11/11/2009 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Κάτι τρέχει με τη Λούκα»;



«Κάτι τρέχει με τη Λούκα». Έτσι θα μπορούσε να λέγεται το έργο που παίζεται τις τελευταίες ημέρες στην κυβέρνηση με την κ. Κατσέλη να μην αισθάνεται καθόλου καλά. Είναι γεγονός ότι από την αρχή μπήκε στα δύσκολα και η διαχείριση του λιμανιού είναι πολύ δύσκολη υπόθεση. Πληροφορίες από το εσωτερικό της κυβέρνησης κάνουν, όμως, λόγο και για αδυναμία της υπουργού Οικονομίας να διαχειριστεί το χαρτοφυλάκιο που ανέλαβε. Εξ’ου και τα απανωτά «καπέλα» που της φόρεσαν, μια με τον Πάγκαλο και μια με τον Ανωμερίτη. Ότι οι Κινέζοι συναντώνται με άλλους κι όχι με αυτήν κάτι λέει.

Στα εσωκομματικά βέλη που δέχεται περιλαμβάνονται και ορισμένα υπουργών που λένε ότι η απόσταση από τα έδρανα των πανεπιστημίων στις προβλήτες των λιμανιών είναι τεράστια. Μάλιστα, κάποιες πληροφορίες ανέφεραν ότι αν το πρόβλημα με την απεργία στον Πειραιά δε λυνόταν σύντομα τότε δεν απέκλειαν ο Γ. Παπανδρέου να έκανε την πρώτη... ανθρωποθυσία. Μετά τη λύση της απεργίας αργά χθες το βράδυ, πάντως, το κλίμα στην κυβέρνηση άλλαξε όχι όμως και στο περιβάλλον της κ. Κατσέλη αφού ακόμη και αυτή την επιτυχία χρεώθηκαν άλλοι, όπως ο κ. Ανωμερίτης.

Για να λέμε, πάντως, του λόγου το αληθές, δεν φταίει η κ. Κατσέλη για τη σύμβαση που βρήκε με την Cosco. Πάντως, θα πρέπει να προετοιμάζεται αφού, καλά πληροφορημένες πηγές λένε ότι την υπουργό περιμένουν στη γωνία και οι τράπεζες για τις ρυθμίσεις που θα φέρει σχετικά με την υπερχρέωση των νοικοκυριών και για τις οποίες οι τραπεζίτες διαφωνούν κάθετα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/11/2009 08:58:32

    Ποιος ειπε ποτέ οτι η Λουκα Λουκ ειναι αξια για Υπουργός? Ο Αρσένης?

    ΠΠ

    • tiramola avatar
      tiramola @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/11/2009 09:01:22

      Όχι , ο Αλογογκούφης και ο Παπαθανασίου....

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 11/11/2009 09:09:17

        καλημερα Τιραμολα.. συγγνωμη.. ξεχαστηκα απο "κατω".

        btw φως απο καθηγητες δεν εχει δει κανεις λαος !! ειδικα στα οικονομικα ! μακραν νυχτωμενοι. και οι μονες διαπραγματευσεις π εκαναν εβερ ηταν κατι βαθμοι και τπτ πιστιρικες-αδες σε ιδιαιτερα.

        ΠΠ

        • Γιάννης Βήτα avatar
          Γιάννης Βήτα @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/11/2009 11:11:07

          γιατι βάζουν "ακαδημαϊκούς" στα οικονομικά υποργεία;
          πότε εργάστηκε ο αλογοτέτοιος σε real world business και τι εμπειρία έχει η Λούκα. Δείτε και το βιογραφικό του χατζηδάκη, ούτε αυτός δούλεψε ποτέ στον πραγματικό κόσμο.
          Όσο για τον Γεράσιμο, στο παρελθόν, όποιο τομέα ανέλαβε τον διέλυσε
          διέλυσε οικονομία, παιδεία και άμυνα
          βέβαια ούτε ο παπαθανασίου κατάφερε κάτι, αλλά αυτό είναι από άλλο ανέκδοτο

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/11/2009 11:19:59

          Ο αλογομούρης σε real world business ;
          Morgan Stanley, προ καΙ συνεχώς άν δεν απατώμαι, που λέει και ο γύφτος. Άν υποθέσουμε βέβαια ότι είναι real world business, η virtual economy των πέτσινων golden boys.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/11/2009 09:06:47

    Ειναι ικανοι να κλεισουν ξανα το λιμανι.. ελεω Ανωμεριτη..( μην θυμισω..βαριεμαι) με αιτια.. τη γριπη !!!

    ..Ο αλλος εγγυαται το εργασιακο καθεστως, Να δω λεπτομερειες και να σας πω.. παντως εμπειρικα μιλωντας.. μας βλεπω εγκαλουμενοιυς στην ΕΕ σχετικα !

    Τι προβλεπει η συμβαση COSCO σχετικα ?

    ΠΠ

  3. firfirikos avatar
    firfirikos 11/11/2009 09:11:00

    ... κι ο tiramola !!!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ firfirikos 11/11/2009 09:15:30

      μπα... ούτε αυτός...

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/11/2009 10:14:22

    Το προβλημα της Κατσελη δεν ειναι το λιμανι αλλα οι οικονομικες αποψεις της που σοσιαλιζουν.Θα μου πειτε σε σοσιαλιστικο κομμα ειναι,αυτες τις αποψεις δεν πρεπει να εχει;
    Δεν ειναι ομως ολα τοσο απλα.Αυτα που γινονταν στη δεκαετια του 80 δεν γινονται σημερα.Δε γινονται και μερικα που γινονταν στη δεκαετια του 90.Ουτε εδω ειναι η Αμερικη του Ομπαμα που κοβει δικο της χρημα.Εδω υπαρχει Τρισε,Αλμουνια και Συμφωνο Σταθεροτητας οποτε θα δειξει ποσο θα κρατησει.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ψυχραιμια 11/11/2009 10:19:43

      παλαιο-λιθικο-δογματο-3πουλάκιακάθονταν απόψεις... Αλλά ωραία κοπέλα στα νειάτα της.

      • tiramola avatar
        tiramola @ archaeopteryx 11/11/2009 10:41:19

        Αρχαίε βάζω στοίχημα ότι θα έρθουν τούμπα.
        Σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα!
        Το ερώτημα είναι και θα είναι επίκαιρο.
        Το ερώτημα τέθηκε και πριν από τον Μαρξ που απλώς το εξέφρασε με τον τρόπο του και τα δεδομένα της εποχής του και προβλημάτισε και προβληματίζει εκατοντάδες χρόνια τώρα τους ανθρώπους.
        Είναι όμως ψιλά γράμματα για την αγράμματη πολιτικη ζούγκλα του καπιταλισμού και των δεξιών ζηλωτών του.
        Και όπως πάει το πράγμα το σύμφωνο σταθερότητας θα καταντήσει κουρελόχαρτο και οι Αλμούμιες και Τρισέδες δεν θα ξέρουν που να κρυφτούν...
        Εδώ θα είμαστε...

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ tiramola 11/11/2009 10:46:40

          δεν το δέχομαι το δίλημμα "σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα", τα έχουμε πει αυτά νομίζω, στην προκειμένη περίπτωση και στις μέρες μας το ζητούμενο είναι χρυσή τομή και ισορροπία, και ειλικρίνεια και αποτελεσματικότητα, και ο ...θεός να βάλει το χέρι του.

          ούτε εγώ αισιοδοξώ για την Ευρώπη και τα σύμφωνά της, αλλά εμείς θα την πληρώνουμε, όχι οι Γερμανοί.

        • Χρήστος avatar
          Χρήστος @ tiramola 11/11/2009 10:50:35

          εδώ θα είμαστε να βλέπουμε να αναδύονται στο παγκόσμιο πολιτικό στερέωμα προσωπικότητες τύπου ΓΑΠ...με σημαία το σύνθημα Σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα...με τα πλήθοι να ζητωκραυγάζουν και να ρέουν με άνθοι τον μέγα ηγέτη...

          καλημέρα...

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ tiramola 11/11/2009 10:50:48

          ή, να το πω πιο λαϊκά, ακαδημαϊκές χάϊ σοσάϊετυ πασιονάριες στο λιμάνι, τέτοιες μέρες...

  5. Lavazza avatar
    Lavazza 11/11/2009 10:36:33

    Άντε να φεύγουν ένας-ένας...

  6. tiramola avatar
    tiramola 11/11/2009 10:59:36

    Σοσιαλισμός σήμερα φίλε μου Αρχαίε δεν σημαίνει ισοπέδωση της προσωπικότητας ούτε το μέτρο σύγκρισης είναι η βαρβαρότητα του "υπαρκτού" σοσιαλισμού της πρώην Σοβιετικής Ένωσης.
    Προτίστως είναι η κάλυψη των βιοτικών αναγκών των ανθρώπων που δεν επιτυγχάνεται με κανένα σύμφωνο σταθερότητας.
    Και όσο το υπάρχον οικονομικό μοντέλο δεν το εξασφαλίζει άλλο τόσο τα σύμφωνα σταθερότητας δεν θα είναι τίποτα άλλο από κουρελόχαρτα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 11/11/2009 11:22:12

      Η κάλυψη αναγκών εξασφαλίζεται κατά το 90% από την προσφορά και ζήτηση. Αφήνω το 10% για ανίκανους, ανάπηρους, και διεφθαρμένους. Αυτό το 10% ζεί από φόρους που πληρώνει το 90%. Δεν σου αρέσει το 90-10? Θες 70-30? Ό,τι πεις. Το σύμφωνο σταθερότητας είναι πατέντα να αγοράσει το Δ' Ράϊχ αυτά που δεν μπόρεσε να κρατήσει το Γ' Ράϊχ. Όπως ίσως ξέρεις, το Δ' Ράϊχ έχει αγοράσει και από εμάς, χωρίς να πληρώσει (με τους κανόνες αγοράς που ξέρω εγώ) βλέπε κάτι Ναυπηγεία, ΟΤΕ, κλπ. Χαίρομαι που είσαι και εσύ Ευρωσκεπτικιστής.

      • tiramola avatar
        tiramola @ archaeopteryx 11/11/2009 11:27:55

        Αρχαίε στο 90-10 ή 70-30 έχεις υπολογίσει και τους κατοίκους του τρίτου κόσμου?
        Μάλλον όχι...
        Και φυσικά δεν σε έχω από τους ελαφροίσκιωτους που πιστεύουν ότι τους στέλνει ο Σόρος...

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ tiramola 11/11/2009 11:51:51

          Τους πάντες... απλά αλλάζουν οι προδιαγραφές... άλλες εδώ, άλλες στο Μόναχο, άλλες στην Ζουζιλάνδη, αλλά το 90-10 ή 70-30 ή όποιο ποσοστό θες ισχύει. "Τσάμπα μεσημεριανό" ή "τσάμπα περίθαλψη", σημαίνει ότι κάποιος άλλος το πληρώνει.

          Αν εσύ πληρώνεις, ευχαρίστως να ενδιαφερθώ για άλλους. Σε αλτρουϊσμούς, φιλανθρωπισμούς, ανησυχίες για το κλίμα, σε όλα αυτά, ΠΑΝΤΑ, κάποιος πληρώνει, εν γνωσει του ή εν αγνοία του. "Εν γνώσει του" δεν με ενοχλεί... "εν αγνοία του" είναι κλοπή.

          Μην πανηγυρίζεις για την "νίκη" του Ομπάμα... έχει δρόμο ακόμα, και ο περίεργος αυτός λαός, δεν του αρέσει να μπαίνουν στην τσέπη του, ούτε οι ίδιοι οι αντιπρόσωποί του.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ archaeopteryx 11/11/2009 11:32:19

        Ξεχάσαμε όμως το Γερμανό, που τον πήραν οι Γερμανοί μέσω COSMOTE-OTE.
        Αναρωτιέμαι λοιπόν, ως προς τις ανάγκες σε επενδυτικά κεφάλαια: Γιατί (εκτός από το δημόσιο) και ο ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ τομέας, δηλαδή οι Έλληνες επιχειρηματίες, μόνο πουλάνε μετοχικά μερίδια, αλλά ποτέ δεν αγοράζουν, δεν επενδύουν;
        Δεν μας αρέσει το 3ο Ράιχ (ενδεχομένως ούτε οι Κινέζοι, ούτε οι Εμίρηδες), γινόμαστε και Ευρωσκεπτικιστές, αλλά τότε ποιός θέλουμε να επενδύσει; Οι Αμερικανοί; Μα αυτοί είναι πιά declining economical power, το λένε και οι δικοί τους. Οι Ρώσοι; Έλα, μη λέμε ανέκδοτα!
        Χρειαζόμαστε χρήμα, αλλά δεν το θέλουμε γιατί "μυρίζει". Αλλά και δεν περιμένουμε τον Χάρυ Πότερ. Πώς λοιπόν θα δουλέψει η προσφορά και ζήτηση κεφαλαίων;
        Εδώ σε θέλω μάστορα!

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Sic transit gloria mundi 11/11/2009 15:13:37

          ελληνικά κεφάλαια υπάρχουν... προτιμάμε τα ξένα ή επειδή είναι ...καλύτερα, ή επιδή αφήνουν λεφτά μαύρα στην "ελβετία", ή επειδή μας κοιτάνε αφ' υψηλού και το παίρνουν με έκπτωση. Οι Αμερικάνοι επενδύουν στην κατανάλωσή τους, μέσω ανταγωνιστικών αγορών, και οι Γερμανοί εκεί που ο κώ_ος είναι φτηνός και δεν παραπονιέται.

          μην το ξεχνάτε αυτό. Ελληνικά κεφάλαια υπάρχουν απλά δεν αντέχουν τους "ελληνικούς" τρόπους, ενώ οι Γερμανοί τους αγνοούν. Δύο μέτρα, δύο σταθμά, σε βάρος του ελληνικού κεφαλαίου.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ tiramola 11/11/2009 12:00:37

      Το συμφωνο σταθεροτητας δεν εγινε επειδη καποιοι ηθελαν να επιβαλλουν ενα στυγνο μοντελο οπως λεγεται γιατι αν ισχυε αυτο θα υπηρχαν αναλογα συμφωνα και στην Αμερικη ή την Ασια.
      Το συμφωνο εγινε για να επιτευχθει ο τετραγωνισμος του κυκλου δηλ.κοινο νομισμα χωρων με διαφορετικη παραγωγικοτητα ΧΩΡΙΣ πολιτικη ενοποιηση.Ειναι το αντιτιμο για το οτι εχεις παγκοσμιο σκληρο νομισμα.
      Εναλλακτικες λυσεις ειναι ειτε η πολιτικη ενοποιηση της Ευρωπης-που σημερα οι μεγαλες χωρες δεν τη θελουν και οσο να τη θελουμε εμεις που νομιζω και το ΠΑΣΟΚ πια ειναι υπερ-δεν προχωραει ειτε η επιστροφη στη δραχμη και διαδοχικες υποτιμησεις.
      Και "σοσιαλισμος" να υπαρξει οτιδηποτε και αν σημαινει αυτο δεν προκειται οι Γερμανοι σοσιαλιστες να θυσιασουν την αξιοπιστια του νομισματος τους για να επιδοτουν αλλες χωρες με το να τις επιτρεπουν να εχουν ελλειμματα στο ιδιο αυτο κοινο νομισμα.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 11/11/2009 12:10:28

        Αρχαιοπτερυγα δεν ειναι γερμανικη συνωμοσια ασχετα πως θα εξελιχθει.Γιορταζουμε τωρα την πτωση του Τειχους και ξεχναμε τι ακολουθησε.Για να ενοποιηθει η Γερμανια επρεπε να συμφωνησουν οι 4 (ΗΠΑ,Ρωσια,Αγγλια,Γαλλια).Οι Αγγλογαλλοι δεν ηθελαν αλλα οι υπερδυναμεις το προωθουσαν.Ο Μιττερραν εσπασε το μετωπο με τους Αγγλους και προτεινε στον Κολ ενοποιηση της χωρας του υπο τον ορο κοινου ευρωπαικου νομισματος για να ελεγχθει η δυναμη της Ενωμενης Γερμανιας.Ο Κολ δεχθηκε αλλα ζητησε το νεο νομισμα να εχει προδιαγραφες μαρκου και να μην ειναι ασθενες και αυτο εξασφαλιζει το Συμφωνο Σταθεροτητας.Αυτη ειναι η πραγματικη ιστορια του ευρω και μην ακουτε δημαγωγους αριστεροδεξιους,ειναι η συμφωνια Γαλλιας - Γερμανιας.Απο εκει και περα οποια χωρα της ΕΕ ηθελε εμπαινε μεσα,οποια δεν ηθελε εμενε απεξω-στην υποτιμηση.Οι δικοι μας ΝΔ και ΠΑΣΟΚ ειπαν μεσα και ανελαβε ο Σημιτης που ειχε και γνωριμιες στη Γερμανια να το υλοποιησει.ΤΩρα εκ των υστερων θεωριες για Δ' Ραιχ κλπ ειναι εκ του περισσου -απλως δοθηκαν μερικα πραγματα στη Γερμανια για να κανει τα στραβα ματια στα στατιστικα στοιχεια της Ελλαδος που τωρα πια βγηκαν ολα στην επιφανεια με την κριση.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ψυχραιμια 11/11/2009 12:28:28

          Ο @Νταντον κάτι έγραψε προχτές, και ενώ υπήρχε bias στα λεγόμενά του, μάλλον την αλήθεια έλεγε.

          Αν πήρανε (1) τον έλεγχο του ΟΤΕ με κάποιο τέντωμα στον νόμο περι αποκρατικοποιήσεων, με ποσοστό κάτω του 67 ή έστω του 51% και (2) τον Σκαραμαγκά από την πάλαι ποτέ ΕΤΒΑ και δεν ξέρω τι άλλο, για να κάνουν τα στραβά μάτια, τι να πω... Αυτοί την δουλειά τους κάνουνε, εγώ ντρέπομαι για τα λεφτά του φορολογούμενου για να μην πω γαι την σημαία. Η διακιολογία περι κακοδιαχείρισης από εμάς, ΔΕΝ μου αρκεί. Πιστεύω, [και στο θέμα της ΟΑ μυρίζει έντονα (ρώτα τους "Μητσοτακικούς" συνδικαλιστές και τέως στελέχη) θύματα ήταν αυτής της άσκησης] ότι λαδωθήκαμε για να κακοδιοικούμε. (τονίζω ότι οι εν λόγω συνδικαλιστές και στελέχη δεν ήταν οι κακοί αυτη την φορά)

          Δεν είμαστε ανίκανοι οι Έλληνες. Πουλημένα αφεντικά έχουμε κατά καιρούς... διακομματικά.

  7. donaE avatar
    donaE 11/11/2009 11:00:51

    Εγω λογω σπουδων θαυμαζω τις γυναικες που ασκουν δημοσιονομικη πολιτικη,αλλα απο την αλλη ουτε ψυλλος στον κορφο τους.
    Εδω να μιλησεις σε παρεα αντρικη θες και παιρνεις βαθιες ανασες...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ donaE 11/11/2009 11:29:05

      Πτυχία έχει θαυμάσια, στο επαγγελματικό χωλαίνει... μετά τόσα χαρτιά, αν είχε δουλέψει και 5-6 χρόναι στον ιδιωτικό τομέα, θα ήταν καλύτερα. Zwei Professoren Vaterland verloren, που λένε και στο Smith (θηλεων παρακαλώ). Πάντως, όταν ήταν στο Yale, όλοι οι αρσενικοί ψύλλοι ήθελαν να είναι στον κόρφο της (αλλά μην με παρεξηγείς, δεν έδωσε ποτέ λαβή από όσο ξέρω... αργότερα ωστόσο την παρέσυρε η δόξα)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ donaE 11/11/2009 11:49:52

      οκ.. δεν κανω χιουμορ με τις γυναικειες ανασες...

      αλλα υπερβαλλεις !! reverse discrimination.

      ΠΠ

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ donaE 11/11/2009 12:14:45

      Δεν ειναι και τοσο ασχημα τα πραγματα πια στην Ελλαδα dona.
      Στο συντηρητικο κομμα της χωρας μονο 5% εχουν προβλημα να ειναι αρχηγος γυναικα -το εδειξε το γκαλοπ του Πρετεντερη.

  8. tiramola avatar
    tiramola 11/11/2009 11:23:56

    @Χρήστος
    Είναι δικαίωμά σου να συζητάς πολιτικά με ποδοσφαιρικούς όρους...
    Τουλάχιστον προβληματίσου από το γεγονός ότι ο Ομπάμα προσπάθησε και κατάφερε τελικά με χίλια ζόρια να περάσει νόμο για δημόσια ασφάλιση.
    Το πάλεψε για την ψυχή της μάνας του λες μόνο ή μήπως βλέπει την βαρβαρότητα να έρχεται?

  9. tiramola avatar
    tiramola 11/11/2009 11:53:14

    Για τον φίλο μου τον Αρχαίο...

    H προσφορά κι η ζήτηση ρυθμίζουνε την κοινωνία
    έλεγε ο μεγάλος αδερφός μου Mαρξ. Ένα μικρό, ανήθικο
    εμπόριο
    κάθε χειρονομία, κάθε λέξη, κι η πιο κρυφή σου σκέψη ακόμα,
    μεγάλα λόγια στις γωνιές των δρόμων, οι ρήτορες σαν τους
    λαχειοπώλες
    διαφημίζοντας όνειρα για μελλοντικές κληρώσεις
    τα αισθήματα στο Xρηματιστήριο, στα λογιστικά βιβλία
    δούναι και λαβείν, πίστωση, χρέωση,
    ισολογισμοί, εκπρόθεσμες συναλλαγματικές, μετοχές,
    χρεώγραφα
    κι ας κλαίει αυτή η γυναίκα στο δρόμο, τί σημασία έχει;
    «ζούμε σε μια μεγάλη εποχή», οι παπαγάλοι δεν κάνουν
    ποτέ απεργία
    μικροί, ανάπηροι μισθοί αγορασμένοι με νεκρές
    περηφάνειες
    γνώση αβέβαιη, πληρωμένη μ' όλη τη βέβαιη νειότη σου,
    βρέχει νομίσματα, οι άνθρωποι τρέχουν σαν τρελλοί να τα
    μαζέψουν
    νομίσματα όλων των εποχών, ελληνικά, ρωμαϊκά, της Bαβυλώνας,
    δολλάρια ασημένια
    η βροχή είναι πυκνή, ανελέητη, πολλοί σκοτώνονται
    πλανόδιοι έμποροι αγοράζουνε τα πτώματα ― θα χρειαστούν
    μεθαύριο
    σαν ανεξόφλητες αποδείξεις της «μεγάλης μας εποχής»,
    κι αυτούς τους λίγους στίχους χρειάστηκε ένα ολόκληρο
    θησαυροφυλάκιο πόνου, για να τους αποσπάσω
    απ' τη φιλάργυρη αιωνιότητα, σαν τοκογλύφοι οι μέρες μας
    μάς κλέβουν τη ζωή, τί ζέστη, θε μου, κι όμως βρέχει,
    τί καιρός, μα δε θα μου τη σκάσετε εμένα, κύριοι,
    είμαι ιδιοφυία στο είδος σας, πίστωση, χρέωση,
    ο Pοκφέλλερ άρχισε
    πουλώντας καρφίτσες. Θα χτίσω, λοιπόν, κι εγώ ένα μεγάλο
    προστατευτικό σπίτι
    με τις πέτρες που μου ρίξατε
    σ' όλη τη ζωή μου.

    Τάσος Λειβαδίτης: Αιώνας Εμπορίου

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 11/11/2009 11:59:36

      ο δρόμος για την σταλινική βαλχάλα είναι στρωμένος με ματωμένες καρδιές που κλαίνε για τις φάλαινες όσο ζεσταίνονται οι ωκεανοί επειδή δεν βαλαμε πολλές ΑΠΕ της Ζήμενς.

      (δικό μου το ποίημα)

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 11/11/2009 12:13:52

        ρε συ 8α μ πεις τι ζορι τραβας με τις αεροτουρμπινες της μιζενς?? χαχαχα εχουμε και Ισπανικες και Γεραμανικες και Ινδικες και Αμερικανικες...

        πες σε μενα τι σε τρωει να σε λυτρωσω !!!

        ΠΠ

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/11/2009 12:30:52

          άγχωμαι που τις σκέφτομαι να γυρνάνε πάνω από το κεφάλι μου... σε τέστ σε κατσίκες, οι Α-Γ δημιουργούν πρόβλημα ανικανότητας στους τράγους. Την μιζενς την αναφέρψ γιατί διαφήμιζε ή διαφημίζει στην e-ναυτεμπορική. Recall το λένε στο μάρκετινγκ

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/11/2009 12:34:04

          άσε που μιλάμε για μια εταιρία, που μετά όσα έχουν συμβεί, λειτουργεί ανενόχλητα στην επαρχία τούτη... δεν θα έπρεπε να της έχουν πάρει την άδεια? ή είναι για να κάνουν τα στραβά μάτια οι εταίροι μας?

        • antiathlitikos avatar
          antiathlitikos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/11/2009 12:39:18

          Και πού της έχουν πάρει την άδεια, δηλαδή;

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/11/2009 12:41:12

          ΔΕΝ της έχουν πάρει την άδεια... Θα άφηνες τον Αλ Καπόνε να έχει γλυφιτζουράδικο στο δημοτικό σχολείο της γειτονιάς? Όχι.

  10. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 11/11/2009 12:45:04

    Επειδή θα πουλούσε χωρίς άδεια έτσι κι αλλιώς, φαντάζομαι ότι εννοείς ότι δε θα της "ξανάδινα δουλειά". Αλλά επειδή δεν είμαι αντι-μαφία δυστυχώς η δυνατότητα αυτή συνδέεται θες δε θες με κάποιες Normen.

  11. stelios avatar
    stelios 11/11/2009 12:48:44

    tiramola,
    οι....σοσιαλιστικες παρεουλες της κυρατσας που μας προεκυψε και Υπουργος,
    εχουν μακραν και αμαρτωλη θητεια,ολοι τους δε εχουν εξασφαλισει ζωη μαχαραγια και για τα τρισεγγονα τους.Το μονο που θα γινει κουρελοχαρτο ειναι το προγραμμα του Γιωργακη που νομιζε οτι θα μπορει να δανειζεται χρημα για να το προσφερει βορα στα πρασινα τρωκτικα που διαδεχθηκαν τα γαλαζια.Κανενα Συμφωνο Σταθεροτητας δε θα γινει κουρελοχαρτο,μονον η τζαμπα μαγκια του καθε λιμανοτσογλανιου και των πατρωνων τους.

  12. tiramola avatar
    tiramola 11/11/2009 13:05:58

    Όχι μόνο συνδέεται με προδιαγραφές αλλά πρόκειται για κορυφαία εταιρεία τεχνολογίας.
    Ποιά άδεια να της πάρουν?
    Έχει πάρει άλλη εταιρεία δουλειά από την ζημενς μέσα στην Γερμανία?
    Μόνο κανένα ξεροκόμματο...
    Προσφορά και ζήτηση δεν ισχύει ούτε στην οργανωμένη αυτή χώρα...
    Στην πραγματικότητα φίλε μου Αρχαίε ο υπαρκτός σοσιαλισμός υπάρχει και εφαρμόζεται μεταξύ των μελών μιάς μειοψηφίας της οικονομικής υπερεθνικής ελίτ.
    Για όλους τους υπόλοιπους θνητούς ισχύει η ζούγκλα της αγοράς...

  13. Πονοκέφαλος avatar
    Πονοκέφαλος 11/11/2009 14:39:24

    Εγώ τη Λούκα δεν θα την εμπιστευόμουν να μου φτιάξει αυγά βραστά.

  14. aris53m avatar
    aris53m 11/11/2009 19:31:40

    Αχ βρε παιδί μου, πολύ με συγκίνησες

    Έτσι θα μπορούσε να λέγεται το έργο που παίζεται τις τελευταίες ημέρες στην κυβέρνηση με την κ. Κατσέλη να μην αισθάνεται καθόλου καλά. Είναι γεγονός ότι από την αρχή μπήκε στα δύσκολα και η διαχείριση του λιμανιού είναι πολύ δύσκολη υπόθεση.

  15. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/11/2009 02:20:02

    Εδω βρέ έγινε Γραμματεας τού Υπουργειου παιδειας η Θαλεια Δραγών ,τι ψαχνουμε τώρα?
    Απο τού χρονου ετοιμαστείτε να διδάσκονται στα παιδιά τά ΄περί αχαριστιας τών ελληνων απέναντι στην ανεκτικη οθωμανική αυτοκρατορία΄,τά ΄περί μή-γενοκτονιας τών Ποντίων΄και ολα τά ομορφα τού κύκλου τών Λιακορεπούσηδων...

    Μπραβογιώργο αντε να μην μεινει τιποτα απο Ιστορία..

  16. o aristos avatar
    o aristos 12/11/2009 21:03:11

    Μα το ΠΑΣΟΚ δεν έκανε το λιμάνι του Πειραιά μετοχική εταιρεία;

    «Να πάρει θέση η κυβέρνηση – Ελλάδα: Οι λιμενεργάτες του Πειραιά απεργούν», με αυτόν τον τίτλο η γερμανική εφημερίδα Junge Welt δημοσιεύει ρεπορτάζ για την απεργία των λιμενεργατών στον Πειραιά που συνεχίζεται μέχρι το τέλος της εβδομάδας:

    «Πριν από τις εκλογές το ΠΑΣΟΚ είχε ανακοινώσει ότι θα επαναδιαπραγματευθεί το συμβόλαιο πώλησης προβλήτας του Σταθμού Εμπορευματοκιβωτίων του Πειραιά στην κινεζική COSCO.

    Μέσω αυτής της προβλήτας διεκπεραιώνονται σχεδόν όλες οι εισαγωγές εμπορευμάτων προς την Ελλάδα.

    Έτσι η αγορά αυτή διασφαλίζει στην COSCO αυτόματα το μονοπώλιο του εισαγωγικού εμπορίου της Ελλάδας και μπορεί να καθορίσει ποια εμπορεύματα, πότε και με ποιες τιμές θα εισαχθούν.»

    «Ενώ όμως το συνδικάτο των λιμενεργατών, η πλειοψηφία του οποίου είναι προσκείμενη στο ΠΑΣΟΚ και στη νέα κυβέρνηση, απεργεί διαμαρτυρόμενο για την επιδείνωση των συνθηκών εργασίας και τους χαμηλότερους μισθούς, η ομάδα των κομμουνιστών στο συνδικάτο απαιτεί την ακύρωση της συμφωνίας πώλησης.»
    «Όμως η πώληση αυτής της προβλήτας, έστω και αν την υπέγραψε η προηγούμενη κυβέρνηση, είναι συνεπής προς την πολιτική του ΠΑΣΟΚ, διότι το ΠΑΣΟΚ ήταν εκείνο που το 1999 μετέτρεψε τον μέχρι τότε κρατικό λιμένα του Πειραιά σε μετοχική εταιρεία πουλώντας μάλιστα και το 25% των μετοχών»

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/11/blog-post_5377.html