12/12/2009 14:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάτι τρέχει με το κτηματολόγιο



Κάτι τρέχει με το κτηματολόγιο και - να μας το θυμηθείτε - δεν θα έχουν καλά ξεμπερδέματα στην κυβέρνηση. Αφού τοποθέτησαν τον σύζυγο της Α. Διαμαντοπούλου στο Δ.Σ. και έβαλαν πρόεδρο τον κ. Αρβανίτη, κουμπάρο του υφυπουργού Γ. Μανιάτη, έχουν αρχίσει να βγαίνουν κι άλλα στη φόρα.

Ο κ. Αρβανίτης είναι έτοιμος να παραιτηθεί διότι φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα και με τις επαγγελματικές δραστηριότητες της συζύγου του η οποία εργάζεται σε εταιρεία που παίρνει έργα από το κτηματολόγιο.

Επίσης, για τη θέση του διευθυντή έχει ακουστεί το όνομα κάποιου του οποίου όμως η μητέρα έχει πάρει δουλειές για το κτηματολόγιο στην Αθήνα.

Μήπως πρέπει να τα ξεμπλέξει η κ. Μπιρμπίλη γιατί όλα αυτά θα γίνουν θηλιά στο λαιμό της.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lavazza avatar
    Lavazza 12/12/2009 14:35:47

    Νάτες και οι "κουμπαριές"...

    Νάτοι κι οι ημέτεροι και το βόλεμα συζύγων κτλ...

    Μετά φωνάζετε για μένα γιατί έχω γίνει Χουντικός...:):):)

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 12/12/2009 14:39:34

    Άλλο μεγάλο σκάνδαλο, από μόνο του, διακομματικό και πλούσιο.

    Την είχα γράψει από παλιά την πρότασή μου εδώ στο antinews και οι δικηγόροι της παρέας τη βρήκαν πολύ καλή: Τα οικόπεδα τα έχεις ήδη χαρτογραφημένα στις πολεοδομίες. Τους δίνεις έναν κωδικό, στο κάθε οικόπεδο, που τον περνάς υποχρεωτικά σε κάθε ακίνητο σε πλήρως μηχανογραφημένα υποθηκοφυλακεία, χωρίς να εξατομικεύεις το κάθε ακίνητο ως χωριστό δικαίωμα. Συνδυάζεις μόνον εμπράγματα δικαιώματα με οικόπεδα. Κρατάς έτσι το απλό και μη γραφειοκρατικό σύστημα των υποθηκοφυλακείων και σου μένει το κτηματολόγιο ως τεχνικό μόνον έργο, στην ουσία για τα εκτός σχεδίου ακίνητα. Έχεις χαρτογραφήσει έτσι όλα σου τα εντός σχεδίου εμπράγματα δικαιώματα με πολύ φθηνό προϋπολογισμό (μερικά εκατομμύρια ευρώ), χωρίς να στέλνει τον κοσμάκη για δηλώσεις, ενστάσεις και ιστορίες, και ξεκινάς μετά την εκστρατεία για τα εκτός σχεδίου, χωρίς να μπλοκάρεις τις συναλλαγές, όπως τις έχει μπλοκάρει το κτηματολόγιο, όπου έχει λειτουργήσει.

    Μια στυγνή γραφειοκρατία είναι το κτηματολόγιο αλά ελληνικά και ανάθεμά με αν έχουν τέτοια γραφειοκρατία στα κτηματολόγια της λοιπής Ευρώπης.

    Μη γραφειοκρατικό εθνικό κράτος δικαίου. Εκεί είναι το κουμπί. Ο Σαμαράς το βρήκε και δεν ξέρω αν κατάλαβε και ο ίδιος πόσο μεγάλη κουβέντα είπε. Να ψάξουμε παντού να βρούμε πώς θα το πετύχουμε, σε κάθε πτυχή της κρατικής δραστηριότητας.

    • Johny avatar
      Johny @ Επώνυμος 12/12/2009 16:50:52

      Ξεκινάς με την παραδοχή ότι:
      "Τα οικόπεδα τα έχεις ήδη χαρτογραφημένα στις πολεοδομίες."

      Αυτό όμως δεν ισχύει απαραίτητα. Λ.χ. υπάρχουν χιλιάδες απί χιλιάδων φακέλων που έχουν "χαθεί από πλημμύρα" ή "χάθηκαν κατά την μεταφορά μας στο νέο κτίριο" κ.λπ. Σε κόβω για μηχανικό, οπότε μάλλον θα ξέρεις τι εννοώ.

      Για να μην προσθέσω τα "ψευτοτοπογραφικά" που δεν λένε τίποτα, ή που είναι λάθος ο βορράς, ή που απλά... απεικονίζουν ΑΛΛΟ οικόπεδο από αυτό του τίτλου.

      Α, να μην ξεχάσω τους φακέλλους στην πολεοδομία που δεν περιέχουν ΤΙΠΟΤΑ άλλο εκτός από την αίτηση του ιδιοκτήτη και το φύλλο της άδειας. Μη μου πεις ότι δεν έχεις δει τέτοια....

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Johny 12/12/2009 17:43:37

        Όχι, δεν εννοούσα στους φακέλους των αδειών, εννοούσα στις τεχνικές υπηρεσίες που ασχολούνται με τις πράξεις εφαρμογής των επεκτάσεων σχεδίου πόλης. Το σωστό, σε αυτό που έλεγα πριν, είναι ότι χάρτες υπάρχουν για όλα τα οικόπεδα που έχουν δημιουργηθεί κατόπιν επέκτασης σχεδίου πολεως, ενώ μπορεί και να μην υπάρχουν για όσους τον πυρήνα των πόλεων που δεν έγινε ποτέ επέκταση σχεδίου πόλεως. Αν και για το τελευταίο δεν είμαι σίγουρος, μπορεί και να υπάρχουν κι εκεί, κατά περίπτωση.

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 12/12/2009 14:42:23

    Lavazza, όπου πάω να γράψω πρώτος σχόλιο θα με προλαβαίνεις, τι θα γίνει φιλαράκι;

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ Επώνυμος 12/12/2009 15:09:18

      Προβοκάτσια του Φάκτορα...:):):)

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Lavazza 12/12/2009 17:22:08

        Είσαι πιο γρήγορο πιστόλι, πώς να το κάνουμε!

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 12/12/2009 16:41:25

    Ανώνυμε, συγγνώμη, αφελής είσαι εσύ που δεν μιλάς. Μόλις έγραψα έναν τρόπο κτηματογράφησης. Εσύ γιατί δεν μας λες ποιοι είναι αυτοί που ξέρεις εσύ, να διαμαρτυρηθούμε όλοι μαζί, να τελειώσει αυτό το αίσχος;

    Ούτε δέχομαι να είναι νομοτελειακό το "να φάνε". Απλώς δεν το δέχομαι. Κουμάντο στα λεφτά μου θα κάνω εγώ. Επιτέλους.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Επώνυμος 12/12/2009 18:44:16

      Το θέμα δεν είναι "μπαίνει στο Κτηματολόγιο", αλλά σε τι Κτηματολόγιο μπαίνει. Εδώ θέλει το Κτηματολόγιο να δώσει ταυτότητα σε κάθε ακίνητο και σε κάθε εμπράγματο δικαίωμα. Αυτή η αχρείαστη υπερτυποποίηση καταλήγει να επιβαρύνει υπερβολικά το σύστημα. Πρόκειται για εξωφρενική γραφειοκρατία.

      Η Αγγλία δεν είναι καλό παράδειγμα προς μίμηση, γιατί έχει τελείως διαφορετικό σύστημα από το δικό μας. Καλύτερο είναι το παράδειγμα της Ολλανδίας, που έχει μόνον "τεχνικό κτηματολόγιο" (αυτό περίπου που περιγράφεις εσύ). Αν εμείς το προσαρμόσουμε και περάσουμε έναν αριθμό του οικοπέδου στο υποθηκοφυλακείο, τότε το κτηματολόγιό μας θα βοηθάει και τους δικηγόρους στις έρευνές τους, χωρίς να μπλοκάρει τις συναλλαγές με τα ακίνητα.

      Το Κτηματολόγιο είναι μισητό όχι επειδή ανοίγουν ρουμάνια (δεν έχει φτάσει εκεί το Κτηματολόγιο, στα ρουμάνια), αλλά επειδή έχει μπλοκάρει τις συναλλαγές, όπου εφαρμόστηκε. Μας είπαν ότι είναι παιδικές ασθένειες του Κτηματολογίου, αλλά έρχονται πολύ χειρότερα, αν δεν καταλάβουν το έγκλημα που διαπράττουν.

  5. Le canard avatar
    Le canard 12/12/2009 16:49:06

    Γιατί τα χρεώνουν όλα αυτά στη Μπιρμπίλω, όταν είναι γνωστό ότι είναι επιλογές του μεγάρου Μαξίμου (Παμπούκης);

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ Le canard 13/12/2009 14:09:54

      o Χαρούλης τώρα έχει σκοτούρες. Μόλις συνέρθει, θα μας _αμήσει σε Εθνικούς Σοσιαληστικούς Νόμους. Και να προσέχουμε τι λέμε, είναι και εμπαθούλης.

  6. sirmar avatar
    sirmar 12/12/2009 17:45:42

    Ολα τα λαμόγια στήν πιάτσα.
    Σύζηγος διαμαντοπούλου το σκάνδαλο με τα προγράματα της ΕΟΚ.
    Και παει λέγοντας.Ξυπνήστε κύριε ΓΑΠ και ασε το αχανές χαμόγελω .
    Μπιρμπίλου Μαστερ οφ ιμπεριαλ .

  7. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 12/12/2009 17:56:15

    Στην ΝΔ έβαζαν κουμπάρους εδώ το προχώρησαν και βάζουν και τους άντρες τους σε θέσεις κλειδιά οι υπουργίνες;

    Και όλα αυτά σε ούτε 100 μέρες φαντάζομαι τι θα γίνει αν πιάσουμε τις 1000

    Πόσο γρήγορα ξεχάστηκε το «νόμιμο αλλά και ηθικό»...

    ρε ούστ

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ «Κασσάνδρα» 12/12/2009 18:07:32

      Ποιος ήταν αυτός της ΝΔ που είχε διορίσει την κόρη στη Βουλή και είπε "ε, κάποιον θα έπαιρναν, πήραν την κόρη μου"; Θυμάμαι ένα όνομα, αλλά δεν είμαι τόσο σίγουρος.

  8. o aristos avatar
    o aristos 12/12/2009 20:05:28

    Ο Καίσαρας και η Γυναίκα του και τα "Ξαδερφοκούμπαρα"


    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/12/blog-post_9623.html

  9. sirmar avatar
    sirmar 12/12/2009 21:09:10

    Κύριε ΓΑΠ βγαλε στή φόρα ολο το προσωπικό που ειναι μόνιμο στή βουλη να δούμαι ποσα καλόπαιδα ημετερων εχουν βουλευτή.
    Και να τους κανουμαι εράνο για να τα τσοντάρουμε τα καημενα.

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/12/2009 22:42:00

    Για ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ γίνονται αυτή οι διορισμοί. ΕΘΝΙΚΗ ανάγκη. Μυρίζομαι πράσινη χούντα.

  11. ANTONIS avatar
    ANTONIS 13/12/2009 00:39:45

    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ Α.Ε.
    ΔΙΑΒΑΣΤΕ:
    Ο αντιπρόεδρος του ΓΕΩΤΕΕ Γ. Τζανιδάκης – που ψήφισε να γίνουν οι προσλήψεις στον ΟΠΕΚΕΠΕ με μπλοκάκι – τώρα και στο Δ.Σ. της “Κτηματολόγιο Α.Ε.” !!!
    Στην Ελλάδα οι “καλοί” άνθρωποι ανταμοίβονται…
    Ο κος Γ. Τζανιδάκης είναι ο αντιπρόδερος του ΓΕΩΤΕΕ , ανήκει στο χώρο του ΠΑΣΟΚ και πριν μερικούς μήνες (κυβέρνηση Νέας Δημοκρατίας) είχε ψηφίσει να γίνουν οι 987 προσλήψεις στον ΟΠΕΚΕΠΕ με μπλοκάκι!!! Και έγιναν!!!! Και έγινε ένα όργιο ρουσφετιού!!!
    Διαβάστε για το θέμα από το αρχείο της “ΤΣΟΥΚΝΙΔΑΣ”
    http://tsouknida.com/2009/05/15/54-61/
    Οι Βουλευτές του ΠΑΣΟΚ φώναζαν… Δημιουργήθηκε αναταραχή και στο Δ.Σ. του ΓΕΩΤΕΕ μετά τις αποκαλύψεις και το κράξιμο από την “ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ” για τα καταρθώματα του κυρίου ΤΖΑΝΙΔΑΚΗ.
    Και παρόλα αυτά ο κος ΤΖΑΝΙΔΑΚΗΣ όχι μόνο δεν παραιτήθηκε ΑΛΛΑ ουτε μια συγμώμη δεν είπε….
    Και τώρα η Υπουργός Περιβάλλοντος τον ανταμοίβει και τον διορίζει μέλος στο Δ.Σ. της ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ Α.Ε.
    ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ… ΔΙΑΚΟΜΑΤΙΚΕΣ ΜΠΙΖΝΕΣ…
    ΠΗΓΗ:http://tsouknida.com/2009/12/06/tzanidaki/

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ANTONIS 13/12/2009 00:56:45

      Θυμάστε το Λαλιώτη που έλεγε για το "μεγαλύτερο μεγάλο έργο"; Το μεγαλύτερο μεγάλο σκάνδαλο. Και ναι, διακομματικό. Δεν μιλάει κανένας, απλώς έστησαν όλη την Ελλάδα στην ουρά για να τους πάρουν τα 35ευρα για να τους φτιάξουν κάτι που θα τους ταλαιπωρήσει ακόμη περισσότερο στο μέλλον. Κάτι που όχι μόνον δεν τους χρειάζεται, έτσι όπως γίνεται, αλλά τους βλάπτει κιόλας.

      Και δεν μιλάει κανένας. Αίσχος!

      • ANTONIS avatar
        ANTONIS @ Επώνυμος 13/12/2009 13:23:45

        Καλή η αναφορά σου και η υπενθύμιση. Μήπως χρειάζεται να θυμηθούμε τον αξιότιμο κο Σουφλιά, με το πονηρό γελάκι (ευτυχώς, που διέγνωσε την μήνι του κόσμου και απεσύρθη από την ΠΟΛΙΤΙΚΗ) δεν είναι και αυτός συνυπεύθυνος στην συγκάλυψη του "ΣΚΑΝΔΑΛΟΥ ΛΑΛΙΩΤΗ"; Αυτός δεν μας έβαλε να ξαναπληρώσουμε την επιστροφή των χρημάτων, που μας δόθηκαν από την Ευρωπαϊκή Ένωση κι επιστρέψαμε;
        Ο συγκαλύπτων δεν είναι ο περισσότερο ένοχος από τον παρανομούντα όταν έχει διαπιστώσει την παράβαση;
        Γιατί ο τ. Πρωθυπουργός ανέχονταν τις πράξεις του τ. Υπουργού του;

        • pizza avatar
          pizza @ ANTONIS 13/12/2009 14:16:48

          γαιτι ολα γινοντε σεμνα και ταπεινα

  12. pizza avatar
    pizza 13/12/2009 13:52:21

    Αμα δουμε κτηματολογιο να μου σφηριξετε κλεφτικα. Ειναι πολλα τα λεφτα Χαρη.

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/12/2009 21:38:43

    απο ποτε ΠΑΣΟΚ ακι κτηματολογιο τα πηγαιναν καλα?? Θυμαμαι μαυρη τρυπα Λαλιωτη... που ειναι τα $$ οεεοοο??

    θα γελασει ο καθε πικραμενος με το κτηματολογιο στο Ελλαδισταν.

    ΠΠ