#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/02/2011 12:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάτι σοβαρό τρέχει στα παρασκήνια και δεν μας το λένε



Εδώ είμαστε και να μας το θυμηθείτε. Κάτι τρέχει με την Ελλάδα, το σχέδιο σωτηρίας, την επιμήκυνση και την επερχόμενη χρεοκοπία. Στην κυβέρνηση είναι ιδιαίτερα ανήσυχοι, όχι για τις κοινωνικές αντιδράσεις αλλά γιατί τα μαντάτα από Βρυξέλλες δεν είναι πολύ καλά.

Τα εμπόδια για μια συνολική λύση που θα ενέτασσε  την Ελλάδα στο κάδρο της σωτηρίας είναι πάρα πολλά και ίσως ανυπέρβλητα. Δεν αποκλείεται λοιπόν να πάει η χώρα για αρκετούς ακόμη μήνες χωρίς να έχει καμιά λύση στα χέρια της, με τα χρέη να καλπάζουν, το έλλειμμα να μην πέφτει σύμφωνα με τους στόχους, την ανάπτυξη να μην έρχεται και τους πολίτες να βρίσκονται στα όριά τους ενώ περιμένουν κι άλλα μέτρα.

Γι’ αυτό, σύμφωνα με πληροφορίες, κυβερνητικοί παράγοντες σπεύδουν να βρουν συμμάχους και να προετοιμάσουν το έδαφος για κάτι πολύ επώδυνο.

Δεν είναι τυχαίο ότι το απόγευμα της Δευτέρας εθεάθη στο κτίριο του Εθνους στη Μεταμόρφωση ο υπουργός Οικονομικών, Γιώργος Παπακωνσταντίνου ο οποίος προφανώς συνομίλησε με τον Γ. Μπόμπολα. Τα μέτωπα στην οικονομία ανοικτά, όπως και αυτά με τα διόδια, το κίνημα που δεν πληρώνει και προκαλεί ζημιές, τα έργα που ποτέ δεν ανακοινώνονται. Δεν ξέρουμε τι είχε το μενού αλλά σίγουρα είχε πολύ ανησυχία για τα μελλούμενα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 08/02/2011 12:15:23

    Πήγε να πάρει εντολές απο το αφεντικό του.

  2. Έρεβος avatar
    Έρεβος 08/02/2011 12:28:18

    Η τρόικα θα ζητάει συνεχώς λεφτα έως ότου αρχίσουν σοβαρές, μαζικές αντιδράσεις από τον κόσμο. Όσο ο κόσμος κάθεται στον καναπέ το ΔΝΤ λέει ωραία έχει κι άλλο μαλλί να κουρέψω.

    Τι νομίζετε ότι κάνει η τρόικα όταν έρχεται. Τα έσοδα στο ταμείο της κυττάει και το πόσο άρμεγμα αντέχει ακόμα ο κόσμος κάτι που φαίνεται αποκλειστικά από τις μέχρι τότε αντιδράσεις του και από σφυγμομετρήσεις.

  3. Pikis avatar
    Pikis 08/02/2011 12:39:41

    Μήπως ο Παπακωνσταντίνου πέρασε από την ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ χωρίς να πληρώσει και ο Μπόμπολας τον κάλεσε για να τον μαλώσει;

    Ξέρει κανείς για τη φήμη ότι η ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟΣ έχει ξεχρεωθεί από τα διόδια και πρέπει να επιστραφεί στο δημόσιο η εκμετάλλευση της;

  4. zackii avatar
    zackii 08/02/2011 12:40:51

    Ποιές εντολές...Στήριξη θέλει γιατί τα πράγματα είναι άσχημα. Και όταν πας στον τοκογλύφο βουλιαγμένος, τι επιτόκιο νομίζετε θα σου ζητήσει?

  5. Enzo avatar
    Enzo 08/02/2011 12:46:59

    τα πραγματα ειναι απλα. αυτη η κυβερνηση εχει ζωη μεχρι το φθινοπωρο.
    αν δεν δουλεψει και φετος το καλοκαιρι ο τουρισμος τοτε θα δειτε χιλιαδες Ελληνες στους δρομους με καδρονια μετα.
    Καϊρο ειπατε? χαχαχαχα ουτε για αστειο δεν θα φαινεται.

  6. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 08/02/2011 12:50:33

    Δεν έχει μόνο κάθε λαός τον ηγέτη που του αξίζει, αλλά ΚΑΙ ο ηγέτης - ΓΑΠ Β' - έχει τον λαό που του αξίζει - (σχεδόν) όλους εμάς.
    Διερωτώντε πολλοί γιατί δεν ξεσηκώνεται ο ελληνικός λαός...
    Μα, η επανάσταση στην Ελλάδα άρχισε & μάλιστα από την Κρήτη! Διάβασα κάπου ότι 3.000 άνθρωποι βγήκαν στους δρόμους όχι για την χαμένη αξιοπρέπεια της χώρας, ούτε για τις μειώσεις μισθών, μήτε για την απαλλαγή μας από το ΔΝΤ. Τρεις χιλιάδες βγήκαν στους δρόμους της Κρήτης για να....
    ...υποδεχτούν το νικητή του Big Brother!

  7. φωτεινη avatar
    φωτεινη 08/02/2011 12:59:44

    στον επομενο διαγωνισμο να παει ο γαπ,δεν ειναι και λιγοι 3000 να τον ζητωκραυγαζουν...

  8. tsilivithras avatar
    tsilivithras 08/02/2011 13:14:57

    "...αλλά γιατί τα μαντάτα από Βρυξέλλες δεν είναι πολύ καλά."

    Eξαρτάται για ποιον δεν είναι καλά...για μας τον κοσμάκη ή για την κυβέρνηση;
    Δεν έχουμε τα ίδια συμφέροντα άλλωστε.

    • victoria avatar
      victoria @ tsilivithras 08/02/2011 13:27:55

      Για εμάς Τσίλι, πού είσαι εσύ χάθηκες!

    • xenios avatar
      xenios @ tsilivithras 08/02/2011 16:08:27

      Σιγά μην τον νοιάζει τον Γιωργάκη, αν αύριο δεν υπάρχουν λεφτά για συντάξεις και η χώρα τα τινάξει.
      Ο ίδιος έχει διπλή υπηκοότητα, θα την αράξει σε κανένα ράντζο στην Αριζόνα και θα θρέφει γελάδια.

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 08/02/2011 13:28:17

    Η δική μου ερμηνεία:
    Το σοβαρό είναι ότι στην σύνοδο κορυφής της περασμένης Παρασκευής στις Βρυξέλλες ούτε επιμήκυνση του μεγάλου δανείου των 110 δισ. ευρώ προσφέρθηκε, όπως πολλοί ανέμεναν, ούτε μείωση του επιτοκίου ή άλλη δέσμευση για τη διευκόλυνση του ελληνικού προβλήματος. Αντ' αυτών ηγέρθησαν καινούργιες απαιτήσεις και ζητήθηκε ανάληψη νέων δεσμεύσεων, πέραν όσων έχουν ήδη αναληφθεί, πράγμα που είναι, εκ των πραγμάτων, αδύνατον δίχως να έχουμε εσωτερική κατάρρευση. Και φυσικά, ούτε κουβέντα για ανάπτυξη, ένα στρατηγικό σχέδιο ή κάποιο φω βρε αδερφε.

    Τι σημαίνουν όλα αυτά; Μάλον πάμε για χρεωκοπία

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ Νίκος 08/02/2011 18:09:25

      δραχμή απο τον Απρίλιο.
      Τα περι εξαγορας χρέους κλπ ειναι για μικρά παιδιά. Προσπαθουν να κρύψουν αυτό που έρχεται. Σιγα μη μας δανείσουν για να χάσουν τα χρηματά τους. Κάνανε την δουλειά τους το τελευταίο 12μηνο, εχουν ελαχιστοποιησει τις επιπτωσεις απο μια χρεωκοπία της Ελλάδας και τώρα είμαστε σε ελεύθερη πτώση.

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/02/2011 13:33:58

    Εμένα ο Μπόμπολας δεν μου χρωστάει τίποτα, ούτε, προσωπικά, έχω τίποτα μαζί του (άσε κάτι αιολικά που πάει να μου χώσει στην Λακωνία).

    Αλλά όταν λέμε ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ, το εννούμε. 1000 χρόνια μας πηδάνε οι κατζαμπάσηδες και οι Φαναριώτες. ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ and kiss my ass που λένε στο Φαρ Ουέστ.

    350 δις δεν εξυπηρετούνται από το ΑΕΠ. Η εκχώρηση της διαπαραγμάτευσης στους ανισυμβαλλόμενους είναι έγκλημα.

    Δις ιζ Πάρτα!

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 08/02/2011 15:08:52

      +1000

    • anonymous avatar
      anonymous @ archaeopteryx 08/02/2011 18:51:45

      (άσε κάτι αιολικά που πάει να μου χώσει στην Λακωνία).
      Νομίζω ότι ο Μπόμπολας είναι κουμπάροι με το Σγαρδέλη και ο Σγαρδέλης είναι σίγουρα από τη Λακωνία.

  11. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/02/2011 13:59:50

    Μπορεί να φαίνεται "εκτός θέματος", αλλά δεν είναι.

    Σύμφωνα με το «Έθνος», η τρόικα ζητά τη γενικευμένη εφαρμογή των συμβάσεων ορισμένου χρόνου. Ουσιαστικά θα μπορεί ένας εργοδότης να απασχολεί τον εργαζόμενο με διαδοχικές συμβάσεις για όσο διάστημα επιθυμεί (σήμερα μετά την τρίτη ανανέωση μπαίνει θέμα μετατροπής της σύμβασης σε αορίστου χρόνου) και να τον απολύει χωρίς αποζημίωση. Αντίστοιχο δημοσίευμα της «Ελευθεροτυπίας», αναφέρει ότι οι συμβάσεις ορισμένου χρόνου θα μπορούν να «σπάνε» προ της λήξης τους (ανά πάσα στιγμή απόλυση και όχι με την ολοκλήρωσή της -6, 8 ή 16 μήνες- όπως υπαγορεύει ο Αστικός Κώδικας στο ελληνικό δίκαιο). Σε αυτή την περίπτωση, ο απολυμένος θα λαμβάνει αποζημίωση (μοντέλο Ισπανίας) για την ολιγόμηνη εργασία.

    Πιστεύετε ότι, αν γενικευτεί κάτι τέτοιο (πολλώ μάλλον όταν ζητείται και η... επιτάχυνση της εφαρμογής του), δεν θα υπάρξουν εκτός ελέγχου αναταραχές; Γι' αυτό λοιπόν πήγε το γιουσουφάκι να υποβάλει τα σέβη του στον Padrone. Για να ζητήσει και στήριξη, προκειμένου τα σαπροκάναλα και οι φυλλάδες των νταβατζήδων να τρομοκρατήσουν και να αποβλακώσουν το πόπολο όταν θα ξεσηκωθεί.

    Είναι τυχαία η προχθεσινή, σχεδόν ταυτόσημη, κινδυνολογία "Καθημερινής" και "Βήματος" για την "περιθωριοποίηση και απομόνωση" που δήθεν μας περιμένει αν βγούμε από το ληστρικό μόρφωμα της ευρωζώνης;

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ Αυριανιστής 08/02/2011 14:09:30

      Καλά οι απολύσεις έχουν ήδη τελειώσει με το προηγούμενο νομοσχέδιο. Εκ περιτροπής εργασία. Το όνειρο κάθε εργοδότη. Δεν απολύω τον υπάλληλο. Τον βάζω να δουλεύει μια μέρα την εβδομάδα. Αν παίρνει 40 ευρω μεροκάματο, 160 ευρώ τον μήνα. Αργά ή γρήγορα θα παραιτηθεί από μόνος του.

    • σκαθάρι avatar
      σκαθάρι @ Αυριανιστής 01/03/2011 13:46:09

      Ο πρώην διευθυντής του ΕΘΝΟΥΣ Μιχελάκης σε ποιανού την υπηρεσία είναι σήμερα;;;Η μήπως ήταν "αμόλυντος κορρασίδα" αυτός όντας διευθυντής του Μπόμπολα;;; Μας περνάτε για "τζέφρυδες";;; Ντροπή πιά

  12. koinos_nous avatar
    koinos_nous 08/02/2011 14:10:28

    Τα πραγματα ειναι απλα δεν θα υπαρξει λυση πριν να παρθουν ολα τα μετρα εκεινα που εχουν συμφωνηθει οτι θα παρθουν απ την κυβερνηση.
    Το σεναριο της λυσης μπορει και να διακινειται εκ του πονηρου ως ελπιδα στους ιθαγενεις.

  13. gia.pa avatar
    gia.pa 08/02/2011 14:30:16

    Πάλι κάτι θα σκαρφιστούν για να αποπροσανατολίσουν την κοινή γνωμη!!!
    Είναι μανούλες σε αυτά!!!!!!!!

    • empedocle avatar
      empedocle @ gia.pa 08/02/2011 15:09:54

      Ωχ,ωχ,ωχ !! Κατάληψη διακρίνω στον ορίζοντα !

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ gia.pa 08/02/2011 23:12:39

      Κάτι σε σκηνικό με ΜΑΤ και ιθαγενείς; ή ΜΑΤ και συνοδεία φοθκαράδων λαθρομεταναστών; Τέλως πάντνω, το σενάριο πάντα ΜΑΤ θα έχει.

  14. Orestios avatar
    Orestios 08/02/2011 15:09:57

    Μια ΕΕ παράλυτη, όπως ήταν πάντα.
    Μια κυβέρνηση ανίκανων, όπως ήταν πάντα.
    Τί μας κάνει αυτός ο συνδυασμός?

  15. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 08/02/2011 15:17:59

    Αναξιοπρεπές υπουργός να μεταβαίνει στο γραφείο εκδότη.

  16. LOKROS avatar
    LOKROS 08/02/2011 15:58:03

    Κυριακή κοντή γιορτή Kασσάνδρες???

  17. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/02/2011 17:28:02

    *Σε τριπλάσιο μέγεθος από τις καταθέσεις στην Ελλάδα ανέρχονται τα κεφάλαια που έχουν καταθέσεις Έλληνες πολίτες στην Ελβετία, όπως αποκαλύπτει χθεσινό δημοσίευμα του γερμανικού περιοδικού Der Spiegel. Το ποσό αυτό, κατά το Spiegel, είναι της τάξης των 600 δισ. ευρώ.

    ΠΠ

  18. Rote Phane avatar
    Rote Phane 08/02/2011 18:13:46

    Ποιος θα μπορεσει να συλλαβει ολους αυτιυς και να τους καθησει στο σκαμνει και ισως μετα και στον τοιχο;
    Ολα τα αλλα ειναι μια απο τα ιδια.
    Ποια Ν.Σ και ποιες Βρυξελλες.
    Ντου χρειαζεται χωρις μανικετοκουμπα και Βrilkrem.

  19. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 08/02/2011 20:17:09

    Νομίζετε οτι ο Σόρος τώρα που μας έχει βάλει στη μέγγενη του θα μας αφήσει να πάρουμε ανάσα?
    Οχι βέβαια. Αν δεν του βγαίνει τίποτε με όλες τις αναταραχές που σχεδιάζει στις Μουσουλμανικές χώρες, έναυσμα των οποίων μεταξύ πολλών άλλων παραγόντων υπήρξε και η οικονομική και σύντομα γεωστρατηγική καταβαράθρωση της Ελλάδας που είναι ενα απο τα κυριώτερα σημεία πρόσβασης τους στις Δυτικές χώρες, πρώτα θα χτυπήσει πάλι εμάς για να δημιουργηθεί η απαραίτητη αστάθεια για να περάσει αυτός και η Ουάσιγκτον τα σχέδια του για μια αναδιαμόρφωση του στρατηγικού κοινωνικού χάρτη ξεκινώντας απο τη λεκάνη της Μεσογείου και προχορώντας μέχρι το Καύκασο στα σύνορα της Ρωσίας εως τις χώρες που συνορεύουν με την Κίνα.
    Προφανώς σχεδιάζεται ευρεία αποσταθεροποίηση που στοχεύει να χτυπήσει με περαιτέρω αστάθεια την Ρωσία και την Κίνα μέσω της ανάπτυξης του ισλαμικού τόξου που οι ΗΠΑ και Γερμανία θέλουν να επεκταθεί.
    Είναι δεδομένο οτι οι ΗΠΑ ακολουθούν ενα νεο δόγμα Παγκόσμιας Τάξης Πραγμάτων δόγμα που είναι δόγμα φτώχειας και περαιτέρω ΜΕΙΩΣΗΣ του Παγκόσμιου πλυθησμού εν μέσω μιας μετάβασης της Παγκόσμιας οικονομίας στα ποιό στοιχειώδη συστατικά της. Όταν η μετάβαση ολοκληρωθεί οι κοινωνίες θα μπορούν να καλύποτυν ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΕΣ, δηλαδή σύτιση και στέγαση, ενω η τεχνολογική εποχή που βρισκώμαστε θα αρχίσει σιγά σιγά να σβήνει.
    Μπορεί να είναι δύσκολο να το ανατιληφθεί αυτό ο πολύς κόσμος αλλά αυτό ακριβώς ειναι το σχέδιο των Μεγάλων για τον Κόσμο.
    Η Ελλάδα θα παραμείνει έρμαιο των σχεδιασμών τους αν ο Ελληνας πολίτης δεν αποφασίσει να αντιληφθεί τι πραγματικά συμβαίνει και προσπαθίσει με κάθε μέσο ως κυρίαρχη χώρα να παρει την τυχη της στα χερια της!
    Εμείς οπι ίδιοι είμαστε υπεύθυνοι για την μοίρα μας, ας λυπηθούμε τις επόμενες γενιές που έρχωνται, ή που δεν θα έρθουν ποτέ αν συνεχίσουμε με το στρουθοκαμιλισμό μας! Ο κόσμος πρέπει να ξεσηκωθεί!

  20. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 08/02/2011 20:27:46

    Ενα ποιο απολυταρχικό καθεστώς σαν κι αυτά που υπάρχουν στα Μουσουλμανικά Κράτη σαν μοντέλο κοινωνικής διοίκησης συμφέρει πάρα πολύ την επερχόμενη Νεα Τάξη για να γίνει χωρίς προβλήματα για αυτούς η μετάβαση σε μια ποιο ισχνή οικονομία γι αυτό προωθούν παντού σε όλες τις χώρες με Μουσουλμανικό στοιχείο τους ποιό απολυταρχικούς. Το χαλιφάτο συμφέρει τη Νεα Τάξη σε μια μετάβαση της Παγκόσμοιας Οικονομίας απο το κακό στο χειρότερο. Η πτώση της Ελληνικήε Οικονομίας και η υποβάθμιση της κοινωνίας μας γίνεται με τεχνάσματα και ψέματα χωρίς κανείς να προειδοποιεί τον Ελληνικό λαό για τα πραγματικά σχέδια τους ώστε να γίνει η μετάβαση χωρίς να ξεσηκωθεί κανείς.

  21. ΔΦΦΞΕΕΡ avatar
    ΔΦΦΞΕΕΡ 08/02/2011 22:28:05

    Σύμφωνα με πληροφορίες Κόβουν χρήμα σε δραχμές είναι πλεόν ορατό οτι σε ανυποψίαστο χρόνο θα γίνει αυτή η μετάβαση με πολύ οδυνηρό αποτελεσμα στους ελληνες και την διαλυμένη ελληνική οικονομια.

    ΨΩΜΙ ΚΑΙ ΕΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΩΡΓΟ ΒΑΣΙΛΙΑ.

  22. fantomas avatar
    fantomas 08/02/2011 22:43:25

    περαστικος ηταν !!!
    ηταν στον δρομο του για την νεα του οικια στην κιφισια!!
    αφησε το σπιτακι του χολαργου και μετακομισε στα βορεια προαστεια..... μεγαλοσαν οι δουλειες του κοζανιτη !!!

  23. deldio avatar
    deldio 08/02/2011 22:56:46

    Μην πιστεύετε τίποτε εάν δεν το δείτε με τα μάτια σας και δεν το ακούσετε με τα αυτιά σας. Η χούντα ΕΕ-ΔΝΤ-ΜΠΑΤΣΟΚ περνάει δύσκολες ώρες, η προπαγάνδα κάνει την αλήστου μνήμης ΥΕΝΕΔ να κοκκινίζει από ντροπή και σιχασιά και η προβοκάτσια και παραπληροφόρηση πάει σύννεφο. Είναι απλό: ΠΕΦΤΟΥΝ!

  24. ALEX & ALEX avatar
    ALEX & ALEX 08/03/2011 13:46:22

    Φίλε ΕΝΖΟ :
    Λάθος -Λάθος αυτή η Κυβέρνηση έχει διάρκεια ένα μήνα