05/08/2008 16:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάππα, ντρουβά και τφέκι

Είναι φανερό ότι δεν πρόκειται για κρούσματα αδράνειας και κακής στιγμιαίας εκτίμησης της αστυνομίας. Όταν επαναλαμβάνεται η ίδια ιστορία, με παρανοϊκούς να αρπάζουν αστυνομικά οχήματα , τότε είναι θέμα νοοτροπίας που έχει να κάνει με την φιλοσοφία που εκπορεύεται από την κορυφή της πυραμίδας. «Κάππα ντρουβά και τφέκι», είναι η νοοτροπία που κυριαρχεί ως κανόνας στην αστυνομία και ο Θεός να μας φυλάει !

Π.Π.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. fantomas avatar
    fantomas 05/08/2008 16:31:12

    ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΒΑΡΑΕΙ ΚΑΜΠΑΝΑΚΙ?
    ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΔΙΑΦΘΩΡΟ Ή ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΑΥΑΡΧΟ?

  2. Νἰκος avatar
    Νἰκος 05/08/2008 16:37:10

    Εκτιμηση:Προκειται για το αντιθετο του φιλοτιμου συν την ελλειψη εκπαιδευσης συν την νοοτροπια του Ελληνα δημοσιου υπαλληλου. Και τι βγαινει; Εικονα διαλυσεως. Αν το κρατος δεν σοβαρευτει και δεν επιβαλλει το νομο θα καταντησουμε Αφρικη (με ασπρους κατοικους).

  3. Theodore avatar
    Theodore 05/08/2008 19:30:33

    ...Συν το φοβο, μηπως βγει καμμια Κανελη και κανας Τσιπρας στο γυαλι και μας κραξει οτι και καλα ειμαστε αντιδημοκρατικοι.
    Γι αυτο, δεν κανουμε τιποτα και εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.
    Ετσι κι αλλοιως, οι πεθαμενοι, δεν ψηφιζουν.

  4. Νἰκος avatar
    Νἰκος 05/08/2008 20:30:36

    # 5 Λεει ο Ανωνυνυμος:

    @Ανώνυμε 5:51, …ενώ πρώτα είχαμε τις Βερσαλίες στον Αστυνομικό κλάδο.

    @Νίκο με ποιούς θα επιβάλη το νόμο;
    Πιστεύεις οτι προκάνουνε με τόσα υψηλά προσώπατα που έχουν να προστατεύουν;
    Βάλε: πολιτικούς, μπατζανάκηδες πολιτικών, επιχειρηματίες,εκδότες, δημοσιογράφους και δημοσιογραφούντες, και,και,και… πες μου εσύ τι περισεύει για αστυνόμευση και επιβολή του νόμου".

    Ορθα, ορθοτατα Ανωνυμε και Θεοδωρε. Ενας παλιοτερος που θυμαται καλα τα γεγονοτα πριν την χουντα μου ελεγε, διοτι ημουν πολυ μικρος για να τα θυμαμαι, οτι στη Θεσσαλονικη εμπαιναν ομαδες σε λεωφορεια και ξυλοκοπουσαν τον κοσμο. Η χουντα το χρησιμοποιησε και αυτο για αν επιβαλλει την "ταξη". Θυμαται κανενας μεγαλυτερος αν αυτο αληθευει; Ευτυχως οι Ελληνες στρατιωτικοι ειναι πλεον υψηλου επιπεδου και δημοκρατικοι στην πλειοψηφια και ετσι δεν κινδυνευουμε.
    Αρα'γε γιατι οι Αλαβανοτσιπριδες αλλα και οι υπολοιποι εξισωνουν την ελευθερια με την ασυδοσια;
    Αφελης ερωτηση, λεμε τωρα...

  5. thanos avatar
    thanos 05/08/2008 21:31:26

    @Theodore Says:Ετσι κι αλλοιως, οι πεθαμενοι, δεν ψηφιζουν.

    Οχι μονο οι πεθαμενοι, αλλα και τα δενδρα εχουν ψηφισει σ'αυτη τη χωρα.Να μην επανελθουν ποτε τα χρονια εκεινα.

  6. thanos avatar
    thanos 05/08/2008 21:48:52

    Νίκος Says:...
    August 5th, 2008 at 8:30 pm

    @Niκος Says:...εμπαιναν ομαδες σε λεωφορεια και ξυλοκοπουσαν τον κοσμο.

    Ποτε δεν ειδα και δεν ακουσα για κατι σαν και αυτο που λες.Την εποχη εκεινη στο φοιτητικο δρουσαν σαν "αγγελοι" οι Εκοφιτες και η παρακρατικη οργανοση "καρφιτσα" στις πολιτικες συγεντρωσεις και για χυλοδαρμους σε οποιο ταβερνακι ακουγοτανε μουσικη θεοδωρακη, μελοι της οποιας ηταν ο Κουτζαμανης,Πιτσοκος,Γιοσμας κανα δυο γειτονες μου , και ολα αυτα κατω απο τις ευλογιες του στρατηγου Μητσου.Οι μονοι που δεν ξερανε για ολα αυτα ηταν η κυβερνηση στην Αθηνα.(εδω γελανε).

  7. Νἰκος avatar
    Νἰκος 05/08/2008 22:16:46

    "Οι μονοι που δεν ξερανε για ολα αυτα ηταν η κυβερνηση στην Αθηνα.(εδω γελανε)".

    Το ιδιο δεν κανουν και τωρα; Ἠ κανω λαθος; Ουτε αστυνομια υπαρχει ουτε τιποτα. Και δεν συλλαμβανουν κανενα φυσικα. Φοβουνται μηπως οι Συριζα, κ.α. τους πουν φασιστες; Και λοιπον, αστους να κλαινε.

    Πουθενα δεν υπαρχει τετοια παθολογια.

  8. σασκα avatar
    σασκα 05/08/2008 23:54:43

    THANO THANOULI σε ψάχνω για το το μπεκι ! Κοίτα

  9. thanos avatar
    thanos 06/08/2008 04:03:09

    @ Nikoς τωρα δεν ειναι για γελια μονο,αλλα ειναι να τραβατε και τις κ...τριχιε σας.

  10. σασκα avatar
    σασκα 06/08/2008 14:19:50

    thanos
    Τουμπεκί ή τουμπεκί ψιλοκομμένο ή τουμπέκα.
    = κάνω μόκο, το βουλώνω, σκάω.
    Τömbeki στα Τούρκικα είναι ο καπνός που μπαίνει στο ναργιλέ. Και ως γνωστόν, οι σοβαροί καπνίζουν ναργιλέ χωρίς να μιλάνε.
    Είναι επίσης γνωστό εύοσμο Περσικό φυτό!

    Αλλά εσύ σαν πολυμαθείς θα εννοείς τον Πρόεδρο της Νότιας Αφρικής Τo. Μπέκι