#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/12/2011 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάποιος να τους πει ότι βαρεθήκαμε τα μνημόνια, τα ψέματα και τον ....Βενιζέλο



Το τι έχουμε να πάθουμε την εβδομάδα που μπαίνει, δε λέγεται. Έρχεται η τρόικα με πολλά δωράκια, έρχεται και ο Τσχαρλς Νταλάρα για το PSI, ετοιμάζεται και ο Ράιχενμπαχ να μας ξανάρθει, θα μας εμφανιστεί και ο επίτροπος Γιοχάνες Χαν. Μιλάμε για πολλά μεγαλεία.

Το χειρότερο που έχουμε να πάθουμε όμως είναι η συνέντευξη τύπου που δίνει το μεσημέρι της Δευτέρας ο Ευ. Βενιζέλος. Φανταστείτε τι έχει να πει για ακόμη μια φορά. Σκεφτείτε ότι θα πρέπει να δικαιολογήσει το νέο Μνημόνιο που ανακοίνωσε (κι ούτε καν τον ρώτησε), η Κομισιόν. Διότι η έκθεση που δημοσιοποίησε είναι ουσιαστικά το νέο Μνημόνιο που καλείται να δεσμευτεί η Ελλάδα. Γράφαμε σε παλαιότερη ανάρτηση για τα μέτρα που έρχονται και που θα αγγίξουν τα 7 δις ευρώ σε βάθος διετίας. Εργασιακές σχέσεις, ασφαλιστικό, μειώσεις μισθών και συντάξεων, απολύσεις στο δημόσιο τομέα είναι το βασικό μενού.

Έρχονται όμως κι άλλοι φόροι, όπως το χαράτσι στα ακίνητα που θα γίνει μόνιμο μέσω της ΔΕΗ, η ενοποίηση όλων των φόρων στην περιουσία, η κατάργηση φοροαπαλλαγών, μειωμένα αφορολόγητα για γονικές παροχές και κληρονομιές, απελευθέρωση και των υπολοίπων επαγγελμάτων, αποκρατικοποιήσει 50 δις, αν όχι ως το 2015, τουλάχιστον μέχρι το 2020.

Αυτά λοιπόν θα έρθουν να συζητήσουν οι τροικανοί, μαζί με τα άλλα έκτακτα μέτρα για να κλείσουν οι μαύρες τρύπες του Βενιζέλου.

Ο κ. Αντιπρόεδρος με τους «δεκάρικους» που βγάζει κάθε φορά που παραχωρεί συνέντευξη τύπου θα προσπαθήσει να μας πείσει ότι όλα αυτά τα κάνει για το καλό μας. Θα μας ζητήσει να ξαναβάλουμε πλάτη, θα μας μπερδέψει με τις δικηγορικές του φιοριτούρες και στο τέλος, ενώ θα έχει ανακοινώσει ουσιαστικά νέο Μνημόνιο, εμείς θα έχουμε υπνωτιστεί και θα έχουμε καταλάβει άλλα.

Θα μας υποσχεθεί και πάλι πάταξη της φοροδιαφυγής, δίκαιη κατανομή των βαρών, θα δεσμευτεί για διάφορους στόχους που ποτέ δε θα φτάσει. Κι όταν τον ρωτήσει κάποιος για παράδειγμα πώς το έλλειμμα έφτασε στο 10,5% και πλέον ο στόχος έχει τεθεί να μην κλείσει το 2011 πάνω από 10% αυτός θα πει τα δικά του. Ότι φταίει η ύφεση, το παγκόσμιο περιβάλλον, η αστάθεια των πλανητών, ο Ερμής που ήταν ανάδρομος και άλλα τέτοια κουλά.

Κάποιος πρέπει να πει στο Βενιζέλο ότι τον έχουμε βαρεθεί. Και τον έχουμε καταλάβει πλέον καλά. Ας αφήσει λοιπόν την φημολογούμενη ευφυΐα στο σπίτι. Ας γίνει για μια φορά ο εκπρόσωπος αυτών που τον ψηφίζουν. Αρκετά πια η κοροϊδία κύριε Βενιζέλε. Μας πήξατε στο ψέμα, την ανακρίβεια, την απραγματοποίητη υποσχεσιολογία.

Καλύτερα να μην πείτε τίποτε άλλο. Διότι τελικά είναι χειρότερο από το Μνημόνιο η παρουσία του κ. Βενιζέλου στα κανάλια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 12/12/2011 09:30:51

    ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΑΝ ΠΟΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΔΟΣΗ ΜΕ ΠΡΟΦΑΣΗ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΕΚΒΙΑΣΜΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ .'Η ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΑΦΑΝΩΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΑΘΟΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗ 'Η ΓΙΑ ΕΣΚΕΜΜΕΝΗ ΤΑΚΤΙΚΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑΣ ΤΩΝ ΣΤΟΧΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ. ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΕΠΕΙ Ν'ΑΠΑΛΛΑΧΤΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ.

  2. kimon avatar
    kimon 12/12/2011 09:59:06

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΟ ΝΕΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟΚΑΙ ΤΑ ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΑ ΜΕΤΡΑ,ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΑΛΕΙ ΤΟΤΕ ΣΥΝΤΑΣΣΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟΥΣ ΚΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ...ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ.

    • Malraux avatar
      Malraux @ kimon 12/12/2011 11:07:25

      Συμφωνώ απούτως με το σχόλιο. Ο Σαμαράς δέν μπορεί να κινείται σε δύο ταμπλό. Επισημαίνω ανακολουθίες: Από " άμεσα εκλογές" σε συγκυβέρνηση, από καταγγελία του χαρατσιού μέσω ΔΕΗ, σε "παρακλήσεις" στην κυβέρνηση να μήν κόβει το ρεύμα στο φτωχό κοσμάκη, από το δέν αναγνωρίζουμε τον αποκεφαλισμό σύσωμης της ηγεσίας των Ενόπλων Δυνάμεων κατά την περίοδο που ο Παπανδρέου τελούσε σε παραίτηση με απόλυτη σιωπή για το θέμα. Κυρίως όμως από τη σημαία του αντιμνημονίου σε συνεργασία με τους δανειστές μας μήπως τους πείσουμε....Και αυτά τα περί συγκυβερνήσεως ειδικού σκοπού δέν είναι ούτε για μικρά παιδιά. Δηλαδή άν έχουμε μία μείζονα εθνική κρίση με την Τουρκία, τί θα πεί η κυβέρνηση; Δέν την αντιμετωπίζω γιατί είμαι κυβέρνηση ειδικού σκοπού; Λίγη σοβαρότητα επιτέλους.

  3. Steliosmd avatar
    Steliosmd 12/12/2011 10:00:05

    Συμφωνουμε απολυτα....

  4. JOHN avatar
    JOHN 12/12/2011 10:47:56

    Οι χουντες,οποια μορφη κι αν εχουν,δεν αντιμετωπιζονται μ ευχολογια και νιμιμες δημοκρατικες διαδικασιες,γιατι απλουστατα ειναι παρανομες και ασυμβατες με το δημοκρατικο κατεστημενο.Μονο με αγωνα αποκαθισταται η δημοκρατια,και οι πολιτικες τους δεν βελτιωνονται ουτε επαναδιαπραγματευονται αλλα ανατρεπονται στο συνολο τους!

  5. ΜΠ avatar
    ΜΠ 12/12/2011 10:57:23

    Ο Σαμαράς τί λέει για όλα αυτά;; Εκλογές πότε θα έχουμε;;; Δεν θα έπρεπε να αρχίσουμε να ανεβάζουμε στροφές για τις εκλογές ακόμη και μέσα στην περίοδο των εορτών που ο Έλληνας νιώθει στο έπακρο το πόσο φτωχός είναι και ακούει πλέον καλύτερα και καταλαβαίνει περισσότερα, γιατί ψάχνει να βρεί αλήθεια και ελπίδα ;;;;;;;

  6. giatros avatar
    giatros 12/12/2011 11:06:44

    πάντως ο Ραιχενμπαχ (χωρίς πλάκα) είναι γλυκύτατος

  7. Ταραχή avatar
    Ταραχή 12/12/2011 13:16:32

    Σαμαρά τ ακούς;;;;Συνέντευξη ετοίμασε ο Μπένυ.

  8. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 12/12/2011 13:36:21

    Κολλάει δεν κολλάει θα το πω… ασχολούμαστε με τρίχες, τρίχες κατσαρές … εδώ ετοιμάζονται να μας πάρουν νέα μέτρα ακόμα πιο επώδυνα, που από ότι λένε οι γνωστοί κύκλοι, τα μέτρα αυτά θα δεσμεύουν και την οποιαδήποτε νέα κυβέρνηση προκύψει μετά τις εκλογές όποτε γίνουν αυτές.

    Το ερώτημα είναι ένα και απλό και εν πολύς η απάντηση σε αυτό θα μας βοηθήσει να πλησιάσουμε το αποτέλεσμα των επόμενων εκλογών.

    Μιλούν για κόψιμο 13ου και 14ου στον ιδιωτικό τομέα.
    Μιλούν για περαιτέρω μείωση μισθών και συντάξεων.
    Μιλούν για εφάπαξ σε δώσεις.
    Μιλούν για κούρεμα σε κοινωνικά επιδόματα.

    Όλα αυτά αφορούν μερικά εκατομμύρια Ελλήνων ψηφοφόρων που όπως και να το κάνουμε η πλειοψηφία τους πλήρωνε και πληρώνει μέχρι σεντ τους φόρους τους.

    Εδώ λοιπόν είναι το ζητούμενο …θα συναινέσει ο Σαμαράς με όλα αυτά? Θα τα ψηφήσει ως αναπόφευκτα? Θα στηρίξει αυτή τη φορά το πιο βάρβαρο μνημόνιο?

    Εάν το κάνει αντίο εξουσία αλλά το κυριότερο αντίο Ελλάδα.

  9. Δ avatar
    Δ 12/12/2011 14:15:57

    Τα βούρλα που φωνάζουν κατά του μνημονίου ξεχνούν ότι χωρίς αυτό θα είχαμε βαρέσει κανονιά και θα είχαμε ήδη γίνει Σομαλία - εκτός και αν πιστεύουν ότι με τις εξαγωγές τραχανά θα μπορέσουν να συνεχίσουν να ζουν και να λαμογιάζουν βασιλικά. Δεν φαίνονται επίσης να έχουν καταλάβει ότι την ύφεση δεν την έφερε το μνημόνιο - την έφεραν οι χρόνιες παθογένειες της κοινωνίας και κυρίως της οικονομίας μας σε συνάρτηση με τους γνωστούς εξωγενείς παράγοντες. Όλοι αυτοί που σήμερα φωνάζουν κατά των Γερμανών και της ΕΕ δεν είχαν κανένα πρόβλημα να δανείζονται ασύστολα και να τα σπαταλούν σε μπουρδέλα σε Μερσεντέ και Μπεμβέ (α ρε ντενεκέδες) όλα αυτά τα χρόνια (ξέρω αρκετούς από εσάς) - το πρόβλημα το απέκτησαν τώρα που πρέπει να ξεχρεώσουν.
    Βάρβαρο το μνημόνιο? Ίσως αλλά δε νομίζω ότι οι κάφροι είναι σε θέση να το κρίνουν.

    • Περιπτερας avatar
      Περιπτερας @ Δ 12/12/2011 14:44:01

      ΠΑΣΟΚ ή ΤΕΦΡΑ!!!! Δεν χρωστάω σε κανέναν αλλά πλέων έχω πρόβλημα επιβίωσης … τι δουλεία κάνεις ρε Δ?

    • Περιπτερας avatar
      Περιπτερας @ Δ 12/12/2011 16:15:08

      Λυπάμαι πραγματικά που αναγκάστηκες να την κλείσεις. Αλλά πιστεύεις ότι το μνημόνιο και η κάθε ασφυκτική πολιτική που εφαρμόζεται θα σε βοηθήσει να ορθοποδήσεις? Να βρεις έστω μια δουλειά στον ιδιωτικό τομέα?

      Εγώ φίλε μου λυπάμαι για όσους είναι έντιμοι και πληρώνουν αυτή την ιστορία είτε αυτοί είναι υπάλληλοι, συνταξιούχοι, επιχειρηματίες … έχω μάθει να μην ισοπεδώνω τους πάντες … παντού άλλωστε υπάρχουν καλοί και κακοί … αλλά όταν φτάνω σε σημείο να μην μπορώ να ανάψω την θέρμανση, όταν ο μήνας δεν βγαίνει αλλά πρέπει να πληρώσω τα χαράτσια αλλά και να υποστώ μείωση εισοδήματος τότε ναι μου φταίει το μνημόνιο και το κάθε μνημόνιο αλλά πολύ περισσότερο η πολιτική που πρεσβεύει. Ούτε Μερσεντές έχω, ούτε σπίτι, ούτε μεγάλη ζωή αλλά μια χαρά την έβγαζα για εμένα και την οικογένεια μου…και όπως σου είπα δεν χρωστούσα και δεν χρωστάω σε κανέναν. Αυτά!!!

      • Δ avatar
        Δ @ Περιπτερας 12/12/2011 18:43:36

        Το μνημόνιο δεν είναι παρά οι όροι που θέτουν οι δανειστές μας προκειμένου να συνεχίσουν να μας στηρίζουν και να κρατούν τη χώρα εν ζωή. Η εφαρμογή του είναι αυτή που σε μεγάλο βαθμό ευθύνεται για το χάλι το σημερινό - και η επιλογή της κυβέρνησης να διατηρήσει τη σπατάλη του δημοσίου και να μας ρημάξει στους φόρους. Ο Σαμαράς που σήμερα κάνει "αντίσταση" κατά του μνημονίου δεν είναι άμοιρος ευθυνών για το σημερινό χάλι. Συμμετείχε και αυτός στην κυβέρνηση του Καραμανλή και όλοι μαζί έκαναν ένα μεγαλοπρεπέστατο τίποτα για να αποτρέψουν την καταστροφή. Τώρα ευαγγελίζονται την πολιτική της σωτηρίας - και υπάρχει ακόμα κόσμος που θα τους ψηφίσει...αντί να τους φτύσει.

    • TIR DRIVER avatar
      TIR DRIVER @ Δ 12/12/2011 19:02:06

      ...ΕΝΩ ΕΣΥ...Ε?...ΑΛΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΠΕΔΟ.....

  10. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 12/12/2011 16:02:42

    Τον Βενιζέλο κι όλη την κουστωδία ναι.
    Μήπως, όμως, χρειαζόμαστε την Τρόικα, τους Γερμανούς;!
    Γιατί ποιός θα ρθει σε ρήξη με αυτό το φαιδρό Κράτος, μ΄αυτή την αρρωστημένη κοινωνία; Ο Σαμαράς και η ΝΔ; Μακάρι, αλλά....!
    Χορτάσαμε από νεοπλατωνική φλυαρία και παλληκαρισμούς.
    Ας δούμε το συγκεκριμένο.
    Ποιός θα ασχοληθεί με την υπόθεση της ΚΕΔ;
    Ποιός θα ξεκαθαρίσει τί έγινε στην Proton Bank;
    Ποιός θα δώσει τέλος στο πλιάτσικο της δημόσιας περιουσίας;
    Ποιός εν ολίγοις θα καθαρίσει στους σταύλους του Αυγεία;
    Ποιός θα δώσει τέλος στην πολυνομία που δημιουργεί και αναπαραγάγει την διαφθορά;
    Ποιός θα απλοποιήσει την διαδικασία επιχειρηματικής δραστηριότητας και επενδύσεων;
    Ποιός θα επαναφέρει την αξιοπιστία της Δικαιοσύνης;
    Ποιός θα ξανακάνει τη χώρα παραγωγική;
    Σίγουρα, όχι οι πρωταγωνιστές της σημερινής και χθεσινής φαρσοκωμωδίας!
    Και πού ήταν μεσούσης της λαίλαπας οι παλληκαράδες, δεξιοί κι αριστεροί,
    που τώρα κραυγάζουν για εθνική υπερηφάνεια κι άλλες μαγαλοστωμίες;
    Μήπως οι βάρβαροι....είναι τελικά η λύσηςή κάποια λύση;