σε αγορές όπως η τουρκική, η πτώση αποδίδεται και στην γενικότερη πολιτική αστάθεια των τελευταίων ημερών.

Εκτός από την Εθνική, με ζημίες έκλεισε και Eurobank (-8,94%) και η οποία επίσης έχει παρουσία στην Τουρκία.

Άλλες:  -10,8% στην Marfin Popular, -11,2% στην MIG, -11% στην Αγροτική Τράπεζα -, -6,24% στην Πειραιώς, -7,76% στην  Coca- Cola.

Στην Ευρώπη, οι δείκτες υποχωρούν (πτώση 3% στην Φρανκφούρτη) αλλά η προοπτική να προχωρήσει αύριο σε περικοπές στην παραγωγή πετρελαίου ο ΟΠΕΚ έχει ανεβάσει τις διεθνείς τιμές του μαύρου χρυσού. Έτσι ανεβαίνουν στην Wall Street οι ενεργειακοί τίτλοι, ωθώντας ψηλότερα τον Dow Jones.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 23/10/2008 18:36:17

    Πάντως Ο κύριος Μυτιληναίος και Περιστήρης θέλουν την φτώχεια να την φάμε μόνοι μας http://www.sofokleous10.gr/portal2/epixeiriseis/epixeiriseis/

  2. miaouth avatar
    miaouth 23/10/2008 18:49:54

    Ρευστοποιούνται (με μεγάλες ζημίες) πολλά hedge funds (π.χ. Capital, Centaurus). Ο βασικός λόγος είναι αυτός. Πουλάνε ότι έχουν και δεν έχουν, σε οποιαδήποτε τιμή, και μετά κλείνουν. Αυτή τη στιγμή δεν σκέφτονται τίποτε.
    Επιπλέον, στην Ελλάδα δεν υπάρχουν αγοραστές.
    Για σοβαρούς επενδυτές, πολύ περισσότερο από την έκθεση στην Τουρκική αγορά, αρνητικά μετρούν οι εγχώριες υποθήκες ακινήτων. Είναι πολύ ψηλά γραμμένες και σε ενδεχόμενη πτώση τιμών των ακινήτων, οι Ελληνικές τράπεζες θα γράψουν μεγάλες υποαξίες. Ειδικά μετά τους νέους Ευρωπαικούς ρυθμιστικούς κανόνες.

  3. archaeoptreryx avatar
    archaeoptreryx 23/10/2008 19:00:25

    Μου θύμησε ένας φίλος του χώρου μου κάτι που έλεγα με βεβαιότητα πριν από χρόνια που ξέχασ και εγώ ο ίδιος είτε λόγω Alzheimer's είτε επειδή με θάμπωσαν οι λίρες των πλουσίων της τελευταίας 8ετίας:

    Μία τράπεζα, όποια τράπεζα, πολιτισμένη τράπεζα, δεν έχει λόγο να «αξίζει» πάνω από 1 άντε 1,25 ή σε εξαιρετικές περιπτώσεις 1,5 φορές την καθαρή της θέση. Για 10 ή 110 καλούς λόγους... Θυμάμαι όταν η American Express είχε αγοράσει την Shearson Lehman για το υπέρογκο ποσό των 2,5 φορών καθαρή θέση.

    Βέβαια η φούσκα με διέψευσε σε σημείο που πίστεψα ότι είμαι παλαιομοδίτης αγράμματος.

    Με 1 έως 1,5 φορές καθαρή θέση, έχουν λίγο κατήφορο ακόμα μερικές ελληνικές τράπεζες, όσο και αν σπαταλούν τα κεφάλαιά τους για να στηρίζουν την μετοχή τους!

    Οι κρίσεις έχουν και θετικά στοιχεία...Η θεωρία αποδεικνύεται σωστή.

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/10/2008 19:18:01

    +1 archaeoptreryx

    Με αυτά που βλέπαμε στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια κοντεύαμε να ξεχάσαμε τι μαθαίναμε. (η φούσκα δεν πετά αιωρείται μέχρι να ...σκάσει)

    Για όσους διαμαρτύρονται ότι δεν υπάρχουν αγοραστές και το χρηματιστήριο κατρακυλά (έχει ...πτώση ακόμα) επειδή οι ξένοι θεσμικοί πουλάν και φεύγουν, να τους υπενθυμίσω ότι οι ντόπιοι αγοραστές ...πέθαναν το 1999



    άσχετο... μου αρέσει που όλοι ασχολούνται με μονές και ανταλλαγές και παιδιά ταχυδρόμων, κανείς δεν μιλά για το 3,5 του κ Καθηγητή για το 2007.
    Εκεί είναι το μεγάλο πρόβλημα της χώρας στον επιτυχημένο καθηγητή Οικονομικών.

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 23/10/2008 19:28:59

    Μηπως φακτορ εχεις προχειρα (αν ειναι αρχειοθετημενες) προβλεψεις ορισμενων εξ ημων στην αρχη της κρισης για την καταντια του δεικτη?

  6. t avatar
    t 23/10/2008 20:11:03

    Ο πρώην διοικητής της Federal Reserve Άλαν Γκρίνσπαν δήλωσε σήμερα στο Κογκρέσο «σοκαρισμένος» με την κατάρρευση των πιστωτικών αγορών στις ΗΠΑ

  7. archaeoptreryx avatar
    archaeoptreryx 23/10/2008 20:30:00

    Mην ανησυχείς Χαζέ του Χωριού, δεν χάνονται, αλλά τι; έχουμε κανένα στοίχημα;

    όσο για σένα ανώνυμε 7:46, μην βιάζεσαι, μέχρι την Αλωση της Πόλης, την μία ή την άλλη εκεί μεταξύ 1200 και 1500... Εγώ θα περιμένω τον Λέοντα τον Ισαυρο (πόσο ήταν 750 ή 800;) αλλά εγώ είμαι πιο μαύρος από τους σκούρους αράπηδες.

  8. archaeoptreryx avatar
    archaeoptreryx 23/10/2008 20:48:28

    Τώρα το παίρνω πίσω αυτό που είπα, μην τύχει και δεν πέσει άλλο και με κατηγορείτε για αρνητική κερδοσκοπία, ή ότι σας στέρησα τα υπερκέρδη!

  9. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 23/10/2008 21:04:49

    3 Αρχαιοπτερυξ

    Στοιχημα σιγουρα οχι (αν και παιζω που και που)αλλα ακουσα τοτε ουκ ολιγα...

    Πιστευω ακραδαντα οτι ειμαστε,στις περισσοτερες μετοχες, μακρυα απο τον πατο!

    Η Εθνικη βεβαια για μενα-με ετησιο τουλαχιστον οριζοντα-ειναι ελκυστικη...

    Και τωρα ας ελπισουμε, στο Αλι Σαμι Γιεν ,σε λιγα λεπτα...παλι με χρονια με καιρους...

  10. provato avatar
    provato 23/10/2008 21:13:43

    Παραφράζοντας τον ανώνυμο 7:46 που ... παράφρασε τον .. Μπούφετ θα πώ:
    ΄΄Αγοράστε ελληνικές κοτούλες τώρα που υπάρχουν ακόμα.Εγώ το κάνω΄΄

    ΄΄Επενδυτική΄΄ ευκαιρία για ΄΄ξύπνιους΄΄ (ο κόκορας χρησιμεύει και ως ξυπνητήρι)

    @t
    Ο Γκρίνσπαν ΄΄σοκαρίστηκε΄΄ ενώ την νύφη μάλλον θα την πληρώσουν άλλοι ... σκέψου να τον έβαζαν και να πληρώσει αυτόν και τους φίλους του .. εκεί να δείς σοκ χωρίς εισαγωγικά.

  11. t avatar
    t 23/10/2008 22:10:09

    Dow Jones Industrial 8,285.76 -233.45 (-2.74%)μακρυα απο τον πατο!

  12. t avatar
    t 23/10/2008 22:56:15

    President Bush's press secretary, Dana Perino.
    "We are in for a rocky road on the employment front, and expect our GDP number next week not to be a good one," she said. "And the next quarter could probably be tough, as well."

    On Capitol Hill, former U.S. Federal Reserve Chairman Alan Greenspan said the United States is facing a "once-in-a-century tsunami" of tight credit and housing woes. He predicted the economy will get worse before it gets better.

  13. koinos_nous avatar
    koinos_nous 24/10/2008 08:05:44

    @archaeoptreryx
    Συμφωνώ και με το 1 η με το 1,25 της καθαρής θέσης, το δικό μου μέτρο είναι άλλο.
    Αν πχ η πιο αποδοτική προθεσμιακή (τρίμηνη εξάμηνη) είναι 5% η πραγματική αξία μιας μετοχής είναι κάτω απο το εικοσαπλάσιο του μερίσματος που δίνει καθε χρόνο (προσοχή κάθε χρόνο).
    Οτιδήποτε άλλο είναι τζόγος.

  14. t avatar
    t 24/10/2008 09:18:24

    Πολύ μεγάλη πτώση καταγράφει το χρηματιστήριο του Τόκιο.
    Ο δείκτης Νικκέϊ υποχωρεί -794, πάνω από -9%.

  15. sovokai avatar
    sovokai 24/10/2008 09:53:20

    Στις 1200 μονάδες θα δανειστω να τα σπρώξω...