#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/08/2012 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάποτε έκανε η κυβέρνηση διακοπές,τώρα κάνει η ...αντιπολίτευση



Το καλοκαίρι του 2010, το πρώτο καλοκαίρι που ο Γ. Παπανδρέου ήταν πρωθυπουργός και η χώρα είχε μπει στο ΔΝΤ, ξαφνικά η κυβέρνηση αποφάσισε να κάνει παρατεταμένες διακοπές. Ενώ δηλαδή ο κόσμος χανόταν, ο Γ. Παπανδρέου πήρε το κανό του και πήγε στην Πάρο, παρέα με τον πρώτο τη τάξει υπουργό, Γ. Ραγκούση. Από το νησί, μάλιστα περνούσαν κι άλλοι υπουργοί και στελέχη του ΠΑΣΟΚ για να λάβουν οδηγίες.

Τότε είχαμε πει ότι "η κυβέρνηση της Πάρου" περνά μια χαρά σε μια χώρα που χάνεται στη δίνη της κρίσης. Είχε επίσης ειπωθεί ότι με τις πολυήμερες διακοπές του ο ΓΑΠ είχε κάνει από μόνος του αντιπολίτευση, δε χρειαζόταν καν η πίεση της αξιωματικής αντιπολίτευσης.

Δύο χρόνια μετά, κι ενώ η Ελλάδα βρίσκεται στην κρισιμότερη στιγμή της ιστορίας της έχουμε αυτή τη φορά την αντιπολίτευση να κάνει διακοπές. Ο Αλέξης Τσίπρας, από τα τέλη Ιουνίου και έπειτα έχει χαθεί εντελώς. Ούτε φωνή, ούτε ακρόαση. Αν δεν υπήρχαν ορισμένες φωτογραφίες του από τις διακοπές με την οικογένειά του, θα λέγαμε ότι μετακόμισε στη… Βενεζουέλα.

Όμως, για να μην τον ξεχάσουμε εντελώς, μας θυμίζει ότι είναι εδώ, απλά παίζει ακόμη με τα κουβαδάκια του σε κάποια παραλία.

Την ίδια στιγμή δηλαδή που σε πολιτικό επίπεδο είναι όλα ανοικτά, ο Αλέξης είναι… cool, που λέει και ο σοφός λαός.

Η κυβέρνηση έχει απλώσει όλο τον τραχανά αλλά ο ηγέτης του ΣΥΡΙΖΑ που ήθελε να γίνει πρωθυπουργός, συνεχίζει την πενθήμερη εκδρομή του Λυκείου. Κι επειδή δε χάρηκε πολύ στα μαθητικά του χρόνια (αφού έκανε καταλήψεις αλλά δεν το επέτρεπε και η κομματική γραμμή του ΚΚΕ), είπε να κάνει πολυήμερες διακοπές για να ξεκουραστεί.

Που να τρέχει τώρα στην Αθήνα να κάνει δηλώσεις για τις… ασήμαντες συναντήσεις του Σαμαρά. Γιατί να ασχοληθεί με το μεταναστευτικό ή με τη Χρυσή Αυγή; Καλύτερα να κάθεται στις παραλίες της Κρήτης και τραγουδά για την επανάσταση που άργησε.

Εν πάση περιπτώσει, ο Αλέξης να είναι καλά και τα άλλα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ να καίγονται στην Αθήνα να βγάζουν ανακοινώσεις.

Αλλά δε μπορεί. Όλο αυτό το καλοκαιρινό σκηνικό στην Κουμουνδούρου δε μπορεί να είναι τυχαίο. Τόσο καλή αντιπολίτευση σε μια τόσο κρίσιμη στιγμή, δεν το περίμενε ούτε ο καλύτερος οπαδός της ΝΔ. Ακόμη και ο Βενιζέλος κάνει περισσότερη κριτική.

Οπότε δυο τινά μπορεί να συμβαίνουν: Ή ο Αντώνης και ο Αλέξης μας δουλεύουν όλους ψιλό γαζί και αποφάσισαν να ξηλώσουν μαζί το παλιό πολιτικό σύστημα, αρχίζοντας από το ΠΑΣΟΚ. Ή ο Αλέξης κάνει ό,τι είναι ανθρωπίνως δυνατόν για να μείνει στην .... αντιπολίτευση.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kotstak avatar
    kotstak 24/08/2012 12:21:06

    Δυστυχώς, είτε κτίζει, είτε γκρεμίζει, ο πολιτικός το ίδιο μεροκάματο θα πάρει.
    Ο Alexis να κτίσει δεν μπορεί, τουλάχιστον ας μην γκρεμίζει.
    Ας κάτσει εκεί να πίνει μπίρες και ότι άλλο θέλει. Εμείς πληρώνουμε.

  2. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 24/08/2012 12:23:03

    οι πακιστανοί στο τραπέζι που είναι;
    ααα ρατσιστής ο πρόεδρος....

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 24/08/2012 13:24:21

    18 εκατ. πήραν.

    Από το 4% στο 27% και από τα 5 εκατ. στα 18 εκατ. κρατική, κομματική επιχορήγηση.

    Να μην πληρώσουν καμιά ποικιλία;

    Αλλά γιατί γινόσαστε κακεντρεχείς; Με κολοκυθάκια τη βγάζουν - ακόμα.

    Αν καταφέρει η ΝΔ να τους κάνει εξουσία, όπως τους γύφτους το 81, θα πέσουν στους αστακούς, όπως οι προηγούμενοι γύφτοι.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Προφήτης 24/08/2012 13:27:36

      Μπα...
      Από αστακούς είναι χορτασμένοι.
      Χρόνια τώρα ως αριστερό δεκανίκι του Εκσυγχρονισμού

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Γιάννης Φαίλτωρ 24/08/2012 14:16:32

        Δεν εννοώ να τους φάνε.
        Αστακοπόλεμο

  4. t avatar
    t 24/08/2012 13:54:29

    Γιατί να μην κάνει ρε παιδιά διακοπές, το γάιδαρο δεμένο τον έχει, από Σεπτέμβρη θα ξαμολήσει τους επαγγελματίες συνδικαλιστές να κάνουνε κάθε μέρα απεργία, να ρίξει την κυβέρνηση, να γίνει αυτός ο επόμενος προωθυπουργός κατά το Μάρτη. Οπότε πρέπει να ξεκουραστεί το παιδί να έχει δυνάμεις γιατί προβλέπεται βαρύς χειμώνας, και πολλή δουλειά και να είναι και ξεκούραστος το Μάρτη

  5. ANORFOGRAFOS avatar
    ANORFOGRAFOS 24/08/2012 14:59:16

    το να υπαρχει αυτο το αρθρο ,δεν νομιζω οτι εξιπηρετη κατι..και να σχολιαζεις εξυπνακιστικα που ειναι οι πακιστανοι απο το τραπεζη του τσιπρα σε μια φωτογραφια που εχει το παιδι του αγκαλια στο τραπεζι στης διακοπες του τι εξυπηρετη...αυτο ειναι το επιπεδο της δεξιας κυριοι..παντως οχι της δεξιας του κων/νου καραμανλη αλλα σιγουρα επιπεδου Μιχανολιακου ,,ντροπη μονο αυτο εχω να πω,

    • Δρυς avatar
      Δρυς @ ANORFOGRAFOS 24/08/2012 17:38:12

      Όντως, πολύ κακεντρέχεια από μερικούς

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ Δρυς 24/08/2012 22:35:35

        σωστά, δεν είναι κακεντρεχής ο τσίπρας που ονειρεύεται μια πακιστανική Ελλάδα αλλά όσοι τον επικρίνουν με πολιτικά μη ορθό τρόπο

    • Mario avatar
      Mario @ ANORFOGRAFOS 25/08/2012 15:49:50

      Ντρόπή! Δεν αφήνουν τον πρόεδρο να αράξει με την ησυχία του! Τι αντιπολίτευση και αηδίες. Οι θερινές διακοπές(3 μήνες σαν το σχολείο) προηγούνται!

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 24/08/2012 16:01:07

    Επί 30 τόσα χρόνια, τα "μπάνια του λαού" ήταν κατά παράδοση διακομματικά. Κυβέρνηση και αντιπολίτευση έχτιζαν απο κοινού, εναλλάξ, εντός εκτός και επί τ' αυτά, πύργους στην άμμο..
    Επιτέλους, αποσύρθηκε η κυβέρνηση από τον θερινό "ορυμαγδό έργων"...

  7. κύριος Χ avatar
    κύριος Χ 24/08/2012 19:30:48

    Οσο με ενοχλει ο συγκεκριμενος με τις παρατεταμενες διακοπες του το ιδιο με ενοχλησε και η προηγουμενη βουλευτικη θητεια του ανυπαρκτου βουλευτη Κ. Καραμανλη και η τωρινη του Γ. Παπανδρεου.

  8. με συνείδηση avatar
    με συνείδηση 24/08/2012 19:31:18

    θα συμφωνήσω ότι τοσο το άρθο όσο κ ορισμένα σχόλια είναι άτοπα...
    κάποια στιγμή θα πρέπει να κοιτάξουμε τη δική μας καμπούρα...
    δεν εχει σημασια τι κανει ο Τσίπρας κ ο κάθε Τσίπρας σημασία έχει τι κάνουμε εμείς...
    ασε που και η κακή διαφήμιση δεν παύει να είναι διαφήμιση...

  9. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 24/08/2012 19:51:35

    Λίγο σεβασμό στα μπάνια του λαού βρε απάτριδες...
    Δεν θα μείνει τίποτε όρθιο σαυτή την χώρα?
    Βάστα Αλέξη....

  10. Κώστας Χ. avatar
    Κώστας Χ. 24/08/2012 20:24:31

    Ενώ αν ήταν στο προσκήνιο, δε θα έγγραφαν όλες μαζί οι φυλλάδες για παρέμβαση/καπέλωμα στο έργο του πρωθυπουργού/προέδρου του ΠΑΣΟΚ; (Απάντηση: μπααα δεν το νομίζω, οι εφημερίδες μας είναι σοβαρές!!).

  11. Τάκης avatar
    Τάκης 24/08/2012 20:27:13

    Να φταίνε οι διακοπές του Τσίπρα που υπογράφτηκε η συμφωνία με τη Siemens και κουκουλώθηκε οριστικά το σκάνδαλο χωρίς να τιμωρηθεί κανείς από τα λαμόγια;

  12. Πατωματζής avatar
    Πατωματζής 24/08/2012 20:44:43

    Όχι προφανώς. Γιατί δε συμφέρει ΠΑΣΟΚ & ΝΔ να προχωρήσει το θέμα. Ήδη ξεχάσαμε τον Τσοχατζόπουλο.
    Αλλά ο κ. Αλέξης το διασκεδάζει και θαρθει φορτσάτος το Σεπτέμβρη που ανοίγουν τα σχολειά να κάνει καμμιά κατάληψη όπως τον παλιό καλό καιρό....
    Πίνουν μπυρίτσα FIX (ξαναγύρισε η FIX!!!) μαζί με τη χρυσή Amstel (οι Αλβανοί πίνουν την απλή => να πώς φαίνεται η Αριστερά του χαβιαριού) κι ο αστακός με τα άλλα φαγιά θα ήλθαν μετά τη λήψη της photo.

    • Τάκης avatar
      Τάκης @ Πατωματζής 24/08/2012 21:54:00

      Τα παραλές, ΄δη σήμερα βρισκόταν στην Αθήνα και συμμετείχε σε κομματικές συσκέψεις. Δεν το αναφέρουν τα ΜΜΕ για λόγους που όλοι ξέρουμε.

      • Πατωματζής avatar
        Πατωματζής @ Τάκης 25/08/2012 02:05:11

        Τα ΜΜΕ παίζουν όπως ξέρεις τη δουλειά τους.
        Αν αυτή τη στιγμή είναι σε διακοπές είτε η φωτογραφία τραβήχτηκε παλιότερα διόλου με απασχολεί.
        Επειδή δε θέλω να κρύβομαι πίσω από το δάχτυλο, ναι ομολογώ ότι δεν έχω ψηφίσει ποτέ αριστερό κόμμα. Το γιατί είναι άλλη συζήτηση ας μη βγαίνουμε εκτός θέματος. Αλλά ρίχνω θάψιμο στη Δεξιά κατά φάσεις όταν κάτι δε μου αρέσει.

  13. blue nile avatar
    blue nile 25/08/2012 02:58:46

    Τώρα να πούμε την αλήθεια είναι κανείς που θέλει να γίνει πρωθυπουργός τέτοια ώρα;
    Καλά είναι στη Κρήτη έχει και κουκουβάγιες (ντάκους) και πεντανόστιμα απάκια και κόκκινο κρασί που πλησιάζει στο 20% vol μιας που είναι ωριμασμένο σε βαρέλια του κονιάκ...
    Αλλά πλέον το πράγμα δεν παίζεται στο τι είδος αντιπολίτευση κάνει ο Άλεξ μόνο..
    Αν αποτύχει η κυβέρνηση στην οικονομία τότε αναπόφευκτα θα πάρει τον Πάντζα του και θα φτιάξει γκουβέρνο.
    Οπότε γιατί να σκίζεται από τώρα;

  14. Stratis avatar
    Stratis 25/08/2012 07:58:21

    Αργά ή γρήγορα θα τον φάτε στην μούρη, και όταν γείνει αυτό θα μπορείτε μαζί με τους λοιπούς να βγήτε στους δρόμους και να τον κινυγάτε γιατί έτσι είναι γραμμένο στις Ιουδαϊκές γραφές.

  15. Nikitas avatar
    Nikitas 25/08/2012 12:59:41

    Ε εντάξει, Αξιωματική Αντιπολίτευση είναι, διακοπές θα πάει. Η Κυβέρνηση είναι αυτή που τρέχει γιατί δεν μπορεί να κάνει αλλιώς -αυτή τη στιγμή.

    Γιατί μην ξεχνάμε όλες τις κυβερνήσεις από τη Μεταπολίτευση και μέχρι που άρχισε η κρίση με τα περίφημα "μπάνια του λαού" και βέβαια το θερινό κλείσιμο της Βουλής που ήταν μεγαλύτερο σε διάρκεια και από των σχολείων.